ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝΟΥΣ

Εδώ συζητάμε ο,τιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις παρακάτω κατηγορίες.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Captn και 11 επισκέπτες

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό stefanosmax » Απρίλιος 4th, 2012, 1:57 pm

Γεια σας
εσεις βαζετε τονους οταν γραφετε στον υπολογιστη;
Εγω, οπως βλεπετε, δε βαζω.
Τελευταια, βαζω τονους αλλα δε μπορω να συνηθισω. Εχω συνηθισει να μη βαζω. Και επισης με καθυστερει οταν βαζω. Αν ας πουμε ενα κειμενο θελει μιση ωρα να το γραψω με τους τονους μπορει να μου παρει τρια τεταρτα. Λεω ενα παραδειγμα.
Γενικα με βολευει περισσοτερο να μη βαζω τονους.
Αλλα σκεφτομαι οτι μπορει στο μελλον σε μια δημοσιογραφικη ή (μονο εδω βαζω τονο) αλλη δουλεια να ειναι απαραιτητο να βαζω τονους και οτι πρεπει σιγα-σιγα να συνηθισω. Αλλα δε θελω να συνηθισω. Μια χαρα εχω συνηθισει να μη βαζω.
Και στην τελικη, ειναι απαραιτητοι οι τονοι; Γιατι βαζουμε τονους; Αφου ξερουμε ολοι που τονιζονται οι λεξεις. Τι χρειαζονται οι τονοι. Μηπως εχει ερθει η ωρα μετα τις περισπωμενες, τις οξειες κτλ να φυγουν και οι τονοι απο την ελληνικη γλωσσα; Αλλα πως θα γινει αυτο; Ποιος θα το αποφασισει; Καντε κατι! Ας κανουμε μια εκστρατεια να φυγουν οι τονοι απο την νεοελληνικη γλωσσα!
stefanosmax
New poster

Δημοσ.: 471
Εγγραφη: Φεβρουάριος 12th, 2012, 12:14 am
Το μέλος stefanosmax, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΣΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό Amelia Blanchard » Απρίλιος 4th, 2012, 1:58 pm

Έχεις σημαντικά προβλήματα. Σε νιώθω.
Δε θέλω αλήθεια, μαγεία θέλω.
Άβαταρ μέλους
Amelia Blanchard
Crazy poster

Δημοσ.: 5906
Εγγραφη: Ιανουάριος 21st, 2012, 6:01 pm
Τοποθεσια: Underworld
Το μέλος Amelia Blanchard, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Wisdom » Απρίλιος 4th, 2012, 1:58 pm

:sal11: :sal11: :sal11: :sal11: :sal11:
Now i'am going down to sleep, pray the Lord my soul to keep. If i die before i wake, pray the Lord my soul to take...
Άβαταρ μέλους
Wisdom
Maniac poster

Δημοσ.: 19759
Εγγραφη: Οκτώβριος 27th, 2010, 11:58 am
Τοποθεσια: Αγύριστος
Το μέλος Wisdom, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό antisocial » Απρίλιος 4th, 2012, 2:01 pm

Βάλε γρήγορα πριν το δει ο Κλινοσοφιστής!
Άβαταρ μέλους
antisocial
Maniac poster

Δημοσ.: 11256
Εγγραφη: Μάρτιος 31st, 2011, 1:06 pm
Το μέλος antisocial, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Angel Lady » Απρίλιος 4th, 2012, 2:18 pm

:smt119 :smt119 :smt119 :smt119
ΠΡΟΣΟΧΗ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΑΓΚΩΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
Angel Lady
Extreme poster

Δημοσ.: 20450
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 20th, 2011, 3:59 pm
Το μέλος Angel Lady, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Απρίλιος 4th, 2012, 7:04 pm

Ὅπως σὲ βολεύει, παιδί μου, stefanos_andrul (καλωσόρισες), μὴ στενοχωριέσαι - καὶ οἱ Ἄγγλοι δὲν βάζουνε τόνους
καὶ οἱ ἀγράμματοι δὲν παρεξηγιοῦνται
καὶ ἐγὼ ποὺ βάζω τόσους, μὰ τόσους τόνους, εἶμαι ἠλίθιος γιατὶ χάνω τριπλάσιο χρόνο - καὶ μὲ τὶς ἐπεξεργασίες, ἐξαπλάσιο.
Σημασία ἔχει νὰ προλαβαίνεις τὴν σκέψη σου ποὺ εἴθε νὰ εἶναι ταχύτερη τοῦ Σωκράτους - αὐτὸς δὰ, δὲν ἔγραψε τίποτα, γιὰ
νὰ μὴν χάνει χρόνο - καθὼς καὶ τοῦ Ἰησοῦ - καλὰ, αὐτὸς εἶχε τάσεις αὐτόκλητου ἐσταυρωμένου, τὶ νὰ τὰ κάνει τὰ Γράμματα!
Στεῖλε μας μιὰ κασέτα μὲ τὶς σκέψεις σου.
Δὲν θὰ δεχτῶ τὰ χαμογελαστὰ εἰκονίδια ποὺ συνηθίζει νὰ μοῦ στέλνει ὁ ΑΙΝΕΙΑΝ06 μὲ τὸν χαιρετισμὸ - κι' ἄλλωστε αὐτὸν τὸν
ἔχω χρεώσει, λίαν ἐπιεικῶς, μερικὰ γεύματα στὸ Χίλτον. Νὰ δοῦμε πότε θὰ δεήσει...
Καὶ μὴν ξεχνᾶς: ἑλληνικὰ γράφεις - χέσ' τα πατόκορφα.
Τὸ Ὑπουργεῖον Παιδείας μετὰ σοῦ.
Θὲνκς.

Υ. Γ.
Μπορεῖς καὶ μὲ ἐπιφοίτηση πνεύματος (ἄνευ γλώσσας - γίνεται καὶ παραγίνεται, σοῦ λέω) τὰ πάντα νὰ μᾶς μεταδώσεις.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.

* Ζῶ μὲ δύο ἐρωμένες, τὴν Γαλήνη (Σολωμὸς),
τὴν Τρικυμία (Σαίξπηρ).
* Γιὰ χρήση κειμένου μου, χρειάζεστε ἔγκρισή μου (Π.Μ.)
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 22566
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 10:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν τέρας χαϊδεῦον γάτες ἐν παντὶ τόπῳ, χρόνῳ! Καὶ κλινοχαρής!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stefanosmax » Απρίλιος 5th, 2012, 4:04 pm

Προς τι η ειρωνεια; Δεν ειπα οτι εχω σοβαρο προβλημα και δεν κοιμαμαι τα βραδυα εξαιτιας αυτου. Δεν ειπα κατι παραλογο. Ειπα οτι δε βαζω τονους και οτι δε μπορω να συνηθισω να βαζω και αν ειναι απαραιτητο να βαζουμε τελικα τονους. Και σας ρωτησα επισης αν εσεις βαζετε.
stefanosmax
New poster

Δημοσ.: 471
Εγγραφη: Φεβρουάριος 12th, 2012, 12:14 am
Το μέλος stefanosmax, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Απρίλιος 5th, 2012, 4:08 pm

stefanos_andrul έγραψε: Γεια σας
εσεις βαζετε τονους οταν γραφετε στον υπολογιστη;
Εγω, οπως βλεπετε, δε βαζω.
Τελευταια, βαζω τονους αλλα δε μπορω να συνηθισω. Εχω συνηθισει να μη βαζω. Και επισης με καθυστερει οταν βαζω. Αν ας πουμε ενα κειμενο θελει μιση ωρα να το γραψω με τους τονους μπορει να μου παρει τρια τεταρτα. Λεω ενα παραδειγμα.
Γενικα με βολευει περισσοτερο να μη βαζω τονους.
Αλλα σκεφτομαι οτι μπορει στο μελλον σε μια δημοσιογραφικη ή (μονο εδω βαζω τονο) αλλη δουλεια να ειναι απαραιτητο να βαζω τονους και οτι πρεπει σιγα-σιγα να συνηθισω. Αλλα δε θελω να συνηθισω. Μια χαρα εχω συνηθισει να μη βαζω.
Και στην τελικη, ειναι απαραιτητοι οι τονοι; Γιατι βαζουμε τονους; Αφου ξερουμε ολοι που τονιζονται οι λεξεις. Τι χρειαζονται οι τονοι. Μηπως εχει ερθει η ωρα μετα τις περισπωμενες, τις οξειες κτλ να φυγουν και οι τονοι απο την ελληνικη γλωσσα; Αλλα πως θα γινει αυτο; Ποιος θα το αποφασισει; Καντε κατι! Ας κανουμε μια εκστρατεια να φυγουν οι τονοι απο την νεοελληνικη γλωσσα!

Φυσικά και βάζω τόνους.

Όπως συνήθισες να μην τους βάζεις έτσι να συνηθίσεις να τους βάζεις. Τεμπελάκο.
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Απρίλιος 5th, 2012, 5:34 pm

stefanos_andrul έγραψε: Εχω συνηθισει να μη βαζω. Και επισης με καθυστερει οταν βαζω.

Σε καθυστερεί επειδή δεν το έχεις συνηθίσει. Όταν το συνηθίσεις, θα πάψει να σε καθυστερεί.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralimni13 » Απρίλιος 5th, 2012, 5:36 pm

Εγω ουτε εκτος υπολογιστη,βαζω τονους :oops:
Άβαταρ μέλους
paralimni13
Fast poster

Δημοσ.: 4097
Εγγραφη: Αύγουστος 24th, 2007, 11:27 pm
Το μέλος paralimni13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΛΥΤΡΩΤΟΣ » Απρίλιος 5th, 2012, 6:52 pm

:resetrouf:
Ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος.
Γιατί όταν μιλάμε στον Θεό το λέμε προσευχή και όταν μας απαντάει το αποκαλούμε σχιζοφρένεια?????
www.ourdogs.gr forum
Άβαταρ μέλους
ΑΛΥΤΡΩΤΟΣ
Casual Poster

Δημοσ.: 928
Εγγραφη: Οκτώβριος 4th, 2009, 6:52 pm
Το μέλος ΑΛΥΤΡΩΤΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό torero » Απρίλιος 5th, 2012, 6:57 pm

Αφού καταργείς τους τόνους, κόψε κόμματα, τελείες, θαυμαστικά κλπ για να έχεις πιο στρωτό και ομοιόμορφο γράψιμο
Πάρτι κάνουν οι Ευρωπαϊκές ομάδες. Ξέρετε γιατί, δε μπορώ (και δε χρειάζεται) να το γράψω!

Δεν αντέχεται το 50-50 λέμε στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα εσχάτως)
Άβαταρ μέλους
torero
Maniac poster

Δημοσ.: 14628
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2007, 4:00 pm
Τοποθεσια: Αττική, φαιό νταμάρι
Το μέλος torero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Απρίλιος 5th, 2012, 7:04 pm

Επίσης τα μικρά γράμματα και τα κενά μεταξύ των λέξεων. Επίσης, ο άντρας ο σωστός ο πρόστυχος γράφει πάντα βουστροφηδόν.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 7:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό parafrwn » Απρίλιος 6th, 2012, 3:56 pm

Άγιος έγραψε: Επίσης τα μικρά γράμματα και τα κενά μεταξύ των λέξεων. Επίσης, ο άντρας ο σωστός ο πρόστυχος γράφει πάντα βουστροφηδόν.

Εύκολο. Εναλλάσεις χέρι.

Δεξί, αριστερό, δεξί, αριστερό, δεξί, αριστερό...

Στο πληκτρολόγιο υπάρχει θέμα όμως, μιας και δεν ξέρω αν υπάρχουν οι κατοπτρικοί χαρακτήρες των Β,Γ,Ε,Ζ,Κ,Ρ,Σ σε ascii...
τέχνη δ'ἀνάγκης ἀσθενεστέρα μακρῷ
Άβαταρ μέλους
parafrwn
Extreme poster

Δημοσ.: 22660
Εγγραφη: Αύγουστος 31st, 2004, 5:06 am
Το μέλος parafrwn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Orion » Απρίλιος 6th, 2012, 4:20 pm

Εικόνα

Ολα γίνονται :smt003
▆ ▛ ▍▆ ▞
Nullius in verba.
Άβαταρ μέλους
Orion
Maniac poster

Δημοσ.: 12024
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2007, 10:33 pm
Τοποθεσια: 37°58'N , 23°46'E
Το μέλος Orion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Περί ανέμων και υδάτων

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Captn και 11 επισκέπτες