Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Re: Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Μάιος 21st, 2017, 3:30 pm

Saliveros έγραψε:
Σιδερένιος!
Γρήγορα βγήκες, ε;
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Πῶς εἶναι δυνατὸν νὰ μὴν ἔχει πέσει κακία ἐναντίον μου;
Ὄχι, οὔτε ποὺ μπῆκα ἀκόμη.
Καὶ δὲν ξέρω κι' ἄν θὰ μπῶ ποτέ.
Τρεξίματα κάνουμε μὲ τὸν φίλο Φωκίωνα.
Ἀγώνας τιμιότητος ἰατρῶν, καμιὰ φορά.
Saliveros έγραψε:
Υπάρχουν στην Ελλάδα μη-τίμιοι γιατροί; :o
Πέφτω απ' τα σύννεφα!
Εικόνα
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Καὶ μιὰ καὶ ὁ λόγος, μὲ τὸν ἀγαπητό μου Saliveros, πιὸ πάνω, γιὰ τιμιότητα.
Σηκώθηκα καὶ πῆγα στὸ Α΄ Νεκροταφεῖο.
Ἐκεῖ, στὸν οἰκογενειακό τους τάφο (ἀπὸ τὸ 1985), εἶναι θαμμένος καὶ ὁ κάποτε φίλος μου Δημήτρης Ἱωάννου, 1 Ἰανουαρίου 1997.
Βρῆκα χαραγμένα τὰ ὀνόματα τῆς μητέρας, τοῦ πατέρα του (Εἰρήνη, Γιῶργος), τῶν δύο ἀδελφῶν του (Σωσώ, Πολυτίμη), πολλὰ
ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του!
Δὲν πίστευα στὰ μάτια μου. Δὲν εἶχα πάει ποτὲ ὅλα αὐτὰ τὰ χρόνια.
Ὁ Δημήτρης ὑπῆρξε πολύτιμο ἄτομο γιὰ μένα.
Στὴν δεκαετία τοῦ 70, ἔκανε δύο φορὲς Διαθήκη, ἀφήνοντας ὅ,τι δικό του σὲ μένα. Τὴν ἔχω αὐτὴ τὴν Διαθήκη, ποὺ τὴν ἀκύρωσα,
ἀνοίγοντάς την, γιατί δὲν ἤθελα ποτέ μου νὰ πάρω τίποτα ποὺ δὲν μοῦ ἀνήκει ἀπὸ κανέναν. Θὰ εἶχα σπίτι δικό μου ἀπὸ τὸ 1997,
ἐφ' ὅσον ὁ γαμπρός μου μὲ τὴν ἀδελφή μου μᾶς πέταξαν ἔξω, τὴν μάννα μου κι' ἐμένα, τὴν ἴδια πρώτη νύχτα τοῦ γάμου τους, τὸν
Ὀκτώβρη του 1965. Σπίτι άπέκτησα μὲ δικά μου λεφτὰ τὸ 2016.
Εἶπα γιὰ ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του! Δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει ἕνας οἰκογενειακὸς τάφος. Ὁ κατάλογος 25 περίπου ὀνομάτων δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει.
Ὁ Δημήτρης ἦταν ἀνύπανδρος - ἴσως γι' αὐτὸ δὲν τὸν φρόντισε κανείς;
Τὸν ἤξερα τόσο καλὰ ὅσο κανεὶς ἆλλος. Εἶχε μιὰ τεράστια πληγὴ στὴν καρδιά του: περίπου 5 χρονῶ, εἶδε τὴν μάννα του νὰ αὐτο-
πυροβολεῖται. Ὁ πατέρας του εἶχε γράψει ἕνα βιβλίο μεταμέλειας, γιατὶ ἐκεῖνος ἦταν ἡ αἰτία, καὶ τὸ ὁποῖο ἀνακάλυψα ἐγὼ στὸ Μο-
ναστηράκι καὶ θεώρησα πὼς ἔπρεπε, τότε, νὰ τὸ δώσω στὸν Δημήτρη, ποὺ ἐξοργίστηκε καὶ λίγο κόντεψε...νὰ μὲ σφάξει! Ἦταν ἕ-
νας γάμος. Εὐλογημένος ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία. Σκέψου νὰ μὴν ἦταν. Ὁ Δημήτρης μισοῦσε τὸν πατέρα του.
Ὅταν τὸ εἶπα στὴν Μπεάτα Ἀσημακοπούλου, ποὺ ἦταν πολὺ φίλοι, ἔμεινε παγωμένη, σχεδὸν λιποθύμησε στὰ χέρια μου, μὲς τὸ
καμαρίνι της. Ἡ Κάκια Ἀναλυτῆ καὶ ὁ Κώστας Ρηγόπουλος, ποὺ δούλευε στὸ θέατρό τους ὡς δ/ντὴς σκηνῆς, δὲν ξέρανε τὸ μυστι-
κό του ἀλλὰ τὸν ἀγαποῦσαν.
Ἐγὼ δὲν μποροῦσα νὰ διανοηθῶ πὼς ἕνας φίλος, 21 χρόνια μεγαλύτερός μου, κάποτε θὰ πέθαινε καὶ θὰ τὸν πενθοῦσα.
Καὶ πὼς τὸ σόι του δὲν θἄβαζε τὸ ὄνομά του στὴν ταφόπλακα.
Δὲν ξέρω γιατί σηκώθηκα καὶ πῆγα σήμερα στὸ Α' Νεκροταφεῖο.
Ἄν μποροῦσα θὰ πήγαινα στὸ...δικό μου, νὰ τὸ διερευνοῦσα, νὰ διάλεγα ἴσως τοποθεσία, ἔτσι γιὰ νὰ τὸ διασκέδαζα, ἀλλὰ ποιό
νἆναι ἄραγε τὸ δικό μου Κοιμητήριο;
Πάντως, ἔχω παραγγείλει ἐπανειλημμένως:
ὄχι θρησκευτικὴ κηδεία,
ὄχι καλεσμένους,
μιὰν ἐπιγραφούλα μὲ τὄνομά μου, - μὴ γίνεται σύγχυση, μὴν νομίζουν πὼς εἶμαι ἆλλος κι' ἀρχίσουν καὶ κλαῖνε, ἔτσι κι' ἀλλοιῶς ψεύ-
τικα, μάταια καὶ ἀκαλαίσθητα. Ὅταν πεθάνω, δὲν θέλω Ἀλλοδαπ'-Ἑλληνικὰ καμώματα, νὰ μ' ἀφήσετε στὴν ἡσυχία μου..., - περὶ Ἀνα-
παύσεως δὲν ὀμιλεῖτε;
Ἤδη θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου ἐκλιπόντα, ἀφοῦ μὲ τὸ ζόρι καὶ μετὰ βίας βρίσκω μηδαμινὴ ἀγάπη.
Σὲ τρία χρόνια θὰ μ' ἔχουν ξεθάψει κακὴν κακῶς ἄγνωστοι δημόσιοι ὑπάλληλοι, ἀγανακτισμένοι ποὺ θὰ τὸ κάνουν δωρεάν.
Ἔ, ἀξίζουν τὰ ὀστά μου μιὰν πλήρη περιφρόνηση ἄνευ κέρδους!
Ζωὴ στὶς ψευδαισθήσεις σας.

Εικόνα * Τὰ μόνα ποὺ θὰ μὲ κλάψουν ἀληθινά.
====
Πέθανε ὁ ἀσθενὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν καρδιοχειρουργὸ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ φακελάκι.

Εικόνα

*
15/07/2014 08:00
Δραματική τροπὴ στὴν ὑπόθεση τοῦ χρηματισμοῦ τοῦ γιατροῦ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ. Ὁ συνταξιοῦχος καρδιοπαθὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν 60χρονο
χειρουργὸ καὶ Διευθυντὴ Τμήματος Κλινικῆς τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ «φακελάκι» πέθανε ἀπὸ ἔμφραγμα λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση στὴν
ὁποία ὑποβλήθηκε!

Ὁ 67χρονος ἀσθενὴς ἔπαθε ἔμφραγμα καὶ ἔχασε τὴ μάχη γιὰ τὴ ζωὴ στὴ Μονάδα Ἐντατικῆς Θεραπείας τοῦ νοσοκομείου, ποὺ νοσηλευόταν
μετὰ τὴν καρδιοχειρουργικὴ ἐπέμβαση στὴν ὁποία εἶχε ὑποβληθεῖ.

Ὑπενθυμίζεται ὅτι ὁ 67χρονος εἶχε πέσει θύμα ἐκβιασμοῦ ἀπὸ τὸν Διευθυντὴ τῆς Καρδιοχειρουργικῆς Κλινικῆς τοῦ νοσοκομείου, ὁ ὁποῖος δὲν
δεχόταν νὰ τὸν χειρουργήσει ἐπὶ 18 ἡμέρες ἐὰν δὲν ἔπαιρνε τὰ χρήματα ποὺ ζητοῦσε.

Μετὰ τὴν καταγγελία γιὰ χρηματισμὸ τοῦ καρδιοχειρουργοῦ, τὴν ἐπέμβαση ἀνέλαβε νὰ διενεργήσει ἆλλος χειρουργὸς τῆς καρδιοχειρουργικῆς
κλινικῆς, ὥστόσο, λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση, ὁ συνταξιοῦχος ξεψύχησε τὴν Κυριακὴ μέσα στὴν ἐντατική.

Οἱ συγγενεῖς του καταγγέλλουν ὅτι ἡ καθυστέρηση τοῦ χειρουργείου ἦταν μοιραία γιὰ τὴ ζωή του. Μάλιστα, μετὰ τὸν θάνατο τοῦ 67χρονου, ὁ
ὁποῖος ὑποβλήθηκε σὲ τετραπλὸ μπάι-πας, ἐπικοινώνησαν μὲ τὴν Ἑλληνικὴ Ἀστυνομία προκειμένου νὰ ἐνημερώσουν τὶς ἀρχὲς ὅτι ὁ ἄνθρωπός
τους κατέληξε, ἐνῶ ὅπως ἔγινε γνωστό, οἱ ἀστυνομικοὶ ζήτησαν νὰ γίνει νεκροψία-νεκροτομὴ καθὼς καὶ ἰστολογικὴ καὶ τοξικολογικὴ ἐξέταση.

Τὴν περασμένη Παρασκευὴ ὁ ἆντρας μιλῶντας στὸν τηλεοπτικὸ σταθμὸ Mega εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν 60χρονο χειρουργό, λέγοντας ὅτι πρόκειται
γιὰ ἔναν «κοινὸ ἐκβιαστή».

Ὁ συνταξιοῦχος ἀσθενής, εἶπε ὅτι πῆγε στὸν Εὐαγγελισμὸ μἐ ἔμφραγμα, καὶ τὴν κρίσιμη ἐκείνη ὥρα γιὰ τὴ ζωή του, ὁ καρδιοχειρουργὸς τοῦ ζή-
σε 1.500 εὐρὼ προκειμένου νὰ τὸν χειρουργήσει! Ὅπως σημείωσε, ἐξήγησε στὸ γιατρὸ ὅτι παίρνει μόνο μία σύνταξη, καὶ δὲν μπορεῖ νὰ βρεῖ τόσα
χρήματα, ἀλλὰ ὁ γιατρὸς συνέχισε νὰ ζητᾶ τὰ χρήματα, λέγοντας στὸν συνταξιοῦχο πὼς δὲν θὰ τὸν χειρουργοῦσε διαφορετικά.

Σημειώνεται ὅτι σὲ βάρος τοῦ γιατροῦ ἀσκήθηκε ποινικὴ δίωξη σὲ βαθμὸ κακουργήματος γιὰ δωροληψία κατ' ἐξακολούθησιν ἀπὸ ὑπάλληλο ποὺ
ἐνεργεῖ κατ' ἐπάγγελμα. Ὁ ἴδιος πάντως, ὅταν ὁδηγήθηκε ἐνώπιον τοῦ εἰσαγγελέα, ἀρνήθηκε τὴν κατηγορία, ὑποστηρίζοντας ὅτι τὰ χρήματα ποὺ
εἶχε πάνω του ἦταν δικά του καὶ τὰ εἶχε μαζύ του, γιὰ νὰ τὰ δώσει κάπου.

*
Πηγή (ἔχει γίνει πολυτονισμὸς στὸ κείμενο, καμία ἄλλη ἀλλαγή): ==== http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/stor ... a-fakelaki

Ἔ, ὄχι. Αὐτὰ δὲν συμβαίνουν (πιὰ) ἔτσι!...
Πεθαίνεις καὶ χωρὶς νὰ σοῦ ἔχουν ζητήσει ξεκάθαρα τὸ φακελάκι.
Σοῦ πατᾶνε τὶς φωνὲς μάλιστα ἐπὶ τόπου,
στὸ ἐξεταστικὸ τμῆμα,
γιατί ξαναπῆγες στὰ ἐπείγοντα
μιὰ μέρα ποὺ ἤπιες ἕνα χάπι τῆς πίεσης παραπάνω
κι' ἕνα ντεπόν,
ἐπειδὴ ἀλλοιῶς θὰ πέθαινες...

κι' ὥσπου νὰ φτάσεις ἐκεῖ σὲ βρῆκαν (λέει): σὲ καλὴ κατάσταση,
ὁπότε νὰ περιμένεις ἐπ' ἀόριστον.
Τελευταία επεξεργασία απο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την Μάιος 22nd, 2017, 7:56 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 32507
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Μάιος 22nd, 2017, 7:47 am

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
Saliveros έγραψε:
Σιδερένιος!
Γρήγορα βγήκες, ε;
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Πῶς εἶναι δυνατὸν νὰ μὴν ἔχει πέσει κακία ἐναντίον μου;
Ὄχι, οὔτε ποὺ μπῆκα ἀκόμη.
Καὶ δὲν ξέρω κι' ἄν θὰ μπῶ ποτέ.
Τρεξίματα κάνουμε μὲ τὸν φίλο Φωκίωνα.
Ἀγώνας τιμιότητος ἰατρῶν, καμιὰ φορά.
Saliveros έγραψε:
Υπάρχουν στην Ελλάδα μη-τίμιοι γιατροί; :o
Πέφτω απ' τα σύννεφα!
Εικόνα
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Καὶ μιὰ καὶ ὁ λόγος, μὲ τὸν ἀγαπητό μου Saliveros, πιὸ πάνω, γιὰ τιμιότητα.
Σηκώθηκα καὶ πῆγα στὸ Α΄ Νεκροταφεῖο.
Ἐκεῖ, στὸν οἰκογενειακό τους τάφο (ἀπὸ τὸ 1985), εἶναι θαμμένος καὶ ὁ κάποτε φίλος μου Δημήτρης Ἱωάννου, 1 Ἰανουαρίου 1997.
Βρῆκα χαραγμένα τὰ ὀνόματα τῆς μητέρας, τοῦ πατέρα του (Εἰρήνη, Γιῶργος), τῶν δύο ἀδελφῶν του (Σωσώ, Πολυτίμη), πολλὰ
ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του!
Δὲν πίστευα στὰ μάτια μου. Δὲν εἶχα πάει ποτὲ ὅλα αὐτὰ τὰ χρόνια.
Ὁ Δημήτρης ὑπῆρξε πολύτιμο ἄτομο γιὰ μένα.
Στὴν δεκαετία τοῦ 70, ἔκανε δύο φορὲς Διαθήκη, ἀφήνοντας ὅ,τι δικό του σὲ μένα. Τὴν ἔχω αὐτὴ τὴν Διαθήκη, ποὺ τὴν ἀκύρωσα,
ἀνοίγοντάς την, γιατί δὲν ἤθελα ποτέ μου νὰ πάρω τίποτα ποὺ δὲν μοῦ ἀνήκει ἀπὸ κανέναν. Θὰ εἶχα σπίτι δικό μου ἀπὸ τὸ 1997,
ἐφ' ὅσον ὁ γαμπρός μου μὲ τὴν ἀδελφή μου μᾶς πέταξαν ἔξω, τὴν μάννα μου κι' ἐμένα, τὴν ἴδια πρώτη νύχτα τοῦ γάμου τους, τὸν
Ὀκτώβρη του 1965. Σπίτι άπέκτησα μὲ δικά μου λεφτὰ τὸ 2016.
Εἶπα γιὰ ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του! Δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει ἕνας οἰκογενειακὸς τάφος. Ὁ κατάλογος 25 περίπου ὀνομάτων δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει.
Ὁ Δημήτρης ἦταν ἀνύπανδρος - ἴσως γι' αὐτὸ δὲν τὸν φρόντισε κανείς;
Τὸν ἤξερα τόσο καλὰ ὅσο κανεὶς ἆλλος. Εἶχε μιὰ τεράστια πληγὴ στὴν καρδιά του: περίπου 5 χρονῶ, εἶδε τὴν μάννα του νὰ αὐτο-
πυροβολεῖται. Ὁ πατέρας του εἶχε γράψει ἕνα βιβλίο μεταμέλειας, γιατὶ ἐκεῖνος ἦταν ἡ αἰτία, καὶ τὸ ὁποῖο ἀνακάλυψα ἐγὼ στὸ Μο-
ναστηράκι καὶ θεώρησα πὼς ἔπρεπε, τότε, νὰ τὸ δώσω στὸν Δημήτρη, ποὺ ἐξοργίστηκε καὶ λίγο κόντεψε...νὰ μὲ σφάξει! Ἦταν ἕ-
νας γάμος. Εὐλογημένος ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία. Σκέψου νὰ μὴν ἦταν. Ὁ Δημήτρης μισοῦσε τὸν πατέρα του.
Ὅταν τὸ εἶπα στὴν Μπεάτα Ἀσημακοπούλου, ποὺ ἦταν πολὺ φίλοι, ἔμεινε παγωμένη, σχεδὸν λιποθύμησε στὰ χέρια μου, μὲς τὸ
καμαρίνι της. Ἡ Κάκια Ἀναλυτῆ καὶ ὁ Κώστας Ρηγόπουλος, ποὺ δούλευε στὸ θέατρό τους ὡς δ/ντὴς σκηνῆς, δὲν ξέρανε τὸ μυστι-
κό του ἀλλὰ τὸν ἀγαποῦσαν.
Ἐγὼ δὲν μποροῦσα νὰ διανοηθῶ πὼς ἕνας φίλος, 21 χρόνια μεγαλύτερός μου, κάποτε θὰ πέθαινε καὶ θὰ τὸν πενθοῦσα.
Καὶ πὼς τὸ σόι του δὲν θἄβαζε τὸ ὄνομά του στὴν ταφόπλακα.
Δὲν ξέρω γιατί σηκώθηκα καὶ πῆγα σήμερα στὸ Α' Νεκροταφεῖο.
Ἄν μποροῦσα θὰ πήγαινα στὸ...δικό μου, νὰ τὸ διερευνοῦσα, νὰ διάλεγα ἴσως τοποθεσία, ἔτσι γιὰ νὰ τὸ διασκέδαζα, ἀλλὰ ποιό
νἆναι ἄραγε τὸ δικό μου Κοιμητήριο;
Πάντως, ἔχω παραγγείλει ἐπανειλημμένως:
ὄχι θρησκευτικὴ κηδεία,
ὄχι καλεσμένους,
μιὰν ἐπιγραφούλα μὲ τὄνομά μου, - μὴ γίνεται σύγχυση, μὴν νομίζουν πὼς εἶμαι ἆλλος κι' ἀρχίσουν καὶ κλαῖνε, ἔτσι κι' ἀλλοιῶς ψεύ-
τικα, μάταια καὶ ἀκαλαίσθητα. Ὅταν πεθάνω, δὲν θέλω Ἀλλοδαπ'-Ἑλληνικὰ καμώματα, νὰ μ' ἀφήσετε στὴν ἡσυχία μου..., - περὶ Ἀνα-
παύσεως δὲν ὀμιλεῖτε;
Ἤδη θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου ἐκλιπόντα, ἀφοῦ μὲ τὸ ζόρι καὶ μετὰ βίας βρίσκω μηδαμινὴ ἀγάπη.
Σὲ τρία χρόνια θὰ μ' ἔχουν ξεθάψει κακὴν κακῶς ἄγνωστοι δημόσιοι ὑπάλληλοι, ἀγανακτισμένοι ποὺ θὰ τὸ κάνουν δωρεάν.
Ἔ, ἀξίζουν τὰ ὀστά μου μιὰν πλήρη περιφρόνηση ἄνευ κέρδους!
Ζωὴ στὶς ψευδαισθήσεις σας.

Εικόνα * Τὰ μόνα ποὺ θὰ μὲ κλάψουν ἀληθινά.
====
Πέθανε ὁ ἀσθενὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν καρδιοχειρουργὸ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ φακελάκι.

Εικόνα

*
15/07/2014 08:00
Δραματική τροπὴ στὴν ὑπόθεση τοῦ χρηματισμοῦ τοῦ γιατροῦ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ. Ὁ συνταξιοῦχος καρδιοπαθὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν 60χρονο
χειρουργὸ καὶ Διευθυντὴ Τμήματος Κλινικῆς τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ «φακελάκι» πέθανε ἀπὸ ἔμφραγμα λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση στὴν
ὁποία ὑποβλήθηκε!

Ὁ 67χρονος ἀσθενὴς ἔπαθε ἔμφραγμα καὶ ἔχασε τὴ μάχη γιὰ τὴ ζωὴ στὴ Μονάδα Ἐντατικῆς Θεραπείας τοῦ νοσοκομείου, ποὺ νοσηλευόταν
μετὰ τὴν καρδιοχειρουργικὴ ἐπέμβαση στὴν ὁποία εἶχε ὑποβληθεῖ.

Ὑπενθυμίζεται ὅτι ὁ 67χρονος εἶχε πέσει θύμα ἐκβιασμοῦ ἀπὸ τὸν Διευθυντὴ τῆς Καρδιοχειρουργικῆς Κλινικῆς τοῦ νοσοκομείου, ὁ ὁποῖος δὲν
δεχόταν νὰ τὸν χειρουργήσει ἐπὶ 18 ἡμέρες ἐὰν δὲν ἔπαιρνε τὰ χρήματα ποὺ ζητοῦσε.

Μετὰ τὴν καταγγελία γιὰ χρηματισμὸ τοῦ καρδιοχειρουργοῦ, τὴν ἐπέμβαση ἀνέλαβε νὰ διενεργήσει ἆλλος χειρουργὸς τῆς καρδιοχειρουργικῆς
κλινικῆς, ὥστόσο, λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση, ὁ συνταξιοῦχος ξεψύχησε τὴν Κυριακὴ μέσα στὴν ἐντατική.

Οἱ συγγενεῖς του καταγγέλλουν ὅτι ἡ καθυστέρηση τοῦ χειρουργείου ἦταν μοιραία γιὰ τὴ ζωή του. Μάλιστα, μετὰ τὸν θάνατο τοῦ 67χρονου, ὁ
ὁποῖος ὑποβλήθηκε σὲ τετραπλὸ μπάι-πας, ἐπικοινώνησαν μὲ τὴν Ἑλληνικὴ Ἀστυνομία προκειμένου νὰ ἐνημερώσουν τὶς ἀρχὲς ὅτι ὁ ἄνθρωπός
τους κατέληξε, ἐνῶ ὅπως ἔγινε γνωστό, οἱ ἀστυνομικοὶ ζήτησαν νὰ γίνει νεκροψία-νεκροτομὴ καθὼς καὶ ἰστολογικὴ καὶ τοξικολογικὴ ἐξέταση.

Τὴν περασμένη Παρασκευὴ ὁ ἆντρας μιλῶντας στὸν τηλεοπτικὸ σταθμὸ Mega εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν 60χρονο χειρουργό, λέγοντας ὅτι πρόκειται
γιὰ ἔναν «κοινὸ ἐκβιαστή».

Ὁ συνταξιοῦχος ἀσθενής, εἶπε ὅτι πῆγε στὸν Εὐαγγελισμὸ μἐ ἔμφραγμα, καὶ τὴν κρίσιμη ἐκείνη ὥρα γιὰ τὴ ζωή του, ὁ καρδιοχειρουργὸς τοῦ ζή-
σε 1.500 εὐρὼ προκειμένου νὰ τὸν χειρουργήσει! Ὅπως σημείωσε, ἐξήγησε στὸ γιατρὸ ὅτι παίρνει μόνο μία σύνταξη, καὶ δὲν μπορεῖ νὰ βρεῖ τόσα
χρήματα, ἀλλὰ ὁ γιατρὸς συνέχισε νὰ ζητᾶ τὰ χρήματα, λέγοντας στὸν συνταξιοῦχο πὼς δὲν θὰ τὸν χειρουργοῦσε διαφορετικά.

Σημειώνεται ὅτι σὲ βάρος τοῦ γιατροῦ ἀσκήθηκε ποινικὴ δίωξη σὲ βαθμὸ κακουργήματος γιὰ δωροληψία κατ' ἐξακολούθησιν ἀπὸ ὑπάλληλο ποὺ
ἐνεργεῖ κατ' ἐπάγγελμα. Ὁ ἴδιος πάντως, ὅταν ὁδηγήθηκε ἐνώπιον τοῦ εἰσαγγελέα, ἀρνήθηκε τὴν κατηγορία, ὑποστηρίζοντας ὅτι τὰ χρήματα ποὺ
εἶχε πάνω του ἦταν δικά του καὶ τὰ εἶχε μαζύ του, γιὰ νὰ τὰ δώσει κάπου.

*
Πηγή (ἔχει γίνει πολυτονισμὸς στὸ κείμενο, καμία ἄλλη ἀλλαγή): ==== http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/stor ... a-fakelaki

Ἔ, ὄχι. Αὐτὰ δὲν συμβαίνουν (πιὰ) ἔτσι!...
Πεθαίνεις καὶ χωρὶς νὰ σοῦ ἔχουν ζητήσει ξεκάθαρα τὸ φακελάκι.
Σοῦ πατᾶνε τὶς φωνὲς μάλιστα ἐπὶ τόπου,
στὸ ἐξεταστικὸ τμῆμα,
γιατί πῆγες στὰ ἐπείγοντα
- 2 μῆνες μετὰ τὸ ἔμφραγμα -
μιὰ μέρα ποὺ ἤπιες ἕνα χάπι τῆς πίεσης παραπάνω
κι' ἕνα ντεπόν,
ἐπειδὴ ἀλλοιῶς θὰ πέθαινες...

κι' ὥσπου νὰ φτάσεις ἐκεῖ σὲ βρῆκαν (λέει): σὲ καλὴ κατάσταση,
ὁπότε νὰ περιμένεις ἐπ' ἀόριστον.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούνιος 12th, 2017, 9:00 am

Re: Ἰσλαμικὴ πρακτικὴ σὲ σχολεῖο!!!!
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Οὔτε συζήτηση.
-
Ἔχω κάνει ἐξόχως πολὺ θέατρο σὲ σχολεῖα καὶ μάλιστα καὶ ξεχωριστά, μὲ
μαθητές ὡς...ἠθοποιούς. Συνολικὰ πλέον τῶν 1.600.- παραστάσεων.
ΧΩΡΙΣ ὑποστήριξη Ὑπουργείων καὶ τὰ τοιαῦτα. Δὲν ὑπῆρξα κανενὸς δοῦλος.
Δὲν θὰ δίδασκα ποτὲ ἔργο ποὺ ἔχει προπαγάνδα κάθε λογῆς.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ εἶναι ἰδανικὸ κι' αὐτὴν θὰ δίδασκα ἀπὸ τὴν ἀρχὴ ὥς τὸ τέλος.
Βασισμένος στὴν Ἱστορία μας π.χ. θὰ παρουσίαζα καὶ ἕναν ἤ δύο Τούρκους,
ὄχι σὰν τέρατα ἀλλὰ μὲ ὅλα τὰ χαρακτηριστικὰ τῆς ἀλαζονείας τοῦ τυράν-
νου, ὅσο γίνεται πιὸ πιστὰ στὴν εἰκόνα τους (1821), γιὰ νὰ φανεῖ ἡ διαφορὰ
καὶ ὁ ρόλος τους, νὰ ἐπισημανθεῖ ὅμως ἔτσι τὸ δίκηο τῶν ξεσηκωμένων Ἑλλή-
νων καὶ ἄλλων λαῶν.
Ἐννοεῖται πὼς θἄθελα νὰ φαινόταν κι' ὁ ρόλος τοῦ προδότη - Ἕλληνα ἄς ποῦ-
με. Ποτὲ δὲν θὰ ξεχνοῦσα ὅ,τι τιποτένιο. Μόνο ποὺ θὰ τὄδινα στὴν ἐπιμελημέ-
νη δοσολογία τῆς διδαχῆς. Στὰ Σχολεῖα ἀποκλειστικῶς καὶ μόνον διδάσκουμε.
Στὰ καλὰ καθούμενα, μὲ κείμενο "φιλειρηνικῶν" προδιαθέσεων, νὰ δείχνω
ναζιστές, δικτάτορες, κατακτητὲς..., δὲν θὰ τὄκανα ποτέ, ἰδιαίτερα σὲ
Σχολεῖο ὅπου ἐκπαιδεύονται ψυχὲς καὶ μυαλά. Μοιάζω νὰ λέω τὰ ἴδια καὶ τὰ
ἴδια. Μᾶλλον θἄθελα νὰ μποροῦσα νὰ ταρακουνήσω ἀνευθύνους ποὺ τὸ παί-
ζουν ἁρμόδιοι.

Υ.Γ. Σὲ ζητήματα θρησκευτικὰ ὐπῆρξα ἀκόμα πιὸ πολὺ προσεκτικὸς. Στὴν "Μαί-
ρη Πόππινς τῶν Ἀθηνῶν", στὴν σκηνὴ τῆς Ἀναστάσεως, ὁρίστε ἡ σημείωση τοῦ
κειμένου μου ποὺ τηρήθηκε στὸ ἀκέραιο:
Πράξη τρίτη.
[Στήν ἐκκλησία. Πάσχα. Μπαίνει ὁ Καπ/στής μέ λαμπάδα, κάνει τόν σταυρό του,
ὀρθόδοξα. Ἀργότερα πλησιάζει δυό-τρεῖς θεατές, σάν νά εἶναι γνώριμοι ἤ συγ-
γενεῖς του, γιά τό "Χριστός Ἀνέστη" (ψιθυριστά). Πᾶντα μέ ἐπισημότητα καί κα-
τάνυξη. Σέ λίγο μπαίνουν οἱ Μ.Π., Ζ. καί Π. ἐπίσημα ντυμένοι, μέ λαμπάδες.
Ἀπό τήν ἀρχή ἀκούγεται - σιγά-σιγά δυναμώνει - τό χορωδιακό "Inneggiamo,
il Signor non è morto" ἀπό τήν "Καβαλερία Ρουστικάνα" (Μαρία Κάλλας). (...)]

Καλλιτεχνικῇ ἀδεία, ἔβαλα μουσικὴ μεγαλειώδη, ἰταλική, νὰ δημιουργήσω
ἀτμόσφαιρα θρησκευτικοῦ μεγαλείου, ἀλλὰ ἡ ὅλη συμπεριφορὰ τῶν Προσώπων
ἦταν Ὀρθόδοξη, γιατί ζοῦμε στὴν Ἑλλάδα. Καὶ δύο εἰκόνες, ἦταν κι' αὐτὲς ὀρθό-
δοξες. Τὰ παιδιὰ νὰ βλέπουν αὐτὰ ποὺ ξέρουν. Ὁ ἦχος τῆς Μουσικῆς νὰ εἶναι
κάτι πρωτόγνωρο, Ὑψηλό. Στὸ θέατρο ἀνοίγουν ὁρίζοντες, γι' αὐτὸ καὶ ὑπάρχει.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούνιος 18th, 2017, 3:30 pm

Re: Προτείνετέ μου μέρος γιὰ ἐργασία.
~
Κλινοσοφιστεῖες,
γιὰ πρώτη φορὰ σοφές - οὐί, μπιὲν σύρ!...

kitrino poukamiso έγραψε: Τα λεφτά δεν ειναι πρόβλημα.
Θελω απλά να γεμιζω τον χρονο μου παραγωγικα

Τρέλλα ἐξόχως ἐφικτὴ γιὰ ἐκλεκτούς.
~~
Στὸν Παράδεισο. Ὁ Θεὸς ἀφέντης θἆναι σὰν νὰ μὴν ὑπάρχει, δὲν θὰ σ' ἀδικήσει ποτέ, δὲν θὰ τοῦ δώσεις οὐδέποτε
λογαριασμὸ καὶ οἱ Ἅγιοι θὰ χαίρονται τὴν συντροφιά σου, γνέφοντας στοὺς Ἀγγέλους νὰ σὲ γλείφουν, νὰ τὸ χαίρε-
σαι, ἐντελῶς δωρεάν! Ὁ καιρὸς θὰ περνάει χάρμα χωρὶς προοπτικὴ νὰ πεθάνεις ποτέ ἤ νὰ γεράσεις καὶ νὰ σέρνε-
σαι στὸ κρεβάτι μὲ πόνους καὶ τὰ παρόμοια συνεπακόλουθα. Βέβαια, ὅλοι θὰ σ' ἐκτιμοῦν γιὰ τὸ θεάρεστο ἔργο ποὺ
θὰ προσφέρεις. Δὲν ἔχει σημασία τί. Ἀρκεῖ νὰ προσληφθεῖς στὸν Παράδεισο. Κι' ἄσε ὕστερα τὸν Δέλτα-Λόξ νὰ λέει
τὸ μακρύ του καὶ τὸ κοντό του γιὰ τὴν θεοδουλοπρέπειά σου ἤ τὸν Ἀντίοχο νὰ σκαρώνει στατιστικὲς γιὰ τὸ ἀνυπό-
στατο τῆς ἐργασιακῆς σου προσφορᾶς σὲ χώρους ἀνυπάρκτους (κατὰ τὴν γνώμη του) (τσοντάρω κι' ἐγὼ ἐπ' αὐτοῦ,
ἀλλἀ, ἐμένα, χέσε με, θανατόπληκτος εἶμαι, ξεψυχισμένα λόγια λέω, σύντομα θὰ μοῦ μπουκώσουν καὶ τὸ στόμα τὰ
σκουλήκια, - ἀμὰν πιά καὶ πότε!...- νὰ γλυτώσει καὶ ἅπαν τὸ ὑπαρκτὸ Φόρουμ.γκρ...) καὶ νἆσαι σίγουρος πώς, μιὰ
μέρα, θὰ λές:
- Τί καλὰ ποὺ ἔθεσα, τότε, τὸ ὑπαρξιακό μου πρόβλημα, στὸ Φόρουμ.γκρ!...Τἰ τύχη νὰ μὲ καθοδηγήσουν ἄνθρωποι
σοφοὶ στὰ ἀλλότρια
, χαζοὶ στὰ κατάδικά τους!...Εἰδικὰ σ' αὐτὸν τὸν Κλινό, πρέπει νὰ τοῦ πάω μιὰ γάτα, στὸν τάφο
του, καὶ νὰ τὴν παρακινήσω νὰ σκάβει, ὥσπου νὰ μπεῖ Φῶς Ζωῆς καὶ Τέχνης στὰ βάθη - καὶ...ποῦ ξέρεις; Ἴσως ἀνα-
στηθεῖ!...Γιατί ὄχι; Κακὸς ἄνθρωπος δὲν εἶναι!...

Πάντως, ἀναρωτιέμαι: γιατί θέλεις νὰ δουλέψεις; Γιατί δὲν μᾶς ζητᾶς νὰ σοῦ προτείνουμε κάποιαν Σχόλη καὶ Τεμπε-
λιά; Φοβᾶσαι μὴ σὲ ποῦμε Δημόσιον Ὑπάλληλο; Καὶ τί ἀνάγκη μᾶς ἔχεις ἐμᾶς; Διορίσου ἐσὺ καὶ ὅλο καὶ κάποιο κόμ-
μα θὰ στηρίζει τὰ δικαιώματά σου, ἀκόμη καὶ ἐπ' ἀμοιβῇ! Δὲν χρειάζονται πολλὰ προσόντα: ὑποτυπώδης γνῶσις τῆς
ἑλληνικῆς, ἀξιοπρόσεκτο γκομενικὸ ἠθικὸ μπουρδούκλωμα, ἄψογη χρήση λατινικοῦ ἐρωτηματικοῦ - νὰ μὴν σὲ λένε
καὶ ξερόλα... Αὐτά!

Τὴν ἡμέρα τοῦ διορισμοῦ σου ὅλοι θὰ σὲ μουντζώνουν ἀπὸ ζήλεια καὶ φθὀνο. Ἀλλά, τί ἀνάγκη θἄχεις, ἐσύ; Εἴπαμε:
θὰ σὲ γλείφουν, κάποιοι, ἀπὸ πάνω ὥς κάτω, μπρὸς-πίσω, ἄχ!...Ἔτσι μοῦ 'ρχεται νὰ σοῦ βγάλω τὰ μάτια ἀπὸ τὸ κα-
κό μου! Μὴν κοιτᾶς ποὺ δὲν τὸ δείχνω οὔτε καὶ τ' ὁμολογῶ!...
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούνιος 22nd, 2017, 7:36 am

George_V έγραψε:
ΑΝΤΙΟΧΟΣ έγραψε: Να μη υποθέτεις φίλτατε Γεώργιε Εκδικητικέ. Μπορεί να απεχθάνομαι τους ομοφυλοφίλους ως κοινωνική ομάδα καί να τους θέλω στο κοινωνικό περιθώριο, δηλαδή όπου ήσαν πρό τινων δεκαετιών, πλήν όμως δεν επιθυμώ καί την επιβολή ενός νέου θρησκευτικού μεσαίωνος εν Ελλάδι. Έτερον εκάτερον. Άρα, εψήφισα την επιλογήν την οποίαν εψήφισεν καί ο φίλτατος Κλινοσοφιστής. :smt018 :wave:

Eσυ ελεγες σε αλλο νημα οτι θα σκοτωνες το παιδι σου αν ηταν γκευ και τωρα σε επιασε ο πονος για τους υπολοιπους? <------ ἐξίσου ἠλίθια πρακτικ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δὲν θέλω νὰ βλέπω ἐκεῖνο τὸ "φίλτατος Κλινοσοφιστής", μοῦ τὴ δίνει βάναυσα, γιατί δὲν εἶμαι φίλτατος κανενός.
Ἄν καὶ καλλιτέχνης, προτιμῶ νὰ διαλέγω τοὺς "θαυμαστές μου" καὶ κυρίως νὰ τοὺς ἀπορρίπτω στὴν συνείδησή
μου, - ὅσους δὲν γουστάρω
. Ἄρχισα δὲ νὰ ὑποστηρίζω τοὺς ὁμοφυλόφιλους πολὺ πρὶν μάθω νὰ χρησιμοποιῶ
τὸν Η/Υ κι' εὐθὺς ἀμέσως μόλις αὐτο-ὀνομάσθηκα Κλινοσοφιστής.
Στὸ Φόρουμ.γκρ μπῆκα (2008) ἤδη Κλινοσοφιστὴς καὶ γνωστός.
Τὶς θρησκεῖες, γενικῶς, τὶς ἔχω ἐγγεγραμμένες, πόσῳ μᾶλλον κάποιαν συγκεκριμένην καὶ ὑπονοουμένην. Ἡ νεώ-
τερη λόξα τῆς Ἀλλοδαπ'-Ἑλλάδος ποὺ θὰ τὴν ἀκριβοπληρώσει.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 4th, 2017, 7:16 am

Re: Καρδιογράφημα - Ἐμφράγματα.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε: Προσπαθησε να γινεις καλα και μην αφηνεις το θεμα στην τυχη

Ορέστης_35 έγραψε: Αν δε βρεις κατάλληλο γιατρό σε χαντακώνει.

Ἔχω καλὸ παθολόγο
ἀλλὰ...
Καὶ νὰ πεθάνω, 72-3 χρονῶ εἶμαι,
ἄφραγκος εἶμαι,
δὲν ἔσκυψα τὸ κεφάλι ποτὲ καὶ δὲν ἔγλειψα κανέναν...
- σιγὰ τὴν ἀπώλεια τῆς Ἀλλοδαπ'-Ἑλληνικῆς Κοινωνίας!
Ἕνας ἀθόρυβος πεθαμένος, - τὸ φτύσιμό μου ὅμως θέλω ν' ἀκουστεῖ -,
στὰ "κρυφὰ" θὰ μὲ κηδέψουν,
γιατί ἔτσι ἐπιθυμῶ.
====
Ἔλαβα ἕνα πολὺ συμπαθὲς μήνυμα (Π.Μ.)
ἀπὸ τὴν Σουβλίτσα,
σχετικὰ μὲ τὴν ἀσθένειά μου. Πολλὴ κατα-
νόηση καὶ συμπαράσταση. Εὐχαριστῶ καὶ
δὲν θὰ τὸ ξεχάσω.
Ἔχω θᾶρρος καὶ ὅλα...τὰ κοροϊδεύω, ὅ-
πως θἄχει παρατηρήσει. Βέβαια, δὲν εἶναι
μονοδιάστατα τὰ πράγματα.
Ὑπάρχουν δύο ἄνθρωποι ποὺ μοῦ συμπα-
ραστέκονται κι' ἕνας γιατρὸς μὲ κατανόη-
ση, ὁ Παθολόγος. Οἱ φαρμακοποιοί μου...
Περιβόλι χαρᾶς κι' ἐνδιαφέροντος θἄλεγα.
Χαμένος τελείως δὲν πάει κανένας τίμιος.
Ξέρω τί μοῦ συμβαίνει
καὶ ἡ τόση συναναστροφή μου μὲ χιλιάδες
ἀνθρώπους μὲ κάνει νὰ τοὺς διαβάζω πρὶν
ἀκόμη καλὰ-καλὰ τοὺς δῶ.
Ἔχω γίνει πρὸ πολλοῦ μοῦτρο - ἀλλὰ ἀθῶος!
Ὄχι, φακελάκι δὲν ὑπόσχομαι σὲ κανέναν
γιατρό. Ἔχω πρόσβαση γιὰ δωρεὰν περί-
θαλψη. Καὶ καλὰ θὰ κάνουν, ἐκεῖνοι, του-
λάχιστον νὰ μὴν παρασταίνουν τοὺς κου-
μουνιστές, γιατί ΔΕΝ εἶναι.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 8th, 2017, 7:57 am

Re: Προσοχὴ, γενέθλια: Χρόνια πολλά και κεφάτα:kl,mast.
Γενέθλια.
Χρόνια πολλὰ καὶ κεφάτα!:
Εικόνα . poeta (106). Ἄς ἀρχίσω μὲ κάτι ἀνἀλαφρο: δὲν μ' ἀρέσει ποὺ δηλώνουν
διάφοροι ἀπίστευτες ἡλικίες. Ἄς εἶναι. Πάντως, τὴν poeta τὴν εἶχα ξεχωρίσει ἐξ ἀρχῆς
σὰν κάποια πιὸ "δική μου", ὡς ἄτομο τῆς λογοτεχνίας - αὐτὴν καὶ κάποιαν ἄλλη, πασί-
γνωστη, ποὺ δὲν εἶναι τῆς στιγμῆς νὰ τὴν ἀναφέρω.
Ἤμουν αὐστηρὸς (καὶ) μαζύ της γιατί περίμενα πολλὰ καὶ ὑψιπετῆ. Μπορεῖ νὰ φταίω ἐ-
γὼ ποὺ περιμένω κι' ἄλλους νὰ ἐμπιστεύονται τὸ Φόρουμ.γκρ καὶ νὰ δημοσιεύεουν ὅ,τι
πιὸ καλὸ μποροῦν. Ὅμως αὐτὸ τὸ κενό, ἡ ἀπόσταση ποὺ δημιουργήθηκε, ἄθελά μας πι-
στεύω, ἀνάμεσά μας, μὲ πληγώνει. Τὴν μοναξιὰ τὴν νιώθεις ὅταν σοῦ λείπουν οἱ ἄξιοι.
Ὅπου ὅμως καὶ νὰ βρίσκεται ἡ poeta, τῆς εὔχομαι ὑγεία καὶ νὰ γράφει σπουδαῖα πρά-
ματα. Ἡ Ἑλλάδα - ὅπως τὴν ἐννοοῦμε καὶ ὄχι ὅπως τὴν κατάντησαν - ἔχει ἀνάγκη ἀπὸ
φρέσκο αἷμα στὴν Γλώσσα, ἑλληνικὸ αἷμα καὶ ὄχι μπάσταρδο. Σ' ἕναν μήνα ἀπὸ τώρα,
δὲν ξέρω ἄν θὰ ζῶ - θὰ ξεψυχήσω ὅμως ἑλληνικά. Εἴθε νὰ συνεχίσετε ἐσεῖς, poeta, ν'
ἀνασαίνετε καὶ νὰ ἐκπνέετε ἑλληνικά. Μεγάλη προδοσία ξεφύτρωσε γύρω μας.
sevenseas (98),
Game Mania (30),
^JimArr^ (24),
giwcmpunk14 (18)
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Luigi » Ιούλιος 16th, 2017, 8:32 am

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
Ἡ λέξη "κλινοσοφιστής" προέκυψε στὴν ΣΤΟΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ, ὅπου συχνάζει τὰ βράδυα μιὰ καλὴ συντροφιὰ ἀντρῶν ποὺ παρακολουθοῦν ἐκδηλώσεις, συμμετέχουν δὲ, οἱ περισσότεροι, καὶ στὸν μπουφὲ [ἀτραξιὸν τῶν ὁμιλητῶν, αὐτό!] καὶ αὐτοαποκαλούνται δειπνοσοφιστὲς [Ἀθήναιος, Ἕλληνας λόγιος ἀπὸ τὴν Αἴγυπτο, ἔχει γράψει τοὺς "Δειπνοσοφιστὲς", - τὸ παίξαμε στὸ Ραδιόφωνο]. Λιτοδίαιτος ἐγὼ, δήλωσα δεινὸς περὶ τὰ...ἐρωτικά, ἄρα (τότε μοῦ ἦρθε): κλινοσοφιστής.

Α, μάλιστα. Ενδιαφέρον.
Albrecht έγραψε: Ένα θετικό στοιχείο είναι ότι κρύψαμε τις επιθετικές αρετές μας απ τους σκαουτερ της Μπαρτσα.Δεν θα ξέρουν από που θα τους έρθει
Άβαταρ μέλους
Luigi
Fast poster

Δημοσ.: 1065
Εγγραφη: Ιούλιος 10th, 2017, 3:08 pm
Το μέλος Luigi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 16th, 2017, 2:44 pm

Re: Πρόταση γιὰ κατάργηση τῆς Θρησκειολογίας ...
====
Κλινοσοφιστεῖες - ἔμφραγμα.
~~
ἤ μετριόφρων... ἤ ταλαντοῦχος·
δὲν ὑπάρχει τρόπος νὰ τὸ ἀποφασίσεις ἐσύ,
- σ' ἔχει διαλέξει ἡ μοίρα σου!

* Ἀφιερωμένο στὸν καινούργιο φίλο μας Luigi.
~
Βέβαια, ὁ oldjedi, ποὺ ἄνοιξε τὸ θέμα, ὁ ἴδιος καὶ ὀφείλει νὰ ἀπαντᾶ, στὶς ἀντιλογίες προπαντός, ἀλλὰ ἄς μὴν
...τὸ παρακάνει. Πολλοὶ δὲν ἀξίζουν ἀπόκρισης. Ἔχουν κακία σὲ κάθε ἐμφάνισή τους.

Ἐν πρώτοις, ἔχει δίκηο, oldjedi ἔγραψε:
Κανεις λαθος ...
Η Θρησκειολογια , βασιζεται στην ΠΙΣΤΗ ...που ειναι κατι το απροσδιοριστο ...
Η Πολιτικη , βασιζεται στην αναλυση των δεδομενων και την ΓΝΩΣΗ καποιων βασικων αρχων ...Στην πολιτικη,
το να εχεις λαθος αποψεις, αποδεικνυεται ευκολα απο τα γεγονοτα ...και δεν υπαρχουν απροσδιοριστα πραγ-
ματα ...

Ἄν ἔβαζε τόνους, θὰ τοῦ ἔλεγα "εὖγε". Μὲ τέτοια πράματα θυμώνω ἀλλὰ...ἆντε, καμιὰ φορὰ πάω πάσο!
Πάντως, ἀπευθυνόμενος στὸν ἴδιο, λέω: ὄχι, νὰ μὴν καταργηθεῖ τίποτα, καμιὰ στήλη, οὔτε ἡ Θρησκειολογία.
Ὅποιος θέλει μπαίνει, ὅποιος ὄχι, δὲν μπαίνει.
Νὰ ἐξομολογηθῶ καὶ τὴν ἁμαρτία μου:
πᾶντα ρίχνω μιὰ ματιὰ στὴν Θρησκειολογία, ἔτσι, μὲ πικρὴ διάθεση νὰ χαμογελάσω μὲ τὶς χαζομάρες ποὺ δια-
βάζεις ἐκεῖ, ἔνθεν κι' ἔνθεν. Κάθε φανατισμὸς εἶναι χαζομάρα. Καί, ὅταν μπαίνω, δὲς τί σύμπτωσις: ἀπὸ δῶ τὸ
πάω, ἀπὸ κεῖ τὸ φέρνω, ὅλο ΓΑΤΟλογία κάνω!... Μὴ μὲ παρεξηγεῖτε. Περνάω μεγάλο βάσανο στὴν ζωή μου
- ὄχι πὼς παλαιότερα, ὅταν δὲν τὸ περνοῦσα, ἤμουν ὑποΓΑΤέστερος, ὄχι, τέτοιο ψέμα δὲν θὰ τὸ πῶ.
Μὴν ξεχνᾶμε ὅτι πήγαινα νὰ δημιουργήσω καὶ κλινογατοσοφισμό - καὶ μοῦ διαγράψανε ὁλόκληρο νῆμα, κατ' ἀπ-
αίτησιν θρησκοληπτῶν, φαντάζομαι! Λὲς καὶ δὲν εἶμαι ἱκανὸς νὰ ἐπανέλθω σ' ἄλλη στήλη, μ' ἆλλον τίτλο!...
Ὑπάρχουν πολλοὶ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ (αὐτὸ σημαίνει ἔλλειψη δύναμης τῆς φαντασίας καὶ συνοδεύεται μὲ δουλοπρέπεια
σὲ κάτι ὑποτίθεται κερδοφόρο ἤ ἐλπιδοφόρο, πεῖσμα, καί τινα άκόμη βλαψίματα τῆς φύσεως) στὸν κόσμο - καὶ
τοῦ Φόρουμ.γκρ.
Οἱ θρησκεῖες καὶ τὰ κόμματα ἔχουν ρίζες βαθειὲς μέσα στὰ σύνολα ἀτόμων καὶ σὲ κάθε ἄτομο ξεχωριστά. Ρίζες
Ὑγείας ἀλλὰ καὶ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑΣ, - "ἀρρωστημένα μυαλὰ" ποὺ λέμε. Βέβαια, οὔτε ἕνας στὰ διακόσια ἑκατομμύρια
δὲν ἀναγνωρίζει τὴν ἀρρώστεια, τὸ σφᾶλμα του. Ὅλοι θεωροῦν ἑαυτοὺς ἔξυπνους, πιὸ ἔξυπνους ἀπὸ τὸν κάθε
ἕναν μέσα στὰ διακόσια καὶ βάλε ἑκατομμύρια. Μὴν κοιτᾶς ποὺ συχνάκις μιλοῦνε/γράφουνε σεμνῶς, χαμηλοτό-
νως, μὲ μετριοφροσύνη ποὺ ἰσοδυναμεῖ μὲ ἔλλειψη ταλέντου καὶ αὐτοπεποιθήσεως. Μὴν τοὺς τὸ πεῖς ὅμως, θὰ
φουρκιστοῦν καὶ τότε ἀλλοίμονό σου, ἄ!
Ἄς μὴν κάνω κατάχρηση τῆς εὐκαιρίας.
Ἄς κλείσω λέγοντας πὼς ἡ κακοήθεια εἶναι τὸ πρῶτο συστατικὸ στὸ αἷμα τῶν ἀνθρώπων. Μὲ τὸ νὰ μποροῦν ψευ-
δωνύμως νὰ γίνονται ὄχεντρες, εἶναι σὰν νὰ χαίρονται σὲ σεξουαλικὰ ὄργια παρασκευασμένα ἐντελῶς δωρεάν,
τιμητικῶς πρὸς τὸ ἄτομό τους - φαντάζονται, σκέψου!...
Καλά, μὴν τὸ πάρεις, ἀναγνώστη μου καὶ ἀναγνώστριά μου, προσωπικῶς. Μόνον ἀνικανοποίητοι παθιάζονται. Ἄ,
ΚΑΙ προσβάλλονται.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 20th, 2017, 7:11 am

Re: Ἠθικὴ περὶ ἔρωτος καὶ ἆλλες ἀνοησίες.
----
Κλινοσοφιστεῖες - ἔμφραγμα.
~
Εἶσαι κι' ἐσὺ κλινοηδυεπής ἀλλὰ...
νὰ μοῦ λείπεις, δὲν σὲ θέλω!

~
Μοιραῖα_Ὅλα:
Ἰάνη, Ἰάνη, Ἰάνη
(...)
ΥΓ: Διατηρείς, προς τιμήν σου, όλα τα συστατικά που σε ξεχωρίζουν και σε κάνουν αυτό που είσαι. :wave: :smt008

* * *
- Ἐν πρώτοις, σ' εὐχαριστῶ γιὰ τὴν φιλοφρόνηση.
Δὲν ξέρω (ποτὲ κανεὶς δὲν ξέρει), ἡ περίπτωσή σου ἀνέκαθεν μὲ ἐρέθιζε νὰ γράψω,
νὰ πειράξω, νὰ νιώσω πὼς κάτι κάνω ἐδῶ μέσα. Ἴσως εἶσαι καὶ ἡ μοναδικὴ ἐπ' αὐ-
τοῦ. Χωρὶς εὐγένειες καὶ καταναγκασμούς. Βέβαια, ὅλο σὲ βρίζω! Εἶναι ποὺ ἔχω τὴ
χαριτωμένη Βουγιουκλάκη μέσα μου, τὴν "Μανταλένα", στὸ ἀρσενικό της, ὁ Μουσί-
τσος!...
Ἀλλὰ καὶ σύ, Μουσίτσα εἶσαι, στὸ πιὸ...χαζοβιόλικο!
Ὅσο γιὰ τὴν ἠθικὴ περὶ ἔρωτος, ναί, ὑπῆρξα ἠθικός, ἠθικότατος Ἕλληνας.
Δὲν κορόιδεψα. Ἔζησα μὲ χαρὰ μέχρι ὀδύνης.
Ἔπεσα μὲ τὰ μοῦτρα σὲ ὅλους τοὺς ἔρωτές μου. Σὰν σήμερα, πέθανε μία φίλη ποὺ
μὲ ἀγάπησε ὅσο κανείς. Εἶναι νὰ χάνεις τὸ μυαλό σου στὶς ἀναμνήσεις.
Ὁ Ἔρωτας μοῦ προσφέρθηκε πλουσιοπάροχα καὶ μοῦ 'βγαλε τὰ μάτια, ἀλλά, ὡς τυ-
φλὸς Ὅμηρος, ἔγινα σοφός. Ζῶ μὲ δυὸ γάτους εὐτυχισμένα καὶ περιμένω ἀνὰ πάσα
στιγμὴ τὸν θάνατο, κάνοντας ὅ,τι μπορῶ νὰ μὴν χρειάζομαι κανέναν.
Ἄν ζούσαμε μαζύ, ἐσὺ δὲν θὰ ἤθελες τοὺς γάτους μου. Ἔ, θἄπαιρνες πόδι. Προτιμῶ
τὶς γάτες καὶ ξέρεις πὼς δὲν ἀστειεύομαι.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
* * *
Μέρος Δεύτερο ἤ Σεγκόντα Πᾶρτε.
Moiraia_Ola έγραψε:
Μα πραγματικά με συγκίνησες τώρα. Εἶσαι μερικὲς ἑβδομάδες μικρότερη ἀπὸ τὴν κόρη μου, ἄρα:
μόνον πλατωνικά, πατρικὰ μπορῶ νὰ εἶμαι ἐρωτευμένος μαζύ σου.
Λίγο τὄχεις αὐτό ὅμως;
Ήταν από τα πιο αληθινά μηνύματα που έχουμε ανταλλάξει εδώ και καιρό
Σου αρέσει να με πειράζεις, γιατί ξέρεις πως τα σηκώνω, γελάω μάλιστα
και ίσως, γιατί κατά βάθος γνωρίζεις καλά, πως δεν είμαι τόσο... χαζοβιόλα.
Ξέρω πὼς προσέχεις πολὺ τὰ γραφτά σου καὶ δὲν ἀφήνεις τίποτα στὴν τύχη. Σημαντικὸ αὐτό. Χω-
ρὶς νὰ εἶσαι ψεύτικη, δὲν παρουσιάζεσαι ἀτημέλητη. Ἄρα τὸ "χαζοβιόλα" εἶναι πείραγμα. Θὰ καμά-
ρωνα νὰ περπατούσαμε δίπλα-δίπλα, ὅπως καμαρώνω καὶ μὲ τὴν κόρη μου. Ἀλλὰ μὲ μιὰν ἀξίωση:
νὰ...καμαρώνεις κι' ἐσὺ γιὰ μένα! (Κόβει ὅμως τὸ μυαλό σου ἀπὸ τέτοια;)

Κάνεις σπουδαίο έργο εδώ μέσα. Μακάρι να ταν άλλοι οι καιροί και να πληρωνόσουν από κάπου
γι αυτό.
Ἔ, ὄχι καὶ νὰ πληρωνόμουν!!! Καὶ μοῦ λὲς ὕστερα πὼς δὲν εἶσαι...χαζοτέτοια! Μὲ ξέρεις νὰ ἐκπορ-
νεύω τὴν ὕπαρξή μου;

Έχεις μια απίστευτη πειθαρχία στην παρουσία σου. Κάτι περισσότερο ἀπὸ πειθαρχία.
Είσαι ένας ιδιαίτερος άνθρωπος, χωρίς εσένα, το φόρουμ θα ήταν μισό. Κόψε κάτι, κόψε κάτι. Μὴν
τὸ πάρουν κι' ἀπάνω τους, ὅλοι αὐτοὶ μαζύ, ὅτι ἀξίζουν ὅσο μόνος ἐγώ!... Τὴ δική σου ἀξία νὰ μοι-
ράζεις τόσο σπάταλα, - ἔ;

Άντε πολύ αγαπηθήκαμε, ξεκατίνιασμα τώρα χαχα! Αὐτὸ τὸ "δεύτερο" πράμα νὰ μὴν ἤσουν ὧρες-ὧ-
ρες.
Ἐλπίζω, ἅμα φτάσεις στὴν ἡλικία μου, κι' ἀφοῦ θὰ κλαῖς ἀνεπανόρθωτα τὸν χαμό μου, νὰ ὡριμάσεις
καὶ νὰ μὴν λὲς πιὰ τέτοια θεόχαζα.

φιλί γλυκό και τρυφερό, μόνο για σένα. Μπροστὰ σὲ ὅλους, - νὰ τὸ δοῦν καὶ νὰ σκάσουν!

Εικόνα <----- Ἔτσι, νὰ φαίνεται καλά, πὼς μὲ φιλᾶς ἐσύ!
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 25th, 2017, 9:00 am

Κλινοσοφιστεῖες - ἔμφραγμα:

Ἀπαιτοῦμε μὰ εἶστε εὐτυχισμένοι.
Εικόνα * Γράφει ὁ Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.

Οὔτε δικό μου κείμενο (δὲν θἆναι αὐτὴ ἡ πρώτη φορά) οὔτε λογοτεχνία.
Λίγη τιμὴ σ' ἕναν ἄνθρωπο ποὺ ἐλάχιστα ἤξερα γι' αὐτόν (ὅτι πάντρεψε
δύο ὁμόφυλα ζευγάρια στὴν Τῆλο...- εἶχε γίνει ντόρος!) καὶ ποὺ τυχαί-
ως, πρὶν λίγο, εἶδα περισσότερα γι' αὐτὸν στὸ Λεύκωμα (τὸ Φέις Μπούκ)
τοῦ Δημήτρη Τσαμπρούνη , - ὁ ἕνας ποὺ παντρεύτηκε τότε ἐκεῖ.

Εικόνα * Τάσος Ἀλιφέρης,
ποὺ δὲν ἐνδιαφερόταν γιὰ τὶς ἑπόμενες ἐκλογές,
ἀλλὰ γιὰ τὶς ἑπόμενες γενιές.

Νὰ κάτι ποὺ τὸ ζηλεύω:

Εικόνα * «Ἦρθε τὸ '83, σὰν ἀγροτικὸς γιατρός. Πῆγε στὸν Ἀνδρέα Παπανδρέου
καὶ τοῦ εἶπε:
"Ἀφοῦ μιλᾶμε γιὰ ἀποκέντρωση στὸ πρόγραμμά μας, πρόεδρε, θὰ πρέπει νὰ τὴν κάνουμε πράξη"».
- Σπύρος Ἀλιφέρης, γυιὸς τοῦ Τάσου Ἀλιφέρη.

«Ὁ πατέρας μου ἔλεγε στὸν κόσμο πὼς πρέπει νὰ γίνει λύκειο στὸ νησί. Ἔγιναν καταλήψεις, κινητοποιήσεις,
τὰ κατάφεραμε τελικά. Σήμερα, ἡ Τῆλος ἔχει ἀπὸ βρεφονηπιακὸ σταθμὸ μέχρι λύκειο καὶ ἕνα σύνολο 80 παι-
διῶν».

Εικόνα * Τὰ λόγια περιττά.

* «Σιγὰ-σιγά, μὲ προσεκτικὰ βήματα καιὶσεβόμενοι τὸ φυσικὸ περιβᾶλλον, ἦρθε καὶ ἡ ἀνάπτυξη. Ἀπὸ 150
κλίνες ποὺ εἶχε ἡ Τῆλος, φτάσαμε μὲ σταθερὰ βήματα στὶς 1.700».

Εικόνα * Χωρὶς...διαφήμιση!

Εικόνα * Ὁ Δήμαρχος Τάσος Ἀλιφέρης ἀγκαλιάζει τὸ νεογέννητο
ἐγγόνι του. Αὐτὴ θὰ εἶναι ἡ τελευταία τους συνάντηση, καθὼς λίγο καιρὸ ἀργότερα ὁ ἴδιος θὰ φύγει ἀπὸ
τὴν ζωή.
Ἡ Τῆλος βρέθηκε γιὰ τὰ καλὰ στὸ ἐπίκεντρο τῆς ἐγχώριας εἰδησεογραφίας τὸ καλοκαῖρι τοῦ 2008 – ἦταν
ἡ ἐποχὴ ποὺ ὁ Τάσος Ἀλιφέρης προχωρᾶ σὲ μία ἐξόχως προοδευτικὴ κίνηση. Στὴν σύναψη πολιτικοῦ γά-
μου μεταξὺ δύο ὁμοφύλων ζευγαριῶν, ἐκμεταλλευόμενος τὴν ἀπουσία διευκρίνισης τοῦ φύλου τῶν μελλο-
νύμφων στὸν Ἀστικὸ Κώδικα γιὰ ἕναν πολιτικὸ γάμο. Μία κίνηση ποὺ ξεσήκωσε θύελλα ἀντιδράσεων, μὲ
τὸν τότε ὑπουργὸ Δικαιοσύνης, Σωτήρη Χατζηγάκη, νὰ χαρακτηρίζει τοὺς γάμους ἀνυπόστατους, προβαί-
νοντας στὴν ἀκύρωσή τους, σὲ συνεργασία μὲ τοὺς εἰσαγγελεῖς Πλημμελειοδικῶν Ρόδου καὶ Ἀρείου Πάγου.
«Μὲ πῆρε ἀναστατωμένος τηλέφωνο τὸ βράδυ», λέει σήμερα ὁ Σπύρος.«Εἶχε ἐκνευριστεῖ διότι ὐπῆρχε μιὰ
τάση ἐκμετάλλευσης ἀπὸ κάποιους ἄλλους δήμους πρὸς ὁμόφυλα ζευγάρια ποὺ ἤθελαν νὰ συνάψουν πο-
λιτικὸ γάμο. Τοὺς ἔλεγαν "Nαί, ἐλᾶτε, θὰ τὸ κάνουμε", κι' ἐνῶ ἐκεῖνοι ὀργανώνονταν, στὸ τέλος ἔκαναν
πίσω μὲ θλιβερὲς δικαιολογίες. "Σπύρο, θὰ τὸ κάνουμε ἐμεῖς ἐδῶ, στὸ νησί. Εἶσαι μέσα;", μὲ ρώτησε.
Ἀπάντησα "ναὶ" χωρὶς κἄν νὰ τὸ σκεφτῶ.
(...) Ὁ πατέρας μου, γιὰ νὰ ἀποφύγει ὅλη αὐτὴν τὴ βαβούρα, ἀποφάσισε νὰ ὑπογραφεῖ ἡ διοικητικὴ πρά-
ξη στὶς ἑπτὰ ἡ ὥρα, ὁπότε μᾶς ἔστειλε γιὰ καραοῦλι στὶς πόρτες τοῦ δημαρχείου ἀπὸ τὶς ἕξη.Ἦρθαν τὰ δύο
ζευγάρια - δύο ἆνδρες, δύο γυναῖκες - κι' ἐμεῖς οἱ ὑπόλοιποι ἤμασταν μάρτυρες. Ἦταν ἐξόχως συγκινητικὴ
στιγμή. Ὁ πατέρας μου, θυμᾶμαι, εἶπε λίγα λόγια, σὰν ἄδειασμα ψυχῆς. "Ἀπαιτοῦμε νὰ εἶστε εὐτυχισμέ-
νοι
", ψέλλισε κάποια στιγμή. Βέβαια, κάποιοι δὲν τοῦ συγχώρεσαν ποτὲ αὐτὴν τὴν κίνηση. Ἔφτασαν στὸ
σημεῖο νὰ λένε πὼς τὸν καταράστηκε ὁ μητροπολίτης, γι' αὐτὸ ἔπαθε καρκίνο στὴ γλώσσα. Ἀπίθανα πράγ-
ματα.Πολεμήθηκε ἔντονα σὲ ὅλη του τὴν ζωή, σὲ κάθε του βῆμα. Ἀκόμα καὶ ἀπὸ τὸν χῶρο ποὸ προερχόταν,
τὸ ΠΑΣΟΚ».

Εικόνα * Εὐαγγελία Βλάμη, Δημήτρης Τσαμπρούνης. Παντρεύ-
τηκαν, τὀτε (ὄχι...ἀναμεταξύ τους), στὴν Τῆλο.
[Ἡ Εὐαγγελία πέθανε τὸν περασμένο Μάιο ἀπὸ καρκίνο].
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 30th, 2017, 8:15 am

Τί μοῦ θυμίζει...,

Εικόνα ...μωρέ, τί μοῦ
θυμίζει...

Ἆσπρα εἶναι τὰ μαλλιά μου, ποτὲ ξανθά, κι' ὁ γατούλης μου δὲν εἶναι
παρὰ ἀπὸ κάτω του καὶ στὰ ποδαράκια λευκός...,
ἀλλὰ..., παρ' ὁλ' αύτά,
τί μοῦ θυμίζει..., μωρέ, τί μοῦ θυμίζει...

Ἆσε ποὺ, ὅ,τι ὥρα θέλει, βρίσκεται στὴν ἀγκαλιά μου, δὲν χρειάζονται
ἀπόπειρες καὶ πονηριὲς γιὰ νὰ μὲ προσεγγίσει..., γι' αὐτὸ λέω: τί μοῦ
θυμίζει..., μωρέ, κι' ἄς μὴν εἶν' ὁλότελα ἔτσι, θὰ σπάσω τὸ κεφάλι μου:
τί μοῦ θυμίζει...

Ξυπνάω τὶς νύχτες καὶ κοιμᾶται μακαρίως στὸ πλάι μου ἤ, ἄν ξυπνήσει,
μὲ κοιτᾶ κατάματα καὶ τρίβει τὸ κεφαλάκι του στὸ χέρι μου, κατὰ προ-
τίμηση τὸ δεξί, ποὺ τὸν ἔχει χαϊδέψει τρυφερὰ ἑκατομμύρια φορές.
Εἶναι ζήτημα ὡρῶν ποὺ θὰ μὲ κοιμήσουν ἀλλοῦ καὶ δὲν ξέρω ἄν θὰ ξυ-
πνήσω νὰ ξαναδῶ δίπλα μου τὸ γατάκι μου...Δὲν ἔχω τίποτ' ἆλλο νὰ μ'
ἀγαπάει. Δὲν ὑπάρχει τίποτα καὶ κανένας, ὄχι ποὺ ν' ἀγαπῶ, ἀλλὰ ποὺ
νὰ μ' ἀγαπάει. Ξέρω ἀφάνταστα καλὰ τί λέω.

Μετὰ ἀπὸ ὕπνον βαθύ, φυσικὸ ἤ νοσηλευτικό, νὰ ξυπνοῦσα καὶ πάλι
παιδί..., νὰ γινόταν αὐτό! Ἄχ! Καὶ...

Εικόνα ... μὲ μόνην ἔγνοια νὰ παί-
ξω φαραντολίτσες στὸ γατάκι μου...

Τώρα μὲ βαραίνουν πολλὲς πληγές. Τὸ μόνο ποὺ μπορῶ εἶναι νὰ θω-
πεύω. Τὸ ποὺ δακρύζω εἶν' ἐντελῶς ἄχρηστο. Ἀνακουφίζει ἀλλὰ...γιὰ
τί; γιὰ ποιόν; Ποιός νοιάζεται;
Ἆσ' τους, μωρέ!...
Κάποτε εἶχα ἀφήσει νὰ φανεῖ πὼς πέθανα. Τί ὡραία ἐποχούλα!...
Τώρα, ἄν πεθάνω στ' ἀλήθεια, θὰ μὲ ποῦν Καραγκιόζη, ποὺ αὐτο-ἐπ-
ἀναλαμβάνομαι, μανιεριστή, βρωμόγερο κωλοθεατρίνο ποὺ κάνει νά-
ζια. Λὲς καὶ γύρεψα χειροκρότημα. Μοναξιὰ καὶ λύτρωση ἤθελα.

Εικόνα - Πῶ πῶ!... Αὐτὸ τὸ μαῦρο
αὐτοκίνητο ποὺ περνάει, μὲ τ' ἀνθοστέφανο, δὲν μοῦ ἀρέσει. Τί 'ν' αὐ-
τὸ τὸ κασόνι ποὺ μεταφέρει; Ἀνατριχιάζω, ἄθελά μου!...

Εικόνα

Σῶπα, γατάκι μου. Κάπου θὰ βρεῖς μιὰ πρόσκαιρη ἀγκαλιὰ νὰ γείρεις.
Ἐσένα, πᾶντα κάποιος θὰ σ' ἀγαπάει. Κοιμήσου, νιαουροῦλι μου!
Νιάου..., τὸ γατί μου νιάου...
Θὰ ξυπνήσει τὸ πρωί
κι' ἄλλην ἀγκαλιὰ θὰ βρεῖ.
Νιάου...

Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
Ἐνθάδε κατέθεσε τὶς ἀναμνήσεις του,
στοὺς ἀνθρώπους νὰ τὶς ξεσκίσουν,
- δὲν εἶχε τὸ μέσον νὰ τὶς στείλει ἀλλοῦ.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 25th, 2017, 7:42 am

Re: Τέτοιες μέρες, τὸν Αὔγουστο τοῦ '22.
~
Τὸ πρῶτο σὺν [+], ποὺ τὸ ἔβαλα ἐγὠ, ἀφορᾶ ἀποκλειστικῶς τὰ ὥς τώρα μηνύματα, ἐπὶ τοῦ θέματος, τοῦ papasmurf.
22 χρόνια μετὰ τὸ '22, σὰν αὔριο, 26 Αὐγούστου, γεννήθηκα ἐγώ, ἀπὸ μάννα Σμυρνιὰ καὶ ἄψογη νοικοκυρὰ καὶ πατέ-
ρα Κερκυραῖο γνήσιο ἀριστοκράτη, σὲ συνοικία προσφυγικὴ τῆς Ἀθήνας. Τὸ πῶς ἀντιμετωπίστηκαν οἱ Μικρασιάτες ἀ-
πὸ τοὺς μπουρτζόβλαχους τῆς κυρίως Ἑλλάδος εἶναι κρίμα ποὺ δὲν τὄκανα μυθιστόρημα ἤ ἔστω θεατρικὴ φάρσα.
Οἱ Σμυρνιοὶ ἦταν πιὸ Ἕλληνες κι' ἀπὸ κάθε ἆλλον Ἕλληνα καὶ ἡ μάννα μου, μὲ μόνη τὴν Ε΄ Δημοτικοῦ ποὺ πρόλαβε
νὰ τελειώσει στὴν Σμύρνη, μιλοῦσε κι' ἔγραφε καλλίτερα ἀπὸ κάποιες ὑπουργούς μας ποὺ προδίδουν τὴν Ἑλληνικὴ
Παιδεία. Τιμή μου ποὺ τῆς ἔμοιασα.
Βέβαια, τώρα ἡ Ἀθήνα (δὲν ξέρω τὀ τί γίνεται παραέξω, - ἔχω καθηλωθεῖ λόγῳ ὑγείας καὶ ἀπελπισίας στὰ 2,5 χιλιό-
μετρα ὁλόγυρα) εἶναι ἕνα φριχτὸ συνοθύλευμα ἀπὸ δεκάδες ἀνατολίτικους λαοὺς ποὺ μᾶς φέρνουν ἀντιμέτωπους μ'
ἐχθρικὲς θρησκεῖες-πολιτικὲς καὶ ἀσυμβίβαστους πολυπολιτισμοὺς ἀλλὰ γιὰ τὰ ὁποῖα ἡ Ἱστορία θὰ χάσει τὸν μπούσου-
λά της καὶ κανένας δὲν λέει τίποτα ἤ μᾶλλον γίνεται ὑπεράνθρωπη προπαγάνδα ἐμεῖς νὰ τοὺς καταπιοῦμε (ὄχι καὶ νὰ
μᾶς χωνέψουν, ἐκεῖνοι, στὸν τόπο μας). Ἡ Τουρκία πέτυχε τοὺς σκοπούς της.
Ἄς σταματήσω ἐδῶ, γιατί οἱ παληοὶ καὶ οἱ νεώτεροι ἀπόγονοι τῶν γηγενῶν ἐκτρέφουν προδοσία παγκοσμίου φήμης.
Ἀπορῶ, πῶς λειτούργησε τὸ δοξασμένο 1821 (ἄλλη μιὰ δεκαετία τῶν '20!...)
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 2nd, 2017, 5:37 pm

Re: Ὁ πρῶτος ἀνοιχτὰ ὁμοφυλόφιλος Ἕλληνας ἀστυνομικός.
~
Εικόνα

Βρὲ παιδί μου, paul25, διάβασα τρία μηνύματά σου μεγάλα (βαριέμαι ν' ἀσχοληθῶ περισσότερο μὲ τὸ θέμα)
καὶ βλέπω ὅτι ξέρεις καὶ νὰ σκέφτεσαι καὶ νὰ γράφεις σωστά, ἐντυπωσιακὰ λογικά, ἀλλὰ... μὲ ἀναγκάζεις νὰ
ἐπανέλθω στὸ ἴδιο μου μοτίβο: τὸ ρημάδι τὸ λατινικὸ ἐρωτηματικό, γιατί τὸ βάζεις;
Ξενομανία νὰ τὸ πῶ;
Ὑπάρχει ἄνθρωπος ποὺ νὰ εἶχε μεγαλύτερη ἐπαφὴ ἀπὸ μένα μὲ τὶς ξένες γλῶσσες; Γιατί δὲν μοῦ "κόλλησε" τί-
ποτα τέτοιο;
Ἤ μήπως νὰ θεωρήσω: τὴν ἐπὶ στόχου καὶ σκοποῦ Σελίδα μου μὲ τὰ Γαλλικὰ κείμενα ὡς δεῖγμα ψώνιου, ὅπως
άνοήτως θέλησαν κάποιοι, συγκεκριμένοι, νὰ μοῦ τὸ ψεγαδιάσουν αὐτὸ ὠς ἐλαφρότητα καὶ ἐπίδειξη;
Πενῆντα καὶ πλέον χρόνια ἔβγαζα τὸ ψωμί μου μὲ τὶς ξένες γλῶσσες, τάιζα τὸν ἑαυτό μου καὶ τὴν μάννα μου,
ὕστερα τὴν γυναίκα μου καὶ τὰ παιδιά μου, οὔτε μία μέρα, Χριστούγεννα ἤ Πάσχα δὲν ἔμεινα χωρὶς δουλειά,
μέχρι καὶ στοὺς δρόμους ἔγραφα γιὰ νὰ βγάζω τὸ ψωμί μου, καὶ ὅμως: τὰ ἑλληνικά μου δὲν τὰ μπαστάρδεψα
οὔτε στιγμή, - ἴσα-ἴσα: κύριο μέλημά μου ἦταν ἡ ἑλληνικὴ γλώσσα. Ἀκόμα καὶ πρὶν 22 ἡμέρες, μόλις συνῆλθα/
ξύπνησα ἀπὸ τὴν νάρκωση, μετὰ τὴν ἐγχείρηση καρδιᾶς, στὸν "Εὐαγγελισμό", ἔδινα...ρεσιτὰλ ἑλληνικῆς εὐσ-
τροφίας στοὺς ἄλλους ἀρρώστους τοῦ δωματίου 579, γιὰ νὰ τοὺς διασκεδάζω, νὰ ξεχνοῦν τοὺς ἀφόρητους πό-
νους...Κι' ἐγώ, ἐννοεῖται, πονοῦσα, ἀλλὰ ἔδειξα πρωτοφανὲς θᾶρρος, χαιρόμουν ποὺ ἔζησα, γιὰ νὰ ἐξακολου-
θήσω νὰ εἶμαι ὅ,τι ὅλο κι' ὅλο μοῦ ἀπέμεινε νὰ εἶμαι: Ἕλληνας καὶ Ἕλληνας νὰ πεθάνω, μέσα στὴν δυστυχία
μου καὶ στὴν μοναξιά μου.
Ἀπὸ τὰ βάθη τῆς σκέψης μου καὶ τῆς καρδιᾶς μου, μισῶ κάθε τί ποὺ προδίδει τὰ Ἑλληνικά.
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 3rd, 2017, 2:40 pm

Κλινοσοφιστεῖες...γατέ!

Re: Τηλεφωνικὸ μπλὰ μπλά.
~
Ὁ Θεὸς τοὺς τιμωρεῖ. Δὲν σηκώνω κανένα τηλέφωνο ἤ καὶ τοὺς ἔχω κάνει νὰ μὴν θέλουν νὰ μὲ ξαναπάρουν.
Μὲ τὸν Φωκίωνα ἴσα-ἴσα ποὺ συνεννοούμαστε πότε θὰ πᾶμε στὸ Καφενεῖο καὶ μὲ τὴν Ζωὴ μιλᾶμε ἀναλόγως
ἕως καὶ μίαν ὥρα.
Κάποτε, τὸ τηλέφωνο μοῦ ἦταν σωτήριο. Κλειδωμένος στὸ σπίτι μὲ τὴν ἄρρωστη μάννα μου, εὕρισκα διέξοδο
νὰ μιλῶ μὲ τὸν ἕναν καὶ μὲ τὸν ἆλλον πολύ, ἕως καὶ 2 ὧρες, ὁποιαδήποτε στιγμὴ τοῦ εἰκοσιτετραώρου. Ἀπὸ
τηλεφώνου ἄλλωστε γνώρισα καὶ τὴν...γυναίκα μου, τὸ '79!...
Ἀπὸ τηλεφώνου ἔχω κάνει καὶ ἐρωτικὲς ἐξομολογήσεις καὶ ἐρωτικοὺς καυγάδες ποὺ ἀφήσανε ἐποχή!
Ἀπὸ τηλεφώνου κλείναμε καὶ τὶς παραστάσεις μας, 1985-2000.
Στὸ τηλέφωνο χρωστάω πολλά. Ἀλλὰ τώρα, ὅ,τι εἶναι νὰ πῶ, τὸ λέω μὲ τὸν γάτο μου, τὸν Χουανίτο, πού, ἐ-
πίτηδες, δὲν τοῦ παίρνω...κινητό: μιλᾶμε μούρη μὲ μούρη, ἐκστατικὰ γατίσια μάτια μὲ τρυφερὲς ἀνθρώπινες
ματιές, ἔρωτας πάνω ἀπ' ὅλα δηλαδή.
Πληρώνω 24,16 + 10 εὐρὼ τὸν μήνα καὶ μιλάω τὸ πολὺ...8 (σὲ ἀναλογία).
Μὲ νευριάζουν οἱ ἀλλοδαπ-ἕλληνες ποὺ ὅλο μ' ἕνα τηλέφωνο στὰ χέρια διάγουν τὸν βίο τους. Ἤθελα νἄξερα
τί λένε. Ἤθελα νἄξερα, τρόπος τοῦ λέγειν. Δὲν μ' ἐνδιαφέρει. Ἀηδίες λένε μὲ ἄχαρη φωνή. Καὶ φριχτὰ ἑλλη-
νικά, ποὺ θὰ προτιμοῦσα νὰ ψόφαγα παρὰ νὰ τὰ μιλοῦσα ἤ νὰ καθόμουν καὶ νὰ τ' ἄκουγα.
Οἱ σχέσεις πρόσωπο μὲ πρόσωπο μοῦ εἶναι προτιμώτερες. Δὲν βαριέμαι, δὲν κουράζομαι νὰ μιλάω.
Μ' ἀρέσει νὰ μαγεύω τὸν ἀκροατή μου.
Καὶ ἡ σιωπή μου ἀκόμα ἔχει νόημα.
Ἐννοεῖται πὼς κι' ὁ συνομιλητής μου θέλω/τὸν κάνω νὰ αἰσθάνεται ἔτσι. Ἔστω κι' ἄν εἶναι γάτος ἤ γάτα!
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες