Καταναλωση λεβητα pellet

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Καταναλωση λεβητα pellet

Δημοσίευσηαπό SKOUIKI » Νοέμβριος 20th, 2011, 11:19 pm

sv2dxa έγραψε: . Προσπαθω να βαλω ολο το αρχειο Excel αλλα... δεν το εμφανιζει με τα κελια...

Μπορεις αν θελεις να κανεις λογαριασμο στο google docs

https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=writely&passive=1209600&continue=https://docs.google.com/&followup=https://docs.google.com/&ltmpl=homepage
Αφου ανεβασεις το αρχειο εκει δινεις στο forum το link για το αρχειο.
Δεν θυμαμαι αν μπορεις να το κλειδωσεις μονο για αναγνωση.
SKOUIKI
New poster

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Οκτώβριος 19th, 2011, 6:39 pm
Το μέλος SKOUIKI, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό frelas » Νοέμβριος 21st, 2011, 11:59 am

tasosp έγραψε:
terisds έγραψε: Σε αυτο το νημα ας γραψει ο καθενας μας την καταναλωση του λεβητα του, η προβληματα που δημιουργηθηκαν κατα την λειτουργεια τους.Στις 10/10 εβαλα λεβητα PRITY με καυστηρα FEROLLI, καταναλωση μεχρι σημερα,720 κιλα,σε σπιτι 110τμ,κατασκευης του 72 με σκεπη απο επανω και ξυλινα κουφωματα με διπλα τζαμια.με νοτιο προσανατολισμο,θερμοκρασια απο -5 μεχρι +1 την νυχτα ,και μεχρι 10-12 την ημερα,η θερμοκρασια μεσα απο 21 μεχρι 25 βαθμους.Μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει προβλημα κατα την λειτουργεια του,δουλευει ομαλα,φυσικα με καποιες ρυθμισεις,διαφορετικες απο αυτες που ειχε απο την μανα του,η σταχτη ειναι πουδρα,γυρω στα 8 κιλα μεχρι τωρα,με 210 κιλα alfa wood 250 ευρω ο τονος,και τα αλλα βουλγαρικο με 200ευρω.Στις αρχες με τις ρυθμισεις της μανας του ειχε λιγα καρβουνακια μπροστα απο την μπουκα στον λεβητα,μετα με πειραματα,μειωση καυσιμου,ανεβασμα αερα σε ολες τις σκαλες(5) λειτουργει πολυ καλα.Καθαρισμα καθε 3 μερες περιπου γενικο,με καθαρισμα τουμπο(οριζοντια)τραβηγμα σταχτης με σκουπα ηλεκτρικη(praktiker 45 euro).Φυσικα ακομη δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα για την καταναλωση,μια που δεν ειμαστε ακομη σε βαρυ χειμωνα.

γεια σου εβαλα κ εγω εναν πριτυ με φερρολι sun p7 κ καποιες φορες δεν ξεκιναει βγαζοντας την εμπλοκη Αο1 κραταει σκληρη σταχτη στο πιατακι .
Μολις το καθαρισω ξεκιναει μια χαρα.
με δυσκολια βρηκα στο ιντερνετ οδηγιες στα ελληνικα και τον καταλογο με τις παραμετρους για ρυθμισεις αλλα πρεπει να βρω τις σωστες τιμες τους. καιω alfa wood . αν εχεις την καλοσυνη θα μου πεις σε τι ρυθμισεις κατεληξες εσυ ?τι αερα καθε ποσο ταιζει κ ποσο χρονο ταιζει? εμενα μου καιει για δυο σπιτια το ενα 65τμ κ το αλλο 90τμ 40 κιλα δουλευοντας στο επιπεδο 2 με αερα στο 78 ταιζει καθε 14 κ ριχνει για 3,5 δευτερολεπτα..... επισης που βρισκεις βουλγαρικο ? εγω ειμαι στην βεροια
ευχαριστω

Και εγώ ενδιαφέρομαι για τις ρυθμίσεις του φερρόλι. Τις καταναλώσεις πως τις μετράς.
frelas
New poster

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Απρίλιος 4th, 2011, 12:41 am
Το μέλος frelas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό agrimi1982 » Νοέμβριος 21st, 2011, 8:20 pm

Καλησπέρα κι από εμένα. αν και γράφω πρώτη φορά στο phorum το διαβάζω από πέρσι τον οκτώμβριο ανεληπώς. είχα ψαχτεί σε εταιρείες που με σύστησαν πολλοί από το νήμα που σβήστηκε και κατέληξα να αγοράσω έναν λέβητα με καυστήρα της adgreen και ένα μπόιλερ με αντλία θερμότητας. Το σπίτι μου βρίσκεται σε υψόμετρο 100 μέτρων και μας θερίζει ο γνωστός Βαρδάρης.
Το σπίτι είναι 2όροφο δεκαετίας '70 εκ του οποίου τα 160τ.μ. είναι στον πάνω όροφο και ο κάτω όροφος αποτελείτε από 110 τ.μ. και 60 τ.μ. (σύνολο 3 σπίτια). ο πάνω όροφος αποτελείται από παλιά αλουμινένια παράθυρα τα οποία μπάζουν.
Πέρσι με μεγάλη οικονομία κάψαμε 6 τόνους πετρέλαιο και τα 3 σπίτια κι έτσι κατέληξα στο εξής μοντέλο:
Adgreen 55kw με αυτόματο καυστήρα.

Το σύστημα στήθηκε και ξεκίνησε την λειτουργία του στις 14/10/2011.
Το πάνω σπίτι λειτουργεί τις εξής ώρες ως έχει:
01:00-18:00 στους 18 βαθμούς
18:00-01:00 στους 22 βαθμούς
Το κάτω σπίτι των 110 τ.μ. που είναι καλά μονομένω λειτουργεί μόνιμα στους 24 βαθμούς (εκεί μένει η γιαγιά μου)
Στα 60 τ.μ. έμενα εγώ τώρα είναι κλειστεί η θέρμανση.
Οπότε τα 270 τ.μ. μέχρι σήμερα 21/11/2011 έχουν κάψει 1500 κιλά πέλλετ. 1000 βουλγάρικο και 500 alfawood = 350 ευρώ (με βάση τις τιμές αγοράς μου)

Υ.Γ.
Να αναφέρω ότι είχα κάποια προβλήματα όχι με τον λέβητα αλλά με τους τεχνικούς μου οι οποίοι την πρώτη φορά λειτουργείας του ο λέβητας δεν ήταν συνδεδεμένος σωστά με την έννοια ότι ο λέβητας για να δώσει νερά έπρεπε να φτάσει τους 58 βαθμούς αλλά ο ηλεκτρολόγος το ξέχασε κι έτσι ο λέβητας δούλευε ασταμάτητα για να ζεστάνει τα 150 λίτρα χωρητικότητας που έχει και τα κυλιόμενα νερά του πάνω σπιτιού με αποτέλεσμα να κάψω σε 1.5 μέρα 200 κιλά πέλετ. και μια φορά ακόμα πρόσφατα που έσκασε ο γύψος στην καμινάδα (ναι γύψο έβαλε ο υδραυλικός μου) με αποτέλεσμα το λεβητοστάσιο να γίνει μαύρο και ο καυστήρας να σβήσει με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ξαναζεσταθούν τα νερά αλλά και τα σπίτια από την αρχή καίγοντας άλλα 150 κιλά σε 1 μέρα.
πιστεύω ότι θα είχα κάψει μέχρι σήμερα το πολύ 1300 κιλά.
να αναφέρω ότι το μετεο λέει 5 βαθμούς τώρα και το θερμόμετρο στο σπίτι μου λέει 3 βαθμούς. η χειρότερη νύχτα ήταν -2 ή -3 βαθμούς μέχρι στιγμής.
πάντως πρώτη φορά έχουμε μετά από πολλά χρόνια τόση ζέστη στα σπίτια και ποιο φθηνά.
μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος.
agrimi1982
New poster

Εγγραφη: Απρίλιος 9th, 2011, 9:17 am
Το μέλος agrimi1982, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό plakil » Νοέμβριος 22nd, 2011, 11:48 am

Τα χω πει σε προηγουμενα τοπικς, αλλα ας ξαναδοκιμασω. Καυστηρας λεβητας Feroli εδω 55kw. Προβλημα με σταχτη και προφανως με καταναλωση. Ζεσταινει 3 διαμερισματα συνολου περιπου 300τ.μ. Καταναλωση ενας τονος Alfa wood/15 μερες(2/11-17/11). Καθαρισμα καθε μερα. Αντι για σταχτη μονο καρβουνακια στο ταψι του λεβητα. Εχω αλλαξει 15 φορες τις ρυθμισεις. Προφανως το προβλημα ειναι στην φαση 5. Λειτουργεια κοχλια στο μεγιστο 10 δευτερολεπτα για την φαση 5. Ωρα απενεργοποιησης κοχλια για φασεις 1-5 την εχω βαλει στα 21δευτ. απο 12 εργοστασιακη. Ριχνει πιο σπανια αλλα πιο πολυ δηλαδη. Αερας απο 155Pa εργοστασιακη στα 125Pa. Χαμηλωσα γιατι με αυξηση αερα χανω μηκος φλογας και συνεχιζω να περνω καρβουνα αντι για σταχτη. Καμια ιδες με τις ρυθμισεις ή αν καποιος ξερει που μπορω να αποτανθω οσον αφορα την Feroli?

Ευχαριστω
plakil
New poster

Δημοσ.: 6
Εγγραφη: Νοέμβριος 6th, 2011, 1:13 pm
Το μέλος plakil, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό terisds » Νοέμβριος 22nd, 2011, 7:08 pm

plakil έγραψε: Τα χω πει σε προηγουμενα τοπικς, αλλα ας ξαναδοκιμασω. Καυστηρας λεβητας Feroli εδω 55kw. Προβλημα με σταχτη και προφανως με καταναλωση. Ζεσταινει 3 διαμερισματα συνολου περιπου 300τ.μ. Καταναλωση ενας τονος Alfa wood/15 μερες(2/11-17/11). Καθαρισμα καθε μερα. Αντι για σταχτη μονο καρβουνακια στο ταψι του λεβητα. Εχω αλλαξει 15 φορες τις ρυθμισεις. Προφανως το προβλημα ειναι στην φαση 5. Λειτουργεια κοχλια στο μεγιστο 10 δευτερολεπτα για την φαση 5. Ωρα απενεργοποιησης κοχλια για φασεις 1-5 την εχω βαλει στα 21δευτ. απο 12 εργοστασιακη. Ριχνει πιο σπανια αλλα πιο πολυ δηλαδη. Αερας απο 155Pa εργοστασιακη στα 125Pa. Χαμηλωσα γιατι με αυξηση αερα χανω μηκος φλογας και συνεχιζω να περνω καρβουνα αντι για σταχτη. Καμια ιδες με τις ρυθμισεις ή αν καποιος ξερει που μπορω να αποτανθω οσον αφορα την Feroli?

Ευχαριστω

Κλεινωντας τον αερα ,φυσικο ειναι να παιρνεις καρβουνα,σε ολες τις σκαλες ανεβασε αερα,και στην τελικη ακομη πιο πολυ.Δοκιμασε με τις αρχικες ρυθμισεις στο ταισμα,αλλα πιο πολυ αερα. :wave:
ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
terisds
New poster

Δημοσ.: 156
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2011, 11:31 pm
Τοποθεσια: Pella-Greece
Το μέλος terisds, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Νοέμβριος 22nd, 2011, 8:52 pm

plakil έγραψε: Τα χω πει σε προηγουμενα τοπικς, αλλα ας ξαναδοκιμασω. Καυστηρας λεβητας Feroli εδω 55kw. Προβλημα με σταχτη και προφανως με καταναλωση. Ζεσταινει 3 διαμερισματα συνολου περιπου 300τ.μ. Καταναλωση ενας τονος Alfa wood/15 μερες(2/11-17/11). Καθαρισμα καθε μερα. Αντι για σταχτη μονο καρβουνακια στο ταψι του λεβητα. Εχω αλλαξει 15 φορες τις ρυθμισεις. Προφανως το προβλημα ειναι στην φαση 5. Λειτουργεια κοχλια στο μεγιστο 10 δευτερολεπτα για την φαση 5. Ωρα απενεργοποιησης κοχλια για φασεις 1-5 την εχω βαλει στα 21δευτ. απο 12 εργοστασιακη. Ριχνει πιο σπανια αλλα πιο πολυ δηλαδη. Αερας απο 155Pa εργοστασιακη στα 125Pa. Χαμηλωσα γιατι με αυξηση αερα χανω μηκος φλογας και συνεχιζω να περνω καρβουνα αντι για σταχτη. Καμια ιδες με τις ρυθμισεις ή αν καποιος ξερει που μπορω να αποτανθω οσον αφορα την Feroli?

Ευχαριστω

Γιατι δεν περνεις τηλ. την αντιπροσωπεια να σου λυσουν το προβλημα?
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:
Captn έγραψε: δεν ξερω αν κανει μπαμ

τζούφια βόμβα θα μου στείλεις καλέ? :smt005
Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσ.: 11576
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2011, 10:01 am
Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό IliasMat » Νοέμβριος 23rd, 2011, 12:00 am

Ευχαριστω

Και εγώ σου έχω απαντήσει αν δεν κάνω λάθος σε προηγούμενο τόπικ . Έχεις κάνει το αντίθετο από αυτό που έπρεπε.Όπως σου απάντησε και ο φίλος παραπάνω άσε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και απλά ανέβασε τον αέρα πιο πολύ. Χωρίς αέρα δεν γίνετε σωστή καύση με αποτέλεσμα να πέρνεις καρβουνάκια.Επίσης στον Ferroli είναι καλύτερα να ρίχνεις μικρότερη ποσότητα σε πιο συχνά διαστήματα ώστε να προλαβαίνει να παίρνει φωτιά και να καίγεται το πέλλετ παρά να ρίχνει ποσότητα με αποτέλεσμα να μήν προλαβαίνει να καεί το υπόλοιπο.Ο Ferroli δεν έχει δεύτερο κοχλία στον καυστήρα σαν κάποιους άλλους που σπρώχνουν το πέλλετ μέσα στην φλόγα και το ψιλο ανακατεύουν μέσα στη φωτιά αλλά το ρίχνει απλά από επάνω.
IliasMat
New poster

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2011, 6:33 pm
Το μέλος IliasMat, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Νοέμβριος 23rd, 2011, 12:05 am

Η ρυθμισει του καυστηρα θα πρεπει να γινεται με
αναλυτη καυσαεριων και οχι κουτουρου.
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:

Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Το μέλος LEONΑS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό kris76 » Δεκέμβριος 8th, 2011, 12:13 pm

LEONΑS έγραψε: Η ρυθμισει του καυστηρα θα πρεπει να γινεται με
αναλυτη καυσαεριων και οχι κουτουρου.

ποιον αναλυτη προτεινεις leonas kai giati :wave:
kris76
New poster

Δημοσ.: 23
Εγγραφη: Μάρτιος 1st, 2011, 12:28 am
Το μέλος kris76, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό agrimi1982 » Ιανουάριος 20th, 2012, 10:37 am

Καλημέρα σε όλους.
Σήμερα τέλειωσαν οι 5 παλλέτες πλυν 50-100 κιλά που είναι ακόμα μέσα. Με 55kw λέβητα της Adtherm με 0 προβλήματα από την τελευταία φορά που έγραψα πιο πάνω με τις ίδιες ρυθμίσεις θερμοκρασίας αλλά με εξωτερικές θερμοκρασίες πολύ χαμηλότερες οι κατανάλωσει ανήλθε σε 5,2 τόνους οπότε έχουμε:

5200/99=52,52 κιλά μέσο όρο την ημέρα
σε λεφτά 1200 ευρώ
σε πετρέλαιο θα ήθελα πάνω από 3000 ευρώ και το έκαιγα μόνο 5 ώρες την ημέρα.
agrimi1982
New poster

Εγγραφη: Απρίλιος 9th, 2011, 9:17 am
Το μέλος agrimi1982, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yiokalai » Ιανουάριος 24th, 2012, 2:13 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εχω εδω και μια εβδομαδα τελειωσα την εγκατασταση και λειτουργω λεβητα της Topling 3ΒΤ (Austria κατασκευη στην Βοσνια) (ξyla-Pelet-ρευμα) 35KW -35KW-18KW σε ενα μπλοκ ολα, με δοχειο αδρανειας 1000 lt. Το συστημα δουλευει και συνδιαστικα , δηλαδη ξυλο και πελετ ταυτοχρονα η μεμονομενα και ο αυτοματιμος του ειναι Danfoss. Οταν καιω ξυla me 3-4 γεμίσματα την ημερα εχω στο δοχειο αδρανειας μου 60 - 70 βαθμους και στο διαμερισμα αντιστοιχα 21-22,5. (140 τ.μ 20000 Χιλιοθερμιδεσ σωματα). Δυστυχως το πελετ μου καιει 6-7 σακια το 24 ωρο με set poin max θερμοκρασιας 70 βαθμούς. (100 με 120 κιλα κατα μ.ο την ημερα -ρίχνει ανα 10 sec 3,5 sec και αέρας στην καυση sto 35%).Να σημειωθει οτι δεν το δουλευω με θερμοστατη χώρου αλλα ελεγχω τοπικα την θερμοκρασια στο ανοιχτο κυκλωμα λεβητας - δοχειο αδρανειας.Ο θερμοστατης χωρου ελεγχει την έξοδο του δοχειου αδρανειας μου και μαλιστα σε κλειστο κυκλωμα γιατι το δοχειο εχει μεσα εναλλακτη. Μου φαινεται πολυ η καταναλωση των 110 κιλων πελετ την ημερα μια και που μεχρι τωρα εκαιγα περιπου 2 τονουσ πετρελαιο την σεζον.Με τον ρυθμο αυτον θα χρτειαστω 9000 πελετ στην σεζον. Προς το παρον μεχρι να βρω αν πιθανον φτεει η ρυθμιση το δουλευω με ξύλα.
Αν εχει καποιοσ καποια ιδεα για το τι μπορει να μου αυξανει τοσο την καταναλωση μπορει να μου πει την αποψη του.
ευχαριστω Γιώργος
Yiokalai
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Ιανουάριος 24th, 2012, 1:34 pm
Το μέλος Yiokalai, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LEONΑS » Ιανουάριος 24th, 2012, 2:52 pm

Yiokalai έγραψε: ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ εχω εδω και μια εβδομαδα τελειωσα την εγκατασταση και λειτουργω λεβητα της Topling 3ΒΤ (Austria κατασκευη στην Βοσνια) (ξyla-Pelet-ρευμα) 35KW -35KW-18KW σε ενα μπλοκ ολα, με δοχειο αδρανειας 1000 lt. Το συστημα δουλευει και συνδιαστικα , δηλαδη ξυλο και πελετ ταυτοχρονα η μεμονομενα και ο αυτοματιμος του ειναι Danfoss. Οταν καιω ξυla me 3-4 γεμίσματα την ημερα εχω στο δοχειο αδρανειας μου 60 - 70 βαθμους και στο διαμερισμα αντιστοιχα 21-22,5. (140 τ.μ 20000 Χιλιοθερμιδεσ σωματα). Δυστυχως το πελετ μου καιει 6-7 σακια το 24 ωρο με set poin max θερμοκρασιας 70 βαθμούς. (100 με 120 κιλα κατα μ.ο την ημερα -ρίχνει ανα 10 sec 3,5 sec και αέρας στην καυση sto 35%).Να σημειωθει οτι δεν το δουλευω με θερμοστατη χώρου αλλα ελεγχω τοπικα την θερμοκρασια στο ανοιχτο κυκλωμα λεβητας - δοχειο αδρανειας.Ο θερμοστατης χωρου ελεγχει την έξοδο του δοχειου αδρανειας μου και μαλιστα σε κλειστο κυκλωμα γιατι το δοχειο εχει μεσα εναλλακτη. Μου φαινεται πολυ η καταναλωση των 110 κιλων πελετ την ημερα μια και που μεχρι τωρα εκαιγα περιπου 2 τονουσ πετρελαιο την σεζον.Με τον ρυθμο αυτον θα χρτειαστω 9000 πελετ στην σεζον. Προς το παρον μεχρι να βρω αν πιθανον φτεει η ρυθμιση το δουλευω με ξύλα.
Αν εχει καποιοσ καποια ιδεα για το τι μπορει να μου αυξανει τοσο την καταναλωση μπορει να μου πει την αποψη του.
ευχαριστω Γιώργος

Το Austria τη σχεση εχει με το Βοσνια ??
Μην με τσικλας !!

Σουβλίτσα έγραψε:

Άβαταρ μέλους
LEONΑS
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Yiokalai » Ιανουάριος 25th, 2012, 12:30 pm

προκειται για αντιγραφη αυστριακου λεβητα. Τα δε πιστοποιητικα του ειναι απο Αυστριακο φορέα. Οχι οτι εχει σημασια θα μπορουσε να μονταρεται στα ....Τιρανα το θεμα ειναι να δουλευει.
Yiokalai
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Ιανουάριος 24th, 2012, 1:34 pm
Το μέλος Yiokalai, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό nik » Ιανουάριος 28th, 2012, 1:50 am

φιλος με μετατροπη απο πετρελαιο σε πελλετ με καυστηρα βουλγαρικο υπολογιζε να καψει 5 τονους σε παλιο σπιτι και τωρα εμεινε απο καυσιμο .τελικα λεει οτι θα χρειαστει 10 τονους αλλα φουλ καψιμο και 25 μεσα στο σπιτι.
nik
New poster

Δημοσ.: 86
Εγγραφη: Νοέμβριος 1st, 2011, 11:49 pm
Τοποθεσια: σερρες
Το μέλος nik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό afantos » Φεβρουάριος 15th, 2012, 6:33 pm

γεια σας .ειμαι καινούργιος στο forum και θα ηθελα να αναφέρω τον προβληματισμο μου σχετικα με την καταναλωση της 21.5KW red primula orchidea hydro που τοποθετησα προσφατα.μενω σε διαμερισμα δευτερου οροφου μονοκατοικιας με πλακα απο πανω.καιω στο 8ωρο ενα τσουβαλακι με το θερμοστατη 20-21 οχι παραπανω. η καταναλωση ειναι η ''πρέπουσα''? παρακαλω οποιος γνωριζει καποιες πληροφοριες ας τις αναφερει.ευχαριστω προκαταβολικα.
afantos
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2012, 5:56 pm
Το μέλος afantos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες