ο κελτικος σταυρος η το ελληνικο θητα ρε νου γου μου

Η πολιτική στην Ελλάδα.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, ZTEO και 25 επισκέπτες

ο κελτικος σταυρος η το ελληνικο θητα ρε νου γου μου

Δημοσίευσηαπό Αγχίαλος » Σεπτέμβριος 18th, 2011, 6:49 pm

Κέλτικος σταυρός ή το αρχαίο Ελληνικό γράμμα Θήτα που συμβόλιζε τον Ήλιο;

Αναρτήθηκε από τον/την xryshaygh στο Ιουνίου 9, 2009
ΔΕΙΤΕ ΔΙΠΛΑ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΙΚΗΣ Β’ ΤΟΥ 1800 Π.Χ. ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΝ “ΚΕΛΤΙΚΟ ΣΤΑΥΡΟ”

Πολλές φορές το Κίνημά μας χρησιμοποιεί το σύμβολο, το οποίο είναι γνωστό (κακώς) σαν κέλτικος σταυρός. Στην πραγματικότητα πρόκειται για αρχέγονο Ελληνικό σύμβολο.

δηλαδη ρε νου γου μου εσεις αυτο το συμβολο το μοστραρεται για το αρχαιοελληνικο θητα;

να δουμε αυτο το αρθρο σαν ενα ανοιγμα σε διαφορους τυπους του ευρυτερου "εθνικου" χωρου που ισχυριζονται οτι τα παντα ειναι ελληνικα; η οτι δεν εχεται καμια σχεση με "ακραιους" εθνικιστες που χρησιμοποιουν τον κελτικο σταυρο μιας και εσεις εχετε το αρχαιοελληνικο θητα;
Πολλοί εχθροί, πολλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Fast poster

Δημοσ.: 1633
Εγγραφη: Οκτώβριος 23rd, 2008, 10:42 pm
Το μέλος Αγχίαλος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ο κελτικος σταυρος η το ελληνικο θητα ρε νου γου μου

Δημοσίευσηαπό Lancelot » Σεπτέμβριος 18th, 2011, 6:52 pm

Αρχαία ελληνικά σύμβολα..δωρικοί χαιρετισμοί κτλ...
Albrecht έγραψε:Δεν πειραζει, ευτυχως σαν Ολυμπιακος εχω το προνομιο να μην πανηγυριζω καλπικα πρωταθληματα.
Άβαταρ μέλους
Lancelot
A Knight's tale

Δημοσ.: 8536
Εγγραφη: Ιανουάριος 17th, 2010, 10:18 am
Τοποθεσια: Athens
Το μέλος Lancelot, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ο κελτικος σταυρος η το ελληνικο θητα ρε νου γου μου

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Σεπτέμβριος 18th, 2011, 7:39 pm

Όπως πολλά σύμβολα που πολλοί λαοί διεκδικούν την πατρότητά τους, και διατείνουν ότι όλοι οι υπόλοιποι τα αντέγραψαν, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν απο την αρχαιότητα σε πολλά μέρη, εμφανιζόμενα ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Σβάστικα, που εμφανίζεται απο την προιστορική Ελλάδα μέχρι την Ινδία, την Αφρική, και τη νεολιθική Κίνα. Για την ιστορία το αρχαιότερο δείγμα της βρέθηκε κοντά στο Κίεβο χαραγμένο σε ελεφαντόδοντο και χρονολογείται στο 10000π.χ. . Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιοι τύποι κοντά στο Κίεβο (οι Υπερβόρειοι!) την μετέδωσαν σε όλο τον πλανήτη.

Βασικά σύμβολα όπως ο σταυρός, ο κύκλος, καθώς και συνδυασμοί και παραλλαγές αυτών είναι χαζό να διατείνεσαι ότι κάποιος λαός/φυλή έχει το παγκόσμιο copyright :smt002

Ίσως είμαι off-topic καθώς μάλλον τη νήμα τοποθετήθηκε στην Εσωτερική πολιτική για να προκαλέσει κόντρα.
Defending the Motherland for dummies

Libertas populorum in maiore patria
Lawful Good does not always mean Lawful Nice.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Maniac poster

Δημοσ.: 19184
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 2nd, 2011, 11:00 pm
Τοποθεσια: Δύση
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Εσωτερική πολιτική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, ZTEO και 25 επισκέπτες