Πλανήτης στο Άλφα του Κενταύρου!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Πλανήτης στο Άλφα του Κενταύρου!

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Δεκέμβριος 6th, 2016, 7:32 pm

Hellegennes έγραψε: α) περιέργεια και β) θέληση για βελτίωση..

Είναι λάθος η σειρά σου... περιέργεια έχει και η....γάτα. Πώς θα μεταβιβάσει την γνώση της όμως χωρίς γλώσσα;
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 11304
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Δεκέμβριος 6th, 2016, 7:34 pm

Δες μια δική μου σχετική άποψη εδω: viewtopic.php?f=39&t=319262&p=7247760#p7247760
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 6th, 2016, 10:07 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Hellegennes έγραψε: α) περιέργεια και β) θέληση για βελτίωση..

Είναι λάθος η σειρά σου... περιέργεια έχει και η....γάτα. Πώς θα μεταβιβάσει την γνώση της όμως χωρίς γλώσσα;

Η μεταβίβαση της γνώσης προϋποθέτει κάτι λίγο πιο πολύπλοκο, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Προχωράς πολύ παρακάτω, τώρα.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58760
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 6th, 2016, 10:17 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε: Δες μια δική μου σχετική άποψη εδω: viewtopic.php?f=39&t=319262&p=7247760#p7247760

Έχω μια διαφωνία ως προς αυτό που γράφεις. Υπάρχουν πράγματα που δεν τα κατανοούμε καθόλου, αλλά τα έχουμε μαθηματικοποιήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι πλέον τα κατανοούμε αλλά ότι μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » Δεκέμβριος 6th, 2016, 10:28 pm

OANNHSEA έγραψε:
ε) Μην ξεχνάμε και την αιτιολογία ότι δεν υπάρχουν εξωγήινοι πολιτισμοί στην περιοχή μας γιατί τους έχει εξοντώσει ένα άλλο είδος - μπορεί να σας φαίνεται γελοίο, αλλά σε κάποιους από εμάς δεν μας αρέσουν ήδη κάποια στοιχεία από την Αφροδίτη, ίσως και από τον Άρη...

όπως ;
~nemo ruit nox~
Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 14329
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2009, 3:52 pm
Το μέλος Αίγαγρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 6th, 2016, 10:43 pm

Hellegennes έγραψε: Εμ... όχι. Όχι σε όλα. Το επιχείρημά μου δεν είναι ότι αυτό προκύπτει από το πώς είμαστε εμείς, αλλά από το τι απαιτείται για να φτιάξεις επιστήμη.

Χέλυ, το όχι το δικό σου, δεν μπορεί να αναιρέσει ότι και η τελευταία σου πρόταση βασίζεται στον ανθρωπομορφισμό.
Από που προκύπτει το πως ότι απαιτείται για να φτιάξει επιστήμη ο άνθρωπος, ακριβώς αυτό απαιτείται και για μια παντελώς άγνωστης σύστασης/μορφής/κατασκευής εξωγήινη μορφή ζωής; Από πού; Από πουθενά!
Έχεις ένα παράδειγμα εξωγήινης μορφή ζωής που να υποστηρίζει το επιχείρημά σου; Έχεις να παρουσιάσεις μία εξωγήινη μορφή ζωής, που να ανέπτυξε επιστήμη εκπληρώνοντας τις ίδιες απαιτήσεις που χρειάστηκε και ο άνθρωπος να εκπληρώσει;

Έλα Χέλυ, μπορείς και καλύτερα.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 22156
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ζενίθεδρος » Δεκέμβριος 6th, 2016, 11:34 pm

Δέλτα-Λοξ έγραψε:
Ζενίθεδρος έγραψε: O λόγος για τον οποίο -εάν υπήρχανε- θα επικοινωνούσανε μαζί μας είναι το ότι βασικό στοιχείο όλων των πολιτισμών είναι η αναζήτηση και η υιοθέτηση γνώσεων απο άλλους πολιτισμούς.
Δομικό συστατικό ενός πολιτισμού είναι η περιέργεια με την έννοια της διαρκούς αναζήτησης επιπλέον γνώσης και και τεχνογνωσίας. Εάν δεν υπάρχει αυτό το στοιχείο, δεν πρόκειται για πολιτισμό ή μιλάμε για υπερόντα που έχουνε φτάσει στο σημείο της παντογνωσίας.

Λόγος που συμπεραίνεται μόνον από την μελέτη των ανθρώπινων πολιτισμών. Ανθρωπομορφισμός.
Δεν γνωρίζουμε απολύτως τίποτε για την ύπαρξη "πολιτισμικής περιέργειας" σε εξωγήινους πολιτισμούς. Το βλέπω παράλογο να εξάγουμε τετελεσμένα συμπεράσματα για την όποια εξωγήινη μορφή ζωής, αφού δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα.
Βασιζόμενοι στην δική μας μορφή ζωής, τότε θα πρέπει, και με την ίδια λογική, να απαιτούμε την ύπαρξη ζωής βασισμένης σε όλα τα υπόλοιπα ανθρώπινα/γήινα πρότυπα.

Και, στο κάτω κάτω, τί έχουμε να προσφέρουμε εμείς σε γνώση και τεχνογνωσία σε έναν πολιτισμό που είναι κάπου
δέκα εκατομμύρια γήινα χρόνια πιο προχωρημένος;
Και αν τόσο προχωρημένοι πολιτισμοί, μας έχουν "κλασμένους" και σε "καραντίνα" μέχρις να φτάσουμε στο σημείο να μην τρώμε
τις ίδιες μας τις σάρκες, θα το αντιλαμβανόμαστε;

Τι θα πει 10 εκατομμύρια χρόνια πιο προχωρημένος; Ο κάθε πολιτισμός έχει ένα βασικό χαρακτηριστικό, την εξέλιξη της κοινωνίας του. Για αυτό τον λόγο δεν θεωρούνται πολιτισμένα όντα τα μυρμήγκια ή οι μέλισσες, γιατί οι κοινωνίες τους (μυρμηγκοφωλιές και κυψέλες αντίστοιχα) έχουνε όχι 10, αλλά 110 εκατομμύρια συναπτά έτη που λειτουργούνε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με δυο-τρεις κάστες-εξειδικεύσεις. Και για αυτόν τον λόγο έχουνε μεν την δυνατότητα να εξαπλώνονται ή τουλάχιστον να διαιωνίζονται σαν είδος, αλλά όχι να εξαπλώνονται σαν κοινωνίες, μιάς και ο συγκεκριμένος τρόπος οργάνωσης ή καλύτερα το συγκεκριμένο στάτους κοινωνικής εξέλιξης έχει ταβάνι αριθμού μελών. Πως πάμε τώρα στα διαστρικά ταξίδια; Πολύ απλά. Εάν δεν υπάρχει η εξέλιξη της κοινωνίας, αυτό δηλαδή που μερικοί σαν εσένα θεωρούνε ανθρωπομορφισμό, ώστε αυτή η κοινωνία (αναπτυσσόμενη και εξού διογκούμενη) να βρεθεί στην ανάγκη να εξαπλωθεί και πέραν των συνόρων του πλανήτη όπου κατοικεί, τότε αυτά ίσως συμβούνε όταν τύχει και συμβεί η αντίστοιχη βιολογική εξέλιξη του είδους. Όταν δηλαδή συμβεί κάποτε, μετά απο κάμποσα δις χρόνια και κάποια τυχαία μετάλλαξη κάνει τις μέλισσες ικανές να ζούνε στις συνθήκες του διαστρικού χώρου, να κάνουνε μέλι απο πετρώματα και κάποιος τυφώνας πετάξει κάποια βασίλισσα απο αυτές στην στρατόσφαιρα, τότε, ναι πράγματι, ίσως στήσουνε κυψέλες και στο φεγγάρι ή σε άλλους πλανήτες.
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Maniac poster

Δημοσ.: 15342
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2008, 8:58 pm
Τοποθεσια: Kingdom of Tonga
Το μέλος Ζενίθεδρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Δεκέμβριος 6th, 2016, 11:51 pm

Hellegennes έγραψε:
BaKXOS_Lysios έγραψε: Δες μια δική μου σχετική άποψη εδω: viewtopic.php?f=39&t=319262&p=7247760#p7247760

Έχω μια διαφωνία ως προς αυτό που γράφεις. Υπάρχουν πράγματα που δεν τα κατανοούμε καθόλου, αλλά τα έχουμε μαθηματικοποιήσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι πλέον τα κατανοούμε αλλά ότι μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν πληροφορίες.

Δεν αντιφάσκει αυτό σε κάτι απο τα λεγόμενά μου. Να μαθηματικοποιήσεις κάτι που δεν το κατανοείς καθόλου ακούγεται οξύμωρο βέβαια αλλά τα μαθηματικά είναι κι αυτά μια άλλη γλώσσα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να εκφραστεί μια απορία μας.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Δεκέμβριος 6th, 2016, 11:54 pm

Hellegennes έγραψε:
Η μεταβίβαση της γνώσης προϋποθέτει κάτι λίγο πιο πολύπλοκο, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Προχωράς πολύ παρακάτω, τώρα.

Απλώς θέλω να τονίσω ότι τα πάντα είναι Γλώσσα. Ο ίδιος ο Κόσμος, το σύμπαν ειναι "γλώσσα". Πόσο δίκιο είχε ο Βιντγκενσταιν... τωρα το συνειδητοποιω! :roll:
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 6th, 2016, 11:57 pm

Δέλτα-Λοξ έγραψε:
Hellegennes έγραψε: Εμ... όχι. Όχι σε όλα. Το επιχείρημά μου δεν είναι ότι αυτό προκύπτει από το πώς είμαστε εμείς, αλλά από το τι απαιτείται για να φτιάξεις επιστήμη.

Χέλυ, το όχι το δικό σου, δεν μπορεί να αναιρέσει ότι και η τελευταία σου πρόταση βασίζεται στον ανθρωπομορφισμό.
Από που προκύπτει το πως ότι απαιτείται για να φτιάξει επιστήμη ο άνθρωπος, ακριβώς αυτό απαιτείται και για μια παντελώς άγνωστης σύστασης/μορφής/κατασκευής εξωγήινη μορφή ζωής; Από πού; Από πουθενά!
Έχεις ένα παράδειγμα εξωγήινης μορφή ζωής που να υποστηρίζει το επιχείρημά σου; Έχεις να παρουσιάσεις μία εξωγήινη μορφή ζωής, που να ανέπτυξε επιστήμη εκπληρώνοντας τις ίδιες απαιτήσεις που χρειάστηκε και ο άνθρωπος να εκπληρώσει;

Έλα Χέλυ, μπορείς και καλύτερα.

Μα εσύ είσαι που υποθέτεις ότι αυτό απαιτείται για να κάνει επιστήμη ο άνθρωπος. Εγώ σου λέω ότι δεν είναι δυνατόν να κάνεις επιστήμη χωρίς να είσαι εξερευνητής. Για να κάνεις ανακαλύψεις πρέπει να συμβαίνει ένα απ' τα δυο (ή και τα δυο): να είσαι περίεργος ή τυχερός. Δεν μπορείς όμως από τύχη να ανακαλύψεις όλα τα βήματα που χρειάζονται για να χτίσεις επιστήμη.

Εσύ είσαι που πρέπει να μου δείξεις έναν τρόπο να φτάσεις π.χ. να ανακαλύψεις την πυρηνική σχάση χωρίς το προαπαιτούμενο της περιέργειας/διερεύνησης. Ό,τι είδος κι αν είσαι.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 6th, 2016, 11:59 pm

Ζενίθεδρος έγραψε: Τι θα πει 10 εκατομμύρια χρόνια πιο προχωρημένος;
{...}

Θα πει ότι δεν κατάλαβες (δεν το ήξερα πως δεν θα) και πρέπει να το αναλύσω περισσότερο.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι μόνον στην διάρκεια του χρόνου, αλλά, κυρίως, στην πολιτισμική/τεχνολογική εξέλιξη.
Κάτι σαν "όπως θα είναι τεχνολογικά/πολιτισμικά ο άνθρωπος μετά από 10 εκατ. χρόνια".
Αφού αναφερόμαστε σε μορφές ζωής με αρκετά μεγάλη ευφυΐα, ώστε να ανταποκρίνονται στις "απαιτήσεις" μας για τεχνολογική και πολιτισμική εξέλιξη, όπως εμείς την αντιλαμβανόμαστε, και όχι σε κάτι κλειστό και στατικό όπως οι μέλισσες, δεν νομίζω να χρειάζεται να το αναλύω σε κάθε πρότασή μου.

Αυτό πάλι...
Ζενίθεδρος έγραψε: Εάν δεν υπάρχει η εξέλιξη της κοινωνίας, αυτό δηλαδή που μερικοί σαν εσένα θεωρούνε ανθρωπομορφισμό, ώστε αυτή η κοινωνία (αναπτυσσόμενη και εξού διογκούμενη) να βρεθεί στην ανάγκη να εξαπλωθεί και πέραν των συνόρων του πλανήτη όπου κατοικεί,...
...από που σου προέκυψε; Είπα εγώ κάπου πως η εξέλιξη μιας κοινωνίας είναι ανθρωπομορφισμός; Έγραψα σε κάποια σημείο πως η ανθρώπινη κοινωνία δεν πρέπει να εξελιχθεί ώστε να εξαπλωθεί πέραν των συνόρων του πλανήτη μας;

Αυτό που έγραψα, είναι πως η απαίτηση για να έχει εξελιχθεί ένας εξωγήινος υπερπολιτισμός πρέπει οπωσδήποτε να έχει πατήσει στα ίδια αχνάρια που έχει πατήσει ο δικός μας αυτό, ναι, ΕΙΝΑΙ ανθρωπομορφισμός.
Αφού ΔΕΝ γνωρίζεις ούτε ένα μόριο από έναν εξωγήινο υπερπολιτισμό, αφού δεν γνωρίζεις ΚΑΝ την μορφή, την σύσταση,
τις ανάγκες, την κατασκευή μιας εξωγήινης ευφυούς ζωής, είναι τουλάχιστον άτοπο να του αποδίδεις την ανάγκη να έχει περάσει από τα ίδια μονοπάτια της εξέλιξης του ανθρώπινου πολιτισμού.
Μόλις θα έρθουμε σε επαφή με κάποιον, τότε, και μόνον τότε, θα μάθουμε.
Οι "μαντεψιές" σε ένα τέτοιο, παντελώς άγνωστο θέμα, είναι για να έχουμε να λέμε.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » Δεκέμβριος 7th, 2016, 12:04 am

Δέλτα-Λοξ έγραψε:
Ζενίθεδρος έγραψε: Τι θα πει 10 εκατομμύρια χρόνια πιο προχωρημένος;
{...}

Θα πει ότι δεν κατάλαβες (δεν το ήξερα πως δεν θα) και πρέπει να το αναλύσω περισσότερο.
Φυσικά και δεν αναφέρομαι μόνον στην διάρκεια του χρόνου, αλλά, κυρίως, στην πολιτισμική/τεχνολογική εξέλιξη.
Κάτι σαν "όπως θα είναι τεχνολογικά/πολιτισμικά ο άνθρωπος μετά από 10 εκατ. χρόνια".
Αφού αναφερόμαστε σε μορφές ζωής με αρκετά μεγάλη ευφυΐα, ώστε να ανταποκρίνονται στις "απαιτήσεις" μας για τεχνολογική και πολιτισμική εξέλιξη, όπως εμείς την αντιλαμβανόμαστε, και όχι σε κάτι κλειστό και στατικό όπως οι μέλισσες, δεν νομίζω να χρειάζεται να το αναλύω σε κάθε πρότασή μου.

Απλά να επισημάνουμε ότι η εξέλιξη δεν είναι ούτε γραμμική, ούτε σίγουρο πως θα κινείται πάντα προς τα εμπρός.
Επίσης, μπορεί να γίνεται με απειροστά μικρά βήματα (όπως στην αρχαιότητα ή στο μεσαίωνα), ή και εκθετικά, όπως από τις αρχές του 20ου αιώνα μέχρι σήμερα.
Αλλά και πάλι, τίποτα δεν μας εγγυάται πως θα συνεχίσει να εξελίσσεται με εκθετικό τρόπο,
γιατί μπορεί να "κολλήσουμε" για δεκαετίες ή και περισσότερο, κάποια στιγμή, στα ίδια περίπου επίπεδα με τα σημερινά.
~nemo ruit nox~
Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 14329
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2009, 3:52 pm
Το μέλος Αίγαγρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 7th, 2016, 12:12 am

Hellegennes έγραψε: Μα εσύ είσαι που υποθέτεις ότι αυτό απαιτείται για να κάνει επιστήμη ο άνθρωπος.
Εγώ δεν υπέθεσα τίποτε! Εσύ κάνεις υποθέσεις για το πως πρέπει να έχει φτιάξε ιεπισ΄τημη ένας εξωγήινος πολιτισμός.

Hellegennes έγραψε: Εγώ σου λέω ότι δεν είναι δυνατόν να κάνεις επιστήμη χωρίς να είσαι εξερευνητής. Για να κάνεις ανακαλύψεις πρέπει να συμβαίνει ένα απ' τα δυο (ή και τα δυο): να είσαι περίεργος ή τυχερός. Δεν μπορείς όμως από τύχη να ανακαλύψεις όλα τα βήματα που χρειάζονται για να χτίσεις επιστήμη.
Δεν με ενδιαφέρει πως έφτιαξε επιστήμη ο άνθρωπος. Ούτε αν ο άνθρωπος χρειάζεται περιέργεια ή τύχη.
Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι το ότι δεν γνωρίζουμε το πως μπορεί να έχει φτιάξει επιστήμη ένας εξωγήινος πολιτισμός.
Και αυτό που λέω, και επιμένω, είναι το δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Δεν μπορούμε και τέλος.
Οι μαντεψιές με βάση το πως την έχει φτάξει ο άνθρωπος την επιστήμη, είναι ανθρωπομορφισμός.

Hellegennes έγραψε: Εσύ είσαι που πρέπει να μου δείξεις έναν τρόπο να φτάσεις π.χ. να ανακαλύψεις την πυρηνική σχάση χωρίς το προαπαιτούμενο της περιέργειας/διερεύνησης. Ό,τι είδος κι αν είσαι.
Το μπαλάκι όχι στην κερκίδα Χέλυ.
ΔΕΝ μ΄ενδιαφέρει πως μπορώ να ανακαλύψω την πυρηνική σχάση χωρίς περιέργεια. Δεν είναι αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι εσύ πρέπει να μου δείξεις έναν, μόνον έναν, εξωγήινο πολιτισμό που να έχει ανακαλύψει την πυρηνική σχάση ακριβώς όπως την ανεκάλυψε και ο άνθρωπος, ώστε να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου.
Και μόλις μου τον δείξεις, εγώ θα φάω το καπέλο μου... :smt003
ΕΣΥ καταθέτεις την θετική πρόσταση. Εγώ την αρνούμαι.
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 7th, 2016, 12:18 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

Δεν αντιφάσκει αυτό σε κάτι απο τα λεγόμενά μου. Να μαθηματικοποιήσεις κάτι που δεν το κατανοείς καθόλου ακούγεται οξύμωρο βέβαια αλλά τα μαθηματικά είναι κι αυτά μια άλλη γλώσσα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να εκφραστεί μια απορία μας.

Δεν είναι οξύμωρο. Τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο που μας βοηθάνε να βγάλουμε αποτελέσματα που μπορεί καν να μην καταλαβαίνουμε τι σημαίνουν, αλλά που μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε. Δεν είναι απαραίτητο να καταλαβαίνεις κάτι για να το αξιοποιήσεις. Π.χ. ο περισσότερος κόσμος δεν κατανοεί πώς δουλεύει ο υπολογιστής του για να κάνει όλες αυτές τις εργασίες που κάνει, αλλά δεν έχει πρόβλημα να τον χρησιμοποιήσει.

Τώρα, αν πεις "αντιλαμβανόμαστε μόνο εκείνα τα πράγματα που μας επιτρέπει ο εγκέφαλός μας να αντιληφθούμε", δημιουργείς απλώς μια ταυτοσημία.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 7th, 2016, 12:22 am

Αίγαγρος έγραψε: Απλά να επισημάνουμε ότι η εξέλιξη δεν είναι ούτε γραμμική, ούτε σίγουρο πως θα κινείται πάντα προς τα εμπρός.
Επίσης, μπορεί να γίνεται με απειροστά μικρά βήματα (όπως στην αρχαιότητα ή στο μεσαίωνα), ή και εκθετικά, όπως από τις αρχές του 20ου αιώνα μέχρι σήμερα.
Αλλά και πάλι, τίποτα δεν μας εγγυάται πως θα συνεχίσει να εξελίσσεται με εκθετικό τρόπο,
γιατί μπορεί να "κολλήσουμε" για δεκαετίες ή και περισσότερο, κάποια στιγμή, στα ίδια περίπου επίπεδα με τα σημερινά.

Δεκτόν, αλλά και πάλι έχουμε πρότυπο τον άνθρωπο.
Θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητο μια εξωγήινη μορφή ζωής, εντελώς διαφορετική από την δική μας, να είναι "υποχρεωμένη"
να έχει ακολουθήσει τα ίδια βήματα με τα δικά μας. Και αφού κάνουμε υποθέσεις, ας κάνω και εγώ μία.
Αν υπάρχει μια μορφή ζωής δομημένη σε ενέργεια και έχει ιδιαίτερα μεγάλη ευφυΐα.
Χρειάζεται, άραγε, να έχει χτίσει σπίτια για να μένει, να έχει φτιάξει αυτοκίνητα/αεροπλάνα για να μετακινείται στον πλανήτη της
και ένα σωρό άλλες επιστημονικές ανθρώπινες ανακαλύψεις; Χρειάζεται πιστόλια ή υδρογονοβόμβες; Τα καρότα της αρέσουν; :lol:
Από που κι ως που εμείς επιμένουμε πως οι εξωγήινες μορφές ζωής πρέπει να έχουν ακολουθήσει τα εξελικτικά μονοπάτια του ανθρώπου;
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες