Αγαπημενη heroic/sci-fi fantasy σειρα

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

Ε;

Lord Of The Rings/Silmarillion
6
29%
Elric of Melniboné
0
Χωρίς ψήφους
The Legent of Drizzt
2
10%
Dragonlance
0
Χωρίς ψήφους
Conan the Barbarian
3
14%
Game of Thrones
3
14%
The Eye of the World
0
Χωρίς ψήφους
Dune
6
29%
A Space Odyssey
0
Χωρίς ψήφους
Hyperion
1
5%
The Hunger Games
0
Χωρίς ψήφους
The Dark Tower
0
Χωρίς ψήφους

Σύνολο ψήφων : 21

Re: Αγαπημενη heroic/sci-fi fantasy σειρα

Δημοσίευσηαπό The Great Leader » Οκτώβριος 28th, 2016, 11:53 am

Albrecht έγραψε: Μονο 1 ψηφος για το GoT?
Παραξενο.
Ισως να φταιει οτι δεν ειναι ολοκληρωμενο.

Ο Μαστρο-Γιώργης έχασε το παιχνίδι,όταν δεν κατάφερε να βγάλει το 6ο βιβλίο όσο το hype ήταν έντονο.Εγώ διάβασα τα βιβλία του αφού είδα την δεύτερη σεζόν της σειράς,είχε βγει και το Dance of Dragons μαζί με την πρώτη σεζόν,οπότε είχε ψωμί.Τα χρόνια περάσανε και το hype ψιλοχάθηκε.

Το μόνο ατού που έχει είναι ότι με την σειρά να ακολουθεί άλλη πορεία,ουσιαστικά θα έχεις 2 διαφορετικές πορείες της πλοκής,αν και φοβάμαι ότι η μετριότητα της σειράς θα επηρεάσει αρκετά plots του βιβλίου.

Από Sci-fi πάντως,το Dune είναι το καλύτερο κατ'εμέ.
"Η σοφία είναι μια χτένα που την αποκτάς αφού έχεις καραφλιάσει"
Άβαταρ μέλους
The Great Leader
Crazy poster

Δημοσ.: 5891
Εγγραφη: Απρίλιος 7th, 2007, 10:07 am
Το μέλος The Great Leader, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 9th, 2017, 9:16 pm

Κουρκούας έγραψε:Από τρέχουσες σειρές εμένα μ' αρέσει ιδιαίτερα το name of the wind . Θα γίνει σειρά, λέει κι αυτό;

Tο διάβασα, αλλά το βρήκα πολύ βαρετό.
Τελευταία επεξεργασία απο Φωτιά στα τόπια! την Ιανουάριος 9th, 2017, 9:29 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Ανελέητο κράξιμο σε Συριζαίους, ψεκασμένους εθνολαϊκιστές, δραχμολάγνους και Οχιτζήδες.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Crazy poster

Δημοσ.: 5485
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2015, 9:50 pm
Το μέλος Φωτιά στα τόπια!, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 9th, 2017, 9:23 pm

Birdy έγραψε:
Albrecht έγραψε: Επισης απορια μου ειναι πως και δεν εχει γυριστει ακομα σε ταινια ο Elric. Εχουν βγει αλλα κι αλλα fantasy.

Η αλήθεια είναι ότι οι ιστορίες του Ελρικ είναι κάπως ασύνδετες και random, αν εξαιρέσεις το τελευταίο μέρος - από την άλωση της Ιμριρ μέχρι την τελική μάχη.

Tο graphic novel της Μάρβελ, The Dreaming City- νομίζω ήταν το πρώτο της εταιρείας γενικότερα- γαμάει και δέρνει! Μπορείς και να το κατεβάσεις με torrent.
Ανελέητο κράξιμο σε Συριζαίους, ψεκασμένους εθνολαϊκιστές, δραχμολάγνους και Οχιτζήδες.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Crazy poster

Το μέλος Φωτιά στα τόπια!, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 9th, 2017, 9:28 pm

Albrecht έγραψε:
Λεγεών έγραψε:
12 First Law World Joe Abercrombie 79

Η επομενη κινηση μου.

Μου άρεσε πάρα πολύ. Ρεαλισμός στο φουλ, μαύρο χιούμορ, σκοτεινό περιβάλλον. Ο Γκλότκα είναι ένας καταπληκτικός αντιήρωας!

Διάβασα και τα δύο πρώτα του Χρονικού της Τσακισμένης Θάλασσας. Ενδιαφέροντα, αλλά μια- δυο κλάσεις πιο κάτω από τον Πρώτο Νόμο.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 9th, 2017, 9:37 pm

Ψήφισα Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αφού το γνώρισα στην τρυφερή ηλικία των 14, πολύ πριν γίνει μόδα με τις ταινίες. Ωστόσο, το ύφος του Τόλκιν είναι ξεπερασμένο πια. Αναμφισβήτητα έθεσε τις βάσεις γι' αυτό που λέμε fantasy/ ηρωική φαντασία.

Όπως είπα πιο πριν ο Joe Abercrombie μου αρέσει πολύ.

Το Dragonlance είναι ενδιαφέρον, αλλά σίγουρα στα πρώτα βιβλία η γραφή δεν είναι τόσο καλή όσο στα επόμενα. Ωστόσο, συνιστώ ανεπιφύλακτα την τριλογία των Διδύμων: απίστευτη πλοκή με ανατροπές. Και βέβαια ο Raistlin είναι ο αγαπημένος μου αντιήρωας.

Μου άρεσε και το Ξίφος της Αλήθειας του Goodkind, ειδικά η πλοκή της Πέτρας των Δακρύων προκαλεί απανωτούς νοητικούς οργασμούς.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Crazy poster

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες