Αποθήκευση ενέργειας.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Re: Αποθήκευση ενέργειας.

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Οκτώβριος 12th, 2017, 9:28 pm

Ωραια.
Επισης κυβικο μπετου ισουται με ενα κυβικο αερα.
Συνεχισε τωρα τις αερολογιες σου γιατι τζαμπα καιει η λαμπα.
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 4635
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 12th, 2017, 9:32 pm

stergiosbik έγραψε: Ωραια.
Επισης κυβικο μπετου ισουται με ενα κυβικο αερα.
Συνεχισε τωρα τις αερολογιες σου γιατι τζαμπα καιει η λαμπα.

Το κυβικό είναι κυβικό ... το ιδικό βάρος αλλάζει.
Έχεις καλαμπούρι :smt005
Δεν μου λες πιο είναι πιο βαρύ
1 κιλό σίδερο ή 1 κιλό βαμβάκι?
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Δημοσ.: 3021
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2009, 6:58 pm
Τοποθεσια: ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 12th, 2017, 10:13 pm

seismic 1 έγραψε:
Τι σημαίνουν αυτά τα «καμια 50αριά g» που βρήκες;

Αυτό που είπα κατά προσέγγιση στην πλάκα.
Αν βάλεις όμως μετατόπιση 1,58 μέτρα σε δύο Hz ξέρεις τι επιτάχυνση πιάνει? 12,62 g
Αυτή η μετατόπιση στο μοντέλο αυτό δεν είναι πάνω από 5 εκατοστά.

Ο τύπος της επιτάχυνσης στην ταλάντωση είναι γ = -(2πν)2 x, το οποίο για x=1,58m και ν=2Hz μας δίνει 25,4g προς το σημείο ηρεμίας.

Ας υποθέσουμε ότι αυτό εννοείς στη γραμμή που έβαλα με μπλε χρώμα.

Υπάρχει κάποιο συμπέρασμα;
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3116
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 13th, 2017, 12:35 am

Ο τύπος της επιτάχυνσης στην ταλάντωση είναι γ = -(2πν)2 x, το οποίο για x=1,58m και ν=2Hz μας δίνει 25,4g προς το σημείο ηρεμίας.

Ας υποθέσουμε ότι αυτό εννοείς στη γραμμή που έβαλα με μπλε χρώμα.

Υπάρχει κάποιο συμπέρασμα;

Το ( χ ) τι είναι?
1) Είναι πλάτος ταλάντωσης?
2) Είναι η μία διαδρομή από το ένα σημείο στο άλλο?
3) Ή είναι μια πλήρη διαδρομή ?
Γιατί εγώ πολλαπλασίασα την κλίμακα του μοντέλου 7,14 προς 1 επί την μία διαδρομή των 0,22 εκατοστών και βρήκα την διαδρομή 1,58μ και σου έδωσα. ως μετατόπιση. Αυτό είναι σωστό ή λάθος? Ρωτώ για να λύσουμε σωστά τον τύπο που έδωσες. Δηλαδή έπρεπε για να βρω την σωστή μετατόπιση υπό κλίμακα να πολλαπλασιάσω την κλίμακα 1 προς 7,14 ... Χ 0,11 ή Χ 0,22 ή Χ 0,44 ? για τον λόγο αυτόν ρωτώ τι είναι αυτό το ( χ )

Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση κατά
τον άξονα χ πάνω στον οποίο πηγαινοέρχεται (αγνοούμε την
κάθετη κίνηση που είναι μικρή).
Αυτή η παλινδρομική κίνηση δημιουργείται από την κυκλική
κίνηση του άκρου του εμβόλου όπου είναι προσαρμοσμένος
ο πύρος του ρουλεμάν.
Η ακτίνα αυτού του κύκλου είναι 0,11m και αυτό είναι το
πλάτος ταλάντωσης Α. Έτσι κάνει το μοντέλο μου διαδρομή
2Α = 0,22m, δηλ πάει από το ένα ακραίο σημείο στο άλλο σε
κάθε μισή στροφή του πύρου.
Μία πλήρης ταλάντωση όμως σημαίνει να κάνει ο πύρος μια
πλήρη στροφή, να επανέλθει δηλ. το μοντέλο στην ακραία
θέση από όπου ξεκίνησε.
Άρα, αν πούμε ότι ξεκίνησε από το τέρμα πρέπει να επανέλ-
θει στο τέρμα. Κάνει επομένως συνολική διαδρομή 0,22 που
πήγε και 0,22 που γύρισε = 4Α = 0,44 m.
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Οκτώβριος 13th, 2017, 1:08 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 13th, 2017, 1:07 am

seismic 1 έγραψε: Το ( χ ) τι είναι?
Γιατί εγώ πολαπλασίασα την κλίμακα του μοντέλου 7,14 προς 1 επί την μία διαδρομή των 0,22 εκατοστών και βρήκα την διαδρομή 1,58μ και σου έδωσα.ως μετατόπιση. Αυτό είναι σωστό ή λάθος? Ρωτώ για να λύσουμε σωστά τον τύπο που έδωσες
Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση [...]

Έχεις πλάκα, πετάς νούμερα για να παραδεχτείς αμέσως μετά ότι δεν ξέρεις πώς βγαίνουν - διότι αν ήξερες τι σημαίνει η «αρμονική ταλάντωση» που γράφεις δε θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις 8)

Τέλος πάντων, στον τύπο που σου έδωσα το χ (m) είναι η μετατόπιση από το κέντρο, το ν είναι η συχνότητα (Hz), το γ η επιτάχυνση (m sec-2) και το π είναι το π.

Άρα για πλήρη διαδρομή 1,58m η μέγιστη επιτάχυνση (δηλ. εκεί όπου έχεις μέγιστη μετατόπιση) είναι περίπου όσο είπες, 12,7 (το μισό του 25,4).

Ίσως δε σου είναι προφανές αλλά μέχρι στιγμής δε γράφεις τίποτα το ιδιαίτερο. Φυσική λυκείου είναι αυτά: Οτιδήποτε κι αν κουνήσεις με ίδιο πλάτος και συχνότητα, είτε είναι τσιμέντο είτε είναι χαρτί, την ίδια ακριβώς επιτάχυνση θα έχει.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 13th, 2017, 1:16 am

Archmage έγραψε:
seismic 1 έγραψε: Το ( χ ) τι είναι?
Γιατί εγώ πολαπλασίασα την κλίμακα του μοντέλου 7,14 προς 1 επί την μία διαδρομή των 0,22 εκατοστών και βρήκα την διαδρομή 1,58μ και σου έδωσα.ως μετατόπιση. Αυτό είναι σωστό ή λάθος? Ρωτώ για να λύσουμε σωστά τον τύπο που έδωσες
Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση [...]

Έχεις πλάκα, πετάς νούμερα για να παραδεχτείς αμέσως μετά ότι δεν ξέρεις πώς βγαίνουν - διότι αν ήξερες τι σημαίνει η «αρμονική ταλάντωση» που γράφεις δε θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις 8)

Τέλος πάντων, στον τύπο που σου έδωσα το χ (m) είναι η μετατόπιση από το κέντρο, το ν είναι η συχνότητα (Hz), το γ η επιτάχυνση (m sec-2) και το π είναι το π.

Άρα για πλήρη διαδρομή 1,58m η μέγιστη επιτάχυνση (δηλ. εκεί όπου έχεις μέγιστη μετατόπιση) είναι περίπου όσο είπες, 12,7 (το μισό του 25,4).

Ίσως δε σου είναι προφανές αλλά μέχρι στιγμής δε γράφεις τίποτα το ιδιαίτερο. Φυσική λυκείου είναι αυτά: Οτιδήποτε κι αν κουνήσεις με ίδιο πλάτος και συχνότητα, είτε είναι τσιμέντο είτε είναι χαρτί, την ίδια ακριβώς επιτάχυνση θα έχει.

Εμ η πλήρη διαδρομή δεν είναι 1,58 έκανα λάθος .. αυτή είναι η μισή διαδρομή η πλήρη είναι 7,14 χ 0,44 = 3,14 μ
Δηλαδή 50,5 g :smt003 :wave: Και η φυσική επιτάχυνση του πειράματος είναι 7 g :smt007
http://www.wolframalpha.com/input/?i=a%3D(+-(2*%CF%80*2)%5E2+*+1.58+)+%2F+9.81
Επιτάχυνση υπό κλίμακα a = -((2 π×2)^2×3,14)/9.81= 50.5 g
Φυσική επιτάχυνση a = -((2 π×2)^2×0,44)/9.81= 7,08 g

Το μοντέλο μου εκτελεί μια απλή αρμονική ταλάντωση κατά
τον άξονα χ πάνω στον οποίο πηγαινοέρχεται (αγνοούμε την
κάθετη κίνηση που είναι μικρή).
Αυτή η παλινδρομική κίνηση δημιουργείται από την κυκλική
κίνηση του άκρου του εμβόλου όπου είναι προσαρμοσμένος
ο πύρος του ρουλεμάν.
Η ακτίνα αυτού του κύκλου είναι 0,11m και αυτό είναι το
πλάτος ταλάντωσης Α. Έτσι κάνει το μοντέλο μου διαδρομή
2Α = 0,22m, δηλ πάει από το ένα ακραίο σημείο στο άλλο σε
κάθε μισή στροφή του πύρου.
Μία πλήρης ταλάντωση όμως σημαίνει να κάνει ο πύρος μια
πλήρη στροφή, να επανέλθει δηλ. το μοντέλο στην ακραία
θέση από όπου ξεκίνησε.
Άρα, αν πούμε ότι ξεκίνησε από το τέρμα πρέπει να επανέλ-
θει στο τέρμα. Κάνει επομένως συνολική διαδρομή 0,22 που
πήγε και 0,22 που γύρισε = 4Α = 0,44 m.

https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 13th, 2017, 2:59 am

seismic 1 έγραψε: Εμ η πλήρη διαδρομή δεν είναι 1,58 έκανα λάθος .. αυτή είναι η μισή διαδρομή

Άρα η μέγιστη επιτάχυνση είναι ~25g, όπως υπολόγισα προηγουμένως (και σου έδωσα και λινκ). Τέλος πάντων, είσαι εφευρέτης και οι πράξεις δεν είναι δουλειά σου, όπως μας έχεις πει.

Βρήκαμε λοιπόν πως οτιδήποτε ταλαντώνεται με πλάτος 1,58m και συχνότητα 2Hz υπόκειται σε μέγιστη επιτάχυνση 25g.

Έχεις δώσει διάφορα νούμερα, οπότε χάριν πληρότητας για πλάτος ταλάντωσης 0,11m η επιτάχυνση είναι 1,77g, για 0,22 είναι 3,54 και για 0,44 είναι 7,08. Διάλεξε όποιο σου αρέσει.

Σε αυτές τις πράξεις υπάρχει το πλάτος (που μετριέται σε m), η συχνότητα (σε sec-1) και η επιτάχυνση (σε m sec-2). Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μάζα (σε kg), συνεπώς δεν υπάρχει δύναμη (N) και άρα δεν εμπλέκεται η αντοχή.

Με άλλα λόγια, μόνο από αυτές τις πράξεις δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα για αντοχή.

Άρα γιατί τις κάνουμε;
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 13th, 2017, 5:01 pm

Archmage έγραψε:
seismic 1 έγραψε: Εμ η πλήρη διαδρομή δεν είναι 1,58 έκανα λάθος .. αυτή είναι η μισή διαδρομή

Άρα η μέγιστη επιτάχυνση είναι ~25g, όπως υπολόγισα προηγουμένως (και σου έδωσα και λινκ). Τέλος πάντων, είσαι εφευρέτης και οι πράξεις δεν είναι δουλειά σου, όπως μας έχεις πει.

Βρήκαμε λοιπόν πως οτιδήποτε ταλαντώνεται με πλάτος 1,58m και συχνότητα 2Hz υπόκειται σε μέγιστη επιτάχυνση 25g.

Έχεις δώσει διάφορα νούμερα, οπότε χάριν πληρότητας για πλάτος ταλάντωσης 0,11m η επιτάχυνση είναι 1,77g, για 0,22 είναι 3,54 και για 0,44 είναι 7,08. Διάλεξε όποιο σου αρέσει.

Σε αυτές τις πράξεις υπάρχει το πλάτος (που μετριέται σε m), η συχνότητα (σε sec-1) και η επιτάχυνση (σε m sec-2). Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μάζα (σε kg), συνεπώς δεν υπάρχει δύναμη (N) και άρα δεν εμπλέκεται η αντοχή.

Με άλλα λόγια, μόνο από αυτές τις πράξεις δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα για αντοχή.

Άρα γιατί τις κάνουμε;
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις. Θέλω την επιτάχυνση για να συγκρίνω το πείραμα που έκανα με άλλα ιδίου μεγέθους πειράματα που γίνονται στον κόσμο και γράφουν την επιτάχυνση πριν γίνει το πείραμα.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 14th, 2017, 10:12 pm

Στο 40 δευτερόλεπτο αυτού του βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=8zyyPLNMSfw
φαίνεται καθαρά τι επιφέρει η ελαστικότητα του υποστυλώματος την οποία σταματά αποτελεσματικά η ευρεσιτεχνία.
Το υποστύλωμα σπρώχνεται από την αδράνεια της πλάκας λυγίζει και αλλάζουν την κλίση τους οι κόμβοι και σπάει η δοκός.
Αν παρατηρήσετε το σπάσιμο που κάνει δημιουργεί μια λοξή ρωγμή πότε δεξιά και πότε αριστερά δημιουργώντας ένα Χ
Αυτή η ροπή είναι αποτέλεσμα της ελαστικότητας που έχει ο κορμός του υποστυλώματος και αν σταματήσει θα σταματήσει και η αστοχία.
Αυτό κάνω με την μέθοδο που προτείνω και δεν αρέσει στους μηχανικούς οι οποίοι λατρέβουν την ελαστικότητα.
Δέστε πως αντιδρούν οι κόμβοι σε αυτό το πείραμα που φέρει το σύστημα της ευρεσιτεχνίας https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
και δέστε πως αντιδρούν οι κόμβοι σε αυτό το πείραμα που δεν έχει το σύστημα της ευρεσιτεχνίας. https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
Στο 1,15 λεπτό αυτού του βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα να συμβαίνει αυτό που υποστηρίζω ότι παθαίνει η κατασκευή στον σεισμό. Η ροπή του κόμβου αρχικά αποκολλά την δοκό από το υποστύλωμα Σε δεύτερη φάση τα στατικά φορτία σπάνε την δοκό κάθετα. Που βρίσκετε το υπομόχλιο που αναφέρω στην έρευνα που έκανα?
Βρίσκεται ακριβός στην συμβολή του κόμβου Προσέξτε πως κάνει σκαμνάκι στον μοχλό της δοκού και σπάει κατακόρυφα όταν δημιουργούνται αστήρικτα στατικά φορτία λόγο του ανασηκώματος της βάσης και πως αυτό το υπομόχλιο βοηθάει στην αποκόλληση της δοκού από το υποστύλωμα όταν δημιουργούνται αστήρικτα στατικά φορτία λόγο του ανασηκώματος της βάσης και μετατρέπουν την δοκό σε έναν μοχλό σαν αυτών που ανασηκώνουμε της πέτρες.
Ότι έχω πει θεωρητικά το αποδεικνύω και πειραματικά πάνω σε ίδια συγκρίσιμα μοντέλα.

Για την επιτάχυνση του πειράματος που έκανα τα δεδομένα είναι τα εξής
Πλάτος ταλάντωσης.. Είναι η απόλυτη τιμή της μέγιστης απομάκρυνσης από τη θέση ισορροπίας.
Στο πείραμα που έκανα η μετατόπιση είναι 0,22 εκατοστά Συχνότητα 2 Hz Οπότε πέτυχα επιτάχυνση φυσικού πραγματικού σεισμού. 3,54g
και επιτάχυνση σε μικροκλίμακα 25 g
Επιτάχυνση υπό κλίμακα a = -((2 π×2)^2×1,58)/9.81= 25 g
Φυσική επιτάχυνση a = -((2 π×2)^2×0,22)/9.81= 3,54 g
Κλίμακα μοντέλου 1 προς 7,14

Συγκρίσιμα αποτελέσματα
O μεγαλύτερος σεισμός που έγινε στην Ελλάδα είναι της τάξεως του 1 g O μεγαλύτερος σεισμός που έγινε στον κόσμο 2,9 g ( Χιλή )
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 15th, 2017, 1:34 am

seismic 1 έγραψε: Βρήκαμε λοιπόν πως οτιδήποτε ταλαντώνεται με πλάτος 1,58m και συχνότητα 2Hz υπόκειται σε μέγιστη επιτάχυνση 25g.

Ψιτ, μεγάλε εφευρέτη, άλλος στο βρήκε. Εσύ δεν ήξερες ούτε την πράξη να κάνεις.

seismic 1 έγραψε: Στο πείραμα που έκανα η μετατόπιση είναι 0,22 εκατοστά Συχνότητα 2 Hz Οπότε πέτυχα επιτάχυνση φυσικού πραγματικού σεισμού. 3,54g και επιτάχυνση σε μικροκλίμακα 25 g

Τι δεν καταλαβαίνεις στη φράση «δε δουλεύει έτσι ο σχεδιασμός υπό κλίμακα»; Αν ίσχυαν οι σαχλαμάρες που γράφεις τότε όσο μεγαλύτερο το κτίριο τόσο πιο γερό είναι στο σεισμό. Να τα φτιάχνουμε όλα 10km ύψος τότε για να αντέχουν και σε πτώση αστεροειδούς.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 15th, 2017, 10:14 am

Archmage Ψιτ, μεγάλε εφευρέτη, άλλος στο βρήκε. Εσύ δεν ήξερες ούτε την πράξη να κάνεις.

Ναι ασχολήθηκες και το βρήκες εσύ και σε ευχαρίστησα για αυτό. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι το είχα βρει και εγώ δύο χρόνια πριν ( διαβάζοντας ) αλλά είχα κάνει ένα μεγάλο λάθος Θεώρησα ως πλάτος ταλάντωσης την ακτίνα του κύκλου της περιστροφής του μηχανισμού μετάδοσης γιατί είχα επηρεαστεί από το εκκρεμές που από την θέση ισορροπίας που έχει απομακρύνεται πότε αριστερά και πότε δεξιά και σε αυτή την περίπτωση το πλάτος ταλάντωσης είναι η απομάκρυνση δηλαδή η μισή απόσταση. Στην δική μου περίπτωση όμως τελικά είχα παλινδρομική κίνηση και το μάκρος απομάκρυνσης ήταν 22 εκατοστά και όχι 11 που έκανα τους υπολογισμούς μου εγώ. Το αποτέλεσμα ήταν άθελά σου να μου ανοίξεις τα μάτια και να δω το λάθος μου το οποίο μου διπλασίασε την φυσική επιτάχυνση που εγώ λανθασμένα είχα βρει ότι ήταν 1,77 ενώ ήταν η διπλάσια. 3,54 g

Το πλήρες άρθρο για την επιτάχυνση που είχα βρει και εγώ δύο χρόνια πριν είναι κάτω κάτω εκεί που λέει ( Το πλήρες άρθρο ΕΔΩ ) http://www.metalkat.gr/index.php?option ... e&id=828:2
Archmage
Τι δεν καταλαβαίνεις στη φράση «δε δουλεύει έτσι ο σχεδιασμός υπό κλίμακα»; Αν ίσχυαν οι σαχλαμάρες που γράφεις τότε όσο μεγαλύτερο το κτίριο τόσο πιο γερό είναι στο σεισμό. Να τα φτιάχνουμε όλα 10km ύψος τότε για να αντέχουν και σε πτώση αστεροειδούς.

Το καταλαβαίνω αυτό και ο λόγος είναι ότι για να δουλέψει σωστά η πειραματική κλίμακα χρειάζεται να είναι σε κλίμακα όλα τα χαρακτηριστικά ενός μοντέλου με την φυσική κατασκευή, όπως η δυναμική και ελαστική απόκριση και των δύο. Τότε ναι θα δούλευε όπως λέω εγώ. Αυτό όμως είναι αδύνατον να το πετύχεις ακρυβός σε ένα μοντέλο οπότε είσαι σωστός εσύ. Η αλήθεια πάντως είναι κάπου στην μέση. Εγώ προσπάθησα να κάνω το μοντέλο να μοιάζει με το φυσικό ως προς την μικρικλίμακα των υλικών και της αντοχής. ( Δεν ξέρω κατά πόσο το πέτυχα αυτό ) Η αλήθεια είναι ότι η φυσική επιτάχυνση του μοντέλου είναι σίγουρα 3,54 g και που αυτή η επιτάχυνση ξεπερνά κατά πολύ την επιτάχυνση του μεγαλύτερου σεισμού που έγινε ποτέ στον κόσμο. Η επιτάχυνση σε μικροκλίμακα δεν είναι 25g Αλλά είναι πολύ πιο πάνω από 3,54 g Όταν μιλάμε για επιταχυνσεις αυτής της τάξης δεν μιλάμε για κρακ αλλά για ακροβατικά πολεμικών αεροσκαφών δηλαδή για απογείωση της κατασκευής. Αυτό και μόνο για να είμαι μετριοπαθής έπρεπε να σας είχε τουλάχιστον προβληματίσει γιατί τα δικά σας μοντέλα θα είχαν πετάξει πάνω από την σεισμική βάση.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 15th, 2017, 2:24 pm

Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μάζα (σε kg), συνεπώς δεν υπάρχει δύναμη (N) και άρα δεν εμπλέκεται η αντοχή.
Τι ψάχνουμε την μηχανική ισχύ? Η μηχανική ισχύς που προσδίδεται σε ένα σύστημα που κινείται σε γραμμική (μεταφορική) κίνηση ισούται με το γινόμενο της ταχύτητας του επί τη δύναμη,

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF ... F%8D%CF%82
Η μηχανή είναι 11,5 Hp
1 Hp είναι .. ο ίππος ισούται με τη δύναμη που χρειάζεται για να ανυψωθεί μάζα εβδομήντα πέντε κιλών κατά ένα μέτρο μέσα σε ένα δευτερόλεπτο.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%8A%CF ... E%BF%CF%82)
75kgX11,5Hp=862,5 kg/sec σε κατακόρυφη συνιστώσα Εμείς όμως έχουμε παλινδρόμηση με οριζόντια συνιστώσα πάνω σε μάζα. Είναι 850 kg βάρος ( όχι μάζα ).... δεν ξέρω?

1) Δύναμη = Μάζα×Επιτάχυνση kg×m/s2 N (Newton) νιούτον
Μάζα 850kgX 34,7m/sec2= 29500kg
2) Ροπή = Δύναμη×Μήκος N×m - νιούτον επί μέτρο, νιουτόμετρο
29500kgX1,30=38350 kg
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Οκτώβριος 15th, 2017, 5:43 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 15th, 2017, 4:56 pm

seismic 1 έγραψε: Η αλήθεια πάντως είναι κάπου στην μέση. Εγώ προσπάθησα να κάνω το μοντέλο να μοιάζει με το φυσικό ως προς την μικρικλίμακα των υλικών και της αντοχής. ( Δεν ξέρω κατά πόσο το πέτυχα αυτό )

Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για να κατασκευάζεις μοντέλα ώστε να είναι όμοια τα διάφορα μεγέθη (μήκος, μάζα, δύναμη, τάση, συχνότητα, κλπ). Σου έδειξα με νούμερα ότι εσύ δεν την έχεις ακολουθήσει, άρα τα συμπεράσματά σου είναι αστήρικτα.

seismic 1 έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι η φυσική επιτάχυνση του μοντέλου είναι σίγουρα 3,54 g και που αυτή η επιτάχυνση ξεπερνά κατά πολύ την επιτάχυνση του μεγαλύτερου σεισμού που έγινε ποτέ στον κόσμο.

Οι πραγματικοί σεισμοί που γίνονται στον κόσμο επιδρούν σε πραγματικά σπίτια, όχι σε μοντέλα.

Πραγματικό και μοντέλο είναι διαφορετικά πράγματα.

Επιτάχυνση και αντοχή είναι διαφορετικά πράγματα.

Εσύ δεν έχεις συνδέσει πουθενά το μοντέλο και την επιτάχυνσή του με το πραγματικό και την αντοχή του.

seismic 1 έγραψε: Τι ψάχνουμε την μηχανική ισχύ?

Ψάχνουμε (δηλ. ψάχνεις, οι υπόλοιποι ξέρουν) πώς συνδέεται το μοντέλο που έφτιαξες με κάποιο πραγματικό. Σίγουρα δε συνδέεται με έναν πολλαπλασιασμό όπως νομίζεις 8)
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Οκτώβριος 15th, 2017, 5:45 pm

Archmage Ψάχνουμε (δηλ. ψάχνεις, οι υπόλοιποι ξέρουν) πώς συνδέεται το μοντέλο που έφτιαξες με κάποιο πραγματικό. Σίγουρα δε συνδέεται με έναν πολλαπλασιασμό όπως νομίζεις
Και γιατί δεν μου λένε?
Αυτό ειναι σωστό ?
29500kgX1,30=38350 kg

29500kg είναι τεράστια αδράνεια και ντρέπεστε να το πείτε.
Η ροπή των 38350 kg σε ένα μοντέλο βάρους 850 κιλών αν δεν ήταν βιδωμένο με την σεισμική βάση .. εκτοξευεται στο διάστημα
Αναπτύχθηκαν τεράστιες δυνάμεις και τις αισθάνθηκα. ... αισθάνθηκα ότι αν έσπαγε θα ερχόταν πάνω μου να με σκοτώσει.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 15th, 2017, 8:09 pm

seismic 1 έγραψε:
Ψάχνουμε (δηλ. ψάχνεις, οι υπόλοιποι ξέρουν) πώς συνδέεται το μοντέλο που έφτιαξες με κάποιο πραγματικό. Σίγουρα δε συνδέεται με έναν πολλαπλασιασμό όπως νομίζεις
Και γιατί δεν μου λένε?

Στο έχουν πει αλλά δε σκαμπάζεις. Δεν είναι ντροπή, είναι δύσκολο θέμα κι εσύ δεν ξέρεις ούτε βασικές πράξεις - πχ όπως τώρα:

seismic 1 έγραψε: Αυτό ειναι σωστό ?
29500kgX1,30=38350 kg

Τα νούμερα είναι στο περίπου και οι μονάδες είναι εντελώς λάθος. Ακόμα κι έτσι, το τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα (ειδικά η ροπή) μόνο εσύ το ξέρεις.

seismic 1 έγραψε: 29500kg είναι τεράστια αδράνεια και ντρέπεστε να το πείτε.

Καλά, αμέσως πιο πριν δεν είπες ότι το 29500 είναι δύναμη; Και πού ξέρεις ότι είναι «τεράστια»; Πού είναι η σύγκριση με άλλες περιπτώσεις;

seismic 1 έγραψε:Η ροπή των 38350 kg σε ένα μοντέλο βάρους 850 κιλών

Στο έβαλα με μεγάλα γράμματα μπας και περάσει: Μιλάς για μοντέλο.

Ξανά: Μιλάς για μοντέλο.

Τρίτη φορά: Μιλάς για μοντέλο.

Στις πόσες φορές θα το καταλάβεις για να πας παρακάτω στο κανονικό σπίτι; :lol:
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες