Είδα σε DVD

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), τηλεόραση, ραδιόφωνο.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Είδα σε DVD

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Φεβρουάριος 13th, 2017, 5:08 pm

M. Butterfly
http://www.imdb.com/title/tt0107468/

εκτός από την υπέροχη ιστορία που αφηγείται η ταινία και την μαγική φωνή του Irons που με μεθά,
α, και την εκπληκτική κατά τη γνώμη μου ερμηνεία του John Lone, το σενάριο είχε ΤΙΣ τρύπες.
μεγάλη απογοήτευση το προφανές που δεν παίρνει χαμπάρι με τίποτε ο πρωταγωνιστής, ακυρώνει όλο το φιλμ

αξέχαστες φράσεις:
"Are you my butterfly?" &
"I have already given you my shame."
Άβαταρ μέλους
Gunilla
New poster

Δημοσ.: 426
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CTAΛKEP » Φεβρουάριος 13th, 2017, 5:21 pm

NANDROS έγραψε:
Έλα ρε φ'ιλε, πολλή φιλοσοφία για μια ταινία. Ταινία είναι και τα παραμύθια της θα τα έχει, όπως όλες οι ταινίες.
Είναι ριμέικ προηγούμενης The Conscientious Objector (2004) για ένα υπαρκτό πρόσωπο.
.

Γενικά δεν το βρίσκω κακό να έχει απαιτήσεις κανείς από τις ταινίες που βλέπει, συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι;

Δεν μπορώ να πω ότι με απασχόλησε ιδιαίτερα η εγκυρότητα του πράγματος, δραματικά fail σημείωσα όχι ιστορικά, συν το γεγονός ότι το ζήτημα του αντιρρητισμού παραμένει περίοπτα ανεξέταστο χάριν του εύπεπτου προκατ αφηγήματος του απροσάρμοστου πρωταγωνιστή που κερδίζει την αποδοχή του κοινωνικού του περίγυρου με μέσο την αριστεία.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality.
يا حي الشهداء
Άβαταρ μέλους
CTAΛKEP
Crazy poster

Δημοσ.: 5006
Εγγραφη: Ιανουάριος 2nd, 2011, 4:53 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος CTAΛKEP, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό About » Φεβρουάριος 17th, 2017, 12:25 pm

Ωραίο.
Άβαταρ μέλους
About
Casual Poster

Δημοσ.: 878
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 17th, 2017, 1:48 pm

About έγραψε:
Ωραίο.

Τι μου θύμισες τώρα ρε συ. Το κατεβάζω να το ξαναδώ! :smt003
Είμαι άρρωστος άνθρωπος... Είμαι κακός άνθρωπος. Άνθρωπος αποκρουστικός. Νομίζω πως μου πονάει το συκώτι.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 1493
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό SuperRogue » Φεβρουάριος 17th, 2017, 7:18 pm

To Hacksaw Ridge ήταν πράγματι καταπληκτικό ΑΛΛΑ, για μένα η κορυφαία πολεμική ταινία εξακολουθεί:

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War
SuperRogue
Casual Poster

Δημοσ.: 960
Εγγραφη: Δεκέμβριος 10th, 2012, 12:46 pm
Το μέλος SuperRogue, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CAPS LOCK VOICE » Φεβρουάριος 18th, 2017, 12:09 am

CTAΛKEP έγραψε:Είδα το Hacksaw Ridge/Αντιρρησίας Συνείδηση ς, έπηξα.

Ποιο by the numbers πεθαίνεις, δεν ηταν τόσο ταινία όσο best of απο κλισέ ανάλογων ταινιών.

Η ταινία χωρίζεται σε δύο μέρη, το πρώτο είναι το δράμα του αντιρρησία απέναντι σε ενα συστημα που δεν είναι έτοιμο να τον αποδεχτεί και το οποίο λήγει ανεξήγητα με εναν ταξίαρχο - πατρικο βυσμα - deus ex machina να υπενθυμίζει στο στρατοδικείο με επιστολή ότι ναι ξέρετε είναι νόμιμα αυτά που ζητάει ο τύπος, υπάρχει σχετικό ψήφισμα κονγκρέσου ΑΡΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΙΧΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ, πέρα από ότι νταξ γνωρίσαμε υποτυποδως 4-5 ατομα να συγκινηθουμε που θα τα τιναξουν στη συνέχεια.

Ενδιαφέρον οτι προσπαθουν να στήσουν οτι η επιμονή φετιχτιστικη άρνηση του πρωταγωνιστή να αγγιξει καν όπλο (πάει στρατοδικείο και χάνει τον γαμο του επειδη δεν ήθελε να κανει βολές - με την ίδια λογική που αρνείσαι να κόψεις ψωμί επειδή το μαχαίρι είναι εν δυνάμει φονικό όπλο δηλαδή) επειδη όταν ηταν μικρός αμυνόμενος κόντεψε να σκοτώσει τον αδερφό του με ενα τούβλο, και επειδή είχε shell shocked βετεράνο του Α'ΠΠ πατέρα, και οχι απο αντβεντιστική χριστιανοψεκασμενοσύνη και γενικότερη ασυναρτησια δηλαδή. Όλα τα λεφτά οταν η ανεξήγητα ελκυστική αρραβωνιαστικιά του πριν το στρατοδικείο στο κελλι του λέει να σοβαρευτεί μπας και βγει να γαμηθουνε ποτέ και απαντάει για τον Θεο με ύφος δεν ξεπουλιεμαι για καμια πουτανα εγώ :lol:

Το δεύτερο μισο όταν πια φτανει κάποτε στο μέτωπο (τον πέρασμα του χρονου είναι πολύ χύμα στην ταινία, έκανε πρόταση γάμου στη γκομενα του σε φαση που νόμιζα οτί την ήξερε δυο μέρες) είναι συλλογή απο χαλαρα συνδεδεμενες κουλ σκηνές ανευ νοήματος σφαγής, που σε κανουν να δεις με νεα εκτιμηση τοσο τον στρατιώτη Ράιαν όσο και το Φόρεστ Γκαμπ -- το πρώτο επειδή εκει η σπλατερια ηταν οργανωμένη και με νόημα, ανα πάσα στιγμή ήξερες που ήταν και που πήγαιναν οι στρατιώτες και τι ήθελαν να κάνουν, εδώ είναι περισσότερο σαν να θερίζει κάποιος διαδηλωτές με ανεξηγητα υπολειτουργικό ένστικτο αυτοσυντήρησης, και το δεύτερο επειδή ο Φόρεστ όταν έσωζε τραυματίες μέσα στην ανοϊκότητά του έβγαζε μια στοϊκότητα που ταίριαζε σε πολεμικό δράμα, σε αντίθεση με τον άκρατο μελοδραματισμό του παρόντος εγχειρήματος.

Ξεχωρίζουν δυο ιδιαίτερα καρτουνιστικες σκηνές, μια με τον πρωταγωνιστή να τρέχει τραβώντας από πίσω του τον τραυματισμένο λοχαγο του καθιστό σε ενα κιλίμι ενώ αυτός θερίζει ιάπωνες με το πολυβόλο, και μια οπου διώχνει δυο χειροβομβίδες με combo σφαλιαρα-βολέ.

Στο τέλος για να βγει μάγκας ο πρωταγωνιστής που μένει πίσω μετα την πανωλεθρία να σώσει κόσμο πρέπει να βγουν ψυχοπαθητικά χαζοί όλοι οι υπόλοιποι, που ενώ βλέπουν ότι κάποιος έχει μείνει πίσω και κατεβάζει έναν έναν τραυματίες με το σκοινί από τον γκρεμό, και ακούνε από τους τραυματίες ότι είναι ο αντιρρησίας πάνω μόνος και σώζει κόσμο για τη δόξα του θεού των αντβεντιστών, δεν βρίσκεται ΕΝΑΣ πούστης να πει μήπως να ανεβούμε πάνω να βοηθήσουμε, έστω ένας-δυο σε μια άκρη να βοηθάμε με το σκοινί, που πρέπει να έχει γίνει σαν τον ποπάυ ο άλλος απο το τράβα τράβα, πιο πολύ τενοντίτιδα παρά άνθρωπος.

tl;dr: από τη μια συμπαγές και με καλό ρυθμό, από την άλλη προβλεπόμενο, κλισεδιαρικο, μελοδραματικό και safe, με την έννοια ότι δεν ασχολείται να πει κάτι ουσιαστικό για την ίδια την πρακτική του αντιρρητισμού, και με φτηνή δώστε-κρέας-στον-λαο κορύφωση.

INB4 η πραγματικοτητα είναι συχνά πιο φέσι από την φαντασία: δεν είναι ελαφρυντικό αυτό, είναι να στο χέρι του σκηνοθέτη να φροντίσει σου παρουσιάσει το ακραίο χωρίς να είναι cringy και ξεκάρφωτο.

Πολύ σωστός, συν οτι ο πρωταγωνιστής έχει την πιο ηλίθια φάτσα που έχω δει.
Άφοβον ο θεός, ανύποπτον ο θάνατος και τ' αγαθόν μεν εύκτητον,το δε δεινόν ευκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
CAPS LOCK VOICE
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 5859
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2007, 4:44 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος CAPS LOCK VOICE, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Willard » Φεβρουάριος 18th, 2017, 6:14 am

Anomalisa (2015)
http://www.imdb.com/title/tt2401878/
Περίεργη ταινία animation γιά περίεργους θεατές.Ψήθηκα και την είδα λόγω των καλών κριτικών.Μην την δείτε εκτός κι αν ψάχνετε γιά κάτι πολύ εναλλακτικό.
Άβαταρ μέλους
Willard
Fast poster

Δημοσ.: 2149
Εγγραφη: Απρίλιος 13th, 2009, 11:42 pm
Τοποθεσια: Βόρειος
Το μέλος Willard, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Φεβρουάριος 18th, 2017, 5:54 pm

Hacksaw Ridge!!!

TI ΕΡΓΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ!
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 2467
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 18th, 2017, 10:26 pm

Είδα το φονικό όπλο. Ήταν γεμάτο αδύνατα πράματα (αθρώποι καλύπτονταν από πυρά κρυμμένοι πίσω από αυτοκίνητα, σε μία σκηνή σε ένα κλάμπ πυροβολήθηκαν τρεις αθρώποι και το πλήθος δεν είχε πάρει χαμπάρι, οι αστυνομικοί αφήνουν έναν συνάδελφό τους να μονομαχήσει με έναν ύποπτο αντί να τον συλλάβουν, μία λεπτεπίλεπτη κοπελίτσα ξεπερνάει ότι έγινε μάρτυρας σε πολλούς φόνους και παραλίγο να χάσει την ζωή της χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό ptsd) κι ήταν και προβλέψιμη αλλά για κάποιον περίεργο λόγο την βρήκα διασκεδαστικότατη και με κράτησε σε αγωνία. Πάνω από όλα παρέβλεψα τ' ότι από κάτι τέτοια επηρεάζονται όσοι γουστάρουν να έχουμε μπάτσους κι όχι αστυνομικούς και πέρασα μια χαρά.
Πώς τα κατάφερναν στα ογδόνταζ και, έχοντας ένα σενάριο που μπάζει από παντού, κατάφερναν να βγάζουν ταινιάρες;
Είμαι άρρωστος άνθρωπος... Είμαι κακός άνθρωπος. Άνθρωπος αποκρουστικός. Νομίζω πως μου πονάει το συκώτι.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jason0 » Φεβρουάριος 18th, 2017, 10:32 pm

Γραφικός έγραψε: Είδα το φονικό όπλο. Ήταν γεμάτο αδύνατα πράματα (αθρώποι καλύπτονταν από πυρά κρυμμένοι πίσω από αυτοκίνητα, σε μία σκηνή σε ένα κλάμπ πυροβολήθηκαν τρεις αθρώποι και το πλήθος δεν είχε πάρει χαμπάρι, οι αστυνομικοί αφήνουν έναν συνάδελφό τους να μονομαχήσει με έναν ύποπτο αντί να τον συλλάβουν, μία λεπτεπίλεπτη κοπελίτσα ξεπερνάει ότι έγινε μάρτυρας σε πολλούς φόνους και παραλίγο να χάσει την ζωή της χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό ptsd) κι ήταν και προβλέψιμη αλλά για κάποιον περίεργο λόγο την βρήκα διασκεδαστικότατη και με κράτησε σε αγωνία. Πάνω από όλα παρέβλεψα τ' ότι από κάτι τέτοια επηρεάζονται όσοι γουστάρουν να έχουμε μπάτσους κι όχι αστυνομικούς και πέρασα μια χαρά.
Πώς τα κατάφερναν στα ογδόνταζ και, έχοντας ένα σενάριο που μπάζει από παντού, κατάφερναν να βγάζουν ταινιάρες;

Να δεις τώρα το 2, είναι ακόμα καλύτερο
Άβαταρ μέλους
jason0
Fast poster

Δημοσ.: 3756
Εγγραφη: Ιανουάριος 7th, 2015, 2:35 pm
Το μέλος jason0, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 18th, 2017, 10:38 pm

jason0 έγραψε: Να δεις τώρα το 2, είναι ακόμα καλύτερο

Θ' ακολουθήσω την συμβουλή σου αύριο. Ο διαιτολόγος μου έχει επιβάλλει να μην ξεπερνάω την μία ταινία ανά ημέρα.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό GoBack » Φεβρουάριος 18th, 2017, 10:40 pm

Και οταν τελειωσεις με αυτα ξεκινα και τα Ροκυ.
-

Albrecht έγραψε:Λιγη τσιπα ρε.
Αν επαιρνε τετοια σφυριγματα ο Ολυμπιακος θα αλλαζα ομαδα. Εσυ καθεσαι και υποστηριζεις τις βρωμιες.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Crazy poster

Δημοσ.: 5676
Εγγραφη: Μάιος 30th, 2014, 7:47 pm
Το μέλος GoBack, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 18th, 2017, 10:44 pm

Το αστείο είναι ότι βρήκες το μοναδικό φρανσάιζ των έιτιζ εκτός του φονικού όπλου που δεν έχω δει.
Φοβερή σύμπτωση :D
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » Φεβρουάριος 20th, 2017, 12:03 am

~nemo ruit nox~
Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 12160
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2009, 3:52 pm
Το μέλος Αίγαγρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » Φεβρουάριος 20th, 2017, 3:06 pm

Gunilla έγραψε:
και την μαγική φωνή του Irons που με μεθά,

Mαλιστα
Φοβερος λογος να δει κανεις την ταινια
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
http://giannisgiannopoulo.wix.com/underakinews
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 31778
Εγγραφη: Αύγουστος 3rd, 2012, 1:21 pm
Το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Έβδομη τέχνη & ηλ. ΜΜΕ

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες