ΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, Pillars και 43 επισκέπτες

ΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό Βάσκος » Φεβρουάριος 26th, 2012, 9:37 am

Άβαταρ μέλους
Βάσκος
Crazy poster

Δημοσ.: 6229
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2011, 11:36 am
Το μέλος Βάσκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

Δημοσίευσηαπό Μάντης » Φεβρουάριος 26th, 2012, 9:42 am

με έπιασε ναυτία.....αλήθεια ....
Ήλθον, είδον και απήλθον ,
6+45 η ώρα την Κυριακή 19/10/2014 έγραψα αυτό .viewtopic.php?f=51&t=272952&start=7635#p6234610
Άβαταρ μέλους
Μάντης
Crazy poster

Δημοσ.: 8131
Εγγραφη: Νοέμβριος 18th, 2011, 2:25 pm
Τοποθεσια: Δορυφόρος της γής
Το μέλος Μάντης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κα Τσίκα* » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:13 pm

Συγκλονιστικο και τρομακτικο. :-?
-Μα κύριε Στουρνάρα, γιατί πρέπει να φάω όλα αυτά τα παλούκια;
-Φάε, φάε, είσαι στην ανάπτυξη..
Άβαταρ μέλους
Κα Τσίκα*
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '11

Δημοσ.: 28234
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2007, 4:21 pm
Τοποθεσια: Βορράς
Το μέλος Κα Τσίκα*, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:14 pm

Κα Τσίκα* έγραψε: Συγκλονιστικο και τρομακτικο. :-?

τον παλιό καλό καιρό θυσιάζανε κατσίκες στον ποσειδώνα μπας και σταματήσει η φουρτούνα.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 22975
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 6:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κα Τσίκα* » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:15 pm

Ευκαιρια για τσιμπουσι ψαχνανε . :evil:
-Μα κύριε Στουρνάρα, γιατί πρέπει να φάω όλα αυτά τα παλούκια;
-Φάε, φάε, είσαι στην ανάπτυξη..
Άβαταρ μέλους
Κα Τσίκα*
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '11

Δημοσ.: 28234
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2007, 4:21 pm
Τοποθεσια: Βορράς
Το μέλος Κα Τσίκα*, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:19 pm

Κάαβλαα. Σου έρχεται να χαθείς μαζί με τη Θάλασσα, να γίνεις μέρος της.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 72143
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:23 pm

Βλεπωντας τις εικονες (ωραιο το ηχητικο ντυσιμο) το μυαλο μου πηγε καταρχην σε αυτο

Η θάλασσα στα βάθη της πήρ’ έναν ναύτη.—
Η μάνα του, ανήξερη, πηαίνει κι ανάφτει

στην Παναγία μπροστά ένα υψηλό κερί
για να επιστρέψει γρήγορα και νάν’ καλοί καιροί —

και όλο προς τον άνεμο στήνει τ’ αυτί.
Aλλά ενώ προσεύχεται και δέεται αυτή,

η εικών ακούει, σοβαρή και λυπημένη,
ξεύροντας πως δεν θάλθει πια ο υιός που περιμένει.

Επειτα αναρωτηθηκα τι θαρρος ειχαν οι αρχαιοι ναυτικοι οταν αντιμετωπιζαν τις ιδιες συνθηκες με υποτυπωδη μεσα.

Και τριτον,αγαπησα περισσοτερο τα βουνα μου.
Με τι καρδια ρε Μαγγανά στην Καλαμάτα μπήκες
και έσπασες τις φυλακες και έβγαλες τους Χίτες

Γεια σας Ταγματασφαλίτες Xωροφύλακες και Χίτες

https://twitter.com/neademokratia
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσ.: 70644
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2006, 5:41 pm
Το μέλος under, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vatraxos » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:44 pm

under έγραψε: Βλεπωντας τις εικονες (ωραιο το ηχητικο ντυσιμο) το μυαλο μου πηγε καταρχην σε αυτο

Η θάλασσα στα βάθη της πήρ’ έναν ναύτη.—
Η μάνα του, ανήξερη, πηαίνει κι ανάφτει

στην Παναγία μπροστά ένα υψηλό κερί
για να επιστρέψει γρήγορα και νάν’ καλοί καιροί —

και όλο προς τον άνεμο στήνει τ’ αυτί.
Aλλά ενώ προσεύχεται και δέεται αυτή,

η εικών ακούει, σοβαρή και λυπημένη,
ξεύροντας πως δεν θάλθει πια ο υιός που περιμένει.

Επειτα αναρωτηθηκα τι θαρρος ειχαν οι αρχαιοι ναυτικοι οταν αντιμετωπιζαν τις ιδιες συνθηκες με υποτυπωδη μεσα.

Και τριτον,αγαπησα περισσοτερο τα βουνα μου.

Ποτέ δε μου άρεσε η θάλασσα.
Είμαι κι εγώ του βουνού.

Το ιδανικό τοπίο είναι σούρουπο, χιονισμένο τοπίο σε βουνό και ποταμάκι.

Κάπως έτσι..

Εικόνα
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα χρόνια σεχταρίζει
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Ενωμοτάρχης συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 35275
Εγγραφη: Φεβρουάριος 13th, 2001, 2:00 am
Τοποθεσια: Ειδυλλιακή
Το μέλος vatraxos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CAPS LOCK VOICE » Φεβρουάριος 26th, 2012, 4:58 pm

Ωραίο το βίντεο. Βέβαια μιλάμε για μεγάλο βαπόρι.
Δείτε εδώ δυο καίκια.
Άφοβον ο θεός, ανύποπτον ο θάνατος και τ' αγαθόν μεν εύκτητον,το δε δεινόν ευκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
CAPS LOCK VOICE
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 5700
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2007, 3:44 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος CAPS LOCK VOICE, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μάντης » Φεβρουάριος 26th, 2012, 5:04 pm

ΗΡΩΕΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΙ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ
Ήλθον, είδον και απήλθον ,
6+45 η ώρα την Κυριακή 19/10/2014 έγραψα αυτό .viewtopic.php?f=51&t=272952&start=7635#p6234610
Άβαταρ μέλους
Μάντης
Crazy poster

Δημοσ.: 8131
Εγγραφη: Νοέμβριος 18th, 2011, 2:25 pm
Τοποθεσια: Δορυφόρος της γής
Το μέλος Μάντης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τεν τεν » Φεβρουάριος 26th, 2012, 5:09 pm

Με το καλύτερο μουσικό ντύσιμο.
"That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die."
Άβαταρ μέλους
Τεν τεν
Maniac poster

Δημοσ.: 11402
Εγγραφη: Ιούλιος 4th, 2009, 5:39 pm
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το μέλος Τεν τεν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere Alessandrino » Φεβρουάριος 26th, 2012, 7:16 pm

Αγαπούσα πάντα τη Θάλασσα. Μπορώ να είμαι όλη μέρα στο νερό, κολυμπάω ακόμα και σε θάλασσες όπως η Βαλτική κι η Βόρεια. Έχω ταξιδέψει πολύ με καράβι, και φυσικά με σκάφη ιστιοπλοΐας. Δεν φοβάμαι τους κάβους, έχω ζήσει πολλές φουρτούνες και έχω ζήσει αρκετές φορές νύχτες που όλοι ξερνάν σαν τα γατιά και χέζονται. Το λατρεύω. Υπάρχουν άλλοι που δεν φοβούνται όταν το αεροπλάνο είναι σε κενό αέρος, και σου σφίγγουν το χέρι την ώρα που είσαι παρανοϊκός, και σου λένε, ηρεμήστε, κύριε, έχω πετάξει όλη μου τη ζωή υπερατλαντικά ταξίδια, δεν συμβαίνει τίποτα, τι δεν συμβαίνει ρε μαλάκα, φέρτε ένα καθαρό σώβρακο πριν σας γαμήσω όλους. Αλλά τη Θάλασσα τη λατρεύω και δεν με τρομάζουν οι φουρτούνες.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere Alessandrino
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 72143
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 2:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere Alessandrino, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Φεβρουάριος 26th, 2012, 7:44 pm

Όταν έμαθα ότι η Βαλτική θάλασσα είναι μια ρηχή υφάλμυρη υδάτινη έκταση, έπεσε στην εκτίμησή μου. Φαντάζομαι όμως ότι θα πιάνει πιο εύκολα άνεμο και κύμα, γιατί της την πέφτουν πιο έντονες κακοκαιρίες από τον Αρκτικό Κύκλο κι είναι ρηχή. Την Βόρεια Θάλασσα την έχω δει από την ακτή, θα 'θελα να κολυμπήσω, μού φαντάζει πιο ενδιαφέρουσα.

Όσο για τις αναταράξεις, αυτά τα περίφημα "κενά αέρος", μολονότι ξέρω πόσο ακίνδυνες ή (σπάνια) λιγότερο ακίνδυνες είναι, οπότε δεν πανικοβάλλομαι στην πτήση, μού είναι αδύνατον να μην μου προξενήσουν δυσάρεστη ναυτία και δεν τις αντέχω καθόλου.
If you can bear to hear the truth you’ve spoken, twisted by knaves to make a trap for fools...
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 28801
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 12:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κόκορας » Φεβρουάριος 26th, 2012, 7:46 pm

εγω στα ιστιοπλοικα ξερναω και με την θαλασσα λαδι..

κατα τα αλλα αν ζεις ελλαδα τρως στην μαπα πολυ καραβι και καραβακι...ειναι ωραιο το ταξιδι ,μονο οταν συνδυαζεται με το ελληνικο φως και το αιγαιο...με στασεις στα ασπρα μας νησια...(οχι οτι τα δωδεκανησα ή τα επτανησα ειναι ασχημα,τελεια ειναι)
ταξιδι με βαρκα στον βορρα μου ειναι αδιανοητο...η μουντη θαλασσα με μελαγχολει

για αεροπλανο λογος δεν γινεται...δεν υπαρχουν απιστοι εκει ψηλα...
οποτε ανεβαινω θαυμαζω το μεγαλειο του Θεου..και την ασυλληπτη ταπεινοφροσυνη Του
Βγήκαν και οι εφημερίδες γεμάτες λέξεις: “Δημοκόποι, Μακεδονοκόποι, εκμεταλλευταί της φιλοπατρίας, τσαρλατάνοι”... ο Παύλος αποφάσισε να δώσει ότι είχε. Και είχε τον εαυτό του…

Ί.Δραγούμης
Άβαταρ μέλους
Κόκορας
Maniac poster

Δημοσ.: 15286
Εγγραφη: Απρίλιος 10th, 2010, 1:26 pm
Τοποθεσια: Συμβασιλεύουσα
Το μέλος Κόκορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xristos » Φεβρουάριος 26th, 2012, 7:51 pm

Βάσκος έγραψε:

κατι τετοια βλεπουν τα "παλικαρια" στην ελλαδα και προτιμαν να μεινουν ανεργα παρα να δουλεψουν στην θαλασσα...
xristos
Crazy poster

Δημοσ.: 6474
Εγγραφη: Ιούλιος 13th, 2010, 9:37 pm
Το μέλος xristos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: LEONΑS, Pillars και 43 επισκέπτες