ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΓΡΑΜΜΑΤΑΡΙΘΜΗΤΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ

Παραφυσική, ανεξήγητα φαινόμενα.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Re: ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΓΡΑΜΜΑΤΑΡΙΘΜΗΤΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Νοέμβριος 14th, 2017, 6:32 pm

Νάτος και ο Ορθαγόρας. :D
ΙΗΣΟΥΣ = ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = 888
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσ.: 2198
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2014, 8:33 am
Τοποθεσια: Βοιωτική Εστία
Το μέλος Σπυρος1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Νοέμβριος 19th, 2017, 5:50 pm

ΕΙΜΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ = (η) ΕΛΛΑΣ (της) ΕΛΛΑΔΟΣ (τη) ΕΛΛΑΔΙ (την) ΕΛΛΑΔΑ (ω) ΕΛΛΑΣ = 1023
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Το μέλος Σπυρος1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Δεκέμβριος 21st, 2017, 11:31 pm

Η Καλυψώ (το όνομά της σημαίνει "καλύπτω", "κρύβω" ή "παραπλανώ") ήταν μία γνωστή Νύμφη κατά την αρχαία Ελληνική μυθολογία, που ζούσε στο νησί Ωγυγία, όπου κρατούσε τον Οδυσσέα για επτά χρόνια.

ΝΗΣΟΣ ΩΓΥΓΙΑ = 1745 = ΨΕΙ + Υ + ΧΕΙ + ΕΙ
{Ψυχή}

7 χρόνια

7 x 365,25636 ημέρες = 2.556,79452 ημέρες => 2.557 ημέρες

ΚΕΙΜΕΝΟΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ = ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΥΙΟΥ = ΟΚΤΑΚΟΣΙΟΙ ΟΓΔΟΗΚΟΝΤΑ ΟΚΤΩ = 2.557

ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΚΑ ΟΚΤΩ = 2.554

7 x 365 = 2.555

Καλυψώ:

ΚΡΥΠΤΩ = 1700 = ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΑΙ ΔΕΚΑ ΟΚΤΟΟ = ΠΗΑΙΔΟΟΝ + ΕΚΗΕΚΡΑΤΕΕΣ + ΚΕΒΕΕΣ + ΣΙΜΜΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Xena » Δεκέμβριος 22nd, 2017, 12:08 am

ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΩ ΝΟΗΜΑ = 1951
ΚΑΛΥΨΩ = 1951
ΟΔΥΣΣΕΑΣ + ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ = 1951
ΥΠΟΠΤΗ ΣΧΕΣΗ = 1951

Η ΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΔΩΛΩΝ = 4245 = Η ΚΑΛΥΨΩ Ή ΜΗΠΩΣ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ

https://youtu.be/
Άβαταρ μέλους
Xena
Extreme poster

Δημοσ.: 27904
Εγγραφη: Αύγουστος 26th, 2008, 4:29 am
Τοποθεσια: Στα όρη στ' άγρια βουνά.
Το μέλος Xena, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Δεκέμβριος 22nd, 2017, 1:00 am

ΑΓΙΕ ΑΓΓΕΛΕ = 66
ΑΓΚΑΛΙΑ = 66
ΔΙΓΑΜΗ = 66
ΜΙΑ ΘΕΑ = 66
ΖΗΝΑ = 66
Don't Immanentize the Eschaton!
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1674
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Δεκέμβριος 22nd, 2017, 9:52 am

ΚΑΛΥΨΩ Η ΜΗΠΩΣ ΠΗΝΕΛΟΠΗ = Ο ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ = 3418
ΣΗΜΑΙΝΕΙΣ ΝΟΗΜΑ = ΕΝΑΙΣΘΗΣΙΣ = 693
ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ = ΠΕΡΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ = ΑΝΑΔΡΟΜΟΣ ΚΡΟΝΟΣ = ΟΡΘΟΔΡΟΜΟΣ + ΠΕΡΙΗΛΙΟ = 1046
ΟΔΥΣΣΕΑΣ = ΣΥΝΑΡΙΘΜΟΣ = 1080 = ΟΜΙΚΡΟΝ + ΟΜΙΚΡΟΝ + ΟΜΙΚΡΟΝ
ΣΧΕΣΙΣ = ΧΕΛΥΔΟΡΕΑ = ΕΟΣΦΟΡΟΣ = 1215
ΥΠΟΠΤΗ ΣΧΕΣΙΣ = ΕΥΡΟΣ + ΗΥΨΟΣ = ΑΤΛΑΝΤΙΣ + ΠΛΑΤΩΝ = 2153 (215,3 μ)

ΟΔΥΣΣΕΥΣ ΕΙ = ΟΔΥΣΣΕΥΣ + ΓΑΙΑ = ΔΕΝΔΡΟ ΓΝΩΣΗΣ = ΠΥΡΑΜΙΔΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ = 1494

Η Ωγυγία της Καλυψούς. Η Ωγυγία ως ακρογωνιαίος λίθος(Πηνελόπη) αλλά και ως σπήλαιον(Καλυψώ).

Εικόνα

Εικόνα

ΟΓΥΓΙΕ = ΚΥΝΑΙΘΑ = 491

Εικόνα

Ωγυγία, το αρχαίο όνομα της Βοιωτίας και της Θήβας.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Δεκέμβριος 25th, 2017, 9:38 pm

ΙΕFΣΟ = 291
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ = ΕΝΚΑΙΕΝΝΕΝΗΚΟΝΤΑΚΑΙΔΙΑΚΟΣΙΑ = 1042
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Thor1 » Δεκέμβριος 27th, 2017, 6:49 pm

Σπυρος1 έγραψε: Η Καλυψώ (το όνομά της σημαίνει "καλύπτω", "κρύβω" ή "παραπλανώ") ήταν μία γνωστή Νύμφη κατά την αρχαία Ελληνική μυθολογία, που ζούσε στο νησί Ωγυγία, όπου κρατούσε τον Οδυσσέα για επτά χρόνια.

ΝΗΣΟΣ ΩΓΥΓΙΑ = 1745 = ΨΕΙ + Υ + ΧΕΙ + ΕΙ
{Ψυχή}

7 χρόνια

7 x 365,25636 ημέρες = 2.556,79452 ημέρες => 2.557 ημέρες

ΚΕΙΜΕΝΟΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ = ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΥΙΟΥ = ΟΚΤΑΚΟΣΙΟΙ ΟΓΔΟΗΚΟΝΤΑ ΟΚΤΩ = 2.557

ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΚΑ ΟΚΤΩ = 2.554

7 x 365 = 2.555

Καλυψώ:

ΚΡΥΠΤΩ = 1700 = ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΑΙ ΔΕΚΑ ΟΚΤΟΟ = ΠΗΑΙΔΟΟΝ + ΕΚΗΕΚΡΑΤΕΕΣ + ΚΕΒΕΕΣ + ΣΙΜΜΙΑΣ

γεια σου,πως σε λενε;
Λιτσα!
Κι απο που βγαινει;
Απ'το Καλυψω!
Άβαταρ μέλους
Thor1
Fast poster

Δημοσ.: 1328
Εγγραφη: Δεκέμβριος 20th, 2010, 6:56 pm
Το μέλος Thor1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Ιανουάριος 2nd, 2018, 10:19 pm

2018
Μεγάλο Σάββατο
παλαιό ημερολόγιο: 25 Μαρτίου

ΕΙΚΟΣΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΙΜΙ = ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΘΟΝΟΣ = ΦΑΙΣΤΟΣ + ΠΥΡΑΜΙΣ = ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ = ΙΗΣΟΥΣ + ΙΧΘΥΕΣ = ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ + ΜΕΓΑΣ ΙΧΘΥΣ = ΕΓΩ ΕΙΜΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΑΡΝΙΟΝ = ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ 666 = 2112
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 7th, 2018, 9:25 pm

Εγώ εξακολουθώ εδώ και χρόνια να έχω την εξής απορία χωρίς να μου έχει απαντήσει κανείς.
Εσύ Σπύρο θα μου απαντήσεις;

Το λογικό είναι να αντιστοιχεί ένας αριθμός σε μία λέξη και όχι σε μια πρόταση. Γιατί αντιστοιχείτε μια ολόκληρη πρόταση σε ένα αριθμό;
Είναι λάθος νομίζω.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26905
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Ιανουάριος 7th, 2018, 9:38 pm

Πάνας έγραψε: Εγώ εξακολουθώ εδώ και χρόνια να έχω την εξής απορία χωρίς να μου έχει απαντήσει κανείς.

Το λογικό είναι να αντιστοιχεί ένας αριθμός σε μία λέξη και όχι σε μια πρόταση. Γιατί αντιστοιχείτε μια ολόκληρη πρόταση σε ένα αριθμό;
Είναι λάθος νομίζω.

Κάθε γράμμα είναι ένας αριθμός, έτσι και κάθε λέξη είναι ένας αριθμός και κάθε πρόταση είναι ένας αριθμός. Νομίζω ότι αυτό που θέλεις να πεις είναι το πως κωδικοποιείται μία έννοια. Είναι λογικό να θεωρήσει κάποιος ότι ο πιο αντικειμενικός τρόπος να κωδικοποιήσεις συνδυασμό δύο εννοιών, πχ Έλλην και θεός είναι να τα προσθέσεις. Αυτό διότι αν φτιάξεις φράση ή αν προσθέσεις άρθρα τότε σημαίνει ότι μπορεί να έχεις μεγάλο συνδυασμό δυνατών προτάσεων που να σημαίνουν πάνω κάτω το ίδιο πράγμα. Έτσι μπορείς να βρεις πιο εύκολα συνδυασμούς που να υπάρχουν στην τύχη και που δεν σχεδιάστηκαν.
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 7th, 2018, 10:21 pm

Σπυρος1 έγραψε:
Πάνας έγραψε: Εγώ εξακολουθώ εδώ και χρόνια να έχω την εξής απορία χωρίς να μου έχει απαντήσει κανείς.

Είναι λάθος νομίζω.

Κάθε γράμμα είναι ένας αριθμός, έτσι και κάθε λέξη είναι ένας αριθμός και κάθε πρόταση είναι ένας αριθμός. Νομίζω ότι αυτό που θέλεις να πεις είναι το πως κωδικοποιείται μία έννοια. Είναι λογικό να θεωρήσει κάποιος ότι ο πιο αντικειμενικός τρόπος να κωδικοποιήσεις συνδυασμό δύο εννοιών, πχ Έλλην και θεός είναι να τα προσθέσεις. Αυτό διότι αν φτιάξεις φράση ή αν προσθέσεις άρθρα τότε σημαίνει ότι μπορεί να έχεις μεγάλο συνδυασμό δυνατών προτάσεων που να σημαίνουν πάνω κάτω το ίδιο πράγμα. Έτσι μπορείς να βρεις πιο εύκολα συνδυασμούς που να υπάρχουν στην τύχη και που δεν σχεδιάστηκαν.

Κοίτα αυτό βολεύει γιατί με ένα αριθμό φτιάχνεις μια "καλόβολη βαρύγδουπη πρόταση", αυτό δεν θεωρώ σωστό. οι έννοιες και τα νοήματα μπερδεύονται , διαστρεβλώνονται και μια λέξη με αυτό τον αριθμό όταν την αντιστοιχήσεις σε πρόταση χάνει την αξία της και η πρόταση ως πιο βαρύγδουπη παίρνει τη θέση της.

Καλή ώρα η υπογραφή σου.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 7th, 2018, 11:36 pm

Επίσης έκανα αναζήτηση και το 888 αντιστοιχεί σε πολλές λέξεις, πως γίνεται αυτό;
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σπυρος1 » Ιανουάριος 7th, 2018, 11:49 pm

Πάνας έγραψε: Επίσης έκανα αναζήτηση και το 888 αντιστοιχεί σε πολλές λέξεις, πως γίνεται αυτό;

Δεν αντιστοιχίζονται οι αριθμοί προς τις λέξεις αλλά οι λέξεις προς τους αριθμούς. Είναι φυσικό πολλές λέξεις ή φράσεις να έχουν ίδιο λεξάριθμο.
Άβαταρ μέλους
Σπυρος1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 8th, 2018, 12:05 am

Κατάλαβα.
Μια λέξη όμως από την αρχαία, καθαρεύουσα και δημοτική αλλάζει τελείως τον λεξάριθμο, τι ακολουθείτε;

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός αλλά έχω απορίες.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Εναλλακτικές επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες