Ποια βιβλία διαβάζετε και ξαναδιαβάζετε;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Ποια βιβλία διαβάζετε και ξαναδιαβάζετε;

Δημοσίευσηαπό Φωτιά στα τόπια! » Νοέμβριος 19th, 2017, 4:46 pm

...μία φορά το χρόνο περίπου;

Εγώ έχω καταστρέψει τις σελίδες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (τον έχω βέβαια και 30 χρόνια :D ) του Τόλκιν και του Όνοματος του Ρόδου του Έκο.
Ανελέητο κράξιμο σε Συριζαίους, ψεκασμένους εθνολαϊκιστές, δραχμολάγνους και Οχιτζήδες.
Άβαταρ μέλους
Φωτιά στα τόπια!
Crazy poster

Δημοσ.: 6066
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2015, 9:50 pm
Το μέλος Φωτιά στα τόπια!, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ποια βιβλία διαβάζετε και ξαναδιαβάζετε;

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Νοέμβριος 22nd, 2017, 12:51 pm

Μια φορά τον χρόνο, κάθε χρόνο, δεν διαβάζω τίποτα. Περισσότερες φορές έχω διαβάσει την Οδύσσεια του Ομήρου(πέντε φορές, σε διαφορετική μετάφραση όμως κάθε φορά) , την φόνισσα του Παπαδιαμάντη (τρεις φορές) και το hitchiker's guide to the galaxy του Douglas Adams (τρεις φορές). Δύο φορές έχω διαβάσει μόνο τους αδερφούς Καραμάζοβ, τον ηλίθιο και το έγκλημα και τιμωρία του Ντοστογιέφσκι. Είναι κάποια βιβλία (greek mythology του Robert Graves, οι βασικές αρχές της Μαρξιστικής Φιλοσοφίας, Φασισμός και κοινωνική επανάσταση του Rajani Palme Dutt) που τα έχω ξεσκίσει στο διάβασμα, αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω φορές γιατί μονοκόμματα τα διάβασα μόνο μία και μετά πάω και διαβάζω αποσμάσματα που θέλω να φρεσκάρω.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 3666
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό About » Νοέμβριος 22nd, 2017, 1:03 pm

Με εξαίρεση την Οδύσσεια (του Ομήρου) και τον Ζορμπά, ποτέ δεν έχω διαβάσει ολόκληρο βιβλίο για δεύτερη φορά. Σε όλα τα υπόλοιπα ανατρέχω στις σημειώσεις μου.
Τελευταία επεξεργασία απο About την Νοέμβριος 22nd, 2017, 1:12 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
About
Fast poster

Δημοσ.: 3893
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Τοποθεσια: Ασπρόπυργος - Γκορυτσά
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Νοέμβριος 22nd, 2017, 1:05 pm

Γραφικός έγραψε:Περισσότερες φορές έχω διαβάσει την Οδύσσεια του Ομήρου

About έγραψε:Με εξαίρεση την Οδύσσεια και τον Ζορμπά, ποτέ δεν έχω διαβάσει ολόκληρο βιβλίο για δεύτερη φορά.

Όχι ρε φίλε...
:smt009
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 3666
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Kasi68 » Νοέμβριος 22nd, 2017, 3:35 pm

Την Καινή Διαθήκη.
Kasi68
Casual Poster

Δημοσ.: 532
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 24th, 2017, 10:31 pm
Το μέλος Kasi68, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό proletarios95 » Δεκέμβριος 20th, 2017, 6:01 pm

Φωτιά στα τόπια! έγραψε: ...μία φορά το χρόνο περίπου;

Εγώ έχω καταστρέψει τις σελίδες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (τον έχω βέβαια και 30 χρόνια :D ) του Τόλκιν και του Όνοματος του Ρόδου του Έκο.

το 1984 και την Φαρμα των Ζωων τα έχω διαβάσει τόσες φορές που άμα κάποτε "ανέβει" στο θέατρο θα μπορώ να παίξω άνετα οποιονδήποτε ρόλο. :)

επίσης, Aldous Huxley - Brave New World (Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος) το οποίο το έχω στα τοπ 10 αγαπημένα μου βιβλία.

(μερικά βιβλία είναι τοσο προφητικά που λες "ντάξει δε μπορεί να έπεσε σε ΟΛΑ μέσα, ας το ξαναδιαβάσω να σιγουρευτώ πως το θυμάμαι καλά)

Πέρα από Orwell, τα βιβλία του Lovecraft, του Arthur Machen, του Lord Dunsany, Τόλκιν επίσης κ.α.

Και επιστημονική φαντασία κλασσικές αγάπες τη Μηχανή του Χρόνου του Wells, διάφορα από Philip p. Dick και Ray Bradburry, Ιούλιο Βερν ("ποτέ δεν είσαι μεγάλος για να διαβάσεις Βερν" -ρητό μου :D - ) κ.α
The only way to deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existence is an act of rebellion.
Άβαταρ μέλους
proletarios95
New poster

Δημοσ.: 171
Εγγραφη: Δεκέμβριος 19th, 2017, 4:06 am
Τοποθεσια: Thessaloniki
Το μέλος proletarios95, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Δεκέμβριος 20th, 2017, 6:38 pm

Το underground η ένας ήρωας των καιρών μας, του Μακάνιν. Ο πιο σπουδαίος κατ εμέ σύγχρονος Ρώσος.
Το Αλεξανδρινό Κουαρτέτο, του Ντάρελ, μπορεί και τρεις φορές το χρόνο.
Συχνά ξαναπιάνω του Μπουκόφσκι γιατί πουθενά αλλού δεν βρίσκω το ύφος του
και πολλές συλλογές ποιημάτων
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Maniac poster

Δημοσ.: 10234
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 11:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό proletarios95 » Δεκέμβριος 20th, 2017, 6:40 pm

Moiraia_Ola έγραψε: Το underground η ένας ήρωας των καιρών μας, του Μακάνιν. Ο πιο σπουδαίος κατ εμέ σύγχρονος Ρώσος.

Ο μεγάλος ο Μπουκόφσκι!! λατρεία! :) πρόσφατα διάβασα το "γυναίκες" ντάξει τι να λέμε ο τύπος είναι κορυφή αχ και να τον είχα κολλητό ...

και ναι ρε γμτ, εχει αυτο το υφος που κανενας αλλος δεν το εχει, ουτε καν απομιμηση... :(
The only way to deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existence is an act of rebellion.
Άβαταρ μέλους
proletarios95
New poster

Το μέλος proletarios95, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Δεκέμβριος 20th, 2017, 9:04 pm

proletarios95 έγραψε:
Moiraia_Ola έγραψε: Το underground η ένας ήρωας των καιρών μας, του Μακάνιν. Ο πιο σπουδαίος κατ εμέ σύγχρονος Ρώσος.

Ο μεγάλος ο Μπουκόφσκι!! λατρεία! :) πρόσφατα διάβασα το "γυναίκες" ντάξει τι να λέμε ο τύπος είναι κορυφή αχ και να τον είχα κολλητό ...

και ναι ρε γμτ, εχει αυτο το υφος που κανενας αλλος δεν το εχει, ουτε καν απομιμηση... :(

Κάτι πήγε να κάνει ο Γκουτιέρεζ με τη βρόμικη τριλογία της Αβάνας και το βασσιλιά της Αβάνας. Αυτά ξεχωρίζω από αυτόν
Υπηρετεί σωστά τον ωμό ρεαλισμό, πείθει σε αρκετά σημεία, αλλά η αυθεντικότητα του Μπουκόφσκι είναι μνημειώδης. :wave:
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Maniac poster

Δημοσ.: 10234
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 11:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό proletarios95 » Δεκέμβριος 20th, 2017, 9:19 pm

Moiraia_Ola έγραψε:
proletarios95 έγραψε:

Κάτι πήγε να κάνει ο Γκουτιέρεζ με τη βρόμικη τριλογία της Αβάνας και το βασσιλιά της Αβάνας. Αυτά ξεχωρίζω από αυτόν
Υπηρετεί σωστά τον ωμό ρεαλισμό, πείθει σε αρκετά σημεία, αλλά η αυθεντικότητα του Μπουκόφσκι είναι μνημειώδης. :wave:

Αυτος ο 'ωμος ρεαλισμος' ειναι ακριβως ο,τι μου αρεσει στον Μπουκοφσκι, τα λεει καπως ξεδιαντροπα ομως αυθεντικα, οπως ειναι, χωρις τα
σεις και τα σας και τις τυπικοτητες που εχουμε συνηθισει, μονο παλιοτερα ειχα διαβασει καποια βιβλια του Μαρκησιου ΝτεΣαντ
ο οποιος ειχε εναν παρομοιο 'ωμο ρεαλισμο' ομως ηταν κυριως ηδονισμος αρα επηρεαζοταν εν μερει απτα συναισθηματα του
ενω ο Μπουκοφσκι ειναι πιο αμεροληπτος, σαν να μας λεει για τη πραγματικοτητα χωρις να μας αφηνει το περιθωριο σκεψης
οχι δηλαδη σε φαση "ετσι πιστευω εγω οτι ειναι, εσεις τι λετε αναγνωστες;" αλλα "ετσι ειναι, ειτε συμμεριζεστε τις αποψεις μου ειτε οχι
ξερετε που σας γραφω." :D
Άβαταρ μέλους
proletarios95
New poster

Δημοσίευσηαπό under » Δεκέμβριος 21st, 2017, 1:10 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσ.: 84827
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2006, 6:41 pm
Το μέλος under, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Δεκέμβριος 21st, 2017, 1:57 pm

Δεν διαβάζω βιβλία, δεν ψάχνω στον γκουγκλ.

τα χει όλα το πχορουμ
Καντε διαιτα..
Αποφευγετε να τρωτε χαλασμενα ονειρα και ασχημες αναμνησεις ειναι πλουσια σε λυπη...
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσ.: 5374
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2015, 10:26 am
Το μέλος Naranjita, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 13th, 2018, 4:45 am

Εικόνα

Προφανώς όχι σαν τα άλλα, αλλά το ανοίγω διαρκώς για αυτά που μπορεί να δώσει :P

Χρήσιμο εργαλείο
http://www.tovima.gr/books-ideas/article/?aid=438848
Don't Immanentize the Eschaton!
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1644
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Harry Haller » Ιανουάριος 13th, 2018, 6:01 am

+1 στον νήμα, γιατί θύμισε ότι το 2017 δεν ξαναμαναδιαβάστηκε αυτό
Εικόνα
μπας κι επιτέλους ανακαλυφθεί τι στον κόρακα υπάρχει εκεί μέσα για μένα

κατά τα άλλα, λιγότερες φορές ετούτο
Εικόνα

κάμποσες ένα του πρόσφατα πολυσυζητημένου
Εικόνα

και αντίστοιχα 3 και 4 τα Η κάθοδος των Εννιά και Η σιδερένια φτέρνα.
¡Patria o muerte. Venceremos!
F.A.C.R
13.08.1926 – 25.11.2016
Άβαταρ μέλους
Harry Haller
Fast poster

Δημοσ.: 1985
Εγγραφη: Φεβρουάριος 28th, 2015, 10:58 pm
Το μέλος Harry Haller, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες