Άντισώματα Ηπατίτιδας Β: ψευδος θετικά;

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Άντισώματα Ηπατίτιδας Β: ψευδος θετικά;

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Ιούλιος 27th, 2011, 1:46 pm

Είμαι καινούργια στην παρέα, οφείλω να πω οτι υπάρχουν πολλα ενδιαφέροντα θέματα...

έχω ιστορικό αφαίρεσης χολής προ πενταετίας,
και δύο πρόσφατες εγκυμοσύνες όπου το αντιγόνο της Ηπατίτιδας Β και τα αντισωματα ήταν αρνητικα.

Πριν από έναν μήνα, είχα οξύ επεισόδιο με πόνο στο στομάχι, εμετούς με αίμα και νοσηλευτικα στο νοσοκομειο..
οι τρανσαμινάσες εκτοξεύτηκαν στα ύψη πιάνοντας τα επίπεδα 1300 κτλ..
απο την δεύτερη μέρα επιασαν την κατηφορα και πάλι και επανήλθαν ύστερα απο εναν μήνα περίπου...

οι εξετάσεις (υπερβολικά πολλες) έδειξαν λοίμωξη στο συκώτι το πιο πιθανόν απο σαλμονελλα (κατα 90% γιατι ακομα το ψαχνουν).

σε 3 διαφορετικα εργαστήρια πήρα αντιφατικές απαντήσεις οσον αφορά τα αντισώματα ηπατίτιδας β (Anti-Hbs)
στα δυο εργστηρια ειναι θετικά και στο τρίτο αρνητικο...

σε ολα τα εργαστηρια και σε όλες τις εξετάσεις το αυστραλιανο αντιγόνο Ηπατίτιδας Β είναι αρνητικό και στην Ηπατίτιδα Α έχω ανοσία, (την περασα και εχω ανοσια...ουτε καν το γνωριζα αυτό!)

κοιταζοντας μεσα στο φορουμ αλλα και στο υπολοιπο διαδικτυο η υπαρξη αυτών των δύο δεικτών με τις συγκεκριμενες τιμές υποδηλώνουν εμβολιασμο.
Πράγμα που δεν έχω κάνει!...μιας και οταν γεννηθηκα δεν υπήρχαν αυτα τα εμβόλια.

ο γιατρός συνιστά να επαναλαβω τις εξετάσεις σε ενα τετραμηνο (ποιος αντεχει μεχρι τοτε;) και αν ειναι να κανω ειδική εξεταση ιικου φορτιου (δεν ξερω τι ειναι..)

εμενα αυτα με φοβίζουν σαν εννοιες , μιας και εχω χασει τον πατερα μου απο Ηπατιτιδα Β και δεν μπορώ να το βγαλω απο το μυαλο μου τι μπορεί να σημαινει η θετικοτητα στα αντισωματα ηπατιτιδας β χωρίς την νόσο αυτής!...μήπως εμφανιστεί αργότερα;;;
:smt017

καμια ιδεα , πρόταση που θα μπορούσε να με καθυσηχάσει;
Think Pink!
Άβαταρ μέλους
hhmaria
New poster

Δημοσ.: 10
Εγγραφη: Ιούλιος 27th, 2011, 1:26 pm
Το μέλος hhmaria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Άντισώματα Ηπατίτιδας Β: ψευδος θετικά;

Δημοσίευσηαπό Medtech » Ιούλιος 27th, 2011, 3:44 pm

ειδική εξεταση ιικου φορτιου (δεν ξερω τι ειναι..)

είναι η συγκέντρωση του ιού στο αίμα.δεν ψάχνει δηλ για αντισώματα (δηλ την αντίδραση του ανοσοποιητικού στην παρουσία του ιού) αλλά για τον ίδιο τον ιό
The plural of anecdote is not data

My mommy always said there were no monsters - no real ones - but there are...
Άβαταρ μέλους
Medtech
Fast poster

Δημοσ.: 4064
Εγγραφη: Μάιος 2nd, 2007, 6:07 pm
Τοποθεσια: Γιδιστάν
Το μέλος Medtech, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Ιούλιος 28th, 2011, 7:54 am

Medtech έγραψε:
ειδική εξεταση ιικου φορτιου (δεν ξερω τι ειναι..)

είναι η συγκέντρωση του ιού στο αίμα.δεν ψάχνει δηλ για αντισώματα (δηλ την αντίδραση του ανοσοποιητικού στην παρουσία του ιού) αλλά για τον ίδιο τον ιό

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...
γιατι τότε να το κάνω αφού το αυστραλιανο αντιγόνο ειναι σε ολες τις εξετασεις και σε ολα τα εργατηρια αρνητικο! τι παραπάνω θα δείξει η εξεταση αυτή ή σε τι διαφέρει; αν δηλαδη ειναι αρνητικό τι ψαχνει να βρει αυτο το ιικο φορτίο; αν ειναι το ίδιο γιατι δεν μου το εκαναν απο την αρχή;;

ή μήπως κατι δεν εχω καταλάβει σωστά;

το παραδοξο της δικιας μου περίπτωσης ειναι οτι απο το 2009 οπου εχω τελευταια αρνητικη εξεταση σε αυστραλιανο αντιγόνο και αρνητικα anti-hbs είμαι μητερα δυο μωρών στο σπίτι (λιγακι υπερβολικα δυσκολο να εκτεθηκα στον ιο) και τώρα με ολες τις αλλες ενδείξεις αντιγόνου και αντισωματων (anti-hbc , IGG, IGM κτλ) είμαι αρνητικη εκτός του anti-hbs.(και αυτο με χαμηλες τιμες θετικες 22)
συμφωνα με αυτα, θα ελεγε κανεις οτι εχω εμβολιαστει... αλλα δεν εχω!...
Think Pink!
Άβαταρ μέλους
hhmaria
New poster

Το μέλος hhmaria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Fanny » Ιούλιος 31st, 2011, 4:48 pm

hhmaria έγραψε:

σε 3 διαφορετικα εργαστήρια πήρα αντιφατικές απαντήσεις οσον αφορά τα αντισώματα ηπατίτιδας β (Anti-Hbs)
στα δυο εργστηρια ειναι θετικά και στο τρίτο αρνητικο...

σε ολα τα εργαστηρια και σε όλες τις εξετάσεις το αυστραλιανο αντιγόνο Ηπατίτιδας Β είναι αρνητικό και στην Ηπατίτιδα Α έχω ανοσία, (την περασα και εχω ανοσια...ουτε καν το γνωριζα αυτό!)

μήπως μπορείς να μου πεις αν στο anti-Hbs σου έχουν δώσει τιμή ή όχι? γιατί τα επίπεδά του από ένα σημεία και πάνω θεωρούνται προστατευτικά, ενώ από ένα σημείο και κάτω όχι, αλλά θα πρέπει ο γιατρός σου να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα.

ποτέ δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα από ένα δείγμα και το εργαστήριο δεν κάνει διάγνωση, την κάνει μόνο ο κλινικός γιατρός έχοντας στο νου του και τις απαντήσεις από τις εργαστηριακές εξετάσεις και την κλινική εικόνα του εξεταζόμενου. επίσης κάθε φορά που γίνεται μια εξέταση υπάρχει η πιθανότητα του λάθους, είτε να έχεις κάτι και να μήν το βρει το τεστ, είτε να βρει κάτι που δεν υπάρχει. μπορώ να σε ρωτήσω για ποιο λόγο επέλεξες να κάνεις την ίδια εξέταση, την ίδια περίπου χρονική στιγμή, σε περισσότερα εργαστήρια?
A truth that's told with bad intent beats all the lies you can invent
Fanny
Casual Poster

Δημοσ.: 696
Εγγραφη: Ιούλιος 15th, 2006, 3:38 pm
Το μέλος Fanny, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Αύγουστος 1st, 2011, 8:02 am

Fanny έγραψε:

μήπως μπορείς να μου πεις αν στο anti-Hbs σου έχουν δώσει τιμή ή όχι? γιατί τα επίπεδά του από ένα σημεία και πάνω θεωρούνται προστατευτικά, ενώ από ένα σημείο και κάτω όχι, αλλά θα πρέπει ο γιατρός σου να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα.

ποτέ δε βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα από ένα δείγμα και το εργαστήριο δεν κάνει διάγνωση, την κάνει μόνο ο κλινικός γιατρός έχοντας στο νου του και τις απαντήσεις από τις εργαστηριακές εξετάσεις και την κλινική εικόνα του εξεταζόμενου. επίσης κάθε φορά που γίνεται μια εξέταση υπάρχει η πιθανότητα του λάθους, είτε να έχεις κάτι και να μήν το βρει το τεστ, είτε να βρει κάτι που δεν υπάρχει. μπορώ να σε ρωτήσω για ποιο λόγο επέλεξες να κάνεις την ίδια εξέταση, την ίδια περίπου χρονική στιγμή, σε περισσότερα εργαστήρια?

άισθάνομαι οτι θα με βοηθήσεις!!!..
χαμηλη τιμή εχουν εαν εχω καταλάβει καλα... 22,5 και 29 (μην με ρωτας μοναδα μετρησης..δεν το εχω κοντα μου, αλλα πιστευω οτι καταλαβες..)
σιγουρα το εργαστηριο δεν κανει διαγνωση...
ο γιατρός της κλινικής οπου νοσηλευτηκα είναι της γνώμης να κάνω το ιικο φορτιο το φθινοπωρο..απο αυτόν ακουσα για πρωτη φορα αυτην την λέξη ...και μαλιστα με μπερδεψε γιατι λεει οτι ειναι πιο εγκυρο τεστ(γιατι τοτε δεν το καναμε εξαρχης;) και επίσης τι αναμενω να μου δειξει; μπορεί να δειξει ηπατιτιδα β;;
ο ηπατολόγος που επισκεφτηκα μετά μου μίλησε για ενα "παραθυρο"...και ειπε πως καλο θα ήταν να αφήσω να περάσουν 4 μηνες (οποτε συμπιπτει και με τον γιατρο της κλινικης) και να επαναλαβω αρχικα τα τεστ και μετα να προχωρησουμε στο ιικο φορτιο...
αφηνοντας μου περιθώριο για ύπαρξη ψευδους θετικου αποτελεσματος (απο την στιγμή που δεν εχω κανει εμβολιο, κατι πιστευει οτι τώρα θετικοποιει το anti-hbs)...επισης μου ειπε οτι ίσως δεν βρουμε ποτε την αληθεια...(σωθηκα!)

για να απαντησω στην τελευταια ερώτηση, την πρωτη εξεταση μου την εκαναν όσο νοσηλευτηκα
την δευτερη ζήτησε ο γιατρος να την επαναλαβουμε 10 μερες μετα το εξιτηριο

οταν είδα αντιφατικα αποτελεσματα, του ζήτησα εγω να την επαναλαβουμε και ειπε "γιατι όχι;"...
νιωθω αρκετα μπερδεμενη, γιατι ειναι πολυ παραδοξο αυτο το πραγμα...
εσυ πως το βλέπεις;
Think Pink!
Άβαταρ μέλους
hhmaria
New poster

Δημοσίευσηαπό Fanny » Αύγουστος 1st, 2011, 1:43 pm

Λοιπόν, εκτός απ΄το επιφανειακό αντιγόνο HBsAg (το αυστραλιανό), υπάρχει και ένα άλλο πιο ''εσωτερικό'' αντιγόνο του ιού της ηπατίτιδας Β που λέγεται core (HBcAg), έχει σημασία και αυτό (ή καλύτερα τα anti-core αντισώματα) στην ερμηνεία του επιπέδου του επιφανειακού ''s''. Σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ στην αιμοδοσία) μετράνε τα επίπεδα των αντι-s μόνο σε περίπτωση που υπάρχουν θετικά αντι- core, και τότε τίτλοι πάνω από 10 (τις μονάδες αυτή τη στιγμή δεν τις θυμάμαι ούτε εγώ) θεωρείται ότι παρέχουν προστασία έναντι του ιού.

Στη δική σου περίπτωση, και επειδή μία ηπατική λοίμωξη την πέρασες (απ΄τα συμπτώματα που μας περιέγραψες, τις ανεβασμένες τρανσαμινάσες κλπ) καλό θα ήταν να επαναλάβεις τις εξετάσεις όπως σου σύστησαν. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βγάλεις άκρη αν δεν περάσει κάποιος χρόνος γιατί όλα αυτά θέλουν χρόνο για να έχει ξεκαθαρίσουν. Θα κάνεις υπομονή και αν έχεις κάποια απορία ξαναρωτάς και εδώ. Αλλά ερμηνεία από απόσταση δε γίνεται :wink: είναι πολύπλοκα θέματα.
Fanny
Casual Poster

Το μέλος Fanny, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Αύγουστος 1st, 2011, 1:54 pm

Fanny έγραψε: Λοιπόν, εκτός απ΄το επιφανειακό αντιγόνο HBsAg (το αυστραλιανό), υπάρχει και ένα άλλο πιο ''εσωτερικό'' αντιγόνο του ιού της ηπατίτιδας Β που λέγεται core (HBcAg), έχει σημασία και αυτό (ή καλύτερα τα anti-core αντισώματα) στην ερμηνεία του επιπέδου του επιφανειακού ''s''. Σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ στην αιμοδοσία) μετράνε τα επίπεδα των αντι-s μόνο σε περίπτωση που υπάρχουν θετικά αντι- core, και τότε τίτλοι πάνω από 10 (τις μονάδες αυτή τη στιγμή δεν τις θυμάμαι ούτε εγώ) θεωρείται ότι παρέχουν προστασία έναντι του ιού.

Στη δική σου περίπτωση, και επειδή μία ηπατική λοίμωξη την πέρασες (απ΄τα συμπτώματα που μας περιέγραψες, τις ανεβασμένες τρανσαμινάσες κλπ) καλό θα ήταν να επαναλάβεις τις εξετάσεις όπως σου σύστησαν. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να βγάλεις άκρη αν δεν περάσει κάποιος χρόνος γιατί όλα αυτά θέλουν χρόνο για να έχει ξεκαθαρίσουν. Θα κάνεις υπομονή και αν έχεις κάποια απορία ξαναρωτάς και εδώ. Αλλά ερμηνεία από απόσταση δε γίνεται :wink: είναι πολύπλοκα θέματα.

σε ευχαριστώ για την απαντηση σου,

τα εχω διαβασει...σχεδον εχω κουραστεί στο διαβασμα...
και τα anti-core αρνητικα είναι!!!.. ναι το ξέρω οτι πρεπει να κανω υπομονη , αλλα δεν ειναι το ατού μου....
οι γιατροί παντως το θεωρούν παραδοξο αυτο το φαινομενο....ίσως τον Φθινοπωρο αλλαξει η εικονα...

κατι ειπες για αιμοδοσια... εδωσα αιμα πριν 2 μήνες απο την κρίση της οξείας ηπατιτιδας...να είχε σχεση;
οπως και να εχει σε ευχαριστω για τις γραμμες που αφιέρωσες...
Think Pink!
Άβαταρ μέλους
hhmaria
New poster

Δημοσίευσηαπό Fanny » Αύγουστος 1st, 2011, 3:03 pm

hhmaria έγραψε:

κατι ειπες για αιμοδοσια... εδωσα αιμα πριν 2 μήνες απο την κρίση της οξείας ηπατιτιδας...να είχε σχεση;
οπως και να εχει σε ευχαριστω για τις γραμμες που αφιέρωσες...

Θα μπορούσες να ζητήσεις από την αιμοδοσία τις εξετάσεις που είχαν γίνει στο αίμα σου τότε αν ο γιατρός σου κρίνει ότι θα βοηθούσαν να ξεκαθαρίσει η εικόνα. Πάντως δεν κάνουν όλες οι αιμοδοσίες στην ελλάδα και αντι-ς και αντι-core, σίγουρα όμως κάνουν ΝΑΤ (μοριακό έλεγχο) που ελέγχει ηπατίτιδα Β, C και HIV, οπότε και αυτό καλό θα ήταν να το ξέρεις. Βέβαια κατά 99.9% μπορώ να σου πω ότι ο μοριακός σου έλεγχος τότε ήταν αρνητικός, γιατί αν ήταν θετικός θα σε είχαν ενημερώσει σχετικά!

Όπως και να'χει θα κάνεις υπομονή, θα προσέχεις την υγεία σου και σου εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα για να ηρεμήσεις επιτέλους ... όλοι μας τα περνάμε σε κάποια φάση, μή νομίζεις :wave:
Fanny
Casual Poster

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες