Τώρα αυτό είναι ωραίο;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Τώρα αυτό είναι ωραίο;

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:35 am

Εδώ να βάζουμε ποιήματα που θεωρούνται αριστουργήματα, αλλά δεν μας αρέσουν καθόλου.

Σήμερα το πρωί, όταν έπινα καφέ με το αδερφάκι μου, τον άκουσα που σιγοτραγουδούσε:
"να σου φέρω μια μπρατσέρα και τον πολικό αστέρα"
τον κοίταξα με ύφος "πάει, το χάνουμε το παιδί" και τον ρώτησα με απογοήτευση:
-Δικό σου;
-Όχι ρε, Ελύτης.
-Πλάκα μου κάνεις;
-Το έχει μελοποιήσει ο Θεοδωράκης.
-Αποκλείεται.

Το έψαξα στο γκουγκλ και μου έβγαλε αυτό το ... "αριστούργημα".

Ανάμεσα Σύρο και Τζια

Ανάμεσα Σύρο και Τζια μικρή φυτρώνει νεραντζιά
όμορφή μου κοπελιά που `χει τις ρίζες στο βυθό
και τα κλαδιά στον ουρανό, το κορίτσι π’ αγαπώ.

Άιντε, νύφη της θαλάσσης τι φαμίλιες θα χαλάσεις
με τον ήλιο φορεσιά σου και με τα πουλιά προικιά σου.

Όταν καθίζει ένα πουλί στην κεφαλή της και λαλεί
ωχ φορτούνα μου κι αυτή.Χάνω τιμόνι και κουπιά,
με πλημμυράνε τα νερά, έλα Χριστέ και Παναγιά.

Κι αν γενεί ποτέ το θάμα κι αγαπήσεις, κάνω τάμα
να σου φέρω μια μπρατσέρα και τον Πολικό Αστέρα.
:lol: :lol: :lol:

Δεν ξέρω για σας, αλλά 'μένα εκατό φορές πιο ποίηση μου φαίνεται το "Πόρνες" που έχει τραγουδήσει ο Τερλέγκας.
Να δείτε που ο Ελύτης ήταν Αθηνέζος και δήλωνε Μυτιληνιός για να μας συκοφαντήσει.
Τελευταία επεξεργασία απο Γραφικός την Ιανουάριος 19th, 2018, 11:50 am, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 3680
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Τώρα αυτό είναι ωραίο;

Δημοσίευσηαπό alaska » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:46 am

Γραφικός έγραψε: Εδώ να βάζουμε ποιήματα που θεωρούνται αριστουργήματα, αλλά δεν μας αρέσουν καθόλου.

Δεν ξέρω κάποιον που να θεωρεί αριστούργημα το ποίημα που ανέβασες. :lol:
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 4732
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alaska » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:48 am

Διπλο ποστ
Τελευταία επεξεργασία απο alaska την Ιανουάριος 19th, 2018, 11:51 am, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 4732
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:48 am

Ρίτσος: Ρισπέκτ
ΚΝΕ: Ρισπέκτ

Ο συνδυασμός τους; :-?

Τα παιδιά της ΚΝΕ

Ετούτα τα παιδιά φτάνουν από πολύ μακριά, τραβούν πολύ μακριά,
μέρα τη μέρα πέτρα και αίμα, στοχασμός και αγώνας, χέρι με χέρι
με το μυστρί, με το σφυρί, με το μολύβι, με τον ακριβή διαβήτη
να φτιάξουμε καλύτερο τον κόσμο
να έχει ο καθένας και ψωμί και βιβλίο και σιγουριά και διάπλατη πόρτα,
να χει ο καθένας δύο κήπους -έναν στην αυλή κι έναν μέσα του-
να ξέρουν οι μητέρες πως στρογγυλεύει ο ουρανός τα χείλη του για να φυσήξει αγάπη,
να ξέρουν τα παιδιά τα χρώματα - το ρόδινο, το λεμονί, το ασημένιο, το πράσινο-
να ξέρουν οι νεκροί πως η ζωή μας συνεχίζεται ως πέρα, ως πέρα
ως τις καθάριες αδελφικές πηγές, μες στα βαθύτερα δάση των αιώνων
Είναι τα παιδιά της ΚΝΕ
που λένε στη ζωή το μέγα ΝΑΙ
Ετούτα τα παιδιά φτάνουν από πολύ μακριά,τραβούν πολύ μακριά,
μες στα πουκάμισά τους πολλά καράβια απαγγιάζουν,
καλές κουβέντες έχουνε με το γαλάζιο,
έχουν δοσμένο το μεγάλον όρκο
στη Λευτεριά, στον Έρωτα, στην Ομορφιά, στη Δικαιοσύνη,
να φτιάξουν μέρες δυνατές και ειρηνικές απο τρακτέρ, αγάλματα, σημαίες, ποιήματα,
να φτιάξουν έναν κόσμο ευτυχισμένο.
Γειά σας, λοιπόν, και γειά σας, σύντροφοι της ΚΝΕ,
εσείς που λέτε στη ζωή το μέγα ΝΑΙ,
εσείς που ρίχνεστε στη μάχη δίχως να ζητάτε χωριστά κανέναν έπαινο,
εσείς οι ωραίοι που όλοι μαζί υπογράφετε μ’ένα ρωμέικο παγκόσμιο σφυροδρέπανο.

Ιδίως αυτό το "είναι τα παιδιά της ΚΝΕ που λένε στη ζωή το μέγα ναι" και το "ρωμέικο, παγκόσμιο σφυροδρέπανο"...
:smt009
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:52 am

Χάλασα λίγο την σειρά των παραθέσεων, δεν ξέρουμε αν η Αλάσκα εννοούσε το "ανάμεσα Σύρο και Τζια", το "τα παιδιά της ΚΝΕ" ή και τα δύο
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:56 am

άντε πάλι με τα "αρέσει"-"δεν αρέσει"
σε κάποιους θα φαίνονται ωραία και
αυτά τα ποιήματα, τί νόημα έχει τώρα αυτό;
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 3279
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Ιανουάριος 19th, 2018, 11:59 am

Gunilla έγραψε: άντε πάλι με τα "αρέσει"-"δεν αρέσει"
σε κάποιους θα φαίνονται ωραία και
αυτά τα ποιήματα, τί νόημα έχει τώρα αυτό;

Κάποιοι, στην προσπάθειά τους να τεκμηριώσουν ότι έχω άδικο θα τα αναλύσουν και θα καταλήξω (εγώ κι όποιος συμφωνεί μαζί μ') με πλουσιότερη ποιητική παιδεία, ή με μεγαλύτερη αποψάρα για την πάρτη μου.
Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
Μάλλον και τα δύο
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Ιανουάριος 19th, 2018, 12:03 pm

αμήν
(για το πρώτο)
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 3279
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μπίστης » Φεβρουάριος 5th, 2018, 9:48 am

Αν διαφωνείς με το ύφος και το νόημα εντάξει.

Αλλά αν λες γιατί να γράφει μικρά εύθυμα πραγματάκια και δεν σου αρέσει ούτε το Δελφινοκόριτσο είσαι σνόμπ ή έχεις την συναδελφική αντιζηλία ...
πατησιωτης έγραψε:δε γινεται επειδη δεν υπαρχουν αποδειξεις για το ολοκαυτωμα.Γινεται γιατι οι αρχες διαπιστωνουν την αδυναμια αντιπαραθεσης του ορθου λογου με πρωτογονα ενστικτα που εκπορευονται απο τον εγκεφαλο...
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Maniac poster

Δημοσ.: 15924
Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2009, 12:40 am
Τοποθεσια: Helsingør
Το μέλος Μπίστης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 5th, 2018, 1:35 pm

Μπίστης έγραψε: Αλλά αν λες γιατί να γράφει μικρά εύθυμα πραγματάκια και δεν σου αρέσει ούτε το Δελφινοκόριτσο είσαι σνόμπ ή έχεις την συναδελφική αντιζηλία ...

Σνομπ προσπαθώ να μην είμαι, αλλά δεν θα ήμουν σνομπ απέναντι στον Ελύτη. Έχω τα θεματάκια μου με το τι πρεσβεύει στην τέχνη, αλλά αυτά είναι αμιγώς ιδεολογικά.
Το συγκεκριμένο μου φαίνεται άκυρο, σαν να πήρε κάποιος λεξικό για ομοιοκαταληξίες κι έγραψε ό,τι να' ναι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως που με θεώρησες ποιητή, ειλικρινά, έστω κι αν υπέθεσες ότι ο Νάρκισσος, σε σύγκριση με μένα, ήταν μετριόφρων.
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

'ντάξει, δεν είναι ποίηση αλλά...

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Φεβρουάριος 5th, 2018, 11:22 pm

Θα μου εξηγήσει κανείς τι βρίσκετε στον Μίσσιο;
Ως ντοκουμέντο είναι γιατομπούτσο, ως γραφή είναι μην ασχολείσαι καν. Ο μέσος πχορουμίστας γράφει καλύτερα. Τα δεκατετράχρονα γκομενάκια στο φέισμπουκ έχουν λιγότερα αποσιωπητικά από αυτόν. Χάλι μαύρο και χάσιμο χρόνου. Θα μου πεις, αν η αντικομουνιστική αριστερά έχει μόνο έναν Αλεξάνδρου* να είναι περήφανη επιδεικνύοντάς τον, πρέπει να εφεύρει κι άλλους "ήρωες".

Θα έβαζα απόσπασμα από κάτι δικό του, αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω. Διαλέξτε εσείς όποιο θέλετε για να αποδείξετε ότι έχει ταλέντο, το ίδιο μου κάνει.

Edit: *κι έναν Χάκκα
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσίευσηαπό κουλούρι Θεσσαλονίκης » Φεβρουάριος 7th, 2018, 12:15 am

Μπίστης έγραψε: Αν διαφωνείς με το ύφος και το νόημα εντάξει.

Αλλά αν λες γιατί να γράφει μικρά εύθυμα πραγματάκια και δεν σου αρέσει ούτε το Δελφινοκόριτσο είσαι σνόμπ ή έχεις την συναδελφική αντιζηλία ...

αγαπώ το Δελφινοκόριτσο!
τι όμορφο!
Μ’αρέσεις άμα σωπαίνεις, επειδή στέκεις εκεί σαν απουσία. Μακρινή κι απαρηγόρητη, σα να σε σκέπασε χώμα. Μια λέξη μόνο αν πεις,ένα χαμόγελο–μου αρκεί για να πανηγυρίσω που είσαι εδώ κοντά μου ακόμα.
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Maniac poster

Δημοσ.: 10215
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 8:54 am
Τοποθεσια: Αρτοποιείο
Το μέλος κουλούρι Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες