Υπερεκτιμημένες ταινίες

Κινηματογράφος (κριτικές και προτάσεις), τηλεόραση, ραδιόφωνο.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BiggusDickus και 13 επισκέπτες

Υπερεκτιμημένες ταινίες

Δημοσίευσηαπό Amor omnia vincit » Ιούνιος 7th, 2015, 5:22 pm

Με τυχαία σειρά:

Matrix
Ο μονομάχος
Ο πληροφοριοδότης
Τιτανικός
Έριν Μπρόκοβιτς
Σικάγο
Gone Girl
H λίστα του Σίντλερ
Dirty Harry
Gravity
perastikos13 έγραψε:Στηρίζω ολόψυχα την κυβέρνηση και φυσικά τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.
Άβαταρ μέλους
Amor omnia vincit
Maniac poster

Δημοσ.: 18176
Εγγραφη: Μάιος 11th, 2012, 7:30 pm
Το μέλος Amor omnia vincit, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Υπερεκτιμημένες ταινίες

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Ιούνιος 7th, 2015, 5:38 pm

Τιτανικός.
The Bridges of Madison County.
Gladiator.
Ο Μεγαλέξανδρος.
ΠΡΟΞΕΝΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ.
Forrest Gump.
Kill Bll.
Rain Man.
Το αριστερό μου πόδι.
Matador.
Κυνόδοντας.
Ευδοκία.
2001: A Space Odyssey.
Good Bye Lenin!

Δεν λέω αν είναι καλές ή κακές ταινίες, ή δεν λέω ότι δεν ήταν πολύ καλές, ή καλές, ή κλπ, λέω πως συζητήθηκαν περισσότερο από όσα λέγανε, και ίσως εκτιμήθηκαν με υπερβολικό ζήλο, π.χ. βρίσκω την Ευδοκία στομφώδη, τον Μεγαλέξανδρο ψυχρό, και τον Κυνόδοντα παραξήγηση της Künstlichkeit, αντίθετα βρίσκω την Künstlichkeit στο μεγαλείο της στο The Man Without a Past, ενώ το σινεμά του πρώτου Αγγελόπουλου να εκφράζεται καλύτερα στον Θίασο (δεν μιλώ για τον Αγγελόπουλο των 90's που γάμησε και έδειρε). Και τα άλλα, για ευνόητους λόγους, ας πούμε, το Kill Bill με κούρασε, κλπ.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 86380
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Ιούνιος 7th, 2015, 5:40 pm

Οι ταινίες που βλέπουμε στη ζωή μας αντηχούν στην αιωνιότητα! Εϊμαι ο Μάξιμος για Δέσιμο Μερίδος, Στρατηγός της Στρατιάς του Βορρά* και θα έχω την εκδίκησή μου σε αυτό το νήμα ή στο επόμενο!

*ΠΑΟΚ
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 29809
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Ιούνιος 7th, 2015, 5:43 pm

Και βέβαια, όλες οι ταινίες του Βούλγαρη, γιατί 500 χρόνια σκηνοθέτης δεν μπορεί να βάλει τους ηθοποιούς του να μιλάνε ανθρώπινα. Ακόμα και ο Μουρίκης, υπόδειγμα σινεηθοποιού με αίσθηση του μέτρου, στομφάρει. Ίλεος. Παπαφλέσσες.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό GoBack » Ιούνιος 7th, 2015, 5:44 pm

Interstellar
-

phorumitis έγραψε:Ομάδα 20ετιας που είναι και πρωτάρα στην Ευρώπη μόνο ως μια καλή προπόνηση μπορεί να θεωρηθεί για τον μεγάλο ΠΑΟΚ.
Άβαταρ μέλους
GoBack
Maniac poster

Δημοσ.: 10143
Εγγραφη: Μάιος 30th, 2014, 7:47 pm
Το μέλος GoBack, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Ιούνιος 7th, 2015, 5:50 pm

GoBack έγραψε: Interstellar

Γάμησέ τα. Το ονομάσανε κι επιστημονική φαντασία. Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Clark.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Amor omnia vincit » Ιούνιος 7th, 2015, 6:03 pm

Cavaliere Alessandrino έγραψε: Τιτανικός.
The Bridges of Madison County.
Gladiator.
Ο Μεγαλέξανδρος.
ΠΡΟΞΕΝΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ.
Forrest Gump.
Kill Bll.
Rain Man.
Το αριστερό μου πόδι.
Matador.
Κυνόδοντας.
Ευδοκία.
Good Bye Lenin!

Δεν λέω αν είναι καλές ή κακές ταινίες, ή δεν λέω ότι δεν ήταν πολύ καλές, ή καλές, ή κλπ, λέω πως συζητήθηκαν περισσότερο από όσα λέγανε, και ίσως εκτιμήθηκαν με υπερβολικό ζήλο, π.χ. βρίσκω την Ευδοκία στομφώδη, τον Μεγαλέξανδρο ψυχρό, και τον Κυνόδοντα παραξήγηση της Künstlichkeit, αντίθετα βρίσκω την Künstlichkeit στο μεγαλείο της στο The Man Without a Past, εν'ω το σινεμά του πρώτου Αγγελόπουλου να κεφράζεται καλύτερα στον θίασο (δεν μιλώ για τον Αγγελόπουλο των 90's που γάμησε και έδειρε). Και τα άλλα, για ευνόηττους λόγους, ας πούμε, το Kill Bill με κούρασε, κλπ.

Κι εγώ με αυτό το σκεπτικό έφτιαξα τη λίστα, για την ακρίβεια εγώ δεν έβαλα καμιά ταινία που θεωρώ "αντικειμενικά" πατάτα, απλά υπερεκτιμημένες (τουλάχιστον όταν πρωτοεμφανίστηκαν).

Από αυτές που έχω δει από τη λίστα σου, τον Μεγαλέξανδρο τον θεωρώ μούφα by any standard, τον Forrest Gump την πιο ιδιοφυή συντηρητική (έως ακροδεξιά) ταινία του 20ου αιώνα, το Βούλγαρη γενικώς δεν κατάλαβα ποτέ γιατί θεωρείται τόσο κορυφαίος, το Kill Bill κλασική Ταραντινιά, εγώ διασκεδάζω με τα έργα του, απλά θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο κινηματογραφικό τρολ όλων των εποχών, νομίζω ότι κρυφά σκάει στα γέλια όταν διαβάζει τις βαθυστόχαστες αναλύσεις πάνω στις ταινίες του.

Ο Τιτανικός για μένα είναι επιπέδου dirty dancing (δηλαδή μια χαριτωμένη ρομαντική ταινία)κι έχει μια θέση στην καρδιά μου γιατί μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια.

Ο Μονομάχος είναι ένα ευχάριστο ποπ-κορνάκι κι ο Φοίνιξ ως Κόμμοδος απίστευτος, χωρίς καν να συγκαταλέγεται για μένα στις καλύτερες του ερμηνείες.

Προβληματίστηκα για τον Κυνόδοντα και τελικά τον παρέλειψα, διότι ναι μεν εμένα δε μου άρεσε καθόλου, τη βρήκα χωρίς λόγο αποστειρωμένη και απάνθρωπη, αλλά τόσος κόσμος που εκτιμώ τη γνώμη του τη θεωρεί σημαντική ταινία που σκέφτηκα ότι ήταν δική μου παραξενιά. Συν που αυτή την περίοδο έχει γίνει μέηνστρημ ο κάθε χλέμπουρας να έχει αποψάρα για το Λάνθιμο και δεν ήθελε να προστεθώ σε αυτό το ζηλόφθον πλήθος.

Την Ευδοκία έχω πολλά χρόνια να τη δω, ήταν πάντως η πρώτη ταινία του λεγόμενου νέου ελληνικού κινηματογράφου που είδα κι ίσως η πρώτη "καλλιτεχνική ταινία" στη ζωή μου εν γένει. Τότε μου είχε κάνει πολλή εντύπωση, τώρα που έχω ένα κάπως ευρύτερο μέτρο σύγκρισης ίσως την ξαναδώ για να κατασταλάξω.

To Goodbye Lenin, όντως συζητήθηκε πολύ, δε θυμάμαι όμως ότι είχε χαρακτηριστεί ευρέως ως "μεγάλη ταινία" γι'αυτό δεν την περιέλαβα στη λίστα, μου άρεσε πάντως το γλυκόπικρο μήνυμα.
perastikos13 έγραψε:Στηρίζω ολόψυχα την κυβέρνηση και φυσικά τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.
Άβαταρ μέλους
Amor omnia vincit
Maniac poster

Το μέλος Amor omnia vincit, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Amor omnia vincit » Ιούνιος 7th, 2015, 6:13 pm

Cavaliere Alessandrino έγραψε:
GoBack έγραψε: Interstellar

Γάμησέ τα. Το ονομάσανε κι επιστημονική φαντασία. Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Clark.

Πείτε ό,τι θέλετε, αλλά ο Nolan κάνει τίμιο εμπορικό σινεμά, ταινία του, ακόμα και το συγκριτικά μέτριο Dark Knight Rises, και να πω ότι έχασα την ώρα μου δεν έχω δει ως τώρα.
Τελευταία επεξεργασία απο Amor omnia vincit την Ιούνιος 7th, 2015, 6:16 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Amor omnia vincit
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Amor omnia vincit » Ιούνιος 7th, 2015, 6:15 pm

Εντωμεταξύ μόλις συνειδητοποίησα ότι ξέχασα να βάλω την κατ'εμέ μητέρα όλων των υπερεκτιμημένων ταινιών, το Match Point.
Άβαταρ μέλους
Amor omnia vincit
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Μπίστης » Ιούνιος 7th, 2015, 6:19 pm

Όσα παίρνει ο άνεμος
πατησιωτης έγραψε:δε γινεται επειδη δεν υπαρχουν αποδειξεις για το ολοκαυτωμα.Γινεται γιατι οι αρχες διαπιστωνουν την αδυναμια αντιπαραθεσης του ορθου λογου με πρωτογονα ενστικτα που εκπορευονται απο τον εγκεφαλο...
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Maniac poster

Δημοσ.: 15912
Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2009, 12:40 am
Τοποθεσια: Helsingør
Το μέλος Μπίστης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Ιούνιος 7th, 2015, 6:21 pm

ως υπερεκτιμημένη λέγω μια ταινία που πήγα να δω έχοντας ακούσει καλές κριτικές και ενθαρρύνσεις να τη δω, και έφυγα με μπινελίκια.

είναι αρκετές. δύο μου χουν μείνει επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα που μπινελικώναμε μαζί και είπαμε ωραίες ατάκες.
το no country for old men, και το αγγίρε.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32599
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μπίστης » Ιούνιος 7th, 2015, 6:23 pm

Ο αποκαλούμενος "τελευταίος" Μοικανός

Μιά ταινία χωρίς μοϊκανό που μας λέει πόσο μυρωδιάδες είστε όσοι τα βάζετε με διασκεδαστικές ταινίες όπως ο "Μονομάχος".
πατησιωτης έγραψε:δε γινεται επειδη δεν υπαρχουν αποδειξεις για το ολοκαυτωμα.Γινεται γιατι οι αρχες διαπιστωνουν την αδυναμια αντιπαραθεσης του ορθου λογου με πρωτογονα ενστικτα που εκπορευονται απο τον εγκεφαλο...
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Maniac poster

Το μέλος Μπίστης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Amor omnia vincit » Ιούνιος 7th, 2015, 6:24 pm

Μπίστης έγραψε: Όσα παίρνει ο άνεμος

Δε φταίει η ταινία, συγκριτικά με το υλικό έμπνευσης της είναι αριστουργηματική. Έχεις ποτέ προσπαθήσει να διαβάσεις έστω 10 σελίδες από το βιβλίο;
Άβαταρ μέλους
Amor omnia vincit
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Μπίστης » Ιούνιος 7th, 2015, 6:30 pm

Νομίζω πως η τελική του φήμη δεν είναι δυσανάλογη με αυτό που βλέπεις ... :(
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Ιούνιος 7th, 2015, 6:31 pm

Μπίστης έγραψε:

Νομίζω πως η τελική του φήμη δεν είναι δυσανάλογη με αυτό που βλέπεις ... :(

Αν βάλεις στο μονόλιθο ένα μεγάλο Λ, είναι άψογο για να παίζει στο μπακραουντ τηλεπωλήσεων του λιακόπουλου.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32599
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Έβδομη τέχνη & ηλ. ΜΜΕ

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: BiggusDickus και 13 επισκέπτες