Άφθες. Βοηθήστέ με...

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

Άφθες. Βοηθήστέ με...

Δημοσίευσηαπό koutroumpesis » Απρίλιος 24th, 2007, 6:52 pm

Ειναι πρωτη φορα που γραφω εδω μιας και καινουργιος στο phorum.gr
Τα συγχαρητηρια μου λοιπον, εχω διαβασει απιστευτα πραγματα στο site.
Δε μακρυγορω αλλο και μπαινω στο θέμα

Η φίλη μου εδω και πολυ καιρο εχει πρόβλημα με τις άφθες. Εβγαλε την αρχικη κοντα στο καλοκαιρι και απο τοτε δεν εχει σταματησει. Τονίζω οτι εχει μονο μεσα στο στομα. Πριν προλαβει να κλεισει η μια, εμφανιζεται η αλλη. Και δεν ειναι μικρες. Εχει φτασει μια και τα 2.5 εκατοστα ακομα.Ταυτοχρονα υπαρχουν 2 με 3 ακόμα και 4 μεσα στην στοματική κοιλοτητα. Εχουμε παει σε 7 διαφορετικους γιατρους.Όλοι καταξιωμένοι στον χώρο τους.Τις εδωσαν διαφορες θεραπειες με χαπια, βιταμινες, παρασκευάσματα και άλλα. Δεν εχει γινει ομως τιποτα. Ακομα βγαίνουν.Το τελευταιο που υπάρχει έιναι μια άφθα κοντα στις αμυγδαλές. Έχει κάνει αμέτρητες εξετάσεις αίματος και μη και δεν υπαρχει τίποτα το αξιοσημείωτο. Αυτά.

Όποιος ξέρει τίποτα ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
koutroumpesis
New poster

Δημοσ.: 6
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 26th, 2006, 8:48 pm
Τοποθεσια: Θεσ/νίκη
Το μέλος koutroumpesis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Απρίλιος 24th, 2007, 7:25 pm

Θυμάμαι είχα διαβάσει πριν 2 χρόνια σε ένα ιατρικό περιοδικό, κατά την αναμονή μου σε οδοντίατρο, πως δεν είναι γνωστή η αιτία που δημιουργούνται οι άφθες και οι εξηγήσεις που δίδονται είναι σχετικά με την στοματική υγιεινή και την διατροφή, τα μόνα 2 πράγματα που φαίνεται να έχουν κάποια γενική βάση, αφού οι άφθες φαίνεται να προκαλούνται σε όλα τα άτομα, όλων των κατηγοριών, γενών και ηλικιών. Τα φάρμακα, μπορούν να δώσουν μόνο προσωρινή ανακούφιση αλλά ίσως και να ερεθίσουν περισσότερο το στόμα.

Συμβουλή μου -αφού οι ειδικοί κατέθεσαν τις απόψεις τους, όπως λες-, είναι να βουρτσίζει πιο συχνά το δόντια αλλά και τα ούλα και την γλώσσα με μαλακή οδοντόβουρτσα και να σταματήσει τις αγωγές με τα φάρμακα. Επίσης να κοιτάξει αν η διατροφή της δεν είναι ισορροπημένη και παρ' ελπίδα, το πρόβλημα βρίσκεται εκεί.

Αυτή είναι η ταπεινή και ανειδίκευτη άποψή μου.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 50500
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 11:56 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Wolf » Απρίλιος 24th, 2007, 7:38 pm

Σκατά, τι μου θυμίζεις τώρα! Μετά από κατι επεισοδιακές διακοπές στη Σάμο το καλοκαιρι γυρισα πισω με προικα μιση ντουζινα αφθες. Μεσα σε λιγες μερες ειχαν διπλασιαστεί! Θυμαμαι δεν μπορουσα καλά καλά να μασησω το φαγητό μου, απιστευτος πονος. Δοκιμασα διάφορες θεραπειες μεχρι που πήρα χαπάκια , αρκετα δυνατά. Θυμαμαι οτι τα συμβατικά αντιμυκητιακά κλπ δεν μου κανανε τιποτα.

Απλά με προβληματιζει που δεν σε εχει κολλήσει ακομα. Ειναι πολύ ευκολο να κολλησεις υπο νορμαλ συνθηκες με ενα φιλι πχ ή από ενα ποτηρι. Μηπως δεν ειναι αφθες?
Πληρωμένος πράκτορας και μισθαρνό όργανο της N.W.O.
Άβαταρ μέλους
Wolf
Fast poster

Δημοσ.: 4040
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2006, 1:48 pm
Το μέλος Wolf, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό koutroumpesis » Απρίλιος 24th, 2007, 7:44 pm

Hellegennes έγραψε:Θυμάμαι ...

Αυτή είναι η ταπεινή και ανειδίκευτη άποψή μου.

Δε μου φαινεται ταπεινη. Ολοι αυτο τις ειπαν. Εκτος απο τα φάρμακα.
Όσο και αν εχω ψαξει στο internet δε βρισκω τιποτα καινουργιο.
Όλοι λένε για πιθανη εξασθένηση του ανοσοποιητικού συστήματος που συνήθως οφείλεται σε
ανεπαρκή λήψη βιταμινών και ενίοτε σε διαταραχες απο στρες κ.α.
Ευχαριστω πολύ
( λες να της κανω πια τοσο κακό κια να μη μ αντεχει; :) )

Νόμιζα μόνο ο έρπης κολλάει. ξερω και γω;
άφθες ειναι πάντως και εχω βγαλει και γω μια δυο.
πολυ μικρες και σε δυο μερες μου 'χαν φύγει.
koutroumpesis
New poster

Το μέλος koutroumpesis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Perseus » Απρίλιος 24th, 2007, 8:53 pm

και εγω ξερω οτι δεν υπαρχει λυση με φαρμακα και κατι Χεξαλεν την χειροτερευουν την κατασταση .
"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσ.: 39654
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 18th, 2004, 12:12 am
Το μέλος Perseus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gpoint » Απρίλιος 24th, 2007, 9:10 pm

2,5 εκατοστά άφθα? :o
Θα είχα αυτοκτονήσει με οδοντόνημα!
Βγάζω καμία που και που σε περιόδους άγχους και τις καταπολεμώ - άμεσα κι αποτελεσματικότατα - με το θαυματοτργό Pyralvex. Ίσως λιγότερο απο 3 ευρώ, υγρό, απλώνεις με το πινελάκι πάνω στην άφθα και σε 2 μέρες στην έχει κάψει για τα καλά.
So be it... gpoint doesn't exist but I do!
Άβαταρ μέλους
gpoint
Fast poster

Δημοσ.: 3974
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2006, 10:36 pm
Τοποθεσια: prison - guilty as charged
Το μέλος gpoint, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Rudolf Hess » Απρίλιος 24th, 2007, 9:11 pm

Υπάρχουν φάρμακα που μπορούν να ανακουφίσουν την κατάσταση όπως το Pyralvex και το στοματικό διάλυμα Betadine. Επίσης και το Listerine βοηθάει, ανακουφίζοντας από το πόνο. Η επαναλαμβανόμενη εμφάνιση άφθων στο στόμα είναι ύποπτη εξασθένησης του ανοσοποιητικού συστήματος. Έχει κάνει τύπο λευκοκυττάρων και υποπληθυσμούς λεμφοκυττάρων;
Άβαταρ μέλους
Rudolf Hess
Maniac poster

Δημοσ.: 15953
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2004, 10:18 pm
Τοποθεσια: Ηλύσια πεδία
Το μέλος Rudolf Hess, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό 1LSAH » Απρίλιος 24th, 2007, 9:30 pm

Η καλύτερη λύση χωρίς φάρμακα είναι να βάζει μέλι, τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα, απο 1 κουταλάκι του γλυκού στο στόμα και να το κρατάει όσο μπορεί περισσότερο χρόνο (θα νοιώσει και ένα ελαφρύ κάψιμο πάνω στην άφθα, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό). Το μέλι έχει σάκχαρα τα όποία απορροφούν την υγρασία απο την άφθα και αυτό βοηθάει στην απολύμανση και την ταχύτερη επούλωση της.
Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές, πάντα με επιτυχία.
1LSAH
Casual Poster

Δημοσ.: 765
Εγγραφη: Οκτώβριος 22nd, 2004, 10:39 pm
Το μέλος 1LSAH, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό koutroumpesis » Απρίλιος 25th, 2007, 11:54 am

Το Pyralvex το πηρε απο την πρωτη στιγμη. Εκανε δουλεια λιγο και μονο στην αρχή.
Μερικοί γιατροί της είπαν οτι οι γαργάρες με betadine δεν ειναι και πολυ καλο γιατι ερεθίζει λόγω ιωδίου.
Το τελευεταιο που προσπαθούμε τώρα είναι να ανεβάσουμε λίγο το φολικό οξύ με κάτι χάπια. Β12 έχει αρκετή πάντως. Διάβασα καπου επίσης οτι πάσχουν πολλοί απο αφθώδη στοματίτιδα.
Εγω πρωτη φορά το ακούω.
koutroumpesis
New poster

Δημοσίευσηαπό Roza » Απρίλιος 25th, 2007, 12:15 pm

Αφθες σ όλο το στόμα είχα βγάλει μικρή από απόστημα στις αμυγδαλές. Με το που πέρασε αυτό με αντιβίωση (για πολλές μέρες), σιγά - σιγά με ένα διάλυμα φύγανε κι οι άθφες.

koutroumpesis, ο Rudolf είναι ειδικός, δώσε βάση στη γνώμη του.
I m naturally blonde. Please post slowly.

http://nihilspot.blogspot.com/ Μαζί σου έχω φάει παράλογο κόλλημα/ θα πάω να κάνω τάμα στα Ιεροσόλυμα.
Άβαταρ μέλους
Roza
Crazy poster

Δημοσ.: 6418
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2006, 12:36 am
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Roza, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό GoG » Απρίλιος 25th, 2007, 12:46 pm

Τι είναι οι άφθες;
GoG
New poster

Δημοσ.: 314
Εγγραφη: Μάρτιος 7th, 2007, 4:07 pm
Το μέλος GoG, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Brainstorm » Απρίλιος 25th, 2007, 9:57 pm

Γαργάρες με αλατόνερο.-
Άβαταρ μέλους
Brainstorm
Maniac poster

Δημοσ.: 11060
Εγγραφη: Δεκέμβριος 31st, 2006, 11:59 am
Το μέλος Brainstorm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό iostream.h » Απρίλιος 25th, 2007, 10:04 pm

Το Pyralvex το πηρε απο την πρωτη στιγμη.

Καταργήθηκε πρόσφατα.

Ενα καραφακι ουζο πρίν τον υπνο είναι νταξ ;)
Άβαταρ μέλους
iostream.h
Fast poster

Δημοσ.: 3541
Εγγραφη: Ιανουάριος 1st, 2006, 5:07 am
Τοποθεσια: Νότια Σύνορα
Το μέλος iostream.h, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Shinobi » Απρίλιος 25th, 2007, 10:11 pm

koutroumpesis έγραψε:Μερικοί γιατροί της είπαν οτι οι γαργάρες με betadine δεν ειναι και πολυ καλο γιατι ερεθίζει λόγω ιωδίου.

ΑΝ ερεθίζει, ερεθίζει όσους έχουν πρόβλημα με το θυρεοειδή. Αλατόνερο δοκίμασε;

Δεν μπορώ να μη γίνω κακοήθης και να πω: οι πολλές οι πίπες αυτά κάνουν. :smt005

* ρίξε καμμια ματιά στο εγχειρίδιο Merck.
Η μικρή μας λογική κρύβει τη θέα του απείρου. (Α. Ρεμπό)
Άβαταρ μέλους
Shinobi
New poster

Δημοσ.: 455
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2007, 4:06 pm
Το μέλος Shinobi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Απρίλιος 25th, 2007, 10:13 pm

deleted by user request
Δεν μπορείς να λύσεις προβλήματα του σήμερα με εξισώσεις του χτες..
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Δημοσ.: 9537
Εγγραφη: Απρίλιος 22nd, 2007, 9:59 am
Τοποθεσια: Στα τσακίδια
Το μέλος αλχημεία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες