Οζοι στον θυρεοειδή αδένα. Αυτό είναι κακό?

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Οζοι στον θυρεοειδή αδένα. Αυτό είναι κακό?

Δημοσίευσηαπό giatrido » Φεβρουάριος 26th, 2007, 10:12 am

Επειδή διαπιστώνω πως εδω μέσα υπάρχουν αστέρια, θέλω να σας ρωτήσω για ένα προβλημα υγείας της θείας μου (παρακαλώ να με συγχωρέσετε για την ανορθογραφία των όρων που θα χρησιμοποιήσω).
Είναι 45 χρόνων. Πριν 12 χρόνια έκανε εγχείρηση θυρεοειδούς λόγω θυλώδους καρκινώματος και της αφαίρεσαν τον ισθμό, τον δεξί λοβό και ένα τμήμα του αριστερού λοβού. Μετά από 12 χρόνια λοιπόν, οι γιατροί διέγνωσαν όζους στο τμήμα του αριστερού λοβού που της είχαν αφήσει. Οι αιματολογικές εξετάσεις ωστόσο, για τα επίπεδα των ορμονών, δείχνουν φυσιολογικές τιμές. Τι πρέπει να κάνει από δω και πέρα? Η εγχείρηση θα ήταν η καλύτερη λύση στο πρόβλημά της? Τι προβλήματα μπορεί να έχει αν κάνει ή αν δεν κάνει την εγχείρηση?
giatrido
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2007, 5:25 pm
Το μέλος giatrido, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Οζοι στον θυρεοειδή αδένα. Αυτό είναι κακό?

Δημοσίευσηαπό karhergr » Φεβρουάριος 27th, 2007, 7:52 am

giatrido έγραψε:>
Τι πρέπει να κάνει από δω και πέρα? Η εγχείρηση θα ήταν η καλύτερη λύση στο πρόβλημά της? Τι προβλήματα μπορεί να έχει αν κάνει ή αν δεν κάνει την εγχείρηση?

Μιλάς για έναν (μονήρη) όζο ή για όζους ; Έγινε μήπως παρακέντηση κάποιου όζου με λεπτή βελόνα και ανάγνωση του υλικού από κυτταροπαθολογοανατόμο ; Γενικά λόγω του ιστορικού της γυναίκας και χωρίς να είμαι 100% σίγουρος , μάλλον επιβάλλεται ολική θυρεοειδεκτομή από γενικό χειρουργό ή ΩΡΛ και ισόβια θεραπεία υποκατάστασης στη συνέχεια .

[Όσο αφορά την ορθογραφία σου σε βρίσκω άψογο . Φυσικά θυρεοειδής αδένας - εν είδει θυρεού και όχι θυροειδής που γράφουν πολλοί , ακόμα και γιατροί ].
Τελευταία επεξεργασία απο karhergr την Μάρτιος 1st, 2007, 8:02 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5617
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό arsenios » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:09 am

Sti theia sou tha sinistousa sibliromatiki thireoeidektomi.
Πιστεύω εις έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτωρα
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Δημοσ.: 7752
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2006, 9:08 pm
Τοποθεσια: Άτιμη ξενιτιά!!
Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό giatrido » Φεβρουάριος 27th, 2007, 9:37 am

Έχει πολλούς όζους και όχι ένα μονήρη. Συγκεκριμένα έχει ένα μεγάλο και πολλούς μικρούς διάσπαρτους γύρω από τον μεγάλο. Η γιατρός της πρότεινε παρακέντηση και βιοψία στο μεγάλο όζο, αλλά η θεία μου φοβάται πως ο μεγάλος μπορεί να βγει καθαρός και να υπάρχει κάτι κακό στους μικρούς που δε θα ελέξουν. Γι'αυτό σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση. Άλλα η γιατρός της λέει πως υπάρχει κίνδυνος με την εγχείρηση να χάσει την υπόφυσή της ή την φωνή της. Δικαιολογημένα σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση? Υπάρχει άλλη λύση?
giatrido
New poster

Δημοσ.: 14
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2007, 5:25 pm
Το μέλος giatrido, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Φεβρουάριος 27th, 2007, 7:23 pm

giatrido έγραψε:>
>
Γι'αυτό σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση. Άλλα η γιατρός της λέει πως υπάρχει κίνδυνος με την εγχείρηση να χάσει την υπόφυσή της ή την φωνή της. Δικαιολογημένα σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση? Υπάρχει άλλη λύση?

Εντάξει , δεν είναι και ολική παγκρεατοδωδεκαδακτυλεκτομή !!!
Είναι μία επέμβαση συνηθισμένη , την οποία κάνουν πολύ καλά οι ωριλάδες , όπως και οι γενικοί χειρουργοί . Πάντα , σε οποιαδήποτε ιατρική πράξη (πόσο μάλλον σε μία χειρουργική επέμβαση) , μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές . Αλλά αυτός δεν είναι λόγος να αφήσει ένα υπόλειμμα θυρεοειδούς που μπορεί να αποδειχθεί ωρολογιακή βόμβα !
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Παράφρων Νους » Φεβρουάριος 27th, 2007, 7:34 pm

και η γυναικα μου ειχε οζους στον θυρεοειδη αλλα με καταλληλη θεραπεια αποροφηθεικαν και κανει απλα συντηρηση οποτε χρειαζεται με θυρορμονη

ας παει σε εναν καλο ενδοκρινολογο και ολα θα λυθουν

δεν ειναι παντα λυση το χειρουργειο
*** Εκδηλώσεις, Λογαριασμοί, Νέα, Ενημέρωση, Ψηφοφορίες, http://www.anadasosi-tora.gr ***
*** http://www.Web-Solution.gr το κλειδί για την επιτυχία σας στο Internet ***
*** Ψηφίζεις αλλά δεν ξέρεις που ? εδώ = http://www.web-solution.gr/psifos.htm
Άβαταρ μέλους
Παράφρων Νους
Fast poster

Δημοσ.: 1743
Εγγραφη: Δεκέμβριος 25th, 2006, 6:07 am
Τοποθεσια: εκει που θα ειμαι σε λιγο
Το μέλος Παράφρων Νους, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Fanny » Φεβρουάριος 27th, 2007, 7:37 pm

giatrido έγραψε:Έχει πολλούς όζους και όχι ένα μονήρη. Συγκεκριμένα έχει ένα μεγάλο και πολλούς μικρούς διάσπαρτους γύρω από τον μεγάλο. Η γιατρός της πρότεινε παρακέντηση και βιοψία στο μεγάλο όζο, αλλά η θεία μου φοβάται πως ο μεγάλος μπορεί να βγει καθαρός και να υπάρχει κάτι κακό στους μικρούς που δε θα ελέξουν. Γι'αυτό σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση. Άλλα η γιατρός της λέει πως υπάρχει κίνδυνος με την εγχείρηση να χάσει την υπόφυσή της ή την φωνή της. Δικαιολογημένα σκέφτεται η θεία μου την εγχείρηση? Υπάρχει άλλη λύση?

Εκεί που αναφέρεσαι σε κίνδυνο για την ΥΠΟΦΥΣΗ μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει (παραθυρεοειδείς αδένες???). Ως προς τα υπόλοιπα ένας χειρουργός-ενδοκρινολόγος θα ήταν και ο μόνος ειδικός να απαντήσει. Ό,τι και να πούμε εμείς από δω λίγη αξία έχει, το καταλαβαίνεις αυτό.

Προσωπικά απορώ γιατί άφησαν το κομματάκι αυτό εκεί απ΄την αρχή. Όπως έχει η κατάσταση τώρα, αν ήμουν εγώ, θα σκεφτόμουν την ολική. Με πολλαπλούς όζους δε μπορείς ποτέ να ξέρεις σίγουρα τί συμβαίνει.

Καλή δύναμη και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Ό,τι χρειαστείς πες το μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε, έστω και από μακριά.
A truth that's told with bad intent beats all the lies you can invent
Fanny
Casual Poster

Δημοσ.: 696
Εγγραφη: Ιούλιος 15th, 2006, 3:38 pm
Το μέλος Fanny, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:12 pm

Fanny έγραψε:>
>
Προσωπικά απορώ γιατί άφησαν το κομματάκι αυτό εκεί απ΄την αρχή.
>

Έχει αναπτυχθεί μία ολόκληρη συζήτηση με πολλές διαφωνίες μεταξύ των ειδικών αν πρέπει να εκτελείται από την αρχή της διάγνωσης ολική θυρεοειδεκτομή ή αν συντηρητικότερες επεμβάσεις (με βάση κάποιες προϋποθέσεις βέβαια - μικρή διάμετρος κακοήθους όζου <1,0 cm ή και πιο λίγο καλύτερα , μονοεστιακή ανάπτυξη , ευκολία επανεγχείρησης κλπ) είναι επαρκείς .

Σε γενικές γραμμές , μελέτες σε μεγάλες σειρές ασθενών με θυλώδες καρκίνο θυρεοειδούς , καταδεικνύουν ότι αν συντρέχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις , οι συντηρητικές επεμβάσεις (υφολική θυρεοειδεκτομή , δηλαδή λοβεκτομή με ή και χωρίς ισθμεκτομή)δεν θέτουν σε κίνδυνο τη μακροχρόνια επιβίωση των πασχόντων .

Από την άλλη όμως έχει φανεί ότι η υποτροπή όποτε συμβεί , συμβαίνει τις περισσότερες φορές στο κολόβωμα (και πολύ πιο σπάνια στους επιχώριους λεμφαδένες) , οπότε πολλές αυθεντίες συνιστούν εξ αρχής την ολική θυρεοειδεκτομή σε όλες τις περιπτώσεις , (ακόμα και στους μικροκαρκίνους του αδένα) .
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό arsenios » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:22 pm

Simfono me to giatro.
Akomi kai se thilodes Ca ego tha protina oliki thireoeidektomi ex arhis.
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karhergr » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:24 pm

Παράφρων Νους έγραψε:και η γυναικα μου ειχε οζους στον θυρεοειδη αλλα με καταλληλη θεραπεια αποροφηθεικαν και κανει απλα συντηρηση οποτε χρειαζεται με θυρορμονη

ας παει σε εναν καλο ενδοκρινολογο και ολα θα λυθουν

δεν ειναι παντα λυση το χειρουργειο

Δεν είναι καθόλου το ίδιο . Η θεία του φίλου giatrido , έχει ιστορικό θυρεοειδικού καρκίνου , ο οποίος στο παρελθόν αντιμετωπίσθηκε με μερική αφαίρεση του αδένα . Ανάπτυξε νέους όζους στο κολόβωμα (στο υπόλειμμα δηλαδή) και επομένως υπάρχει πιθανότητα η νόσος να έχει υποτροπιάσει .
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Fanny » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:44 pm

karhergr ευχαριστώ, είμαι γιατρός η ίδια, πάνω-κάτω τα ξέρω. Νάσαι καλά :D
Fanny
Casual Poster

Το μέλος Fanny, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Fanny » Φεβρουάριος 27th, 2007, 8:44 pm

Sorry, λάθος ...
Fanny
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό karhergr » Φεβρουάριος 28th, 2007, 10:01 am

Fanny έγραψε:karhergr ευχαριστώ, είμαι γιατρός η ίδια, πάνω-κάτω τα ξέρω. Νάσαι καλά :D

Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση ...
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Fanny » Φεβρουάριος 28th, 2007, 3:25 pm

karhergr έγραψε:
Fanny έγραψε:karhergr ευχαριστώ, είμαι γιατρός η ίδια, πάνω-κάτω τα ξέρω. Νάσαι καλά :D

Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση ...

Όχι φυσικά :smt006 Απλά έκανα λάθος και έστειλα το ίδιο ποστ δυο φορές :wink:
Fanny
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό arsenios » Φεβρουάριος 28th, 2007, 8:50 pm

Simfono me tous prolalisantes giatrous.
H heirourgiki antimetopisi me ektomi tou ypoleipomenou thireoeidous einai i endeigmeni therapeia stin periptosi
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες