Ας ρωτήσω κι εδώ...

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Ας ρωτήσω κι εδώ...

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:00 pm

Λοιπόν που λέτε εδώ και περίπου 3-4 βδομάδες μου έχει βγάλει πρόβλημα το αυτοκίνητο στις ταχύτητες.
Σκαλώνουν και μαγκώνουν σε φάση κάποιες φορές να μην μπαίνουν καν.
Το περίεργο είναι ότι δεν το κάνει πάντα. Αλλά το κάνει αρκετά συχνά και απ' ότι έχω παρατηρήσει όταν κατεβάζω ταχύτητα. Υπάρχουν και φορές που είμαι σταματημένη και δεν μπαίνει με τίποτα η πρώτη για να ξεκινήσω.

Το πάω στο πρώτο συνεργείο, το κάνει ένα test drive στα γρήγορα, μου λέει ότι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα (όπως σας είπα δεν το κάνει πάντα).
Του λέω "άνθρωπέ το ξέρω το αμάξι μου, κάτι έχει"
Μου λέει "σε πιστεύω αλλά αν δεν βγάλει κανονικά τη βλάβη δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει, θες να σε βάλω να πληρώνεις τζάμπα ανταλλακτικά;"
"Δλδ τι εννοείς να βγάλει βλάβη, να μου μείνει ο λεβιές στο χέρι;" του λέω.
Τέσπα, δεν έκανε τίποτα αυτός γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει πού είναι το πρόβλημα.

Περνάει λίγος καιρός στην ίδια κατάσταση και χειρότερα το αμάξι.
Πάω σε δεύτερο συνεργείο. Το κάνει και αυτός test drive μου λέει ότι δεν έχει πρόβλημα.
Αρχίζω και τα παίρνω στο κρανίο :smt013
Όλοι μου λένε ότι με πιστεύουν αλλά πρέπει να βγάλει κανονικά τη βλάβη αλλιώς δεν μπορούν να βρουν από πού είναι το πρόβλημα.
Τέσπα, αυτός από την περιγραφή μου ξεκίνησε από τις πιο απλές και οικονομικές λύσεις.
Κοίταξε μήπως έχει αέρα ο συμπλέκτης (είχε λίγο) και μου άλλαξε τις βαλβολίνες.

Το πρόβλημα, όμως, δεν διορθώθηκε. Αντιθέτως επιδεινώθηκε σε σημείο να σκοτωθώ στο δρόμο.
Να είμαι μέσα σε τούνελ στην Εγνατία, μπροστά μου συναντώ νταλίκα, πρέπει να κόψω και να κατεβάσω ταχύτητα από 5η σε 4η και δεν έμπαινε με καμία παναγία. Ήμουν με νεκρά μέσα σε τούνελ και να μην υπάρχει σημείο να σταματήσω. Γενικά σε αυτό το ταξίδι πρέπει να σταμάτησα 4-5 φορές στην άκρη γιατί δεν έμπαιναν οι ταχύτητες.

Με το που φτάνω Θεσσαλονίκη πάω κατευθείαν σε τρίτο συνεργείο.
Το και το του λέω. Πάλι τα ίδια με τους άλλους μου λέει αυτός.
"Δλδ πρέπει να σκοτωθώ στο δρόμο μέχρι να βρείτε όλοι σας ποιο είναι το πρόβλημα;" :smt013 του λέω.
Αρχίζει και μου λέει να παρατηρήσω το ένα να παρατηρήσω το άλλο (λες κι εγώ δεν τα είχα παρατηρήσει αυτά από μόνη μου), αν μου φαίνεται ο συμπλέκτης ξεχαρβαλωμένος όταν το κάνει αυτό, αν δεν έχει αντίσταση ο συμπλέκτης κτλ για να μπορέσει να καταλάβει πού είναι το πρόβλημα και τι πρέπει να αλλαχθεί γιατί μου λέει πολλά μπορεί να φταίνε. Πιθανώς αν είναι ξεχαρβαλωμένος ο συμπλέκτης τότε σίγουρα θέλουν αλλαγή οι αντλίες.

Το θέμα είναι ότι εμένα πράγματι κάποιες φορές ο συμπλέκτης μου φαίνεται κάπως περίεργος αλλά δεν καταλαβαίνω. Μια είναι ξεχαρβαλωμένος και μια δεν είναι; Αν υποθέσουμε ότι φταίει ο συμπλέκτης δλδ.

Τέλος πάντων άφησα το αμάξι στους δικούς μου να το οδηγήσουν και αυτοί και πήρα προσωρινά άλλο. Μπας και παρατηρήσουν κάτι άλλο που εγώ δεν μπορώ. Που λέτε το οδήγησαν μια βδομάδα περίπου όντως παρατήρησαν και αυτοί ότι ψιλοσκαλώνουν οι ταχύτητες αλλά το αμάξι οδηγιέται και καλά. :smt013
Αλλά ότι έχει ένα ψιλοπρόβλημα το είδαν και αυτοί.
Μέχρι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τους έβγαλε και σε αυτούς το χοντρό πρόβλημα που βγάζει και σε μένα. Δεν μπορούσαν σε κάποια φάση να βάλουν καθόλου πρώτη και γενικά να κατεβάσουν ταχύτητα. Άντε γιατί είχα αρχίσει να τρελαίνομαι. Λέω μήπως εγώ δεν έκανα κάτι καλά. Κουλάθηκε το χέρι μου; Τι διάολο;

Το πάνε στην αντιπροσωπεία αυτή τη τη φορά. Πάλι τα ίδια τους λένε και αυτοί. Πρέπει το αμάξι να με αφήσει στο δρόμο τελείως για να δουν ποιο είναι το πρόβλημα. :smt013
Με λίγα λόγια να σκοτωθώ στο δρόμο. Το φαντάζεστε πόσο επικίνδυνο είναι; Να μην μπορείς να βάλεις ταχύτητες;

Anyway, το συζητήσαμε με τους δικούς μου και είπαμε σε πρώτη φάση να αλλάξουμε αντλίες. Και τους λέω "Κοιτάξτε να δείτε εγώ δεν μπορώ να πληρώνω τζάμπα ανταλλακτικά. Μήπως φταίει το ένα και μήπως φταίει το άλλο."

Η δική μου εκτίμηση είναι ότι φταίει το σασμάν γιατί αισθάνομαι ότι κάτι παίζει με τα γρανάζια (τα ακούω, τα αισθάνομαι πώς το λένε;) και δεν φταίει ο συμπλέκτης. Αν έφταιγε ο συμπλέκτης θα ήταν μονίμως ξεχαρβαλωμένος. Δεν μπορεί μια να είναι και μια να μην είναι.
Ειδικά όταν βάζω την όπισθεν γαμιέται ο Δίας. Αισθάνομαι ότι θα σπάσει ο λεβιές. Κάτι παίζει εκεί πέρα. Λες και έχουν πιάσει σκουριά. Δεν μπαίνουν smooth οι ταχύτητες.

Εσείς τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσ.: 6931
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2012, 10:27 pm
Το μέλος διαστημικο μπιζελι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ας ρωτήσω κι εδώ...

Δημοσίευσηαπό don't speak » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:11 pm

Όταν βάζεις όπισθεν, γκαρίζει;

Τον συμπλέκτη τον νοιώθεις πιο σκληρό;
Μήπως είναι προεόρτια δίσκο πλατό;
ΛΕΩΝ έγραψε:έτσι όπως την έβαλε πρέπει να την έβγαλε
γιαυτο δεν την φχαριστηθηκαμε
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Δημοσ.: 9809
Εγγραφη: Ιούλιος 11th, 2011, 12:14 am
Το μέλος don't speak, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:19 pm

don't speak έγραψε: Όταν βάζεις όπισθεν, γκαρίζει;

Ναι
Ειδικά στην όπισθεν ζορίζεται πολύ και δεν την παίρνει εύκολα. Πέρα από τους θορύβους που κάνει.

don't speak έγραψε: Τον συμπλέκτη τον νοιώθεις πιο σκληρό;

Ρε συ δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τον συμπλέκτη. Μια τον αισθάνομαι καλά και μια όχι. Για αυτό το άφησα να το οδηγήσει και κανένας άλλος.

don't speak έγραψε: Μήπως είναι προεόρτια δίσκο πλατό;

Ό,τι και να είναι τη γ@μησα.
Πιθανώς και αυτό να είναι.
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Το μέλος διαστημικο μπιζελι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό don't speak » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:26 pm

Εμένα κάπως έτσι ήταν.
Πότε ο συμπλέκτης ήταν σκληρός πότε πολύ μαλακός.
Καμιά φορά μισός μισός :lol:
Μέχρι που όταν τον πάταγα έκανε ένα σιγανό γουργούρισμα να το πω.
Λέω τέλος πάω συνεργείο θα με αφήσει.
Προεόρτια δίσκο πλατό ήταν.
Τώρα πετάει το αμάξι :lol:
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Το μέλος don't speak, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:36 pm

don't speak έγραψε: Εμένα κάπως έτσι ήταν.
Πότε ο συμπλέκτης ήταν σκληρός πότε πολύ μαλακός.
Καμιά φορά μισός μισός :lol:
Μέχρι που όταν τον πάταγα έκανε ένα σιγανό γουργούρισμα να το πω.
Λέω τέλος πάω συνεργείο θα με αφήσει.
Προεόρτια δίσκο πλατό ήταν.
Τώρα πετάει το αμάξι :lol:

Και πόσο σου βγήκε η βλάβη; Θυμάσαι;
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:42 pm

Πάντως μου το έλεγε ο δάσκαλος οδήγησης.
Ποτέ το πόδι στον συμπλέκτη. :smt005

Πού 'σαι δάσκαλε να με δεις. Σε όλα δίκιο είχες.
:smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:46 pm

πολλά μπορεί να είναι, αλλά μια και κάτι μου θυμίζει αυτό
βρε μπιζέλι πες μας τι αυτοκίνητο είναι;

Υ.Γ.
(δυο γυναίκες συζητάνε για .......μηχανολογία αυτοκινήτων... :smt005 )
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Δημοσ.: 1081
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2017, 1:42 am
Το μέλος Τριτωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό don't speak » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:48 pm

340
Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, γνωστό όνομα γενικώς, απλά δεν έβαλε ορίτζιναλ αλλά άλλη μάρκα γερμανικά, όχι όμως μεταχειρισμένα.

Δεν είναι μόνο θέμα ποδιού, σε μερικά αυτοκίνητα χαλάει πολύ γρήγορα.

Τριτωνα στα παπάργια μας :smt005
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:54 pm

Τριτωνας έγραψε: πολλά μπορεί να είναι, αλλά μια και κάτι μου θυμίζει αυτό
βρε μπιζέλι πες μας τι αυτοκίνητο είναι;

πεζό

Τριτωνας έγραψε: Υ.Γ.
(δυο γυναίκες συζητάνε για .......μηχανολογία αυτοκινήτων... :smt005 )

Πάντως η dont speak δεν είπε και τίποτα άσχετο.

Αλάνι η dont speak. :wave:
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 7:56 pm

don't speak έγραψε: 340
Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, γνωστό όνομα γενικώς, απλά δεν έβαλε ορίτζιναλ αλλά άλλη μάρκα γερμανικά, όχι όμως μεταχειρισμένα.

340 είναι καλά.
Εγώ λέω μη μου βγει κανά 1000άρι η βλάβη.

don't speak έγραψε: Δεν είναι μόνο θέμα ποδιού, σε μερικά αυτοκίνητα χαλάει πολύ γρήγορα.

Σίγουρα αλλά στις αρχές στήριζα πολύ το πόδι μου στον συμπλέκτη. Έτσι χωρίς λόγο.
Μετά το έκοψα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό don't speak » Οκτώβριος 9th, 2017, 8:00 pm

Αν έχει θέμα και το κιβώτιο δεν ξέρω.

Το γέλιο ήταν με τον υπεύθυνο του συνεργείου που λέει στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου αν δεν της σβήσει είναι πολύ οδηγάρα. Όχι μόνο δεν μου έσβησε, αλλά ούτε και μάρσαρα. Έφυγα κυρία :smt005
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 8:03 pm

don't speak έγραψε: Αν έχει θέμα και το κιβώτιο δεν ξέρω.

Το γέλιο ήταν με τον υπεύθυνο του συνεργείου που λέει στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου αν δεν της σβήσει είναι πολύ οδηγάρα. Όχι μόνο δεν μου έσβησε, αλλά ούτε και μάρσαρα. Έφυγα κυρία :smt005

Το ίδιο πρόβλημα με εμένα είχες;
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Τριτωνας » Οκτώβριος 9th, 2017, 8:05 pm

καλά , αφού τα ξέρετε όλα να αλλάζετε τα λάστιχα μόνες σας και να μην φωνάζετε την....οδική βοήθεια
:lol:

τα 340 για αλλαγή συμπλέκτη είναι λίγο τσιμπημένα, αν το πήγαινε άντρας στο συνεργείο σίγουρα θα ήταν κάνα κατοστάρι κάτω
εγώ πήγα τα ανταλλακτικά στο χέρι και πλήρωσα ένα κατοστάρικο για εργασία.
αλλά πρέπει να είσαι άντρας για να σκεφτείς έτσι.
Άβαταρ μέλους
Τριτωνας
Fast poster

Δημοσ.: 1081
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2017, 1:42 am
Το μέλος Τριτωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Οκτώβριος 9th, 2017, 8:08 pm

Το τραγούδι που αφιερώνω κάθε φορά που φεύγω από συνεργείο

Εικόνα

:smt005 :smt005
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό don't speak » Οκτώβριος 9th, 2017, 8:08 pm

Έγραψα τι πρόβλημα μου έκανε, στο πεντάλ και στην όπισθεν κυρίως . Δυσκολευόταν να μπει καμιά φορά η ταχύτητα, αλλά έμπαινε τελικά, μπορεί να άφηνα συμπλέκτη και να τον ξαναπάταγα. Όχι όμως σαν και σένα να μην μπει καθόλου τελικά.

Τριτωνα άντρας το πήγε :smt005
Είπαμε εξουσιοδοτημένο.
Άβαταρ μέλους
don't speak
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Μηχανοκίνηση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες