Απορίες

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Απορίες

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 11th, 2016, 2:10 am

Εδώ να βάζουμε ερωτήματα περί λογοτεχνίας που δεν μας έχει απαντήσει κανείς μέχρι στιγμής.

Απορία 1: Πριν από 17 χρόνια μου είχαν διαβάσει το βιογραφικό ενός Έλληνα θεατρικού συγγραφέα. Ήταν γραμμένο σε μισοκαθαρεύουσα- μισοδημοτική. Άρχιζε σαν κανονικό βιογραφικό και σιγά-σιγά έδινε όλο και πιο προσωπικές πληροφορίες, έτσι που κάθε του φράση εξέπληττε. Τέλειωνε με την φράση "ηγάπησα τρις· δεν ηγαπήθην". Δεν θυμάμαι το όνομά του. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;

Απορία 2: Ξέρουμε αν έχει γίνει μετάφραση στα ελληνικά των σκανδιναβικών σάγκα ή αν έχει μεταφραστεί κάποια από τις έντες;
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 3666
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Απορίες

Δημοσίευσηαπό Ανάφεντος » Αύγουστος 11th, 2016, 3:16 am

τί ειναι οι "έντες";
Got to find the human voice. Lord, deliver us from Babel.
Άβαταρ μέλους
Ανάφεντος
Fast poster

Δημοσ.: 3955
Εγγραφη: Αύγουστος 20th, 2015, 2:21 am
Το μέλος Ανάφεντος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 11th, 2016, 10:56 am

Ανάφεντος έγραψε: τί ειναι οι "έντες";

Δύο έπη, ένα ποιητικό κι ένα σε πρόζα, που μας έχουν δώσει τα περισσότερα στοιχεία που ξέρουμε για την Σκανδιναβική μυθολογία. Φάουλ μου που δεν το διευκρίνισα, αφού στα ελληνικά δεν το έχω δει γραμμένο ποτέ· στα αγγλικά λέγονται eddas (the prose edda ή younger edda και the poetic edda ή elder edda).
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » Αύγουστος 12th, 2016, 2:10 pm

Αγαπητέ Γραφικέ. Ειλικρινά εκτιμώ τη δουλειά σου και συνεισφέρω σε κάθε νήμα σου. Όμως εδώ, αισθάνομαι πως προσπαθείς να αναδείξεις τη θολοκουλτούρα σε όρια που με ξεπερνούν. Θέλω να βάλω ν'ακούσω έντεχνο και δη, ακαταλαβίστικο, που κόβεις φλέβα. Να πιώ και 5 ούζα για να στανιάρω.
Έχω την αίσθηση πως έχεις ''βαρέσει'' ψηλά τον αμανέ. Νιώθω πως ονειρεύεσαι μεγαλεία που δεν κατέχεις στο ελάχιστο.Πως έχεις μιαν εμμονή να δείξεις τις γνώσεις σου και να τις προβάλλεις ως μοναδικές.
Σου μιλώ καλοπροαίρετα, να το κοιτάξεις.
Κύκλου δ' εξέπταν βαρυπενθέως αργαλέοιο.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Maniac poster

Δημοσ.: 11044
Εγγραφη: Μάρτιος 7th, 2014, 12:10 am
Τοποθεσια: Πάτρα
Το μέλος Πασιφάη, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 12th, 2016, 3:27 pm

Πασιφάη έγραψε: Αγαπητέ Γραφικέ. Ειλικρινά εκτιμώ τη δουλειά σου και συνεισφέρω σε κάθε νήμα σου. Όμως εδώ, αισθάνομαι πως προσπαθείς να αναδείξεις τη θολοκουλτούρα σε όρια που με ξεπερνούν. Θέλω να βάλω ν'ακούσω έντεχνο και δη, ακαταλαβίστικο, που κόβεις φλέβα. Να πιώ και 5 ούζα για να στανιάρω.
Έχω την αίσθηση πως έχεις ''βαρέσει'' ψηλά τον αμανέ. Νιώθω πως ονειρεύεσαι μεγαλεία που δεν κατέχεις στο ελάχιστο.Πως έχεις μιαν εμμονή να δείξεις τις γνώσεις σου και να τις προβάλλεις ως μοναδικές.

Αγαπητή Πασιφάη
Κάθε μα κάθε φόρουμ, ελληνικό και μη, είναι γεμάτο με τύπους σαν κι εμένα, που έχουμε βαρέσει ψηλά τον αμανέ, που ονειρευόμαστε μεγαλεία που δεν κατέχουμε ούτε στο ελάχιστο και που έχουμε εμμονή να δείξουμε τις γνώσεις μας (αν και στο τελευταίο νιώθω πως γίνεσαι λίγο άδικη). Αν για κάθε έναν μας βάζεις να ακούσεις έντεχνα θα χαλάσεις το μουσικό σου γούστο, αν σε κάθε ανάρτηση πίνεις κι από πέντε ούζα θα γίνεις αλκοολική. Το να μας αγνοείς θα σου εξοικονομήσει μουσικό κριτήριο, συκώτι και χρόνο.
Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ανάφεντος » Αύγουστος 12th, 2016, 4:10 pm

γενικα οι αντρες ειναι πιο ποζερια. ενταξει, δεν τρεχει τιποτα ρε πασιφαη. σιγα.
Got to find the human voice. Lord, deliver us from Babel.
Άβαταρ μέλους
Ανάφεντος
Fast poster

Δημοσ.: 3955
Εγγραφη: Αύγουστος 20th, 2015, 2:21 am
Το μέλος Ανάφεντος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » Αύγουστος 12th, 2016, 5:06 pm

Γραφικός έγραψε:
Πασιφάη έγραψε: Αγαπητέ Γραφικέ. Ειλικρινά εκτιμώ τη δουλειά σου και συνεισφέρω σε κάθε νήμα σου. Όμως εδώ, αισθάνομαι πως προσπαθείς να αναδείξεις τη θολοκουλτούρα σε όρια που με ξεπερνούν. Θέλω να βάλω ν'ακούσω έντεχνο και δη, ακαταλαβίστικο, που κόβεις φλέβα. Να πιώ και 5 ούζα για να στανιάρω.

Αγαπητή Πασιφάη
Κάθε μα κάθε φόρουμ, ελληνικό και μη, είναι γεμάτο με τύπους σαν κι εμένα, που έχουμε βαρέσει ψηλά τον αμανέ, που ονειρευόμαστε μεγαλεία που δεν κατέχουμε ούτε στο ελάχιστο και που έχουμε εμμονή να δείξουμε τις γνώσεις μας (αν και στο τελευταίο νιώθω πως γίνεσαι λίγο άδικη). Αν για κάθε έναν μας βάζεις να ακούσεις έντεχνα θα χαλάσεις το μουσικό σου γούστο, αν σε κάθε ανάρτηση πίνεις κι από πέντε ούζα θα γίνεις αλκοολική. Το να μας αγνοείς θα σου εξοικονομήσει μουσικό κριτήριο, συκώτι και χρόνο.
Φιλικά.

Γραφικέ μου. Σου δήλωσα με απόλυτη ειλικρίνεια, όσα με χαλασαν. Δυστυχώς ή ευτυχώς, προτιμώ ανθρώπους που γράφουν και ξεδιπλώνουν απλά την ψυχούλα τους. Όταν μπαίνουν σε άλλες ''ατραπούς'' δυσνόητους για τους υπόλοιπους χρήστες, αναρωτιέμαι πρωτίστως γιατί το κάμουν.
Θέλουν μήπως να δείξουν τις γνώσεις τους; Αποζητούν να καλύψουν ανασφάλειες, ''βροντοφωνάζοντας'' στη σιγή ενός νήματος, την ύπαρξή τους; Αυτό εσύ το γνωρίζεις σαφώς, εγώ απλά επισημαίνω όσα διαβάζω και με την λιγοστή μου πείρα διαπιστώνω, πως κάτι δεν ''σαλεύει'' καλά.
Πάω να βάλω έναν Πλιάτσικα, να ''νοιώσω '' την ουσία σου για τις έντες. Το εξήγησες μεν, αλλά το θεωρούσες δεδομένο.
Αν ψοφήσω απο κίρρωση, να με θυμόσαστε σαν μια ονειροπόλα ποιήτρια.

viewtopic.php?f=13&t=285781

viewtopic.php?f=13&t=287201

viewtopic.php?f=13&t=292439
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Maniac poster

Το μέλος Πασιφάη, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » Αύγουστος 12th, 2016, 5:10 pm

Ανάφεντος έγραψε: γενικα οι αντρες ειναι πιο ποζερια. ενταξει, δεν τρεχει τιποτα ρε πασιφαη. σιγα.

Ξερεις πόσο εύκολο είναι να γίνεις ποζέρι και να περιμένεις αναγνώριση εδώ μέσα; Όταν κατάθεσα την ψυχούλα μου το κατάλαβα. Μη με ρωτήσεις πώς και τί. Πάντα κάποιοι θεωρούν την πάρτη τους καλλίτερη.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Αύγουστος 12th, 2016, 6:40 pm

Βρε Πασιφάη, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος νέος χρήστης δεν μπορεί να δαπανήσει το χρόνο του εδώ
κατά πώς θέλει.

Οι απορίες του Γραφικού, δεν παύουν να είναι απορίες.
Αν γνωρίζει κανείς, απαντά.

Απλά τα πράγματα.

Και νομίζω το παρατράβηξες λίγο. Δεν δίνει την εντύπωση πως θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Δίνει την εντύπωση ανθρώπου που τον ενδιαφέρει να μάθει ένα δυο πράγματα παραπάνω.

Τώρα αν είναι στο σωστό μέρος, άλλη συζήτηση :wave:
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Maniac poster

Δημοσ.: 10234
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 11:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » Αύγουστος 12th, 2016, 7:54 pm

Moiraia_Ola έγραψε: Βρε Πασιφάη, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος νέος χρήστης δεν μπορεί να δαπανήσει το χρόνο του εδώ
κατά πώς θέλει.

Οι απορίες του Γραφικού, δεν παύουν να είναι απορίες.
Αν γνωρίζει κανείς, απαντά.

Απλά τα πράγματα.

Και νομίζω το παρατράβηξες λίγο. Δεν δίνει την εντύπωση πως θέλει να κάνει το κομμάτι του.
Δίνει την εντύπωση ανθρώπου που τον ενδιαφέρει να μάθει ένα δυο πράγματα παραπάνω.

Τώρα αν είναι στο σωστό μέρος, άλλη συζήτηση :wave:

Ο κάθε χρήστης μπορεί να εκφράσει όποιαν άποψη θέλει. Εγώ αυτό που διάβασα έκρινα. Δεν μου άρεσε διότι θεώρησα πως προσπαθεί να δειχτεί. Μοιραία μου, δεν είμαι παιδάκι, καταλαβαίνω πώς γράφει ο καθένας και τί θέλει να πει, βάσει του τρόπου που χρησιμοποιεί κάθε φορά. Δεν το είπα με κακία, το ξεκαθάρισα εξ'αρχής. Ε, τί να κάνουμε τώρα. Αφού δεν μου άρεσε; Θα το αναλύω μέχρι το ξημέρωμα; Δεν παίζει. :wave:
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Αύγουστος 12th, 2016, 8:39 pm

Εγώ καταλαβαίνω τι λες, αλλά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, αν πιστεύεις τέτοιο πράγμα, είναι να αποφεύγεις τέτοιου είδους νήματα. Απλό είναι. Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι χρήσιμο να γράψεις αυτό που έγραψες. Αν έχεις δίκιο, η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις νήμα. Αν έχεις άδικο, δημιουργείς ένταση και προσβάλλεις τον νηματοθέτη. Είναι lose-lose κατάσταση.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 59690
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό νύχτα » Αύγουστος 12th, 2016, 8:48 pm

Πασιφάη έγραψε:Έχω την αίσθηση πως έχεις ''βαρέσει'' ψηλά τον αμανέ. Νιώθω πως ονειρεύεσαι μεγαλεία που δεν κατέχεις στο ελάχιστο.Πως έχεις μιαν εμμονή να δείξεις τις γνώσεις σου και να τις προβάλλεις ως μοναδικές.

τον προσβάλλεις καλά καλά τον άνθρωπο, και μετά του λες για καλή προαίρεση :D

έχετε καθόλου επίγνωση, ήθελα να ΄ξερα
Άβαταρ μέλους
νύχτα
Crazy poster

Δημοσ.: 5042
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 19th, 2013, 1:38 pm
Το μέλος νύχτα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Αύγουστος 12th, 2016, 8:54 pm

Θα συμφωνήσω μέσες-άκρες με τη Χελλουγκρίτα, με μία εξαίρεση: αν συγγραφέας του νήματος είναι ο γιδοβοσκός, όχι απλώς επιτρέπεται, αλλά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ το χώσιμο και δη σε φάση gangbang 8)
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 37929
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Nero » Αύγουστος 12th, 2016, 9:56 pm

Πασιφάη έγραψε: Όμως εδώ, αισθάνομαι πως προσπαθείς να αναδείξεις τη θολοκουλτούρα σε όρια που με ξεπερνούν.

τι είναι "θολοκουλτούρα"?
iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma ubi nulla nisi in armis spes est

A peaceful land,a quiet people

http://i.imgur.com/HB0fLMY.gif
Άβαταρ μέλους
Nero
Maniac poster

Δημοσ.: 18181
Εγγραφη: Ιανουάριος 23rd, 2014, 11:46 pm
Το μέλος Nero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πασιφάη » Αύγουστος 12th, 2016, 10:23 pm

Nero έγραψε:
Πασιφάη έγραψε: Όμως εδώ, αισθάνομαι πως προσπαθείς να αναδείξεις τη θολοκουλτούρα σε όρια που με ξεπερνούν.

τι είναι "θολοκουλτούρα"?

Η διανοουμενίστικη ρητορική εκείνων που μιλάνε για πράγματα που δεν κατανοούν, αλλά πρέπει να δείξουν στους υπόλοιπους, έτσι για το γαμώτο, πως υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Maniac poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες