Γνώμες για αυτά τα δυο ποιηματα;

Πεζογραφία, ποίηση, γλώσσα και γραπτός λόγος, βιβλία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Γνώμες για αυτά τα δυο ποιηματα;

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 11th, 2018, 10:45 am

Κάποιες πρώτες απόπειρες στη ποιηση.

"Του αφεντικού", ένα ποιημα για έναν απαιτητικό καπιταλιστή που δολοφονείται από τους υπαλλήλους του και το "καληνύχτα", ένα ερωτικό.

Δεν τα ποστάρω αυτούσια γιατί θα βγει μεγάλο το thread
georgemldr
New poster

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Νοέμβριος 9th, 2017, 10:53 am
Το μέλος georgemldr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Γνώμες για αυτά τα δυο ποιηματα;

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Φεβρουάριος 11th, 2018, 1:08 pm

Ανώνυμος έγραψε:
γαμω το χριστο σου με συγκινησες

συμφωνώ με τον φίλο
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 3278
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alaska » Φεβρουάριος 11th, 2018, 1:22 pm

Τα συγκεκριμένα ποιήματα, αν κρίνω από τη γλώσσα, πρέπει να γράφτηκαν μεταξύ 1930-1960...κάτι και υπέστησαν απλώς κάποιες παραλλαγές σε λέξεις.

Θυμίζουν Ξενόπουλο, Δίαπλαση των Παίδων κλπ
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 4723
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:21 pm

alaska έγραψε: Τα συγκεκριμένα ποιήματα, αν κρίνω από τη γλώσσα, πρέπει να γράφτηκαν μεταξύ 1930-1960...κάτι και υπέστησαν απλώς κάποιες παραλλαγές σε λέξεις.

Βασικά γράφτηκαν το ένα πριν κάτι μήνες, και το άλλο όταν ήμουν 16-17. Εξάλλου, δεν βγάζω τίποτα απ'το blog και δεν έχω κάτι να κερδίσω από μια κλοπή
georgemldr
New poster

Το μέλος georgemldr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:25 pm

Gunilla έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
γαμω το χριστο σου με συγκινησες

συμφωνώ με τον φίλο

είναι δυνατούτσικο
georgemldr
New poster

Δημοσίευσηαπό Αγις » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:29 pm

alaska έγραψε: Τα συγκεκριμένα ποιήματα, αν κρίνω από τη γλώσσα, πρέπει να γράφτηκαν μεταξύ 1930-1960...κάτι και υπέστησαν απλώς κάποιες παραλλαγές σε λέξεις.

+ Αντιγόνη Μεταξά - Θεία Λένα. :smt003
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 9655
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:30 pm

Για το πρώτο (του αφεντικού) θα σου έλεγα να μην αφήσεις την πρωϊνη δουλειά. Για το δεύτερο (καληνύχτα) αμα μου το έστελνες σου καθόμουνα.
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 29847
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:31 pm

Αγις έγραψε:

Αν υπάρχει οποιοδήποτε ποιημα που τους μοιάζει σε ύφος, ας μου στείλει κάποιος σχετικά. Μου αρέσουν τα ποιήματά μου και θα 'θελα να διαβάσω και άλλα στο στυλ τους -από κάποιον τρίτο
georgemldr
New poster

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 11th, 2018, 5:33 pm

Yochanan έγραψε: Για το πρώτο (του αφεντικού) θα σου έλεγα να μην αφήσεις την πρωϊνη δουλειά. Για το δεύτερο (καληνύχτα) αμα μου το έστελνες σου καθόμουνα.

Την έχω αφήσει εδώ και κάτι μήνες γμτ.
Έχω μια παρανοϊκή σιγουριά ότι αν της το είχα στείλει τότε θα με έβαζε στη ζώνη των φίλων (όχι ότι θα 'χε και νόημα, αλλά κλαιν)
georgemldr
New poster

Δημοσίευσηαπό alaska » Φεβρουάριος 11th, 2018, 6:11 pm

georgemldr έγραψε:
Αγις έγραψε:

Αν υπάρχει οποιοδήποτε ποιημα που τους μοιάζει σε ύφος, ας μου στείλει κάποιος σχετικά. Μου αρέσουν τα ποιήματά μου και θα 'θελα να διαβάσω και άλλα στο στυλ τους -από κάποιον τρίτο

Δεν υπονόησα ότι έκλεψες κάτι. :wink:
Σε κάθε περίπτωση, αν θέλεις να συνεχίσεις, πρόσεξε το μέτρο. Θέλει δουλειά.

Θύμηση

Μονάχος ξαναπήγα στ' ακρογιάλι
εκεί που σε πρωτόειδα κι η θωριά σου
εφάνηκε τριγύρω μου εκεί πάλι
με μια γλυκιά πνοή της εμορφιάς σου.

Αφήκες κάτι απ' τα δικά σου κάλλη
στο ρόδο της αυγής - χαμόγελο σου
στον ήλιο, που ζητούσε να προβάλει
στο κρίνο την ολόλευκη καρδιά σου.

Τα μέρη εκειά από τότε αναγαλλιάζουν
κι ακόμη τα μαγεύει το φιλί σου
τα αισθάνομαι, τα βλέπω να σου μοιάζουν,

θαρρώ πως ζωγραφίζουν τη μορφή σου.
Και λες πως σε κρατούν στο σύνολο τους
σα να' σουν μυστικό στο μυστικό τους.

Ναθαναήλ Δομενεγίνης - 1920

Ενδεικτικό ερωτικό ποίημα από την 3η έκδοση της Ανθολογίας ελληνικών ποιημάτων του Αποστολίδη-Εστία 1941
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 4723
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό georgemldr » Φεβρουάριος 15th, 2018, 9:49 am

alaska έγραψε:
georgemldr έγραψε:
Αγις έγραψε:

Δεν υπονόησα ότι έκλεψες κάτι. :wink:
Σε κάθε περίπτωση, αν θέλεις να συνεχίσεις, πρόσεξε το μέτρο. Θέλει δουλειά.

Θύμηση

Μονάχος ξαναπήγα στ' ακρογιάλι
εκεί που σε πρωτόειδα κι η θωριά σου
εφάνηκε τριγύρω μου εκεί πάλι
με μια γλυκιά πνοή της εμορφιάς σου.

Αφήκες κάτι απ' τα δικά σου κάλλη
στο ρόδο της αυγής - χαμόγελο σου
στον ήλιο, που ζητούσε να προβάλει
στο κρίνο την ολόλευκη καρδιά σου.

Τα μέρη εκειά από τότε αναγαλλιάζουν
κι ακόμη τα μαγεύει το φιλί σου
τα αισθάνομαι, τα βλέπω να σου μοιάζουν,

θαρρώ πως ζωγραφίζουν τη μορφή σου.
Και λες πως σε κρατούν στο σύνολο τους
σα να' σουν μυστικό στο μυστικό τους.

Ναθαναήλ Δομενεγίνης - 1920

Ενδεικτικό ερωτικό ποίημα από την 3η έκδοση της Ανθολογίας ελληνικών ποιημάτων του Αποστολίδη-Εστία 1941

Ενδιαφέρον... Πάντως δεν μοιάζουμε και πολύ σε ύφος.
Αν έχεις και άλλους τέτοιους υπόψιν σου στείλε μου
georgemldr
New poster

Επιστροφή στην Λογοτεχνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες