Αναγνωστικό ημερολόγιο: 1001 βιβλία που πρέπει να διαβάσετε

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

Re: Αναγνωστικό ημερολόγιο: 1001 βιβλία που πρέπει να διαβάσ

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Νοέμβριος 12th, 2016, 6:49 pm

Αυτός που έφτιαξε την λίστα έχει μπερδέψει τις λέξεις "βιβλίο" και "πεζογράφημα".

Γραφικός έγραψε: Μ' αρέσει να περνιέμαι για διαβαστερός.

Με σοκάρεις, τώρα!
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58615
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Νοέμβριος 12th, 2016, 7:02 pm

ethereal έγραψε: Η μόνη λίστα που θα είχε αξία είναι εκείνη των χώρων στην περιοχή του καθενός, που θα μπορούσε να αγοράσει, να δανειστεί, να διαβάσει, να μοιραστεί βιβλία.
Από τη στιγμή που κάποιος ψάχνει, κρατώντας ένα χαρτάκι με τα "1000 πιο..." στα χέρια του, έχει ακυρωθεί και το όποιο όφελος από το όποιο βιβλίο.

εντάξει, υπάρχουν και οι εκπαιδευτικές λίστες, οι οποίες αν μη τι άλλο έχουν στόχευση. Π.χ. άμα θες ένα πανόραμα μιας παράδοσης, λογοτεχνικής, φιλοσοφικής ή ευρύτερα πολιτισμικής, να εισαχθείς σ' αυτή με ισορροπημένο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32158
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Nikos1451 » Νοέμβριος 12th, 2016, 7:27 pm

Όσα έγιναν ταινίες τα είδα, τα υπόλοιπα μόνο αν εικονογραφηθούν. Δεν κάθομαι να διαβάζω σελίδες.
Ανάμεσα στα 2 βρίσκεται το ∞
Άβαταρ μέλους
Nikos1451
Fast poster

Δημοσ.: 4730
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2009, 11:51 pm
Το μέλος Nikos1451, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Νοέμβριος 12th, 2016, 10:29 pm

12-11-2016

Never Let me go

Συγγραφέας: Kazuo Ishiguro
Εκδόσεις: Αlfred Α Κnopf
Σελίδες: δεν έχω ιδέα, το διαβάζω στον υπολογιστή
Τιμή: δεν έχω ιδέα, το κατέβασα παράνομα. Αν θέλετε να μάθετε υπάρχει το google.

Θ’ αρχίσω κρίνοντας ό, τι λένε όλοι να μην κρίνεις για ένα βιβλίο πριν το διαβάσεις: Τίτλο κι εξώφυλλο.

Never let me go, σαν να λέμε μην μ’ αφήσεις ποτέ. Είναι πασιφανές ότι δεν απευθύνεται σε βλάχους σαν τη πάρτη μου, αλλά μάλλον σε γκομενάκια (ανεξαρτήτως φύλου). Σκέφτομαι πόσο αστείο θα ήταν ένα σίκουελ ονόματι «φύγε από ‘δω μωρή». Άραγε όταν ξυπνά θετικά συναισθήματα σε αθρώπους, αυτοί καταλαβαίνουν πόσο φορτικός/ή μπορεί να γίνει κάποιος/α που δεν ψήνεται να σε αφήσει ποτέ; Γιατί αυτά τα πράματα δεν έρχονται κατά παραγγελία. Άμα κάποιος δεν θέλει να σε αφήσει ποτέ, δεν θα σου επιτρέψει να ορίσεις μόνο εσύ πότε σταματάει το «ποτέ». Αν το μετανιώσεις τη γάμησες.

Εξώφυλλο: Στιγμιότυπο από ταινία βασισμένη στο βιβλίο, υπέρτιτλος με κεφαλαία που ενημερώνει «NOW A MAJOR MOTION PICTURE» κι από κάτω τα ονόματα των πρωταγωνιστών.
Ε, ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ

Κεφάλαιο 1
Η πρώτη φράση ενός βιβλίου είναι πολύ σημαντική. Είναι η φράση που συστήνεται το βιβλίο, που δίνει το στίγμα του. Πρέπει να δείξει πνεύμα και να σε ψήσει να διαβάσεις το υπόλοιπο.

My name is Kathy H. I’m thirty-one years old, and I’ve been a carer now for over eleven years :xena:

Ωραία, μπορεί να είναι άντρας ο συγγραφέας, μπορεί να γράφει στο πρώτο πρόσωπο, αλλά το αναγνωστικό κοινό είναι γυναίκες οπότε, γράφει ως γυναίκα.

Η Κάθι λοιπόν είναι μία αποκλειστική νοσοκόμα στα 31, που από τον έκτο χρόνο της καριέρας της και μετά (τώρα βρίσκεται στα τέλη του ενδέκατου), της επιτρέπεται να επιλέγει τους πελάτες της. Τους επιλέγει να είναι «του είδους της»: της ίδιας τάξης, της ίδιας παιδείας, ιδανικά να έχουν μεγαλώσει στην ίδια περιοχή. Αναφέρει και μια ασθενή της που, ενώ ήταν από άλλη περιοχή, την έβαζε (η ασθενής την Κάθι) να της διηγιέται πώς ήταν η περιοχή που μεγάλωσε (η Κάθι) προσπαθώντας να υιοθετήσει τις εμπειρίες αυτές και να τις κάνει δικιές της λίγο πριν πεθάνει, διαδικασία που την ανακούφιζε. Εδώ η ηρωίδα κάνει την δουλειά ενός συγγραφέα: διηγιέται. Είναι η στιγμή που δικαιολογεί για ποιον λόγο επιλέγει τους πελάτες της με αυτά τα κριτήρια. Είναι σαν ο ίδιος ο Ισιγκίρος να λέει στον αναγνώστη «Ξέρω ότι φκιάχνω αστική λογοτεχνία των μαζών, αλλά σε αυτό είμαι καλός κι είναι σημαντικό». Τίμια κίνηση.

Η Κάθι μεγάλωσε στο Hailsham. Εκεί ήταν ένα υπόστεγο που μαζεύονταν όλοι οι νεολαίοι όταν θέλαν να βρεθούνε. Είχε θέα προς ένα γήπεδο football (δεν ξέρω αν εννοεί ποδόσφαιρό ή ράγκμπι). Ο Τόμι ήταν ένας τυπάκος που έχανε εύκολα την ψυχραιμία του κι έκανε καραγκιοζιές. Μια φορά λοιπόν που ήταν να παίξουν ένα παιχνίδι, αυτοί που θα διάλεγαν ποιοι θα μπουν σε κάθε ομάδα φώναξαν τσούρμο για να δουν τον Τόμι να τα παίρνει. Μέσα σε αυτό το τσούρμο ήταν κι η Κάθι, αλλά αυτή δεν γούσταρε που κοροϊδεύαν τον Τόμι. Επειδή ήταν ψιλοκαλός στο ποδόσφαιρο ή ράγκμπι (μάλλον ράγκμπι πάντως) ήταν σίγουρος ότι θα τον διαλέγανε. Δεν τον διαλέξανε κι έκανε τις καραγκιοζιές που λέγαμε. Όλοι τον κοροϊδέψανε. Η Κάθι τον πλησίασε ενώ ήταν στο αποκορύφωμα της εξαλλοσύνης του και του’ πε ένα δυο λόγια και τον ηρέμησε.

Η περιγραφή του Hailsham ήταν τόσο παραστατική που χάθηκα, που βρέθηκα στο Hailsham, που έγινε λίγο κτήμα μου. Έχοντας ο συγγραφέας σαν δόλωμα εμπειρίες κι ανασφάλειες που όλοι είχαμε λίγο-πολύ ως έφηβοι καταλήγει να κάνει έναν τύπο πολύ νεότερό του, μεγαλωμένο χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά (για την πάρτη μου μιλάω ρε!) να διαβάζει κάτι οικείο. Είναι μία παράγραφος που με άγγιξε γιατί είδα τον εαυτό μου σ’ αυτή.

Μιλάει η Κάθι των τριάντα ενός, που μένει μακριά από το Hailsham, για το πώς κάποια πράματα της θυμίζουν το Hailsham:

DRIVING AROUND THE COUNTRY NOW, I still see things that will remind me of Hailsham. I might pass the corner of a misty field, or see part of a large house in the distance as I come down the side of a valley, even a particular arrangement of poplar trees up on a hillside, and I’ll think: “Maybe that’s it! I’ve found it! This actually is Hailsham!” Then I see it’s impossible and I go on driving, my thoughts drifting on elsewhere.

Το παθαίνω κι εγώ αυτό. Ας πούμε όταν ένα δρομάκι μου θυμίσει το νησί που σπούδασα θα πω «ρε φίλε πώς βρέθηκα εδώ; Τι να κάνει το τάδε φιλαράκι; Πάω να του πω μια καλησπέρα» κι ύστερα συνειδητοποιώ πόσο μακριά σε απόσταση και σε χρόνο είμαστε και σκέφτομαι πού θα βρω φαΐ.

Παρά τις αρχικές μου ενστάσεις ο Ισιγκίρος φαίνεται μαστόρι και με τραβάει να διαβάσω τη συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία απο Γραφικός την Νοέμβριος 12th, 2016, 10:39 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 2936
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Νοέμβριος 12th, 2016, 10:36 pm

Ξέχασα να το αναφέρω πριν, το λέω τώρα για όποιον δεν κατάλαβε. Η όλη φάση θα είναι γεμάτη σπόιλερς μικρά μεγάλα και τεράστια. Προειδοποίηση έπεσε και αμαρτίαν ουκ έχω.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Νοέμβριος 12th, 2016, 10:39 pm

Athina__P έγραψε: Το 1984 το είχα διαβάσει παλιά που είχε γίνει της μόδας και έρχεται στο πχιο επίκαιρό του τώρα. Μιλάει για μια πραγματικότητα όπως τη φανταζόταν ο Όργουελ αν είχε επικρατήσει ο Ναζισμός και την είχε γράψει στα χρόνια που εξαπλωνόταν ακόμα όλη αυτή η ιστορία.

Παρωδία/κριτική του σταλινισμού έγραψε ο Orwell, όχι του ναζισμού.
Ο Άκης φυλακίστηκε επειδή πήρε ρώσικα όπλα λέω εγώ. Οι Αμερικάνοι και οι μυστικές, διπλωματικές υπηρεσίες τους είναι γνωστά καθάρματα.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 47380
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Νοέμβριος 12th, 2016, 10:48 pm

Saliveros έγραψε: Παρωδία/κριτική του σταλινισμού έγραψε ο Orwell, όχι του ναζισμού.

Θα μεταφέρω την συζήτηση σε άλλο θέμα γιατί το συγκεκριμένο θα ήθελα να κρατήσει μία λογοτεχνική συνοχή.
Πάντως ισχύει ότι ο Όργουελ ήταν φουλ αντικομουνιστής, παρόλα αυτά τον εκτιμώ ως συγγραφέα (κομμάτια του έργου του, όχι την ολότητά του). Αυτό αποδεικνύει ότι όταν λέω ότι ο Σολτζένιτσεν είναι για τον πούτσο τα κριτήριά μου δεν είναι πολιτικά. Το νόμπελ του πάρθηκε από έναν συγγραφέα κατώτερο της Δημουλίδου και της Μαντά.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Νοέμβριος 13th, 2016, 8:20 am

Από τη λίστα τσέκαρα 39 ήδη διαβασμένα στα οποία περιλαμβάνονται και κάποια λίγα που άφησα στη μέση και μερικά που διάβασα αλλά δεν θυμάμαι τίποτα.
Και ανάμεσά τους τρία που διάβασα εχθές διαγώνια από το ιντερνετ, ως συνέπεια αυτής της λίστας.

Σταμάτησα να διαβάζω λογοτεχνία κάπου στο Γυμνάσιο γιατί από εκεί και πέρα διάβαζα πράγματα πιο πρακτικά. Συνειδητοποίησα ότι η λογοτεχνία ήταν μέχρι τότε ένας τρόπος να καταλάβω τον κόσμο, αλλά πιο μετά τον καταλάβαινα με άλλους τρόπους και άλλα διαβάσματα πλην λογοτεχνίας.

Η βιβλιοθήκη στο σπίτι ήταν ένας τρόπος να περνάνε τα μεγάλα καλοκαίρια, που δεν μπορούσαμε να είμαστε συνέχεια έξω. Περιείχε κυρίως αναγνώσματα που είχε διαλέξει ο παππούς για τη μαμά μου, Τζέιν Έυρ και τέτοια. Επίσης εκείνη την εποχή ήταν της μόδας και μας σύστηναν προς τιμή τους οι φιλόλογοι στα σχολεία βιβλία του τύπου εκατό χρόνια μοναξιά που είναι από τα λίγα από τη λίστα μου που θα σύστηνα και εγώ. Από όσο θυμάμαι, μιλάει με ενδιαφέρονται τρόπο για τις σχέσεις και την έλξη στα ζευγάρια, θα ήθελα να προτείνει κανείς κάτι τέτοιο που δημιουργεί εικόνες και ατμόσφαιρα.

Αυτό που απόλαυσα πάρα πολύ, ήταν ο Καλός Στρατιώτης Σβέικ, γιατί έβγαζε πάρα πολύ γέλιο. Δεν έχω γελάσει τόσο πολύ με κάτι γραπτό σε βιβλίο. Πιο πρόσφατα το ξαναέπιασα και δεν με τράβηξε, γιατί η γλώσσα της συγκεκριμένης μετάφρασης ήταν που είχα συνηθίσει πιο παλιά, με τη Τζέιν Έυρ. Σε πιο νέα μετάφραση δεν είχε πλάκα. Οπότε είναι και θέμα μετάφρασης αν ένα βιβλίο θα το παραδεχτείς ως κάτι που σε άγγιξε. Στο βιβλίο αυτό περιγράφεται η προσπάθεια της τότε Αυστρουγγρικής αυτοκρατορίας στον ΑΠΠ να κάνει στρατό από ένα ετερόκλητο μείγμα που ήταν τότε η Αυστρία και τα Βαλκάνια. Όπου κάπου εκεί μέσα ήταν η μοναδική αναφορά που είχα συναντήσει μέχρι τότε ότι Μακεδόνας δεν ήταν κάποιος ελληνόφωνος.

Οπότε για τις επόμενες μέρες επιδιώκω και εγώ να βρω καταρχήν τζάμπα διάβασμα για κάποια της λίστας στο ιντερνετ.

Και θα ήθελα να προτείνει κάποιος κάποια λίστα για τους νέους του σήμερα, τι να υπάρχει σπίτι που μπορώ να διαβάσω και εγώ και να πιάσουν αύριο μεθαύριο τα παιδιά να διαβάσουν.
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 5865
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Ἀναγνωστικό ἡμερολόγιο:1001 βιβλία ποὺ πρέπει νὰ διαβάσετε.

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Νοέμβριος 13th, 2016, 8:52 am

Athina__P έγραψε: (...) να διαβάσω στα γρήγορα ένα από τα "must" που είχα παραλείψει(...) Πιο εποικοδομητικό από το να κοιτάς βιντεάκια με γάτες, ωστόσο πράγματι, δεν ένιωσα ότι έχανα τόσα χρόνια τίποτα που δεν είχα(...)
Βαθμολόγησα το τόπικ θετικά, γιατί και πάλι είναι καλύτερο από τις πολιτικές αναλύσεις της οκάς ή τα βίντεο με γάτες και γενικώς(...)
Μακάρι νἄβλεπες καὶ βιντεάκια μὲ γάτες, νὰ γλυτώναμε κι' ἀπὸ τὸ λεξιλόγιο μὲ τὰ "must" καὶ τὰ "τόπικ"
κι' ὅλες τὶς ἆλλες τὶς μποῦρδες
ποὺ ὅποιος δὲν τὶς χρησιμοποιεῖ
εἶναι ξεπερασμένος.
====
Βιβλίο/livre: 1001 γάτες, - ἤ Les chats en 1001 photos - καὶ μάλιστα Γαλλιδοῦλες, ὅ,τι πιὸ κομψὸ καὶ χαρίεν. http://livre.fnac.com/a3678604/Collecti ... 001-photos.
Πιὸ καλὰ μιὰ λίστα μὲ γάτες,
καὶ ἰδοὺ μικρὸ ἀπόσπασμα:

Εικόνα

...παρὰ συνταγὴ μὲ βιβλία ποὺ ἐπισφραγίζουν τὴν ἐξυπνάδα σου στὰ μάτια τῶν ἄλλων.
Λόγος ὡραῖος:
"- Ἔχουνε δεῖ γάτες καὶ γάτες τὰ μάτια μου ἐμένα!... Δόξα τῷ Θεῷ, - ἔζησα καὶ εἶδα κι' ἀγκάλιασα καὶ χάιδεψα καὶ τάισα".
Κλινοσοφογατιώτατος.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 32315
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athina__P » Νοέμβριος 13th, 2016, 11:58 am

:)

Δεν θέλω να κάνω off topic εδώ, είναι ωραίος νήμας.

"Διάβασα" και τον Tropic of Cancer – Henry Miller

Το πιο ενδιαφέρον που προέκυψε από αυτή την ανάγνωση ήταν που έπεσα πάνω σε γράμμα του συγγραφέα προς την Αναϊς Νιν.

http://www.lettersofnote.com/2013/02/do ... ymore.html

Κατά τα άλλα το διάβασα διαγωνίως, γιατί δεν κατάφερε να με κρατήσει η γραφή, είχε αρκετά σημεία με drivel και αρκετά άλλα ενδιαφέροντα, που τα περισσότερα από αυτά ήταν σχεδιασμένα να σοκάρουν και ίσως σοκάρουν ακόμα και σήμερα. Αλητεία στο Παρίσι, το πέτυχα αυτό δια ζώσης, έχουν ένα θέμα οι Αμερικάνοι με το Παρίσι. Η μαγκιά είναι που ο Miller ήταν από τους ελάχιστους που κατάφερε να το μετουσιώσει αυτό σε εισόδημα και άνετη ζωή, ενώ ζούσε πολύ φτωχικά στο Παρίσι από όσο περιγράφει στο βιβλίο.

Ένα ωραίο απόσπασμα ήταν

Twilight hour. Indian blue, water of glass, trees glistening and liquescent . The rails fall away into the canal at Jaurès. The long caterpillar with lacquered sides dips like a roller coaster. It is not Paris. It is not Coney Island. It is a crepuscular melange of all the cities of Europe and Central America.

Και ένα άλλο εκεί που ξεκινάει και για τις 4 παραγράφους από εκεί και πέρα:

We walk down the Rue du Château, looking for Eugene.

Δίνει μια ωραία περιγραφή για την έξαψη πριν και κατα τη διάρκεια και για το χουζούρι μετά. :smt105

Όσον αφορά τα βιβλία για νέους που θα ενδιέφεραν κάποιο σύγχρονο άνθρωπο, έψαξα μόνη μου σε λίστες και αυτά που διάλεξα μάλλον απευθύνονται περισσότερο σε κορίτσια. Απελπίστηκα λίγο με το τι κυκλοφορεί, γιατί τα σύγχρονα έχουν την τάση να μπλέκουν στην πλοκή διάφορα όπως δολοφονίες, μαγείες, ομοφυλοφυλία, και άλλα τέτχοια. Τα παρακάτω είναι από τα πιο αγνά και τα ξεχώρισα με βάση την πλοκή και τις κριτικές στο ιντερνετ. Αν τα πετύχω πουθενά θα τα ξεφυλίσσω, γιατί μάλλον ούτε από αυτά τα περισσότερα θα τα πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάπχοιον. Είναι και αυτή μια λίστα πάντως:

Unbecoming - Jenny Downham
Weetzie Bat, Francesca Lia Block
I Capture the Castle, Dodie Smith
Silhouette of a Sparrow, Molly Beth Griffin
Forever - Judy Blume
The Truth About Forever - Sarah Dessen
Athina__P
Crazy poster

Δημοσ.: 5865
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2015, 12:48 pm
Το μέλος Athina__P, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Νοέμβριος 13th, 2016, 12:25 pm

Για τον πέο λίστα. Χωρίς βίβλο, κοράνι και πλέυ μπόυ μέσα απευθύνεται σε αστούς, μικροαστούς και γοναμπηδες κουλτουριαραίους.
Αισχος!
«Θα έρθει ο καιρός που θα διευθύνουν τον κόσμο τα άναρχα και τα μπάλαλα, δηλαδή τα αναρχομπάλαλα»
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 26217
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Νοέμβριος 13th, 2016, 4:23 pm

Είπαμε. Άλλο βιβλίο κι άλλο πεζογράφημα. Τα σημαντικότερα βιβλία της ανθρωπότητας ήταν επιστημονικά, φιλοσοφικά και ποίηση. Αν έκανα λίστα με τα 1001 βιβλία που έπρεπε κάποιος να διαβάσει πριν πεθάνει, θα έβαζα μέσα 10 πεζά.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58615
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Νοέμβριος 13th, 2016, 4:30 pm

μια φίλη με συστησε αυτό

araki_lucky_hole.jpg

σαν φωτογραφικό αλμπουμ είναι
«Θα έρθει ο καιρός που θα διευθύνουν τον κόσμο τα άναρχα και τα μπάλαλα, δηλαδή τα αναρχομπάλαλα»
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 26217
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Young, gifted & beige » Νοέμβριος 13th, 2016, 11:02 pm

Για βάλτε καμία προσωπική λίστα. Το πολύ 15-20 βιβλία... Όχι ότι έχω ανάγκη, έτσι για να δω τι διαβάζουν οι τρόφιμοι του phorum.
Άβαταρ μέλους
Young, gifted & beige
Casual Poster

Δημοσ.: 688
Εγγραφη: Ιανουάριος 21st, 2016, 5:55 pm
Το μέλος Young, gifted & beige, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Νοέμβριος 13th, 2016, 11:11 pm

Young, gifted & beige έγραψε:Για βάλτε καμία προσωπική λίστα. Το πολύ 15-20 βιβλία... Όχι ότι έχω ανάγκη, έτσι για να δω τι διαβάζουν οι ασήμαντοι αναλφάβητοι τρόφιμοι του phorum που του κάνω τη χάρη να συμμετέχω .

edit for modesty
Ο Άκης φυλακίστηκε επειδή πήρε ρώσικα όπλα λέω εγώ. Οι Αμερικάνοι και οι μυστικές, διπλωματικές υπηρεσίες τους είναι γνωστά καθάρματα.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 47380
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες