Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Κλινοσοφιστεῖες καί ὄχι μόνον

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 12th, 2008, 1:44 am

προτείνω Κ Λ Ι Ν Ο Σ Ο Φ Ι Σ Τ Ε Ι Ε Σ μου
-------------------------------------------------------------------------------------
Ἡ λέξη "κλινοσοφιστής" προέκυψε στὴν ΣΤΟΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ, ὅπου συχνάζει τὰ βράδυα μιὰ καλὴ συντροφιὰ ἀντρῶν ποὺ παρακολουθοῦν ἐκδηλώσεις, συμμετέχουν δὲ, οἱ περισσότεροι, καὶ στὸν μπουφὲ [ἀτραξιὸν τῶν ὁμιλητῶν, αὐτό!] καὶ αὐτοαποκαλούνται δειπνοσοφιστὲς [Ἀθήναιος, Ἕλληνας λόγιος ἀπὸ τὴν Αἴγυπτο, ἔχει γράψει τοὺς "Δειπνοσοφιστὲς", - τὸ παίξαμε στὸ Ραδιόφωνο]. Λιτοδίαιτος ἐγὼ, δήλωσα δεινὸς περὶ τὰ...ἐρωτικά, ἄρα (τότε μοῦ ἦρθε): κλινοσοφιστής. Γρήγορα μοῦ βγῆκε ... σὲ καλὸ, γιατὶ μοῦ ζήτησαν νὰ γράψω, τὶ ἄλλο; "Κλινοσοφιστεῖες", παρακαλῶ! Αὐτὸ, κάπου, κάποτε, ἄς μὴν τὸ φανερώσω καθὼς ἀκολουθοῦν οἱ ἑξῆς ἐρωτήσεις:
1.- Τὶς ἔχετε ὑπ' ὄψιν σας;
2.- Σᾶς ἄρεσαν;
3.- Νὰ τὶς συνεχίσω ἐδῶ, στὸ Φόρουμ;
4.- Ἄν τὶς εἴχατε ὑπ' ὄψιν σας, σᾶς ἔλειπαν ὅταν ...ἔλειπαν;
5.- Τὶ σκεφτήκατε ποὺ ἔλειπαν;
Θὰ σᾶς εἶμαι εὐγνώμων ἄν ἀπαντήσετε κάπως σύντομα. Εὐχαριστῶ. Ἰάνης, κλινοσοφιστής.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33151
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Κλινοσοφιστείες

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Αύγουστος 12th, 2008, 1:48 am

Να τις συνεχισεις Γιαννη :D ... κι σε οσους αρεσουν ...
Αν σε μερικους δεν αρεσουν δεν πειραζει !!! :D

Για τον Ιουλιανο του Καζατζακη ανοιξα θεμα στην ενοτητα Λογοτεχνια ... σπανιο βιβλιο .. δεν βρισκεται ευκολα :D
.....το φιλοσοφείν εστί πασοκίζειν
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσ.: 60889
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2006, 2:17 am
Το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 14th, 2008, 8:01 am

Σ' εὐχαριστῶ, ΑΙΝΕΙΑΝ06, καὶ θέλω νὰ κάνω ὅ,τι καλλίτερο συνεχίζοντας τὶς Κλινοσοφιστεῖες.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΙΝΕΙΑΝ06 » Αύγουστος 14th, 2008, 8:22 am

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:Σ' ευχαριστώ ΑΙΝΕΙΑΝ06 και θέλω να κάνω ό,τι καλλίτερο συνεχίζοντας τις Κλινοσοφιστείες.

Γραφε τις αποψεις σου ... και μην σε νοιαζει !!! :D
.....το φιλοσοφείν εστί πασοκίζειν
Άβαταρ μέλους
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Extreme poster

Δημοσ.: 60889
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2006, 2:17 am
Το μέλος ΑΙΝΕΙΑΝ06, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 14th, 2008, 8:52 am

-------------------δύο παληὰ μου ποιήματα -------------------
Τ ὸ Τ ά μ α
------------------
Ἡδονή μου μεγαλόχαρη,
ἦρθα μὲ δάκρυα
καὶ προσκυνῶ σε.

Ἡδονή μου πλατυτέρα,
ἦρθα μὲ φλόγες
καὶ διψῶ σε.

Ἡδονή μου, παναγιά μου,
μὲ δάκρυα καὶ φλόγες
διψῶ καὶ προσκυνῶ σε.
Τάμα σοῦ φέρνω τὴν καρδιὰ μου,
τὴν χαρά μου σῶσε.
[1971]

Ὁ μ ε σ α ῖ ο ς
----------------------
Ὁ μεσαῖος,
μὲ τὴν μοναξιὰ καρφιτσωτὴ στὸ στῆθος
- δὲς τὶ ἦθος! -
συνουσίες ἔχει μὲ τὸ χθὲς καὶ μὲ τὸ αὔριο
συνάμα.
Στὴν Παναγία τὸ 'χει τάμα,
- ὁ μεσαῖος μὲ τὸ ἦθος
καὶ τὰ δάκρυα ἕνα πλῆθος -
τὶς παρέες π' ἀγκαλιάζει τὶς πολὺ ἑλκυστικὲς
νὰ τὶς φορᾶ καρφιτσωτὲς στὸ στῆθος.
Ἄχ, ὁ μεσαῖος,
ποὺ ἔχει δυὸ χείλη ρὸζ,
πίνει Κάλτσιουμ-Σαντὸζ
κι' ὁ νοῦς του ὁλοένα στὸν Μπερλιὸζ
θὰ τρέχει,
θεὸ μέσα του δὲν ἔχει.
Καὶ ζεῖ νεκρὸς
καὶ ζεῖ γερὸς
σὲ μιὰν ἀνύπαρκτη χώρα
- στὸ τώρα.
[1971]
-------------------------------------------------------------------------
Σημ.: ὅλα μου τὰ ποιήματα ἦταν ἀφιεωμένα στὸν ἐκλιπόντα ἠθοποιό Δημήτρη Ἰωάννου.
----------------------------------------------------------------------
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Άρης » Αύγουστος 14th, 2008, 8:57 am

Κλινοσοφιστή παρατήρησα ότι χρησιμοποιείς και στα δύο ποιήματα την Παναγιά και το Τάμα.
Άβαταρ μέλους
Άρης
Maniac poster

Δημοσ.: 12952
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2008, 4:59 am
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Το μέλος Άρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 14th, 2008, 4:10 pm

Πάντα εὐχαριστῶ. ========================================== ΑΡΗ, τὶ νὰ πῶ στὴν παρατήρησὴ σου; Μᾶλλον ἔτυχε... Ἀλλοῦ ὅμως προσβλέπω: στὴν καλὴ ἐπαφὴ μὲ ὅσους πιὸ πολλοὺς γίνεται ἀπὸ σᾶς, νὰ ἐκφρασθῶ [ποτὲ δὲν τὸ στερήθηκα], νὰ... Ἆσ' το. Πρὸς τὸ παρὸν δὲν τὸ μαρτυρῶ. Πάντως εἶμαι δοκιμασμένος σὲ ὅ,τι ἀποκαλῶ "Κλινοσοφιστεῖες" (ὄχι τὰ δύο ποιήματα), σὲ ἄλλου εἴδους ἔντυπο, ἀλλὰ, ἐδῶ θὰ φανε καὶ ἡ δύναμὴ μου - πάντα ἔλεγα πὼς ἔχω. Θὰ...(ξανα)δείξει. Σὲ χαιρετῶ. Ἰάνης.
Τελευταία επεξεργασία απο Ιανός την Απρίλιος 27th, 2010, 12:02 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Αιτία: Μετά από αίτημα του χρήστη
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 15th, 2008, 8:34 am

------------------------------ἕνα μικρὸ ἀπόσπασμα ἀπό "Κλινοσοφιστεία" ποὺ δημοσιεύτηκε στὶς 16 Ἰουλίου 2007 στὴν ἐφημερίδα: (--------) . ------------------------------ [....] Μὲ χαίρονται καὶ ἐπειδή μὲ χαίρονται μὲ ἐκδικοῦνται. Ἄς μὲ διαψεύσουν (πρώτη αλήθεια). Ἄν χρεωνόμουν ἔστω καὶ ἕνα εὐρώ τὴν λέξη ποὺ γράφω, σίγουρα θὰ σᾶς ἐμπιστευόμουν ὀλιγώτερα περὶ τοῦ θείου ἀνοσιουργήματος τῆς μαμᾶς μου, ἥτις, ὀλίγον πρὶν τὸ σκάσει στὰς ἀγκάλας τοῦ Χάροντα (ὁ μόνος ψωλαρὰς οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὁρατῶν τε καὶ ἀοράτων), μἐ ὅρκισεν ὡς συνήθως: - Γυιὲ μου, ὅποιος σὲ τσιγκλάει, θὰ τοῦ λὲς: - Χέζω σε ! Ἀλλά ἐγὠ οὐκ ἐννόησα, οὺδὲ ὑπάκουσα. Καὶ ἰδοὺ τὰ χάλια μου (δὲν μοῦ πᾶνε;): μικρολογοτεχνῶ, ὁμοετεροφυλοφιλολογῶ, στόμα δὲν κλείνω, γραφίδα δὲν παρατάω. Λέω χωρὶς νὰ ξελέω (δεύτερη ἀλήθεια). Τραγικὴ φιγούρα (τρίτη ἀλήθεια), ἄνευ καθάρσεως ( ὁ Σοφοκλὴς ὅπως κι' ὁ Ταχυδρόμος πέθανε).[....] ................................................................................μὲ χοἐς στοὺς νεκροὺς ἔρωτες"[/quote]
Τελευταία επεξεργασία απο Ιανός την Απρίλιος 27th, 2010, 11:17 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Αιτία: Μετά από αίτημα του χρήστη.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 18th, 2008, 3:48 pm

--------------------- ἕνα ἀκόμη ποίημα ---------------------
Β ά σ ι α - π λ η γ ή
Τούτη τὴν νύχτα, ἔλα καὶ δὲς
πῶς ἐρωτεύομαι πληγὲς.
Σεντόνια, μαξιλάρια, ὄνειρα-ἀντιβιοτικὰ,
νἀ τὶς πεθάνω μία-μία κυνικὰ.
Μὲς τὸ κόκκινο φῶς
χλώμιασες; Μὰ...πῶς;
Τὸ 'χεις φριχτὸ νὰ φανταστεῖς
πὼς εἶμαι φίνος ἐραστἠς
τῆς εἰρωνείας;
Βάσια χαζὴ, μὲ 'θελες θύμα μιᾶς ἀνίας;
Θά 'ρθεις; Ἄχ, ἔλα, πληγὴ, νὰ τραγουδήσεις.
Θὰ δεῖς πολλὰ
ἀλλὰ
σοῦ τ' ὁρκίζομαι, ἐσὺ θὰ ζήσεις.
[1969]
-------------------------------
"Τέχνῃ κρατοῦμεν ὧν φύσει νικώμεθα"
Ἀντιφάνης. ( Μὲ τὴν τέχνη ἐξουσιάζουμε σ' ὅ,τι ἀπὸ τὴν φύση ὑστεροῦμε).
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 19th, 2008, 3:21 am

------
Κλινοσοφιστεῖες.
Τοῦ Ἰάνη Λὸ Σκόκκο.
Εικόνα ..... Τό καί τό Εικόνα
-----------------------------------------------------"....καί ξάπλωσα γυμνούλης μέ τό χέρι ἐκεῖ. Ὁπότε θυμήθηκα:

Λαμπίκη, ἔλα ἐδῶ. Βγάλε τὸ σλιπάκι σου καὶ κᾶτσε. Θὰ ἔπρεπε νὰ ντρέπεσαι καὶ νὰ κοκκινίζεις. Μπᾶ, πότε κοκκίνησες κιόλας; Ἐξόχως εὔθικτος μοῦ φαίνεσαι, εὖγε. Δὲν σοῦ πάει αὐτὸ τὸ ἅλικο. Μμμ, μᾶλλον νά πρασίνιζες. Ναὶ, νὰ πρασίνιζες - κάτι πιὸ συνεπὲς μὲ τὰ ἔργα καὶ τὶς ἡμέρες σου. Τὰ ἔμαθα ὅλα.
Πάλι τὸ φυσικό σου χρῶμα ἔχεις; Καλά, θὰ σὲ κάνω ἐγὼ νὰ χρωματιστεῖς δεόντως. Κοκκινίζουν οἱ τυπικὰ ἔνοχοι, ὅταν ἡ ἐνοχὴ ἐπανορθώνεται. Ἐσὺ, καταδικάζεσαι σὲ ἰσόβια πρασινίλα, ἀλλιῶς νὰ μὴν μὲ λένε Κλινοσοφιστὴ.
Πρόσεχὲ με. Ἕνα πουλάκι πράσινο - παπαγάλος ἤτανε; θὰ σὲ γελάσω... - μὲ βρῆκε μόνον μου (καὶ λέγοντας μόνον μου πάει νὰ πεῖ δὲν φαινόταν ἄλλος κανεὶς ἐκεῖ γύρω) καὶ μοῦ τὰ μαρτύρησε ὅλα. Μὲ τρεῖς μονοσύλλαβες λέξεις: " - Τὸ καὶ τὸ!"
-Τὶ μοῦ λές! ἔκανα καὶ σὰν νὰ ἄνοιξε ἡ γῆς νὰ μὲ καταπιεῖ. Δὲν πίστευα τ' αὐτιά μου. Καὶ ξεκίνησα εὐθὺς ἀμέσως γιὰ τοὺς Δελφοὺς, ὄχι γιά νά παίξω σὲ ἀρχαῖο δρᾶμα ἀλλὰ γιὰ νὰ "ξυ-
πνήσω" τὴν Πυθία, ζητώντας ἔκτακτην ἀκρόαση ἀπὸ τὸν θεὸ Ἀπόλλωνα (πρὸς τέρψιν συνάμα καὶ τοῦ Αὐτοκράτορος Ἰουλιανοῦ ποὺ τοῦ τὸ χρωστάω χρόνια). Ὁ Ἀπόλλων, μὲ πολλὴ χάρη καὶ εὐγένεια, μοῦ πρότεινε "νὰ τὸ κάνουμε" στὸν ἤλιο, στὶς κερκίδες τοῦ θεάτρου καὶ στὴν Πάροδο. Μὲ καταλαβαίνεις; Ὁ Ἀπόλλων, ἕνας ὀλύμπιος, μὲ μένα, ἕναν θνητὸ καὶ σ' αὐτὴν τὴν ἡλικία.
Τὶ φιλιά ἦταν ἐκεῖνα στὴν ἀγκαλιὰ του...- ξέχασα ὡς καὶ τὸν παληὸ μου ἐραστὴ, τὸν Ἑρμῆ - ἂς μ' ἐλεήσει ὁ Τρισμέγιστος, ἥμαρτον.
Τελικὰ, ἡ Πυθία μὲ δέχτηκε ἀγουροξυπνημένη χάρη σὲ κεῖνο τὸ σμίξιμο μὲ τὸν Φοῖβο.
- Πὲς μου, τὶ συμβαίνει μὲ τὸν Λαμπίκη; ἔκανα προσπαθώντας νὰ κρύψω τοὺς ἐρεθισμοὺς μου (ὅσο νά 'ναι γυναίκα εἶναι καὶ ντρεπόμουν ἔτσι ὁλοτσίτσιδος στὸν ναὸ...).
Ἡ Πυθία πέταξε ὅ,τι φοροῦσε καὶ χώθηκε ὁλόγυμνη σὲ καπνοὺς καὶ μυρωδικά. Μιὰ ἐληὰ λαχταριστὴ πλάι στὴν ἥβη της μὲ σάστισε - ποιὰν νὰ πιπιλοῦσα;
- Τὸ καὶ τὸ! εἶπε ἡ μάντις μὲ φωνὴ Ἀλέκας Κατσέλη καὶ ἴδια Κασσάνδρα, ἐνῶ μὲ τὸ βλέμμα της μοῦ ἔδειχνε τὴν ἔξοδο.
Δυὸ μαρτυρίες ἀρκοῦν.
Τὶ ἔχεις νά πεῖς, Λαμπίκη, γιὰ τὸ "τὸ καὶ τὸ";
Δὲν λὲς τίποτα. Ὥστε γι' αὐτὸ ἔφευγες κάθε ἔξῃ μῆνες στὶς ἑφτὰ τὸ πρωὶ καὶ γύριζες στὶς ἐννέα χωρὶς νὰ λὲς ποῦ πᾶς. Πηγαίνατε μὲ τὸν γκόμενὸ σου γιὰ ἐξέταση αἵματος. Κι' ἔκλεινες ἐσὺ τὰ ῥαντεβοὺ - θὰ ἐπανέλθω σ' αὐτὸ. Ὀρροθετικοὶ. Πρὶν κὰν κατασκευάσουν στὰ ἐργαστήρια τὸν ἰὸ, πρὶν κὰν τὸν διεισδύσουν στὸν πρῶτο Ἀφρικανὸ, ἐσὺ πρόλαβες κι' ἀπέκτησες τὴν μάστιγα. Τὸν μετέδωσες καὶ στὸν ἐραστὴ σου. Καὶ ἡ μάννα σου δὲν ξέρει τίποτα. Κι' οὔτε θὰ θέλεις νὰ τῆς τὸ πῶ ἐγὼ ποὺ μὲ ἀκούει, ποὺ μὲ πιστεύει.
Ἀπομουγκάθηκες! Πῆρες ὡστόσο κάποιαν ἀπόχρωση χλοερὴ ἀκούγοντας τὴν λέξῃ "μάννα". Ἔννοια σου καὶ σκουροπράσινο κυπαρίσσι θὰ σὲ κάνω ἐγὼ πρὶν πᾶς στὰ κυπαρίσσια ἢ στὰ Ἠλύσια Πεδία, κατὰ πῶς νομίζεις γιὰ τὸν ἑαυτὸ σου. Μόνον ἔτσι θὰ συγχωρεθεῖ τὸ σφάλμα σου κι' ὄχι τρέχοντας στὸν παππὰ τῆς ἐνορίας σου νὰ σοῦ δώσει ἄφεση ἁμαρτιῶν, νὰ κοινω-
νήσεις καὶ φτοὺ κι' ἀπ' τὴν ἀρχὴ.
Νὰ μὴν μοῦ πεῖς τίποτα, τόσον καιρὸ, ἐμένα, τοῦ δασκάλου σου, τοῦ πλάστη καὶ δημιουργοῦ σου,ποὺ ἔβαλα κάτω τόσον κόπο, τὴν φαντασία μου, τὴν πεῖρα μου, τὴν τεχνικὴ μου, γιὰ νὰ φτιάξω ἐσένα, νὰ σοῦ δώσω πρόσωπο, ἀπὸ τὸ τίποτα ποὺ ἤσουνα; Ἐσὺ ποτὲ δὲν ἤθελες νὰ γίνεις κάτι, κάποιος. Ἔχεις συνυφανθεῖ μὲ τὸ χριστιανικὸ μηδὲν ἀλλὰ τὶς βρωμιὲς σου τὶς ἔκανες, ἀρκεῖ νὰ μὴν τὸ μάθαινε ἡ μάννα σου. Λὲς καὶ μιὰ μάννα δὲν βλέπει, δὲν ξέρει - γιὰ στραβὴ τὴν ἔχεις; Φέρθηκες σὰν ἄραβας ποὺ κουκουλώνεται μὲ τὴν κελεμπία, ἀφοδεύει μὲς τὸν δρόμο, τὸ σκάει κι' οὔτε γάτα οὔτε ζημιά. Πολὺ καλὰ, λοιπόν. Τὸ παράπτωμά σου εἶναι ἀριστοφανικὴ τραγωδία. Ἡ Ὕβρις ἐξετελέσθη. Ἡ Νέμεσις ἔχει ἡμερομηνία. Ἐγὼ, δὲν μπο-
ρῶ, τό 'χω ὡς ἀρχὴ, παρὰ νὰ βρεθῶ ἀπέναντὶ σου, στὸ πλευρὸ τῆς Νεμέσεως.
Εἶσαι βοηθός μου, σ' εὐχαριστῶ γι' αὐτὸ. Μὲ βοηθᾶς ἀφάνταστα, ὄχι γιατὶ τὸ θέλεις ἀλλὰ γιατὶ τὸ χρειάζομαι ἐγὼ. Εἶσαι ἐργαλεῖο μου. Ἐσὺ δὲν θέλεις οὔτε τὸ ὄνομὰ σου νὰ λέω. Βάλ' το στὸν νοῦ σου: ὅποιος ἔχει τὴν γνώση τοῦ ἑαυτοῦ του, νικάει. Ἔχω τὰ κότσια νὰ σὲ κάνω καταπράσινο. Σὰν νὰ βρίσκεσαι μεσάνυχτα σὲ γραφεῖο κηδειῶν. Μπορῶ νὰ γράψω μιὰ κλινο-
σοφιστεία κι' ὕστερα νὰ βάλω πλώρη γιὰ ἄλλη ὅπου ἐσὺ θὰ εἶσαι ἴσως Μεγαλέξανδρος ἢ θεὸς. Τώρα εἶσαι ὀρροθετικὸς γιατὶ αὐτὴν τὴν ἰδέα εἶχα νὰ γράψω.
Οὔφ, μιλάω μόνον ἐγώ, ὡς συνήθως, γιατὶ ἂν ἀφήσω λίγο στὸ μυαλό μου κενὸ, μπορεῖ καὶ νὰ σκοτώσω ἄνθρωπο, ὅπως λέει κι' ὁ Πιραντέλο κάπου. Κι' ἔχασα τὸν εἰρμὸ μου... Ἄ, ναί, ἡ Ὕβρις. Μάλιστα, παράτησες τὸν "φίλο" σου κι' ἐνῶ πηγαίνατε πάντα οἱ δυὸ σας μαζὺ γιὰ τὴν ἐξέταση, τὴν τελευταία φορὰ πῆγες μόνος, ἔφτασες ἐκεῖ καὶ τὸ ἔσκασες. Γιατὶ τὸ ῥαντεβοὺ τὸ εἶχε κλείσει ἐκεῖνος. Κι' ὄχι ἐσὺ. Δὲν ἤθελες ποτὲ τίποτα δικὸ του, μόνον τὴν "ἔνοχη" πράξη. Κι' ἐπειδὴ θάρρεψες πὼς δὲν σὲ εἶδε ( ἀφοῦ σ' ἀγαποῦσε, δὲν θὰ σ' ἔβλεπε;), τηλεφώνησες εἴκοσι λεπτὰ ἀργότερα νὰ πεῖς, μὲ γλυκειά φωνὴ καὶ κυριλάτα - τὸ ἀτού σου:
- Τώρα ξύπνησα, δέν προλαβαίνω... Κλεῖσέ μου μιὰν ἄλλη ἡμερομηνία.
Τὸ παίζεις χρῶμα νορμὰλ ἀλλὰ θὰ πρασινίσεις. Μ' ἔναν σμπάρο δυὸ τρυγόνια: χώριζες ἔτσι διὰ παντὸς ἀκόμη καὶ στὰ ῥαντεβοὺ τῆς ἀγωνίας, γελοιοποιοῦσες καὶ τὸν ἄλλο βάζοντας τον ν' ἀλλάξει ὁ ἴδιος τὶς ἡμερομηνίες σας.
Μά, ἐσεῖς λέγατε νὰ γερνούσατε καὶ νὰ πεθαίνατε μαζὺ. Κι' ἐκεῖνος κάποτε σοῦ πρότεινε νὰ ἑνώσετε τὶς ὑγιεῖς φλέβες σας στὸν Παρθενώνα. Σοῦ φάνηκε γελοῖο. Τώρα ἔχετε τὸ ἴδιο θανατηφόρο αἷμα, γίνατε ἀδέλφια.
Τὶ σοῦ ἔκανε τὸ δύστυχο ἐκεῖνο ἀνθρωπάκι ποὺ σ' ἀγαποῦσε καὶ τὸν ἀγαποῦσες; Ὁρίστε, κατακόκκινος ἔγινες ἀπὸ θυμό. Κι' ὅταν λέω δύστυχο ἀνθρωπάκι, θυμήσου τὶ τραγωδία ζοῦσε στὸ σπίτι του, ἐνῶ εἶχε τόση ἀξία ὁ ἴδιος... Ἔπαψες νὰ τὸν ἀγαπᾶς; Μὲ γειὰ σου, μὲ χαρὰ σου ἀλλὰ ἐσὺ καθημερινῶς τὸν ξεφτύλιζες κι' ἐκεῖνος καθημερινῶς, στὸ τέλος, σὲ συγχωροῦ-
σε - τὸ μέγιστο λάθος του. Ὅταν ἡ Πυθία μοῦ εἶπε "τὸ καὶ τὸ", εὐθὺς ἀμέσως κατάλαβα πὼς τὸ δεύτερο "τὸ" ἴσον προδομένη ἀγάπη ἢ ψεύτικη ἀγάπη. Πάντα διφορούμενοι οἱ χρησμοὶ. Τὸ "καί" εἶναι ἡ μάννα σου. Εὔκολα τὸ καταλαβαίνεις: σ' ἕνα ζευγάρι "τὸ", δὲν χωράει κανένα "καί". Ἂν ἡ μάννα σου σοῦ πεῖ κᾶτσε, ἐσὺ θὰ καθήσεις. Ἂν σοῦ πεῖ μπὲς, βγὲς,..., ἐσὺ θὰ μπεῖς, θὰ βγεῖς, .... Ἂν σοῦ πεῖ νὰ...., ἐσὺ θά.... Ἂν σοῦ πεῖ νὰ μὴν πᾶς μὲ ἄντρες, ἐσὺ θὰ πᾶς.
Βουνὸ μοῦ φάνηκε τὸ πρῶτο "τὸ". Ἐντελῶς ἀκατανόητο. Κάλεσα γλωσσολόγους καὶ τὸν θεατρολόγο κ. Γεωργουσόπουλο, τοὺς παράστησα θεατρικῶς πῶς τὸ εἶπε τὸ "τὸ" ἡ μάντις κι' ἀπὸ κεῖνο τὸ πῶς - πόσο σπουδαῖο εἶναι τὸ πῶς, δέκα μέρες θὰ χαιρόμουν νὰ τ' ἀναλύω - δόθηκε μεμιᾶς ἡ ἐξήγηση - τὴν δουλειὰ τους οἱ ἄνθρωποι, ἀλλοίμονο. Τὸ πρῶτο "τὸ" εἶναι ἐ-
κεῖνος, τὸν γνωρίζω, τελευταῖα πίνουμε κρασάκι μαζύ. Λέω νὰ τὸν καλέσω ὕστερα. Γιὰ ὄλες αὐτὲς τὶς ὑπηρεσίες δὲν ἔδωσα οὔτε κὰν ἕναν ὀβολὸ κι' ἄξιζαν πλείστας μνᾶς. Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος, μέγα καταφύγιο στὴν ζωὴ μου ἡ μάθηση. Καὶ στὰ γεράματα μόνο μὲ σοφοὺς ἀνθρώπους χαίρεσαι τὴν ζωὴ. Καλέ, ἐσὺ εἶσαι ἄσπρος σὰν τὸ πανί. Πράσινος εἴπαμε. Εὕρηκα! Μεῖνε γυμνὸς, ἔτσι, ἐκεῖ ποὺ εἶσαι. Πάω νὰ φέρω πράσινο προβολέα.
Αὐτὸ ἤτανε.
Παίρνω τὸν πρώην σου: - Ἀλλὸ, σ' ἔ μουά. ( Ἔλα, ἐγὼ). Βιὲν βουὰρ ἕν βὲρ βὲρ.( Ἔλα νὰ δεῖς ἕνα πράσινο σκουλῆκι). Ἀ-μπιεν-τὸ(Τὰ λέμε).
Ἐλπίζω ἅμα σὲ δεῖ νὰ χογελάσει.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------- .....μὲ χοὲς στοὺς νεκροὺς ἔρωτες".
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 21st, 2008, 9:28 pm

Εικόνα
ἀγκαλιὰ μου
τοῦ Ἰάνη Λὸ Σκόκκο.
Μὲς τὰ πάθη
ἐσταυρωμένο
μὲ 'βρε ἡ ἕλξη σου.
Μ' ἀποκαθήλωσαν τὰ μάτια σου,
μὲ θάψανε τὰ λόγια σου
στ' ἀσίγαστο πλάνταγμα τῶν μελῶν σου,
ὅπου λούζομαι τὴν ἀνάσα σου
καὶ ξάστερος
- σὰν ὅ,τι φιλήδονο -
ποθῶ
μιὰν ἀνάσταση
ἀδάκρυτη
τὶς νύχτες
σὰν δὲν πρέπει νὰ πεθάνω, ἀγκαλιὰ μου!
[30.5.1971]
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Αύγουστος 25th, 2008, 11:20 pm

Εικόνα----Μεγάλη μέρα ξημερώνει, ἴσως καὶ γιὰ σύμπαν τὸ σύμπαν, ὁπότε ἀκολουθῶ κι' ἐγώ! 26 Αὐγούστου 2008, ἔχω γενέθλια.
Ὅλοι ρωτοῦν πόσω εἶμαι, ἀκόμη κι' ὅταν μὲ βλέπουν στὴ θάλασσα - φῶς φανάρι. Τουλάχιστον 25 χρόνια ἀκούω αὐτό τὸ ἴδιο:"- Συγγνώμη, νὰ σᾶς ρωτήσω κάτι;"
Κι' ἐγώ, ποὺ ξέρω τὴν ἐρώτηση, συγκατανεύω.
"- Πόσω χρονῶ εἶστε;" μὲ ρωτοῦν ἄντρες, γυναῖκες. Καὶ τότε, ἔ, τὸ παίζω καὶ λίγο ξαφνιασμένος: "- Ἐσεῖς, πόσω λέτε; Κι' ἀσφαλῶς θὰ σᾶς πῶ τὴν ἀλήθεια μετὰ".
* Λοιπὸν, ἐφέτος, τὸ 2008, μοῦ λένε: "- 56 μὲ 58, στὸ πρόσωπο ἀλλὰ στὸ σῶμα μέχρι 22, ἄντε 24, - γι' αὐτὸ σᾶς ρωτάω... Κυπαρυσσάκι λυγερό, μοιἀζετε".
* * Ἀλλοίμονο ἄν δὲν τὸ διασκέδαζα καὶ λίγο. Ἀρχίζω ἀπ' ὁ,τιδήποτε ἄλλο ἀλλά φτάνω καὶ σ' αὐτό ποὺ μὲ ρωτοῦν.
- Τὸ βάρος μου, μὲ τὸ ζόρι, ὲπὶ δεκαετίες 58 κιλὰ, - πάντα, πρὶν καὶ μετὰ τὸ φαγητὸ. Ἔλλειπε λίγο πεντελικὸ μάρμαρο, σὺν 3 κιλὰ δηλαδὴ, στὸν Πραξιτέλη νὰ μὲ κάνει δεύτερο Ἑρμῆ! Τὸ μυαλὸ μου πάτησε τὰ 80, Γερο-Στάθης πιὰ σὲ γνώσεις, ἄν καὶ γηράσκω ἀεὶ...- καταλάβατε. Ἐπίσης, τὸ μυαλὸ μου σὲ ἐπίδοση καὶ μάθηση, 26 χρονῶ. Κάθε μέρα, κάθε χρόνο, σπουδάζω. Σκο-
πὸς τῆς ζωής μου: νὰ γυμνάζομαι καθημερινῶς ψυχικῶς γιὰ νὰ καλλιτερεύω τὸν ἑαυτὸ μου σὰν ἄνθρωπος [ἄν, λέμε, ἄν τὸ κατορθώνω καὶ δὲν ματαιοπονῶ]. Στὴν λογοτεχνία, ὑπακού-
ω στὰ ὅρια ποὺ μοὺ ἐπιτρέπουν ὁ Στρίντμπεργκ, ὁ Πιραντέλο καὶ ὁ Ξενόπουλος, οἱ πρωτομάστορες. Στὴν μουσική, ὅπου μὲ πάει ὁ Χατζιδάκις. Ἀρχαῖο δρᾶμα; Κάθαρσις. Καθρέφτης; Σωκράτης. Κλίνη [κρεββάτι]; Ἐγγυμονῶ φλόγες, - πυροδοτεῖστε με νὰ καοῦμε ἀγκαλιαστά. Γεννήθηκα 26 Αὐγούστου 1944 καὶ εἶμαι θέλω δὲν θέλω Παρθένος. Πέρυσι ἤμουν 63, τοῦ χρόνου θὰ εἶμαι 65. Ἀπὸ τὰ 68 θὰ πάω κατευθείαν 70, ζωή νά' χω! γιατὶ ἀπὸ 69 εἶμαι ὥσαμε δῶ [δείχνω τὸν λαιμό μου]. Πόσω εἶμαι ἐφέτος; Ἔ, βρεῖτε κι' εσεῖς κάτι μόνοι σας!
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 18th, 2008, 12:17 am

Εικόνα ==== http://www.youtube.com/watch?v=PHasXL9g ... _embedded#!

--- Βέρα Ζαβιτσιάνου

Τὸ "θεατρινάκι" ἀξιώθηκε καὶ ἔγινε σημαντικὴ ἠθοποιὸς, ἀξιοπρεπὴς γυναίκα, δασκάλα (μου) καὶ, μὲ τὴν σειρὰ της, "ἔφυγε".
Μονάχα γιὰ χάρη της, αὐθόρμητα, κάθησα χάμω, μπροστὰ στὰ πόδια της (οἱ ωραιότερες γάμπες), θαυμάζοντας τὰ ὑπέροχα χέρια της, δὲν ξέρω πόσες ὧρες, δὲν ξέρω ἐνώπιον πόσων θαυμαστῶν της ποὺ μπῆκαν νὰ τὴν συγχαροῦν, νιώθοντας, ὄχι σὰν σκυλάκι της, ἀλλὰ γνήσιος ἄντρας, στὸ ὕψος μου, ὥστε νὰ βρῶ τὸ κουράγιο νὰ τῆς πῶ:
- Βέρα, ἤμουν ἐρωτευμένος μαζὺ σου.
Κι' ἐκείνη ν' ἀποκριθεῖ:
- Αὐτὸ εἶναι τὸ ὡραιότερο δῶρο ποὺ μοῦ κάναν' ἐφέτος.
Περίπου τέσσερα χρόνια ἔπαψα νὰ τῆς τηλεφωνῶ. Ἔστελνα χαιρετίσματα μὲ τρίτους. Δὲν ἤθελα νὰ μὴν συγκρατηθῶ καὶ νὰ τῆς ἔλεγα τὶ δυστυχίες μὲ βρῆκαν στὸ σπίτι.
Ὅταν ἀτέλειωτες ὧρες τὰ λέγαμε, θαυμάζαμε ὁ ἕνας τὴν θεατρικὴ φωνὴ τοῦ ἄλλου, μουσικὰ ἐξαίσιες, ποὺ τὶς ἔχω πάντα στ' αὐτιὰ μου...
Πῶς νὰ πήγαινα στὴν κηδεία της; Πῶς, μὲ κείνη τὴν ἀπαίσια ὑπόκρουση τοῦ χώματος ποὺ θὰ τῆς ἔριχναν - κι' ἐγὼ μαζὺ;
Δὲν θὰ σβήσω τὸ τηλέφωνὸ της. Εἶναι τὸ μόνο ἁπτό ἐνθύμιο.
* Ἰάνης Λὸ Σκόκκο, μαθητὴς της.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 18th, 2008, 7:36 am

Σ' αὐτὴν τὴν "Σελίδα" ἔχω στηρίξει φιλοδοξίες. Ὁ Χρόνος, ἡ δουλειὰ μου, ἡ Τύχη θὰ δείξουν.
* Ὅλα τὰ κείμενὰ μου,
ἐξαιρουμένων ὅμως καὶ...πολλῶν(!),
περιστρέφονται γύρω ἀπὸ τὴν κλίνη [κρεββάτι] μὲ ἔρωτα ἤ μὲ θάνατο.
* Ὁμολογῶ, διαθέτω τρυφερὸ δηλητήριο, ρόδινο σφάχτη, ἐνδιαφέρουσα ἀδιαφορία γιὰ τὶς ὀλέθριες συνέπειες αὐτῶν, ὅταν σκέφτομαι πὼς οἱ ἄνθρωποι πρέπει
νὰ τιμωρηθοῦν κάποτε!
* Ἀσφαλῶς καὶ δὲν εἶμαι ἐγὼ ὁ ἐντεταλμένος Τιμωρὸς. Ἀλλὰ μοῦ ἀρέσει νὰ ὑπηρετῶ αὺτὸν ποὺ θὰ τιμωρήσει: τὴν Συνείδηση.
* Ὅσοι καὶ ὅσες μὲ ἀγάπησαν μὲ πάθος, πῆραν ἐκεῖνο ποὺ ἤθελαν ἀπὸ μένα καὶ προσπάθησαν νὰ μοῦ βγάλουν τὰ μάτια φεύγοντας. Ἐν μέρει τὰ κατάφεραν!
* Ὡστόσο, τίποτα δὲν μοῦ λείπει. Ἀναρωτιέμαι: τὶ πῆραν; Ἀφοῦ ἔγινα ἔτσι πιὸ σοφὸς;

* Ἀσφαλῶς καὶ νιώθω τύψεις ποὺ, γράφοντας κλινοσοφιστεῖες, ὑπονοῶ ὑπαρκτὰ πρόσωπα καὶ καταστάσεις. Γιὰ τὸν ἁπλούστατο λόγο ὅτι κάποιος πρέπει νὰ ἔχει
τύψεις. Ἐλπίζω νὰ τὶς ἔχω μὲ ταλέντο.
* Δὲν εἶμαι πιὸ κακὸς ἤ πιὸ καλὸς ἀπὸ κανέναν. Ὅλοι εἴμαστε ἐξίσου κακοὶ. Κάποιοι ὅμως εἴμαστε ταγμένοι γιὰ πιὸ δυνατοὶ. Καὶ ζητᾶμε λύτρωση. Αὐτὸ.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 18th, 2008, 6:40 pm

Κλινοσοφιστεῖες
* Ἀναδημοσίευση ἀπὸ τὴν ἐφημερίδα Ἀνοχύρωτη Πόλη, 6 Δεκεμβρίου 2007.
Γράφει ὁ Ἰάνης Λὸ Σκόκκο.
Εικόνα Ἰδού...λὰ φὰμ
------------------------------------------------------------------------"...και ξάπλωσα γυμνούλης μὲ τὸ χέρι ἐκεῖ. Ὁπότε θυμήθηκα:
Ἄν γυναίκα εἶναι κάτι ποὺ ντύνεται, στολίζεται, λέει-λέει καὶ ξεντύνεται, μακρυὰ, γυιὲ μου, ἀπ' αὺτό.
Ἄν γυναίκα εἶναι κάτι ποὺ τὸ ἐκθέτουμε ὡς ὡραῖο καὶ μᾶς ἐκθέτει, γύρνα τὴν πλάτη σου, γυιὲ μου, ἀπ' αὐτὸ.
Δὲν θέλω ἄλλο νὰ σοῦ κακολογῶ τὴν γυναίκα, γυιὲ μου, ἀλλὰ καὶ μόνο ποὺ λὲς "γυναίκα", τὰ λὲς ὅλα. Ὅμως τώρα πῆρα φόρα καὶ...
Εἶμαι μισογύνης; Ἄν ναὶ, τότε φταῖνε οἱ γυναῖκες ποὺ μὲ ἔκαναν.
Μήπως ὅμως δὲν εἶμαι μισογύνης; Καὶ... πῶς τὰ κατάφερα; Ἄχ, τὶ ρίγος ἕνα γυναικεῖο χέρι ποὺ ἔρχεται νὰ σὲ ἀγγίξει! Ἄρωμα ἐξαίσιο ἡ γυναίκα ποὺ ἀγαπᾶς, ἀκόμα κι' ὅταν πάψεις
νὰ τὴν ἀγαπᾶς. Ἕνα συλλεκτικὸ ζωάκι χωρὶς γούνα νὰ τὴν γδάρεις ἀλλὰ μὲ δέρμα πανάκριβο, ποὺ τὸ πλένεις ἤ μὲ ἱδρώτα ἤ μὲ δάκρυα. Γατούλα χαδιάρα καὶ αἰνιγματικὴ, ἀηδόνα ποὺ σοῦ λέει ἄριες, μπέλα φίλια ντὲ λ' ἀμόρε καὶ τέλος-τέλος ἀγελάδα. Ἀλλὰ πρόκειται γιὰ τέρας ζωογόνο. Μὲ μακρυά μαλλιὰ καὶ κοντὲς ἰδέες. Λατρεύει τὶς ἐρωτοτροπίες, λέει πὼς ἀγαπᾶ τὸν σύζυγο ἀλλὰ τρέχει στὸν ἐραστὴ της. Ἄν δώσεις δίκηο στὴν γυναίκα, εἶναι σὰν νὰ δίνεις κοφτερὸ μαχαῖρι σὲ νήπιο. Γυναικεῖο ραμμένο στόμα δὲν ἔχει δεῖ οὔτε ὁ Θεὸς. Ἀγρίμι στὴν Ἀφρικὴ, ἔπιπλο στὴν Ἄνατολὴ, κακομαθημένο στὴν Εὐρώπη.
Ὅσο καὶ νὰ τὴν καταλαβαίνεις, ἡ ἄλλη μισὴ εἶναι ἀκατανόητη. Καὶ δὲς αὐτὸ ἀκριβῶς: ζωὴ χωρὶς γυναίκα ἴσον φυματίωση. Σὰν Τραβιάτος, ἀργοπεθαίνεις.
Εἶναι ἔνστικτο. Θὰ τὸ κατανικήσω μόλις πεθάνω.
-----------------------------------------------------------------------...μὲ χοὲς στοὺς νεκροὺς ἔρωτες".
Υ.Γ. Στὴν ἀγαπημένη μου δασκάλα Βέρα Ζαβιτσιάνου
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες