Αγορά παπιού..

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Re: Αγορά παπιού..

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Φεβρουάριος 13th, 2018, 3:06 pm

Ερμής έγραψε:
enterprise-psi έγραψε:

Ο οδηγός μηχανής, έχει τα μάτια του 14, και δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο, ενώ ο ο οδηγός αυτοκινήτου, έχει όλη την άνεση, να χαζεύει, μιλάει στο κινητό, κλπ, ποιος φταίει συνήθως;

ι

Καλά μπαστα και εσύ, έτσι όπως περνάνε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα πάνε εθελοντές. Είσαι μεσαία λωρίδα, ανάβεις φλας για να αλλάξεις, δρόμος καθαρός, απο το πουθενά εμφανίζεται μηχανή που κορνάρει και αρχίζει να σε βρίζει επειδή αυτός έκανε λάθος.

Φιλαρακι το φλας ειναι προειδοποιητικο και οχι υποχρεωτικο. :smt003
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 4951
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 13th, 2018, 6:10 pm

enterprise-psi έγραψε: Αντε να βρεις xt600 δεκαετίας, της προκοπής, επικό καγκρουρομηχανάκι, θα του έχουν πιει το αίμα, τουλάχιστον δυο χέρια , πριν το πάρει.

χιλιαδες κυκλοφορησαν, ευκολο να βρεις οτι θες. κι αν δε σ αρεσει εχει καμμια 10αρια ακομη παρομοιου κυβισμου ον-οφ, με παρομοια χαρακτηριστικα. και στρηταδικα εχει, γυμνα, που μπορουν επισης να κανουν τη δουλεια, αν και με καπως λιγοτερη ευελιξια.

γενικως, καινουριο λεει να παρεις αλογατακι που να το γουσταρεις, για να το γλεντησεις κλπ. αμα θες μουλαρι να κανεις τη δουλεια σου, ειναι πολυ πιο λογικο να παρεις μτχ.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19697
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 13th, 2018, 6:13 pm

Πολιτικός μηχανικός έγραψε: Όποιος θέλει να ελαχιστοποιήσει το κόστος βενζίνης, ανταλλακτικών και συντήρησης, πάει σε κλασικό παπί.

οχι.

παιρνει ηλεκτρικο σκουτερ. :smt016

Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 13th, 2018, 6:17 pm

Ερμής έγραψε:
enterprise-psi έγραψε:

Ο οδηγός μηχανής, έχει τα μάτια του 14, και δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο, ενώ ο ο οδηγός αυτοκινήτου, έχει όλη την άνεση, να χαζεύει, μιλάει στο κινητό, κλπ, ποιος φταίει συνήθως;

ι

Καλά μπαστα και εσύ, έτσι όπως περνάνε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα πάνε εθελοντές. Είσαι μεσαία λωρίδα, ανάβεις φλας για να αλλάξεις, δρόμος καθαρός, απο το πουθενά εμφανίζεται μηχανή που κορνάρει και αρχίζει να σε βρίζει επειδή αυτός έκανε λάθος.

εαν εμφανιστηκε απο το πουθενα, εκανε λαθος. αλλα επειδη δεν εχουμε ακομη dimension doors για να εμφανιζονται διαφορα απο το πουθενα, μαλλον εμφανιστηκε απο πιο πισω στο δρομο, και εσυ δεν τον ειδες, αρα εφοσον εσυ πας να αλλαξεις λωριδα, εσυ κανεις το λαθος.

Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 13th, 2018, 7:07 pm

Κόκορας έγραψε:
παντως
περιορισμενη η δυνατοτητα αντιδρασης ενος οδηγου ΙΧ οταν παραβιαζεται κοκκινο ή γινεται σφηνα

Για μέτρα εδω σφήνες

https://imgur.com/9sBMKaw
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 35388
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 4:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό phallagitis » Φεβρουάριος 14th, 2018, 10:04 am

Το ετήσιο κόστος συντήρησης του παπιού πάντως δεν το φτάνει κανείς(οκ το ηλεκτρικό σκούτερ που είπε κάποιος σίγουρα είναι ακόμη πιο κάτω, δε μου κάνει ομως), έτσι προχειρα που τα έχω υπολογίσει μιλάμε για περίπου 4 κατοστάρικα/έτος σε τέλη, ασφάλεια, μπεντζίνα για 5 χιλ χλμ, λάδια, δεδουλευμένο ποσό για τακάκια, φίλτρα λαδιού-αέρα, αλυσιδογράναζα, λάστιχα, μπουζί, υγρά μπαταρίας.
SundropsInTheHauntedCity έγραψε:θα έπρεπε η τουρκία να πάρει σχεδόν ολόκληρο το νησί, να στριμώξει τους Ε/Κ σε μια γωνιά και να τους γαμάει στους βομβρδισμούς, μπας και καταλάβουν κάτι γλύφτες του ισραήλ τι θα πει μπατχερτ.
Άβαταρ μέλους
phallagitis
Maniac poster

Δημοσ.: 13837
Εγγραφη: Φεβρουάριος 5th, 2011, 2:08 am
Το μέλος phallagitis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 14th, 2018, 11:33 am

phallagitis έγραψε: Το ετήσιο κόστος συντήρησης του παπιού πάντως δεν το φτάνει κανείς(οκ το ηλεκτρικό σκούτερ που είπε κάποιος σίγουρα είναι ακόμη πιο κάτω, δε μου κάνει ομως), έτσι προχειρα που τα έχω υπολογίσει μιλάμε για περίπου 4 κατοστάρικα/έτος σε τέλη, ασφάλεια, μπεντζίνα για 5 χιλ χλμ, λάδια, δεδουλευμένο ποσό για τακάκια, φίλτρα λαδιού-αέρα, αλυσιδογράναζα, λάστιχα, μπουζί, υγρά μπαταρίας.

μια κανονικη μοτοσικλετα στα ιδια κυβικα, εχει ακριβως τα ιδια εξοδα. η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα χρονια εξω απο την αγορα και δεν ξερω ακριβως τι κυκλοφορει σε καινουριο που θες, αλλα φανταζομαι θα υπαρχουν διαφορα στα 100-200 κυβικα.

δεν λεω οτι το παπι ειναι κακη λυση. ας πουμε συγκριτικα με σκουτερ ειναι καλυτερη. αλλα παλι συγκριτικα με κανονικη μοτοσικλετα χανει, για τον απλο λογο οτι υστερει σε εργονομια, για να μπορει να κανει αυτη την "ποδια" μπροστα, και να ανεβαινουν τα κοριτσια χωρις να φαινεται το βρακι τους. δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος. οποιαδηποτε μοτοσικλετα με το τεποζιτο στη σωστη θεση, ειναι καλυτερα ζυγισμενη, εχει καλυτερη θεση οδηγησης, με αποτελεσμα ο οδηγος να μπορει να την κουμανταρει, φρεναρει, στριψει καλυτερα, και να ειναι πιο ασφαλης.

Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Φεβρουάριος 14th, 2018, 12:09 pm

Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4852
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Φεβρουάριος 14th, 2018, 12:38 pm

Ασεβαστος έγραψε: μια κανονικη μοτοσικλετα στα ιδια κυβικα, εχει ακριβως τα ιδια εξοδα.

Δεν νομίζω.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Δημοσ.: 22304
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 14th, 2018, 12:51 pm

ενα honda cbf 125 έχει περίπου τα έξοδα παπιού , λάδια κάθε 12.000 , μην βγαίνει και καλύτερο το cbf

Ασεβαστος έγραψε: δεν λεω οτι το παπι ειναι κακη λυση. ας πουμε συγκριτικα με σκουτερ ειναι καλυτερη. αλλα παλι συγκριτικα με κανονικη μοτοσικλετα χανει, για τον απλο λογο οτι υστερει σε εργονομια, για να μπορει να κανει αυτη την "ποδια" μπροστα, και να ανεβαινουν τα κοριτσια χωρις να φαινεται το βρακι τους. δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος. οποιαδηποτε μοτοσικλετα με το τεποζιτο στη σωστη θεση, ειναι καλυτερα ζυγισμενη, εχει καλυτερη θεση οδηγησης, με αποτελεσμα ο οδηγος να μπορει να την κουμανταρει, φρεναρει, στριψει καλυτερα, και να ειναι πιο ασφαλης.

Έχοντας οδηγήσει και τα δυο, σου λέω οτι πουθενά δεν χάνει το σκούτερ, όσο αναφορά την οδική συμπεριφορά. Με τον ίδιο τρόπο μπαίνουν και τα δυο , και με τα δυο έχω ξύσει σταντ. Η μηχανή, έχει σαφώς ανώτερες αναρτήσεις , και είναι πιο οικονομική στην συντήρηση απο το σκουτερ και στην καθημερινότητα . Ας πούμε ενας βλάκας σου ρίχνει το μηχανάκι, το σκούτερ αν ξαπλώσει είναι μίνιμουμ 1000 ευρώ :lol:

Απο την άλλη, κάτσε λάδωνε και πλένε αλυσίδες, για να μην σκας 80αρια, ενώ το σκούτερ έχει έναν ιμάντα, ούτε που ασχολείσαι :lol:
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 14th, 2018, 2:06 pm

enterprise-psi έγραψε: ενα honda cbf 125 έχει περίπου τα έξοδα παπιού , λάδια κάθε 12.000 , μην βγαίνει και καλύτερο το cbf

Ασεβαστος έγραψε: δεν λεω οτι το παπι ειναι κακη λυση. ας πουμε συγκριτικα με σκουτερ ειναι καλυτερη. αλλα παλι συγκριτικα με κανονικη μοτοσικλετα χανει, για τον απλο λογο οτι υστερει σε εργονομια, για να μπορει να κανει αυτη την "ποδια" μπροστα, και να ανεβαινουν τα κοριτσια χωρις να φαινεται το βρακι τους. δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος. οποιαδηποτε μοτοσικλετα με το τεποζιτο στη σωστη θεση, ειναι καλυτερα ζυγισμενη, εχει καλυτερη θεση οδηγησης, με αποτελεσμα ο οδηγος να μπορει να την κουμανταρει, φρεναρει, στριψει καλυτερα, και να ειναι πιο ασφαλης.

Έχοντας οδηγήσει και τα δυο, σου λέω οτι πουθενά δεν χάνει το σκούτερ, όσο αναφορά την οδική συμπεριφορά. Με τον ίδιο τρόπο μπαίνουν και τα δυο , και με τα δυο έχω ξύσει σταντ. Η μηχανή, έχει σαφώς ανώτερες αναρτήσεις , και είναι πιο οικονομική στην συντήρηση απο το σκουτερ και στην καθημερινότητα . Ας πούμε ενας βλάκας σου ρίχνει το μηχανάκι, το σκούτερ αν ξαπλώσει είναι μίνιμουμ 1000 ευρώ :lol:

Απο την άλλη, κάτσε λάδωνε και πλένε αλυσίδες, για να μην σκας 80αρια, ενώ το σκούτερ έχει έναν ιμάντα, ούτε που ασχολείσαι :lol:

αχεμ, κι εγω εχω οδηγησει, απ ολα, και δεν μπορω να εχω τετοια γνωμη.

παπι και σκουτερ, δεν ειναι 2 μηχανακια, ειναι 2 κατηγοριες. σαφως και καθε συγκεκριμμενο μηχανακι μπορει να ειναι καλυτερο στην οδικη συμπεριφορα απο το αλλο. η κεντρικη ιδεα ειναι ομως σκουτερ = μικροτεροι τροχοι, πιο πισω το μοτερ = χειροτερη οδικη συμπεριφορα. φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις.

με τις αλυσιδες, εισαι λαθος. ας πουμε, σε δυνατο ροπατο μονοκυλινδρο, ταλαιπωρημενο με σουζες και κατεβασματα, θα τη γαμησεις την αλυσιδα δε μπα να τη λαδωνεις καθε μερα. σε ψοφιο παποειδες που απλως μετακινείσαι χαλαρα, παιζει να βγαλει 50κ χλμ αλαδωτη. στις o-ring αλυσιδες, η εξωτερικη λιπανση ειναι σχεδον ασημαντη. σκεψου εντουρο, που οσο και να λαδωνεις το 90% των χιλιομετρων θα γινει μες τη λασπη. η λιπανση ειναι το γρασσο μεσα απο τα ο-ρινκ, το καθαρισμα και το λαδι απ εξω, ισα που προστατευει απο τη σκουρια.

Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 14th, 2018, 2:41 pm

Τι λες μωρέ, εμένα σε 15.000 χιλιόμετρα παρέδωσε , που την είχα λαδώσει 2 φόρες, και ούτε σούζες κάνω , ούτε το λες ροπατο το CB.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 14th, 2018, 3:49 pm

enterprise-psi έγραψε: Τι λες μωρέ, εμένα σε 15.000 χιλιόμετρα παρέδωσε , που την είχα λαδώσει 2 φόρες, και ούτε σούζες κάνω , ούτε το λες ροπατο το CB.

σε tenere, καποτε αλλαζα καθε 5-10. τωρα ειμαι πανω απο 30.

μηπως την ειχες παρασφιξει, και οταν συμπιεζοταν η αναρητηση τεντωνε;

Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 16th, 2018, 8:05 am

Οχι πρέπει να φταίει , το κλασσικό, άλλη ποιότητα πριν 10 χρόνια, και άλλη τώρα , ο φαδερ είναι με την ίδια αλυσίδα από το 2008 με 30κ χιλιόμετρα , ας πούμε.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Athos » Φεβρουάριος 16th, 2018, 9:04 am

phallagitis έγραψε: Για πείτε ωρέ συμφορουμίται γνώμες. Δεν είμαι κανένας λάτρης της οδήγησης σε 2 τροχούς, το δίπλωμα του αυτοκινήτου που έβγαλα πρώτο το έχω πλέον 10 χρόνια πχ, την άδεια που θα πάω να βγάλω(Α2 μέχρι 125cc) και το παπί που θα πάρω τα παίρνω συνειδητοποιημένα.
Αυτό που θέλω είναι μόνο παπί 125(όχι 110, κτλπ) όσο γίνεται δυνατότερο για χρήση και για εθνική εκτός της κλασσικής εντός πόλης με κίνηση, κτλπ, οπότε θέλω τα 90-100 να τα πιάνει αεράτα χωρίς να του πίνω το αίμα, επίσης να μπορεί να βγάλει μικροανηφόρες ακόμη και δικάβαλο άμα χρειαστεί(εκτάκτως βέβαια, ο σκοπός είναι να το οδηγώ μόνος μου), τα χλμ που θα του κάνω είναι περίπου 5-6 χιλ ετησίως.
Το παπί θ αγοραστεί καινούριο με σκοπό να διακρατηθεί μέχρι το τέλος της ζωής του, θέλω να είναι πολύ οικονομικό σε κατανάλωση, σέρβις, ανταλλακτικά, κλτπ, με απροβλημάτιστο κινητήρα(εννοείται με σωστή και τακτική συντήρηση).

Μπάτζετ μέχρι 2000.
Αν και να πώ την αμαρτία μου από το ψάξιμο έχω κολλήσει στο HONDA SUPRA-X 125 HELMIN, το οποίο ξεφεύγει στα 2300-2400 απ' ότι βλέπω.
Προτείνετε ωρέ οι μηχανόβιοι τπτ αξιόλογο στα κριτήρια αυτά.. :D

Κανένας ποτέ δεν κράτησε το πρώτο μηχανάκι του μια ζωή.
Πάρε κάτι οικονομικό και σε κανά χρόνο που θα ξέρεις τι θέλεις αγοράζεις το οριστικό.
Το HONDA είναι εξαιρετικό αλλά θα στο κλέψουν.
Σου προτείνω DAYTONA SPRINTER 125 με κάτω από 1500 ε
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4158
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Μηχανοκίνηση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες