Πλανήτης στο Άλφα του Κενταύρου!

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Πλανήτης στο Άλφα του Κενταύρου!

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 7th, 2016, 5:44 pm

Ρε, Δέλτα. Το να μην δέχεσαι ότι ένα πράγμα προαπαιτεί κάτι άλλο, σημαίνει ότι έχεις κάποια άλλη ιδέα για το τι άλλο μπορεί να προαπαιτεί. Το να το αρνείσαι δεν είναι επιχείρημα.

Κάθεσαι τώρα και αρνείσαι σαν παιδάκι μια πρόταση ζητώντας γεγονότα. Εσύ κάνεις σαν τον Σκάκο και τους συν αυτώ που λένε "δεν το παρατηρήσαμε με τα μάτια μας άρα δεν συνέβη".
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 55323
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 7th, 2016, 10:12 pm

Χέλη,
μ' αναγκάζεις να αιθάνομαι ότι μιλάω σε ένα κακομαθημένο παιδάκι.
Hellegennes έγραψε: Ρε, Δέλτα. Το να μην δέχεσαι ότι ένα πράγμα προαπαιτεί κάτι άλλο,
Στο προκείμενο θέμα, ούτε εσύ, ούτε κάποιος άλλος γνωρίζει ΠΟΙΟ είναι αυτό το προαπαιτούμενο.
Δεν έχεις το παραμικρό στοιχείο, δεν έχεις ούτε ένα δεδομένο, δεν έχεις το ελάχιστο ίχνος.
Αυτό που έχεις είναι η ανθρώπινη εξέλιξη, αλλά ο άνθρωπος ΔΕΝ είναι το μέτρο του Σύμπαντος.

Hellegennes έγραψε: σημαίνει ότι έχεις κάποια άλλη ιδέα για το τι άλλο μπορεί να προαπαιτεί. Το να το αρνείσαι δεν είναι επιχείρημα.
Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να προαπαιτεί, ακριβώς επειδή δεν έχω το ελάχιστο δεδομένο για να προβώ σε κάποια σύγκριση. ΔΕΝ αρνούμαι την εξέλιξη εξωγήινης μορφής και δεν φέρνω καμία άρνηση ως επιχείρημα. Να μην επιχειρείς συμπεράσματα που δεν προκύπτουν από τα γραφόμενά μου.
Αυτό που αρνούμαι, είναι η ex cathedra βεβαιότητα πως η εξέλιξη αυτή, έχει υποχρεωτικά ακολουθήσει τα χνάρια της ανθρώπινης.
Από την στιγμή που δεν έχεις το ελάχιστο δεδομένο, ούτε καν για την ύπαρξη εξωγήινης μορφής, το μόνο που κάνεις είναι να γίνεσαι παράδειγμα της παροιμίας "ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε".

Hellegennes έγραψε: ... Εσύ κάνεις σαν τον Σκάκο και τους συν αυτώ που λένε "δεν το παρατηρήσαμε με τα μάτια μας άρα δεν συνέβη".
Άλλη παροιμία; "Αυτά που σου λέω εγώ το πρωί, μου τα αντιγυρίζεις εσύ το βράδυ";
Λάθος. Ο skakos αυτό που κάνει είναι να κλείνει τα μάτια σε πολύ ισχυρές ενδείξεις (για να μην πω αποδείξεις) που υπάρχουν σε υποστήριξη της Θ.τ.Ε. Στοιχεία υπάρχουν, ενδείξεις δυνατές υπάρχουν. Ο skakos κάνει πως δεν τις βλέπει.
Εσύ κάνεις το αντίθετο. Σε μια απόλυτη απουσία, έστω και της μικρότερης ένδειξης, κατασκευάζεις ενδείξεις κατά παραγγελία,
για να καταλήξεις σε ένα υπερφίαλο συμπέρασμα, σαν ένα κακομαθημένο παιδί που δεν μπορεί να δεχθεί πως ο μπαμπάς του δεν είναι αστροναύτης.
Σε λίγο, θα ισχυριστείς πως οι εξωγήινοι έφτιαξαν και καράβια, ενώ δεν ξέρεις καν αν έχουν θάλασσα...

Hellegennes έγραψε: Κάθεσαι τώρα και αρνείσαι σαν παιδάκι μια πρόταση ζητώντας γεγονότα.
"Τιιιι τρέχει; έγινε κατολίσθηση κι έπεσα κάνας βράχος;" , που θα αναφωνούσε και ο Νιόνιος...
Ο ισχυρισμός/βεβαιότητα πως η εξέλιξη μιας εξωγήινης μορφής ζωής πρέπει υποχρεωτικά να έχει ακολουθήσει τα ανθρώπινα μονοπάτια, έγινε τώρα πρόταση;
Εντάξει, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Ξέρω ότι καταλαβαίνεις και ξέρω πως ξέρεις ότι ξέρω πως καταλαβαίνεις...
Δεν μπορώ να αρνηθώ την πιθανότητα η πρότασή σου να έχει αντίκρυσμα.
Μπορώ όμως άνετα να αρνηθώ την βεβαιότητά σου πως έτσι έχουν τα πράγματα. Διότι τέτοια βεβαιότητα δεν έχει αντίκρυσμα.
Και αυτή μου την άρνηση, δεν μπορείς να την καταρρίψεις όσο και αν χτυπιέσαι στο πάτωμα σαν κακομαθημένο.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 20696
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spiros252 » Δεκέμβριος 12th, 2016, 1:28 am

Δέλτα υπερβάλλεις. Ο Hellegennes σωστά αναφέρει πως η εξέλιξη σε νοήμονα όντα απαιτεί έμφυτες τάσεις περιέργειας, εξερεύνησης κ.λπ.

Όταν επιμένεις ότι δεν απαιτούνται σημαίνει πως έχεις άλλο τρόπο στο μυαλό σου. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να εξελίσσονται συσσωρεύοντας γνώση με διαλογισμό.. Δεν το αποκλείω αλλά αν υπάρχουν μάλλον θα είναι εξαίρεση.

Φέρεις όμως το βάρος να μας προτείνεις τρόπο εξέλιξης. Για ποιό λόγο να δεχτούμε σαν γενική αρχή ότι δεν απαιτούνται τέτοια στοιχεία; Και τί μπορεί να είναι αυτό που θα διαφοροποιούσε έναν εξωπλανήτη τόσο ώστε να έχει μία τέτοια εξελικτική πορεία;
Η παρουσία μας επιλέγει από 1 τεράστιο σύνολο
μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας
Αν & είμαστε μικροί, ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο
αυτό μας κάνει κύριους της δημιουργίας

Stephen Hawking
Spiros252
Fast poster

Δημοσ.: 4038
Εγγραφη: Μάιος 27th, 2013, 2:58 am
Το μέλος Spiros252, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Metranion » Δεκέμβριος 12th, 2016, 1:36 am

την νοημοσύνη σε ένα ον την αλλάζει το περιβάλλον που ζει, για κάτι το οποίο θα του χρησιμεύσει ή θα τον κρατήσει στην ζωή, μέσα σε εκατομμύρια ή και χιλιάδες χρόνια. Ο εγκέφαλος μας μέσα στα επόμενα χιλιάδες θα αυξηθεί, γιατί φυσικά θα χρειαζόμαστε περισσότερο αποθηκευτικό χώρο ή νευρώνες για να μπορέσουμε με τις τότε καταστάσεις να αντεπεξέλθουμε.
Είμαι Έλληνας, Ευρωπαίος, Αμερικανός, Καναδός και Αυστραλός μαζί.
Άβαταρ μέλους
Metranion
Fast poster

Δημοσ.: 4267
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2011, 11:35 pm
Τοποθεσια: maître des anions
Το μέλος Metranion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spiros252 » Δεκέμβριος 12th, 2016, 2:35 am

Την καθορίζουν όμως και τα γονίδιά του. Π.χ. δεν μπορούμε να φανταστούμε τί εξελικτική πορεία θα είχε ένα dna με 6 βάσεις.

Κι εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που έβαλα gps. Εκεί που θυμόμουν δύσκολες διαδρομές απέξω, τώρα δε θυμάμαι ούτε τις απλές. Και δε συγκρατώ καθόλου σημάδια, χρόνους, στροφές. Όπως πάμε ο εγκέφαλος θα τεμπελιάζει. Φαντάσου στη θέση του gps να έχεις ένα γκάτζετ που να σκέφτεται για σένα. Να συνδέεται σε έναν παγκόσμιο κβαντικό υπερυπολογιστή που θα μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία. Να του θέτεις τα προβλήματά σου και να σου προτείνει τις λύσεις άμεσα.

Stephen Hawking
Spiros252
Fast poster

Το μέλος Spiros252, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 12th, 2016, 2:42 am

Σπύρο, δεν προσπαθώ να υπερβάλλω. Κάθε άλλο (κάνει και ρίμα) :lol:
Εγώ προσπαθώ να εκμαιεύσω πόθεν τεκμαίρεται αυτό το "σωστά".
Spiros252 έγραψε: Δέλτα υπερβάλλεις. Ο Hellegennes σωστά αναφέρει πως η εξέλιξη σε νοήμονα όντα απαιτεί έμφυτες τάσεις περιέργειας, εξερεύνησης κ.λπ.
Για πες μου λοιπόν. Από που βγαίνει αυτό το σωστά, το οποίον κατατίθεται με την αξίωση ενός συμπαντικού νόμου;
Από τις ενδελεχείς μελέτες όλων των εξωγήινων μορφών ζωής που έχουμε συναντήσει; Από τα δείγματα των εξωγηΐνων πολιτισμών που συναντήσαμε σε διάφορους πλανήτες; Δεν κοροϊδεύω. Απλώς προσπαθώ να δείξω το ex cathedra συμπέρασμα στο οποίο καταλήγετε.
Και το οποίο βγαίνει μόνον από την μελέτη του ενός και μόνου πολιτισμού που έχουμε στην διάθεσή μας για μελέτη. Του ανθρώπινου.
Ε, αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του ανθρωπομορφισμού, δώσε μου εσύ έναν καλύτερο.

Spiros252 έγραψε: Όταν επιμένεις ότι δεν απαιτούνται σημαίνει πως έχεις άλλο τρόπο στο μυαλό σου. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να εξελίσσονται συσσωρεύοντας γνώση με διαλογισμό.. Δεν το αποκλείω αλλά αν υπάρχουν μάλλον θα είναι εξαίρεση.
Άλλη μια παράκληση. Προς εσένα αυτήν την φορά. Να μην αλλοιώνετε τα λόγια μου, έστω και άθελά σας.
Δεν έχω γράψει ΠΟΥΘΕΝΑ πως δεν απαιτούνται οι "προϋποθέσεις" που θέτει ο Χέλης.
Αυτό που έχω γράψει, συνοπτικά, είναι το ότι:
"Δεν γνωρίζουμε αν τα απαιτούμενα που χρειάστηκαν για την ανθρώπινη εξέλιξη, ισχύουν και για μια εξωγήινη μορφή ζωής".

Spiros252 έγραψε: Φέρεις όμως το βάρος να μας προτείνεις τρόπο εξέλιξης. Για ποιό λόγο να δεχτούμε σαν γενική αρχή ότι δεν απαιτούνται τέτοια στοιχεία; Και τί μπορεί να είναι αυτό που θα διαφοροποιούσε έναν εξωπλανήτη τόσο ώστε να έχει μία τέτοια εξελικτική πορεία;
Πέραν του ότι έχω γράψει κάνα δυο φορές πως:
"δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω καθώς δεν έχω μελετήσει ούτε ένα μόριο από μια εξωγήινης μορφής ζωή",
γιατί Σπύρο μου πρέπει να φέρω εγώ το βάρος μιας τέτοιας πρότασης; Εγώ δεν έχω πρόταση. Εγώ ζητώ τεκμηρίωση της δική σας βεβαιότητας. Διότι μιλάτε περί "βεβαιότητας". Ε, αφού είστε τόσο "βέβαιοι", πρέπει κάπου, και ΕΚΤΟΣ ανθρώπου, να έχετε στηρίξει αυτήν την "βεβαιότητα". Διότι η εξέλιξη της ευφυούς ζωης πάνω στην Γη, ΔΕΝ είναι Συμπαντικός νόμος. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάποια νεότερη ανακάλυψη.

Επαναλαμβάνω λοιπόν, ότι πιθανόν να ισχύουν οι "απαιτήσεις" που προβάλλετε.
Αλλά αυτό δεν το γνωρίζετε, απλά το υποθέτετε, καθώς δεν έχετε γνωρίσει ούτε ένα μόριο από έναν εξωγήινο υπερπολιτισμό και
αφού δεν γνωρίζετε καν την μορφή, την σύσταση, τις ανάγκες και τις συνθήκες δημιουργίας μιας εξωγήινης ευφυούς ζωής.
Παρ' όλ' αυτά, καταθέτετε την υπόθεση σας (υπόθεση είναι Σπύρο, ΥΠΟΘΕΣΗ και τίποτε άλλο!) με τέτοιο "στόμφο" (επίτρεψέ μου την λέξη), λες και είναι ο άνθρωπος το μέτρο του Σύμπαντος και ότι έχει ισχύσει γι' αυτόν, ισχύει και σε κάθε ευφυή μορφή ζωής σε όλο το Σύμπαν!

Άλλο είναι να συζητήσουμε την πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο, και άλλο είναι να θέλεις να αρχίσουμε την συζήτηση, αποδεχόμενοι την "υπόθεσή" σας ως μία Συμπαντική αρχή.
Είναι ακριβώς το ίδιο, όσο και αν αυτό κακοφαίνεται σε κάποιους, να θέλετε να αρχίσουμε μία συζήτηση για την πιθανότητα ύπαρξης ενός θεού, αλλά να θέλετε να ξεκινήσουμε την συζήτηση αποδεχόμενοι πως αυτός ο θεός υπάρχει.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 12th, 2016, 2:46 am

Spiros252 έγραψε: Την καθορίζουν όμως και τα γονίδιά του. Π.χ. δεν μπορούμε να φανταστούμε τί εξελικτική πορεία θα είχε ένα dna με 6 βάσεις.
{...}

Α ρε Σπύρο! :lol:
Από την μια δεν μπορούμε να φανταστούμε καν τι εξελικτική πορεία θα είχε ένα DNA με 6 βάσεις (και έχεις απόλυτο δίκιο),
αλλά από την άλλη "ξέρουμε" πως πρέπει να έχει εξελιχθεί μια ευφυής εξωγήινη μορφή ζωής!
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 12th, 2016, 3:15 am

Δέλτα-Λοξ έγραψε: Χέλη,
μ' αναγκάζεις να αιθάνομαι ότι μιλάω σε ένα κακομαθημένο παιδάκι.

Δέλτα, εσύ κάνεις σαν κακομαθημένο παιδάκι. Σταμάτα να επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα και άνοιξε τα μάτια σου και διάβασε τι γράφω:

ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα ότι έστω και ένας εξωγήινος πολιτισμός θα πρέπει να έχει ακολουθήσει την ίδια εξέλιξη με τους ανθρώπους. Αυτό είναι δικός σου αχυράνθρωπος γιατί δεν εννοείς να καταλάβεις ότι δεν μιλάμε για εξελικτικό μονοπάτι αλλά για λογική συνεπαγωγή.

Αυτή η λογική συνεπαγωγή λέει η επιστήμη ειναι ένα σύστημα αξιών που βασίζεται στην εξερεύνηση, την ανακάλυψη και την μετάδοση της γνώσης. Για να ανακαλύψεις κάτι πρέπει να έχεις περιέργεια και δίψα για μάθηση και για να το μεταδόσεις πρέπει να είσαι κοινωνικό είδος. Αυτά είναι μαθηματικά προαπαιτούμενα της ύπαρξης επιστήμης, όχι μια από τις πιθανές πορείες. Είναι τόσο προαπαιτούμενα για την ύπαρξη επιστήμης όσο προαπαιτούμενο είναι ότι για να υπάρχει αντίδραση πρέπει να υπάρχει και δράση. Δεν υπάρχει κάτι για να αποδεχτείς ή να μην αποδεχτείς.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 12th, 2016, 3:42 am

Δέλτα-Λοξ έγραψε: Για πες μου λοιπόν. Από που βγαίνει αυτό το σωστά, το οποίον κατατίθεται με την αξίωση ενός συμπαντικού νόμου;
Από τις ενδελεχείς μελέτες όλων των εξωγήινων μορφών ζωής που έχουμε συναντήσει; Από τα δείγματα των εξωγηΐνων πολιτισμών που συναντήσαμε σε διάφορους πλανήτες; Δεν κοροϊδεύω. Απλώς προσπαθώ να δείξω το ex cathedra συμπέρασμα στο οποίο καταλήγετε.
Και το οποίο βγαίνει μόνον από την μελέτη του ενός και μόνου πολιτισμού που έχουμε στην διάθεσή μας για μελέτη. Του ανθρώπινου.
Ε, αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του ανθρωπομορφισμού, δώσε μου εσύ έναν καλύτερο.

Όχι μόνο δεν είναι αυτός ο ορισμός του ανθρωπομορφισμού, αλλά δεν έχει καμμιά απολύτως σχέση με αυτό που συζητάμε. Ανθρωπομορφισμός είναι να προβάλλεις ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε κάτι μη ανθρώπινο. Η επιστήμη δεν είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό ούτε η γνώση ούτε η εξερεύνηση. Το ένα είναι σετ αξιών, το άλλο είναι δεδομένο και το παράλλο είναι πράξη.

Ανθρωπομορφισμός στην περίπτωσή μας είναι να πεις ότι οι εξωγήινοι πρέπει να επικοινωνούν με ήχους ή να έχουν βυζιά ή να τους ενδιαφέρει η τέχνη ή να έχουν ιμπεριαλιστικές τάσεις.

Αυτό το "σωστά" δεν προκύπτει από μελέτη καμμιάς μορφής ζωής, προκύπτει από ανάλυση της πράξης. Η εξερεύνηση είναι μια πράξη. Η ανακάλυψη είναι πράξη. Δεν είναι χαρακτηριστικά και το τι συνεπάγονται οι έννοιες αυτές δεν έχει καμμία σχέση με μελέτη του ανθρώπινου πολιτισμού. Διαπράττεις ατόπημα εδώ, υιοθετώντας την άποψη ότι τα προαπαιτούμενα της επιστήμης βασίζονται στην μελέτη της γήινης ζωής. Από πουθενά δεν προκύπτει αυτό.

Το κύριο επιχείρημά σου είναι καθαρά θρησκευτικό, διότι είναι μη διαψεύσιμο. Όχι μόνο ζητάς για απόδειξη μιας λογικής συνεπαγωγής ένα παράδειγμα που δεν υπάρχει (γνωστός εξωγήινος πολιτισμός) και που δεν απαιτείται για να στηριχτεί η πρόταση, αλλά δεν φέρνεις και καμμιά αντιπρόταση, επικαλούμενος και πάλι την ανυπαρξία εξωγήινου πολιτισμού. Η αντίρρησή σου είναι μη διαψεύσιμη. Δεν γίνεται με βάση τις απαιτήσεις που θέτεις να αποδειχτει ότι έχεις άδικο και δεν γίνεται να αποδείξεις εσύ ότι έχεις δίκιο. Αυτο είναι θρησκευτικό επιχείρημα.

Αντιθέτως, αυτό που λέω εγώ είναι μια χαρά διαψεύσιμο. Μάλιστα σου ζητάω να το διαψεύσεις και αρνείσαι έστω και να προσπαθήσεις, νομίζοντας ότι απαιτείται υπαρκτό παράδειγμα.

Περιττό να πω ότι δεν δουλεύει έτσι η επιστήμη. Η βασική διαφορά μιας επιστημονικής θεωρίας που αποκτά αποδοχή με μια που δεν αποκτά, είναι ότι δεν εξηγεί απλώς ένα φαινόμενο ή μια κατάσταση, αλλά κάνει και προβλέψεις. Δεν περίμεναν οι θεωρητικοί φυσικοί να φτιαχτούν επιταχυντές σωματιδίων για να δημιουργήσουν μαθηματικά μοντέλα που περιείχαν σωματίδια με ιδιότητες και χαρακτηριστικά που δεν είχαν παρατηρήσει πουθενά.

Όπως καταλαβαίνεις, η μη ύπαρξη εξωγήινου πολιτισμού για να αντλήσεις παράδειγμα είναι υπεκφυγή. Αν έχεις να προτείνεις εναλλακτικούς τρόπους ανάπτυξης επιστήμης, δεν χρειάζεται να τους βρεις έτοιμους σε κάποια γωνιά του γαλαξία. Θα πρέπει να μπορείς να τους φανταστείς, γιατί πρέπει να έχουν λογική βάση.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Metranion » Δεκέμβριος 12th, 2016, 4:59 am

Spiros252 έγραψε: Την καθορίζουν όμως και τα γονίδιά του. Π.χ. δεν μπορούμε να φανταστούμε τί εξελικτική πορεία θα είχε ένα dna με 6 βάσεις.

Κι εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που έβαλα gps. Εκεί που θυμόμουν δύσκολες διαδρομές απέξω, τώρα δε θυμάμαι ούτε τις απλές. Και δε συγκρατώ καθόλου σημάδια, χρόνους, στροφές. Όπως πάμε ο εγκέφαλος θα τεμπελιάζει. Φαντάσου στη θέση του gps να έχεις ένα γκάτζετ που να σκέφτεται για σένα. Να συνδέεται σε έναν παγκόσμιο κβαντικό υπερυπολογιστή που θα μπορεί να σου δώσει οποιαδήποτε πληροφορία. Να του θέτεις τα προβλήματά σου και να σου προτείνει τις λύσεις άμεσα.

τα γονίδια τροποποιούνται ανάλογα στο περιβάλλον που ζει, έχουν βρει διάφορα είδη ζώων του ίδιου είδους που για κάποιο λόγο είχαν διαφορές πχ πουλιά στα ράμφη, ποντίκια στο χρώμα του τριχώματός τους, που για κάποιο λόγο τους χρησιμεύει.
Είμαι Έλληνας, Ευρωπαίος, Αμερικανός, Καναδός και Αυστραλός μαζί.
Άβαταρ μέλους
Metranion
Fast poster

Δημοσ.: 4267
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2011, 11:35 pm
Τοποθεσια: maître des anions
Το μέλος Metranion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spiros252 » Δεκέμβριος 12th, 2016, 10:23 am

Δεν διαφωνώ Metranion αλλά μπορεί σε άλλους κόσμους, άλλα είδη να έχουν αναπτύξει εντελώς διαφορετικές ικανότητες. Π.χ. να πλοηγούνται όπως τα πουλιά "βλέποντας" τις μαγνητικές γραμμές.

Stephen Hawking
Spiros252
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 12th, 2016, 12:30 pm

Χέλη,
άρες μάρες κουκουνάρες.
Ανθρωπομορφισμός είναι να προβάλλεις ανθρώπινα χαρακτηριστικά σε κάτι μη ανθρώπινο.
Πολύ βολικά σου διέφυγε και η λέξη ιδιότητες. Και αυτό ακριβώς κάνεις. Προβάλλεις ανθρωπινες ιδιότητες σε κάτι μη ανθρώπινο.
Ανθρωπομορφισμός στην περίπτωσή μας είναι να πεις ότι οι εξωγήινοι πρέπει να επικοινωνούν με ήχους ή να έχουν βυζιά ή να τους ενδιαφέρει η τέχνη ή να έχουν ιμπεριαλιστικές τάσεις.
Πολύ βολικά "ξέχασες" να αναφέρεις τις ανθρώπινες ιδιότητες που προέβαλες σε μια εξωγήινη μορφή ζωής, όπως: περιέργεια και δίψα για μάθηση, επιθυμία για διάδοση της γνώσης, κοινωνικό είδος, κ.λπ.
Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.
Το κύριο επιχείρημά σου είναι καθαρά θρησκευτικό
Το επιχείρημά μου ΔΕΝ είναι αυτό. Ούτε η αντίρρησή μου είναι τέτοιου είδους. Αυτή (η αντίρρηση) έγκειται στην βεβαιότητα την οποία εκφράζεις, ενώ αυτή δεν συνεπάγεται από πουθενά. Γι΄αυτό και έγραψα ότι δεν έχεις ούτε ένα παράδειγμα για να την στηρίξεις. Οπότε η βεβαιότητά σου δεν είνα παρά μια απλή υπόθεση. ΥΠΟΘΕΣΗ Χέλη και τίποτε άλλο. Καταλαβάινω πως σου είναι δύσκολο να "υποβιβάσεις" τον στόμφο της βεβαιότητας σε μια απλή υπόθεση, αλλά τι να κάνουμε;
Παρουσιάζεις την ίδια "βεβαιότητα" και με τον ίδιο στόμφο, με την οποία τοποθετείται και ένας ενθεοταλιμπάν: "Υπάρχει Θεός".
Και αυτός δεν μπορεί να διαχωρίσει την υπόθεση από την βεβαιότητα.

Το κύριο επιχείρημά σου είναι καθαρά θρησκευτικό, διότι είναι μη διαψεύσιμο. Όχι μόνο ζητάς για απόδειξη μιας λογικής συνεπαγωγής ένα παράδειγμα που δεν υπάρχει (γνωστός εξωγήινος πολιτισμός) και που δεν απαιτείται για να στηριχτεί η πρόταση, αλλά δεν φέρνεις και καμμιά αντιπρόταση, επικαλούμενος και πάλι την ανυπαρξία εξωγήινου πολιτισμού. Η αντίρρησή σου είναι μη διαψεύσιμη. Δεν γίνεται με βάση τις απαιτήσεις που θέτεις να αποδειχτει ότι έχεις άδικο και δεν γίνεται να αποδείξεις εσύ ότι έχεις δίκιο. Αυτο είναι θρησκευτικό επιχείρημα.
Δεν κατάλαβα ρε συ Χέλη. Καταθέτεις θεωρία και την υποβάλλεις στην βάσανο της αρχής της διαψευσιμότητας; Την έχεις δημοσιεύσει πουθενά; Μην τρελαθούμε κι όλας!
Για δοκίμασε να δεις τι όμορφα που παρουσιάζεσαι εσύ να έχεις τις απαιτήσεις ενός ένθεου, που απαιτεί πρώτα να αποδεχθούμε την ύπαρξη του θεού και μετά να συζητήσουμε την πιθανότητα ύπαρξής του! Το ίδιο κάνεις. Απαιτείς πρώτα να αποδεχθούμε πως η υπόθεσή σου είναι πραγματικότητα και μετά να συζητήσουμε.
Εγώ δεν κατέθεσα καμία υπόθεση ώστε να προσπαθείς να ελιχθείς με την αρχή της διαψευσιμότητας. Εγώ κατέθεσα αντίρρηση και αυτή έγκειται στο ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε μετά βεβαιότητας αυτό που ισχυρίζεσαι ως νομοτέλεια του Σύμπαντος.
Να ΜΗΝ αλλοιώνεις τα λόγια μου σε παρακαλώ. Εσύ είσαι που παρουσιάζεσαι λαύρος και βέβαιος για την άποψή σου.

Και συνεχίζεις με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό και την ίδια τακτική του skakos, όταν απαιτεί να του πούμε την πρώτη αρχή...
Όπως καταλαβαίνεις, η μη ύπαρξη εξωγήινου πολιτισμού για να αντλήσεις παράδειγμα είναι υπεκφυγή. Αν έχεις να προτείνεις εναλλακτικούς τρόπους ανάπτυξης επιστήμης, δεν χρειάζεται να τους βρεις έτοιμους σε κάποια γωνιά του γαλαξία. Θα πρέπει να μπορείς να τους φανταστείς, γιατί πρέπει να έχουν λογική βάση.
...και αυτός αρνειται να αποδεχθεί ως απάντηση το: "δεν γνωρίζω, δεν ξέρω".
Θα μπορούσα να αρχίσω το μπλα μπλα και να γράψω πως:
Κάποια εξελιγμένη μορφή ζωής, στην πορεία της εξέλιξής της, θα μπορούσε να έχει διασταυρωθεί με ανθρώπινα μονοπάτια, να έχει πολλές ομοιότητες, να έχει αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα, να έχει κάνει παρόμοιες ανακαλύψεις, να περιλαμβάνει στην εξέλιξή της στάδια και μορφές κοινωνίας παρόμοιες με τις δικές μας, να έχει περάσει από παρόμοιες τεχνογνωσίες και ένα σωρό άλλα.
Προτιμώ όμως το πιο τίμιο "δεν γνωρίζω", αντί τον στόμφο της βεβαιότητας που δεν πηγάζει από πουθενά, ει μη μόνον από
το ξεχείλωμα του ανθρωπομορφισμού, τον όποιον τον κόβεις και τον ράβεις στα μέτρα σου, για να τον παρουσιάσεις ως "επιστημονικό προαπαιτούμενο". Μπούρδες. Υποθέσεις και μαντεψιές κάνεις.

Ο Σπύρος έγραψε κάτι για ένα DNA με 6 βάσεις. Καλό παράδειγμα. Εδώ δεν μπορούμε καν να φανταστούμε έστω, τι είδους εξέλιξη
θα μπορούσε να έχει ακολουθήσει μια τέτοια ευφυής ζωή που βασίζεται σε ένα πολύ πιο πολύπλοκο DNA από το δικό μας, και εσύ έχεις καθορίσει κι όλας τα "προαπαιτούμενα" μια τέτοιας εξέλιξης...
Εν κατακλείδι, το τι νομίζεις, τι πιστεύεις και το τι θεωρείς εσύ πως οφείλει να συμβαίνει, σε πολιτισμικό/τεχνολογικό επίπεδο εξέλιξης μιας ευφυούς εξωγήινης μορφής ζωής, δεν είναι "αξίας σημαντικό" και παραμένει στις υποθέσεις.
Και, αναφορικά με την ύπαρξη ευφυούς εξωγήινης ζωής, ο Νταίνικεν έκανε περισσότερες...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Δεκέμβριος 12th, 2016, 1:34 pm

Δέλτα-Λοξ έγραψε:
Πολύ βολικά "ξέχασες" να αναφέρεις τις ανθρώπινες ιδιότητες που προέβαλες σε μια εξωγήινη μορφή ζωής, όπως: περιέργεια και δίψα για μάθηση, επιθυμία για διάδοση της γνώσης, κοινωνικό είδος, κ.λπ.

από τη στιγμή που μπορούν να οριστούν χωρίς αναφορά σε συγκεκριμένο βιολογικό είδος, γιατί είναι ειδικά ανθρώπινες;

η έννοια της γνώσης, της επιθυμίας κοκ, μπορεί να περιγραφεί καθαρά με αφηρημένους όρους, στα πλαίσια "μαθηματικών" συστημάτων. ομοίως, κοινωνικές συμπεριφορές να οριστούν σε μαθηματικά μοντέλα κοινωνιών κοκ.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 30668
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 12th, 2016, 2:30 pm

Δέλτα, πολύ μπλα-μπλα για να μην παραδεχτείς αυτό ακριβώς που γράφει ο Κουρκούας παραπάνω. Βαφτίζεις ανθρώπινες ιδιότητες κάτι που απλά τυχαίνει να περιγράφει και το ανθρώπινο είδος, αλλά δεν είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό. Είναι έννοιες. Κατάλαβέ το. Η περιέργεια είναι τόσο ανθρώπινη ιδιότητα όσο είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό ο εγκέφαλος ή τα κύτταρα.

Έχεις πορωθεί τόσο να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο, προβάλλοντας το ψευδοεπιχείρημα "είναι τίμιο να λες πως δεν ξέρεις", που παρεμπιπτόντως είναι και το επιχείρημα των θρησκευόμενων για τις βουλές του κυρίου και τα κακά που συμβαίνουν στον κόσμο, που ορίζεις όλες τις έννοιες καταπώς σε βολεύει. Όχι, δεν είναι τίμιο να λες πως δεν ξέρεις, είναι το ακριβώς αντίθετο. Τίμιο είναι στην περίπτωση που δεν υπάρχει καμμιά διαψεύσιμη πρόταση, στην περίπτωση που αρνείσαι κάτι που είναι ντε φάκτο και κατόπιν αρνείσαι να φέρεις αντιπρόταση, είναι το αντίθετο του τίμιου.

Η ύπαρξη επιστήμης απαιτεί περιέργεια και κοινωνικότητα. Είναι ντε φάκτο απαιτήσεις, όχι απαιτήσεις βασισμένες στην συμπεριφορά ενός είδους. Και σαν πρόταση είναι διαψεύσιμη. Δεν χρειάζεται να είναι θεωρία και να κατατεθεί κάπου. Τι σαχλαμάρες είναι αυτές; Η αρχή της διαψευσιμότητας διέπει κάθε λογικά επαληθεύσιμη πρόταση. Αν κάτι είναι μη διαψεύσιμο, το ελάχιστο που μπορούμε να πούμε γι' αυτό είναι ότι πρόκειται για πρόταση που δεν έχει χρησιμότητα.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την ίδια την επιστήμη σαν έννοια. Προσπαθείς να πείσεις ότι η περιέργεια και η κοινωνικότητα είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά, που δεν είναι, αλλά την ίδια την ύπαρξη επιστήμης δεν την κρίνεις σαν ανθρώπινο χαρακτηριστικό (που στην τελική είμαστε το μόνο είδος στον πλανήτη που έχει επιστήμη, κάνει ανακαλύψεις και εφευρέσεις).

Τι άλλο να πω; Ας πω μόνον αυτό: Η επιστήμη εν πολλοίς βασίζεται στην πειραματική απόδειξη θεωριών. Ο Βενιαμίν Φραγκλίνος έκανε το περίφημο πείραμά του με τον χαρταετό για να αποδείξει ότι ο κεραυνός έχει ηλεκτρική φύση. Ανεβάζοντας τον χαρταετό του ψηλά και κρεμόντας ένα κλειδί κάτω, έπιασε το κλειδί και αισθάνθηκε το φορτίο της ηλεκτρισμένης ατμόσφαιρας (δεν έπεσε κεραυνός πάνω στον χαρταετό). Αυτή είναι μια κίνηση που προκύπτει καθαρά από περιέργεια. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να κάνεις αυτήν την ανακάλυψη, πλην του να δεχτούμε την ύπαρξη θεοτήτων που κάνουν ανακαλύψεις κάνοντας level up, όπως στα RPG. Ορίστε, κατέθεσα μια εναλλακτική πρόταση στην περιέργεια. Μπορείς κι εσύ. Πού ξέρεις, μπορεί και να συμβαίνει κάπου στο σύμπαν. Ένα είδος τρώει το χόρτο της γνώσης και του έρχονται ιδέες και θεωρήματα.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Δεκέμβριος 12th, 2016, 7:02 pm

Hellegennes έγραψε:
Η ύπαρξη επιστήμης απαιτεί περιέργεια και κοινωνικότητα.

Υπο την προυπόθεση ότι μιλάμε για εξωγήινα όντα παρόμοιας βιολογίας και ευφυίας με το ανθρώπινο είδος. Η ύπαρξη επιστήμης είναι έννοια του ανθρώπου.
Παίρνω την θέση του Δέλτα διότι σε περίπτωση που έχουμε όντα πολύ μεγαλύτερης ευφυίας απο τον άνθρωπο η έννοια της επιστήμης εκεί μπορεί να είναι και άχρηστη.
Δεν ξέρουμε καν τι είναι αυτή η εξωγήινη ζωή, δεν ξέρουμε καν αν έχει την ίδια κλίμακα με εμάς. Ποιος μας λέει ότι δεν είμαστε απλώς κάποια βακτηρίδια του εντέρου ενός εξωγήινου πλάσματος............; Μπορεί αυτό που χρειάζεσαι εσύ εξισώσεις, τηλεσκόπια, θεωρίες και πειράματα για να καταλάβεις τι συμβαίνει γύρω σου ένα άλλο πλάσμα να το βλέπει με την μία με τόσο φυσικό τρόπο όπως αναπνέει ή κινείται....
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 10803
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες