Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Re: Τι διαβάζετε αυτό τον καιρό;

Δημοσίευσηαπό Varda Elentári » Φεβρουάριος 5th, 2017, 10:19 pm

Kι εμένα μ'αρέσει.
Ai! laurië lantar lassi súrinen,
yéni únótimë ve rámar aldaron!
Άβαταρ μέλους
Varda Elentári
New poster

Δημοσ.: 459
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2015, 11:01 pm
Τοποθεσια: Taniquetil, Valinor
Το μέλος Varda Elentári, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πλάτων Χαρμίδης » Φεβρουάριος 6th, 2017, 1:23 am

Γραφικός έγραψε:
Varda Elentári έγραψε: Για την μετάφραση του Ιάκωβου Πολυλά τι λέτε;
http://www.mikrosapoplous.gr/iliada/BIB ... _120.htm#9

Οι μελετητές του Ομήρου την θεωρούν χάλια, εμένα μ' άρεσε πολύ.

Varda Elentári έγραψε: Kι εμένα μ'αρέσει.

+1

Παρά τις όποιες αδυναμίες της, διαβάζεται. Κάτι που δεν ισχύει για την μετάφραση του Πάλλη και αυτή των Κακριδή - Καζαντζάκη.
ὁ δὲ ἀνεξέταστος βίος οὐ βιωτὸς ἀνθρώπῳ
Πλάτων Χαρμίδης
Casual Poster

Δημοσ.: 704
Εγγραφη: Απρίλιος 4th, 2015, 2:41 am
Το μέλος Πλάτων Χαρμίδης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Albrecht » Φεβρουάριος 16th, 2017, 3:41 pm

Εικόνα

Το μυθιστόρημα αυτό, ένα από τα κορυφαία της λατινοαμερικανικής λογοτεχνίας, αποτελεί υπόδειγμα μιας αυθύπαρκτης πραγματικότητας, πλασμένης από μια δημιουργική φαντασία που εκρήγνυται. Το τερατόμορφο παιδί, οι Γριές της Μονής και ο επινοημένος από τον Δονόσο λαϊκός μύθος είναι οι πυρήνες μιας πολυεπίπεδης ιστορίας, όπου κυριαρχούν οι μεταμφιέσεις και τα διφορούμενα. Η λογική της αφήγησης είναι η χαώδης λογική του ασυνείδητου, που δεν έχει Θεό και ψάχνει τη δική του συνοχή για να εκφράσει έναν κόσμο αποσύνθεσης και απόλυτης μοναξιάς.
Και τώρα οι δυο τους,... Διαμαντίδης εναντίον Σπανούλη,..... ο Σπανουλης για τρεειςς!! ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Albrecht
Maniac poster

Δημοσ.: 11362
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2011, 4:09 pm
Τοποθεσια: Γάνδη 7
Το μέλος Albrecht, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό beria » Φεβρουάριος 16th, 2017, 4:36 pm

Τα παρέλαβα χτες
Εικόνα

Το Δέρμα, του Μαλαπάρτε είναι αδύνατον πλέον να το βρεις στην Αθήνα σε ελληνική μετάφραση. Εξαντλημένο και δεν το βρήκα σε πάνω από 20 παλαιοβιβλιοπωλεία που γύρισα*
Τα Μονοπάτια των Τραγουδιών το είχα διαβάσει στην έκδοση του Χατζηνικολή, αλλά ήθελα πάντα να το διαβάσω στη γλώσσα του

*Βρήκα όμως πολύ ψωμάκι από αντικομμουνιστική λογοτεχνία του '60, που ψώνισα και θα σας ενημερώσω σύντομα :smt003
Δημήτρης006: "τι μας νοιάζει αν ο Παππάς και ο Μιχαλολιάκος είναι χιτλερικοί στην προσωπική τους ζωή"
Άβαταρ μέλους
beria
Maniac poster

Δημοσ.: 12985
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2005, 12:57 am
Το μέλος beria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Taxic Apostate » Φεβρουάριος 16th, 2017, 10:06 pm

beria έγραψε: Τα παρέλαβα χτες
Εικόνα

Το Δέρμα, του Μαλαπάρτε είναι αδύνατον πλέον να το βρεις στην Αθήνα σε ελληνική μετάφραση. Εξαντλημένο και δεν το βρήκα σε πάνω από 20 παλαιοβιβλιοπωλεία που γύρισα*
Τα Μονοπάτια των Τραγουδιών το είχα διαβάσει στην έκδοση του Χατζηνικολή, αλλά ήθελα πάντα να το διαβάσω στη γλώσσα του

*Βρήκα όμως πολύ ψωμάκι από αντικομμουνιστική λογοτεχνία του '60, που ψώνισα και θα σας ενημερώσω σύντομα :smt003

Το έχω από την βιβλιοθήκη του πατέρα μου, εκδόσεις Θεμέλιο. Το έχω στα προσεχώς αλλά φοβάμαι να το αρχίσω, μην έχει την τύχη του Σελίν και του Κανέτι που τα έχω αφήσει στην μέση. Το είχα διαβάσει μικρός και μου είχε κάνει εντύπωση αν και αμφιβάλλω αν είχα καταλάβει τι γινόταν.
Taxic Apostate
New poster

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2016, 7:53 pm
Το μέλος Taxic Apostate, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες