Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: foufouflou και 4 επισκέπτες

Re: Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Μάιος 21st, 2017, 3:30 pm

Saliveros έγραψε:
Σιδερένιος!
Γρήγορα βγήκες, ε;
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Πῶς εἶναι δυνατὸν νὰ μὴν ἔχει πέσει κακία ἐναντίον μου;
Ὄχι, οὔτε ποὺ μπῆκα ἀκόμη.
Καὶ δὲν ξέρω κι' ἄν θὰ μπῶ ποτέ.
Τρεξίματα κάνουμε μὲ τὸν φίλο Φωκίωνα.
Ἀγώνας τιμιότητος ἰατρῶν, καμιὰ φορά.
Saliveros έγραψε:
Υπάρχουν στην Ελλάδα μη-τίμιοι γιατροί; :o
Πέφτω απ' τα σύννεφα!
Εικόνα
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Καὶ μιὰ καὶ ὁ λόγος, μὲ τὸν ἀγαπητό μου Saliveros, πιὸ πάνω, γιὰ τιμιότητα.
Σηκώθηκα καὶ πῆγα στὸ Α΄ Νεκροταφεῖο.
Ἐκεῖ, στὸν οἰκογενειακό τους τάφο (ἀπὸ τὸ 1985), εἶναι θαμμένος καὶ ὁ κάποτε φίλος μου Δημήτρης Ἱωάννου, 1 Ἰανουαρίου 1997.
Βρῆκα χαραγμένα τὰ ὀνόματα τῆς μητέρας, τοῦ πατέρα του (Εἰρήνη, Γιῶργος), τῶν δύο ἀδελφῶν του (Σωσώ, Πολυτίμη), πολλὰ
ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του!
Δὲν πίστευα στὰ μάτια μου. Δὲν εἶχα πάει ποτὲ ὅλα αὐτὰ τὰ χρόνια.
Ὁ Δημήτρης ὑπῆρξε πολύτιμο ἄτομο γιὰ μένα.
Στὴν δεκαετία τοῦ 70, ἔκανε δύο φορὲς Διαθήκη, ἀφήνοντας ὅ,τι δικό του σὲ μένα. Τὴν ἔχω αὐτὴ τὴν Διαθήκη, ποὺ τὴν ἀκύρωσα,
ἀνοίγοντάς την, γιατί δὲν ἤθελα ποτέ μου νὰ πάρω τίποτα ποὺ δὲν μοῦ ἀνήκει ἀπὸ κανέναν. Θὰ εἶχα σπίτι δικό μου ἀπὸ τὸ 1997,
ἐφ' ὅσον ὁ γαμπρός μου μὲ τὴν ἀδελφή μου μᾶς πέταξαν ἔξω, τὴν μάννα μου κι' ἐμένα, τὴν ἴδια πρώτη νύχτα τοῦ γάμου τους, τὸν
Ὀκτώβρη του 1965. Σπίτι άπέκτησα μὲ δικά μου λεφτὰ τὸ 2016.
Εἶπα γιὰ ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του! Δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει ἕνας οἰκογενειακὸς τάφος. Ὁ κατάλογος 25 περίπου ὀνομάτων δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει.
Ὁ Δημήτρης ἦταν ἀνύπανδρος - ἴσως γι' αὐτὸ δὲν τὸν φρόντισε κανείς;
Τὸν ἤξερα τόσο καλὰ ὅσο κανεὶς ἆλλος. Εἶχε μιὰ τεράστια πληγὴ στὴν καρδιά του: περίπου 5 χρονῶ, εἶδε τὴν μάννα του νὰ αὐτο-
πυροβολεῖται. Ὁ πατέρας του εἶχε γράψει ἕνα βιβλίο μεταμέλειας, γιατὶ ἐκεῖνος ἦταν ἡ αἰτία, καὶ τὸ ὁποῖο ἀνακάλυψα ἐγὼ στὸ Μο-
ναστηράκι καὶ θεώρησα πὼς ἔπρεπε, τότε, νὰ τὸ δώσω στὸν Δημήτρη, ποὺ ἐξοργίστηκε καὶ λίγο κόντεψε...νὰ μὲ σφάξει! Ἦταν ἕ-
νας γάμος. Εὐλογημένος ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία. Σκέψου νὰ μὴν ἦταν. Ὁ Δημήτρης μισοῦσε τὸν πατέρα του.
Ὅταν τὸ εἶπα στὴν Μπεάτα Ἀσημακοπούλου, ποὺ ἦταν πολὺ φίλοι, ἔμεινε παγωμένη, σχεδὸν λιποθύμησε στὰ χέρια μου, μὲς τὸ
καμαρίνι της. Ἡ Κάκια Ἀναλυτῆ καὶ ὁ Κώστας Ρηγόπουλος, ποὺ δούλευε στὸ θέατρό τους ὡς δ/ντὴς σκηνῆς, δὲν ξέρανε τὸ μυστι-
κό του ἀλλὰ τὸν ἀγαποῦσαν.
Ἐγὼ δὲν μποροῦσα νὰ διανοηθῶ πὼς ἕνας φίλος, 21 χρόνια μεγαλύτερός μου, κάποτε θὰ πέθαινε καὶ θὰ τὸν πενθοῦσα.
Καὶ πὼς τὸ σόι του δὲν θἄβαζε τὸ ὄνομά του στὴν ταφόπλακα.
Δὲν ξέρω γιατί σηκώθηκα καὶ πῆγα σήμερα στὸ Α' Νεκροταφεῖο.
Ἄν μποροῦσα θὰ πήγαινα στὸ...δικό μου, νὰ τὸ διερευνοῦσα, νὰ διάλεγα ἴσως τοποθεσία, ἔτσι γιὰ νὰ τὸ διασκέδαζα, ἀλλὰ ποιό
νἆναι ἄραγε τὸ δικό μου Κοιμητήριο;
Πάντως, ἔχω παραγγείλει ἐπανειλημμένως:
ὄχι θρησκευτικὴ κηδεία,
ὄχι καλεσμένους,
μιὰν ἐπιγραφούλα μὲ τὄνομά μου, - μὴ γίνεται σύγχυση, μὴν νομίζουν πὼς εἶμαι ἆλλος κι' ἀρχίσουν καὶ κλαῖνε, ἔτσι κι' ἀλλοιῶς ψεύ-
τικα, μάταια καὶ ἀκαλαίσθητα. Ὅταν πεθάνω, δὲν θέλω Ἀλλοδαπ'-Ἑλληνικὰ καμώματα, νὰ μ' ἀφήσετε στὴν ἡσυχία μου..., - περὶ Ἀνα-
παύσεως δὲν ὀμιλεῖτε;
Ἤδη θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου ἐκλιπόντα, ἀφοῦ μὲ τὸ ζόρι καὶ μετὰ βίας βρίσκω μηδαμινὴ ἀγάπη.
Σὲ τρία χρόνια θὰ μ' ἔχουν ξεθάψει κακὴν κακῶς ἄγνωστοι δημόσιοι ὑπάλληλοι, ἀγανακτισμένοι ποὺ θὰ τὸ κάνουν δωρεάν.
Ἔ, ἀξίζουν τὰ ὀστά μου μιὰν πλήρη περιφρόνηση ἄνευ κέρδους!
Ζωὴ στὶς ψευδαισθήσεις σας.

Εικόνα * Τὰ μόνα ποὺ θὰ μὲ κλάψουν ἀληθινά.
====
Πέθανε ὁ ἀσθενὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν καρδιοχειρουργὸ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ φακελάκι.

Εικόνα

*
15/07/2014 08:00
Δραματική τροπὴ στὴν ὑπόθεση τοῦ χρηματισμοῦ τοῦ γιατροῦ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ. Ὁ συνταξιοῦχος καρδιοπαθὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν 60χρονο
χειρουργὸ καὶ Διευθυντὴ Τμήματος Κλινικῆς τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ «φακελάκι» πέθανε ἀπὸ ἔμφραγμα λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση στὴν
ὁποία ὑποβλήθηκε!

Ὁ 67χρονος ἀσθενὴς ἔπαθε ἔμφραγμα καὶ ἔχασε τὴ μάχη γιὰ τὴ ζωὴ στὴ Μονάδα Ἐντατικῆς Θεραπείας τοῦ νοσοκομείου, ποὺ νοσηλευόταν
μετὰ τὴν καρδιοχειρουργικὴ ἐπέμβαση στὴν ὁποία εἶχε ὑποβληθεῖ.

Ὑπενθυμίζεται ὅτι ὁ 67χρονος εἶχε πέσει θύμα ἐκβιασμοῦ ἀπὸ τὸν Διευθυντὴ τῆς Καρδιοχειρουργικῆς Κλινικῆς τοῦ νοσοκομείου, ὁ ὁποῖος δὲν
δεχόταν νὰ τὸν χειρουργήσει ἐπὶ 18 ἡμέρες ἐὰν δὲν ἔπαιρνε τὰ χρήματα ποὺ ζητοῦσε.

Μετὰ τὴν καταγγελία γιὰ χρηματισμὸ τοῦ καρδιοχειρουργοῦ, τὴν ἐπέμβαση ἀνέλαβε νὰ διενεργήσει ἆλλος χειρουργὸς τῆς καρδιοχειρουργικῆς
κλινικῆς, ὥστόσο, λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση, ὁ συνταξιοῦχος ξεψύχησε τὴν Κυριακὴ μέσα στὴν ἐντατική.

Οἱ συγγενεῖς του καταγγέλλουν ὅτι ἡ καθυστέρηση τοῦ χειρουργείου ἦταν μοιραία γιὰ τὴ ζωή του. Μάλιστα, μετὰ τὸν θάνατο τοῦ 67χρονου, ὁ
ὁποῖος ὑποβλήθηκε σὲ τετραπλὸ μπάι-πας, ἐπικοινώνησαν μὲ τὴν Ἑλληνικὴ Ἀστυνομία προκειμένου νὰ ἐνημερώσουν τὶς ἀρχὲς ὅτι ὁ ἄνθρωπός
τους κατέληξε, ἐνῶ ὅπως ἔγινε γνωστό, οἱ ἀστυνομικοὶ ζήτησαν νὰ γίνει νεκροψία-νεκροτομὴ καθὼς καὶ ἰστολογικὴ καὶ τοξικολογικὴ ἐξέταση.

Τὴν περασμένη Παρασκευὴ ὁ ἆντρας μιλῶντας στὸν τηλεοπτικὸ σταθμὸ Mega εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν 60χρονο χειρουργό, λέγοντας ὅτι πρόκειται
γιὰ ἔναν «κοινὸ ἐκβιαστή».

Ὁ συνταξιοῦχος ἀσθενής, εἶπε ὅτι πῆγε στὸν Εὐαγγελισμὸ μἐ ἔμφραγμα, καὶ τὴν κρίσιμη ἐκείνη ὥρα γιὰ τὴ ζωή του, ὁ καρδιοχειρουργὸς τοῦ ζή-
σε 1.500 εὐρὼ προκειμένου νὰ τὸν χειρουργήσει! Ὅπως σημείωσε, ἐξήγησε στὸ γιατρὸ ὅτι παίρνει μόνο μία σύνταξη, καὶ δὲν μπορεῖ νὰ βρεῖ τόσα
χρήματα, ἀλλὰ ὁ γιατρὸς συνέχισε νὰ ζητᾶ τὰ χρήματα, λέγοντας στὸν συνταξιοῦχο πὼς δὲν θὰ τὸν χειρουργοῦσε διαφορετικά.

Σημειώνεται ὅτι σὲ βάρος τοῦ γιατροῦ ἀσκήθηκε ποινικὴ δίωξη σὲ βαθμὸ κακουργήματος γιὰ δωροληψία κατ' ἐξακολούθησιν ἀπὸ ὑπάλληλο ποὺ
ἐνεργεῖ κατ' ἐπάγγελμα. Ὁ ἴδιος πάντως, ὅταν ὁδηγήθηκε ἐνώπιον τοῦ εἰσαγγελέα, ἀρνήθηκε τὴν κατηγορία, ὑποστηρίζοντας ὅτι τὰ χρήματα ποὺ
εἶχε πάνω του ἦταν δικά του καὶ τὰ εἶχε μαζύ του, γιὰ νὰ τὰ δώσει κάπου.

*
Πηγή (ἔχει γίνει πολυτονισμὸς στὸ κείμενο, καμία ἄλλη ἀλλαγή): ==== http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/stor ... a-fakelaki

Ἔ, ὄχι. Αὐτὰ δὲν συμβαίνουν (πιὰ) ἔτσι!...
Πεθαίνεις καὶ χωρὶς νὰ σοῦ ἔχουν ζητήσει ξεκάθαρα τὸ φακελάκι.
Σοῦ πατᾶνε τὶς φωνὲς μάλιστα ἐπὶ τόπου,
στὸ ἐξεταστικὸ τμῆμα,
γιατί ξαναπῆγες στὰ ἐπείγοντα
μιὰ μέρα ποὺ ἤπιες ἕνα χάπι τῆς πίεσης παραπάνω
κι' ἕνα ντεπόν,
ἐπειδὴ ἀλλοιῶς θὰ πέθαινες...

κι' ὥσπου νὰ φτάσεις ἐκεῖ σὲ βρῆκαν (λέει): σὲ καλὴ κατάσταση,
ὁπότε νὰ περιμένεις ἐπ' ἀόριστον.
Τελευταία επεξεργασία απο ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την Μάιος 22nd, 2017, 7:56 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 31170
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Μάιος 22nd, 2017, 7:47 am

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
Saliveros έγραψε:
Σιδερένιος!
Γρήγορα βγήκες, ε;
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Πῶς εἶναι δυνατὸν νὰ μὴν ἔχει πέσει κακία ἐναντίον μου;
Ὄχι, οὔτε ποὺ μπῆκα ἀκόμη.
Καὶ δὲν ξέρω κι' ἄν θὰ μπῶ ποτέ.
Τρεξίματα κάνουμε μὲ τὸν φίλο Φωκίωνα.
Ἀγώνας τιμιότητος ἰατρῶν, καμιὰ φορά.
Saliveros έγραψε:
Υπάρχουν στην Ελλάδα μη-τίμιοι γιατροί; :o
Πέφτω απ' τα σύννεφα!
Εικόνα
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Καὶ μιὰ καὶ ὁ λόγος, μὲ τὸν ἀγαπητό μου Saliveros, πιὸ πάνω, γιὰ τιμιότητα.
Σηκώθηκα καὶ πῆγα στὸ Α΄ Νεκροταφεῖο.
Ἐκεῖ, στὸν οἰκογενειακό τους τάφο (ἀπὸ τὸ 1985), εἶναι θαμμένος καὶ ὁ κάποτε φίλος μου Δημήτρης Ἱωάννου, 1 Ἰανουαρίου 1997.
Βρῆκα χαραγμένα τὰ ὀνόματα τῆς μητέρας, τοῦ πατέρα του (Εἰρήνη, Γιῶργος), τῶν δύο ἀδελφῶν του (Σωσώ, Πολυτίμη), πολλὰ
ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του!
Δὲν πίστευα στὰ μάτια μου. Δὲν εἶχα πάει ποτὲ ὅλα αὐτὰ τὰ χρόνια.
Ὁ Δημήτρης ὑπῆρξε πολύτιμο ἄτομο γιὰ μένα.
Στὴν δεκαετία τοῦ 70, ἔκανε δύο φορὲς Διαθήκη, ἀφήνοντας ὅ,τι δικό του σὲ μένα. Τὴν ἔχω αὐτὴ τὴν Διαθήκη, ποὺ τὴν ἀκύρωσα,
ἀνοίγοντάς την, γιατί δὲν ἤθελα ποτέ μου νὰ πάρω τίποτα ποὺ δὲν μοῦ ἀνήκει ἀπὸ κανέναν. Θὰ εἶχα σπίτι δικό μου ἀπὸ τὸ 1997,
ἐφ' ὅσον ὁ γαμπρός μου μὲ τὴν ἀδελφή μου μᾶς πέταξαν ἔξω, τὴν μάννα μου κι' ἐμένα, τὴν ἴδια πρώτη νύχτα τοῦ γάμου τους, τὸν
Ὀκτώβρη του 1965. Σπίτι άπέκτησα μὲ δικά μου λεφτὰ τὸ 2016.
Εἶπα γιὰ ἆλλα ὀνόματα
ἀλλὰ...
ΟΧΙ τὸ δικό του! Δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει ἕνας οἰκογενειακὸς τάφος. Ὁ κατάλογος 25 περίπου ὀνομάτων δὲν ξέρω τί νόημα ἔχει.
Ὁ Δημήτρης ἦταν ἀνύπανδρος - ἴσως γι' αὐτὸ δὲν τὸν φρόντισε κανείς;
Τὸν ἤξερα τόσο καλὰ ὅσο κανεὶς ἆλλος. Εἶχε μιὰ τεράστια πληγὴ στὴν καρδιά του: περίπου 5 χρονῶ, εἶδε τὴν μάννα του νὰ αὐτο-
πυροβολεῖται. Ὁ πατέρας του εἶχε γράψει ἕνα βιβλίο μεταμέλειας, γιατὶ ἐκεῖνος ἦταν ἡ αἰτία, καὶ τὸ ὁποῖο ἀνακάλυψα ἐγὼ στὸ Μο-
ναστηράκι καὶ θεώρησα πὼς ἔπρεπε, τότε, νὰ τὸ δώσω στὸν Δημήτρη, ποὺ ἐξοργίστηκε καὶ λίγο κόντεψε...νὰ μὲ σφάξει! Ἦταν ἕ-
νας γάμος. Εὐλογημένος ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία. Σκέψου νὰ μὴν ἦταν. Ὁ Δημήτρης μισοῦσε τὸν πατέρα του.
Ὅταν τὸ εἶπα στὴν Μπεάτα Ἀσημακοπούλου, ποὺ ἦταν πολὺ φίλοι, ἔμεινε παγωμένη, σχεδὸν λιποθύμησε στὰ χέρια μου, μὲς τὸ
καμαρίνι της. Ἡ Κάκια Ἀναλυτῆ καὶ ὁ Κώστας Ρηγόπουλος, ποὺ δούλευε στὸ θέατρό τους ὡς δ/ντὴς σκηνῆς, δὲν ξέρανε τὸ μυστι-
κό του ἀλλὰ τὸν ἀγαποῦσαν.
Ἐγὼ δὲν μποροῦσα νὰ διανοηθῶ πὼς ἕνας φίλος, 21 χρόνια μεγαλύτερός μου, κάποτε θὰ πέθαινε καὶ θὰ τὸν πενθοῦσα.
Καὶ πὼς τὸ σόι του δὲν θἄβαζε τὸ ὄνομά του στὴν ταφόπλακα.
Δὲν ξέρω γιατί σηκώθηκα καὶ πῆγα σήμερα στὸ Α' Νεκροταφεῖο.
Ἄν μποροῦσα θὰ πήγαινα στὸ...δικό μου, νὰ τὸ διερευνοῦσα, νὰ διάλεγα ἴσως τοποθεσία, ἔτσι γιὰ νὰ τὸ διασκέδαζα, ἀλλὰ ποιό
νἆναι ἄραγε τὸ δικό μου Κοιμητήριο;
Πάντως, ἔχω παραγγείλει ἐπανειλημμένως:
ὄχι θρησκευτικὴ κηδεία,
ὄχι καλεσμένους,
μιὰν ἐπιγραφούλα μὲ τὄνομά μου, - μὴ γίνεται σύγχυση, μὴν νομίζουν πὼς εἶμαι ἆλλος κι' ἀρχίσουν καὶ κλαῖνε, ἔτσι κι' ἀλλοιῶς ψεύ-
τικα, μάταια καὶ ἀκαλαίσθητα. Ὅταν πεθάνω, δὲν θέλω Ἀλλοδαπ'-Ἑλληνικὰ καμώματα, νὰ μ' ἀφήσετε στὴν ἡσυχία μου..., - περὶ Ἀνα-
παύσεως δὲν ὀμιλεῖτε;
Ἤδη θεωρῶ τὸν ἑαυτό μου ἐκλιπόντα, ἀφοῦ μὲ τὸ ζόρι καὶ μετὰ βίας βρίσκω μηδαμινὴ ἀγάπη.
Σὲ τρία χρόνια θὰ μ' ἔχουν ξεθάψει κακὴν κακῶς ἄγνωστοι δημόσιοι ὑπάλληλοι, ἀγανακτισμένοι ποὺ θὰ τὸ κάνουν δωρεάν.
Ἔ, ἀξίζουν τὰ ὀστά μου μιὰν πλήρη περιφρόνηση ἄνευ κέρδους!
Ζωὴ στὶς ψευδαισθήσεις σας.

Εικόνα * Τὰ μόνα ποὺ θὰ μὲ κλάψουν ἀληθινά.
====
Πέθανε ὁ ἀσθενὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν καρδιοχειρουργὸ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ φακελάκι.

Εικόνα

*
15/07/2014 08:00
Δραματική τροπὴ στὴν ὑπόθεση τοῦ χρηματισμοῦ τοῦ γιατροῦ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ. Ὁ συνταξιοῦχος καρδιοπαθὴς ποὺ κατήγγειλε τὸν 60χρονο
χειρουργὸ καὶ Διευθυντὴ Τμήματος Κλινικῆς τοῦ Εὐαγγελισμοῦ γιὰ «φακελάκι» πέθανε ἀπὸ ἔμφραγμα λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση στὴν
ὁποία ὑποβλήθηκε!

Ὁ 67χρονος ἀσθενὴς ἔπαθε ἔμφραγμα καὶ ἔχασε τὴ μάχη γιὰ τὴ ζωὴ στὴ Μονάδα Ἐντατικῆς Θεραπείας τοῦ νοσοκομείου, ποὺ νοσηλευόταν
μετὰ τὴν καρδιοχειρουργικὴ ἐπέμβαση στὴν ὁποία εἶχε ὑποβληθεῖ.

Ὑπενθυμίζεται ὅτι ὁ 67χρονος εἶχε πέσει θύμα ἐκβιασμοῦ ἀπὸ τὸν Διευθυντὴ τῆς Καρδιοχειρουργικῆς Κλινικῆς τοῦ νοσοκομείου, ὁ ὁποῖος δὲν
δεχόταν νὰ τὸν χειρουργήσει ἐπὶ 18 ἡμέρες ἐὰν δὲν ἔπαιρνε τὰ χρήματα ποὺ ζητοῦσε.

Μετὰ τὴν καταγγελία γιὰ χρηματισμὸ τοῦ καρδιοχειρουργοῦ, τὴν ἐπέμβαση ἀνέλαβε νὰ διενεργήσει ἆλλος χειρουργὸς τῆς καρδιοχειρουργικῆς
κλινικῆς, ὥστόσο, λίγες ὧρες μετὰ τὴν ἐπέμβαση, ὁ συνταξιοῦχος ξεψύχησε τὴν Κυριακὴ μέσα στὴν ἐντατική.

Οἱ συγγενεῖς του καταγγέλλουν ὅτι ἡ καθυστέρηση τοῦ χειρουργείου ἦταν μοιραία γιὰ τὴ ζωή του. Μάλιστα, μετὰ τὸν θάνατο τοῦ 67χρονου, ὁ
ὁποῖος ὑποβλήθηκε σὲ τετραπλὸ μπάι-πας, ἐπικοινώνησαν μὲ τὴν Ἑλληνικὴ Ἀστυνομία προκειμένου νὰ ἐνημερώσουν τὶς ἀρχὲς ὅτι ὁ ἄνθρωπός
τους κατέληξε, ἐνῶ ὅπως ἔγινε γνωστό, οἱ ἀστυνομικοὶ ζήτησαν νὰ γίνει νεκροψία-νεκροτομὴ καθὼς καὶ ἰστολογικὴ καὶ τοξικολογικὴ ἐξέταση.

Τὴν περασμένη Παρασκευὴ ὁ ἆντρας μιλῶντας στὸν τηλεοπτικὸ σταθμὸ Mega εἶχε ἀναφερθεῖ στὸν 60χρονο χειρουργό, λέγοντας ὅτι πρόκειται
γιὰ ἔναν «κοινὸ ἐκβιαστή».

Ὁ συνταξιοῦχος ἀσθενής, εἶπε ὅτι πῆγε στὸν Εὐαγγελισμὸ μἐ ἔμφραγμα, καὶ τὴν κρίσιμη ἐκείνη ὥρα γιὰ τὴ ζωή του, ὁ καρδιοχειρουργὸς τοῦ ζή-
σε 1.500 εὐρὼ προκειμένου νὰ τὸν χειρουργήσει! Ὅπως σημείωσε, ἐξήγησε στὸ γιατρὸ ὅτι παίρνει μόνο μία σύνταξη, καὶ δὲν μπορεῖ νὰ βρεῖ τόσα
χρήματα, ἀλλὰ ὁ γιατρὸς συνέχισε νὰ ζητᾶ τὰ χρήματα, λέγοντας στὸν συνταξιοῦχο πὼς δὲν θὰ τὸν χειρουργοῦσε διαφορετικά.

Σημειώνεται ὅτι σὲ βάρος τοῦ γιατροῦ ἀσκήθηκε ποινικὴ δίωξη σὲ βαθμὸ κακουργήματος γιὰ δωροληψία κατ' ἐξακολούθησιν ἀπὸ ὑπάλληλο ποὺ
ἐνεργεῖ κατ' ἐπάγγελμα. Ὁ ἴδιος πάντως, ὅταν ὁδηγήθηκε ἐνώπιον τοῦ εἰσαγγελέα, ἀρνήθηκε τὴν κατηγορία, ὑποστηρίζοντας ὅτι τὰ χρήματα ποὺ
εἶχε πάνω του ἦταν δικά του καὶ τὰ εἶχε μαζύ του, γιὰ νὰ τὰ δώσει κάπου.

*
Πηγή (ἔχει γίνει πολυτονισμὸς στὸ κείμενο, καμία ἄλλη ἀλλαγή): ==== http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/stor ... a-fakelaki

Ἔ, ὄχι. Αὐτὰ δὲν συμβαίνουν (πιὰ) ἔτσι!...
Πεθαίνεις καὶ χωρὶς νὰ σοῦ ἔχουν ζητήσει ξεκάθαρα τὸ φακελάκι.
Σοῦ πατᾶνε τὶς φωνὲς μάλιστα ἐπὶ τόπου,
στὸ ἐξεταστικὸ τμῆμα,
γιατί πῆγες στὰ ἐπείγοντα
- 2 μῆνες μετὰ τὸ ἔμφραγμα -
μιὰ μέρα ποὺ ἤπιες ἕνα χάπι τῆς πίεσης παραπάνω
κι' ἕνα ντεπόν,
ἐπειδὴ ἀλλοιῶς θὰ πέθαινες...

κι' ὥσπου νὰ φτάσεις ἐκεῖ σὲ βρῆκαν (λέει): σὲ καλὴ κατάσταση,
ὁπότε νὰ περιμένεις ἐπ' ἀόριστον.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούνιος 12th, 2017, 9:00 am

Re: Ἰσλαμικὴ πρακτικὴ σὲ σχολεῖο!!!!
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε: Οὔτε συζήτηση.
-
Ἔχω κάνει ἐξόχως πολὺ θέατρο σὲ σχολεῖα καὶ μάλιστα καὶ ξεχωριστά, μὲ
μαθητές ὡς...ἠθοποιούς. Συνολικὰ πλέον τῶν 1.600.- παραστάσεων.
ΧΩΡΙΣ ὑποστήριξη Ὑπουργείων καὶ τὰ τοιαῦτα. Δὲν ὑπῆρξα κανενὸς δοῦλος.
Δὲν θὰ δίδασκα ποτὲ ἔργο ποὺ ἔχει προπαγάνδα κάθε λογῆς.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ εἶναι ἰδανικὸ κι' αὐτὴν θὰ δίδασκα ἀπὸ τὴν ἀρχὴ ὥς τὸ τέλος.
Βασισμένος στὴν Ἱστορία μας π.χ. θὰ παρουσίαζα καὶ ἕναν ἤ δύο Τούρκους,
ὄχι σὰν τέρατα ἀλλὰ μὲ ὅλα τὰ χαρακτηριστικὰ τῆς ἀλαζονείας τοῦ τυράν-
νου, ὅσο γίνεται πιὸ πιστὰ στὴν εἰκόνα τους (1821), γιὰ νὰ φανεῖ ἡ διαφορὰ
καὶ ὁ ρόλος τους, νὰ ἐπισημανθεῖ ὅμως ἔτσι τὸ δίκηο τῶν ξεσηκωμένων Ἑλλή-
νων καὶ ἄλλων λαῶν.
Ἐννοεῖται πὼς θἄθελα νὰ φαινόταν κι' ὁ ρόλος τοῦ προδότη - Ἕλληνα ἄς ποῦ-
με. Ποτὲ δὲν θὰ ξεχνοῦσα ὅ,τι τιποτένιο. Μόνο ποὺ θὰ τὄδινα στὴν ἐπιμελημέ-
νη δοσολογία τῆς διδαχῆς. Στὰ Σχολεῖα ἀποκλειστικῶς καὶ μόνον διδάσκουμε.
Στὰ καλὰ καθούμενα, μὲ κείμενο "φιλειρηνικῶν" προδιαθέσεων, νὰ δείχνω
ναζιστές, δικτάτορες, κατακτητὲς..., δὲν θὰ τὄκανα ποτέ, ἰδιαίτερα σὲ
Σχολεῖο ὅπου ἐκπαιδεύονται ψυχὲς καὶ μυαλά. Μοιάζω νὰ λέω τὰ ἴδια καὶ τὰ
ἴδια. Μᾶλλον θἄθελα νὰ μποροῦσα νὰ ταρακουνήσω ἀνευθύνους ποὺ τὸ παί-
ζουν ἁρμόδιοι.

Υ.Γ. Σὲ ζητήματα θρησκευτικὰ ὐπῆρξα ἀκόμα πιὸ πολὺ προσεκτικὸς. Στὴν "Μαί-
ρη Πόππινς τῶν Ἀθηνῶν", στὴν σκηνὴ τῆς Ἀναστάσεως, ὁρίστε ἡ σημείωση τοῦ
κειμένου μου ποὺ τηρήθηκε στὸ ἀκέραιο:
Πράξη τρίτη.
[Στήν ἐκκλησία. Πάσχα. Μπαίνει ὁ Καπ/στής μέ λαμπάδα, κάνει τόν σταυρό του,
ὀρθόδοξα. Ἀργότερα πλησιάζει δυό-τρεῖς θεατές, σάν νά εἶναι γνώριμοι ἤ συγ-
γενεῖς του, γιά τό "Χριστός Ἀνέστη" (ψιθυριστά). Πᾶντα μέ ἐπισημότητα καί κα-
τάνυξη. Σέ λίγο μπαίνουν οἱ Μ.Π., Ζ. καί Π. ἐπίσημα ντυμένοι, μέ λαμπάδες.
Ἀπό τήν ἀρχή ἀκούγεται - σιγά-σιγά δυναμώνει - τό χορωδιακό "Inneggiamo,
il Signor non è morto" ἀπό τήν "Καβαλερία Ρουστικάνα" (Μαρία Κάλλας). (...)]

Καλλιτεχνικῇ ἀδεία, ἔβαλα μουσικὴ μεγαλειώδη, ἰταλική, νὰ δημιουργήσω
ἀτμόσφαιρα θρησκευτικοῦ μεγαλείου, ἀλλὰ ἡ ὅλη συμπεριφορὰ τῶν Προσώπων
ἦταν Ὀρθόδοξη, γιατί ζοῦμε στὴν Ἑλλάδα. Καὶ δύο εἰκόνες, ἦταν κι' αὐτὲς ὀρθό-
δοξες. Τὰ παιδιὰ νὰ βλέπουν αὐτὰ ποὺ ξέρουν. Ὁ ἦχος τῆς Μουσικῆς νὰ εἶναι
κάτι πρωτόγνωρο, Ὑψηλό. Στὸ θέατρο ἀνοίγουν ὁρίζοντες, γι' αὐτὸ καὶ ὑπάρχει.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούνιος 18th, 2017, 3:30 pm

Re: Προτείνετέ μου μέρος γιὰ ἐργασία.
~
Κλινοσοφιστεῖες,
γιὰ πρώτη φορὰ σοφές - οὐί, μπιὲν σύρ!...

kitrino poukamiso έγραψε: Τα λεφτά δεν ειναι πρόβλημα.
Θελω απλά να γεμιζω τον χρονο μου παραγωγικα

Τρέλλα ἐξόχως ἐφικτὴ γιὰ ἐκλεκτούς.
~~
Στὸν Παράδεισο. Ὁ Θεὸς ἀφέντης θἆναι σὰν νὰ μὴν ὑπάρχει, δὲν θὰ σ' ἀδικήσει ποτέ, δὲν θὰ τοῦ δώσεις οὐδέποτε
λογαριασμὸ καὶ οἱ Ἅγιοι θὰ χαίρονται τὴν συντροφιά σου, γνέφοντας στοὺς Ἀγγέλους νὰ σὲ γλείφουν, νὰ τὸ χαίρε-
σαι, ἐντελῶς δωρεάν! Ὁ καιρὸς θὰ περνάει χάρμα χωρὶς προοπτικὴ νὰ πεθάνεις ποτέ ἤ νὰ γεράσεις καὶ νὰ σέρνε-
σαι στὸ κρεβάτι μὲ πόνους καὶ τὰ παρόμοια συνεπακόλουθα. Βέβαια, ὅλοι θὰ σ' ἐκτιμοῦν γιὰ τὸ θεάρεστο ἔργο ποὺ
θὰ προσφέρεις. Δὲν ἔχει σημασία τί. Ἀρκεῖ νὰ προσληφθεῖς στὸν Παράδεισο. Κι' ἄσε ὕστερα τὸν Δέλτα-Λόξ νὰ λέει
τὸ μακρύ του καὶ τὸ κοντό του γιὰ τὴν θεοδουλοπρέπειά σου ἤ τὸν Ἀντίοχο νὰ σκαρώνει στατιστικὲς γιὰ τὸ ἀνυπό-
στατο τῆς ἐργασιακῆς σου προσφορᾶς σὲ χώρους ἀνυπάρκτους (κατὰ τὴν γνώμη του) (τσοντάρω κι' ἐγὼ ἐπ' αὐτοῦ,
ἀλλἀ, ἐμένα, χέσε με, θανατόπληκτος εἶμαι, ξεψυχισμένα λόγια λέω, σύντομα θὰ μοῦ μπουκώσουν καὶ τὸ στόμα τὰ
σκουλήκια, - ἀμὰν πιά καὶ πότε!...- νὰ γλυτώσει καὶ ἅπαν τὸ ὑπαρκτὸ Φόρουμ.γκρ...) καὶ νἆσαι σίγουρος πώς, μιὰ
μέρα, θὰ λές:
- Τί καλὰ ποὺ ἔθεσα, τότε, τὸ ὑπαρξιακό μου πρόβλημα, στὸ Φόρουμ.γκρ!...Τἰ τύχη νὰ μὲ καθοδηγήσουν ἄνθρωποι
σοφοὶ στὰ ἀλλότρια
, χαζοὶ στὰ κατάδικά τους!...Εἰδικὰ σ' αὐτὸν τὸν Κλινό, πρέπει νὰ τοῦ πάω μιὰ γάτα, στὸν τάφο
του, καὶ νὰ τὴν παρακινήσω νὰ σκάβει, ὥσπου νὰ μπεῖ Φῶς Ζωῆς καὶ Τέχνης στὰ βάθη - καὶ...ποῦ ξέρεις; Ἴσως ἀνα-
στηθεῖ!...Γιατί ὄχι; Κακὸς ἄνθρωπος δὲν εἶναι!...

Πάντως, ἀναρωτιέμαι: γιατί θέλεις νὰ δουλέψεις; Γιατί δὲν μᾶς ζητᾶς νὰ σοῦ προτείνουμε κάποιαν Σχόλη καὶ Τεμπε-
λιά; Φοβᾶσαι μὴ σὲ ποῦμε Δημόσιον Ὑπάλληλο; Καὶ τί ἀνάγκη μᾶς ἔχεις ἐμᾶς; Διορίσου ἐσὺ καὶ ὅλο καὶ κάποιο κόμ-
μα θὰ στηρίζει τὰ δικαιώματά σου, ἀκόμη καὶ ἐπ' ἀμοιβῇ! Δὲν χρειάζονται πολλὰ προσόντα: ὑποτυπώδης γνῶσις τῆς
ἑλληνικῆς, ἀξιοπρόσεκτο γκομενικὸ ἠθικὸ μπουρδούκλωμα, ἄψογη χρήση λατινικοῦ ἐρωτηματικοῦ - νὰ μὴν σὲ λένε
καὶ ξερόλα... Αὐτά!

Τὴν ἡμέρα τοῦ διορισμοῦ σου ὅλοι θὰ σὲ μουντζώνουν ἀπὸ ζήλεια καὶ φθὀνο. Ἀλλά, τί ἀνάγκη θἄχεις, ἐσύ; Εἴπαμε:
θὰ σὲ γλείφουν, κάποιοι, ἀπὸ πάνω ὥς κάτω, μπρὸς-πίσω, ἄχ!...Ἔτσι μοῦ 'ρχεται νὰ σοῦ βγάλω τὰ μάτια ἀπὸ τὸ κα-
κό μου! Μὴν κοιτᾶς ποὺ δὲν τὸ δείχνω οὔτε καὶ τ' ὁμολογῶ!...
Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Χθες, 7:36 am

George_V έγραψε:
ΑΝΤΙΟΧΟΣ έγραψε: Να μη υποθέτεις φίλτατε Γεώργιε Εκδικητικέ. Μπορεί να απεχθάνομαι τους ομοφυλοφίλους ως κοινωνική ομάδα καί να τους θέλω στο κοινωνικό περιθώριο, δηλαδή όπου ήσαν πρό τινων δεκαετιών, πλήν όμως δεν επιθυμώ καί την επιβολή ενός νέου θρησκευτικού μεσαίωνος εν Ελλάδι. Έτερον εκάτερον. Άρα, εψήφισα την επιλογήν την οποίαν εψήφισεν καί ο φίλτατος Κλινοσοφιστής. :smt018 :wave:

Eσυ ελεγες σε αλλο νημα οτι θα σκοτωνες το παιδι σου αν ηταν γκευ και τωρα σε επιασε ο πονος για τους υπολοιπους? <------ ἐξίσου ἠλίθια πρακτικ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δὲν θέλω νὰ βλέπω ἐκεῖνο τὸ "φίλτατος Κλινοσοφιστής", μοῦ τὴ δίνει βάναυσα, γιατί δὲν εἶμαι φίλτατος κανενός.
Ἄν καὶ καλλιτέχνης, προτιμῶ νὰ διαλέγω τοὺς "θαυμαστές μου" καὶ κυρίως νὰ τοὺς ἀπορρίπτω στὴν συνείδησή
μου, - ὅσους δὲν γουστάρω
. Ἄρχισα δὲ νὰ ὑποστηρίζω τοὺς ὁμοφυλόφιλους πολὺ πρὶν μάθω νὰ χρησιμοποιῶ
τὸν Η/Υ κι' εὐθὺς ἀμέσως μόλις αὐτο-ὀνομάσθηκα Κλινοσοφιστής.
Στὸ Φόρουμ.γκρ μπῆκα (2008) ἤδη Κλινοσοφιστὴς καὶ γνωστός.
Τὶς θρησκεῖες, γενικῶς, τὶς ἔχω ἐγγεγραμμένες, πόσῳ μᾶλλον κάποιαν συγκεκριμένην καὶ ὑπονοουμένην. Ἡ νεώ-
τερη λόξα τῆς Ἀλλοδαπ'-Ἑλλάδος ποὺ θὰ τὴν ἀκριβοπληρώσει.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: foufouflou και 4 επισκέπτες