ΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ .... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ...

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

ΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ .... ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ...

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 29th, 2007, 1:03 pm

Στιχομυθια μου με τον Αριστο ... σε νημα της Θρησκειολογιας...

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
εχει η Φυση καποια λογικοτητα; μπορει σε καποιο επιπεδο να κανει επιλογες;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Και ποιος σου ειπε οτι ο Θεος πρεπει να εχει λογικοτητα ;;; η να κανει επιλογες;; Μηπως οι οροι ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΝΟΥΣ , ΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ , ΕΠΙΛΟΓΕΣ ειναι ανθρωπομορφικοι οροι;;; Γιατι θα πρεπει ο Θεος ... να δρα ανθρωπομορφικα;;; Αν δεχθεις ως θεο ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΝΑ .. το συνολο δηλαδη του ΥΠΑΡΚΤΟΥ ... γιατι εξαιρεις απο το συνολο αυτο και μια δυναμη που θα μπορουσαμε να την ονομασουμε θεο;;; Μηπως ο ''θεος'' ειναι μερος , τμημα του υλικου κοσμου;;; Και καθολου ανθρωπομορφικος ;;;

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
εγω σε ρωταω αν νομιζεις οτι η Φυση εχει καποιου ειδους λογικοτητα για να δω που θα σε καταταξω... λογικοτητα δε σημαινει απαραιτητα οτι η Φυση ειναι προσωπο...μπορει να σημαινει ενα συνολο που εχει αναπτυξει καποιου τυπου επιλογες...πιχι αν κρινει οτι κατι ειναι αρνητικο για την αναπτυξη της, να το αποβαλλει...κατι αντιστοιχο για παραδειγμα με τη φυτικη νοημοσυνη... μην μπλεκεις το Θεο στην κουβεντα...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Η φυση εχει τους φυσικους της νομους οι οποιοι διεπονται απο τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ δηλαδη ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ενας φυσικος νομος επηρεαζεται η ανατρεπεται μονο απο αλλον φυσικο νομο ..... Αν αυτο το θεωρεις ''λογικοτητα'' [ αυτο το θεωρω ανθρωπομορφικο ορο .. το ιδιο και τον ορο ''Ανωτερος Νους''] παω πασσο . Οταν μιλαμε για ΤΥΧΗ ... πρεπει να εχουμε υποψιν μας τους μαθηματικους νομους των πιθανοτητων .... ο ορος ΤΥΧΗ ειναι ανθρωπινος αξιολογικος ορος , εκφραζει την δικη μας ελειψη ικανοτητας για προβλεψη ... η τυχη .. ριθμιζεται απο μαθηματικες πραξεις Επεισης και η εννοια του Χαους ... ειναι ανθρωπινος ορος ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΟΣ Η ΑΤΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΑΛΛΑ ... ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΑΞΗ .. ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ...
Οταν μιλας λοιπον για ''λογικοτητα'' για ''ταξη- αταξια'' ''χαος'' και ''τυχη'' εχε υποψιν σου οτι αυτα ειναι ανθρωπινα διανοητικα κατασκευασματα που μας βοηθουν ως ανθρωπους να καταλαβουμε τον εξωτερικο μας κοσμο ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ...
ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ , ΥΛΙΣΤΗΣ , ΑΜΟΡΑΛΙΣΤΗΣ , ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ , ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΕΡΟ ΟΥΤΕ ΟΣΙΟ , ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσ.: 55674
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2006, 1:17 am
Το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 29th, 2007, 1:10 pm

Συνεχιζω .. την φιλοσοφικη μου σκεψη..
Οι εννοιες ΛΟΓΙΚΟ και ΠΑΡΑΛΟΓΟ ... ειναι εννοιες ανθρωπινες πχ .. μου φαινεται κατι με την δικη μου ανθρωπινη σκεψη - κι αναλογα με το πως εχω μεγαλωσει - κατι ως λογικο η παραλογο
Η φυση και οι φυσικοι νομοι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ .. ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ .. ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ .. ΛΟΓΙΚΗ Η ΠΑΡΑΛΟΓΗ ...

Μηπως οι εννοιες ... λογικοτητα , η Υπερτατος Νους κλπ οταν τις χρησιμοποιουμε για την φυση ... ειναι Ανθρωπομορφισμος ;;;

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ Η ΦΥΣΗ , ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ ;;;
Ειναι απλα ... αυτο που ειναι , οπως εχουν διαμορφωθει να ειναι ...
Και δεν λειτουργουν ουτε λογικα ουτε παραλογα , ουτε οργανωμενα [ βαση σχεδιου ] ουτε ανοργανωτα , ουτε με ταξη ουτε με αταξια [ χαος]

ΤΟ ΠΩΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ... ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ .. Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ...
ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΟΣ , ΥΛΙΣΤΗΣ , ΑΜΟΡΑΛΙΣΤΗΣ , ΠΑΡΤΑΚΙΑΣ , ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΕΡΟ ΟΥΤΕ ΟΣΙΟ , ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 29th, 2007, 6:35 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
felipe_the_dreamer έγραψε:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
και το συμπαν πρεπει να ειναι δικαιο...
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
Γιατι το συμπαν "πρεπει" να ειναι δικαιο, οταν το ιδιο συμπαν περιλαμβανει ολα οσα βλεπεις και περνας για δικαια ή αδικα?
γιατι αν δεν ηταν δικαιο θα ηταν η μια χαοτικη σουπα η ενα καπριτσιο ενος μοχθηρου Θεου...
εχω λογους να πιστευω μια τριτη εκδοχη: πως το συμπαν ειναι μια παρα πολυ σοβαρη υποθεση που διεπεται απο κανονες, λογικοτητα και ταξη...
εσυ βεβαια πιστευεις την πρωτη εκδοχη...της χαοτικης σουπας που καταφερε χωρις νοημοσυνη να αυτοοργανωθει...

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
και το συμπαν πρεπει να ειναι δικαιο...

Γιατι το συμπαν "πρεπει" να ειναι δικαιο, οταν το ιδιο συμπαν περιλαμβανει ολα οσα βλεπεις και περνας για δικαια ή αδικα?
γιατι αν δεν ηταν δικαιο θα ηταν η μια χαοτικη σουπα η ενα καπριτσιο ενος μοχθηρου Θεου...
Αποτυγχανω να δω την συσχετιση "δικαιου" και "χαοτικης σουπας" (χαος = αδικο???) ή "καπριτσιου μοχθηρου θεου". Αν ειναι να αποδειξεις οτι ειναι "δικαιο" με την εις ατοπο επαγωγη, θα πρεπει να εχεις πιο σοβαρα αντεπιχειρηματα απο αυτες τις δυο αστειες εκδοχες.
η το συμπαν ειναι ενα χαοτικο κατασκευασμα που γεννηθηκε απο μια κβαντικη διακυμανση του κενου η εχει μια λογικη Αρχη που εξ αρχης ειχε ενα σχεδιο για τη γεννηση και την εξελιξη του συμπαντος...
εγω ειπα οτι εχω λογους να δεχομαι τη λογικη αρχη σα μεγαλυτερη πιθανοτητα...
διαφορες εννοιες οπως η δικαιοσυνη ειναι συμφυτες με τη λογικοτητα
και γι'αυτο πιστευω πως η δικαιοσυνη με τη μορφη της κοσμοδικιας ειναι παρουσα στο συμπαν (αν δεν ηταν τοτε θα μιλαγαμε για ενα μοχθηρο κομπλεξικο Θεο που διασκεδαζει με τον πονο των οντων)...
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό PE » Ιούνιος 29th, 2007, 10:05 pm

Εγω θα πω , το συμπαν παντα ειναι λογικο , ο ανθρωπος ομως οχι .
PE
Maniac poster

Δημοσ.: 16910
Εγγραφη: Απρίλιος 13th, 2007, 12:05 pm
Το μέλος PE, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 30th, 2007, 12:01 am

PE έγραψε:Εγω θα πω , το συμπαν παντα ειναι λογικο , ο ανθρωπος ομως οχι .

Το Συμπαν δεν ειναι ουτε λογικο ουτε παραλογο ... αυτοι ειναι ανθρωπομορφικοι ορισμοι ...
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Ιούνιος 30th, 2007, 10:13 am

Η φυση εχει τους φυσικους της νομους οι οποιοι διεπονται απο τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ δηλαδη ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

καποιοι ισχυριζονται πως η Χρυση Τομη και το π δεν ειναι καθολου τυχαιοι αριθμοι...

και πως τα μαθηματικα ειναι ιερη επιστημη...

αυτοι οι κυριοι λεγοντουσαν Πυθαγορειοι...
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσ.: 47184
Εγγραφη: Απρίλιος 30th, 2005, 11:33 pm
Τοποθεσια: Μνημόνιο
Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mothergoose » Ιούνιος 30th, 2007, 10:17 am

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:

Το Συμπαν δεν ειναι ουτε λογικο ουτε παραλογο ... αυτοι ειναι ανθρωπομορφικοι ορισμοι ...

το Συμπαν μας δειχνει οτι ευνοησε τη γεννεση της ζωης και στη συνεχεια τη γεννηση ευφυων οντων οπως ο ανθρωπος...

το Συμπαν εχει ταξη και αρμονια γι'αυτο και οι πλανητες κινουνται σε καθορισμενες τροχιες και δεν συγκρουονται τυφλα...
Mothergoose
Extreme poster

Δημοσ.: 47184
Εγγραφη: Απρίλιος 30th, 2005, 11:33 pm
Τοποθεσια: Μνημόνιο
Το μέλος Mothergoose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 30th, 2007, 11:57 am

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
Η φυση εχει τους φυσικους της νομους οι οποιοι διεπονται απο τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ δηλαδη ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

καποιοι ισχυριζονται πως η Χρυση Τομη και το π δεν ειναι καθολου τυχαιοι αριθμοι... και πως τα μαθηματικα ειναι ιερη επιστημη... αυτοι οι κυριοι λεγοντουσαν Πυθαγορειοι...

Σε αυτο θα συμφωνησω ... το Συμπαν διεπεται απο τους νομους της Φυσικης και των Μαθηματικων ... ασχετα με το εαν εμεις θεωρουμε ιερους η μη αυτους τους νομους [ ενα πραγμα εχει την ιεροτητα η την ανιεροτητα που του αποδιδουμε εμεις ...]
Μια ανθρωπινη συμπεριφορα ειναι απλα ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ το οποιο για να εκδηλωθει .. εχει καποια αιτια , ισχυουν καποιες φυσικες προυποθεσεις , υπαρχει ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ [ μαθηματικα..] καποιων παραγοντων ...
Και αυτο το φυσικο φαινομενο [η η ανθρωπινη συμπεριφορα ...] γινεται ενας καινουργιος νεος παραγοντας ...ο οποιος μαζι με αλλους νεους παραγοντες θα αποτελεσουν νεα δεδομενα παραγοντες [ φυσικης και μαθηματικης επιστημης ] για την εμφανιση νεων φυσικων φαινομενων ...

Αν θα μπορουσαμε να δωσουμε εναν ορισμο του Θεου ... φιλε Αριστο .. θα ειναι
ΘΕΟΣ = ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ = ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΞΙΣΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Και αυτο το ειπε ο ενθεος Αινσταιν ... και το ασπαζομαι κι εγω ...
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 30th, 2007, 12:05 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:

το Συμπαν μας δειχνει οτι ευνοησε τη γεννεση της ζωης και στη συνεχεια τη γεννηση ευφυων οντων οπως ο ανθρωπος...
το Συμπαν εχει ταξη και αρμονια γι'αυτο και οι πλανητες κινουνται σε καθορισμενες τροχιες και δεν συγκρουονται τυφλα...

1. Η εμφανιση και ολη η διαρκεια της ζωης της ανθρωποτητας πανω στη γη ενδεχομενως να μην ειναι παρα μια ασημαντη λεπτομερεια .. ασημαντης χρονικης διαρκειας στην ιστορια του Συμπαντος ....
''Ευφυη οντα '' ειναι ενας χαρακτηρισμος ο οποιος δινουμε εμεις οι ιδιοι οι ανθρωποι στον εαυτο μας ...Δεν ξερουμε οι .....Δεινοσαυροι , η οι ..εξωγηινοι .. πως χαρακτηριζαν τους εαυτους τους ...

2. Το Συμπαν βρισκεται σε μια συγκεκριμενη διαμορφωση φυσικης του καταστασης Το αν εμεις οι ανθρωποι μιλουμε για ''ταξη'' η ''αρμονια'' ας εχουμε υποψην μας οτι οι εννοιες ταξη κι αερμονια ειναι ...ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ πανω στην φυσικη κατασταση του Συμπαντος παρα οτι εκφραζουν κατι αυθυπαρκτο ...
ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ .. ΠΑΛΙ ... ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑΞΗ ΘΑ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ....
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ » Ιούνιος 30th, 2007, 1:38 pm

ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΟΊΔΟ=ΑΡΜΟΝΙΚΟ
ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΟΧΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΥΚΛΙΚΕΣ Η ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΕΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ.

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΧΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ, ΟΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΝΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΦΘΑΡΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΝΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ........

ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ=ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ,

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΤΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, ΕΙΤΕ ΤΡΟΧΙΑΚΩΝ ΕΙΤΕ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΤΡΟΠΗΣ ΚΤΛ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΕΥΡΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ.

ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΙ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ .. ΠΑΛΙ ... ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑΞΗ ΘΑ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ....

ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΛΛΙΩΣ............................

ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΟΜΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΚΦΑΝΣΗ

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΤΑΞΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ Η ΟΝΤΑ..............
ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΜΕΛΩΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΑΖΩ ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ

ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΑ ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ Η Α-ΛΟΓΑ ΟΝΤΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΣΕ ΑΣΤΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΑΞΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΑΤΑΞΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΠΟΥ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΟΓΚΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΘΟΡΟΠΟΙΑ ΑΤΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΦΘΑΡΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΟΝΤΑ...........
Η ΑΤΑΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ " ΥΛΙΚΗ"ΤΑΞΗ Η ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΑΤΑΞΙΑ ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΡΧΙΚΟΣ ΝΟΥΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ ΕΚΦΑΝΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ Η ΑΤΑΚΤΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΕΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΟΝΤΩΝ ΚΑΘ΄ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΝΟΥ

ΓΙΑ ΥΒΡΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΩ :smt003 :smt003
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Casual Poster

Δημοσ.: 863
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2007, 1:05 am
Το μέλος ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Ιούνιος 30th, 2007, 2:08 pm

ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ έγραψε:ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΟΊΔΟ=ΑΡΜΟΝΙΚΟ

Λογικοτητα κι αρμονικοτητα ειναι ανθρωπινες αξιολογικες κρισεις/ χαρακτηρισμοι πανω στην πραγματικοτητα κι οχι η ιδια η πραγματικοτητα ..
Οποια μορφη κι αν ηταν το Συμπαν ... παλι λογικο και αρμονικο θα το βλεπαμε .
.

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΟΧΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΚΥΚΛΙΚΕΣ Η ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΕΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ.

Αν οι πλανητες ηταν τετραγωνοι .. θα το θεωρουσαμε φυσιλογικο το να ειναι ολα τερταγωνα ... και θα ισχυριζομασταν οτι αποκλειεται στο Συμπαν να βρεις κατι ... κυκλικο

ΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΧΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ, ΟΤΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΝΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΦΘΑΡΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΝΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ........

Γλωσσα .. προγραμματισμος , λογικη δομη , παραλογο , ανουσιο , φθαρτο , προβληματα . ελευθερη βουληση ..
Ολες οι ανωτερω λεξεις εννοιες ειναι ανθρωπινα διανοητικα κατασκευασματα του ανθρωπου για να τον βοηθησουν να αντιληφθει την πραγματικοτητα κι οχι αυθυπαρκτες [ ασχετα μη την υπαρξη η μη του ανθρωπου ] φυσικες οντοτητες .

ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ=ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ,

Δεν υπαρχει αταξια στο συμπαν .... μονο διαφορετικη [ απο αυτη που εχουμε στο μυαλο μας ] ταξη
Δεν υπαρχει ... δυσαρμονια μονο διαφορετικου τυπου αρμονια

ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΤΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ, ΕΙΤΕ ΤΡΟΧΙΑΚΩΝ ΕΙΤΕ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΤΡΟΠΗΣ ΚΤΛ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΒΑΝΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΞΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΛΟΓΩ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΕΥΡΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ.

Αρα ... το θεμα ειναι το πως αντιλαμβανομαστε εμεις οι ανθρωποι το Συμπαν κι οχι πως ειναι το ιδιο το Συμπαν καθαυτο ..

ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΑΡΜΟΝΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΗΝ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΜΕΛΩΔΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ....

Η λεξη ''σημειο αναφορας'' ειναι παλι υποκειμενικη , εχει σχεση με την ανθρωπινη αντιληψη και οχι με το Συμπαν ..
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ » Ιούνιος 30th, 2007, 2:09 pm

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΑΖΩ ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ

ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΑ ΛΟΓΙΚΑ ΟΝΤΑ Η Α-ΛΟΓΑ ΟΝΤΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΣΕ ΑΣΤΡΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΑΞΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ ΑΤΑΞΙΑ ΣΕ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΠΟΥ ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΟΓΚΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΘΟΡΟΠΟΙΑ ΑΤΑΞΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΦΘΑΡΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΟΝΤΑ...........
Η ΑΤΑΞΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ " ΥΛΙΚΗ"ΤΑΞΗ Η ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΗ ΑΤΑΞΙΑ ΠΡΟΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΡΧΙΚΟΣ ΝΟΥΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΝΟΗΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΥΛΙΚΗ ΕΚΦΑΝΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΑΝ ΒΑΣΗ ΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑΤΩΝ Η ΑΤΑΚΤΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΕΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΟΝΤΩΝ ΚΑΘ΄ΟΜΟΙΩΣΙΝ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΝΟΥ
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Casual Poster

Το μέλος ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ » Ιούνιος 30th, 2007, 2:24 pm

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ έγραψε:ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΑΟΊΔΟ=ΑΡΜΟΝΙΚΟ

Λογικοτητα κι αρμονικοτητα ειναι ανθρωπινες αξιολογικες κρισεις/ χαρακτηρισμοι πανω στην πραγματικοτητα κι οχι η ιδια η πραγματικοτητα ..
Οποια μορφη κι αν ηταν το Συμπαν ... παλι λογικο και αρμονικο θα το βλεπαμε .
.

Αν οι πλανητες ηταν τετραγωνοι .. θα το θεωρουσαμε φυσιλογικο το να ειναι ολα τερταγωνα ... και θα ισχυριζομασταν οτι αποκλειεται στο Συμπαν να βρεις κατι ... κυκλικο

Γλωσσα .. προγραμματισμος , λογικη δομη , παραλογο , ανουσιο , φθαρτο , προβληματα . ελευθερη βουληση ..
Ολες οι ανωτερω λεξεις εννοιες ειναι ανθρωπινα διανοητικα κατασκευασματα του ανθρωπου για να τον βοηθησουν να αντιληφθει την πραγματικοτητα κι οχι αυθυπαρκτες [ ασχετα μη την υπαρξη η μη του ανθρωπου ] φυσικες οντοτητες .

Δεν υπαρχει αταξια στο συμπαν .... μονο διαφορετικη [ απο αυτη που εχουμε στο μυαλο μας ] ταξη
Δεν υπαρχει ... δυσαρμονια μονο διαφορετικου τυπου αρμονια

Αρα ... το θεμα ειναι το πως αντιλαμβανομαστε εμεις οι ανθρωποι το Συμπαν κι οχι πως ειναι το ιδιο το Συμπαν καθαυτο ..

Η λεξη ''σημειο αναφορας'' ειναι παλι υποκειμενικη , εχει σχεση με την ανθρωπινη αντιληψη και οχι με το Συμπαν ..

ΛΟΓΙΚΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΛΟΓΙΚΗ ΔΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΟΙ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΑΝ "ΡΟΛΟΙ"

ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΙ ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥΣ, ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟ ΣΦΑιρικον ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ "ΚΥΜΑ" ΟΠΩΣ ΟΙ ΥΠΕΡΧΟΡΔΕΣ, ΟΜΩΣ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΣΦΑΙΡΙΚΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΦΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΧ ΕΝΑ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΣΤΟ ΡΟΛΟΪ

ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗ Η ΕΝΟΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, Η ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΤΕΛΕΙΑ Η ΛΕΞΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΟΤΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ

Η ΔΕΝ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ Ο ΟΜΙΛΩΝ , Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ-ΕΝΟΙΑ Ο ΑΚΡΟΑΤΗΣ.................

Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΥΓΧΙΣΗ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΑΣΤΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΌΝΩΝ ΜΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΟΙΑ Η ΛΕΞΗ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ....................

ΠΧ ΕΓΩ Η Ο ΑΙΝΕΙΑΝ Η ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΝ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΥΛΗ-ΠΥΚΝΩΜΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ , Η ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΙΝΗΤΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΤΛ

ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΙΑ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΔΕΣΠΩΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ...............ΠΟΥ ΤΙΜΩΡΕΙ Η ΔΙΝΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ
Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΦΥΚΩΝ ΣΤΑΘΕΡΩΝ.....ΑΛΛΛΑ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ!!!!!!
ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Spartan300 » Ιούλιος 1st, 2007, 7:38 pm

ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟΙ ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΟΥΣ

actually είναι σφαιρικοί λόγω της βαρύτητας που πιέζει τις μάζες ισομερώς από όλα τα σημεία της επιφάνειας προς το κέντρο με αποτέλεσμα να καταρρέουν οι ανώμαλες-ακανόνιστες μάζες από το ίδιο τους το βάρος και να προκύπτει σχετικά εξομαλυμένο σφαιρικό σχήμα.
Εάν περάσει κάποιο κατώτερο όριο της μάζας, παράδειγμα σε μικρούς πλανητοειδείς ή αστεροειδείς τότε η βαρύτητα δεν επαρκεί για να εξομαλύνει την επιφάνεια με αποτέλεσμα το σχήμα να είναι ακανόνιστο, μερικές φορές και τετραγωνοειδές..συχνά σαν πατάτα.

Εικόνα

Σε υπερβολικά μεγάλες μάζες όπως σε γιγαντιαία άστρα η πίεση που ασκείται από τους πόλους είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πίεση που ασκείται στην ισημερινή περιφέρεια με αποτέλεσμα το σχήμα που προκύπτει να είναι πεπλατισμένο ωοειδές.
Εικόνα

gravity it's a bitch....
Θα τους κρατάς χαζούς και εγώ θα τους κρατάω φτωχούς, είπε ο πολιτικός στον παπά!
Άβαταρ μέλους
Spartan300
Fast poster

Δημοσ.: 1492
Εγγραφη: Μάρτιος 6th, 2007, 7:05 pm
Το μέλος Spartan300, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες