η αυταπάτη είναι η πιο σημαντική απόλαυση

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

η αυταπάτη είναι η πιο σημαντική απόλαυση

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 5th, 2016, 8:19 pm

ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τόσο φορτικό όσο η αγάπη του άλλου - ούτε καν το μίσος του, γιατί το μίσος
δεν είναι κάτι το συνεχόμενο όπως η αγάπη: σαν δυσάρεστο συναίσθημα, δημιουργεί σ' όποιον το αισθάνεται την ενστικτώδη
τάση να το νιώθει λιγότερο συχνά.
Πάντως, αγάπη και μίσος μας καταπιέζουν το ίδιο: και τα δυο μας ψάχνουν και μας βρίσκουν, δεν μας αφήνουν μόνους ποτέ.
Το ιδανικό θα 'ταν να τα ζω όλα αυτά μέσα από ένα μυθιστόρημα, και στη ζωή μου να αναπαύομαι- να διαβάζω τα συναισθήματά μου και να ζω μόνο την περιφρόνησή μου γι' αυτά.
Για όποιον διαθέτει μια φαντασία υπερευαίσθητη, οι περιπέτειες κάποιου ήρωα
ενός μυθιστορήματος εμπνέουν μια προσωπική συναισθηματική κατάσταση επαρκή, αν όχι παραπάνω, γιατί πρόκειται
για συναισθήματα που ανήκουν εξίσου στον ήρωα και στον αναγνώστη.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη περιπέτεια από το να έχεις αγαπήσει τη λαίδη Μάκβεθ, με μια αγάπη αληθινή και άμεση˙
όποιος έχει έτσι αγαπήσει, δεν μπορεί να βρει ανάπαυση, αν δεν παραιτηθεί από κάθε άλλη αγάπη σε τούτη τη ζωή.
Δεν ξέρω τι νόημα έχει τούτο το ταξίδι που με αναγκάσανε να κάνω ανάμεσα σε μία νύχτα και μία άλλη νύχτα, συντροφευμένος
από το σύμπαν ολόκληρο.
Ξέρω πως μπορώ να διαβάζω για να διασκεδάζω το χρόνο μου.
Θεωρώ την ανάγνωση τον απλούστερο τρόπο να κάνω ευχάριστο αυτό το ταξίδι, όπως και κάθε άλλο˙
πού και πού σηκώνω το βλέμμα μου από το βιβλίο όπου οι αισθήσεις μου λειτουργούν πραγματικά, και βλέπω σαν ξένος
το τοπίο να φεύγει -κάμποι, πόλεις, άνδρες και γυναίκες, σχέσεις και νοσταλγίες- κι όλα αυτά δεν είναι για μένα
παρά ένα επεισόδιο στην ανάπαυσή μου, μια αδρανής ψυχαγωγία καθώς ξεκουράζω τα μάτια μου από τις πολυδιαβασμένες σελίδες.
Μόνο στα όνειρά μας είμαστε αληθινοί, γιατί όλα τα άλλα, από τη στιγμή που πραγματοποιούνται, ανήκουν στον κόσμο και σ' όλους τους ανθρώπους.
Αν κάποιο όνειρό μου έπαιρνε σάρκα και οστά, θα το ζήλευα, γιατί θα με είχε απατήσει επιτρέποντας στον εαυτό του να πραγματοποιηθεί.
«Έκανα τις επιθυμίες μου πραγματικότητα», λέει ο αδύναμος και ψεύδεται˙ η αλήθεια είναι πως ονειρεύτηκε προφητικά ό,τι πραγματοποίησε η ζωή γι' αυτόν.
Τίποτα δεν πραγματοποιούμε εμείς.
Η ζωή μας πετάει στον αέρα σαν πετραδάκια, κι εμείς φωνάζουμε από κει πάνω: «Κοιτάτε πώς κουνιέμαι».
Ό,τι και να 'ναι αυτό το ιντερμέδιο που παίχτηκε κάτω από τον προβολέα του ήλιου και το σκηνικό των άστρων, δεν μας κάνει κακό να γνωρίζουμε πως δεν είναι παρά ένα ιντερμέδιο˙
αν πίσω από τις πόρτες του θεάτρου κρύβεται η ζωή, τότε θα ζήσουμε, αν κρύβεται ο θάνατος, θα πεθάνουμε, και το έργο θα παραμένει άσχετο με όλα αυτά.
Γι' αυτό ποτέ δεν νιώθω τόσο κοντά στην αλήθεια, τόσο σε βάθος μυημένος, όσο τις λίγες
φορές που πάω στο θέατρο ή στο τσίρκο: ξέρω τότε πως επιτέλους παρακολουθώ την ακριβή απομίμηση της ζωής.
Και οι ηθοποιοί, οι παλιάτσοι κι οι ταχυδακτυλουργοί είναι πράγματα σημαντικά και μάταια,
όπως είναι ο ήλιος κι η σελήνη, η αγάπη και ο θάνατος, η πανώλη, ο λιμός κι ο πόλεμος για την ανθρωπότητα.
Όλα είναι θέατρο.
Κι αν θέλω την αλήθεια, ας ξαναπιάσω το μυθιστόρημά μου.

Νινίνιο, Από Το Βιβλίο της Ανησυχίας
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσ.: 5042
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 19th, 2013, 1:38 pm
Το μέλος νύχτα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: η αυταπάτη είναι η πιο σημαντική απόλαυση

Δημοσίευσηαπό Άβαταρ » Μάιος 5th, 2016, 8:22 pm

Καλά μουσικά ταξίδια.

Άβαταρ μέλους
Άβαταρ
Fast poster

Δημοσ.: 4438
Εγγραφη: Μάιος 30th, 2014, 8:09 pm
Το μέλος Άβαταρ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 6th, 2016, 2:04 am

I have buried you
In every place I've been
You keep ending up
In my shaking hands
I have buried you
Every place I move
You keep ending up
In my shaking hands
I have buried you
With my shaking hands
You keep ending up
Every place I been
I have buried you
Every place I've been
And you keep ending up
In my shaking hands
You keep ending up
Every place I' ve been
In my shaking hands
Every place I've been

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Το μέλος νύχτα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 7th, 2016, 12:28 am

Ben Howard - End of the Affair
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό halil arabagian » Μάιος 7th, 2016, 2:08 am

Εικόνα
ό,τι "σκοτώσεις" θά σού ζητηθεί από τή ζωή πού κρύβεται μέσα σου
https://www.youtube.com/watch?v=9erUc5Y0hb0
εναντιοδρομία
Άβαταρ μέλους
halil arabagian
Fast poster

Δημοσ.: 2670
Εγγραφη: Νοέμβριος 21st, 2010, 3:09 am
Το μέλος halil arabagian, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 8th, 2016, 3:52 pm

Δεν είναι πόνος να πονεί,
πόνος να θανατώνει,
σαν την αγάπη την κρυφή,
που δεν ξεφανερώνει.
Θαρρώ πεινώ, μα γω διψώ,
μα δε διψώ, νυστάζω,
μα δε νυστάζω ξαγρυπνώ
για σε κι αναστενάζω.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό remali » Μάιος 8th, 2016, 6:08 pm

Να ταξιδέψω; Για να ταξιδέψω φτάνει να υπάρχω: πηγαίνω από μέρα σε μέρα, σαν από σταθμό σε σταθμό στο σιδηρόδρομο του κορμιού μου, ή του πεπρωμένου μου, σκυμμένος πάνω από τα πρόσωπα και τις χειρονομίες, πάντα ίδια και πάντα διαφορετικά, όπως, τελικά, είναι και τα τοπία.

Γιατί να ταξιδέψω; Πού αλλού θα βρισκόμουνα παρά μέσα σε μένα τον ίδιο;

Στον καθέναν μας υπάρχουν η καλλιέργεια της γνώσης, η καλλιέργεια της κατανόησης και η καλλιέργεια της ευαισθησίας. Για να αποκτηθεί η τελευταία, που είναι και η πολυτιμότερη, ο άνθρωπος οφείλει να ελαχιστοποιήσει την επαφή του με την πραγματικότητα και να αφοσιωθεί στη μελέτη της, στην ανάλυσή της. Μόνο έτσι πλαταίνει και βαθαίνει η ευαισθησία του. Έτσι κι αλλιώς, μέσα μας υπάρχουν όλα.
Προσπαθώ να βγω από το ψυχολογικό αδιέξοδο αλλά δε μπορώ να θυμηθώ από πού μπήκα
Άβαταρ μέλους
remali
Fast poster

Δημοσ.: 4837
Εγγραφη: Οκτώβριος 9th, 2011, 7:54 am
Το μέλος remali, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 13th, 2016, 9:21 pm

Soulsavers : Some Misunderstanding
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό don't speak » Μάιος 16th, 2016, 12:32 am

ΛΕΩΝ έγραψε:έτσι όπως την έβαλε πρέπει να την έβγαλε
γιαυτο δεν την φχαριστηθηκαμε
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Δημοσ.: 9809
Εγγραφη: Ιούλιος 11th, 2011, 12:14 am
Το μέλος don't speak, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 20th, 2016, 12:18 am

Poet & One Man Band - Days I Most Remember
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό halil arabagian » Μάιος 24th, 2016, 12:48 am

τό θέμα είναι,όταν καταρέει ή αυταπάτη καί βλέπεις τό έδαφος νά φεύγει από τά πόδια σου,τί κάνεις γιά νά στανιάρεις..
ό,τι "σκοτώσεις" θά σού ζητηθεί από τή ζωή πού κρύβεται μέσα σου
https://www.youtube.com/watch?v=9erUc5Y0hb0
εναντιοδρομία
Άβαταρ μέλους
halil arabagian
Fast poster

Δημοσ.: 2670
Εγγραφη: Νοέμβριος 21st, 2010, 3:09 am
Το μέλος halil arabagian, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 24th, 2016, 6:55 am

halil arabagian έγραψε:
τό θέμα είναι,όταν καταρέει ή αυταπάτη καί βλέπεις τό έδαφος νά φεύγει από τά πόδια σου,τί κάνεις γιά νά στανιάρεις..

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ανάφεντος » Μάιος 24th, 2016, 7:47 am

heaven = ? :xena:

*μόνο ένας θεός ξέρει :xena:
Got to find the human voice. Lord, deliver us from Babel.
Άβαταρ μέλους
Ανάφεντος
Fast poster

Δημοσ.: 3955
Εγγραφη: Αύγουστος 20th, 2015, 2:21 am
Το μέλος Ανάφεντος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Μάιος 26th, 2016, 1:04 am

Persimmon · Current 93
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Ιούλιος 3rd, 2016, 11:07 pm

σφαδάζω
λέξη
υποφέρω
κι άλλη λέξη
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Μουσική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες