Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στην Αμερική uspto. gov

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες

Re: Δίπλωμα ευρεσιτεχνίας στην Αμερική uspto. gov

Δημοσίευσηαπό Pedro » Ιανουάριος 5th, 2017, 5:47 pm

Μιστερ σισμικ να κάνω και εγω με την σειρά μου μια ερώτηση.

Αυτη η βίδα και γενικά η θεωριά σου λειτουργεί και σε ουρανοξύστες,για παραδειγμα 350 μέτρων?

Επίσης αφου οι γνωστοι σε ολους μας ιαπωνες αντιμετωπιζουν εδω κ πολλα χρονια το προβλημα με τον σεισμό πως και δεν έχουν σκεφτεί κάτι αντίστοιχο? Θεωρώ πως έχουν τοπ επιστήμονες και υπολογιστες.

Πάντως σε αντίθεση με την δικη σου θεωριά,δίχως να έχω ασχοληθεί πολύ επι του θελματος,έχω παρατηρήσει πως οι επιστήμονες χτίζουν τα κτήρια,ειδικά στη ιαπωνια, χωρίς να βιδώνουν,κολλ'ανε στο έδαφος,διότι σε συγκεκριμένα ρίχτερ με ψιλο σταθερη ταλαντευση το κτηριο μετα απο τον σεισμο παραμενει εκεί.

Υγ. Συγγνωμη που δεν μιλαώ με όρους και τα συναφή. Συγχωρέστε την άγνοια μου. Άλλωστε δεν ειδλα να το καλνεος ούτε εσυ ;)

Sent from my iPad using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Pedro
New poster

Δημοσ.: 284
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2015, 4:18 pm
Το μέλος Pedro, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 5th, 2017, 5:50 pm

seismic 1 έγραψε:] Αν μέσα σε ένα σπίτι διαμοιράσεις αυτά τα υποστυλώματα του σχήματος και τα βιδώσεις με το έδαφος στα άκρα τους στα σημεία που έχουν τους κύκλους

Δεν φαίνεται στο σχέδιο ποιός τύπος υποστηλώματος τοποθετείται σε κάθε κύκλο. Πχ το σταυροειδές υποστήλωμα που μπαίνει;
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 11074
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 5th, 2017, 5:59 pm

Μιστερ σισμικ να κάνω και εγω με την σειρά μου μια ερώτηση.

Αυτη η βίδα και γενικά η θεωριά σου λειτουργεί και σε ουρανοξύστες,για παραδειγμα 350 μέτρων?
Φυσικά κατά κύριο λόγο τοποθετείται σε ουρανοξύστες.
Τοποθετείτε σε όλα τα δομικά έργα υπό κατασκευή αλλά και το μόνο που τοποθετείτε και σε υφιστάμενα.
Επίσης αφου οι γνωστοι σε ολους μας ιαπωνες αντιμετωπιζουν εδω κ πολλα χρονια το προβλημα με τον σεισμό πως και δεν έχουν σκεφτεί κάτι αντίστοιχο? Θεωρώ πως έχουν τοπ επιστήμονες και υπολογιστες.
Είναι θέμα να τύχει να σου κάνει κλίκ...
Μια μέρα έβλεπα στην τηλεόραση ένα ντοκιμαντέρ στο οποίο ο μηχανικός που είχε σχεδιάσει τον πύργο της Ταιβάν είχε πάει
στην Κίνα για να μελετήσει γιατί οι παγόδες δεν παρουσίαζαν σοβαρές ζημιές σε μεγάλους σεισμούς όταν οι υπόλοιπες κατασκευές κατέρρεαν. Παρατήρησε ότι η αιτία ήταν ένας κορμός δένδρου σαν κατακόρυφος δοκός ο οποίος διαπερνούσε στο κέντρο τους πέντε κατά τα άλλα ασύνδετους ξύλινους ορόφους. Αυτός ο κορμός ήταν η αιτία η οποία δεν άφηνε τους ορόφους να έχουν διαφορά φάσης κατά το λίκνισμα της κατασκευής οπότε διατηρούσε μία ομοιόμορφη κατακόρυφη ταλάντωση χωρίς πολλές παραμορφώσεις. Την ώρα που έβλεπα αυτό το ντοκιμαντέρ το μάτι μου καρφώθηκε πάνω στην συντιέρα αυτήν που φέρει μία στρογγυλή βάση και ένα στέλεχος στο κέντρο για να δέχεται τα CD. Σκέφτηκα... αν αυτό το στέλεχος ήταν το φρεάτιο του ανσασέρ και η στρογγυλή βάση ήταν η κοιτόστρωση και τα CD οι όροφοι και βιδώναμε το φρεάτιο με το έδαφος τότε θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και από ότι είχαν οι παγόδες. .Ετσι μου μπήκε η ιδέα στο κεφάλι... Το ίδιο έπαθε και ένας Πόντιος επιστήμονας ... του καρφώθηκε μια ιδέα στο κεφάλι και πέθανε :smt005
Και στο τέλος έκανα αυτή την συντιέρα. https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU
Πάντως σε αντίθεση με την δικη σου θεωριά,δίχως να έχω ασχοληθεί πολύ επι του θελματος,έχω παρατηρήσει πως οι επιστήμονες χτίζουν τα κτήρια,ειδικά στη ιαπωνια, χωρίς να βιδώνουν,κολλ'ανε στο έδαφος,διότι σε συγκεκριμένα ρίχτερ με ψιλο σταθερη ταλαντευση το κτηριο μετα απο τον σεισμο παραμενει εκεί.

Υγ. Συγγνωμη που δεν μιλαώ με όρους και τα συναφή. Συγχωρέστε την άγνοια μου. Άλλωστε δεν ειδλα να το καλνεος ούτε εσυ

Δεν τα βιδώνουν γιατί δεν το είχα εφεύρει.
Μία μεγάλη εφεύρεση είναι σαν το μικρό παιδί που μεγαλώνει τις γνώσεις του μέρα με την μέρα
seismic 1
Fast poster

Δημοσ.: 2445
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2009, 6:58 pm
Τοποθεσια: ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 5th, 2017, 6:08 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε:
seismic 1 έγραψε:] Αν μέσα σε ένα σπίτι διαμοιράσεις αυτά τα υποστυλώματα του σχήματος και τα βιδώσεις με το έδαφος στα άκρα τους στα σημεία που έχουν τους κύκλους

Δεν φαίνεται στο σχέδιο ποιός τύπος υποστηλώματος τοποθετείται σε κάθε κύκλο. Πχ το σταυροειδές υποστήλωμα που μπαίνει;

Το σταυροειδές υποστύλωμα αποτελεί την συμβολή τεσσάρων τοίχων που συναντιόνται σταυροειδώς. Βασικά όταν σχεδιάσεις το αρχιτεκτονικό σχέδιο μετά όπου υπάρχει συμβολή δύο τριών ή τεσσάρων τοίχων τοποθετείς την ανάλογη κολόνα. Δηλαδή αυτά τα υποστυλώματα είναι τοίχοι οι οποίοι όταν σουβαντιστούν δεν φαίνονται ότι υπάρχουν διότι συνδυάζονται με την τοιχοποιία
Μία μεγάλη εφεύρεση είναι σαν το μικρό παιδί που μεγαλώνει τις γνώσεις του μέρα με την μέρα
seismic 1
Fast poster

Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 5th, 2017, 7:46 pm

seismic 1 έγραψε:
BaKXOS_Lysios έγραψε:

Το σταυροειδές υποστύλωμα αποτελεί την συμβολή τεσσάρων τοίχων που συναντιόνται σταυροειδώς.

Το φαντάζομαι απλά δεν είδα συμβολή 4 τοίχων στο δικό σου σχέδιο οπότε δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει σταυροειδές στο απο κάτω σχέδιο...

seismic 1 έγραψε: Βασικά όταν σχεδιάσεις το αρχιτεκτονικό σχέδιο μετά όπου υπάρχει συμβολή δύο τριών ή τεσσάρων τοίχων τοποθετείς την ανάλογη κολόνα. Δηλαδή αυτά τα υποστυλώματα είναι τοίχοι οι οποίοι όταν σουβαντιστούν δεν φαίνονται ότι υπάρχουν διότι συνδυάζονται με την τοιχοποιία

Και είναι καλό αυτό; Συνήθως στα κτίρια τις αφήνουν να ξεχωρίζουν ακόμα και όταν θα μπορούσαν εύκολα να τις κρύψουν με τοιχοποιία (προφανώς για να είναι ευκολα προσβάσιμες και ορατές οι επικίνδυνες ζημίες όταν συμβούν)
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 5th, 2017, 8:27 pm

Το φαντάζομαι απλά δεν είδα συμβολή 4 τοίχων στο δικό σου σχέδιο οπότε δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει σταυροειδές στο απο κάτω σχέδιο...

Αυτά τα δύο σχέδια είναι ξεχωριστά το ένα δείχνει ένα ολοκληρωμένο σχήμα προκάτασκευασμένου και το άλλο σχήματα /κολονών ή καλύτερα τοιχίων για να διαλέξεις εσύ όποιο ταιριάζει σε ένα δικό σου σχέδιο που θα κάνεις εσύ.
Και είναι καλό αυτό; Συνήθως στα κτίρια τις αφήνουν να ξεχωρίζουν ακόμα και όταν θα μπορούσαν εύκολα να τις κρύψουν με τοιχοποιία (προφανώς για να είναι ευκολα προσβάσιμες και ορατές οι επικίνδυνες ζημίες όταν συμβούν)

κάθε σχέδιο έχει την δική του μελέτη. Οι μηχανικοί σχεδιάζουν τις κολόνες ελαστικές για τον λόγο αυτό τις κάνουν τετράγωνες. Εγώ σχεδιάζω άκαμπτες κολόνες γιατί αυτά τα σχήματα είναι καλύτερα για να είναι χρήσιμη η ευρεσιτεχνία. Άλλο οι μηχανικοί άλλο εγώ. Ο καθένας έχει τους λόγους του.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 5th, 2017, 10:17 pm

Μάλιστα.
Άλλη ερώτηση: έχεις εκτελέσει το πείραμα με το δοκίμιό σου να έχει και τους τοίχους του; Εννοώ στο youtube αυτό που βάζεις είναι μόνο ο σκελετός.
Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση (δεν είμαι και ειδικός) ότι όντας οι κολώνες σου άκαμπτες θα μεταφέρουν όλη την ενταση της κίνησης του εδάφους στους τοίχους...
Το λέω καθαρά ενστικτωδώς. ούτε μηχανικός είμαι ούτε φυσικός.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 6th, 2017, 8:37 am

BaKXOS_Lysios έγραψε: Μάλιστα.
Άλλη ερώτηση: έχεις εκτελέσει το πείραμα με το δοκίμιό σου να έχει και τους τοίχους του; Εννοώ στο youtube αυτό που βάζεις είναι μόνο ο σκελετός.
Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση (δεν είμαι και ειδικός) ότι όντας οι κολώνες σου άκαμπτες θα μεταφέρουν όλη την ενταση της κίνησης του εδάφους στους τοίχους...
Το λέω καθαρά ενστικτωδώς. ούτε μηχανικός είμαι ούτε φυσικός.

Έχεις δίκαιο στις παρατηρήσεις σου. Μπορεί οι τοίχοι να ξεκολήσουν από την μεγάλη επιτάχυνση από τις κολόνες. Από την άλλη όμως η ευρεσιτεχνία τους προστατεύει από την παραμόρφοση που τους προκαλεί η παραμώρφοση του πλαισίου.
Έχω πείραμα με τοίχους αλλά εξολοκλήρου από μπετό όπως τα προκατασκευασμένα για δύο λόγους
α) για να μην αποτελούν ξεχωριστώ μέρος του σκελετού και να προστατεύονται και οι τοίχοι από την ευρεσιτεχνία.
β) για να προσφέρουν και οι τοίχοι ως προς την δυναμική απόκριση της κατασκευής ως προς τον σεισμό.
https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
Όταν θέλουμε να σχεδιάσουμε μία κατασκευή με την ευρεσιτεχνία η οποία να μην μεταφέρει τις σεισμικές φορτίσεις επάνω στην τοιχοποιία και πάνω στο περιεχόμενότης τότε επιλέγουμε μία άλλη μέθοδο σχεδιασμού της ευρεσιτεχνίας ... αυτή στην φωτογραφία η οποία περιλαμβάνει εφέδρανα ( οριζόντια σεισμική μόνωση )
Εικόνα https://www.youtube.com/watch?v=IO6MxxH0lMU&t=13s
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 6th, 2017, 3:46 pm

Η κατασκευή του φέροντα οργανισμού ενός σκελετού οικοδομής αποτελείτε από κολόνες δοκούς πεδιλοδοκούς και πλάκες
Οι κολόνες και οι δοκοί και οι πεδιλοδοκοί ενώνονται στους κόμβους και δημιουργούν ένα πλαίσιο.
Ας εξετάσουμε πως λειτουργούν διάφορα πλαίσια σε έναν σεισμό για να καταλάβουμε τι κάνει η ευρεσιτεχνία μου τι κάνουν μέχρι σήμερα οι πολιτικοί μηχανικοί και πιο είναι τελικά το πιο δυνατό πλαίσιο σε μια κατασκευή.
009.jpg
010.jpg

Ας εξετάσουμε πρώτα το σχέδιο ( Plan 4 ) ( Figure a ) Αποτελείτε από κολόνες δοκούς και πεδιλοδοκούς του ιδίου μεγέθους.
Βλέπουμε τα εξής Οι κολόνες σε ένα σεισμό λυγίζουν και μαζί λυγίζει και ο δοκός. Ο πεδιλοδοκός δεν λυγίζει και αυτό συμβαίνει διότι είναι αρκετά ισχυρός ώστε να κρατά το πέλμα της βάσης κολλημένο πάνω στο έδαφος. Η ελαστικότητα της κολόνας και τις δοκού αφαιρούν πολλά φορτία από τις δυνάμεις που καταπονούν τον πεδιλοδοκό και για αυτόν τον λόγο δεν λυγίζει.
Παρατηρούμε όμως ότι η ελαστικότητα των κολονών και της δοκού παραμορφώνουν ( - σηκώνουν-κατεβάζουν στα δύο άκρα ) το άνω μέρος των κολονών εκεί που έχει ροζ χρώμα στα σημεία Κ1 Αυτό το κατέβασμα και το ανασήκωμα που εμφανίζεται κατά την ταλάντωση παραμορφώνουν την δοκό.
Συμπέρασμα
α) η ελαστικότητα βοηθάει στην αποθήκευση ενέργειας πάνω στον κορμό της δοκού και της κολόνας μέχρι ένα σημείο μετατόπισης την οποία αποθηκευμένη ενέργεια την αποδίδει πίσω στην επόμενη μετατόπιση χωρίς όμως να πάθει αστοχίες.
β) η ελαστικότητα αυτή οπότε και η αποθήκευση της ενέργειας του σεισμού εφαρμόζεται και στην κολόνα και στην δοκό.
γ) Υπάρχει παραμόρφωση στο πλαίσιο αυτό οπότε βγάζουμε το συμπέρασμα ότι ένας από τους λόγους παραμόρφωσης της κατασκευής είναι η ελαστικότητα των στοιχείων της κολόνας και της δοκού.

Ας εξετάσουμε τώρα το ( Plan 4 ) ( Figure b ) To πλαίσιο αυτό δεν αποτελείτε από όμοια στοιχεία ( κολόνες δοκούς πεδιλοδοκούς ) αλλά οι κολόνες είναι πιο μεγάλες και μακρόστενες ( τοιχία )
Εδώ θα παρατηρήσουμε μία διαφορετική παραμόρφωση του πλαισίου αυτού.
α) Οι κολόνες αυτές δεν παρουσιάζουν τον λυγισμό στον κορμό τους γιατί είναι πιο άκαμπτες από τις μικρές τετράγωνες κολόνες.
β) όλη η αποθήκευση της ενέργειας του σεισμού και όλη η παραμόρφωση συντελείτε πάνω στον κορμό της δοκού.
γ) Τα φορτία στρέψης που αναλαμβάνει η δοκός είναι τα διπλάσια από ότι ήταν όταν η κολόνα και η δοκός είχαν τις ίδιες διαστάσεις οπότε διπλάσια είναι και η παραμόρφωση του κορμού της και διπλάσιος ο κίνδυνος να αστοχήσει.
δ) Τα μεγάλα τοιχία ( κολόνες ) λόγο της ακαμψίας τους και λόγο της δύναμης που έχουν λυγίζουν και τον πεδιλοδοκό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανασηκωθεί το πέλμα της βάσης ( εκεί που είναι ροζ ) στα σημεία Κ Αυτό το ανασήκωμα της βάσης είναι ο δεύτερος μεγάλος λόγος της παραμόρφωσης του πλαισίου διότι το τοιχίο-κολόνα χάνει την καθετότητά του και παραμορφώνει πιο πολύ το πλαίσιο, της φέρουσας κατασκευής
Συμπαίρασμα
Η ελαστικότητα του κορμού των δοκών και των κολονών μαζί με το ανασήκωμα των βάσεων είναι οι δύο μεγάλοι παράγοντες της παραμόρφωσης του πλαισίου που αστοχεί.

Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται πλάγιος στρεπτοκαμπτικός λυγισμός. Υπάρχει και ο στρεπτομεταφορικός λυγισμός ο οποίος εμφανίζεται σε ασύμμετρες κατασκευές. Έλα πλαισιωτό κτίριο ταλαντεύεται πιο ομοιόμορφα ενώ ένα ασύμμετρο κατά την ταλάντωση παρουσιάζει και στρεπτικά φαινόμενα γύρω από τον εαυτό του, μαζί με την ταλάντωση.
Παλιά οι πολιτικοί μηχανικοί πλακωνόντουσαν μεταξύ τους στο αν έπρεπε να σχεδιάζουν κατασκευές ελαστικές ( με μικρές κολόνες ) ή άκαμπτες ( με τοιχία )
Τελικά επικράτησε η άποψη ότι ήταν καλύτερη η κατασκευή που είχε άκαμπτα τοιχία διότι αστοχούσε πρώτη η δοκός διότι ήταν πιο αδύναμη από το τοιχίο. Όταν αστοχεί η δοκός το σπίτι δεν καταρρέει διότι κρέμεται από τον οπλισμό. Ενώ αν σπάσει πρώτη η κολόνα με / σχήμα αστοχίας το σπίτι καταρρέει.
Κατ αυτόν τον τρόπω σχεδιάζουν οι πολιτικοί μηχανικοί τις κατασκευές σήμερα και με αυτόν τον σχεδιασμό έχουν κατορθώσει να μην καταρρέει εύκολα ένα σπίτι και να σώνονται περισσότεροι άνθρωποι από τον σεισμό. Το σπίτι όμως μετά τον σεισμό το κατεδαφίζουμε.
Αυτή είναι η στάθμη της επιστήμης σήμερα.
Τι κάνει η ευρεσιτεχνία μου για να βοηθήσει ώστε να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο του στεπτοκαμπτικού λυγισμού
Δες ( Plan2 Figure a ) Στις μικρές κολόνες
Προσπαθεί να σταματήσει τον λυγισμό του κορμού της κολόνας και το ανασήκωμα της βάσης. Πως?.... βιδώνοντας την κολόνα στο έδαφος.
α) Αν βιδώσουμε την βάση με το έδαφος σταματάμε το ανασήκωμα Κ της βάσης αλλά δεν σταματάμε και τον λυγισμό του κορμού της κολόνας
β)Αν βιδώσουμε το δώμα της κολόνας με το έδαφος σταματάμε όλη την παραμόρφωση προερχόμενη από το ανασήκωμα της βάσης και από την ελαστικότητα του κορμού της κολόνας
Δες ( Plan2 Figure b ) Στα μεγάλα τοιχία
α) Αν βιδώσουμε την βάση με το έδαφος σταματάμε το ανασήκωμα Κ της βάσης αλλά δεν σταματάμε τον πολύ μικρό λυγισμό στον κορμό των τοιχίων που μπορεί να υπάρξει στα πολυόροφα κτίρια.
Στα ισόγεια και τα διώροφα τα οποία διαθέτουν μεγάλα τοιχία ο λυγισμός είναι αμελητέος οπότε αρκεί μόνο η πάκτωση εδάφους βάσης.
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Ιανουάριος 6th, 2017, 6:10 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 6th, 2017, 5:45 pm

seismic 1 έγραψε:
Έχω πείραμα με τοίχους αλλά εξολοκλήρου από μπετό όπως τα προκατασκευασμένα για δύο λόγους

Τα προκάτ είναι εξολοκλήρου απο μπετό; Υπάρχουν τέτοια προκάτ;; :o
Παρεμπιπτόντως: Κάποια σημερινά μοντέρνα σπίτια και κτίρια κατασκευάζονται απο εξ ολοκλήρου οπλισμένο σκυρόδεμα.
(Στην γειτονιά μου κοντά έχει μια τέτοια μονοκατοικία 2 ορόφων -ισόγειο +1- που είναι όλο εμφανές τσιμέντο).
Τι απόδοση έχουν αυτές οι κατασκευές στο σεισμό; Είναι πιο ανθεκτικές ή πιο επιρρεπείς στο "σπάσιμο" σε μεγάλους σεισμούς;
Επίσης τι είδους τσιμέντο χρησιμοποιούν; γιατί αυτό που βλέπω φαίνεται κάτι αρκετά "γυαλιστερό" και λείο. Σίγουρα θα πρόκειται για πολύ καλύτερης ποιότητας μπετό που θα είναι σημαντικά πιο ακριβό. Σωστά;
[Η ερώτηση όχι μόνο για τον seismic αλλά όποιος έχει ιδέα ας απαντήσει].
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 6th, 2017, 6:16 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε:
seismic 1 έγραψε:

Παρεμπιπτόντως: Κάποια σημερινά μοντέρνα σπίτια και κτίρια κατασκευάζονται απο εξ ολοκλήρου οπλισμένο σκυρόδεμα.
(Στην γειτονιά μου κοντά έχει μια τέτοια μονοκατοικία 2 ορόφων -ισόγειο +1- που είναι όλο εμφανές τσιμέντο).
Τι απόδοση έχουν αυτές οι κατασκευές στο σεισμό; Είναι πιο ανθεκτικές ή πιο επιρρεπείς στο "σπάσιμο" σε μεγάλους σεισμούς;
Επίσης τι είδους τσιμέντο χρησιμοποιούν; γιατί αυτό που βλέπω φαίνεται κάτι αρκετά "γυαλιστερό" και λείο. Σίγουρα θα πρόκειται για πολύ καλύτερης ποιότητας μπετό που θα είναι σημαντικά πιο ακριβό. Σωστά;

Ναι υπάρχουν προκάτ από σκυρόδεμα βαρέος τύπου http://www.prohellas.gr/
Την ωραία εμφάνιση την διαμορφώνει το λύω καλούπι του ξυλότυπου και ο δονητής και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του σκυροδέματος
Ένα προκατασκευασμένο ή ένα σπίτι εξολοκλήρου από σκυρόδεμα είναι τελείως άκαμπτες βαριές κατασκευές.
Όλα τα προκατασκευασμένα από οπλισμένο σκυρόδεμα έχουν το καλό της οικονομικής κατασκευής λόγω του ότι είναι βιομηχανοποιημένα, εν σχέση με τις συμβατικές κατοικίες.
Η διαφορά κόστους ανάμεσά τους κυμαίνετε από 30 με 50%
Δεν τα βλέπουμε όμως να κατασκευάζονται μέσα στην πόλη που τα κτήρια είναι πολυώροφα, διότι είναι άκαμπτα, και η ταλάντωση που τους προκαλεί ο σεισμός, ανασηκώνει αμφίπλευρα την βάση της κατασκευής και σε συνδυασμό με την συνισταμένη των στατικών φορτίων που έχουν τους δημιουργούν μεγάλα λοξά κρακ πάνω στην τοιχοποιία, η οποία είναι και ο φέροντας οργανισμός.
Για τον λόγο αυτό δεν μπορούν να κατασκευαστούν με πολλά πατώματα, όταν οι περιοχή έχει μεγάλη σεισμική δραστηριότητα.
Ο σχεδιασμός τους περιορίζετε σε ισόγειο και πρώτο όροφο για τους πάρα πάνω λόγους.
Για αυτό τον λόγο βλέπουμε να έχουν μεγάλη εμπορευσιμότητα στα περίχωρα της Αθήνας όπου εκεί έτσι και αλλιώς δεν επιτρέπεται η δόμηση πάνω από δύο ορόφους.
Αν έχεις ένα οικόπεδο μέσα στην Αθήνα που επιτρέπεται η κατασκευή δέκα ορόφων δεν θα βάλεις ποτέ προκατασκευασμένο που η πολεοδομία του επιτρέπει μόνο δύο ορόφους, γιατί θα χάσεις όλους τους άλλους οκτώ ορόφους.
Αν πειραματικά αποδείξω ( που το απέδειξα είδη με τα πειράματα ) ότι με την τοποθέτηση της ευρεσιτεχνίας μου μπορείς χωρίς κανένα σεισμικό κίνδυνο να κατασκευάσεις προκατασκευασμένα δέκα ορόφων αυτό θα είναι η επανάσταση στις κατασκευές.
Το κόστος των κατασκευών στις πόλεις θα πέσει στο 30 με 50% φορώντας την ευρεσιτεχνία μου.
Η ταχύτητα των κατασκευών θα γίνει πολύ γρήγορη, με μεγαλύτερη ασφάλεια, και μεγαλύτερη αντισεισμική προστασία.
Αντιδρούν έτσι χωρίς την ευρεσιτεχνία https://www.youtube.com/watch?v=Ux8TzWYvuQ0
Και έτσι με την ευρεσιτεχνία. https://www.youtube.com/watch?v=Q6og4VWFcGA
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Ιανουάριος 6th, 2017, 7:42 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε:
seismic 1 έγραψε:

Έχω σπίτι - μικρό - που είναι προκάτ. Έχει σχέδιο από μηχανικό, ελεγμένο από την Πολεοδομία και άδεια.
Η βάση - και πάτωμα - είναι ένα πλαίσιο από ατσάλι διατομής "Η" (βαμμένο με κόκκινο μίνιο στις φώτο), μέσα στο οποίο τοποθετείται κάτω-κάτω μόνωση 5 εκ. μετά ο οπλισμός και τέλος χύνεται το μπετόν. Κατόπιν στήνονται κάθετα καλούπια μεταλλικά, ο οπλισμός, οι γραμμές νερού και ηλεκτρικού και τέλος χύνεται το μπετόν, εξ ου και το "γυαλιστερό και λείο". Ο οπλισμός οροφής + εξωτερικών/εσωτερικών τοίχων + πατώματος είναι ηλεκτροκολλημένοι μεταξύ τους.
Εξωτερικά οι τοίχοι επενδύονται με 5 εκ. μόνωση και μετά στοκάρισμα και βάψιμο. Το αποτέλεσμα είναι ένα τσιμεντένιο κουτί.
Το κάθε κουτί επικάθεται σε θεμέλια διατομής αντεστραμμένου "Τ".
IMG00097-20130129-1012.jpg

IMG00100-20130129-1027.jpg

.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 21179
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Ιανουάριος 6th, 2017, 8:23 pm

NANDROS έγραψε: Κατόπιν στήνονται κάθετα καλούπια μεταλλικά, ο οπλισμός, οι γραμμές νερού και ηλεκτρικού και τέλος χύνεται το μπετόν, εξ ου και το "γυαλιστερό και λείο"

Αυτό δεν γίνεται επιτόπου όμως όπως βλέπω στις φωτο το έχουν κάνει στο εργοστασιο και στο φέρνουν έτοιμο με γερανό.
Επίσης αυτό:
NANDROS έγραψε: Ο οπλισμός οροφής + εξωτερικών/εσωτερικών τοίχων + πατώματος είναι ηλεκτροκολλημένοι μεταξύ τους.

με χαλάει λίγο. Το εμπιστεύεσαι?
NANDROS έγραψε:
Εξωτερικά οι τοίχοι επενδύονται με 5 εκ. μόνωση και μετά στοκάρισμα και βάψιμο.

Τι μόνωση; αυτο το υλικό σαν πολυουρεθανη; Είναι απαραίτητη; Το τσιμέντο δεν εχει ήδη καλή μονωτική ικανότητα;
Πόσο πήγε αυτή η κατασκευή;
[Το σπίτι στην γειτονιά για το οποίο λέω βέβαια δεν έχει σχέση με προκατ. Είναι τεράστιο, πολλά τετραγωνικά αλλά τωρα που το λες διακρίνω στους τοίχους εξωτερικα κάτι τετράγωνα αυλάκια μεγάλων διαστάσεων πράγμα που πρέπει να προέρχεται μάλλον απο μεταλλικά καλούπια]
Τελευταία επεξεργασία απο BaKXOS_Lysios την Ιανουάριος 6th, 2017, 8:33 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Ιανουάριος 6th, 2017, 8:31 pm

BaKXOS_Lysios έγραψε:
NANDROS έγραψε: Κατόπιν στήνονται κάθετα καλούπια μεταλλικά, ο οπλισμός, οι γραμμές νερού και ηλεκτρικού και τέλος χύνεται το μπετόν, εξ ου και το "γυαλιστερό και λείο"

Αυτό δεν γίνεται επιτόπου όμως όπως βλέπω στις φωτο το έχουν κάνει στο εργοστασιο και στο φέρνουν έτοιμο με γερανό.
Πόσο πήγε αυτή η κατασκευή;
[Το σπίτι στην γειτονιά για το οποίο λέω βέβαια δεν έχει σχέση με προκατ. Είναι τεράστιο, πολλά τετραγωνικά αλλά τωρα που το λες διακρίνω στους τοίχους εξωτερικα κάτι τετράγωνα αυλάκια μεγάλων διαστάσεων πράγμα που πρέπει να προέρχεται μάλλον απο μεταλλικά καλούπια]

Εξαρτάτε από το εργοστάσιο Άλλα εργοστάσια κατασκευάζουν δωμάτια τα οποία ο γερανός τα τοποθετεί το ένα δίπλα στο άλλο δημιουργώντας μεγάλα σπίτια.
Εδώ είναι άλλη μέθοδος. https://www.youtube.com/watch?v=f_8S4hYpeec https://www.youtube.com/watch?v=S3FjL2DI4HQ
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Ιανουάριος 6th, 2017, 9:42 pm

NANDROS έγραψε:Κατόπιν στήνονται κάθετα καλούπια μεταλλικά, ο οπλισμός, οι γραμμές νερού και ηλεκτρικού και τέλος χύνεται το μπετόν, εξ ου και το "γυαλιστερό και λείο"
BaKXOS_Lysios έγραψε: Αυτό δεν γίνεται επιτόπου όμως όπως βλέπω στις φωτο το έχουν κάνει στο εργοστασιο και στο φέρνουν έτοιμο με γερανό.
Σωστά. Το σπίτι είναι έτοιμο προς κατοίκηση, εφόσον τοποθετηθεί η θέρμανση, κρεμαστούν τα φώτα, τοποθετηθούν τα έπιπλα και γίνει η σύνδεση νερού/αποχέτευσης/ηλεκτρικού. Υπάρχουν ήδη εγκαταστημένα ντουλάπα/ες υπνοδωματίου/ων, ντουλάπια κουζίνας (φαίνονται στην πρώτη φώτο), βρύσες και πορσελάνες μπάνιου.
BaKXOS_Lysios έγραψε:Επίσης αυτό:
NANDROS έγραψε: Ο οπλισμός οροφής + εξωτερικών/ εσωτερικών τοίχων + πατώματος είναι ηλεκτροκολλημένοι μεταξύ τους.
με χαλάει λίγο. Το εμπιστεύεσαι?
Πολύ περισσότερο από μια τοιχοποιία με τούβλα, τα οποία θα ραγίσουν/ξεκολλήσουν σε περίπτωση σεισμού ή θα καθίσουν απλά και θα κάνουν ρωγμή με τα χρόνια. Σε κάθε γωνία και γύρω από τα παράθυρα ο οπλισμός είναι ενισχυμένος (όπως "πρέπει" να γίνεται σε κάθε οικοδομή). Οι τοίχοι από μπετόν έχουν λεπτότερο αλλά πολύ πυκνότερο πλέγμα οπλισμού, τόσο ώστε να δημιουργείται κλωβός Φάραντεϊ με αποτέλεσμα μειωμένη λήψη κινητού.
NANDROS έγραψε:Εξωτερικά οι τοίχοι επενδύονται με 5 εκ. μόνωση και μετά στοκάρισμα και βάψιμο.
BaKXOS_Lysios έγραψε: Τι μόνωση; αυτο το υλικό σαν πολυουρεθανη; Είναι απαραίτητη; Το τσιμέντο δεν εχει ήδη καλή μονωτική ικανότητα;
Η μόνωση είναι πλάκες Dow και είναι απόλυτα απαραίτητη (για κάθε οικοδομή). Χωρίς μόνωση το τσιμέντο θερμαίνεται εξωτερικά και μέσω του οπλισμού μεταφέρει την θερμότητα μέσα στο σπίτι. Άλλοι κατασκευαστές κάνουν σάντουιτς (πλάκα μπετόν+ μόνωση+ πλάκα μπετόν) όμως τα τμήματα οπλισμού που συνδέουν μεταξύ τους τις 2 πλάκες κάνουν θερμογέφυρα και ζεσταίνεται το σπίτι μέσα.
Επίσηε πλήρωσα κάτι παραπάνω και έβαλα παράθυρα/μπαλκονόπορτα με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια.
BaKXOS_Lysios έγραψε: Πόσο πήγε αυτή η κατασκευή;
Το παράγγειλα τέλος του '11 και με χρέωσε 700 ευρώ/μ2 (κόστος κατασκευής, ΙΚΑ, μεταφορικά). Προ κρίσης τα χρέωναν 850-900 ευρώ/μ2.
Πλήρωσα επίσης κάτι παραπάνω - δεν θυμάμαι πόσο - αφού αντί των πλακακιών που έβαζε ο κατασκευαστής παράγγειλα γρανιτόπλακες και πλήρωσα την διαφορά. Η θεμελίωση και το αντίστοιχο ΙΚΑ συν άδεια τα πλήρωσα ξεχωριστά.
Το κόστος ανεβαίνει ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε πελάτη.
BaKXOS_Lysios έγραψε:Το σπίτι στην γειτονιά για το οποίο λέω βέβαια δεν έχει σχέση με προκατ. Είναι τεράστιο, πολλά τετραγωνικά αλλά τωρα που το λες διακρίνω στους τοίχους εξωτερικα κάτι τετράγωνα αυλάκια μεγάλων διαστάσεων πράγμα που πρέπει να προέρχεται μάλλον απο μεταλλικά καλούπια]
Λόγω οδικής μετακίνησης των τμημάτων υπάρχει περιορισμός πλάτους 3,60 μ (εσωτερικό καθαρό 3,30μ). Αν υπάρχει ανάγκη μεγαλύτερου πλάτους αυτό ξεπερνιέται φτιάχνοντας 2 κομμάτια και τα ενώνουν επί τόπου.
Δεν υπάρχει περιορισμός μήκους (εντός της λογικής φυσικά!) Αυτά!
.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 21179
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες