Πόνος στην καρδιά

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Πόνος στην καρδιά

Δημοσίευσηαπό Βάσκος » Αύγουστος 5th, 2011, 4:56 pm

Σήμερα για πρώτη φορά μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.
Πόνος στην καρδιά.
Δεν είναι συνεχόμενος. Τον νοιώθω όταν πάω να κάνω μία κίνηση ή όταν πάω να καθίσω π.χ.
Ο γιατρός λείπει με άδεια.
Έχω την εντύπωση ότι είναι νευρόπονος.
Κάποιος γιατρός στο φόρουμ έχει κάποια γνώμη; Τι με συμβουλεύει να κάνω;
Άβαταρ μέλους
Βάσκος
Crazy poster

Δημοσ.: 6229
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2011, 11:36 am
Το μέλος Βάσκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Πόνος στην καρδιά

Δημοσίευσηαπό torero » Αύγουστος 5th, 2011, 4:59 pm

Δεν είμαι γιατρός αλλά από αυτά που μου έχουν πει: Η καρδιά "χτυπάει" στην πλάτη. Άρα δεν προέρχεται από εκεί. Πιθανόν νευρόπονος, μη μασάς. Αν συνεχιστεί τράβα σε κανένα νοσοκομείο
Πάρτι κάνουν οι Ευρωπαϊκές ομάδες. Ξέρετε γιατί, δε μπορώ (και δε χρειάζεται) να το γράψω!

Δεν αντέχεται το 50-50 λέμε στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα εσχάτως)
Άβαταρ μέλους
torero
Maniac poster

Δημοσ.: 14628
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2007, 4:00 pm
Τοποθεσια: Αττική, φαιό νταμάρι
Το μέλος torero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό roko » Αύγουστος 5th, 2011, 5:09 pm

Βασκο

Καντη σε κοντινο νοσοκομειο που δουλευει και ασε τους νευροπονους.
Για σιγουρια γραφω.
Μαλλον τιποτα μαλλον κατι μικροπραγματα μαλλον....το καρδιογραφημα να ειναι καλα.
roko
Extreme poster

Δημοσ.: 24609
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2009, 10:26 pm
Το μέλος roko, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kingstonian » Αύγουστος 5th, 2011, 5:14 pm

Βάσκος έγραψε: Σήμερα για πρώτη φορά μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.
Πόνος στην καρδιά.
Δεν είναι συνεχόμενος. Τον νοιώθω όταν πάω να κάνω μία κίνηση ή όταν πάω να καθίσω π.χ.

δεν εχεις φυγει ακομα για τον γιατρο;;

με αυτα δεν κανουμε μαλακιες..

καλυτερα μια βολτιτσα στα εξωτερικα παρα μια στα ενδοτερα....
Σ-33
Άβαταρ μέλους
kingstonian
Maniac poster

Δημοσ.: 15079
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2005, 11:14 am
Το μέλος kingstonian, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό psilos32 » Αύγουστος 5th, 2011, 10:21 pm

Πόνος στην καρδιά.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ....
psilos32
New poster

Δημοσ.: 65
Εγγραφη: Ιούνιος 28th, 2011, 9:08 pm
Το μέλος psilos32, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό 42 » Αύγουστος 5th, 2011, 10:23 pm

αγχος, νευροπονος, ψυξη (κλασσικη το καλοκαιρι).
Άβαταρ μέλους
42
Crazy poster

Δημοσ.: 7736
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2007, 5:31 am
Το μέλος 42, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Αύγουστος 5th, 2011, 10:31 pm

Για να σου φυγει το άγχος κυρίως πήγαινε στο νοσοκομείο για ένα ηλεκτροκαρδιογραφημα, ίσως σου κάνουν και εξέταση για τα ένζυμα.
Ο πόνος στην καρδιά δε χτυπάει απαραίτητα στην πλάτη (προσωπικά ελάχιστους εχω δει να τον περιγράφουν έτσι), μπορεί να νιώσεις το πόνο στο στήθος, στο σαγόνι, στο επιγάστριο, γενικά δεν έχει κάποια στάνταρ τοποθέτηση.
Πιθανότατα με κανα αντιφλεγμονώδες θα εισαι οκ ,αλλά για να μη χάσεις τον ύπνο σου ρε αδερφέ πήγαινε έλεγξε το.

Edit: Δεν ξέρω ουτε την ηλικία σου, ούτε γενικά σε τι φυσικη κατασταση εισαι. Απλά σου παραθέτω την πιο απλή και λογική λυση.
I'm involved in an obscure and complex version of poker in a pitch dark room, with blank cards, for infinite stakes, with a dealer who won't tell you the rules, and who smiles all the time.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Δημοσ.: 8148
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2006, 11:59 pm
Το μέλος BiggusDickus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mercury » Αύγουστος 5th, 2011, 10:43 pm

Πόνος στην καρδιά.

Αχχ κάτι εποχές που μου θυμίζεις. Καλοκαίρι μόνος παρέα με το νευρόπονο στο στήθος. Θα τα θυμάσαι αργότερα και θα τα νοσταλγείς. Νευρόπονος είναι αλλά και αυτό πάλι δεν είναι αθώο.
Άβαταρ μέλους
Mercury
Extreme poster

Δημοσ.: 24191
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 11:01 pm
Τοποθεσια: Εθνικιστάν
Το μέλος Mercury, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό barbablu » Αύγουστος 5th, 2011, 10:48 pm

BiggusDickus έγραψε: Για να σου φυγει το άγχος κυρίως πήγαινε στο νοσοκομείο για ένα ηλεκτροκαρδιογραφημα, ίσως σου κάνουν και εξέταση για τα ένζυμα.
Ο πόνος στην καρδιά δε χτυπάει απαραίτητα στην πλάτη (προσωπικά ελάχιστους εχω δει να τον περιγράφουν έτσι), μπορεί να νιώσεις το πόνο στο στήθος, στο σαγόνι, στο επιγάστριο, γενικά δεν έχει κάποια στάνταρ τοποθέτηση.
Πιθανότατα με κανα αντιφλεγμονώδες θα εισαι οκ ,αλλά για να μη χάσεις τον ύπνο σου ρε αδερφέ πήγαινε έλεγξε το.

Edit: Δεν ξέρω ουτε την ηλικία σου, ούτε γενικά σε τι φυσικη κατασταση εισαι. Απλά σου παραθέτω την πιο απλή και λογική λυση.

σωστός

ο καθένας έχει τον "πόνο του"
πάντως, ένα σύνηθες ερώτημα των γιατρών είναι "όταν κινείσαι, όταν κινείς το στήθος σου, ο πόνος είναι αμετάβλητος;"

πάντως τράβα στο νοσοκομείο, κατά 99% μετά το καρδιογράφημα θα έχει φύγει και ο πόνος
όχι, δεν είμαι γιατρός, παθών είμαι
Άβαταρ μέλους
barbablu
Fast poster

Δημοσ.: 3595
Εγγραφη: Ιούνιος 23rd, 2010, 9:26 am
Το μέλος barbablu, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βάσκος » Αύγουστος 6th, 2011, 5:13 pm

Είμαι καλύτερα.
Θα πάω την Δευτέρα, στον γιατρό.
Δεν αντέχω να πάω σε εφημερεύων νοσοκομείο, που θα γίνεται χαμός.
Ψύξη θα είναι. Έχω ανοικτό το αιρκοντίσιον στο ένα δωμάτιο, λόγο της μητέρας μου και στο άλλο που κάθομαι δεν έχω.
Πηγαινοέρχομαι στα δύο δωμάτια, με αποτέλεσμα η εναλλαγή στην θερμοκρασία να δημιουργήσει ψύξη, προφανώς.
Είμαι και πολύ αγχωμένος, δυστυχώς...
Ρώτησα και τον φαρμακοποιό και μου είπε, ότι για τόσο χρονικό διάστημα που το αισθάνομαι, μόνο αν είχα ζαλάδες και τάση ναυτίας θα ήταν ανησυχητικό και να πήγαινα σε νοσοκομείο.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας! :D :wave:
Άβαταρ μέλους
Βάσκος
Crazy poster

Το μέλος Βάσκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Αύγουστος 6th, 2011, 5:43 pm

Η πλέον σοβαρή και υπεύθυνη απάντηση αν κάποιος (ειδικά μέσω νετ) σού πει ότι πονάει στον θώρακα, είναι να του πεις να πάει στο νοσοκομείο: Κλινική εξέταση, ΗΚΓ, τροπονίνη, κλπ και αν χρειαστεί, ακτινογραφία.

Χωρίς να θέλω να φοβίσω κανέναν, απλά για ενημέρωση και για να τονιστεί πόσο σημαντικό είναι να αποφεύγουμε να λέμε την άποψή μας για προβλήματα υγείας και σωματικά ενοχλήματα που μπορεί τελικά να είναι πιο σοβαρά από όσο αρχικά φαίνονται:

Είναι γεγονός ότι ο "πόνος της καρδιάς" δεν επηρεάζεται από τις σωματικές κινήσεις, την εισπνοή, τη στάση του σώματος, κλπ. Συνήθως. Γιατί έχουμε δει ισχαιμικά καρδιακά επεισόδια με τέτοιο πόνο ! Ο πόνος της περικαρδίτιδας (φλεγμονή του σάκου που περιβάλει την καρδιά), επηρεάζεται καταπληκτικά από τις σωματικές κινήσεις, την κατάκλιση και την εισπνοή !

Είναι γεγονός ότι δεν περιμένεις ισχαιμικό επεισόδιο σε νεαρά άτομα που δεν καπνίζουν, που δεν έχουν προδιαθεσικούς παράγοντες (υπέρταση, διαβήτη, κλπ), κλπ. Συνήθως. Γιατί έχουμε δει εμφράγματα σε νεαρά άτομα, χωρίς πρακτικά κανέναν προδιαθεσικό παράγοντα. (Π.χ. σε 22άχρονο πολίστα, απόλυτα υγιή και με εντελώς αρνητικό οικογενειακό ιστορικό, το 2009).

Είναι επίσης γεγονός, ότι συνήθως ο πόνος που συνοδεύει την ισχαιμία του μυοκαρδίου συνδυάζεται και με άλλα συμπτώματα: Εφίδρωση, ζάλη, ανησυχία, τάση για λιποθυμία, δύσπνοια, αίσθημα αγωνίας, κλπ. Συνήθως. Γιατί έχουμε δει άτομο με πόνο καρδιακής αρχής, να πηγαίνει να παίζει άνετος τένις !!!

Επίσης, στον μυοκαρδιακό πόνο, υπάρχουν κάποιες συνηθισμένες αντανακλάσεις. Συνηθισμένες, γιατί υπάρχουν και ασυνήθιστες. Άτομο με έμφραγμα που να νιώθει απλά φουσκωμένος και να "ρεύεται" συνεχώς και δυνατά. Άλλος πάλι (αυτό δεν είναι ασυνήθιστο), να περιμένει στον προθάλαμαο οδοντιατρείου λόγω δυσφορίας στην γνάθο ή παράξενης οδονταλγίας .
Τελευταία επεξεργασία απο karhergr την Αύγουστος 6th, 2011, 5:55 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5632
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βάσκος » Αύγουστος 6th, 2011, 5:48 pm

Φίλε karhergr, δεν αντέχω την ταλαιπωρία να πάω σε εφημερεύων νοσοκομείο, την στιγμή που σίγουρα θα γίνεται χαμός.
Εκεί, σίγουρα θα το πάθω το έμφραγμα...
Θα πάω την Δευτέρα σε γιατρό.
Άβαταρ μέλους
Βάσκος
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Αύγουστος 6th, 2011, 5:51 pm

Βάσκε, τόσο ερωτιάρης που είσαι, λογικό είναι να σου πονά η καρδιά.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 71861
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες