Τι είναι το ηχομασάζ και ποιες οι επιδράσεις τοu;

Διαφημίσεις ιστοσελίδων, αγγελίες: αναζήτηση - προσφορά.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Τι είναι το ηχομασάζ και ποιες οι επιδράσεις τοu;

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Δεκέμβριος 4th, 2017, 10:55 am

Η αρμονία του ανθρώπου με τον εαυτό του και τον γύρω κόσμο απειλείται από καθημερινό στρες σε όλα τα σημεία της ζωής του. Εδώ έρχεται το Ηχομασάζ του Peter Hess ως μια μέθοδος χαλάρωσης : Στην ηχο-χαλάρωση λύνονται προβλήματα συσσωρευμένου καθημερινού άγχους, αβεβαιότητας καθώς και διάφορα άλλα μπλοκαρίσματα που παθαίνει ο οργανισμός. Αυτή η απελευθέρωση είναι μια καλή βάση να αναζωογονηθείτε και να δυναμώσετε τις εσωτερικές σας δυνάμεις. Στο ηχομασάζ έχουν αναγνωριστεί επιδράσεις πανάρχαιων χρόνων που το θεμέλιο τους είναι ο ήχος, οι οποίες εφαρμόζονταν πριν από 5000 χρόνια στην Ινδική θεραπευτική τέχνη. Κατά την Ανατολική σκέψη ο άνθρωπος προήλθε από τον ήχο, άρα είναι ήχος. Αφού είναι ο άνθρωπος με τον εαυτό του και το περιβάλλον ήχος, μπορεί να διαμορφώσει τη ζωή του ελεύθερα και απλά. Ο Peter Hess σε πολύχρονες έρευνες και πρακτικές εφάρμοσε το ηχομασάζ για τις ανάγκες των ανθρώπων της δυτικής κουλτούρας. Από ήπια αλλά υψηλής επίδρασης χαλάρωση μέχρι την τελική εφαρμογή στη θεραπεία και στα θεραπευτικά επαγγέλματα όπου εκτείνεται η εμβέλειά του.

Οι σπουδαιότερες επιδράσεις του Ηχομασάζ και της

Ηχοθεραπείας κατά Peter Hess®

- Γρήγορη επίτευξη βαθιάς χαλάρωσης

- Μυικές και νοητικές εντάσεις λύνονται

- Βελτιώνεται η λειτουργία των οργάνων και η εναρμόνιση μεταξύ τους

- Όλα τα κύτταρα του σώματος δονούνται και επανέρχονται στην αρχική υγιή τους κατάσταση

- Επιδρά θετικά στην αυτοπεποίθηση, τη δημιουργικότητα και την αποδοτικότητα

- Αποβάλλεται το άγχος, ο νους ηρεμεί

- Εναρμόνιση ψυχής, σώματος, πνεύματος

Πως γίνεται;

Στο ηχομασάζ τοποθετούνται ηχητικά σκεύη πάνω στο σώμα με συγκεκριμένη διαδικασία και δονούνται με προσαρμοσμένα χτυπήματα. Το σώμα εναρμονίζεται με τις δονήσεις και εισέρχεται σε μια κατάσταση βαθιάς χαλάρωσης. Μέσω αυτής της βαθιάς χαλάρωσης ενεργοποιούνται οι αυτοθεραπευτικές δυνάμεις του οργανισμού.

Μπορούν να την κάνουν και τα παιδιά; σε τι τα βοηθά;

‘Ολο και περισσότερα παιδιά εμφανίζουν προβληματική συμπεριφορά κατά τη διάρκεια της μάθησης και του παιχνιδιού. Το ηχομασάζ κατά Peter Hess® έχει αποδείξει την αποτελεσματικότητά του στην πράξη ως προς την ενίσχυση της ικανότητας αυτοσυγκέντρωσης, της επιμονής και της χαλάρωσης. Μέσα από την πολυετή εμπειρία στην θεραπευτική παιδαγωγική και στην ηχοπαιδαγωγική σε ανθρώπους με ή χωρίς ειδικές ανάγκες, έχει διαμορφωθεί μια πολύμορφη γκάμα προσεγγίσεων, τις οποίες προσπαθούμε να μεταδώσουμε μέσω του παιχνιδιού. Ειδικά όταν δουλεύουμε με παιδιά, χρειαζόμαστε πολλές πηγές για να δράσουμε άμεσα και βοηθητικά.

Κάποιες φορές είναι οι ιστορίες με ηχητική υπόκρουση και τα ταξίδια φαντασίας με την συνοδεία από ήχους που προάγουν την εσωτερική ηρεμία.

Σε άλλες περιπτώσεις είναι ένα παιχνίδι με τους ήχους που βοηθούν στην αυτοσυγκέντρωση.

https://www.ixomasaz-therapeia.com/%CE% ... C%CE%B6-1/

χτες είχα την ευκαιρία να συμμετάσχω σε μια τέτοια συνεδρία με πολύ περίεργα αποτελέσματα.
ειλικρινά πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Δημοσ.: 1085
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2017, 1:42 am
Το μέλος Τριτωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Τι είναι το ηχομασάζ και ποιες οι επιδράσεις τοu;

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Δεκέμβριος 4th, 2017, 10:58 am

Τριτωνας έγραψε:

χτες είχα την ευκαιρία να συμμετάσχω σε μια τέτοια συνεδρία με πολύ περίεργα αποτελέσματα.

για πες
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσ.: 3260
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2016, 5:08 pm
Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Δεκέμβριος 4th, 2017, 11:13 am

είναι κάπως περίεργο αυτό που ζεις
πάντως είναι διαφορετικό
καθοδηγούμενος διαλογισμός
πρακτικά εξηγείται με το ότι οι δονήσεις του ήχου μεταφέρεται στο σώμα με θεραπευτικές ιδιότητες

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Το μέλος Τριτωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Δεκέμβριος 4th, 2017, 11:20 am

είπες και περίεργα αποτελέσματα
όχι για περίεργη διαδικασία,
γι αυτό ζήτησα διευκρινήσεις

για να μας πεις πώς το βίωσες εσύ

υπέθεσα πως δεν θα επρόκειτο
για απλή χαλάρωση ή ευεξία που
συνήθως προκαλεί ένα απλό μασάζ
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Το μέλος Gunilla, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Δεκέμβριος 4th, 2017, 11:31 am

ο διαλογισμός είναι ένα ταξείδι μέσα στο μυαλό,
καθοδηγείσαι στο να "δεις" εικόνες, σύμβολα, λέξεις και μέσω αυτών ξαφνικά ανασύρεις
από το μυαλό σου την σκοτεινή πλευρά του. Γίνεται χωρίς να τα περιμένεις
και ευτυχώς που με είχαν προειδοποιήσει να μην αντισταθώ και να βυθιστώ σε αυτό που έβλεπα.
Με ταρακούνησε αυτό που είδα και με προβλημάτισε
γεγονότα στη ζωή μου που θεωρούσα ότι τα είχα ξεπεράσει βγήκαν από το πουθενά
ήταν αληθινό αυτό που βίωσα; δεν ξέρω,
πάντως με ενεργοποίησε στο να προσπαθήσω να λύσω κάποια πράγματα που έχω "σωρεύσει".

Θα το περιέγραφα σαν να έρχεσαι αντιμέτωπος με αυτά που σε κατατρέχουν και τα έχεις καταπνίξει
όταν όμως μπεις στη διαδικασία να τα αντιμετωπίσεις , υποτίθεται ότι έτσι θεραπεύεις αυτό το σκοτάδι που υπάρχει μέσα σου
που αν το αφήσεις για πολύ καιρό , χρόνια είναι πιθανόν να ξεσπάσει σε διάφορες μορφές ασθένειας.
Υπο μια έννοια υποστηρίζεται έτσι η θεωρία ότι όλες οι ασθένειες πηγάζουν απο ψυχικά προβλήματα που έχουμε θάψει μέσα μας.
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Δεκέμβριος 4th, 2017, 11:58 am

γιατί να μην ήταν αληθινό;

γενικά, όταν βρισκόμαστε σε φάση διαταραχής
(πολύ συχνό φαινόμενο με τόσο στρες που έχουμε σε καθημερινή βάση,
η οποία πολλές φορές μπορεί να είναι ιδιαίτερα υψηλή, και μπορεί να εκδηλωθεί
με πάρα πολλούς τρόπους, είτε σωματικά είτε ψυχικά),
υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να μας ανακουφίσουν.

δεν είμαι της άποψης ότι το σκοτάδι χρήζει θεραπείας
σε όλες τις περιπτώσεις, ωστόσο το βρίσκω χρήσιμο
να συμφιλιωνόμαστε με αυτή τη πλευρά του εαυτού μας,
να της κάνουμε και μια αγκαλιά πού και πού

τρόμαξες καθόλου;
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Δεκέμβριος 4th, 2017, 12:05 pm

πάρα πολύ, φοβήθηκα πραγματικά, έκλαψα χωρίς να το περιμένω και να μπορώ να το αποφύγω
και γι αυτό απέφυγα να ολοκληρώσω όλο το τελετουργικό
όπου στη δεύτερη φάση, μάλλον αποβάλεις την σκοτεινή ενέργεια μπροστά στο γκονγκ
εκεί ρε συ δεν είχα τα κότσια να το κάνω, τα είχα παίξει από την πρώτη φάση
όμως στο τέλος, στην τρίτη φάση όπου ακολούθησε το πραγματικό ηχομασάζ
ήταν για μένα η λύτρωση
δεν ξέρω ,αλλά σκέφτομαι να το ξαναπαλέψω, μάλλον πρέπει, σε κάποια άλλη συνεδρία μετά από κάποιο καιρό

τελικά ίσως ασχοληθώ πιο σοβαρά με την γιόγκα
τι να πω...
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Gunilla » Δεκέμβριος 4th, 2017, 12:09 pm

:smt001 :smt001
Άβαταρ μέλους
Gunilla
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Juno » Δεκέμβριος 5th, 2017, 8:17 pm

Πρόσεχε μόνον μην σε πλευρίσουν να γίνεις vegan, να σου δώσουν βαθμούς ρέικι (με το αζημίωτο βεβαίως, βεβαίως), να σου μάθουν να φτιάχνεις αγιουβερδικά καλλυντικά (πάλι με το αζημίωτο), να μπεις σε ακτιβιστικές ομάδες κλπ.
Έχω κάνει και εγώ για κανα δεκάλεπτο, έπαιξαν λίγο προς το τέλος μια συνεδρίας yoga, διαφημιστικά μάλλον. Ήταν ωραίο, κοιμήθηκα και όταν ξύπνησα ήμουν ξεκούραστη σαν να κοιμόμουν για ώρα αν και ήταν γύρω στα δέκα λεπτά.
Το μόνον κακό είναι τα άτομα που μαζεύουν τέτοιοι χώροι, εναλλακτικούληδες που σε βλέπουν σαν πενηντάευρο που περπατάει.
Αν βρεις κανέναν χώρο που δεν ασχολούνται με τον διπλανό τους και δεν προσπαθούν να τον προσηλυτήσουν με τις ιδέες τους, θα είναι ωραία.
Αριστερά σημαίνει φως. Το φως της μολότωφ που σκάει.
Άβαταρ μέλους
Juno
Fast poster

Δημοσ.: 1151
Εγγραφη: Απρίλιος 26th, 2017, 10:56 am
Το μέλος Juno, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Δεκέμβριος 5th, 2017, 8:39 pm

Γνωριζετε γκομενες εκει; Γιατι κατα τα αλλα αυθυποβολη.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2681
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Juno » Δεκέμβριος 5th, 2017, 8:48 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Γνωριζετε γκομενες εκει; Γιατι κατα τα αλλα αυθυποβολη.

Δεν είναι οι γκόμενες το target group μου. Να σε προειδοποιήσω όμως, είναι προβληματικές. Πας με δική σου ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
Juno
Fast poster

Το μέλος Juno, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Δεκέμβριος 6th, 2017, 4:06 pm

Juno έγραψε:

Δεν είναι οι γκόμενες το target group μου. Να σε προειδοποιήσω όμως, είναι προβληματικές. Πας με δική σου ευθύνη.

Τι ηλικιες πηγαινουν;
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Juno » Δεκέμβριος 7th, 2017, 1:11 pm

Ορέστης_35 έγραψε:
Juno έγραψε:

Τι ηλικιες πηγαινουν;

Διάφορες.
Αν και οι μεγαλύτερες είναι πλειοψηφία (γιατί όταν αρχίζουν τα προβλήματα της μεγάλης ηλικίας και να πληρώνονται oι αμαρτίες της νεότητας, ψάχνεται ο άνθρωπος να τα διορθώσει), πηγαίνουν και αρκετές μικρές. Μέχρι αρκετά μικρότερες από εσένα αν το 35 στο nickname σου σημαίνει κάτι.
Απλά πρόσεχε μην πέσεις σε καμία σαλταρισμένη και εδώ η ηλικία δεν παίζει ρόλο.
Το λέω και είμαι τόσο καυστική στις σχετικές συζητήσεις γιατί μου έπεσαν και εμένα από δίπλα για εναλλακτικές θεραπείες χωρίς να το ζητήσω, χωρίς να θέλω να έχω παρτίδες μαζί τους και όμως όταν μυρίστηκαν ότι είμαι ευκατάστατη, κατάφεραν να μου σπάσουν τα νεύρα και να φύγω από δύο τέτοια κέντρα μετά από καυγά. Τώρα πια, yoga μόνον σε μεγάλο γυμναστήριο. Αν βγάλουν κιχ, κατευθείαν στον manager χωρίς πολλά-πολλά.
Δεν αντέχονται!
- Φύγε από εδώ!
- Πρέπει να καθαρίσεις το κάρμα σου!
- Βρε δεν θέλω!
- Δεν μιλάς εσύ, μιλάει το εγώ σου!
- Καλά κάνει!
- Όχι οι άγγελοι (???) θέλουν να σωπάσει το εγώ σου και πρέπει να κάνεις θεραπεία!

Πήγαινε, αλλά αν δεις να το πηγαίνει προς τα εκεί, φύγε τρέχοντας. Δεν παίζει καμία συζήτηση ούτε τρολλ δεν μπορεί να τις τρολλάρει.
Άβαταρ μέλους
Juno
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Δεκέμβριος 7th, 2017, 4:37 pm

Juno έγραψε:
Ορέστης_35 έγραψε:
Τι ηλικιες πηγαινουν;

Διάφορες.
Αν και οι μεγαλύτερες είναι πλειοψηφία (γιατί όταν αρχίζουν τα προβλήματα της μεγάλης ηλικίας και να πληρώνονται oι αμαρτίες της νεότητας, ψάχνεται ο άνθρωπος να τα διορθώσει), πηγαίνουν και αρκετές μικρές. Μέχρι αρκετά μικρότερες από εσένα αν το 35 στο nickname σου σημαίνει κάτι.
Απλά πρόσεχε μην πέσεις σε καμία σαλταρισμένη και εδώ η ηλικία δεν παίζει ρόλο.
Το λέω και είμαι τόσο καυστική στις σχετικές συζητήσεις γιατί μου έπεσαν και εμένα από δίπλα για εναλλακτικές θεραπείες χωρίς να το ζητήσω, χωρίς να θέλω να έχω παρτίδες μαζί τους και όμως όταν μυρίστηκαν ότι είμαι ευκατάστατη, κατάφεραν να μου σπάσουν τα νεύρα και να φύγω από δύο τέτοια κέντρα μετά από καυγά. Τώρα πια, yoga μόνον σε μεγάλο γυμναστήριο. Αν βγάλουν κιχ, κατευθείαν στον manager χωρίς πολλά-πολλά.
Δεν αντέχονται!
- Φύγε από εδώ!
- Πρέπει να καθαρίσεις το κάρμα σου!
- Βρε δεν θέλω!
- Δεν μιλάς εσύ, μιλάει το εγώ σου!
- Καλά κάνει!
- Όχι οι άγγελοι (???) θέλουν να σωπάσει το εγώ σου και πρέπει να κάνεις θεραπεία!

Πήγαινε, αλλά αν δεις να το πηγαίνει προς τα εκεί, φύγε τρέχοντας. Δεν παίζει καμία συζήτηση ούτε τρολλ δεν μπορεί να τις τρολλάρει.

Χαχαχα! Θα έσπαγα πολλή πλάκα! Κρίμα δεν μου περισσεύουν λεφτά για συνδρομές.
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Δεκέμβριος 7th, 2017, 7:01 pm

Βασικά πρόκειται για διαφήμιση. Πάλι καλά που δεν το περιέλαβε ο Μπουμπούκος :D
Ο Άκης φυλακίστηκε επειδή πήρε ρώσικα όπλα λέω εγώ. Οι Αμερικάνοι και οι μυστικές, διπλωματικές υπηρεσίες τους είναι γνωστά καθάρματα.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 47875
Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Μικρές αγγελίες & Διαφημίσεις

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες