Λογοκρισια στην Τεχνη και φεμινιστικη παρανοια

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κλπ.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Λογοκρισια στην Τεχνη και φεμινιστικη παρανοια

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 5:42 pm

H Manchester Art Gallery απεσυρε τον πασιγνωστο πινακα Hylas and the Nymphs του Waterhouse.
Δεν ειναι λογοκρισια λενε απλα μια προσκαιρη αποσυρση για να γινει δημοσιος διαλογος για το πως πρεπει να αντιμετωπιζονται ζητηματα αναπαραστασης φυλου και ρατσας.
Μεχρι τοτε στο υπογειο γιατι οι εφηβες του πινακα εκλαμβανονται ως παθητικα ομορφα αντικειμενα ποθου...
Διαβαστε το αρθρο και δειτε φωτογραφιες για να καταλαβετε οτι ο φεμινισμος ειναι καρκινος.

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-42904024

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσ.: 84841
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2006, 6:41 pm
Το μέλος under, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Λογοκρισια στην Τεχνη και φεμινιστικη παρανοια

Δημοσίευσηαπό CTAΛKEP » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 6:11 pm

Το άρθρο του BBC αφήνει να εννοηθεί ότι η υποτιθέμενη ρομαντικοποίηση της παιδοφιλίας είναι το πραγματικό θέμα τους, πάντως.

The furore comes two months after two sisters started a petition asking the Metropolitan Museum of Art in New York to remove, or at least reimagine the way it presented, a painting by Balthus of a neighbour's daughter in an erotic pose.

The sisters said the Met was "romanticising voyeurism and the objectification of children".

Γενικά παράξενο το κλίμα στην Αγγλία, επί Τερέζας έχουμε την ποινικοποίηση κάποιων σεξουαλικών στάσεων στο πορνό και την επικείμενη θέσπιση λιστών με όσους πολίτες θέλουν να μπορούν να μπουν σε adult ιστοσελίδες, ενώ γενικά από ιντερνετική ιδιωτικότητα στο ΗΒ άστα να πάνε, ίσως είναι αναμενόμενες τέτοιες ηθικολογικές εκτροπές.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality.
يا حي الشهداء
Άβαταρ μέλους
CTAΛKEP
Crazy poster

Δημοσ.: 6424
Εγγραφη: Ιανουάριος 2nd, 2011, 4:53 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος CTAΛKEP, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 6:35 pm

Οι πινακες του Balthus οντως εχουν εντονη παιδοφιλικη ταση αν δεν ειναι καθαρη παιδοφιλια.Και εχουν υπαρξει υπονοιες οτι ισως ηταν πραγματικα παιδοφιλος.
Αν ομως πρεπει να αποσυρθουν οι πινακες του balthus ή ακομα χειροτερα του waterhouse,τοτε πρεπει να καψουμε στην πυρα την Λολιτα του Nabokov,να μην ξαναδουμε την ταινια του Lyne και να εκτελεσουμε τον woody allen.
Μιλαμε για παρανοια.
Τελευταία επεξεργασία απο under την Φεβρουάριος 2nd, 2018, 7:31 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Το μέλος under, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 6:38 pm

under έγραψε: να εκτελεσουμε τον woody allen.

:smt045 :smt045
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32601
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 6:54 pm

Το εξωφυλο του αλμπουμ Virgin Killer των Scorpions ‎– δεν το αναρτω εδω, ψαχτε το.
Χειροτερο εξωφυλο ολων των εποχων. Λογοκριθηκε, σε διαφορετικο βαθμο σε καθε χωρα, εκτος Ιαπωνιας. Ριξτε μια ματια στη γουικι για τι συνεβη στη Βρετανια σχετικα με αυτο. Ακομα και η επισκεψη στην σελιδα της γουικι για να εντιταριστει το κειμενο ηταν ποινικο αδικημα στο ΗΒ.

Να υπενθυμισουμε εδω πως την ιδια εποχη περιπου με τον Γουοτερχαουζ, η Academie des Beaux Arts, απερριπτε To προγευμα στη χλοη του Μανε επειδη απεικονιζε γυμνη γυναικα εκτος μυθολογικου πλαισου., Εαν ηταν εντος, κανενα προβλημα.

Πιστευω παντως πως ο πινακας θα επανατοποθετηθει συντομα.

να καψουμε στην πυρα την Λολιτα του Nabokov

η Λολιτα δεν ειναι απολογια της παιδεραστιας, το ακριβως αντιθετο.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσ.: 504
Εγγραφη: Ιανουάριος 15th, 2018, 10:38 am
Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 7:19 pm

Η Λολιτα ειναι υποτιθεται οι αναμνησεις ενος παιδοφιλου.
Το πως εκλαμβανει ο αναγνωστης το εργο ειναι δικο του θεμα.
Αλλα ουσιαστικα στο εργο τονιζεται ο ερωτας ενος ενηλικου για μια ανηλικη.Κατι που ουσιαστικα ισχυριζονται ολοι οι παιδοφιλοι : δεν υπαρχει προθεση βλαβης,υπαρχει ερωτας και αγαπη.

Αλλα το θεμα μας δεν ειναι η Λολιτα.Αλλα η λογοκρισια που το φεμινιστικο καρκινωμα προσπαθει πλεον να επιβαλει και στην τεχνη.
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Athos » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 7:23 pm

CTAΛKEP έγραψε:
Γενικά παράξενο το κλίμα στην Αγγλία, επί Τερέζας έχουμε την ποινικοποίηση κάποιων σεξουαλικών στάσεων στο πορνό και την επικείμενη θέσπιση λιστών με όσους πολίτες θέλουν να μπορούν να μπουν σε adult ιστοσελίδες, ενώ γενικά από ιντερνετική ιδιωτικότητα στο ΗΒ άστα να πάνε, ίσως είναι αναμενόμενες τέτοιες ηθικολογικές εκτροπές.

dear Theresa ο λαϊκισμός στενεύει το μυαλό
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4165
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 7:32 pm

UNDER
Ξεκινας απο μια ενδιαφερουσα βαση αλλα καταληγεις σε αφορισμους που ακυρωνουν το επιχειρημα σου. Αν ειμαστε καλοπιστοι και δεχθουμε τους ισχυρισμους των επιμελητων, ο σκοπος τους ηταν να προκληθει διαλογος, και αυτο κανουμε τωρα. Δεν ξερω τι υποδοχη ειχε το εργο του Γουοτερχαουζ στην πουριτανικη βικτωριανη αγγλια, οπου η λογοκρισια ηταν ο κανονας, εκεινο που ειναι σιγουρο ειναι πως εχει αλλαξει ο τροπος που κοιταμε το σωμα και τις σχεσεις των φυλων.
Tο Σκλαβοπαζαρο του Ζερομ ας πουμε, δεν βρισκεις πως εχει κατι πολυ ενοχλητικο;
Μη μου άπτου
Casual Poster

Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:25 pm

Μη μου άπτου έγραψε:UNDER
Ξεκινας απο μια ενδιαφερουσα βαση αλλα καταληγεις σε αφορισμους που ακυρωνουν το επιχειρημα σου. Αν ειμαστε καλοπιστοι και δεχθουμε τους ισχυρισμους των επιμελητων, ο σκοπος τους ηταν να προκληθει διαλογος, και αυτο κανουμε τωρα. Δεν ξερω τι υποδοχη ειχε το εργο του Γουοτερχαουζ στην πουριτανικη βικτωριανη αγγλια, οπου η λογοκρισια ηταν ο κανονας, εκεινο που ειναι σιγουρο ειναι πως εχει αλλαξει ο τροπος που κοιταμε το σωμα και τις σχεσεις των φυλων.
Tο Σκλαβοπαζαρο του Ζερομ ας πουμε, δεν βρισκεις πως εχει κατι πολυ ενοχλητικο;

1) αν καποιος ηθελε να προωθησει τον διαλογο δεν θα απεσυρε τον πινακα αλλα θα εστηνε πχ μια θεματικη βραδια γυρω απο αυτον και αλλους πινακες με παρομοιες αναπαραστασεις.Εδω τον απεσυραν και επειδη προφανως σε κανεναν liberal δεν αρεσει η κατηγορια της λογοκρισιας ψαχνει ευσχημους τροπους να πει οτι το υπογειο δεν ειναι υπογειο αλλα δημοκρατια και διαλογος.

2) Δεν ειναι ο πινακας που εχει κατι το ενοχλητικο αλλα η πραγματικοτητα που αναπαριστα.
Ενοχλητικη αναπαρασταση ειναι και τα κομμενα κεφαλια της αναγεννησης,τι θα γινει τωρα ; θα τα ριξουμε ολα στο υπογειο ;
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:30 pm

πιστευω πως θα τον ξανανεβασουν συντομα
επι τη ευκαρια, οι ελληνικης θεματολογιας πινακες του ειναι το κατι αλλο
χαρη στο γεγονος φρεσκαρα τη μνημη μου και τη συλλογη μου

να τονισω εδω πως και η "δεξια" και η "αριστερα" λογοκρινουν, αλλα για διαφορετικους λογους
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:33 pm

Μη μου άπτου έγραψε: πιστευω πως θα τον ξανανεβασουν συντομα
επι τη ευκαρια, οι ελληνικης θεματολογιας πινακες του ειναι το κατι αλλο
χαρη στο γεγονος φρεσκαρα τη μνημη μου και τη συλλογη μου

να τονισω εδω πως και η "δεξια" και η "αριστερα" λογοκρινουν, αλλα για διαφορετικους λογους

Ναι ειναι προφανες οτι η εκσπερματιση πανω στο Σταυρο ή πανω στην ελληνικη σημαια ειναι προσβολη θρησκειας και βεβηλωση σημαιας.
Το να κατεβασεις εναν πινακα επειδη δειχνει ομορφες γυμνες εφηβες να προκαλουν εναν αντρα ειναι ΠΑΡΑΝΟΙΑ.
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:36 pm

εκσπερματιση πανω στο Σταυρο ή πανω στην ελληνικη σημαια ειναι προσβολη θρησκειας και βεβηλωση σημαιας.

ηξερα για σταυρο σε ουρα, εκσπερματιση πανω στην ελληνικη σημαια δεν ειχα υποψη μου
αλλα και παλι ειναι θεμα του χωρου που εκτιθενται φρονω.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:39 pm

Αν εκσπερματώνεις πάνω στη σημαία ΕΠΕΙΔΗ είδες τη σημαία;
Έχουμε σοβαρό ηθικό δίλλημα νομίζω.
*Ode to Joy intensifies*
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Extreme poster

Δημοσ.: 33431
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 3rd, 2011, 12:00 am
Τοποθεσια: Maiore Patria
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό under » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:40 pm

Dwarven Blacksmith έγραψε: Αν εκσπερματώνεις πάνω στη σημαία ΕΠΕΙΔΗ είδες τη σημαία;
Έχουμε σοβαρό ηθικό δίλλημα νομίζω.

Δεν υπαρχει ηθικο διλημμα.Ειναι προφανες οτι και η αριστερα και η δεξια λογοκρινουν.
Οι λογοι ειναι οντως διαφορετικοι.
Άβαταρ μέλους
under
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 9:54 pm

Καλα, αμα το σπρωξουμε κι αλλο, και να φορας τη σημαια σα μανδυα η σα μπλουζακι, και παλι προσβολη συμβολου ειναι.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Eικαστικές τέχνες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες