ΜΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΑΛΙ

Η πολιτική στην Ελλάδα.

Συντονιστές: Ομάδα συντονισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: AlekaGR, Skulhead και 8 επισκέπτες

Re: ΜΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΑΛΙ

Δημοσίευσηαπό George_V » Ιούνιος 6th, 2013, 3:06 pm

Δημήτρης006 έγραψε:
roko έγραψε: Καλο ειναι, χτενισε το λιγο.

Γιατί έχω εσένα βρε ρόκο;;;

:smt003 :smt003

Ξέρω ότι λένε για τα σπίτια να τα γοράσουν οι φρίτσηδες φορολογούμενοι... απλά εμένα μου βρωμάει η δουλειά... από το εσωτερικό...

ΥΓ: Σιγά οι φρίτς να μην θέλουν σπίτι 45 τετραγωνικά στη πλατεία Ατιικής...

Aμα είναι Ανατολικογερμανοί θα τους φανεί ανάκτορο...
Golden Age έγραψε:
George_V έγραψε:
Δεκτον ο Στάλιν εφαγε κοσμο... Αλλα εξηγησε μας την παρουσια του τοτενκοπφ και του Wolfsangel στην ΧΑ...

Έτσι γουστάρουμε ρε!
Άβαταρ μέλους
George_V
Maniac poster

Δημοσ.: 14267
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2012, 12:42 pm
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος George_V, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης006 » Ιούνιος 6th, 2013, 3:08 pm

Northern Spirit έγραψε:
Καλο σεναριο..Μπαινει στη λιστα εκεινων που μιλανε για ξενους που θελουνε να μας παρουνε τα πετρελαια και τα ακινητα τζαμπα...

Ας το αφήσουμε αυτό το θέμα και ας σε ρωτήσω κάτι άλλο....

Από τις αποφάσεις που παίρνει η τρόικα εξωτερικού πολλές αποφάσεις δεν είναι κομμένες και ραμένες για τους φραγκιάτους;

Και αντιθέτως οι φραγκάτοι προστατεύονται μην πάθουν τίποτα τα παιδιά;

Όταν χρεοκοπεί μία κοινωνία χρεοκοπούνε όλοι... Εδώ δεν νομίζω τάκη να χρεοκοπούν όλοι....

Επί της ουσίας μεγάλωσε η ψαλλίδα ανάμεσα σε μικρομεσαίους και μεγάλους.
ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΑΣ ΝΕΟΤΑΞΙΚΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ

viewtopic.php?f=78&t=257243&view=unread#unread
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης006
Extreme poster

Δημοσ.: 38690
Εγγραφη: Ιούνιος 29th, 2007, 11:46 am
Το μέλος Δημήτρης006, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Northern Spirit » Ιούνιος 6th, 2013, 3:10 pm

Δημήτρης006 έγραψε:
Northern Spirit έγραψε:
Καλο σεναριο..Μπαινει στη λιστα εκεινων που μιλανε για ξενους που θελουνε να μας παρουνε τα πετρελαια και τα ακινητα τζαμπα...

Ας το αφήσουμε αυτό το θέμα και ας σε ρωτήσω κάτι άλλο....

Από τις αποφάσεις που παίρνει η τρόικα εξωτερικού πολλές αποφάσεις δεν είναι κομμένες και ραμένες για τους φραγκιάτους;

Και αντιθέτως οι φραγκάτοι προστατεύονται μην πάθουν τίποτα τα παιδιά;

Όταν χρεοκοπεί μία κοινωνία χρεοκοπούνε όλοι... Εδώ δεν νομίζω τάκη να χρεοκοπούν όλοι....

Επί της ουσίας μεγάλωσε η ψαλλίδα ανάμεσα σε μικρομεσαίους και μεγάλους.

Η τροικα εχει επανειλημενα ζητησει να πληρωσουνε φορους οι πλουσιοι....Να μας πουνε οι κυβερνωντες γιατι δεν πραγματοποιουνε αυτο που τους εχει ζητηθει..
«Διά τους σημερινούς έλληνας, είναι η Ελλάς τόπος κατάλληλος μόνον προς γεροντικήν ανάπαυσιν και αιώνιον ύπνον. Πολύ προτιμοτέρα η εξορία παρά να ζη τις εντός κοιμητηρίου» (Εμμ. Ροιδης)
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Extreme poster

Δημοσ.: 33273
Εγγραφη: Ιανουάριος 12th, 2011, 2:33 am
Τοποθεσια: Novus Ordo Seclorum-Great Britain
Το μέλος Northern Spirit, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης006 » Ιούνιος 6th, 2013, 3:16 pm

Η τροικα εχει επανειλημενα ζητησει να πληρωσουνε φορους οι πλουσιοι....Να μας πουνε οι κυβερνωντες γιατι δεν πραγματοποιουνε αυτο που τους εχει ζητηθει..

Ναι σε άλλα έχουν απεριόριστη δύναμη και σ'αυτό δεν μπορούν να πιέσουν... :smt003 :smt003 :smt003

Τα καθρευτάκια που μας φέρανε τα πήραμε; Τίποτα άλλα παιχνιδάκια;

εμένα κράτησέ μου ένα pla

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης006
Extreme poster

Το μέλος Δημήτρης006, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αρχέλαος » Ιούνιος 6th, 2013, 3:27 pm

Ξέχωρα απο το συσχετισμό μισθών και δανειών στον οποίο έχει προβεί ο ChilloutBuddy,ας δούμε εκ νέου τον συσχετισμό με το ΑΕΠ
Εικόνα
http://www.capital.gr/gmessages/showTop ... &OrderDir=
Στα περι ασωτίας λοιπόν με διαφορά παραδείγματα,έχουμε ως αντιπαραβολή πως ο δανεισμός των ελληνικών νοικοκυριών(households) υπολείπεται εκείνου άλλων κρατών
"Ο νόμος στην μεγαλοπρεπή του ισότητα,απαγορεύει τόσο στους πλούσιους όσο και στους φτωχούς να κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες,να ζητιανεύουν στους δρόμους και να κλέβουν ψωμί",Ανατόλ Φράνς
Αρχέλαος
Fast poster

Δημοσ.: 4368
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2006, 3:32 am
Το μέλος Αρχέλαος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ερχονται μαζικοι πλειστηριασμοι πρωτων κατοικιων...

Δημοσίευσηαπό NikosVy » Ιούνιος 6th, 2013, 4:05 pm

Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα για συζήτηση. Κρίμα που το νήμα όμως γεμίζει με συνθήματα και ενστικτώδεις αντιδράσεις που εμποδίζουν την ώριμη εξέταση.

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι:

α) Στο παρελθόν υπήρχε στην Ελλάδα ένα σύστημα μεγάλης ανασφάλειας και ανυπαρξίας επαρκούς κοινωνικής ασφάλισης που έσπρωχνε τους πολίτες να πραγματοποιήσουν το όνειρο της ζωής τους, να αγοράσουν ένα η περισσότερα σπίτια, διαμερίσματα ή ακίνητα, για να μη βρεθούν στην ανασφάλεια της περιόδου της Γερμανικής Κατοχής (1941-1944 Ρωτήστε τους συγγενείς ταγματασφαλιτών να σας εξηγήσουν τι έγινε τότε). Δυστυχώς παρόλες τις ξέφρενες παροχές που έκαναν τα κόμματα εξουσίας, δεν εξασφάλισαν επαρκώς τους πολίτες που έμειναν με τα κατοχικά σύνδρομα που δεν συναντούσαν εξοντωτικούς φόρους ακινήτων για να αποθαρρυνθούν οι επενδυτές. Μετά ήρθαν και τα δάνεια των τραπεζών την περίοδο των Ολυμπιακών Αγώνων, της Γιάννας Αγγελοπούλου, του μεγαλείου της Ελλάδας, του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλπ

β) Με τα Μνημόνια οι δανειστές μας επιβάλλουν μία βίαιη μεταβολή που μας προσγειώνει απότομα σε ένα δυτικοευρωπαϊκό σύστημα φορολόγησης ακινήτων, με βάση το οποίο μικρό ποσοστό λ.χ. Άγγλων ή Γάλλων κατοικεί σε ιδιόκτητο διαμέρισμα και οι περισσότεροι δεν καταφέρνουν ποτέ να το αγοράσουν, ως εκ τούτου δε, ζουν στο νοίκι.

Πως θα επιβληθούν αυτά έτσι απότομα στον Ελληνικό λαό, μεγάλο μέρος μάλιστα του οποίου ζει σε σπίτι που αγόρασε με δάνειο τράπεζας;
blue´ έγραψε: θα γίνει ΧΑΟΣ...δεννομίζω να τολμήσουν :lol:

εκτος και αν θελουν να την κανουν καποια στιγμη απο την κυβερνηση

Θα διαλυθεί τελείως η κοινωνία α) αν ληφθεί ξαφνικά τέτοια απόφαση, β) αν δεν ληφθεί καμία απόφαση αλλά αφεθούν τα πράγματα στην τύχη τους.
Wem gehört die Welt? έγραψε: 42.000 κατασχέσεις στην Ισπανία σε ένα τρίμηνο, ε; Και το γενναίο όχι του Ραχόι;

Αυτό δείχνει ότι δεν θα πιάσει ένα ΟΧΙ της Ελλάδας, αφού το έχει κάνει ήδη η Ισπανία που είναι σε καλύτερη κατάσταση από την Ελλάδα.
Οργισμένος έγραψε: Στηριζουμε. Οσοι φορτωθηκαν τεραστια δανεια για «ενα κεραμιδι πανω απο το κεφαλι τους» καιρος να ξελαφρωσουν απο δανειο και σπιτι και να νοικιασουν σπιτι σε τρομερα χαμηλες τιμες. Στηριζουμε.

Αυτό είναι πολύ σκληρό που λες έτσι αψήφιστα. Σκέψου πράγματι μια κοινωνία στην οποία θα κυριαρχεί τέτοια καταστροφή στα νοικοκυριά. Γιατί αυτό θα είναι καταστροφή.
1 shilling έγραψε: Δύσκολο.Το πιθανότερο είναι η αντικατάσταση του δανείου με μακροχρόνια μίσθωση,κάτι σαν sale and lease back.Έτσι το σπίτι θα ανήκει στην τράπεζα και ο "ιδιοκτήτης" θα πληρώνει ενοίκιο,με το δικαίωμα κάποια στιγμή στο μέλλον να το αγοράσει.Λογικά θα πληρώνει και το χαράτσι της δεη.

Αυτό είναι μια λογική αντιμετώπιση, αφού στηρίζεται σε σύστημα δικαίου χώρας της Ε.Ε. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να γίνει η μετάβαση αυτή σε μία ρύθμιση δικαίου που στην ουσία είναι Αγγλοσαξωνικό σύστημα και δεν υπάρχει στην ηπειρωτική Ευρώπη. Το δικό μας δίκαιο είναι περισσότερο προς το Γερμανικό από το οποίο έχουν κοινές ρίζες (άντε πείσε τον Σόϊμπλε να σκεφτεί αγγλοσαξωνικά!) και δευτερευόντως με το Γαλλικό.
gdata έγραψε: έχεις ιδέα που θα πάνε τα νοίκια αν αρχίσουν οι κατασχέσεις ακινήτων;

Νομίζω σ΄ αυτό δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση. Γιατί έχει μπει και ένας άλλος παράγοντας, δεν υπάρχει καθόλου ρευστό.
ΒΗΣΣΑΡΙΩΝ έγραψε: Ηδη ο Σκορδάς επισημαίνει ένα κίνδυνο, που δεν χρειάζεται να είσαι πτυχιούχος του London School of Economics για να τον καταλάβεις. Και δεν εισηγείται τίποτα, απλά υποδεικνύει τον κίνδυνο και καλεί τους επαϊοντες και τα κόμματα να βρούν κάποια λύση στο πρόβλημα, πριν είναι αργά. Από τα κόμματα, ιδίως τα "φιλολαϊκά", ακούονται κραυγές. Σύνηθες φαινόμενο, έξεστιν λαϊκισταίς ασχημονείν. Αλλά καμία αντίδραση ούτε από το κόμμα του ούτε από επαϊοντες ! Θα την πατήσει όπως ο Γιαννίτσης, τόλμησε να πεί κάτι σωστό !

Το πρόβλημα δεν είναι απλό. Με λαϊκίστικες κραυγές, μερικές φορές με γκαρίσματα, δεν λύνεται. "Θέλει αρετήν και τόλμην η Ελευθερία". Και ικανότητα.

Παρόλο που δείχνεις ότι δεν με χωνεύεις, συμφωνώ και σ’ αυτό που λες, ενώ σχεδόν όλοι οι άλλοι διαφωνούν με σένα.

Ο λαϊκισμός είναι το σύνθημα πολλών κομμάτων (μάλλον κανένα δεν ξεφεύγει από το χαρακτηρισμό αυτό, τουλάχιστο άλλα είναι περισσότερο λαϊκίστικα από τα υπόλοιπα) και επομένως συμφέρει να εξασφαλίσουν επανεκλογή μέχρι και τις επόμενες εκλογές και μετά σου λένε «τι μας νοιάζει και αν βουλιάξει η χώρα;»
George_V έγραψε:
Αλλα για μενα η πρώτη κατοικία είναι ιερό πράγμα και δεν θα έπρεπε να αγγίζεται απο κανέναν...

Σωστά, αλλά κάτι πρέπει να ρυθμιστεί σε αυτό το κράτος, όχι όλα να αφεθούν στην τύχη τους και εμείς να λέμε ένα «ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ»
axilmar έγραψε: Ποσο σκατοψυχος μπορει να ειναι καποιος για να ευχεται να χασει ο αλλος το σπιτι του επειδη τοσα χρονια καποιοι πολιτικοι τον κοροιδευανε....

Έτσι είναι όποιος σκέφτεται έτσι.
axilmar έγραψε: Να μια λυση: να παγωσουν τα δανεια πρωτης κατοικιας μεχρι οι δανειοληπτες να μπορουν να αρχισουν να τα πληρωνουνε παλι.

Αυτό δεν γίνεται έτσι απλά. Έτσι απλά, οδηγούμαστε σε πολύ χειρότερα σενάρια (χειρότερα για όλους).
ΒΗΣΣΑΡΙΩΝ έγραψε:
ΑΡΑ, πρέπει να στρώσουν τον πισινό τους ΟΛΑ τα κόμματα, ΟΧΙ μόνο της τρικό Κυβέρνησης, και να βρούνε λύση. Αν προσπαθήσουν, ως συνήθως, να υποσκάψουν οι μεν την θέση των δε, θα έχουμε τις συνήθεις συνέπειες της ελληνικής πολιτικής ηλιθιότητας.

Με φέρνεις στη δύσκολη θέση να πω πάλι ότι έχεις δίκιο.

Όμως εδώ στο φόρουμ επικρατούν οι πολεμικές ιαχές. Και τα κόμματα θέλουν να πετύχουν να υιοθετούν τα συνθήματα των ψηφοφόρων τους, επομένως θα αφεθεί η λύση στους δανειστές μας αφού δεν θα έχουμε επεξεργαστεί εμείς ένα εθνικό σχέδιο λύσης.
Συζητάμε ελεύθερα την Ιστορία μας.Εθνικιστικά ψέματα (που βοηθούν μόνο σε εμφάνιση φιλόδοξων δικτατόρων μαθητών της Σ. Ευελπίδων & ανεμπόδιστες αποβάσεις Τούρκων στην Κύπρο) θα τα απορρίψουμε!
Άβαταρ μέλους
NikosVy
Crazy poster

Δημοσ.: 8884
Εγγραφη: Οκτώβριος 10th, 2010, 5:15 pm
Το μέλος NikosVy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Ιούνιος 6th, 2013, 4:32 pm

roko έγραψε: Δεν υπαρχει πιο σκληρος πιο αμειλικτος πιο μοβορος αντιπαλος απο τον εξαγριωμενο Κηφισωτη.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Crazy poster

Δημοσ.: 9922
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2011, 4:45 am
Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό zzzz » Ιούνιος 6th, 2013, 4:40 pm

Που είναι το περίεργο. Η αγορά ακινήτων ήταν μια τεράστια φούσκα με ευθύνη ΚΑΙ των τραπεζών ΚΑΙ των δανειοληπτών. Η φούσκα ξεφουσκώνει. Οι τράπεζες στην ουσία βρίσκονται στην ζωή με το τοικανό χρήμα, και οι δανειολήπτες είναι αντιμέτωποι με τα δανεια τους. Δεν μπορεί συνέχεια το κράτος να παρεμβαίνει για τον καθένα. Κακώς ο Ελληνας μισθωτός την είδε επενδυτής και αγόρασε με τεράστιο μακροπρόθεσμο δάνειο σπίτι, ρίσκαρε χωρίς πλάτες και έχασε. Κακώς οι τράπεζες έδωσαν δάνεια χωρίς ουσιαστικές εξασφαλίσεις ελπίζοντας ότι θα σκάσουν λίγα και ότι γενικά οι τιμές των ακινήτων θα παραμείνουν ψηλά οπότε η ρευστοποίση της εξασφάλισης είναι έυκολα υπόθεση. Τώρα κάποιος θα πληρώσει. Η Κατσέλη μήπως; ο ΣΥΡΙΖΑς ; ο φορο-χτυπημένος επιχειρηματίας; η χρεοκοπημένη τράπεζα; ο δανειολήπτης; δεν ξέρω. πάντως το να χαριστούν έτσι απλά, είναι τουλάχιστν ανίθηκο. Οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.
Άβαταρ μέλους
zzzz
New poster

Δημοσ.: 411
Εγγραφη: Απρίλιος 12th, 2013, 2:51 pm
Το μέλος zzzz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Ιούνιος 6th, 2013, 4:45 pm

εγώ ξέρω ότι όταν φουσκώνει η φούσκα όλοι θέλουν να είναι καπιταλιστές: τα κέρδη μου, οι επενδύσεις μου, η περιουσία μου.
όταν όμως σκάει η φούσκα ξαφνικά γίνονται όλοι κομμουνιστές: αχ να μοιραστούμε τις ζημιές καλέ, να βάλουμε όλοι ένα χεράκι!

σιχτηρ αλητάμπουρες.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Crazy poster

Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό zzzz » Ιούνιος 6th, 2013, 4:48 pm

zzzz έγραψε: Που είναι το περίεργο. Η αγορά ακινήτων ήταν μια τεράστια φούσκα με ευθύνη ΚΑΙ των τραπεζών ΚΑΙ των δανειοληπτών. Η φούσκα ξεφουσκώνει. Οι τράπεζες στην ουσία βρίσκονται στην ζωή με το τοικανό χρήμα, και οι δανειολήπτες είναι αντιμέτωποι με τα δανεια τους. Δεν μπορεί συνέχεια το κράτος να παρεμβαίνει για τον καθένα. Κακώς ο Ελληνας μισθωτός την είδε επενδυτής και αγόρασε με τεράστιο μακροπρόθεσμο δάνειο σπίτι, ρίσκαρε χωρίς πλάτες και έχασε. Κακώς οι τράπεζες έδωσαν δάνεια χωρίς ουσιαστικές εξασφαλίσεις ελπίζοντας ότι θα σκάσουν λίγα και ότι γενικά οι τιμές των ακινήτων θα παραμείνουν ψηλά οπότε η ρευστοποίση της εξασφάλισης είναι έυκολα υπόθεση. Τώρα κάποιος θα πληρώσει. Η Κατσέλη μήπως; ο ΣΥΡΙΖΑς ; ο φορο-χτυπημένος επιχειρηματίας; η χρεοκοπημένη τράπεζα; ο δανειολήπτης; δεν ξέρω. πάντως το να χαριστούν έτσι απλά, είναι τουλάχιστν ανίθηκο. Οι επενδύσεις έχουν ρίσκο.

να συπληρώσω ότι πιστεύω ότι το ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟ σε βαθμό που ήταν αντικίνητρο σε παραγωγική εργασία. Υπήρξε εποχή, όχι πολύ παλιά που επιχειρηματίες με ιδιόκτητες εγκαταστάσεις σταματούσαν την παραγωγική διαδικασία για ήταν πιο επικερδής η ενικοιαση του ακινητου παρά η εργασία. Επίσης πόσοι και πόσοι αγόραζαν σπίτια με την λογική της μίσθωσης. Δεν έχω πρόβλημα φυσικά με τέτοιου είδους εισοδήματα. Απλώς 1. δεν είναι για όλους, και χρειάζεται κανείς κεφάλαιο για να στηρίξει ακίνητη περιουσία 2. δεν μπορεί η κατοχή ακινήτων να είναι πιο επικερδής από π.χ. την βιοτεχνία 3. δεν μπορεί να αποτελεί όνειρο ο "εισοδηματίας" από ακίνητα. νεοελληνική φούσκα λοιπόν που καλώς σκάει.
Άβαταρ μέλους
zzzz
New poster

Το μέλος zzzz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης006 » Ιούνιος 6th, 2013, 4:48 pm

NikosVy πραγματικό παράδειγμα...

Γνωστοί μου παντρεύτηκαν. Η γυναίκα είχε δουλειά με σύμβαση έργου 1100€ (όχι σταθερή εργασία) και ο άντρας μόνιμος ΔΥ στα 1100€

2200 το συνολικό οικογενειακό εισόδημα...

Πάνε και αγοράζουν ένα σπίτι 160.000 και παίρνουν και ένα επισκευαστικό 20.000

Σύνολο 180.000... Στον 6ο όροφο καινούργιο.

Και με δόση γύρω στα 600 € που μετά θα ανέβαινε... Κάτι σαν περίοδο χάριστος...

Αυτοί δεν βάλαν δραχμή σαν προκαταβολή... όλο δάνειο....

Κάνω μια παρένθεση... Με το να μην δίνουν προκαταβολή επί της ουσίας δεν βοήθαγε μόνο το ζευγάρι αλλά και τον κατασκευαστή να πουλήσει... Και μαζί με τον κατασκευαστή και τον οικοπεδούχο....

Λοιπόν συνεχίζουμε... Αποπληρώνουν το σπίτι για 4-5 χρόνια... Δηλαδή έχουν δώσει γύρω στα 25.000 €. Από αυτά τα περισσότερα είναι τόκοι.... Συν του ότι τα χρήματα που γλυτώσανε αυτά τα χρόνια από ενοίκιο αν δεν αγοράζανε αλλά νοικιάζανε... είναι περίπου το κεφάλαιο αυτό....

Μετά χάνει η γυναίκα τη δουλειά της και του άντρα κουρεύεται ο μισθός... Και αποφασίζουν να μην αποπληρώνουν το σπίτι... Και όχι μόνο το σπίτι ούτε να πληρώνουν τους φόρους τους κλπ κλπ...

Εγώ που είμαι χαζός και όχι τόσο έξυπνος όσο αυτοί ζω στο ενοίκιο...

Προχθές λοιπόν σε συζήτηση που είχαμε γυρνάνε και μου λένε ότι έχουν αποφασίσει να μην πληρώνουν και ότι δεν θα πάθουν τίποτα γιατί είναι πρώτη κατοικία και δεν μπορεί να πληστειριαστεί και δεν μπορεί να τους διώξει κανένας από μέσα,....

Υπανθυμίζω πως συνεχίζουν να μένουν μέσα και να μην πληρώνουν ενοίκιο όπως πληρώνω εγώ... Δηλαδή έχουν διπλό όφελος...

Αυτός είναι ο γόρδιος δεσμός που πρέπει να λυθεί... κατά την άποψή μου...

Πρέπει δηλαδή να κουρευτεί το δάνειο αφού οι τιμές των ακινήτων έχουν πέσει.... με χασούρα της τράπεζας αλλά τόσο όσο ώστε να είναι ηθικά σωστό... Και να του πει η τρλάπεζα να πληρώνει στη καινούργια αξία που θα διαμορφωθεί... Και αν δεν πληρώσει να πεταχτεί έξω....

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης006
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό zzzz » Ιούνιος 6th, 2013, 4:49 pm

Chilloutbuddy έγραψε: εγώ ξέρω ότι όταν φουσκώνει η φούσκα όλοι θέλουν να είναι καπιταλιστές: τα κέρδη μου, οι επενδύσεις μου, η περιουσία μου.
όταν όμως σκάει η φούσκα ξαφνικά γίνονται όλοι κομμουνιστές: αχ να μοιραστούμε τις ζημιές καλέ, να βάλουμε όλοι ένα χεράκι!

σιχτηρ αλητάμπουρες.

δεν διαφωνώ. Γι αυτό λοιπόν οι δανειολήπτες πρέπει να πληρώσουν τα δανεια τους. Εμπας περιπτώσει όσοι δεν μπορούν να κατέχουν ακίνητα, αυτοκίνητα, κλπ ας πουλήσουν και αν τα πράγματα έρθουν καλύτερα γι αυτούς, ας ξανα-αγοράσουν!
Άβαταρ μέλους
zzzz
New poster

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Ιούνιος 6th, 2013, 4:57 pm

zzzz έγραψε: δεν διαφωνώ. Γι αυτό λοιπόν οι δανειολήπτες πρέπει να πληρώσουν τα δανεια τους. Εμπας περιπτώσει όσοι δεν μπορούν να κατέχουν ακίνητα, αυτοκίνητα, κλπ ας πουλήσουν και αν τα πράγματα έρθουν καλύτερα γι αυτούς, ας ξανα-αγοράσουν!

ναι ωραία τα λες, αλλά η τράπεζα από πού θα πάρει τα λεφτά της;
η τράπεζα έδωσε ένα δάνειο 200 γιατί τόσο έκανε το σπίτι τότε, αν ο άλλος πάει και το πουλήσει 110 γιατι τόσο κάνει το σπίτι σήμερα, τα δώσει στην τράπεζα και μετά δηλώσει ταπί και ψύχραιμος, η τράπεζα από πού θα πάρει τα υπόλοιπα 90;
από πουθενά.
Αλλά η τράπεζα τα χρωστάει τα 90, δεν είναι δικά της. Ξέρεις σε ποιόν τα χρωστάει; στον καταθέτη, δηλαδή σε σένα.
Οπότε θα σου'ρθει η τράπεζα μια ωραία πρωϊα και θα σου πει τα θυμάσαι τα 90; ναι; μπράβο, πάρε και μια φωτογραφία τους γιατί δε θα τα ξαναδείς.

Γουστάρεις έτσι; ή προτιμάς καλύτερα κομμουνισμό, να βάλουμε ένα χεράκι όλοι μαζί να σου δώσουμε τα 90 σου;
Τελευταία επεξεργασία απο Chilloutbuddy την Ιούνιος 6th, 2013, 4:58 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Mixaliss » Ιούνιος 6th, 2013, 4:57 pm

zzzz έγραψε:
Chilloutbuddy έγραψε: εγώ ξέρω ότι όταν φουσκώνει η φούσκα όλοι θέλουν να είναι καπιταλιστές: τα κέρδη μου, οι επενδύσεις μου, η περιουσία μου.

σιχτηρ αλητάμπουρες.

δεν διαφωνώ. Γι αυτό λοιπόν οι δανειολήπτες πρέπει να πληρώσουν τα δανεια τους. Εμπας περιπτώσει όσοι δεν μπορούν να κατέχουν ακίνητα, αυτοκίνητα, κλπ ας πουλήσουν και αν τα πράγματα έρθουν καλύτερα γι αυτούς, ας ξανα-αγοράσουν!

αν πουλήσουν τώρα το ακίνητο τους δεν θα πιάσει ούτε το 60% της αξιάς που αγοράστηκε το 2008 για παράδειγμα. Το υπόλοιπο 40% πως θα ξεχρεωθεί? Μήπως τελικά η αυτορύθμιση της αγοράς είνια μια τεράστια μπούρδα και πρέπει συνεχώς να υπάρχει έλεγχος από το κράτος είτε στα δάνεια που δίνουν οι τράπεζες είτε σε οτιδήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει τέτοιους μεγάλους κινδύνους?
Mixaliss
Fast poster

Δημοσ.: 4655
Εγγραφη: Αύγουστος 17th, 2009, 3:21 pm
Το μέλος Mixaliss, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό zzzz » Ιούνιος 6th, 2013, 4:59 pm

Δημήτρης006 έγραψε: NikosVy πραγματικό παράδειγμα...

Γνωστοί μου παντρεύτηκαν. Η γυναίκα είχε δουλειά με σύμβαση έργου 1100€ (όχι σταθερή εργασία) και ο άντρας μόνιμος ΔΥ στα 1100€

2200 το συνολικό οικογενειακό εισόδημα...

Πάνε και αγοράζουν ένα σπίτι 160.000 και παίρνουν και ένα επισκευαστικό 20.000

Σύνολο 180.000... Στον 6ο όροφο καινούργιο.

Και με δόση γύρω στα 600 € που μετά θα ανέβαινε... Κάτι σαν περίοδο χάριστος...

Αυτοί δεν βάλαν δραχμή σαν προκαταβολή... όλο δάνειο....

Κάνω μια παρένθεση... Με το να μην δίνουν προκαταβολή επί της ουσίας δεν βοήθαγε μόνο το ζευγάρι αλλά και τον κατασκευαστή να πουλήσει... Και μαζί με τον κατασκευαστή και τον οικοπεδούχο....

Λοιπόν συνεχίζουμε... Αποπληρώνουν το σπίτι για 4-5 χρόνια... Δηλαδή έχουν δώσει γύρω στα 25.000 €. Από αυτά τα περισσότερα είναι τόκοι.... Συν του ότι τα χρήματα που γλυτώσανε αυτά τα χρόνια από ενοίκιο αν δεν αγοράζανε αλλά νοικιάζανε... είναι περίπου το κεφάλαιο αυτό....

Μετά χάνει η γυναίκα τη δουλειά της και του άντρα κουρεύεται ο μισθός... Και αποφασίζουν να μην αποπληρώνουν το σπίτι... Και όχι μόνο το σπίτι ούτε να πληρώνουν τους φόρους τους κλπ κλπ...

Εγώ που είμαι χαζός και όχι τόσο έξυπνος όσο αυτοί ζω στο ενοίκιο...

Προχθές λοιπόν σε συζήτηση που είχαμε γυρνάνε και μου λένε ότι έχουν αποφασίσει να μην πληρώνουν και ότι δεν θα πάθουν τίποτα γιατί είναι πρώτη κατοικία και δεν μπορεί να πληστειριαστεί και δεν μπορεί να τους διώξει κανένας από μέσα,....

Υπανθυμίζω πως συνεχίζουν να μένουν μέσα και να μην πληρώνουν ενοίκιο όπως πληρώνω εγώ... Δηλαδή έχουν διπλό όφελος...

Αυτός είναι ο γόρδιος δεσμός που πρέπει να λυθεί... κατά την άποψή μου...

Πρέπει δηλαδή να κουρευτεί το δάνειο αφού οι τιμές των ακινήτων έχουν πέσει.... με χασούρα της τράπεζας αλλά τόσο όσο ώστε να είναι ηθικά σωστό... Και να του πει η τρλάπεζα να πληρώνει στη καινούργια αξία που θα διαμορφωθεί... Και αν δεν πληρώσει να πεταχτεί έξω....

Συγνώμη, τη χασούρα της τράπεζας ποιος θα χρηματοδοτήσει; Αντιλαμβάνεσαι ότι οι τράπεζες έχουν ήδη χρεοκοπήσει και ότι στην ουσία ζουν με τροικανό χρήμα; Ο φίλος σου έκανε κακή επένδυση, διότι χωρίς εξασφαλισμένο εισόδημα (ΔΥ σε χρεοκοπημενη χώρα) χωρίς αποθεματικα, πήρε ένα δάνειο μακροπρόθεσμο και στο πρώτο κούνημα της κρίσης έγινε ανξέλεγχτο. Η τράπεζα ωφείλει να πράξει προς στο συμφέρον των μετόχων και των καταθετών, δλδ κα προχωρήσει σε διακανονισμό ή πλειστηριασμό.
Άβαταρ μέλους
zzzz
New poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Εσωτερική πολιτική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: AlekaGR, Skulhead και 8 επισκέπτες