HBV(Ηπατιτιδα Β)

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

HBV(Ηπατιτιδα Β)

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 5th, 2007, 3:09 am

Καλως σας βρηκα στο φορουμ

Ξεκιναω γρηγορα

Τυχαια διαγνωσα διογκωση σπληνος και ηπατος, οποτε και εκανα μερικες εξετασεις για ηπατιτιδα

Αν και ο γιατρος μου, μου εγραψε αρκετες, ο γιατρος του ταμειου μου δεν μου εβαλε να κανω την anti-HBS(ελατε μου ντε)

Διαβασα αρκετα αυτες τις μερες και καταλαβα πανω-κατω τι λενε αυτοι οι δεικτες

Εχουμε και λεμε λοιπον

Hbs Ag (-)
Hbc ολικο (+)(5 περιπου)
anti-hbe (-)
anti-hcv (-)
Tρανσαμινασες 54(πρις απο 9 μηνες ειχα 55, οποτε μπορει να ειχα παντα τοσες)

Πηγα και σε αλλο κεντρο, και περιμενω απαντησεις και στα προηγουμενα και στα
Hbe
anti-Hbs
HBv-dna
anti Hbc igG-igM
Tρανσαμινασες

Απο το παραπανω(που ειναι ελλειπης)μ καταλαβαινω ενα απο τα τεσσερα:
1. May be recovering from acute HBV infection.
2. May be distantly immune and the test is not sensitive enough to detect a very low level of anti-HBs in serum.
3. May be susceptible with a false positive anti-HBc.
4. May be chronically infected and have an undetectable level of HBsAg present in the serum.

O γιατρος μου, μου ειπε οτι μαλλον περασα στο παρελθον,ή εχω χρονια ηπατιτιδα, ή ειναι λαθος η διαγνωση anti-hbc ολικο
Για αυτο εκανα ξανα τις εξετασεις σε αλλο κεντρο, οποτε και περιμενω το σημαντικο δεικτη για την περιπτωση μου, anti-Hbs

Ξεχασα να γραψω, οτι πριν απο 10 χρονια, εκανα τις 2 απο τις 3 δοσεις του εμβολιου, σιγουρα θα παιζει καποιο ρολο τωρα

Καποιος γιατρος, εχει δει κατι παρομοιο?

Εdit:
Ευχομαι μονο να μην ειμαι σε φαση παραθυρου

Η γυναικα μου παντως που ειμαστε μαζι εδω και 4 χρονια(περιστασιακα χωρις προφυλακτικο), εκανε εξετασεις και βγηκαν ολα αρνητικα, εκτος απο το anti-hbs με τιμη (1).Δεν θυμαται να εχει κανει εμβολιο παντως
RETFA
New poster

Δημοσ.: 13
Εγγραφη: Οκτώβριος 5th, 2007, 2:55 am
Το μέλος RETFA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 5th, 2007, 4:46 am

καλως ηρθες στο πχορουμ,ρετφα

λοιπον, εγω εχουμε γιατρους με πειρα που μπορουν να βοηθησουν κατα την κριση τους

με πολλαπλες εξετασεις ειχα καιε γω τυραγνιστει στο παρελθον..τεσπα να μη λεω τα δικα μου
παντως θα ειναι πολυ αδικο για τον ασθενη να την πατησει με λαθος εξετασεις

εγω οποτε το εκρινα αναγκαιο τις εκαμα και δυο και τρεις φορες...

εσυ αν εχεις γνωση αγγλικης και εξοικειωση με τα ιατρικα θεματα μπορεις να βρεις και κανα εξειδικευμενο βιβλιο στο νετ

εγω εντοπισα αυτο:

http://www.medicalheaven.com/2007/09/13/
hepatitis-b-and-d-protocols-volume-1-detection-genotypes-and-characterization-methods-in-molecular-medicine/

με μια αναζητηση με τη λ hepatitis B μπορεις να βρεις και αλλα βιβλια

δες και εδω σχετικα

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=90983

η να ψαξεις σε αγγλοφωνα φορα για αλλες περιπτωσεις

καλη δυναμη και περαστικα!

:smt006
Τελευταία επεξεργασία απο Sui generis την Οκτώβριος 9th, 2007, 9:13 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
παραφορουμ : viewtopic.php?f=15&t=133451

http://magnusmagus.blogspot.com τελευταία ανανέωση: έχετε το νου σας !
Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσ.: 9837
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2005, 5:52 pm
Τοποθεσια: Λακωνία
Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 5th, 2007, 5:05 am

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Το μέλος Sui generis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 5th, 2007, 12:36 pm

Eυχαριστω για την βοηθεια

Σε 4 μερες απο σημερα θα παρω τα αποτελεσματα των δευτερων εξετασεων

Θεωρω απαραδεκτο παντως, πως ο γιατρος του ταμειου μου, δεν μου εγραψε εξ αρχης να κανω τα ''anti-Hbs'' & ''anti-Hbc igM''

Εκτος του οτι ειναι φτηνα, τα καλυπτει και το ιδιο το ταμειο
Για 10€(χ2) δηλαδη να μην εχω σωστα αποτελεσματα
RETFA
New poster

Το μέλος RETFA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 8th, 2007, 11:19 am

Πηρα τα αποτελεσματα, εκτος απο το HBV-DNA που χρειαζονται ακομα 10 μερες

Εχουμε:

Αnti-HBC (+)
Hbs Ag (-)
Anti-HBS (+) (>1000.0 mIu/nl)
HBe (-)
Anti Hbe (-)
Anti HBC IgM (-) (0.053)

Aρα απο οτι εχω διαβασει, καποια στιγμη στο παρελθον, περασα ηπατιτιδα Β, και αυτη την στιγμη ο οργανισμος μου δεν διατρεχει κινδυνο,εφτιαξε αντισωματα, και δεν προκειται να κολησω ποτε πια HBV
Eιναι οντως ετσι?

Εννοειται θα επισκεφτω και τον γιατρο μου, αλλα αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι κατα ποσο μπορω να μεταδωσω εγω την ασθενεια σε καποιον αλλο
Ολοι οι κοντινοι μου εκαναν ηδη εμβολιο(οπως και θα κανουν τα επομενα 2), αλλα με τους αλλους τι γινεται?
RETFA
New poster

Δημοσίευσηαπό karhergr » Οκτώβριος 8th, 2007, 2:25 pm

RETFA έγραψε:Πηρα τα αποτελεσματα, εκτος απο το HBV-DNA που
>
>
Aρα απο οτι εχω διαβασει, καποια στιγμη στο παρελθον, περασα ηπατιτιδα Β, και αυτη την στιγμη ο οργανισμος μου δεν διατρεχει κινδυνο,εφτιαξε αντισωματα, και δεν προκειται να κολησω ποτε πια HBV
Eιναι οντως ετσι?

Εννοειται θα επισκεφτω και τον γιατρο μου, αλλα αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι κατα ποσο μπορω να μεταδωσω εγω την ασθενεια σε καποιον αλλο
Ολοι οι κοντινοι μου εκαναν ηδη εμβολιο(οπως και θα κανουν τα επομενα 2), αλλα με τους αλλους τι γινεται?

Αν τα αντιγόνα Ε και S είναι απόντα, δεν υπάρχει μεταδοτικότητα.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Δημοσ.: 5632
Εγγραφη: Δεκέμβριος 14th, 2005, 7:11 am
Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 8th, 2007, 2:33 pm

karhergr έγραψε:
RETFA έγραψε:Πηρα τα αποτελεσματα, εκτος απο το HBV-DNA που
>
>
Eιναι οντως ετσι?

Αν τα αντιγόνα Ε και S είναι απόντα, δεν υπάρχει μεταδοτικότητα.

Δηλαδη τα HBS Ag & HBE Ag?

Aρα με βαση των αποτελεσματων, δεν κινδυνευει κανεις απο μενα(?)

Σε ευχαριστω :D
RETFA
New poster

Δημοσίευσηαπό karhergr » Οκτώβριος 8th, 2007, 2:50 pm

RETFA έγραψε:

Δηλαδη τα HBS Ag & HBE Ag?

Aρα με βαση των αποτελεσματων, δεν κινδυνευει κανεις απο μενα(?)

Σε ευχαριστω :D

Να 'σαι καλά.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Το μέλος karhergr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό leviathan » Οκτώβριος 8th, 2007, 2:51 pm

RETFA έγραψε:Aρα με βαση των αποτελεσματων, δεν κινδυνευει κανεις απο μενα(?)

μιλα καλυτερα με ειδικους γιατρους

αν θες και εισαι Αθηνα εχω γνωστο τον διευθηντη της ηπατολογικης εταιριας της Ελλαδας μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο του
Άβαταρ μέλους
leviathan
Fast poster

Δημοσ.: 4099
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 9th, 2007, 6:44 am
Το μέλος leviathan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 8th, 2007, 5:57 pm

leviathan έγραψε:
RETFA έγραψε:Aρα με βαση των αποτελεσματων, δεν κινδυνευει κανεις απο μενα(?)

μιλα καλυτερα με ειδικους γιατρους

αν θες και εισαι Αθηνα εχω γνωστο τον διευθηντη της ηπατολογικης εταιριας της Ελλαδας μπορω να σου δωσω το τηλεφωνο του

Οκ σε ευχαριστω, αν και σε λιγο εχω ραντεβου με τον γιατρο μου, να του παω τα αποτελεσματα :)
RETFA
New poster

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 8th, 2007, 9:53 pm

μενει να ξεκαθαριστει λοιπον απο δω και περα τι μελλει γενεσθαι!

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 8th, 2007, 11:47 pm

Λοιπον, πηγα στον γιατρο μου, και επιβεβαιωσε αυτα που ειπαμε πιο πανω
Εχω γιατρευτει 100% και ουτε προκειται να ξανακολλησω, ουτε να μεταδωσω τον ιο σε καποιον αλλο

Του εξηγησα οτι μελετησα και μερικα αρθρα, για να ξερω τι γινεται, και οταν τον ρωτησα οτι το θεωρω απαραδεκτο οτι ο γιατρος του ταμειου δεν μου εγραψε εξ αρχης να κανω και τα anti-hbs & anti-hbc IgM, μου απαντησε οτι καλυτερα να παω να του κανω εγω μαθημα, γιατι μαλλον τα ξερω καλυτερα απο εκεινον(του ταμειου)

Αυτο το γραφω, μονο και μονο για να τονισω οτι αν δεν ψαξουμε απο μονοι μας τα πραγματα, ειμαστε καταδικασμενοι

Να τονισω επισης, οτι το 70% του πλυθυσμου ενος κρατους που εχει περασει πολλους μεταναστες στην χωρα μας(μαντεψτε), ειναι φορεις του HBV(και το διαβασα, και μου το ειπε και ο ιδιος ο γιατρος)
Προσοχη λοιπον
RETFA
New poster

Δημοσίευσηαπό Sui generis » Οκτώβριος 9th, 2007, 12:01 am

εμμμ δε τι΅μάζεψα άδικασαρανταπεντε συλλογές ιατρικών βιβλίων

τέλος καλώ όλα καλά

ξεμπλεξεσ δλδ
η χαρα σου χαρα μασ

εχω μια απορια ομωσ

ο ιός εφυγε απο το ήπαρ η φωλιαζει ακομα εκει με κινδυνο να αναζωπυρωθεί?

Άβαταρ μέλους
Sui generis
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό RETFA » Οκτώβριος 9th, 2007, 8:25 am

Sui generis έγραψε:εμμμ δε τι΅μάζεψα άδικασαρανταπεντε συλλογές ιατρικών βιβλίων

τέλος καλώ όλα καλά

ξεμπλεξεσ δλδ
η χαρα σου χαρα μασ

εχω μια απορια ομωσ

ο ιός εφυγε απο το ήπαρ η φωλιαζει ακομα εκει με κινδυνο να αναζωπυρωθεί?

Aυτο ακριβως ρωτησα και τον γιατρο, και μου ειπε κατα λεξη ''περασες μια περιπετεια η οποια τελειωσε.Ησουν πολυ τυχερος, απο εδω και στο εξης το ξεχνας εντελως''
Γενικα προβλημα υπαρχει αν εχεις χρονια ηπατητιδα, αλλα και παλι υπαρχουν φαρμακα(φανταζομαι θα το ξερεις) που την καταπολεμουν, και αν βγαλει προβλημα, θα ειναι μετα απο πολλα χρονια(30+ χρονια)

Ευχαριστω και παλι για την συμπαρασταση/βοηθεια :D
RETFA
New poster

Δημοσίευσηαπό karhergr » Οκτώβριος 9th, 2007, 12:19 pm

RETFA έγραψε:>
>
Ησουν πολυ τυχερος, απο εδω και στο εξης το ξεχνας εντελως''
>

Για να κάνω και εγώ μία κριτική (εντελώς καλοπροαίρετη βέβαια, γιατί κάτι τέτοια τα λέμε όλοι), το "ήσουν πολύ τυχερός" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι λάθος έκφραση. Και αυτό γιατί στην πλειονότητα των περιπτώσεων η ιογενής ηπατίτιδα Β ακολουθεί αυτήν την πορεία.
Ο οργανισμός αυτοϊάται, δηλαδή καθαρίζει από τον ιό και τελειώνει η υπόθεση και μένουν αυτά τα δύο αντιγόνα για να θυμίζουν την παλιά λοίμωξη και την ανοσία που έχει εγκατασταθεί.
Άβαταρ μέλους
karhergr
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες