Τα εγκλήματα των φασιστικών συμμοριών στον Μωριά

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις. Αναδρομές και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Heir Transparent, paralimni13 και 30 επισκέπτες

Re: Τα εγκλήματα των φασιστικών συμμοριών στον Μωριά

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Σεπτέμβριος 12th, 2011, 7:40 am

pavlos1988 έγραψε: Είπαμε ναι.

Απρίλιος 1946:ένοπλοι αντάρτες της περιοχής των Βεντζίων σκοτώνουν μέλος της οικογένειας Τσιραίων από το Πανόραμα Γρεβενών διότι ψήφισε.[Καλλιανιώτης,446]

:xena:
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Δημοσ.: 19413
Εγγραφη: Αύγουστος 12th, 2011, 7:03 am
Το μέλος Τζόν Χάλαρις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φρούραρχος Γατάκης » Σεπτέμβριος 12th, 2011, 3:28 pm

και ο Οθωνας του Φενεου ουτε που παταγε στα καφενεια περιξ του Αγ Γερασιμου στου Ζωγραφου...
καθοταν στο σπιτακι του και του φερνανε τσιγαρα εκει...
ουτε φυλακισμενος να ηταν.....

:wave:
Mundus vult decipi, ergo decipiatur.

Γάιος Πετρώνιος, 1ος μ.Χ.
Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος Γατάκης
Maniac poster

Δημοσ.: 19527
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2010, 11:29 am
Το μέλος Φρούραρχος Γατάκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Σεπτέμβριος 12th, 2011, 4:11 pm

ilisios έγραψε: και ο Οθωνας του Φενεου ουτε που παταγε στα καφενεια περιξ του Αγ Γερασιμου στου Ζωγραφου...

πείτε ρε κωλόπαιδα καμμιά ιστορία.Εμείς που δεν είχαμε συγγενεις στον ΕΛΑΣ,στο πηγάδι κατουρήσαμε :cry:
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Το μέλος Τζόν Χάλαρις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 12th, 2011, 4:26 pm

mikes_kourouniwt έγραψε:
ilisios έγραψε: και ο Οθωνας του Φενεου ουτε που παταγε στα καφενεια περιξ του Αγ Γερασιμου στου Ζωγραφου...

πείτε ρε κωλόπαιδα καμμιά ιστορία.Εμείς που δεν είχαμε συγγενεις στον ΕΛΑΣ,στο πηγάδι κατουρήσαμε :cry:

Εγώ ξέρω από το χωριό μου στην Μάνη για έναν αντάρτη πρώτα του ΕΛΑΣ και μετά του ΔΣΕ που απήγαγε στα βουνά τον γείτονα του γιατί του είχε πει πως στο δημοψήφισμα θα ψήφιζε υπέρ του βασιλιά.Τον απήγαγε παραμονές του δημοψηφίσματος και γύρισε σπιτι του παραμονές Χριστουγέννων.
Επίσης,ξέρω και για έναν ΕΑΜίτη ο οποίος το 1944 μετά τη μάχη ΕΛΑΣ-Ταγμάτων Ασφαλείας στην Σελίνιτσα όταν πέρασαν οι αντάρτες από το χωριό τους ρώταγε ''Τον φάγαμε τον κερατά τον Κατσαρέα;'' και τρία χρόνια μετά ήταν ενταγμένος στις ΕΑΟΚ. :smt005
pavlos1988
Fast poster

Δημοσ.: 3207
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2008, 3:36 am
Το μέλος pavlos1988, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 12th, 2011, 4:42 pm

revolution έγραψε:
pavlos1988 έγραψε:
revolution έγραψε: Κοίταξε δεν ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος και όσο να το συζητήσουμε περίπου στα ίδια θα κυμανθούμε.
Η αναλογία μπορεί να είναι και μεγαλύτερη φίλε. Αφού αναφέρεσαι σε Μακεδονία πήγαινε δες το μνημείο στο Νεστόριο, μπορεί να είναι και 1:40 η αναλογία.
Μην μιλήσουμε για τα δίγλωσσα χωριά...
Καλό βράδυ!

Το μνημείο του Νεστορίου περιέχει από Μακεδονομάχους μέχρι ΜΑΥδες,ΕΛΑΣίτες και αντάρτες του ΔΣΕ...Όντως,όπως γράφει και ο ιστορικός Κλόουζ (βγάλτον και αυτόν φασίστα :lol: ) οι περιοχές των σλαβοφώνων της Μακεδονίας ήταν από τις λίγες περιοχές στην Ελλάδα που κυριαρχούσε η βία της αριστεράς (ΔΣΕ,ΣΝΟΦ κλπ) :smt003

revolution έγραψε:
Α, και μιας και αναφέρθηκες στον Σούρλα. Ίδια περίπτωση με μαγγανά είναι. Ειδικά απο την μεταπολίτευση και μετά μου είπαν δεν έβγαινε σχεδόν έξω απο το σπίτι του απο τον φόβο για όσα έκανε. Τέτοιοι "άντρες"....

Ο Σούρλας δεν ήταν Ταγματασφαλίτης όπως ο Μαγγανάς.Ναι,είχε φοβηθεί τόσο πολύ ο Σούρλας που ο Ριζοσπάστης σε άρθρα του από το 1977 και μετά τον κατηγορούσε γράφοντας πως ούτε λίγο ούτε πολύ είχε ανασυστήσει την συμμορία του! :smt005
Υ.Γ.Καλό βράδυ και σε εσένα...

Νομίζω δεν έχεις επισκεφτεί το μνημείο στο Νεστόριο, πολύ συγκεκριμένα τα γράφει και μάλιστα ανά "παράταξη".
Ναι στα σλαβόφωνα χωριά που εντάχθηκαν 100% στο ΕΑΜ και στον ΔΣΕ (ειδικά σε Φλώρινα-Καστοριά-Αριδαία) ήταν μεγάλη η βία των μοναρχοφασιστών εναντίον τους. Μην τρελαθούμε κιόλας...
Τέλος για τον σούρλα έχω έγκυρες πηγές, φοβόταν να πάει στο παζάρι όπως μου είπαν.

http://www.scribd.com/doc/49159708/Davi ... os-polemos σελ 121. :smt003

Δεν ξέρω για την αξιοπιστία των πηγών σου,ξέρω όμως για τα δημοσιεύματα του Ριζοσπάστη στα τέλη των 70s. :smt003
pavlos1988
Fast poster

Το μέλος pavlos1988, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό IRAKLIS » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 12:09 am

Εσύ τώρα τι γνώμη έχεις για τα παρακάτω γεγονότα που μας φανερώνουν πτυχές της ηρω'ι'κής εποποι'ί'ας των ανταρτών;

Απρίλιος 1946:ένοπλοι αντάρτες της περιοχής των Βεντζίων σκοτώνουν μέλος της οικογένειας Τσιραίων από το Πανόραμα Γρεβενών διότι ψήφισε.[Καλλιανιώτης,446]
31/10/1946:αντάρτες επεδράμουν στον Πολύμυλο Πέλλας και σφάζουν την γυναίκα και τα δύο ανήλικα τέκνα του διοικητή χωροφυλακής Επ.Μοσχάκη.[Εμπρός,1/11/1946]
24/11/1946:αντάρτες επεδράμουν στη Βάθη Κιλκίς και σφάζουν 13 με 14 κατοίκους,ανάμεσά τους και επτά γυναίκες.[Εμπρός 26/11/1946 και Βόγλης Πολυμέρης,Η βία του πολέμου:Ελλάδα 1941-1949,σελ 4,Διεθνές Συνέδριο,Πανεπιστήμιο Αιγαίου,Μυτιλήνη 8-11 Νοεμβρίου 2007]
26/11/1946:ομάδα ανταρτών μπαίνει στο Μάνδαλο Πέλλας και σκοτώνει άλλα 24 άτομα (ανάμεσά τους 20 γυναικόπαιδα).[Εμπρός,28/11/1946]
10/1/1947:αντάρτες σκοτώνουν στα Σεβαστιανά Πέλλας 3 ανήλικα κορίτσια ηλικιας από 15 μέχρι 17 ετών,τραυματίζουν άλλα δύο άτομα (η μία ήταν γυναίκα),αιχμαλωτίζουν 2 ακόμα κατοίκους και καίνε 16 σπίτια.[Ελευθερία,11-12/1/1947 και Εμπρός 11/1/1947]

ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΑ ΠΟΔΑΡΙΑ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΙΟ ΠΟΛΥΜΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ ΑΡΑ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΕ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΚΤΩΜΕΝΗ (ΜΑΛΛΟΝ ΨΕΥΔΟΜΕΝΗ)
ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΝΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (ΠΟΥ ΚΑΚΟΣ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝΕ) ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΥΒΟΛΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΑΟΤΖΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΤΑΡΤΕΣ ΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΝΑ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΒΟΛΕΙΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΥΚΤΑ

ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΕΚΔΙΚΗΣΗ - ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΣΕ - Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΛΥΤΩΣΕ ΠΑΡΑ ΤΡΙΧΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΠΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΣΑΔΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΗΤΑΝ 16 ΚΑΙ 18 ΕΤΩΝ
ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΚΟΛΟΦΥΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΕ
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ
Άβαταρ μέλους
IRAKLIS
New poster

Δημοσ.: 25
Εγγραφη: Μάρτιος 8th, 2011, 12:59 am
Το μέλος IRAKLIS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:20 pm

IRAKLIS έγραψε:

Εσύ τώρα τι γνώμη έχεις για τα παρακάτω γεγονότα που μας φανερώνουν πτυχές της ηρω'ι'κής εποποι'ί'ας των ανταρτών;

31/10/1946:αντάρτες επεδράμουν στον Πολύμυλο Πέλλας και σφάζουν την γυναίκα και τα δύο ανήλικα τέκνα του διοικητή χωροφυλακής Επ.Μοσχάκη.[Εμπρός,1/11/1946]
24/11/1946:αντάρτες επεδράμουν στη Βάθη Κιλκίς και σφάζουν 13 με 14 κατοίκους,ανάμεσά τους και επτά γυναίκες.[Εμπρός 26/11/1946 και Βόγλης Πολυμέρης,Η βία του πολέμου:Ελλάδα 1941-1949,σελ 4,Διεθνές Συνέδριο,Πανεπιστήμιο Αιγαίου,Μυτιλήνη 8-11 Νοεμβρίου 2007]
26/11/1946:ομάδα ανταρτών μπαίνει στο Μάνδαλο Πέλλας και σκοτώνει άλλα 24 άτομα (ανάμεσά τους 20 γυναικόπαιδα).[Εμπρός,28/11/1946]
10/1/1947:αντάρτες σκοτώνουν στα Σεβαστιανά Πέλλας 3 ανήλικα κορίτσια ηλικιας από 15 μέχρι 17 ετών,τραυματίζουν άλλα δύο άτομα (η μία ήταν γυναίκα),αιχμαλωτίζουν 2 ακόμα κατοίκους και καίνε 16 σπίτια.[Ελευθερία,11-12/1/1947 και Εμπρός 11/1/1947]

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΙΟ ΠΟΛΥΜΥΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ ΑΡΑ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΕ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΚΤΩΜΕΝΗ (ΜΑΛΛΟΝ ΨΕΥΔΟΜΕΝΗ)
ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΝΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (ΠΟΥ ΚΑΚΟΣ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝΕ) ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΛΥΒΟΛΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΠΑΟΤΖΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΤΑΡΤΕΣ ΤΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΝΑ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΒΟΛΕΙΩΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΥΚΤΑ

ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΤΕΚΔΙΚΗΣΗ - ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΣΕ - Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΛΥΤΩΣΕ ΠΑΡΑ ΤΡΙΧΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΠΠΟΥΔΩΝ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΣΑΔΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΗΤΑΝ 16 ΚΑΙ 18 ΕΤΩΝ

Βασικά όσον αφορά τον Πολύμυλο δεν φταίει η εφημερίδα αλλά εγώ διότι έκανα λάθος:ο Πολύμυλος δεν είναι στην Πέλλα αλλά στην Κοζάνη :smt003 .Ντάξει,οι μόνες αξιόπιστες εφημερίδες ήταν ο ''Ριζοσπάστης' και η ''Ελεύθερη Ελλάδα''...Μπορώ να σου πω και εγώ αρκετά,θες να κάνουμε διαγωνισμό; :smt005
pavlos1988
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:25 pm

Δε καταλαβαίνω,τι προσπαθείτε να αποδείξετε.Η πληροφόρηση την εποχή εκείνη ήταν προβληματική,όπως και υπήρχε πολεμική στο να βγάλεις τον άλλο ως "βάρβαρο".

Τώρα εκεί θα μείνουμε;
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό oldjedi » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:36 pm

IRAKLIS έγραψε:

Σωστα ..

Γιατι πηγαν τα κοριτσια στα πολυβολεια ;; Για να διασκεδασουν ;; Οχι βεβαια ... Πηγαν για να προστατευτουν απο τους κουμμουνιστες ... Οι οποιοι ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ τα πολυβολεια ... Για ποιες αδεσποτες λες ;; Στον αερα βαρουσαν οι κουμμουνιστες ;;

Καλα εκανε και εκδικηθηκε ... ΟΠΟΙΟΣ ναταν στην θεση του το ΙΔΙΟ θα εκανε ... :wave:

Το ιδιο μπορουν να πουν και οι απο δω μερια ... Αρα ;;

Ευγε Κεμαλ ηρωας στη ΧΩΡΑ ΤΟΥ 100 χρονια μπροστα εβλεπε
Εξεστι κουμμουνισταις ασχημονειν
Το 4ο Ραϊχ ειναι εδω η Ελλαδα ειναι υπο Γερμανικη Κατοχη.
Επιβαλλεται η αποκουμμουνιστοποιηση του phorum
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Extreme poster

Δημοσ.: 33398
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2004, 6:12 pm
Το μέλος oldjedi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:38 pm

mikes_kourouniwt έγραψε: Δε καταλαβαίνω,τι προσπαθείτε να αποδείξετε.Η πληροφόρηση την εποχή εκείνη ήταν προβληματική,όπως και υπήρχε πολεμική στο να βγάλεις τον άλλο ως "βάρβαρο".

Τώρα εκεί θα μείνουμε;

Αυτό έγραψα και εγώ στις πρώτες δύο αναρτήσεις μου στο παρόν θέμα.Μετά ο ένας μου έλεγε πως ''τον παίζω άγρια'' με αφορμή τον Κανελλόπουλο όταν ο ίδιος παραποιεί την ιστορία όταν αναφέρεται στην βία κατά τον Εμφύλιο στις περιοχές που ζούσαν σλαβόφωνοι (είπαμε,και ο Κλόουζ είναι μοναρχοφασίστας :lol: ) ,ο άλλος μου την λέει βάζοντας καμιά εικοσαρία ; στο τέλος της λέξης με αφορμή ένα δικό μου λάθος (τι να κάνουμε,εγώ δεν κάνω κόπι πέιστ,αυτό κάποιες φορές έχει και τα αρνητικά του) κλπ.
pavlos1988
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:42 pm

pavlos1988 έγραψε:
Αυτό έγραψα και εγώ στις πρώτες δύο αναρτήσεις μου στο παρόν θέμα.Μετά ο ένας μου έλεγε πως ''τον παίζω άγρια'' με αφορμή τον Κανελλόπουλο όταν ο ίδιος παραποιεί την ιστορία όταν αναφέρεται στην βία κατά τον Εμφύλιο στις περιοχές που ζούσαν σλαβόφωνοι (είπαμε,και ο Κλόουζ είναι μοναρχοφασίστας :lol: ) ,ο άλλος μου την λέει βάζοντας καμιά εικοσαρία ; στο τέλος της λέξης με αφορμή ένα δικό μου λάθος (τι να κάνουμε,εγώ δεν κάνω κόπι πέιστ,αυτό κάποιες φορές έχει και τα αρνητικά του) κλπ.

εντάξει σε μπερδεύουν με τους υπόλοιπους δεξιούς ακροδεξιούς του φόρουμ Παύλο.Σε αυτό δεν φταίς,αλλά οφείλεις να το υποστείς,καθώς οι τόνοι μαλακίας που έχουν γραφτεί από άτομα της παράταξης σου-που δεν έχουν διαβάσει ιστορικό που γράφει μετά το 80- σε παίρνουν -αδικώς- μπάλα. :smt064
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό IRAKLIS » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 9:56 pm

oldjedi έγραψε:
IRAKLIS έγραψε:

Σωστα ..

Γιατι πηγαν τα κοριτσια στα πολυβολεια ;; Για να διασκεδασουν ;; Οχι βεβαια ... Πηγαν για να προστατευτουν απο τους κουμμουνιστες ... Οι οποιοι ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ τα πολυβολεια ... Για ποιες αδεσποτες λες ;; Στον αερα βαρουσαν οι κουμμουνιστες ;;

Καλα εκανε και εκδικηθηκε ... ΟΠΟΙΟΣ ναταν στην θεση του το ΙΔΙΟ θα εκανε ... :wave:

Το ιδιο μπορουν να πουν και οι απο δω μερια ... Αρα ;;

ΑΡΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΓΙΑ ΕΙΚΟΝΑ :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
IRAKLIS
New poster

Το μέλος IRAKLIS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παγκοσμιοποιημένος » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 10:10 pm

Κάνει κακό στην πατρίδα ή αν το θέλουμε από την αριστερή μεριά
κάνει κακό στο λαό (μας) τέτοιου τύπου διαμάχες.
Γεγονότα που γίναν ή δε γίναν πριν 70 χρόνια. Δεν ωφελεί το μέλλον μας.
Αν θεωρείται ότι κάνετε καλό όσοι ανοίγετε τέτοια νήματα και από τον πατριωτικό χώρο
θα σας παρακαλούσα να μου το εξηγήσετε πως!
Αυτή είναι η ταπεινή μου (ειλικρινά) άποψη και αυτό μόνο έχω να καταθέσω.
Αρνούμαι συνειδητά να μάθω να εμβαθύνω και να διαφωτιστώ για πράγματα εκείνης της εποχής!
Έχω άδικο;
ΕΝΟΤΗΤΑ ΡΕ !!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Παγκοσμιοποιημένος
Fast poster

Δημοσ.: 1907
Εγγραφη: Μάιος 19th, 2011, 9:07 pm
Το μέλος Παγκοσμιοποιημένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό IRAKLIS » Σεπτέμβριος 15th, 2011, 10:41 pm

ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΑΣΠΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΝΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ
Άβαταρ μέλους
IRAKLIS
New poster

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Σεπτέμβριος 16th, 2011, 12:06 am

Παγκοσμιοποιημένος έγραψε: Κάνει κακό στην πατρίδα ή αν το θέλουμε από την αριστερή μεριά
κάνει κακό στο λαό (μας) τέτοιου τύπου διαμάχες.
Γεγονότα που γίναν ή δε γίναν πριν 70 χρόνια. Δεν ωφελεί το μέλλον μας.
Αν θεωρείται ότι κάνετε καλό όσοι ανοίγετε τέτοια νήματα και από τον πατριωτικό χώρο
θα σας παρακαλούσα να μου το εξηγήσετε πως!
Αυτή είναι η ταπεινή μου (ειλικρινά) άποψη και αυτό μόνο έχω να καταθέσω.
Αρνούμαι συνειδητά να μάθω να εμβαθύνω και να διαφωτιστώ για πράγματα εκείνης της εποχής!
Έχω άδικο;

Προσωπικά ως άτομο,ενδιαφέρομαι πολύ για την ιστορία.Μου αρέσει να ψάχνω και να ερευνώ διάφορα θέματα της-πλούσιας-ιστορίας της Ελλάδας,κυρίως αυτής από τον 15ο αιώνα μέχρι και το τέλος του Εμφυλίου.Επίσης,μου αρέσει να κρατάω σημειώσεις για κάποιο θέμα,και όταν μαζεύω αρκετό υλικό να γράφω και κείμενα.Πάνω από όλα όμως μου αρέσει να γράφω πράγματα τα οποία ισχύουν.Έτσι για εμένα δεν υπάρχει το δίλημμα σχετικά με το αν πρέπει να γράψω κάτι ή όχι,διότι αυτό που θα γράψω ίσως δεν συμβαδίζει με την πολιτική ή ιδεολογική μου τοποθέτηση.Εγώ προσωπικά θέλω να πιστεύω πως δεν έχω τέτοια ταμπού.

Μια από τις εποχές που με ενδιαφέρουν είναι και αυτή του Εμφυλίου:διότι είναι σχετικά πρόσφατη,διότι υπάρχουν ακόμη εν ζωή άτομα που την έζησαν και διότι δυστυχώς,σήμερα 62 χρόνια μετά τη λήξη του Εμφυλίου,σπανίζουν οι ψύχραιμες προσεγγίσεις πάνω στο ζήτημα (κάτι το οποίο κατ' εμέ είναι πολύ κακό).

Συζητώντας για αυτήν την περίοδο,μιας και το θέμα της αρχικής ανάρτησης αλλά και η ερώτησή σου υπάγονται σε αυτήν,θα ήθελα να διευκρινήσω κάποια πράγματα που με αντιπροσωπεύουν προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

α)καλώς ή κακώς,σχετικά με τον Εμφύλιο ακόμα και σήμερα κυριαρχούν πολωτικές απόψεις οι οποίες εξιδανικεύουν την μία πλευρά και δαιμονοποιούν την αντίθετη ενώ παρατηρείται και μία ταύτιση με τα γεγονότα και τα πρόσωπα (του στυλ ''εμείς οι καλοί πολεμήσαμε με αυτούς τους πουλημένους προδότες'' κλπ)άσχετα που πολύ από αυτούς που αναφέρονται σε α' ενικό δεν ζούσαν τότε.Προσωπικά,δεν μπορω να υποστηρίξω πως ένα τέτοιο μανιχα'ι'στικό δίπολο με αντιπροσωπεύει.

β)αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι το ότι την ταραγμένη εκείνη περίοδο συνέβησαν βαρβαρότητες και από τις δύο πλευρές.Και για να είμαστε ειλικρινείς πρέπει να παραδεχτούμε πως ειδικά την περίοδο από τη Βάρκιζα μέχρι τις εκλογές του 1946 κυρίαρχη είναι η βία της δεξιάς.

γ)άλλο ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι και το ότι στις μέρες μας,δίδεται ιδιαίτερη βαρύτητα στα εγκλήματα των δεξιών εκείνης της εποχής,σε τέτοιο βαθμό που συνήθως όταν κάποιος,ακόμη και χαμηλών τόνων,παρουσιάσει στοιχεία για τα εγκλήματα της αριστεράς που διαδραματίστηκαν την ίδια εποχή,αποκαλείται από δάφορους τιμητές από ''ταγματασφαλίτης'' μέχρι ''φασίστας'' και ''ακροδεξιός''.

δ)προσωπικά και να ήθελα δεν θα μπορούσα να αρνηθώ όπως έγραψα και πριν,τη βία της δεξιάς την εποχή εκείνη.Μάλιστα,όποιος έχει διαβάσει κείμενά από το μπλογκ μου σε σχετικά θέματα το διαπιστώνει άμεσα(σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις,οι δικές μου αναφορές σε αυτά τα εγκλήματα είναι πιο αναλυτικές και πιο αξιόπιστες από αντίστοιχα κείμενα που έχω βαρεθεί να τα βλέπω παντού γραμμένα στο διαδίκτυο χωρίς να υπάρχει αλλαγή ούτε σε μια πρόταση).΄

ε)αυτό όμως που δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα είναι είναι προπαγανδιστικά ψεύδη και υπερβολές.Όπως δεν δέχομαι αναφορές για ''ΕΑΜοσλάβους'',''βούλγαρους'' κλπ έτσι απορρίπτω και αναφορές του τύπου ότι οι μόνοι που έσφαζαν στον Εμφύλιο ήταν ο Μαγγανάς,οι Χίτες και ο Σούρλας.

στ)έτσι όταν ασχολούμαι π.χ. με τις εκτελέσεις αμάχων ή αιχμαλώτων στον Εμφύλιο όπως στο παρόν νήμα,ο άξονας μελέτης μου είναι ο εξής:δεδομένου ότι η βία της δεξιάς,υπαρκτή και μη,έχει υπερπροβολή προσπαθώ όσο μπορώ να ελέγχω το κατά πόσο κάποιες περιπτώσεις ισχύουν ή όχι.Όσον αφορά τη βία της αριστεράς,επειδή δεν είναι τόσο γνωστή όσο της αντίπαλης πλευράς προσπαθώ να συγκεντρώνω περιπτώσεις ανά περιοχή χωρίς να υποπέσω στα λάθη τα οποία ψέγω(βλεπε π.χ. viewtopic.php?f=51&t=3862&start=75).Ούτως ή άλλως και λάθος να κάνω είμαι πάντα ανοικτός σε διορθώσεις,δεν τρέφω αυταπάτες ότι κομίζω την αποκεκαλυμμένη αλήθεια.
pavlos1988
Fast poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ιστορία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Heir Transparent, paralimni13 και 30 επισκέπτες