Γραφικότητες

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Γραφικότητες

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιούλιος 18th, 2017, 1:05 pm

'δωνάς θα βάζω τα πονήματά μου όλα από 'δω και μπρος.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 3666
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Βρεθήκαμε πάλι

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιούλιος 18th, 2017, 2:14 pm

Βρεθήκαμε πάλι η παλιά παρέα
καθότανε μόνη, χωρίς τον Ανδρέα.
Ξεχώριζε κόκκινη απ'όλο το πλήθος
κοιτούσε μ' αγάπη και λίγο μίσος.
Χρόνια περάσανε, τι να της πω;
Να αναφέρω το εντός μου κενό;
Πως ήτανε κρίμα; πως έκανα λάθος;
Να της θυμίσω το μέγα το πάθος;
Ν' αρχίσω να λέω τα τυπικά;
"Τι κάνει ο σύζυγος, όλα καλά;"
Δίπλα της κάθισα, έψαχνα ακόμη,
Το μόνο που βγήκε ήταν "συγνώμη".
Τότε ξεκλείδωσε τ' άβολο βλέμμα
και το χαμόγελο που ήταν ψέμα
Δάκρυα ετών τον ώμο μουλιάζαν
και λίγες μύξες, μα δεν με νοιάζαν.
Σαν από δάκρυα δεν έμειναν ίχνη
δεξί κροσέ στο στήθος μου ρίχνει.
Τους άλλους τους γράψαμε και μακρυά
φεύγοντας γίναμε μία αγκαλιά...

Μου έγνεψε λίγο, σαν να' παιζε ρόλο
Το ξύδι ύψωσα κι αυτό ήταν όλο.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Σύριζας

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιούλιος 29th, 2017, 11:58 am

Ο δρόμος προς την Ανατολή
δύσκολος, γεμάτος μπάτσους
κι είχαμε πιει το κατιτίς μας
οπότε αράξαμε στα δυτικά
και περιμέναμε ρομαντικά
το έμπα του ήλιου.
Χαχα λατρεία μου, τι βλάκες!
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Κακή ποίηση

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 4th, 2017, 1:42 am

Δεν ξέρω τι με έπιασε
και γράφω ποίηση
πάντα μου τη σνόμπαρα.
Απ' τα δεκάξι ακόμα, που 'ποτίθεται
ότι έτσι εκφράζεται ο κόσμος

Όταν με τα διηγήματά μου
δεν ασχολείται κανείς
πληγώνομαι,
όταν όμως δεν ασχολούνται με τα ποιήματα
δεν με πολυνοιάζει
λέω "σιγά, ούτε κι εγώ θ' ασχολιόμουν"

Με πήρε ένας φίλος στο τηλέφωνο
μου λέει "έγραψες κανένα ποίημα; Μπορείς να το διαβάσεις;"
Του διάβασα ένα "τραγικό"
και στο τέλος κάθε στίχου γέλαγε έντονα και κοροϊδευτικά.
Στο τέλος μου' πε: "καλά να' σαι, μου φκιαξες τη μέρα"

Από τότε τον θεωρώ επισήμως φίλο μου
είχε πάρει για να κοροϊδέψει αλλά,
αφού συνέχιζα να διαβάζω παρά το κοροϊδευτικό του γέλιο
κατάλαβε ότι είχε τελικά εμβαθύνει πιο πολύ από κάθε άλλον.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Re: Βρεθήκαμε πάλι

Δημοσίευσηαπό Μπίστης » Αύγουστος 5th, 2017, 11:21 am

Γραφικός έγραψε: Βρεθήκαμε πάλι η παλιά παρέα
καθότανε μόνη, χωρίς τον Ανδρέα.
Χρόνια περάσανε, τι να της πω;
Να αναφέρω το εντός μου κενό;
Πως ήτανε κρίμα; πως έκανα λάθος;
Να της θυμίσω το μέγα το πάθος;
Ν' αρχίσω να λέω τα τυπικά;
"Τι κάνει ο σύζυγος, όλα καλά;"
Δίπλα της κάθισα, έψαχνα ακόμη,
Το μόνο που βγήκε ήταν "συγνώμη".
Τότε ξεκλείδωσε τ' άβολο βλέμμα
και το χαμόγελο που ήταν ψέμα
Δάκρυα ετών τον ώμο μουλιάζαν
και λίγες μύξες, μα δεν με νοιάζαν.
Σαν από δάκρυα δεν έμειναν ίχνη
δεξί κροσέ στο στήθος μου ρίχνει.
Τους άλλους τους γράψαμε και μακρυά
φεύγοντας γίναμε μία αγκαλιά...

Μου έγνεψε λίγο, σαν να' παιζε ρόλο
Το ξύδι ύψωσα κι αυτό ήταν όλο.

Αν και δεν κατάλαβα τι στο καλό σημαίνει ο τελευταίος στίχος χαίρομαι που τα κατάφερες, το έργο ήταν αστείο και τρυφερό και ξέρωγω, εύγε νέε μου, η Παναγία να σε φωτίσει να απαλλαγείς και από τις πολιτικές σου απόψεις.
πατησιωτης έγραψε:δε γινεται επειδη δεν υπαρχουν αποδειξεις για το ολοκαυτωμα.Γινεται γιατι οι αρχες διαπιστωνουν την αδυναμια αντιπαραθεσης του ορθου λογου με πρωτογονα ενστικτα που εκπορευονται απο τον εγκεφαλο...
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Maniac poster

Δημοσ.: 15899
Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2009, 12:40 am
Τοποθεσια: Helsingør
Το μέλος Μπίστης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Βρεθήκαμε πάλι

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 5th, 2017, 11:56 pm

Μπίστης έγραψε: η Παναγία να σε φωτίσει να απαλλαγείς και από τις πολιτικές σου απόψεις.

Σ' αυτό συμφωνούμε.
Μακάρι να σταματήσουν οι κεφαλαιούχοι να εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους και να μην βρίσκω λόγο να δηλώνω κομμουνιστής.
Να υπάρχουν τέτοιες συνθήκες ώστε ένας εργαζόμενος σαν την πάρτη μου να μπορεί να είναι όσο νοικοκυραίος θέλει χωρίς να πρέπει να διεκδικεί συνέχεια τα κεκτημένα του.
Μέχρι τότε όμως...

:wave:
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Χαζές ελπίδες

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 8th, 2017, 1:59 am

Κάθε φορά που μπαίνω στα μέιλ μου ελπίζω "λες να το έστειλε;"
"Λες ο καιρός που είπε ότι θα χρειαστεί να πέρασε επιτέλους;"
Και, πέντε χρόνια μετά, κάθε φορά υπόσχομαι στον εαυτό μου ότι δεν θα ξαναελπίσω.
Αλλά κάθε φορά που μπαίνω στα μέιλ μου ελπίζω "λες να το έστειλε;"
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

κασπερίνι

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Αύγουστος 11th, 2017, 5:29 pm

κασπερίνι μου καλό
να γυρίσεις καρτερώ
είναι το πχορουμ αδειανό
όταν εσύ δεν είσαι εδώ

ο Γραφικός όλο παπάτζες γράφει
έμπνευση δεν έχει και μας έχει κουράσει
τα σεντονάκια του κασπερίνου πόσο μου λείψαν
ω, γλυκά και ατελείωτα που ήσαν

κάσπερ, κάσπερ, κάσπερ μου
κανένας δεν ξέρει που είσαι

κάσπερ, κάσπερ, κάσπερ μου
μην μ' ακούς, κλείσε το ιντερνέτ και ζήσε...

:^(
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
Casual Poster

Δημοσ.: 909
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Γραφικότητες

Δημοσίευσηαπό Κόμης » Αύγουστος 11th, 2017, 5:38 pm

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να βρούμε γκόμενα.
Άβαταρ μέλους
Κόμης
New poster

Δημοσ.: 335
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2017, 4:33 am
Το μέλος Κόμης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Γραφικότητες

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Αύγουστος 11th, 2017, 5:45 pm

H Όλγα με σνομπάρει :-/
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
Casual Poster

Δημοσ.: 909
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: κασπερίνι

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 12th, 2017, 12:08 am

Τρομπλόν έγραψε: ο Γραφικός όλο παπάτζες γράφει
έμπνευση δεν έχει και μας έχει κουράσει

:smt010
Πονάει γιατί είναι αλήθεια.
Ελπίζω στο άμεσο μέλλον να σε ανταμείψω λογοτεχνικά για την κούραση που σου προκάλεσα :wink: .

Δεν θα ήταν πιο δόκιμο να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα για τον/την Κάσπερ; 'Δω πέρα μπορεί να μη το διαβάσει ποτέ.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

τραγούδι για κηδεία

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 23rd, 2017, 11:46 pm

Τον Αϊνστάιν πάω να βρω
και μια ψόφια κατσαρίδα
θα γινόμαστε τα ίδια
όσο βλέπεις τον σταυρό

να' στε σοβαροί κι αστείοι
για να με τιμήσετε
κλάμα μην αρχίσετε
μην γίνετε γελοίοι

χους ει κι εις χουν απελεύσει
του χάροντα η βάρκα
με τον καθέναν μας θα πλεύσει
σε μια τελευταία τσάρκα (δις)

viewtopic.php?f=10&t=304140&p=7722667#p7722667
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Γατί

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Σεπτέμβριος 1st, 2017, 12:32 am

Ήταν δεν ήταν πέντε μηνών. Γκρίζο και παχουλό, γλυκύτατο κι υγιές. Στην αρχή με φοβόταν, αλλά μετά με παραδέχθηκε όταν έσωσα ένα αδερφάκι του από επώδυνο θάνατο όταν είχε πέσει σε μία υδρορροή και έφαγα δυο ώρες αλλά το έβγαλα.
Σήμερα, όταν έμπαινα σπίτι μου μου μύρισε ψοφίμι. Έψαξα να δω από πού έρχεται η μυρωδιά. Είδα το σωσμένο να κοιτάει σε ένα σημείο, μετά να κλείνει τα μάτια του και να κοιτάει κάτω. Η ανάσα του ήταν σαν να έβγαζε άηχους λυγμούς. Στο μέρος που κοιτούσε ήταν ο φίλος μου.

Έβαλα γάντια, πήρα μία σακούλα σκουπιδιών και το πέταξα σε έναν κοντινό κάδο. Όταν γύρισα στον κήπο θυμήθηκα ότι δεν το έπιασα από όποιο μέρος του σώματός του να' ναι για να το βάλω στην σακούλα, από την ουρά ας πούμε ή από κανένα πόδι, αλλά από το σβέρκο του, από κει που το έπιανε κι η μάνα του.
Το' κανα για να μην πονέσει.
Αστείο, ε;
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Η αισιοδοξία του εμποράκου

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Σεπτέμβριος 6th, 2017, 7:34 pm

Κάτι θα κάνω, κάτι θα γίνει
κάτι στο τέλος θα μου απομείνει.
Πριν έρθει η πείνα να με θερίσει
κάτι το θείο θα με βοηθήσει.
Κάτι θα πάρω, κάποιον θα δώσω,
κόσμο θα χώσω χωρίς να πληρώσω.
Τους προμηθευτές μου θα τους φεσώσω
κι έτσι σχεδόν θα επιβιώσω.
Όταν θα δω καλύτερη μέρα
γύρω απ' το δάχτυλο θα' χω μια βέρα.
Τους εμποράκους θα κατακρίνω
καύλες θα έχω κι όλο θα χύνω.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Ο άνδρας κι ο Θεός

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Σεπτέμβριος 10th, 2017, 6:30 am

Θεός: Μέχρι τα δώδεκα θα έχεις την ίδια μηδαμινή σεξουαλική εξουσία με την γυναίκα. Από τα δεκατρία μέχρι τα είκοσι έξι η γυναίκα θα σε κάνει ότι θέλει. Δεν θα υπάρχει καν σύγκριση. Από τα είκοσι επτά μέχρι τα τριάντα θα είστε πάλι ίδια, θα γουστάρετε κι οι δυο. Εσύ θα έχεις μεγαλύτερη αξία από τα τριάντα μέχρι τα τριάντα επτά.

Άνδρας: Πλάκα μου κάνεις; Στην γυναίκα έδωσες όχι μόνο τα περισσότερα, αλλά και τα καλύτερα χρόνια που μετράει η σεξουαλική εξουσία. Τι να το κάνω από τα τριάντα μέχρι τα τριάντα επτά; Δεν μπορείς να αυξήσεις τουλάχιστον λίγο τα δικά μου; Ή να βάλεις καμιά σφήνα δέκα οχτώ με δέκα εννιά ξέρω γω;

Θεός: Λυπάμαι ρε μαν, αλλά στις γυναίκες μου έπεσε λίγο περισσότερο, ξεπέρασέ το. Από τα τριάντα επτά και μετά ο κάθε ένας κι η κάθε μία θα πρέπει να προσπαθεί πολύ για να μην γίνεται χάλια.

Άνδρας: Καλά, πάντως δεν θέλω να σε προσβάλλω, που είσαι και Θεός, αλλά μας γάμησες.

Θεός: Θα σου πέσουν και τα μαλλιά.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες