Φορος επιτηδευματος για κατοικους εξωτερικου

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Φορος επιτηδευματος για κατοικους εξωτερικου

Δημοσίευσηαπό navis » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 11:53 am

Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτή την ιστορία? θα ζητήσουν αυτό το φόρο και από τους μονιμους κατοικους εξωτερικού που φορολογούνται εκεί?

Το λέω γιατί μου ήρθε...
Άβαταρ μέλους
navis
Casual Poster

Δημοσ.: 583
Εγγραφη: Δεκέμβριος 12th, 2006, 12:47 pm
Το μέλος navis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Φορος επιτηδευματος για κατοικους εξωτερικου

Δημοσίευσηαπό Lithos » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 11:56 am

δικαίωμα ψήφου θα έχουν; ή η ψήφος ειναι αποκλειστικό δικαίωμα πακιστανών ψηφοφόρων πασοκ;
AND I EXIST NO MORE
Άβαταρ μέλους
Lithos
Fast poster

Δημοσ.: 3339
Εγγραφη: Ιανουάριος 19th, 2004, 6:27 am
Το μέλος Lithos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό JohnGalt » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 1:52 pm

:smt005 :smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
JohnGalt
Fast poster

Δημοσ.: 4515
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2009, 12:20 pm
Τοποθεσια: ZRH
Το μέλος JohnGalt, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό exzorg » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 1:54 pm

ας ερθουν να μας τον επιβαλλουν :p6: :p6: :p6: :p6:
Ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε.Αντίο.
exzorg
Extreme poster

Δημοσ.: 26060
Εγγραφη: Δεκέμβριος 7th, 2010, 12:32 am
Το μέλος exzorg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 2:01 pm

Πληρώνουμε τις κάλτσες μας σε πεντακόσια κράτη, εφορίες παντού, δεν παν να γαμηθούν, οι αλήτες, μας έχουν πιει το αίμα με το καλαμάκι.
Φάγαμε τη ζωή μας στη δουλειά και παντού λεφτά ζητάνε, οι ρουφιάνοι, γαμώ το σπίτι τους.
Ρε θα πείτε το ψωμί ψωμάκι, ρε.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 71005
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ogygos » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 2:07 pm

navis έγραψε: Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτή την ιστορία? θα ζητήσουν αυτό το φόρο και από τους μονιμους κατοικους εξωτερικού που φορολογούνται εκεί?

Το λέω γιατί μου ήρθε...

Ο φόρος είναι για το 2010. Αν είχες κάνει διακοπή επιτηδεύματος πριν το 2010 δεν θα πρέπει να σου έρθει.
ΙΗΣΟΥΣ = ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = 888
Άβαταρ μέλους
Ogygos
Crazy poster

Δημοσ.: 5687
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 16th, 2002, 7:46 pm
Τοποθεσια: Ογυγία
Το μέλος Ogygos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό navis » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 2:27 pm

Ogygos έγραψε:
navis έγραψε: Γνωρίζει κανείς τι παίζει με αυτή την ιστορία? θα ζητήσουν αυτό το φόρο και από τους μονιμους κατοικους εξωτερικού που φορολογούνται εκεί?

Το λέω γιατί μου ήρθε...

Ο φόρος είναι για το 2010. Αν είχες κάνει διακοπή επιτηδεύματος πριν το 2010 δεν θα πρέπει να σου έρθει.

Τελικά ηταν το τέλος ΕΙΔΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ Φ.Π. (άρθρου 29, ν.3986/2011) και οχι το ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ (άρθρου 31, ν.3986/2011). Για το δεύτερο δε μου ήρθε, αλλά λογικά μπορεί να έρθει σε άλλους. Αυτό μου ήρθε γιατί δήλωσα τα εισοδήματά μου (για τα οποία πληρώνω εφορία εξωτερικό, σαν ΜΚΕ εδώ και 16 τόσα χρόνια).

Ρώτησα για ποινές και μου λέει 1% επιτόκιο το μήνα. Ας κάθεται λοιπόν για όσο καιρό θα κρατήσει αυτό το θέατρο του Ιονέσκο.
Άβαταρ μέλους
navis
Casual Poster

Δημοσ.: 583
Εγγραφη: Δεκέμβριος 12th, 2006, 12:47 pm
Το μέλος navis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό denplirono » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 2:46 pm

ο διας τον περνει και γερνει. ας βαλουν 100 φορους. ας φορολογησουν τα παντα. εμενα μου εστειλαν περσυ περαιωση, δεν την πληρωσα φυσικα. ο,τι και να μου στειλουν φετος, θα το βαλω στην χέστρα μου(εχω μια ideal standard) θα πατησω το κουμπι και θα παει ο φορος παρεουλα με τις σκατουλες και αλλες ακαθαρισιες. εγω δεν πληρωνω, να πανε να πνιγουνε

αν ημουν κατοικος εξωτερικου και μου ζητουσε η ελλαδα φορο το πρωτο που θα εκανα θα ηταν να παω να ποτναρω 10Κ ντολαρς υπερ της πτωχευσης της χωρας. αμα η χωρα μου ειναι εχθρος μου, τοτε και εγω ειμαι εχθρος της! ελλην ειμαι, μαλακας οχι
Θα γινει πολιτειακη ανωμαλια.Μολις γινει πολιτειακη ανωμαλια,αμεσως θα τραβηξει πισω το κεφαλαιο και θα απολυθουν ολοι οι υπαλληλοι. "Όταν αρχίσει απ΄τη Συρία...θα γενικευτεί"
Άβαταρ μέλους
denplirono
Crazy poster

Δημοσ.: 7080
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2010, 9:07 pm
Το μέλος denplirono, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό SundropsInTheHauntedCity » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 3:00 pm

έτσι είναι το σωστό, δεν μπορεί ο κάθε παπάρας να μας τα πρήζει στο φόρουμ και να ψηφίζει χωρίς να δέχεται τις συνέπειες των απόψεων του. Χοντρός φόρος αλλιώς αφαίρεση της ελληνικής ιθαγένειας για να σφίξουν οι κώλοι, παρακάλώ πρώτα πρώτα στον νόρθεν σπίριτ αφού είναι τόσο υπερ της εθνικής προσπάθειας. :D
Θυμήσου καλύτερα τότε που ήμασταν παιδιά και μας ήταν όλα άγνωστα
μα τόσο οικεία, θυμήσου το γλυκύ Σεπτέμβριο με το απόμακρο άρωμα των κήπων ή το αφηρημένο ξεφύλλισμα ενός σχολικού βιβλίου
κι όπως βράδιαζε από ένα ανοιχτό παράθυρο ακουγόταν το ραγισμένο τραγούδι μιας γυναίκας που άρχιζε να γερνάει.
Υπάρχει πιο μεγάλη μοναξιά;
Άβαταρ μέλους
SundropsInTheHauntedCity
Maniac poster

Δημοσ.: 11847
Εγγραφη: Νοέμβριος 21st, 2008, 12:49 pm
Το μέλος SundropsInTheHauntedCity, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 3:05 pm

SundropsInTheHauntedCity έγραψε: έτσι είναι το σωστό, δεν μπορεί ο κάθε παπάρας να μας τα πρήζει στο φόρουμ και να ψηφίζει χωρίς να δέχεται τις συνέπειες των απόψεων του. Χοντρός φόρος αλλιώς αφαίρεση της ελληνικής ιθαγένειας για να σφίξουν οι κώλοι, παρακάλώ πρώτα πρώτα στον νόρθεν σπίριτ αφού είναι τόσο υπερ της εθνικής προσπάθειας. :D

Xεστήκαμε για την ελληνική σας ιθαγένεια, λες και μας δίνει καμιά τιμή.
Λεφτά σας στέλνουμε εφορίες πληρώνουμε, κι εδώ, κι εκεί, ερχόμαστε να επενδύσουμε και μας βγάζετε το λάδι και φεύγουμε κακείν.κακώς, βρε δεν πάτε στον γέρο Διάολο, που θα πληρώνουμε τα κοπρόσκυλα που διόρισε ο Πάγκαλος.
Να δουλέψετε, ρε.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 71005
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lugozzi » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 3:23 pm

JohnGalt έγραψε: :smt005 :smt005 :smt005

πού είσαι ρε φίλε?

βγήκε ο Άτλας στα ελληνικά!

:wave:
"It all began, as usual, with the Greeks"
- Murray Rothbard
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Extreme poster

Δημοσ.: 28059
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2008, 2:38 pm
Τοποθεσια: "Ανατολή"
Το μέλος Lugozzi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 4:03 pm

navis έγραψε: Αυτό μου ήρθε γιατί δήλωσα τα εισοδήματά μου (για τα οποία πληρώνω εφορία εξωτερικό, σαν ΜΚΕ εδώ και 16 τόσα χρόνια).

Τί έκανες ;
Δήλωσες τα εισοδήματά σου στην Ελλάδα; Γιατί; :smt017 :smt017 :smt017

Ήδη υπάρχει άλλη παράνοια με την Αυστραλία και δεν ξέρω με άλλες χώρες, αν έχεις εισόδημα στην Αυστραλία το οποίο φορολογήθηκες εκεί, και τολμήσεις ποτέ να το φέρεις στην Ελλάδα, θεωρητικά πρέπει να το ξαναφορολογηθείς στην Ελλάδα σαν να το κέρδισες εκεί... Ιονέσκο και Κάφκα μαζί.
Υπάρχει πάντα η Μανιτόμπα.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Crazy poster

Δημοσ.: 9911
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2011, 4:45 am
Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 4:06 pm

Iznogoud έγραψε:
Xεστήκαμε για την ελληνική σας ιθαγένεια, λες και μας δίνει καμιά τιμή.

εγώ πάντως πήρα φέτος κι ένα αυστραλέζικο διαβατηριάκι καβάτζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Υπάρχει πάντα η Μανιτόμπα.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Crazy poster

Δημοσ.: 9911
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2011, 4:45 am
Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ogygos » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 5:43 pm

Chilloutbuddy έγραψε:
navis έγραψε: Αυτό μου ήρθε γιατί δήλωσα τα εισοδήματά μου (για τα οποία πληρώνω εφορία εξωτερικό, σαν ΜΚΕ εδώ και 16 τόσα χρόνια).

Τί έκανες ;
Δήλωσες τα εισοδήματά σου στην Ελλάδα; Γιατί; :smt017 :smt017 :smt017

Ήδη υπάρχει άλλη παράνοια με την Αυστραλία και δεν ξέρω με άλλες χώρες, αν έχεις εισόδημα στην Αυστραλία το οποίο φορολογήθηκες εκεί, και τολμήσεις ποτέ να το φέρεις στην Ελλάδα, θεωρητικά πρέπει να το ξαναφορολογηθείς στην Ελλάδα σαν να το κέρδισες εκεί... Ιονέσκο και Κάφκα μαζί.

Συγνώμη αλλά άλλο δεν είναι η φορολογία εισοδήματος, και άλλο η φορολογία καταθέσεων; Αν έχεις ένα εισόδημα στην Χ χώρα θα το δηλώσεις στην Χ χώρα και μόνο. Αν έχεις άλλο εισόδημα στην Ελλάδα(πχ ενοίκια) θα το δηλώσεις αυτό στην Ελλάδα. Τώρα οι καταθέσεις είτε σε μετοχές είτε οι τραπεζικές θα πρέπει ανάλογα το ποσό να φορολογούνται στην χώρα στην οποία βρίσκονται και μόνο. Αν τα λεφτά τα φέρεις στην Ελλάδα είναι λογικό να φορολογηθείς. Το πόσο είναι το θέμα.
ΙΗΣΟΥΣ = ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = 888
Άβαταρ μέλους
Ogygos
Crazy poster

Δημοσ.: 5687
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 16th, 2002, 7:46 pm
Τοποθεσια: Ογυγία
Το μέλος Ogygos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό airmark » Σεπτέμβριος 20th, 2011, 5:45 pm

navis έγραψε:
Ogygos έγραψε:
navis έγραψε:

Ρώτησα για ποινές και μου λέει 1% επιτόκιο το μήνα. Ας κάθεται λοιπόν για όσο καιρό θα κρατήσει αυτό το θέατρο του Ιονέσκο.

1% το μήνα δεν είναι μικρό επιτόκιο.
airmark
New poster

Δημοσ.: 378
Εγγραφη: Απρίλιος 11th, 2010, 12:01 pm
Το μέλος airmark, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες