Γερμανία ή Ιαπωνία

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Γερμανία ή Ιαπωνία

Δημοσίευσηαπό Sir T » Μάρτιος 29th, 2014, 3:55 am

Ποιό κράτος πιστέυετε κατασκευάζει καλύτερα στο σύνολο αυτοκίνητα ; Από την μία έχουμε mercedes , bmw , audi , volkswagen , opel , porsche , και από την άλλη nissan , toyota , honda , suzuki , subaru , lexus , mazda . Και η Γαλλία , η Ιταλία και οι ΗΠΑ βγάζουν αξιολογα αυτοκίνητα αλλά οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στην αυτοκίνηση είναι αυτοί ...
Sir T
New poster

Δημοσ.: 11
Εγγραφη: Μάρτιος 27th, 2014, 2:39 am
Το μέλος Sir T, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Γερμανία ή Ιαπωνία

Δημοσίευσηαπό Ελβετός Τραπεζίτης » Μάρτιος 29th, 2014, 7:09 am

Γερμανια - und das ist eigentlich alles!.

Οσο τέλεια να τα κατασκευάσουν, οσο ασφαλή να τα παραδώσουν, όση άνεση και πολυτέλεια να επενδύσουν, πάντα κάτι θα λείπει απο τα γιαπωνέζικα (συνήθως η «προσωπικότητα» ).
Στις 80 από τις 590 σελίδες του βιβλίου του Βαρουφάκη,ο Φλαμπουράρης κοιμάται
-στις υπόλοιπες ψάχνει δικαιολογίες πως να αρπάξει € και να μην πληρωσει το λογαριασμο νερού. Paparazzi'yi ağlayacağız
Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Maniac poster

Δημοσ.: 11933
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2012, 11:53 pm
Τοποθεσια: Geneva
Το μέλος Ελβετός Τραπεζίτης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Μάρτιος 29th, 2014, 8:30 am

Η «προσωπικότητα», που είναι κάτι που νιώθουμε παρά κάτι που ξέρουμε, είναι πολύ περισσότερο μάρκετινγκ σήμερα.
Καταρχήν ελάχιστα είναι τα made in Germany και made in Japan πλέον, οπότε δεν νιώθεις εύκολα πλέον τις αρετές και τα ψεγάδια που προκαλούν, λείπει μια εσάνς γνησιότητας κι από τα δυο.
Εγώ μεγαλωμένος με Suzuki είχα αποκτήσει περισσότερο συναισθηματικό δέσιμο, σε σχέση με το δεκαετίας μου Opel. Όχι ότι δεν έχω καλομάθει στο χαρακτήρα του, που δίνει μια (ψευδ-;)αίσθηση στιβαρότητας, αλλά το γιαπωνέζικο "τανκ" είχε τη χάρη του, άσε που δεν πάθαινε τίποτα. Ειδικά κάτι Toyota, είχαν κάτι 30ρηδες φίλοι μου κι ήταν μεγαλύτερο από αυτούς. Αν είχα την δυνατότητα και την ανάγκη να αλλάξω αυτοκίνητο, θα ήθελα στη συνέχεια να έχω ένα γιαπωνέζικο.
Ό,τι δεν φωτοσυνθέτει παρασιτεί.

«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 36285
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Μάρτιος 29th, 2014, 8:45 am

οι σχιστοματηδες ειναι πολυ μπροστα.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19753
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Μάρτιος 29th, 2014, 11:39 am

'
Καλά τώρα! Όταν η ΤΟΥΟΤΑ έβγαλε το 1997 σε κυκλοφορία το πρώτο υβριδικό, που συνεχώς το εξελίσσει, οι άλλοι κοιμόνταν τον ύπνο του δικαίου και τώρα ακολουθούν ασθμαίνοντας!
Η εποχή που αλλάζαμε τα αυτοκίνητα όπως οι γυναίκες τα κομπινεζόν ανήκει στο μακρινό παρελθόν. Τώρα χρειαζόμαστε μακρόβια αυτοκίνητα και τους Γιαπωνέζους δεν τους φτάνει κανείς!

.
Τυπικό νεοκομμουνιστοbotάκι έγραψε:05/02/2018, 22:10
για εμένα ο Στάλιν ήταν Θεός και ο Κομμουνισμός είναι η απόλυτη Θρησκεία. Μόνο στο μνήμα του Στάλιν σκύβω προσκυνάω!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 24030
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Μάρτιος 29th, 2014, 11:44 am

Δεν υπάρχει καν υποψία σύγκρισης. Ιαπωνικά.
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 61313
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 11:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Μάρτιος 29th, 2014, 6:48 pm

Το "καλύτερα" αυτοκίνητα είναι πολύ υποκειμενικό.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35307
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Μάρτιος 29th, 2014, 7:02 pm

Ο σοβαρός ο οδηγός αρκείται να οδηγάει ένα VW GOLF. Γενικά είμαι ερωτευμένος με τον όμιλο VW. Τα ιαπωνικά, φυσικά είναι μια χαρά, αλλά προτιμώ ευρωπαϊκά, κι αν δεν προτιμούσαν ιταλικά, θα έλεγε, πρώτη η VW.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 86379
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Μάρτιος 29th, 2014, 7:04 pm

Πάντως απο θέμα προσωπικότητας όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρώτα με διαφορά είναι τα Ιταλικά και μετά τα Βρετανικά.

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Μάρτιος 29th, 2014, 8:04 pm

Ερμής έγραψε: Πάντως απο θέμα προσωπικότητας όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρώτα με διαφορά είναι τα Ιταλικά και μετά τα Βρετανικά.

οταν λες προσωπικοτητα; πλαστικα που τριζουν και μηχανικα μου μενουν στο δρομο ;
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 61313
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 11:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ελβετός Τραπεζίτης » Μάρτιος 29th, 2014, 9:12 pm

Η ιστορία του μικρού Ελβετου Τραπεζιτη αρχίζει τον περασμενο αιωνα με Honda Civic Εικόνα

καλό σαν πρωτο (απο «πέμπτο χέρι») αυτοκινητο που αγορασα με δικα μου χρηματα αλλά ......μην τα λέμε ,,, οποιος το εχει οδηγησει γνωρίζει.. :lol: :lol:

στην συνεχεια Φιατ Ριτμο Εικόνα

καλές αναμνησεις μου αφησε, και ειμαι απο τους λιγους που δεν το ετρεχα στα συνεργεια καθε λιγο και λιγάκι, κυρίως επειδη πολύ συντόμως το σταματησα πάνω στα δεντρα και δεν χρειάστηκε ποτέ ξανα επισκευη :lol: :lol:

μετα την πρωτη αξιόλογη στούκα ηταν σειρα να σοβαρευτώ ( η πρώτη απο τις 857 απόπειρες σοβαρέματος) και το Σιμκα 1500 ηταν «το κατάλληλο» Εικόνα
...δεν λέω... μου αρεσε αν και ηταν μεγάλης ηλικίας, αλλά δεν ηταν σχεση που θα κρατουσε πολύ (και το ξέραμε).... :lol: :lol:

διότι η όλο υποσχέσεις «ατίθαση γιαπωνέζα με περίμενε» Εικόνα
δεν λέω, καλή σχεση ηταν και κράτησε καιρό, αλλά δεν ηταν ατίθαση. Γρηγορα μου εδωσε να καταλλάβω οτι ειναι νοικοκυρά που σκέφτεται «μόνον γάμο» και να ξεχάσω τα γκομενιλίκια

οπότε την παράτησα για την Ουλρίκε που σαν ανεμος Sirocco μου έκλεψε την καρδιά...Εικόνα ....ωραια χρονια και περασαμε καλά !!

τόσο καλά που μόνον με την μικρή ξαδέλφη την Γκίτα GTi την απάτησα (μετά παvτρευτηκα την ξαδέλφη της) Εικόνα.

μου αρεσε η οικογένεια, και οταν χωρισαν «οι δρόμοι» μας , πάλι με την Γκάμπι κατέληξα Audi 90 Εικόνα

Αυτη η σχέση έμελλε να κρατησει πολύ, αλλά η Χίλντα Passat μου εκλεισε το μάτι πονηρά και ειπε «παράτα την, κάνω όλα οσα αυτη αλλά και περισσότερα και καλύτερα» Εικόνα

εδω είχαμε και την πρωτη σοβαρή σκηνή ζηλοτυπίας, διότι έρχεται η άλλη και μου χαλάει τον έρωτα : «και τα καροτσάκια και οι πάνες που θα χωράνε ;;; »
ΕικόναΕικόνα

και με ξαναέρριξε στις εξυπηρετικές, υπάκουες αλλά ολίγον βαρετές και προβλεψιμες γιαπωνέζες.... :P :evil: :-?

την μια μετα την άλλη...Εικόνα.....Εικόνα

......«μα πόσο να αντέξει μια ψυχή» πριν βρει την πραγματική αγάπη στο βολάν μιας άλλης BMW 5451...Εικόνα

και αυτη η σχέση έμελλε να κρατησει χρόνια...μονογαμική, αισθησιακή και πλήρως ικανοποιητική !!

Αν έχει «προσωπικότητα» δεν σε κλέβει ουτε αυτη η ζηλειάρα Ακίκο "L" .... Εικόνα

η οποια Ακικο ηταν καλή μαιτρέσσα, αλλά τελικά κατεληξα στην αγαπημένη μου Ερικα...Εικόνα

...λόγω διακριτικότητας δεν αναφέρω τις σύντομες σχέσεις μου με την Κια, την Ρενώ, την ΣΑΑΒ 900, την Αλφα Ρομαία, την Οπελ, την Λάντα, τις Αμερικάνες, και τα άλλα κορίτσια....θα τις θυμάμαι όλες (για κάποιους λόγους), άλλες πολύ άλλες λίγο.

.....και ναι, το δηλώνω, με την Μερσέντες δεν εχω πάει ποτέ.
Τελευταία επεξεργασία απο Ελβετός Τραπεζίτης την Μάρτιος 30th, 2014, 4:57 am, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
Στις 80 από τις 590 σελίδες του βιβλίου του Βαρουφάκη,ο Φλαμπουράρης κοιμάται
-στις υπόλοιπες ψάχνει δικαιολογίες πως να αρπάξει € και να μην πληρωσει το λογαριασμο νερού. Paparazzi'yi ağlayacağız
Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Maniac poster

Δημοσ.: 11933
Εγγραφη: Οκτώβριος 25th, 2012, 11:53 pm
Τοποθεσια: Geneva
Το μέλος Ελβετός Τραπεζίτης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Μάρτιος 29th, 2014, 11:45 pm

talaipwros έγραψε:
Ερμής έγραψε: Πάντως απο θέμα προσωπικότητας όπως αναφέρθηκε παραπάνω πρώτα με διαφορά είναι τα Ιταλικά και μετά τα Βρετανικά.

οταν λες προσωπικοτητα; πλαστικα που τριζουν και μηχανικα μου μενουν στο δρομο ;

Μια ζωή είχα Γερμανούς(και κάποιους πολύ καλούς) εκτός απο τον τελευταίο Γάλλο και τον τελευταίο τελευταίο γιαπωνέζο που με έχει ξελασπώσει όντως.
Όμως δεν έχουν φινέτσα, δεν έχουν χαρακτήρα, σε αυτό ειναι Νο1 Ιταλοί και μετά Άγγλοι.

Και το σίδερο είναι πιο ανθεκτικό απο το κρύσταλλο, αλλά το κρύσταλλο είναι παρασάγκας ακριβότερο. Γιατί;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Ηράκλειτος » Μάρτιος 29th, 2014, 11:56 pm

Γιαπωνέζικα μακράν ως προς την αξιοπιστία, οι βλάβες που βγάζουν είναι σχεδόν μηδενικές.
God.exe is missing. Universe will restart.
Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Σεβάσμιος Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 13571
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2007, 12:55 am
Τοποθεσια: Kavala City
Το μέλος Ηράκλειτος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Μάρτιος 30th, 2014, 6:28 pm

Δεν ξέρω, εγώ για γιαπωνέζικο κάποτε είχα ξοδέψει δέκα πολυκατοικίες σε μηχανικούς. Τον είχα πάρει μεταχειρισμένο δήθεν για οικονομία, και μου βγήκε η ψυχή. Βέβαια, εγώ ήμουν πάντα σταρχιδιστής, όταν οι άλλοι συζητούσαν για αυτοκίνητα γελούσα, και ποτέ δεν είδα το αμάξι ως κάτι σημαντικό. Αρκεί να πηγαίνει. Άμα πάει, είναι καλό. Άμα δεν πάει, είναι κακό. Από '90 ως 2002 είχα μόνο γερμανούς, από 2002 ως 2007 μόνο ιάπωνες, και από 2008 και δώθε ιταλικά. Τώρα ταλαντεύομαι μεταξύ V.A.G. και Ανιέλι. ΣΕ κάθε περίπτωση όμως, ταπεινό όχημα, δεν είμαστε δα και ψηλομύτες.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 86379
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Μάρτιος 31st, 2014, 9:00 am

talaipwros έγραψε:

ε, ναι :smt003

η μπορει να εχει καλο χαρακτηρα, να ειναι ευγενικο, τιμιο,.... και αλλα ανθρωπομορφα χαρακτηριστικα.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19753
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Μηχανοκίνηση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες