Είναι αυτή η καλλίτερη νέα εναλλακτική μπάντα ;

Νέες κυκλοφορίες, προτάσεις για νέα ακούσματα, κριτικές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Είναι αυτή η καλλίτερη νέα εναλλακτική μπάντα ;

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 6th, 2018, 11:11 pm

King Gizzard and the Lizard Wizard

Από Αυστραλία.
Συνεχίζουν τη σπουδαία ροκ'ν'ρολ παράδοση της μακρινής αυτής χώρας,που μας έχει προσφέρει μερικά από τα πιο καλτ (και εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους) γκρουπ όλων των εποχών,τύπου Easybeats,Divinyls,Bee Gees ή Bad Seeds.

Οι σαυροειδείς έχουν κυκλοφορήσει πέντε-έξι ή εφτά άλμπουμ,έχω χάσει το μέτρημα βασικά,μέσα σε μια χρονιά !!! :o
Το κουφό είναι ότι σε κάθε άλμπουμ παίζουν εντελώς διαφορετικό στυλ μουσικής,το ένα είναι surf,το άλλο kraut rock,το επόμενο folk-psychedelic και πάει λέγοντας.
Το ακόμη πιο κουφό είναι ότι αυτό που παίζουν το παίζουν τόσο άψογα,που πραγματικά ξύνει κανείς το κεφάλι του,αναρωτώμενος αν όλο αυτό δεν είναι παρά ένα αστείο,με ξεθαμμένα acetates από τα 60ς ή τα 70ς ! Αλλά όχι,είναι πολύ πολύ καλοί μουσικοί,έχουν φλάουτα και άλλα τρελλά και για μένα προσωπικά,είναι ό,τι καλλίτερο έχω ακούσει από καινούρια παραγωγή τα τελευταία δέκα χρόνια.Και,ακούω πολλή μουσική καθημερινά.

Το κλου : παίζουν Αθήνα,σε ένα κλαμπ που λέγεται Fuzz,στο Μοσχάτο,Πατριάρχου Ιωακείμ 177-78,στις 16 Μαρτίου.
Εμείς ήδη κλείσαμε εισητήριο.

Ελπίζω να σας αρέσουν το ίδιο όπως και σε μένα (όσοι ασχολείστε με μη-mainstream μουσική)

Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 2138
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Είναι αυτή η καλλίτερη νέα εναλλακτική μπάντα ;

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 6th, 2018, 11:17 pm

Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 6th, 2018, 11:30 pm

Εντωμεταξύ στα σχόλια κάτω από τα βίντεο,στο YouTube,διαβάζω διθυραμβικές κριτικές,ακόμη και από άτομα που ήταν εκεί όταν συνέβαινε,στα 60ς.
Και τους καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ δεν ήμουν εκεί,είμαι λίγο πιο νέος,αλλά έχοντας ασχοληθεί σχεδόν τέσσερις δεκαετίες με τη συγκεκριμένη δεκαετία,αλλά και με αυτή του 1970,αντιλαμβάνομαι αμέσως τις επιρροές τους και το πόσο πολύ μουσική έχουν ακούσει και οι ίδιοι οι Lizard Wizard.

Ο άλλος γράφει "μία από τις τοπ-3 ψυχεδελικές μπάντες όλων των εποχών και βάζω μέσα και τους Beatles" ! :o
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 6th, 2018, 11:55 pm

Σχόλιο από κάτω - "Το The River (κομμάτι που ανοίγει το άλμπουμ) είναι μέχρι στιγμής το καλλίτερο κομμάτι του 21ου αιώνα".
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Φεβρουάριος 7th, 2018, 12:50 am

άκουσα το Quarters. καλά τζαμάρουν, ωραίος ο ήχος γενικά, αλλά δεν έχουν το κάτι, αυτό το κάτι, το κάτι παραπάνω. πάσχουν λίγο κι από φωνητικά και από το κλασσικό θέμα όλων αυτών των σύγχρονων γκρουπ που θέλουν να αναβιώσουν τον ήχο 60s και 70s, την μελωδία. μελωδία ρε - όχι μόνο τζαμάρισμα.
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
Casual Poster

Δημοσ.: 955
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 7th, 2018, 11:51 am

Σε αυτό δεν έχω παρά να συμφωνήσω.Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι (όχι μόνο αυτοί αλλά και οι περισσότερες νεο-σάικ-φολκ κλπ μπάντες) περισσότερο τζαμάρουν πάνω σε ένα μουσικό θέμα παρά γράφουν μία μελωδία που να σου κολλάει στο μυαλό.Π.χ. όπως συνέβαινε με τα κομμάτια του Barrett ή με αυτά των Incredible String Band όσον αφορά στο φολκ ροκ.
Ο πρώτος δίσκος που ανέβασα στο νήμα αυτό πάντως είναι φανταστικός.Κινείται στο ίδιο μοτίβο αλλά θυμίζει 1967-1968 περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.Και τα τραγούδια είναι πολύ καλά.
Η φωνή πολύ φίλτρο περιέχει κι αυτό δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι ίσως να πάσχουν από έλλειψη πραγματικά καλού τραγουδιστή.

Στο λάιβ θα πας ;
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Φεβρουάριος 7th, 2018, 8:59 pm

Papa John έγραψε:

Στο λάιβ θα πας ;

όχι. μια φορά τους έχω ακούσει και δεν κόλλησα για την ώρα.
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
Casual Poster

Δημοσ.: 955
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 7th, 2018, 11:36 pm

Ας ακούσουμε λίγο kraut

Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Papa John » Φεβρουάριος 13th, 2018, 12:03 am

Ξεκινάει Μπητλικά,γίνεται kraut και από το 22΄ περίπου κι έπειτα ακούμε κανονικούς Sabbath - μετά,περίπου στο 27 με 28' ακούμε πάλι Μπητλς 8)

Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Επιστροφή στην Μουσική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες