ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 15th, 2012, 6:00 pm

By the Time I Get to Phoenix

Dean Martin

Nick Cave

Isaac Hayes
σιχαίνομαι όσους σιχαίνονται άλλους για τα πιστεύω τους, είναι μικρότερα σκουλήκια στα μάτια μου
θα έλεγε ο σπουδαίος πολιτικός ανήρ ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΚΑΝΑΡΗΣ

1861: ο Κανάρης αρνείται πρόσθετη σύνταξη
Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσ.: 878
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2012, 1:08 pm
Το μέλος χρήστης «Windows User», σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Universal Emptiness » Νοέμβριος 16th, 2012, 1:57 am

αν μας επιτρέπεται φυσικά ...
για το σήμερα μας μουσικά ξημερώματα της εφηβείας μας
Άβαταρ μέλους
Universal Emptiness
Crazy poster

Δημοσ.: 8294
Εγγραφη: Δεκέμβριος 9th, 2010, 12:29 am
Το μέλος Universal Emptiness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 16th, 2012, 1:01 pm

Αντιπολεμικό Forgotten Sons από τους Marillion μετά το πρώτο 1.5 λεπτο "τα σπάει"

εν μέρει ξεπατικωτούρα από τους Genesis (από ποιούς άλλους;) και το πριν τετραετίας Heathaze

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
σιχαίνομαι όσους σιχαίνονται άλλους για τα πιστεύω τους, είναι μικρότερα σκουλήκια στα μάτια μου

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Το μέλος χρήστης «Windows User», σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 17th, 2012, 10:38 am

GOOD MORNING!!! όπως ακριβώς αρχίζει και το τραγούδι

Doraldina's Prophecies από τους Masters οf Reality

κι άλλο ένα για αυτόν που δεν έπαιξε μαζί τους τις προάλλες

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ » Νοέμβριος 18th, 2012, 5:15 pm

The spice extends life, the spice expands consciousness, the spice is vital to space travel
Princess Irulan Corrino

Μελαχρινές
ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ
Crazy poster

Δημοσ.: 7114
Εγγραφη: Ιούνιος 28th, 2008, 12:54 am
Το μέλος ΕΡΩΤΗΣΗ_ΚΛΕΙΔΙ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 18th, 2012, 7:03 pm

Η Κυριακή πάει με Thievery Corporation

Radio Retaliation και

το dub του Strange Days των The Doors

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 19th, 2012, 10:50 pm

Louie Louie
(χωρίς κόμμα ανάμεσα)

Το 56ετές τραγούδι που πρόκειται για το πλέον αναγνωρίσιμο στην ιστορία του ροκ και σύμφωνα με τους ειδικούς ξεπερνά στα σημεία το Yesterday των The Beatles ως το περισσότερο ηχογραφημένο -σε στούντιο- όλων των εποχών, αφού κάθε garage μπάντα των '60s που σεβόταν τον εαυτό της και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού, όφειλε να το διασκευάσει και να το περιλαμβάνει στις εμφανίσεις της.
Richard Berry & The Pharaohs -1956-
(το riff που αποτέλεσε την έμπνευση του Berry: http://youtu.be/MQditZVUURs, ο οποίος το 1959 πούλησε τα δικαιώματά του για 750 δολάρια στον ιδιοκτήτη της δισκογραφικής εταιρίας για να παντρευτεί, μην προβλέποντας την ευκαιρία να γίνει πολυεκατομμυριούχος)

η πιο γνωστή εκτέλεση από όλες με τους The Kingsmen -1963- (αντί για το αρχικό 12άρι rythym'n'blues μέτρο: 1-2-3-4, 1-2, 1-2-3-4, 1-2 ο ξανθός τραγουδιστής έδωσε λανθασμένα στα υπόλοιπα μέλη το συντετμημένο: 1-2-3, 1-2, 1-2-3, 1-2 και έτσι προέκυψε το πιο rock'n'roll και γρήγορο τέμπο του κομματιού που γνωρίζουμε σήμερα, κάτι το οποίο υιοθέτησε ακόμα και ο αρχικός δημιουργός του Richard Berry όταν το ηχογράφησε εκ νέου το 1972!)

ζωντανά από τους Led Zeppelin -1972-

επίσης ζωντανά από τους Iggy & the Stooges -1974, στην τελευταία συναυλία μέχρι την επανένωση τους μετά 30ετία-

από τους Fat Boys -1988-

και τέλος με τη φωνάρα του Robert Plant -1993, για το κεντρικό θέμα της ταινίας Ο Τρελός Κόσμος του Γουέιν 2 ή Wayne's World 2-
(προσωπικά, η ανώτερη εκτέλεση από τις 12 της δισκοθήκης)
.

Από εκεί και έπειτα το έχουν διασκευάσει πάμπολλοι καλλιτέχνες και συγκροτήματα (ενδεικτικά):
Angel Corpus Christi
The Athenians
The Beach Boys
John Belushi (στην ταινία Ένα Τρελό Τρελό Θηριοτροφείο ή Animal House http://youtu.be/wlouKYnPBaE?t=5m39s)
Black Flag
Blondie
The Clash
Lee Dantz & His Orchestra
Stanley Clarke/George Duke Project
Jack Ely & The Courtmen
Flamin' Groovies
Flash Cadillac & the Continental Kids (ακούγεται και στην ταινία American Graffiti)
Grateful Dead
Heavy Cruiser
The Impossibles
Joan Jett & The Blackhearts
The Kinks
The Last
Little Bill (Engelhart) & The Bluenotes
Julie London
David McCallum (ο Σκωτσέζος ηθοποιός έβγαλε και τέσσερις δίσκους ως easy listening μουσικός τη δεκαετία του '60)
MC5
Motorhead
Tom Petty & The Heartbreakers
Iggy Pop
Pow woW
The Pretenders
Otis Redding
Paul Revere & The Raiders
Rice University Marching Owl Band (ορχηστρική εκτέλεση, ακούγεται και στην τελική σκηνή του Τρελές Σφαίρες ή The Naked Gun)
Rockin' Robin Roberts & The (Fabulous) Wailers
The Sandpipers
The Smashing Pumpkins
The Sonics
Bruce Springsteen & The E Street Band
The Surfaris
Swamp Rats
Toots & The Maytals
The Troggs
The Turtles
The West Coast Pop Art Experimental Band
Barry White
Young MC
Frank Zappa & The Mothers of Invention κ.ά
με τα μισά από αυτά εδώ ενώ είναι γνωστό ότι τοπικές ηχογραφήσεις που δεν βγήκαν στη διεθνή αγορά, έγιναν σε χώρες όπως οι Ιαπωνία, Ολλανδία, Γαλλία, Ιταλία, Ελ Σαλβαντόρ και Μεξικό.

Κατά με το επίσημο site του τραγουδιού, αυτό έχει διασκευαστεί πάνω από 1.500 φορές.
Πάντως, μέχρι πριν 30 χρόνια είχαν καταγραφεί περισσότερες από 300 και το Δεκέμβριο του 1982 ο ραδιοφωνικός σταθμός KALX-FM στο Μπέρκελει της Καλιφόρνια πραγματοποίησε τον "Lou-a-thon", ένα 12ωρο συνεχές αφιέρωμα με 200 εκτελέσεις!

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 20th, 2012, 8:40 pm

Brother Louie
ένα κομμάτι επηρεασμένο από το χτεσινό, όχι μόνο στον τίτλο και κάπως θεματολογικά, αλλά και μουσικά (σύμφωνα με τη Wikipedia):
το πρωτότυπο των Hot Chocolate
(του φοβερού και τρομερού Errol Brown από την Τζαμάικα, ενώ η αγριοφωνάρα στο 3' και 30" ανήκει στον Alexis Korner, παππού του βρετανικού μπλουζ)
η μετά 6μηνο ροκ διασκευή των Stories
(που έφτασε μέχρι το Νο 1 του Billboard καθώς αυτοί δεν ήταν μαύροι κατά τα 4/6)

και ένα συμπαθητικό unplugged
από τους Bon Jovi 20 χρόνια έπειτα.

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 21st, 2012, 4:17 pm

I Can't Turn You Loose
το πρωτότυπο του Otis Redding (κακή ποιότητα ήχου και εικόνας, αλλά είναι απίστευτο το κέφι που βγάζουν oι πάντες, ενώ στη συνέχεια μπαίνουν οι Eric Burdon και Chris Farlow, δύο σπουδαίες λευκές φωνές, για να συνοδέψουν το Redding στο Shake του Sam Cooke)

η ινστρουμένταλ έκδοση
των The Blues Brothers' Show Band & Revue (ακούγεται προς το τέλος της ομώνυμης ταινίας κατά την απίστευτη σκηνή καταδίωξης, όπου βγαίνει μπι-ελ-άρ ο μισός στόλος αυτοκινήτων των αστυνομιών Σικάγο και γειτονικών πολιτειών)

ζωντανά από τους The Rolling Stones

και τέλος με τη φωνάρα της Aretha Franklin http://youtu.be/1o9cr0bnc0I και τις ποδάρες της Tina Turner http://youtu.be/8glBCkIZ8Ec (όπως και το χτεσινό, το είπε πρόσφατα και ο Bon Jovi αλλά θα ήταν too much).

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 22nd, 2012, 4:43 pm

In a Broken Dream
(Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο βίντεο)
Ηχογραφήθηκε προς τα τέλη του 1968 από το αυστραλέζικο ροκ συγκρότημα Python Lee Jackson, που τότε είχε προσπαθήσει να εγκατασταθεί στο Λονδίνο προς αναζήτηση της επιτυχίας. Ο παραγωγός του τραγουδιού, η φοβερή και τρομερή μουσική περσόνα της εποχής John Peel, προσκάλεσε τον, ήδη κάπως γνωστό, Rod Stewart να δείξει στο συνθέτη του και κημπορντίστα της μπάντας πώς να το τραγουδήσει (δηλαδή ως "guide vocalist"). Τελικά έπειτα από κάτι κασόνια μπύρες και σε πλήρες σκοτάδι, κατέληξε να πει ο ίδιος αυτό και δύο ακόμα κομμάτια(*), παίρνοντας ως αμοιβή ένα καινούριο σετ καλύμματα (ή απλά πατάκια;) για το αμάξι του.

Το single δεν κυκλοφόρησε παρά δύο χρόνια αργότερα και από άλλη δισκογραφική εταιρία (εκείνη του συμ-παραγωγού του Peel) για να περάσει τελείως απαρατήρητο. Όταν όμως επανεκδόθηκε το 1972 και ωθούμενο από την αναγνώριση του Stewart ως μεγάλου πλέον ροκ σταρ, έφτασε στο Νο 3 της Βρετανίας και το Νο 56 των ΗΠΑ.
Οι δύο κιθάρες που ακούγονται στην ηχογράφηση πρόκειται ουσιαστικά για το μιξάρισμα δύο εκτελέσεων του ίδιου κιθαρίστα.
Το τραγούδι ακούγεται στην ταινία Δαμάζοντας τα Κύματα ή Breaking the Waves του Lars von Trier.

_____
(*) μία μετριότατη διασκευή του Cloud Nine των The Temptations (η βραχνή φωνάρα του Rod μπορεί να ερμηνεύσει υπέροχα τα πάντα, πλην soul) και μία υποφερτή ενός από τα σήματα κατατεθέντα του B.B. King, του How Blue Can You Get?

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Νοέμβριος 22nd, 2012, 5:20 pm

Εικόνα

Roberto Murolo, Anema 'e Core, ==== http://www.youtube.com/watch?v=oXDCxvvSfXQ
Roberto Murolo, Te voglio bene assaie, ==== http://www.youtube.com/watch?v=aj4Qkfm-hvA
Roberto Murolo, Luna Rossa, ==== http://www.youtube.com/watch?v=7dwfhyhb ... re=related

luna rossa
Vaco distrattamente abbandunato...
Ll'uocchie sott''o cappiello annascunnute,
mane 'int''a sacca e bávero aizato...
Vaco siscanno ê stelle ca só' asciute...
Fischio.........................
E 'a luna rossa mme parla 'e te,
Io lle domando si aspiette a me,
e mme risponne: "Si 'o vvuó' sapé,
ccá nun ce sta nisciuna..."
E i' chiammo 'o nomme pe' te vedé,
ma, tutt''a gente ca parla 'e te,
risponne: E' tarde che vuó' sapé?!
Ccá nun ce sta nisciuna!..."
Luna rossa,
chi mme sarrá sincera?
Luna rossa,
se n'è ghiuta ll'ata sera
senza mme vedé...
E io dico ancora ch'aspetta a me,
for''o barcone stanott'ê ttre,
e prega 'e Sante pe' mme vedé...
Ma nun ce sta nisciuna...
II
Mille e cchiù appuntamente aggio tenuto...
Tante e cchiù sigarette aggio appicciato...
Tanta tazze 'e café mme só' bevuto...
Mille vucchelle amare aggio vasato....
Fischio.........................
E 'a luna rossa mme parla 'e te,
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33181
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ Εδώ ή αλλού

Δημοσίευσηαπό Universal Emptiness » Νοέμβριος 23rd, 2012, 1:50 am

Άβαταρ μέλους
Universal Emptiness
Crazy poster

Δημοσ.: 8294
Εγγραφη: Δεκέμβριος 9th, 2010, 12:29 am
Το μέλος Universal Emptiness, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Νοέμβριος 23rd, 2012, 5:30 pm

* Ὁ πιὸ Κλινὸ-Τραγουδιστὴς τοῦ Κόσμου. ..Εικόνα
Yves montand, "la chansonnette" ==== http://www.dailymotion.com/video/x45pdg ... ette_music
Je cherche après Titine, ==== http://www.youtube.com/watch?v=zmS2waT1iV4
La Bicyclette, ==== http://www.youtube.com/watch?v=eoHjQs6C ... Ez_rbBoHgJ
Clopin-Clopant, ==== http://www.youtube.com/watch?v=jTu8qHWw ... J&index=25
Le Chat de La voisine, ==== http://www.youtube.com/watch?v=dCFvIUvd0-8
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33181
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 23rd, 2012, 8:07 pm

I Can't Escape Myself
πρωτότυπο από τους The Sound

και μία 25ετία έπειτα το Escape Myself των Γάλλων Nouvelle Vague

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Νοέμβριος 24th, 2012, 1:50 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! και επειδή αύριο γιορτάζουμε... Ladies and Gentlemen η απόλυτη μπάντα για party... οι Εβραίοι R. Stones (χι, χι, χι)... οι
The J. Geils Band
First I Look at the Purse
(Ain't Nothin' but a) House Party
τι απίστευτη ενέργεια βγάζει ο τύπος (Peter Wolf) επάνω στη σκηνή - τύφλα να έχει ο Jagger!
Σε ανώτερη ηχητικά εκτέλεση: http://youtu.be/o94zaodpNME

Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Μουσική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες