Ποιόν -θεωρητικά- ¨καλό¨λογοτέχνη βαριέστε;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Re: Ποιόν -θεωρητικά- ¨καλό¨λογοτέχνη βαριέστε;

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Ιανουάριος 11th, 2017, 3:12 am

Λουντέμης! Έκανα μάλιστα το λάθος να διαβάσω δύο βιβλία του γιατί σκέφτηκα πως το πρώτο μπορεί να μην αντιπροσώπευε το έργο του. Κλαψιάρης μέχρι αηδίας και πιο βαρετός και από τον θάνατο. :smt015
pavlos1988
Fast poster

Δημοσ.: 4980
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2008, 4:36 am
Το μέλος pavlos1988, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 11th, 2017, 10:40 am

Dwarven Blacksmith έγραψε: Tolkien

Eντάξει, το Σιλμαρίλιον το βρίσκω πολύ βαρετό. Καμία αφηγηματική δεινότητα. Προφανώς, χρειαζόταν και άλλη επεξεργασία, την οποία δεν πρόλαβε. Αλλά και ο Άρχοντας είναι γραμμένος με ένα ύφος- αυτό του 40-50-το οποίο είναι ξεπερασμένο. Αρκετοί σύγχρονοι λογοτέχνες της ηρωικής φαντασίας γράφουν πολύ καλύτερα από αυτόν. Αλλού βρίσκεται όμως η σημασία του, στο στήσιμο του υπόβαθρου της ηρωικής φαντασίας.

Ο Μούρκοκ επίσης δε μου άρεσε.
Ανελέητο κράξιμο σε Συριζαίους, ψεκασμένους εθνολαϊκιστές, δραχμολάγνους και Οχιτζήδες.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Fast poster

Δημοσ.: 3972
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2015, 9:50 pm
Το μέλος Φωτιά στα τόπια!, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Ιανουάριος 11th, 2017, 10:44 am

Το "Σκούφος από πορφύρα" της Μάρως Δούκα το βρήκα επίσης απαράδεκτο, αλλά έχω διαβάσει μόνο αυτό το βιβλίο της.
Ανελέητο κράξιμο σε Συριζαίους, ψεκασμένους εθνολαϊκιστές, δραχμολάγνους και Οχιτζήδες.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Fast poster

Δημοσ.: 3972
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2015, 9:50 pm
Το μέλος Φωτιά στα τόπια!, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Varda Elentári » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:36 am

Φωτιά στα τόπια! έγραψε:
Eντάξει, το Σιλμαρίλιον το βρίσκω πολύ βαρετό. Καμία αφηγηματική δεινότητα. Προφανώς, χρειαζόταν και άλλη επεξεργασία, την οποία δεν πρόλαβε. Αλλά και ο Άρχοντας είναι γραμμένος με ένα ύφος- αυτό του 40-50-το οποίο είναι ξεπερασμένο. Αρκετοί σύγχρονοι λογοτέχνες της ηρωικής φαντασίας γράφουν πολύ καλύτερα από αυτόν. Αλλού βρίσκεται όμως η σημασία του, στο στήσιμο του υπόβαθρου της ηρωικής φαντασίας.

Γραφικός έγραψε:

Πες το ρε αδερφέ! Πες το [email protected] το σπίτι μου! Νόμιζα ότι είμαι ο μοναδικός

TRIGGERED. Επιτρέψτε μου να πλέξω ένα εγκώμιο.
Aντιθέτως, εγώ πιστεύω πως ο Τόλκιν είναι καλύτερος απ' ό,τι νομίζουν οι περισσότεροι μιας και δεν ξέρουν πολλά πέρα απ'τα γνωστά που έχει γράψει. Δεν θα μιλήσω για το ότι δεν παίζεται στο world-building. Εντάξει γούστα είναι αυτά αλλά το Σιλμαρίλλιον το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον (εκτός από την αρχή με τα πολλά ονόματα). Δεν το έγραψε ο ίδιος στην τελική του μορφή, μιας και είχε πεθάνει, αλλά ο γιος του που συνέθεσε διάσπαρτα κομμάτια και μερικά τα έγραψε ο ίδιος.
Για μένα είναι υπόδειγμα επικής φαντασίας. Θεογονία, κοσμογονία, επικές μάχες και χαρακτήρες, θάνατοι, αιμομιξίες, τραγωδίες, διάφορα φιλοσοφικά μοτίβα (π.χ. για τιμή, αθανασία/θνητότητα, φύση, θυσία, απληστία, πόλεμο) και είναι και συγκινητικό. Όλα αυτά τα έγραψε σε όμορφη κλασική και ποιητική γλώσσα. Τα "Παιδιά του Χούριν" είναι επίσης πολύ καλό. Ο Άρχοντας είναι όντως λίγο βαρετός σε κάποια σημεία.

Αυτό που κάνει τον Τόλκιν σπουδαίο συγγραφέα είναι ότι κατάφερε να ενσταλάξει τα καλύτερα στοιχεία παλιάς λογοτεχνίας και μυθολογιών με τις δικές του γνώσεις, εμπειρίες, σοφία και γλωσσολογικές ικανότητες. Μπορείς να κάτσεις και να διακρίνεις άνετα στοιχεία που υπάρχουν π.χ. στο Beowulf, King Arthur, Kalevala, Edda κτλ καθώς και παραδόσεις παλιών εποχών.

Μέχρι κι επική ποίηση έχει γράψει. Χιλιάδες στίχους με τέλειo παρηχητικό στίχο και ομοιοκατάληκτα δίστιχα μιμούμενος το στυλ των μεσαιωνικών Αγγλοσαξωνικών, Γερμανικών και Σκανδιναβικών επών. Το Lays of Beleriand είναι πολύ όμορφο βιβλίο, αν και χρειάζεται πολύ καλή γνώση αγγλικών. Ενδεικτικά αποσπάσματα:

Only the reeds were rustling, but a mist lay on the streams
Like a sea-roke drawn far inland, like a shred of salt sea-dreams.

Her robe was blue as summer skies,
but grey as evening were her eyes;
Her feet were light as bird on wing,
her laughter lighter than the spring
the tremulous starlight of the skies
was caught and mirrored in her eyes.

Ye Gods who girt your guarded realms
with moveless pinnacles, mountains pathless,
o'er shrouded shores sheer uprising
of the Bay of Faery on the borders of the World!
Ye Men unmindful of the mirth of yore,
wars and weeping in the worlds of old,
of Morgoth's might remembering nought!
Lo! hear what Elves with ancient harps,
lingering forlorn in lands untrodden,
fading faintly down forest pathways,
in shadowy isles on the Shadowy Seas.

Loud rose a din of laughter hoarse,
self-loathing yet without remorse;
loud came a singing harsh and fierce
like swords of terror souls to pierce.
Ai! laurië lantar lassi súrinen,
yéni únótimë ve rámar aldaron!
Άβαταρ μέλους
Varda Elentári
New poster

Δημοσ.: 426
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2015, 11:01 pm
Τοποθεσια: Taniquetil, Valinor
Το μέλος Varda Elentári, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 12th, 2017, 1:28 pm

Εμένα πάντως με έπεισες για να ξαναπροσπαθήσω να εντοπίσω την γοητεία του.
Οι επιρροές από καλεβάλα φαίνονται, οι επιρροές από τις έντες ποιες είναι; Δεν σε αμφισβητώ, έτσι κι αλλιώς έχω διαβάσει μόνο τα δύο τρίτα του πρώτου τόμου του άρχοντα και το χόμπιτ, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη, αλλά αν θες να μας πεις θα με ενδιέφερε να διαβάσω.
Είμαι άρρωστος άνθρωπος... Είμαι κακός άνθρωπος. Άνθρωπος αποκρουστικός. Νομίζω πως μου πονάει το συκώτι.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 1163
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Ιανουάριος 12th, 2017, 1:31 pm

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
Cavaliere έγραψε: Πάμε. Χωρίς φόβο και πάθος, με ειλικρίνεια, καθένας έχει το δικαίωμα να βαριέται ακόμη και το μεγαλύτερο αριστούργημα.

Με κουράζει η γλώσσα του Καζαντζάκη αφόρητα!

Λατρεύω τις ιδέες του, αλλά η γλώσσα του είναι ανυπόφορη. :oops:

Κι εγώ. Δεν το έχω με τον συγκεκριμένο.
hkmt2
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 5335
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 12th, 2017, 1:56 pm

paralo έγραψε:
ΟΥΤΙΣ έγραψε: Με κουράζει η γλώσσα του Καζαντζάκη αφόρητα!

Λατρεύω τις ιδέες του, αλλά η γλώσσα του είναι ανυπόφορη. :oops:

Κι εγώ. Δεν το έχω με τον συγκεκριμένο.

Δεν θέλω να γίνω απολογητής του Καζαντζάκη. Σε εμένα συμβαίνει το τελείως αντίθετο: γουστάρω τη γλώσσα αλλά με εκνευρίζουν οι ιδέες του. Η εικόνα του Έλληνα που έπλασε με τον Ζορμπά μας κυνηγάει ακόμα.

Αλλά, ρε παιδιά, ο τρόπος που παίζει ένας συγγραφέας με την γλώσσα είναι μεγάλος παράγοντας της τέχνης του. Η καθομιλουμένη νεοελληνική είναι πολύ περιοριστική γλώσσα για να φκιάξει κάποιος τέχνη χρησιμοποιώντας την.
Είμαι άρρωστος άνθρωπος... Είμαι κακός άνθρωπος. Άνθρωπος αποκρουστικός. Νομίζω πως μου πονάει το συκώτι.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 1163
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Ιανουάριος 12th, 2017, 2:01 pm

Για να δείξω ότι δεν είμαι σε θέση να απορρίπτω , έχω υποσχεθεί ότι θα τον ξαναπιάσω στο μέλλον.
(Κ φαντάσου ότι από οικογενειακό κολλημμα έχω διαβάσει βιβλία σε προδημοτικη γλώσσα. Κάτι γίνεται λαγκ στο κεφάλι μου με τον Καζα)
hkmt2
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 5335
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:26 pm

Γραφικός έγραψε:

Αλλά, ρε παιδιά, ο τρόπος που παίζει ένας συγγραφέας με την γλώσσα είναι μεγάλος παράγοντας της τέχνης του. Η καθομιλουμένη νεοελληνική είναι πολύ περιοριστική γλώσσα για να φκιάξει κάποιος τέχνη χρησιμοποιώντας την.

Οταν λέμε "καλός λογοτέχνης" εκ προοιμίου εννοούμε κάποιον που ξέρει πρωτίστως να χειρίζεται εξαιρετικά καλά τον γραπτό λόγο. Υπάρχουν βεβαίως συγγραφείς (βλ. για περισσότερα το νήμα με τους "κακούς" συγγραφείς που λατρεύουμε) που έχουν ιδέες, φτιάχνουν εικόνες, επιδρούν στον αναγνώστη, ενώ λογοτεχνικά είναι ΔΤΦΙ, αλλά δε νομίζω ότι ετούτο εδώ το νήμα έχει κάποια σχέση με αυτό.

Having said that και μια και μιλάτε για τον Καζαντζάκη, να σημειώσουμε ότι ο άνθρωπος ήταν Λογοτέχνης ολκής, από τους σπουδαιότερους που έχουν δει τα ελληνικά γράμματα (αν όχι Ο σπουδαιότερος) αλλά εμένα δεν με ξετρελαίνει. Διάβασα μερικά από τα έργα του, μου άρεσαν, εκτίμησα την περικαλλή γραφή του - άλλοτε φαινομενικά απλοϊκή, άλλοτε ξομπλιαστή, πάντα ιδιότυπη και προσωπική - αλλά δεν με ξετρέλαναν γενικώς.
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 36406
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:28 pm

όλους. πλέον, δεν έχω ενέργεια για τίποτα που να ξεπερνά τα επίπεδα του παλπ.

την εποχή που είχα ήθελα να σκοτώσω προυστ και τζόυς.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 30324
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:30 pm

Και τον Μάρτιν
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 33991
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 4:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Birdy » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:32 pm

Κουρκούας έγραψε: τζόυς.

Μια που το φερε η κουβέντα...Αυτός
Σε ερώτηση για το τι λύση σκέπτεται δεδομένου πως δεν μπορούν να νομοθετηθούν τα μέτρα έκτακτης ανάγκης, ο κ. Τσακαλώτος δήλωσε πως «η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ είναι γεμάτη ιδέες»
Άβαταρ μέλους
Birdy
Crazy poster

Δημοσ.: 5271
Εγγραφη: Ιούνιος 13th, 2013, 10:43 am
Το μέλος Birdy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:34 pm

enterprise-psi έγραψε:

Και τον Μάρτιν

O Mάρτιν είναι "καλός λογοτέχνης"? Για ποιον, για κανα 12χρονο? :smt017

Ο Τόλκιεν ήταν λογοτεχνάρα, διανοούμενος, απίστευτα μορφωμένος, ταπάνταόλα. Ο Μάρτιν είναι ένας εμπορικός συγγραφίσκος της οκάς, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να τον θεωρεί "καλό λογοτέχνη" :smt012

Κουρκούας έγραψε: όλους. πλέον, δεν έχω ενέργεια για τίποτα που να ξεπερνά τα επίπεδα του παλπ.

Αυτό τόχω πάθει κι εγώ τελευταία :smt009

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:38 pm

Καλά μορφωμένος ο Τολκιεν, και δεν ξέρει τι εστι Plagiarism ; Αμόρφωτοι και οι δυο. :D

Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 33991
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 4:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Ιανουάριος 12th, 2017, 4:44 pm

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες