BEACH BARS

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

BEACH BARS

Δημοσίευσηαπό figaro » Μάιος 23rd, 2007, 1:02 am

Ερχεται το καλοκαιράκι και όλοι θα ξεχυθούμε στις παραλίες, σκέφτηκα λοιπον να ανοίξω αυτό το τόπικ μιλώντας για ένα θέμα που κάθε καλοκαίρι με ενοχλεί όλο και περισσότερο.
Αναφέρομαι φυσικά στα αγαπημένα μας μπιτς μπαρ. Αυτά που ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια και αυξάνονται και πληθυνονται κάθε καλοκαίρι, καταστρέφοντας στην κυριολεξία τις πανέμορφες παραλίες μας.
Για μένα παραλία σημαίνει ευκαιρία για χαλάρωση, ηρεμία και απόλαυση της φύσης, όπως φάντάζομαι και για πολύ κόσμο. Που να βρεις όμως ηρεμία όταν οι μουσικές επιλογές των εν λόγω μπαρ επιβάλλονται με τα ντεσιμπέλ τους (μου έχει τύχει να μην ακούω τί μου λέει ο διπλανός μου) και μάλιστα περιορίζονται σε κακόγουστα βλαχομπίτια που μπορεί σε ένα κλαμπ να ταιριάζουν απόλυτα (για τους λάτρεις του είδους πάντα), σε μια παραλία όμως είναι το ίδιο ταιριαστά με την Εφη Θώδη να τραγουδάει στη Σκάλα του Μιλάνου.
Το δε dress code έχει γίνει πλέον σχεδόν καθεστώς. Δεν τολμάς να ξεμυτίσεις στην παραλία αν δεν έχεις άψογο μανικιούρ πεντικιούρ, τρέντι μαγιό-παρεό-σαγιονάρα-τσάντα. Δεν έχω κανένα κόμπλεξ προσωπικά να βγω στην παραλία με την προπέρσινη σαγιονάρα. Με ενοχλεί όμως που ένα μέρος στο οποίο θα έπρεπε να χαλαρώνεις και να αδειάζει το μυαλό σου από γελοιότητες του είδους "ταιριάζει το μαγιό με την τσάντα θαλάσσης;", μετατρέπεται σε πασαρέλα.
Με τούτα και με κείνα λοιπόν αυτή η νοοτροπία του τρέντι θαλάσσιου μπάνιου έχει γίνει νόμος, συνήθεια. Θα μου πείτε, υπάρχουν ακόμη κρυμμένοι ανέγγιχτοι παράδεισοι. Σωστό, είμαι όμως αρκετά απαισιόδοξη για το αν θα συνεχίσουν να είναι έτσι. Ηδη έχει αρχίσει να πλήττεται και το δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής.
Γιατί προσπαθούν να καταστρέψουν ό,τι ομορφότερο έχει να δείξει η Ελλάδα;; :evil: :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
figaro
Αγαπητό μεζεδάκι Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '08

Δημοσ.: 8867
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2007, 11:15 pm
Το μέλος figaro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CAPS LOCK VOICE » Μάιος 23rd, 2007, 8:20 am

Φαντάσου κάποιον που πήγαινε σε μια παραλία κάθε καλοκαίρι-τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια,μια ομπρέλα κάθε 40-50 μέτρα και μια ωραία μέρα σε κατευθύνει....παρκαδόρος!
Άφοβον ο θεός, ανύποπτον ο θάνατος και τ' αγαθόν μεν εύκτητον,το δε δεινόν ευκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
CAPS LOCK VOICE
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 5698
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2007, 3:44 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος CAPS LOCK VOICE, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alkiviades » Μάιος 23rd, 2007, 8:26 am

Κάψιμο άσχημο η υπόθεση... πέρσι έκανα διακοπές στην Ικαρία και σε μια παραλία (το όνομα της οποιας δεν μπορώ να θυμηθώ με τίπτις αυτή τη στιγμή) έπαιζε ένα beach bar που πολύ το πήγαινα! Μια ανοιχτή απ' όλες τις πλευρές καλύβα με 7-8 τραπεζάκια και καρέκλες καφενείου, έναν θεόμουρλο τύπο να εξυπηρετεί τον κόσμο και εξαιρετικά καλόγουστη (για τα δικά μου γούστα) μουσική σε λογικά χαμηλή ένταση. Και σε απόσταση 40 μέτρα περίπου από το νερό. Ο κόσμος φυσικά (στο τυπικό χύμα ικαριώτικο στυλ :smt003 ) δεν απασχολιόταν με τρεντουριές, ντυσίματα, γδυσίματα, μόδες και άλλες σαχλαμάρες που κυριαρχούν στα μυαλά των αλλοτριωμένων αστών - free κατάσταση και τα μυαλά στα κάγκελα!

Έτσι πρέπει να είναι τα beach bar :smt006
oh, fuck off...

:smt033

Adversus solem ne loquitor

Ιστορία επί του Ιστού: http://alkiviades.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Alkiviades
Extreme poster

Δημοσ.: 29861
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2006, 8:35 am
Το μέλος Alkiviades, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό figaro » Μάιος 23rd, 2007, 10:16 am

Κυρίως έχω πρόβλημα με τη μουσική. Μου έχει τύχει να είμαι στην παραλία του Πόρτο Καρράς, η παραλία άδεια εκτός απο 2 παρέες και μια οικογένεια με μωρά, ο δε dj απτόητος, να χτυπιέται λες και ήταν στο decadance.

Στη Μονεμβασιά η συγκεκριμένη μουσική δεν παιζεται στα μπαράκια δια νόμου, καθώς δεν συνάδει με τη μεσαιωνική καστρόπολη. ΓΙατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο και στις παραλίες;; Οέο;;
Άβαταρ μέλους
figaro

Το μέλος figaro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Isildur » Μάιος 23rd, 2007, 4:08 pm

figaro έγραψε:Κυρίως έχω πρόβλημα με τη μουσική. Μου έχει τύχει να είμαι στην παραλία του Πόρτο Καρράς, η παραλία άδεια εκτός απο 2 παρέες και μια οικογένεια με μωρά, ο δε dj απτόητος, να χτυπιέται λες και ήταν στο decadance.

Υπάρχουν και χειρότερα. Φαντάσου να σ' ενοχλεί η μουσική του Πόρτο Καρράς κι εσύ να βρίσκεσαι στην Τορώνη...

figaro έγραψε:Στη Μονεμβασιά η συγκεκριμένη μουσική δεν παιζεται στα μπαράκια δια νόμου, καθώς δεν συνάδει με τη μεσαιωνική καστρόπολη. ΓΙατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο και στις παραλίες;; Οέο;;

Υπάρχει συγκεκριμένη μουσική που... συνάδει με τις παραλίες; (Beach Boys ίσως; ) :lol: :smt005
Άβαταρ μέλους
Isildur
Κεφάτος συντονιστής της Πολιτικής '07!

Δημοσ.: 22166
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 19th, 2006, 12:39 am
Τοποθεσια: Hyperion
Το μέλος Isildur, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό figaro » Μάιος 24th, 2007, 1:35 pm

figaro έγραψε:Στη Μονεμβασιά η συγκεκριμένη μουσική δεν παιζεται στα μπαράκια δια νόμου, καθώς δεν συνάδει με τη μεσαιωνική καστρόπολη. ΓΙατί δεν ισχύει κάτι τέτοιο και στις παραλίες;; Οέο;;

Υπάρχει συγκεκριμένη μουσική που... συνάδει με τις παραλίες; (Beach Boys ίσως; ) :lol: :smt005[/quote]

Ξέρω γω;; Manu Chao ίσως;; :)
Άβαταρ μέλους
figaro

Δημοσίευσηαπό Unknown » Μάιος 24th, 2007, 1:46 pm

an 3erete oti sthn paraliaki ola ayta, p..x ammos beach, kati magazia tourkikis koultouras, to ostria k alla einai OLA PARANOMA, na min katadexosaste na pigenete.
Άβαταρ μέλους
Unknown
Crazy poster

Δημοσ.: 5803
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 29th, 2006, 8:26 am
Τοποθεσια: La Luna, Τιμημένη Αντίπαρος
Το μέλος Unknown, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alkiviades » Μάιος 24th, 2007, 1:51 pm

Unknown έγραψε:an 3erete oti sthn paraliaki ola ayta, p..x ammos beach, kati magazia tourkikis koultouras, to ostria k alla einai OLA PARANOMA, na min katadexosaste na pigenete.

εσύ δεν πηγαίνεις επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις 4 ευρώ τον καφέ και σου ρίξει το μπάτζετ έξω, μας τόχεις ξαναπεί :P
oh, fuck off...

:smt033

Adversus solem ne loquitor

Ιστορία επί του Ιστού: http://alkiviades.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Alkiviades
Extreme poster

Δημοσ.: 29861
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2006, 8:35 am
Το μέλος Alkiviades, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Unknown » Μάιος 24th, 2007, 1:53 pm

Alkiviades έγραψε:
Unknown έγραψε:an 3erete oti sthn paraliaki ola ayta, p..x ammos beach, kati magazia tourkikis koultouras, to ostria k alla einai OLA PARANOMA, na min katadexosaste na pigenete.

εσύ δεν πηγαίνεις επειδή δεν θέλεις να πληρώσεις 4 ευρώ τον καφέ και σου ρίξει το μπάτζετ έξω, μας τόχεις ξαναπεί :P

etsi k allios den pinw cafe alki...protimw mavilis me mpira apo to periptero
Άβαταρ μέλους
Unknown
Crazy poster

Δημοσ.: 5803
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 29th, 2006, 8:26 am
Τοποθεσια: La Luna, Τιμημένη Αντίπαρος
Το μέλος Unknown, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Snowball » Μάιος 24th, 2007, 2:13 pm

Σπάνια κατεβαίνω στα μαγαζιά της παραλιακής για διασκέδαση...
Δεν με εμποδίζει , καλώς ή κακώς, ότι δεν έχουν άδεια και καταπατούν εκτάσεις που δεν τους ανήκουν, αλλά το γεγονός ότι δεν μου αρέσει το είδος διασκέδασης που προσφέρεται καθώς και το περιτύλιγμά της...
Δεν μπορώ να διασκεδάσω όταν θέλω 2 ώρες να πάω, 2 ώρες να γυρίσω (μένω σε περιοχή που δεν είναι μακρυά από την παραλιακή) και να με αντιμετωπίζουν σαν πορτοφόλι στην καλύτερη και σαν Ζουλού (συγνώμη στους Ζουλού) στην χειρότερη...
Πέρσυ το καλοκαίρι αποφάσισα ένα βράδυ να μην σπάσω τα αρχίδια των φίλων μου για άλλη μια φορά και να βγούμε ένα βράδυ σε γνωστό μαγαζί της παραλιακής που βρίσκεται στον Άγιο Κοσμά, συν γυναιξεί και τέκνοις...
Ερχόμενος από Αμφιθέας κόλλησα περίπου στο μέσον της όπως κατεβαίνεις προς την θάλασσα...
Έφτασα στο μαγαζί μετά από μιάμιση ώρα την ώρα που χιλιάδες άλλοι δυστυχείς (;;;) συνέρρεαν στην πόρτα του μαγαζιού...
Ενώ είχε κλειστεί τραπέζι ο πορτιέρης μας μέτρησε με το βλέμμα καλά καλά πριν μας κάνει το χατήρι να περάσουμε μέσα...
Το μαγαζί ήταν πίτα από τον κόσμο σε βαθμό ανησυχητικό, τόσο πολύ που σε έκανε να σκέφτεσαι τι θα συμβεί αν συμβεί κάτι και χρειαστεί να εκκενωθεί άμεσα ο χώρος...
Το τεράστιο δράμα όμως το αντιμετώπισα όταν θέλησα να ξαλαφρώσω την ουροδόχο κύστη μου όταν χρειάστηκε να περιμένω 35 λεπτά σε μια ουρά τεραστίων διαστάσεων αφού υπήρχαν μόνο 2 τουαλέτες για τόσο κόσμο...
Η περιπέτεια όμως δεν είχε τελειώσει αφού έπρεπε να γυρίσουμε και στα σπίτια μας κάποια στιγμή...
Τα χιλιάδες αυτοκίνητα που είχαν στριμωχτεί στο στενό δρομάκι που οδηγεί στο μαγαζί και είναι κάθετο στην Ποσειδώνος, είχαν προκαλέσει τέτοια συμφόρηση που μας ανάγκασε να κάνουμε 1 ώρα με το ρολόι για να διανύσουμε 500 μέτρα και μόνο αφού ήρθε η τροχαία για να διευκολύνει την κατάσταση κόβοντας ουσιαστικά την ροή της Ποσειδώνος...
Εννοείται ότι η εμπειρία μου έχει μείνει (αρνητικά) αξέχαστη...

ΥΓ Η μουσική που έπαιζε το μαγαζί ήταν επιεικώς ΓΤΠ (για τα γούστα μου) και το μόνο που μας έσωσε από την αυτοκτονία εκείνο το βράδυ ήταν τα καφριλίκια που κάναμε...
Άβαταρ μέλους
Snowball
Maniac poster

Δημοσ.: 15837
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2007, 8:11 pm
Τοποθεσια: Η φάρμα των ζώων
Το μέλος Snowball, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Life style

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες