Ερωτησεις για το στρατο

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Custom_F και 40 επισκέπτες

Ερωτησεις για το στρατο

Δημοσίευσηαπό ZoSo » Φεβρουάριος 7th, 2012, 9:34 pm

Εχω μερικες ερωτησουλες σχετικα με το στρατο. Οσοι μπορειτε να βοηθησετε ειστε ευπροσδεκτοι.

1) Τι παιζει με τι μυωπια? Οι μυωπες ειναι Ι2 αυτοματα, ή απο καποιους βαθμους και πανω γινονται γιοταδες?

2) Αν θελω να υπηρετησω στα ΟΥΚ, πρεπει να ειμαι μονιμος? Απο αλλες ειδικες δυναμεις, οπως ΛΟΚ (αλεξιπτωτιστες δε με ενδιαφερει) τι παιζει?

3) Οταν πηγα στο ΚΕΠ για το περιοδευων, με ρωτησαν αν ξερω καποιο μουσικο οργανο ή πολεμικη τεχνη. Τους ειπα και τα 2, αλλα ηθελαν μονο το ενα, αν καταλαβα καλα. Σε τι ποσοστο επιρρεαζει αυτο το που θα με στειλουν μετα? Ειπα οτι ξερω να παιζω κιθαρα καλυτερα απο την πολεμικη τεχνη, αρα λογικα θα με στειλουν στα φλωρικα σωματα και οχι στα σκληρα που θελω. Επισης, με ρωτησαν αν πασω απο σοβαρη ασθενεια. Εκεινη την ωρα το μυαλο μου πηγε σε προβληματα καρδιας κλπ. Μηπως επρεπε να αναφερω τη μυωπια?

4) Δηλωσα οτι θελω να παω σε ειδικες δυναμεις. Αν παρω αναβολη απο τη σχολη, θα χαθει αυτη η επιλογη, ή απλα θα μπω πιο πισω σε σειρα προτιμισης οταν μας επιλεγουν?

5) Ακουω οτι πολλοι θα προτιμουσαν να πανε στρατο πριν σπουδασουν. Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο?

Φχαριστω!
Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man to fish; and you can sell him fishing equipment.
Άβαταρ μέλους
ZoSo
Casual Poster

Δημοσ.: 891
Εγγραφη: Αύγουστος 13th, 2011, 1:48 am
Το μέλος ZoSo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ερωτησεις για το στρατο

Δημοσίευσηαπό Άρης » Φεβρουάριος 7th, 2012, 9:42 pm

Ο.Υ.Κ. δεν πάνε οι έφεδροι. Στις ειδικές δυνάμεις θα σου δοθεί η ευκαιρία να πας ακόμα κι αν παρουσιαστείς κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
Άρης
Maniac poster

Δημοσ.: 12952
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2008, 3:59 am
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Το μέλος Άρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Φεβρουάριος 7th, 2012, 9:57 pm

ZoSo έγραψε: Εχω μερικες ερωτησουλες σχετικα με το στρατο. Οσοι μπορειτε να βοηθησετε ειστε ευπροσδεκτοι.

1) Τι παιζει με τι μυωπια? Οι μυωπες ειναι Ι2 αυτοματα, ή απο καποιους βαθμους και πανω γινονται γιοταδες?

2) Αν θελω να υπηρετησω στα ΟΥΚ, πρεπει να ειμαι μονιμος? Απο αλλες ειδικες δυναμεις, οπως ΛΟΚ (αλεξιπτωτιστες δε με ενδιαφερει) τι παιζει?

3) Οταν πηγα στο ΚΕΠ για το περιοδευων, με ρωτησαν αν ξερω καποιο μουσικο οργανο ή πολεμικη τεχνη. Τους ειπα και τα 2, αλλα ηθελαν μονο το ενα, αν καταλαβα καλα. Σε τι ποσοστο επιρρεαζει αυτο το που θα με στειλουν μετα? Ειπα οτι ξερω να παιζω κιθαρα καλυτερα απο την πολεμικη τεχνη, αρα λογικα θα με στειλουν στα φλωρικα σωματα και οχι στα σκληρα που θελω. Επισης, με ρωτησαν αν πασω απο σοβαρη ασθενεια. Εκεινη την ωρα το μυαλο μου πηγε σε προβληματα καρδιας κλπ. Μηπως επρεπε να αναφερω τη μυωπια?

4) Δηλωσα οτι θελω να παω σε ειδικες δυναμεις. Αν παρω αναβολη απο τη σχολη, θα χαθει αυτη η επιλογη, ή απλα θα μπω πιο πισω σε σειρα προτιμισης οταν μας επιλεγουν?

5) Ακουω οτι πολλοι θα προτιμουσαν να πανε στρατο πριν σπουδασουν. Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο?

Φχαριστω!

1) Για να πας Ι2 λόγω μυωπίας πρέπει να ξεπερνάς κάποιο συγκεκριμένο όριο. Οπτική οξύτητα 5/10 και κάτω (εδώ, σελ. 1691).

Αν θες πάντως, υπάρχουν τρόποι να πάρεις Ι1 ακόμη και με μυωπία > 5/10.

3) Όλα είναι τυχαία στον ΕΣ. Μην ανησυχείς τόσο πολύ.

4) Σαν παρουσιαστείς θα έρθει στο κέντρο σου ένας αξιωματικός των ΕΔ, και τότε μπορείς να εκδηλώσεις το ενδιαφέρον σου.

5) Πήγα μεγάλος (27). Θα προτιμούσα να'χα πάει στα 18.
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mukas » Φεβρουάριος 7th, 2012, 10:01 pm

M16 έχουν τώρα στις ΕΔ;
Αρετή του κομμουνισμού, η ίση κατανομή της μιζέριας.
Άβαταρ μέλους
mukas
Fast poster

Δημοσ.: 2903
Εγγραφη: Απρίλιος 29th, 2011, 1:05 pm
Το μέλος mukas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athos » Φεβρουάριος 7th, 2012, 10:04 pm

υπάρχουν φόρουμ που ασχολούνται ειδικά με το στρατό, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 1894
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 3:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άρης » Φεβρουάριος 7th, 2012, 10:06 pm

Athos έγραψε: υπάρχουν φόρουμ που ασχολούνται ειδικά με το στρατό, καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.

Δε χρειάζεται, ο parafrwn ήταν κατατοπιστικότατος.
Άβαταρ μέλους
Άρης
Maniac poster

Δημοσ.: 12952
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2008, 3:59 am
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Το μέλος Άρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό japetus » Φεβρουάριος 7th, 2012, 10:39 pm

Ζοσο, άσε το στρατό τώρα και στρώσε τον απαυτό σου να διαβάσεις... Τέσσερα μηνάκια μείνανε..
Άβαταρ μέλους
japetus
Fast poster

Δημοσ.: 4400
Εγγραφη: Οκτώβριος 27th, 2006, 9:48 am
Τοποθεσια: KN21QC
Το μέλος japetus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ZoSo » Φεβρουάριος 7th, 2012, 11:16 pm

Talaip, δεν τα πολυκαταλαβα αυτα τα κλασματα στην ορατοτητα. Δε θελω για κανενα λογο να παρω κατι διαφορετικο απο Ι1, πρωτον γιατι θελω να ζοριστω στο στρατο και να φτασω στα ορια μου, δευτερον γιατι θελω να πιασω και οπλο, και τριτον γιατι τους γιοταδες τους βαζουν για αγγαρειες. Δε λεει να παμε στρατο, και ενω καποιοι γινονται αντρες καποιοι να γινονται καθαριστριες.

Για το 4, το εχω ακουσει οτι καπως ετσι λειτουργει το πραμα, και ειδικα στις ειδικες δυναμεις δυσκολα να μην παρουν καποιον που θελει να παει (ασχετα αν δεν καταφερει να περασει την εκπαιδευση και τα παρατησει). Αυτο ισχυει?

Athos, εψαξα στο διαδικτυο, και βρηκα καποιες απαντησεις. Ειχα πολλα περισσοτερα να ρωτησω.

Japetus : και ομως, πιο κοντα ειναι
Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man to fish; and you can sell him fishing equipment.
Άβαταρ μέλους
ZoSo
Casual Poster

Το μέλος ZoSo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό exzorg » Φεβρουάριος 7th, 2012, 11:18 pm

ZoSo έγραψε: Εχω μερικες ερωτησουλες σχετικα με το στρατο. Οσοι μπορειτε να βοηθησετε ειστε ευπροσδεκτοι.

Φχαριστω!

Σου στειλανε χαρτι και αγχωθηκες;
1)Περαν ενος βαθμου γινεσαι Ι2,πρακτικα καμια συνεπεια
2)Ναι.Στις υπολοιπες ειδικες μπορεις κανονικα αλλα στα αλεξιπτωτα θες βυσμα γιατι οι μοναδες ειναι Αθηνα Κρητη.
3)Σε κανενα.
4)Θα χαθει αλλα μπορεις ανα πασα στιγμη να πας ειδικες-με το που παρουσιαζεσαι λες ειδικες και σε στελνουν σουμπιτο.
5)Χοντρη μαλακια τοσο για σενα οσο και για το στρατο(κυριως το 2ο).
Ο λογαριασμός απενεργοποιήθηκε.Αντίο.
exzorg
Extreme poster

Δημοσ.: 26060
Εγγραφη: Δεκέμβριος 7th, 2010, 12:32 am
Το μέλος exzorg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό HitmanBM » Φεβρουάριος 8th, 2012, 6:41 am

ZoSo έγραψε: Talaip, δεν τα πολυκαταλαβα αυτα τα κλασματα στην ορατοτητα. Δε θελω για κανενα λογο να παρω κατι διαφορετικο απο Ι1, πρωτον γιατι θελω να ζοριστω στο στρατο και να φτασω στα ορια μου, δευτερον γιατι θελω να πιασω και οπλο, και τριτον γιατι τους γιοταδες τους βαζουν για αγγαρειες. Δε λεει να παμε στρατο, και ενω καποιοι γινονται αντρες καποιοι να γινονται καθαριστριες.

Εγώ πάλι ξέρω, απ' όσο μου είπαν - δεν έχω πάει ακόμα - πως όλους τους βάζουν για αγγαρείες, όλοι κάνουν τις καθαρίστριες και όσο για τα όπλα... :giggle: Αν ρωτήσεις και τον ΑΙΝΕΙΑΝ06, θα σου απαντήσει πως οι στρατεύσιμοι υπάρχουν για να υποστηρίζουν τους μόνιμους, ώστε αυτοί να μην αποσπώνται από τα βασικά τους καθήκοντα. Μετάφραση: πας φαντάρος ίσον κάνεις τη Φιλιππινέζα για τους επόμενους 9 μήνες.

Αν θες να κάνεις κάτι ουσιαστικό, όπως ζητάς, μάλλον θα πρέπει να πας ειδικές δυνάμεις. Αλλά μη φανταστείς ότι θα γίνεις και όπως ο Τσακ Νόρρις στο Delta Force.

Επίσης μη λες ότι θα γίνεις άντρας στο στρατό. Αν δεν πιστεύεις ήδη πως είσαι, πίστεψέ το τώρα. Δε νομίζω πως έχεις να αποδείξεις κάτι στον εαυτό σου - και για τους άλλους, χέστηκες. Πήγαινε ειδικές δυνάμεις για όποιο άλλο λόγο θέλεις - κι εννοώ ΟΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΛΕΙΣ, αν με πιάνεις - αλλά όχι γιατί και καλά "θα γίνεις άντρας".

Για το αν είναι καλύτερα να πας μικρός ή πιο μεγάλος, δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι πως αν σπουδάζεις, καλύτερα να κάνεις πρώτα την πρακτική σου και μετά να πας στρατό διότι ούτως ή άλλως όλοι ζητάνε να έχεις εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις πριν σε προσλάβουν και, με το ν+2 τώρα, καλύτερα να τελειώνεις όσο το δυνατόν νωρίτερα με τη σχολή.
NIL
Άβαταρ μέλους
HitmanBM
Crazy poster

Δημοσ.: 5896
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2008, 2:32 am
Το μέλος HitmanBM, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Φεβρουάριος 8th, 2012, 8:27 am

και Ι3 ένοπλο να βγεις δεν έχει καμία συνέπεια.Αλλά Ε.Δ δε πας
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Δημοσ.: 19413
Εγγραφη: Αύγουστος 12th, 2011, 7:03 am
Το μέλος Τζόν Χάλαρις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Φεβρουάριος 8th, 2012, 8:31 am

HitmanBM έγραψε: με το ν+2 τώρα, καλύτερα να τελειώνεις όσο το δυνατόν νωρίτερα με τη σχολή.

δεν ισχύει,κάνεις διακοπή σπουδών για στρατό και αφαιρείται από το ν+2 *

*ν+2 ισχύει :smt017
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Το μέλος Τζόν Χάλαρις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 8th, 2012, 8:34 am

Φχαριστω!

1) εγώ βγήκα Ι1 με 4 βαθμούς μυωπίας. Ο γιατρός στο 401 με ρώτησε βλεπεις; του είπα ναι, και υπέγραψε :lol:

2) Δεν την παλεύεις.

3) Εγώ είχα πει οτι ξέρω τύμπανα. Πήρα επ ωμου σκοπιά πύλη, και περίπολο. :lol: Οπως λέει και ο parafrwn τυχαία όλα. Μεγαλύτερες πιθανότητες να ξέρεις και την θέση και την ταχύτητα ενός ηλεκτρονίου απο το τι θα γίνει στον στρατό.

4) Δεν την παλεύεις.

5) Και εγώ μεγάλος πήγα, (27-28) και ψάρευα τους ανθυπολοχαγούς :lol: Και αυτό σχετικό είναι. Αν μπορούσα δεν θα πήγαινα καθόλου.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 26768
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 3:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τζόν Χάλαρις » Φεβρουάριος 8th, 2012, 8:35 am

2-4)χαλαρά είναι στα ΛΟΚ,έχω φιλαράκι τώρα μέσα.10 κιλά έβαλε από το καθισιό.Τουλάχιστον έμαθε και 2 πράγματα όμως.
Άβαταρ μέλους
Τζόν Χάλαρις
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό ZoSo » Φεβρουάριος 8th, 2012, 11:22 am

Μ'αρεσουν πολυ αυτα που γραφετε, γιατι λογικα ετσι εχω ελπιδες να παω σε ειδικες δυναμεις ΚΑΙ να μη βγω γιοτας. Ακουω οτι εχει τεραστια διαφορα οι Ι2 απο τους Ι1. Κατ'αρχην, μονο οι Ι1 παιρνουν οπλο (ετσι νομιζα, τι ειναι αυτα για Ι3 ενοπλος που ειδα πιο πανω?), αρα μονο αυτοι μπορουν να παιρνουν σκοπιες. Οι αλλοι το μονο που μπορουν να κανουν λοιπον ειναι να καθαριζουν και να μαγειρευουν. Επισης τρωνε πολυ δουλεμα απο τους Ι1.

Θελω να παω σε ειδικες δυναμεις για να φτασω στα ορια μου. Και σωματικα και ψυχικα. Θελω να δω αν θα αντεξω ολα τα σωματικα καψονια που θα τρωω, και αν ειμαι αρκετα δυνατος σα χαρακτηρας για να βγω φυσιολογικος μετα απο εκει με ολους τους χρυσαυγιτες και την πλυση εγκεφαλου που θα υποστω.
Άβαταρ μέλους
ZoSo
Casual Poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Custom_F και 40 επισκέπτες