ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ! ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Ιούλιος 19th, 2007, 8:06 pm

1) Τα καλυτερα τμηματα πληροφορικης στην Ελλαδα ειναι οι μηχανικοι υπολογιστων στην Πατρα και το τμημα επιστημης υπολογιστων στην Κρητη
Ναι αυτοι που δεν κανουν υποχρεωτικα μεσα στις σπουδες τους στατικη και αλλα ασχετα αλλα μονο πληροφορικη.
2) Οι ηλεκτρολογοι του ΕΜΠ ειναι μια παρα πολη καλη σχολη, απο τις καλυτερες της Ελλαδας αλλα οκ, το προγραμμα σπουδων της πληροφορικης δεν ειναι και το καλυτερο. Γενικα αν θες να σπουδασεις πληροφορικη δεν θα πας εκει αλλα στην Πατρα στο καποδιστριακο η καπου αλλους τελος παντων
εκει θα πας για να γινεις ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ. Το οτι πληροφορικος μπορει α γινει ο καθενας με γνωσεις θετικων επιστημων ειναι ασχετο. Οπως και το οτι οποιος εχει τελειωσει το ΕΜΠ ειναι πληροφορικος ειναι ΛΑΘΟΣ.
3) Οι πληροφορικοι του ΤΕΙ Αθηνας και του ΤΕΙ Θεσσαλονικης αυτη τη στιγμη ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ επαγγελματικα δικαιωματα απο τα αντιστοιχα τμηματα των ΑΕΙ. Συγκεκριμμενα εχουν αναγνωρισμενα δικαιωματα για να μπορουν να αναλαβουν εργα του δημοσιου απο το 1989 γιατι κατι τσακαλια του ΤΕΙΘΕ καταφερε να κανει καποιες κινησεις. Δεν ξερω πως τα ΑΕΙ εμιναν πισω ψαξτε το. Παντος οκ, θα ενταχθουν και αυτοι στο ιδιο νομικο πλαισιο.
4) Οποιος περιμενει τα επαγγελματικα δικαιωματα να του βρουν δουλεια την εκατσε...
ΣΙγα ρε μαγκες, λογισμικο γραφετε να πουμε. Δηλαδη τι θελετε να πει το κρατος;
οτι οι αποφοιτοι των ΙΕΚ δεν θα εχουν δικαιωμα να παραδωσουν εφαρμογη περισσοτερων απο 10000 γραμμες κωδικα σε c++;
η οτι δεν θα του επιτρεπεται να κανει αναλυση συστηματος;
Γιατι να μην του επιτραπει να κανει αναλυση συστηματος;
θα πεσει καμια γεφηρα η εσεις θα τον πληρωσετε;
5)τα μεταπτυχιακα του ΕΜΠ στην πληροφορικη ειναι απλως ΣΚΑΤΑ. Και αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Το καλυτερο μεταπτυχιακο στην πληροφορικη το εχει το καποδιστριακο (δεν το λεω γιατι ειμαι εκει, το λεω γιατι το εψαξα αρκετα το που να παω αφου εμινα Ελλαδα) μετα ειναι τα πληροφοριακα της ΑΣΟΕΕ και κατι καλα εχει και στην Κρητη
6) Στο εξωτερικο δεν πανε μον οι αποφοιτη του ΕΜΠ. γιατι πχ εγω εχω σοιμφοιτητη αυτη τι στιγμη στο imperial με πτυχιο 6,5...
Το οτι μενουμε Ελλαδα αρκετοι δεν εχει σχεση με το που μπορουμε να κανουμε μεταπτυχιακο
Εμενα με εστελναν στο manchester για advance computer science και δεν πηγα για προσωπικους λογους. Ειναι το που θελει να παει ο καθενας. Δεν ειναι μονο οι του ΕΜΠ που πανε εξω.
Ενα τιπ μονο
το manchester εχει καθηγητη με πρωτο πτυχιο απο το ποληροφορικης ΤΕΙ αθηνας και Εσεξ και Εδιμβουργο δεν εχουν αρνηθει ποτε αποφοιτο μας...
7)Οι αποφοιτοι ΤΕΙ απο τα αντιστοιχα ΑΕΙ τυτικα ειναι να πληροφυν καπου 45 ευρω λιγοττερο λογω επιδοματος πτυχιο. Ολοι οι φιλοι μου παντως μετα απο 2 χρονια που αποφοιτησαν περνουν πλεον απο 1300 με 1500 και ο πρωτος μισθος ηταν απο 900 εως 1000. Ενας συμφοιτητης μου πηρε τα 1500 κατευθειαν γιατι ειναι γκουρου στα δικτυα και την δουλεαι του την βρικε μεσα απο το AWMN οποτε τον γνωριζαν τι μπορε να κενι
Γενικα στον ιδιωτικο τομεα δεν σε πληρωνουν για το τι εχεις τελειωσει
σε πληρωνουν για το τι μπορεις να κανεις παραπανω απο τους αλλους

Αυτα απο εναν μηχανικο πληροφορικης τεχνολογικης εκπαιδευσης
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Δημοσ.: 37642
Εγγραφη: Νοέμβριος 23rd, 2005, 3:23 pm
Το μέλος AlexAnime, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό itteithe » Ιούλιος 20th, 2007, 8:23 pm

Κατ' αρχάς καλησπέρα(έλεος με τα συνεχόμενα quotes...)

Δεν θέλω να φανώ γελοίος(αλλά θα φανώ...), λέγοντας(όπως προαναφέρθηκε εξάλλου) οτι η αξία του μηχανικού λογισμικού έγγυται στην προσωπική προσπάθεια, που αυτός θα καταλάβει για να μάθει και να καταλάβει την επιστήμη του(που κατά άλους δεν θεωρείται καν επιστήμη). Πρέπει, όμως, επιτέλους να αναγνωρίσουν οι δυο πλευρές(ή καλύτερα οι τρείς, πολυτεχνείο, πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Ι.) την αξία που έχουν οι "επίδοξοι αντίπαλοί" του.

Φτάνει πια με την υποτίμηση των ανθρώπων, που καταβάλλουν χρόνο και κόπο από την ζωή τους, για να προσεγγύσουν αυτό που πολλοί ρομαντικοί θα ονομάσουν "σοφία". Είμαστε άτομα, που έχουν πάνω κάτω την ίδια ηλικία, τα ίδια βάσανα, τις ίδιες ανησυχίες. Δεν είναι λύση να κοιτάμε πάντα τις διαφορές μας, αλλά τα κοινά μας στοιχεία.

Αυτά τα λίγα από εμένα. Καλό βράδυ να έχουμε :smt006
"Ο παράφρων, δεν είναι αυτός που έχει χάσει την λογική του. Είναι αυτός που έχει χάσει τα πάντα, εκτός από την λογική του." Τσέστερτον
Άβαταρ μέλους
itteithe
Fast poster

Δημοσ.: 1061
Εγγραφη: Ιούλιος 15th, 2007, 6:23 pm
Τοποθεσια: Θες άλλο Νίκη?
Το μέλος itteithe, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hal » Ιούλιος 20th, 2007, 8:41 pm

AlexAnime έγραψε:1) Τα καλυτερα τμηματα πληροφορικης στην Ελλαδα ειναι οι μηχανικοι υπολογιστων στην Πατρα ....

το συγκεκριμένο τμήμα φτιάχνει νέο υπερσύγχρονο κτίριο, με τεράστιους χώρους,
εργαστήρια, αμφιθέατρα κλπ

το έργο προβλέπεται να ολοκληρωθεί σε 3 χρόνια

το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συγκεκριμένου project είναι ότι έχει φοβερό εργοταξιάρχη

εμένα :smt003

το μεγαλύτερο μειονέκτημά του είναι ότι ο φοβερός εργοταξιάρχης μάλλον δεν θα παραμείνει ως το τέλος του έργου

:smt003 :smt003
πες μου ποιος είσαι και θα σου πω ποιος είσαι
Άβαταρ μέλους
hal
Crazy poster

Δημοσ.: 9951
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2006, 11:10 pm
Τοποθεσια: halaska
Το μέλος hal, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Ιούλιος 21st, 2007, 10:10 am

hal έγραψε:
AlexAnime έγραψε:1) Τα καλυτερα τμηματα πληροφορικης στην Ελλαδα ειναι οι μηχανικοι υπολογιστων στην Πατρα ....

το συγκεκριμένο τμήμα φτιάχνει νέο υπερσύγχρονο κτίριο, με τεράστιους χώρους,
εργαστήρια, αμφιθέατρα κλπ

το έργο προβλέπεται να ολοκληρωθεί σε 3 χρόνια

το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του συγκεκριμένου project είναι ότι έχει φοβερό εργοταξιάρχη

εμένα :smt003

το μεγαλύτερο μειονέκτημά του είναι ότι ο φοβερός εργοταξιάρχης μάλλον δεν θα παραμείνει ως το τέλος του έργου

:smt003 :smt003

καλα ρε συ hal-ιαντεζα, πως οντας μηχανικος καταφερες να παρεις αυτο το εργο;
δεν επρεπε να το παρει καποιος πολιτικος μηχανικος;
που να δεις ενα κτηριο που παρεδωσαν στο καποδιστραικο φετος
αλλο πραγμα

παντος στους μηχανικους πληροφορικης της Πατρας γινεται χαμος στις αντιγραφες. Με δικες μου εργασιες πρεπει να εχουν περασει δυο εργαστηρια καμια 10αρια ατομα

εχω δει mail καθηγητη αυτου του τμηματος που παραδεχετια ο ιδιος οτι σε συγκεκριμμενες εθουσες εξετασεων αντιγραφουν ολοι
και ειναι πραγματικα πολυ κριμα να εχεις τις υποδομες του συγκεκριμμενου πανεπιστημιου και παρ' ολα αυτα να αποφοιτεις και να μην ξερεις τιποτα
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

Το μέλος AlexAnime, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hal » Ιούλιος 21st, 2007, 10:33 am

το έργο δεν το πήρα εγώ

μακάρι να ήταν έτσι μιας και πρόκειται για έργο προϋπολογισμού 12 εκ ευρώ

το πήρε η εργοληπτική εταιρεία στην οποία δουλεύω, εγώ θα αναλάβω την κατασκευή του

αν εννοείς πως θα ασχοληθώ και με τις οικοδομικές εργασίες, σιγά τα ωά!
μπρος στην μεγάλη πρόκληση των ΗΜ εγκαταστάσεων τα μπετά είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα
εξάλλου το έχω ξανακάνει σε τουλάχιστον 4 κτίρια

πάντως όσοι νέοι επίδοξοι κομπιουτεράδες μπείτε στο συγκεκριμένο τμήμα από το 2010 περίπου και μετά,
να ξέρετε ότι θα έχετε κτιριακή εγκατάσταση που θα "φυσάει"
(αν δεν αρχίσουν τις περικοπές...)
πες μου ποιος είσαι και θα σου πω ποιος είσαι
Άβαταρ μέλους
hal
Crazy poster

Δημοσ.: 9951
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2006, 11:10 pm
Τοποθεσια: halaska
Το μέλος hal, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gkantemis » Ιούλιος 22nd, 2007, 1:19 am

αλχημεία έγραψε:ε κι εγω αν αρχισω να απορω γιατι δεν ξερετε να λύνετε ένα ολοκλήρωμα, θα αρχισω να απορω κιολας πως κάνετε τα υπόλοιπα, οποτε ας μην συνεχισουμε να θιγουμε το ζήτημα.

Είσαι σίγουρη? Γιατί στο 18500χωρίς να ξέρεις να λύνεις ολοκλήρωμα δε γίνεται... και στο μάθημα ανάλυση2 που έχει διπλά,τριπλά, επικαμπύλια έχουμε μεγάλα ποσοστά επιτυχίας από πρώτο έτος...

αλχημεία έγραψε:δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο. ο ενας διδισκει χημεια, ο αλλος ασχολειται με βιομηχανια.

Δεν νομίζω να ισχύει. Και οι χημικοί ασχολούνται με βιομηχανία, τεχνολογία τροφίμων, οινολογία, γενικότερα επιχειρήσεις φαρμάκων κλπ...Εντύπωση μου είναι (πες αν κάνω λάθος) ότι ο χημικός μηχανικός είναι κάτι μεταξύ χημικού και μηχανολόγου...
gkantemis
New poster

Δημοσ.: 32
Εγγραφη: Ιούλιος 10th, 2007, 2:58 am
Το μέλος gkantemis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό tsimplas24 » Ιούλιος 24th, 2007, 3:45 pm

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός και η ομοιότητά μας με τους Χημ.Μηχανικούς είναι κάποια βασικά περί Χημικής Κινητικής και Χημικών Διεργασιών σε εναλλάκτες θερμότητας, δοχεία πίεσης, εξατμιστήρες και γενικά ό, τι υπάρχει συμβατικό και χρησιμοποιείται στη Βιομηχανία ή σε διυλιστήρια. Μην κάνεις το τραγικό λάθος που κάνουν όλοι οι άσχετοι να μπλέκεις μέσα θεωρητικούς Χημικούς ή Φυσικούς ή Μαθηματικούς. Το Πολυτεχνείο ουδεμία σχέση έχει, (και δεν πρέπει να έχει) μ' αυτούς τόσο στην πρακτική τους είτε στον τρόπο σκέψης κιόλας.
Πάντως όχι γιατί είμαι Μηχανολόγος, ειλικρινά, αλλά η σχολή αυτή έχει πιο μεγάλη γκάμα ν' ασχοληθείς και πολλές υποεξειδικεύσεις. Και κατά βάση πιο δύσκολη( ειδικά στην Πολυτεχνική του ΑΠΘ που βρίσκομαι εγώ...)
tsimplas24
New poster

Δημοσ.: 91
Εγγραφη: Ιούνιος 13th, 2007, 12:26 am
Το μέλος tsimplas24, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Ιούλιος 24th, 2007, 3:53 pm

deleted by user request
Δεν μπορείς να λύσεις προβλήματα του σήμερα με εξισώσεις του χτες..
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Δημοσ.: 9537
Εγγραφη: Απρίλιος 22nd, 2007, 9:59 am
Τοποθεσια: Στα τσακίδια
Το μέλος αλχημεία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Ιούλιος 24th, 2007, 3:56 pm

deleted by user request
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Το μέλος αλχημεία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Ιούλιος 24th, 2007, 3:59 pm

deleted by user request
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό tsimplas24 » Ιούλιος 24th, 2007, 4:22 pm

Αλχημεία σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι αν επιτρέπεται? Για Μηχ. Σχέδιο σε Χημ. Μηχανικούς δεν έχω ξανακούσει βασικά...
tsimplas24
New poster

Δημοσ.: 91
Εγγραφη: Ιούνιος 13th, 2007, 12:26 am
Το μέλος tsimplas24, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Ιούλιος 24th, 2007, 4:29 pm

deleted by user request
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό llib » Ιούλιος 25th, 2007, 10:27 am

Από τα προγράμματα Η/Υ περάσαμε στην χημεία, τεσπά!
Ένα έχω να πώ. Αυτός που γνωρίζει την "κυκλωματολογία" (βαρβαριστί hardware), της μηχανής, αυτός μπορεί και να την προγραμματίσει καλύτερα.
llib
New poster

Δημοσ.: 254
Εγγραφη: Ιούνιος 8th, 2006, 3:14 pm
Το μέλος llib, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NoMoreLice » Ιούλιος 25th, 2007, 10:31 am

εγώ πιστεύω πως καλύτερα μπορούν να προγραμματίσουν οι χημικοί μηχανικοί επειδή ξέρουν και την δομή των ατόμων των μικροτσίπ....

Έλεος!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Casual Poster

Δημοσ.: 573
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2005, 12:07 am
Το μέλος NoMoreLice, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό AlexAnime » Ιούλιος 25th, 2007, 10:32 am

NoMoreLice έγραψε:εγώ πιστεύω πως καλύτερα μπορούν να προγραμματίσουν οι χημικοί μηχανικοί επειδή ξέρουν και την δομή των ατόμων των μικροτσίπ....

Έλεος!!!!!!!
:smt005 :smt005 :smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
AlexAnime
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης