Επιστημονικές δημοσιεύσεις.

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

Επιστημονικές δημοσιεύσεις.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:26 pm

Σκεφτομαι να επιχειρήσω έκδοση πεηπερ μέσα στο χειμώνα και θα θελα τις απόψεις όσων εδω μέσα έχουν καταφέρει να καμουν δημοσιευση δλδ διδακτορες κτλ.
Περα απο τις όποιες χρήσιμες πληροφορίες θα θελα να ρωτησω εαν είναι απαραίτητη η καθηγητικη εγκριση και υποστηριξη στο ολο εγχειρημα. Δλδ εγω καμω μεταπτυχιακο και συντομα ελπιζω να ξεκινησω την διπλωματικη μου την οποια θελω να βασισω πανω στο μελλοντικο πεηπερ μου. Σιγουρα φανταζομαι , πως μια πρωτη προσσεγγιση είναι πως ενας μεταπτυχιακος δεν εχει τις βάσεις για να καμει επ δημοσιευση. Αυτο το θεωρω ως μη βασιμο και βαθια συντεχνιακο και το απορριπτω Συριζα.

Αν στειλω πεηπερ απευθειας διχως την οποια μεσολαβηση καθηγητη σε επιστημονιο περιοδικο τι θα συμβει;
Οποιες αλλες χρήσιμες πληροφορίες υφιστανται, παρακαλώ διαθέστε τις...

θΕΩΡΩ πως θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικη η προσπαθεια δημοσιευσης πανω στην οποια θα βασιζονται οι διπλωματικες των μεταπτυχιακων η οποία οταν τελικα δεν στεφονται με επιτυχια τοτε το ταβανι βαθμολόγησης της διπλωματικής να είναι το 7,5
Τελευταία επεξεργασία απο Οργισμένος την Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:45 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 34045
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Επιστημονικές δημοσιεύσεις.

Δημοσίευσηαπό rempeskes » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:39 pm

Οργισμένος έγραψε:

Πωπω ωραία πράματα. Για πες σε τι αντικείμενο είναι το πέηπερ;
?
Άβαταρ μέλους
rempeskes
Fast poster

Δημοσ.: 1610
Εγγραφη: Απρίλιος 6th, 2006, 3:40 pm
Τοποθεσια: Land Of The Free (Markets)
Το μέλος rempeskes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:43 pm

rempeskes έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:

Πωπω ωραία πράματα. Για πες σε τι αντικείμενο είναι το πέηπερ;

Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες αλλα προσανατολιζομαι σε μακρο ή σε διεθνη περιβαλλοντικη οπου οραματιζομαι υποδειγμα βασισμενο σε παραλλαγη του κυριαρχου γκεημ θιορι.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:45 pm

Οργισμένος έγραψε: Σκεφτομαι να επιχειρήσω έκδοση πεηπερ μέσα στο χειμώνα και θα θελα τις απόψεις όσων εδω μέσα έχουν καταφέρει να καμουν δημοσιευση δλδ διδακτορες κτλ.
Περα απο τις όποιες χρήσιμες πληροφορίες θα θελα να ρωτησω εαν είναι απαραίτητη η καθηγητικη εγκριση και υποστηριξη στο ολο εγχειρημα. Δλδ εγω καμω μεταπτυχιακο και συντομα ελπιζω να ξεκινησω την διπλωματικη μου την οποια θελω να βασισω πανω στο μελλοντικο πεηπερ μου. Σιγουρα φανταζομαι , πως μια πρωτη προσσεγγιση είναι πως ενας μεταπτυχιακος δεν εχει τις βάσεις για να καμει επ δημοσιευση. Αυτο το θεωρω ως μη βασιμο και βαθια συντεχνιακο και το απορριπτω Συριζα.

Αν στειλω πεηπερ απευθειας διχως την οποια μεσολαβηση καθηγητη σε επιστημονιο περιοδικο τι θα συμβει;
Οποιες αλλες χρήσιμες πληροφορίες υφιστανται, παρακαλώ διαθέστε τις...

θΕΩΡΩ πως θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικη η προσπαθεια δημοσιευσης πανω στην οποια θα βασιζονται οι διπλωματικες των μεταπτυχιακων οι οποία οταν τελικα δεν στεφονται με επιτυχια τοτε το ταβανι βαθμολόγησης της διπλωματικής να είναι το 7,5
Εγώ είμαι του δημοτικού και έκανα paper χωρίς κανέναν καθηγητή... μόνος μου. :D
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Δημοσ.: 3214
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2009, 6:58 pm
Τοποθεσια: ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:48 pm

Οργισμένος έγραψε: θα θελα να ρωτησω εαν είναι απαραίτητη η καθηγητικη εγκριση και υποστηριξη στο ολο εγχειρημα

Όχι δεν είναι.

Οργισμένος έγραψε: φανταζομαι , πως μια πρωτη προσσεγγιση είναι πως ενας μεταπτυχιακος δεν εχει τις βάσεις για να καμει επ δημοσιευση.

Θα κρίνουν αυτό που γράφεις, όχι αυτό που είσαι.

Οργισμένος έγραψε: Αν στειλω πεηπερ απευθειας διχως την οποια μεσολαβηση καθηγητη σε επιστημονιο περιοδικο τι θα συμβει;

Ανάλογα με τον παραλήπτη, θα στο απορρίψουν αμέσως ή θα το στείλουν για peer review. Μετά θα σου κοινοποιήσουν τα αποτελέσματα.

Τα παραπάνω είναι η συνήθης πρακτική. Αν βέβαια στείλεις πέηπερ "είμαι φοιτητής και κατέρριψα τη θεωρία της σχετικότητας" ή "δεν ξέρω πρόσθεση αλλά έφτιαξα σπίτι που αντέχει σε 100g σεισμό" ενδέχεται να σε δουν με κάποιο σκεπτικισμό, εκτός αν πρόκειται για πληρωμένη δημοσίευση (εννοείται δεν πληρώνεις λεφτά για να δημοσιεύσεις πέηπερ) ή τζούρναλ ΤΚ.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:50 pm

Archmageω Τα παραπάνω είναι η συνήθης πρακτική. Αν βέβαια στείλεις πέηπερ "είμαι φοιτητής και κατέρριψα τη θεωρία της σχετικότητας" ή "δεν ξέρω πρόσθεση αλλά έφτιαξα σπίτι που αντέχει σε 100g σεισμό" ενδέχεται να σε δουν με κάποιο σκεπτικισμό, εκτός αν πρόκειται για πληρωμένη δημοσίευση (εννοείται δεν πληρώνεις λεφτά για να δημοσιεύσεις πέηπερ) ή τζούρναλ ΤΚ.
:smt005 :smt005 :smt005 Ότι δεν φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι!
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 7:57 pm

Archmage έγραψε:
Οργισμένος έγραψε: θα θελα να ρωτησω εαν είναι απαραίτητη η καθηγητικη εγκριση και υποστηριξη στο ολο εγχειρημα

Όχι δεν είναι.

Οργισμένος έγραψε: φανταζομαι , πως μια πρωτη προσσεγγιση είναι πως ενας μεταπτυχιακος δεν εχει τις βάσεις για να καμει επ δημοσιευση.

Θα κρίνουν αυτό που γράφεις, όχι αυτό που είσαι.

Οργισμένος έγραψε: Αν στειλω πεηπερ απευθειας διχως την οποια μεσολαβηση καθηγητη σε επιστημονιο περιοδικο τι θα συμβει;

Ανάλογα με τον παραλήπτη, θα στο απορρίψουν αμέσως ή θα το στείλουν για peer review. Μετά θα σου κοινοποιήσουν τα αποτελέσματα.

Τα παραπάνω είναι η συνήθης πρακτική. Αν βέβαια στείλεις πέηπερ "είμαι φοιτητής και κατέρριψα τη θεωρία της σχετικότητας" ή "δεν ξέρω πρόσθεση αλλά έφτιαξα σπίτι που αντέχει σε 100g σεισμό" ενδέχεται να σε δουν με κάποιο σκεπτικισμό, εκτός αν πρόκειται για πληρωμένη δημοσίευση (εννοείται δεν πληρώνεις λεφτά για να δημοσιεύσεις πέηπερ) ή τζούρναλ ΤΚ.

Αν μπορεις γραψε λιγακι πιο αναλυτικα ειδικα στο θεμα του πιρ ριβιου σε παρακαλω. Βασικος μου στοχος οπως βεβαια το βλεπω τωρα, ειναι να μεταλλαξω μερικώς ενα γκεημ θιορι πανω στο οποιο βασιζεται ολο το υποδειγματικο οικοδομημα του θεματος μου, και να φτιαξω ενα υποδειγμα με ουσιωδεις διαφορες. Βλεπω πως εισαι σχετικος, γραψε οσο πιο αναλυτικα και διεξοδικα μπορεις . Ποιος γνωριζει το τοπ τεν των επιστημονικων περιοδικων οικονομιας;;;
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 8:26 pm

Οργισμένος έγραψε: Αν μπορεις γραψε λιγακι πιο αναλυτικα ειδικα στο θεμα του πιρ ριβιου σε παρακαλω. Βασικος μου στοχος οπως βεβαια το βλεπω τωρα, ειναι να μεταλλαξω μερικώς ενα γκεημ θιορι πανω στο οποιο βασιζεται ολο το υποδειγματικο οικοδομημα του θεματος μου, και να φτιαξω ενα υποδειγμα με ουσιωδεις διαφορες. Βλεπω πως εισαι σχετικος, γραψε οσο πιο αναλυτικα και διεξοδικα μπορεις . Ποιος γνωριζει το τοπ τεν των επιστημονικων περιοδικων οικονομιας;;;

Δεν μπορώ να κρίνω το αντικείμενό σου, έστω ότι έχεις καταλήξει, ότι είναι δυνητικά δημοσιεύσιμο και ότι ξέρεις πώς να γράψεις το πέηπερ. Το επόμενο βήμα είναι να βρεις πού θα το στείλεις. Αν δεν έχεις κάποιον με περισσότερη εμπειρία, πχ καθηγητή (κι αυτός όχι πάντα), ψάχνεις μόνος σου βλέποντας αν οι δημοσιεύσεις που ήδη έχουν γίνει εκεί είναι κοντά στο αντικείμενό σου. Δες φυσικά και τα impact factors των περιοδικών, αλλά έχε υπόψη σου ότι τα τοπ είναι πολύ ζόρικα.

Συνήθως γράφεις και μια επιστολή όταν το στέλνεις από την οποία ο συντάκτης μπορεί να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Κάποιοι επίσης σου ζητάνε πιθανούς reviewers. Το αποτέλεσμα είναι αποδοχή, απόρριψη ή αίτηση για αλλαγές. Επειδή ουδείς τέλειος, ακόμα κι αν γράψεις ρητά "αυτό το πέηπερ δεν ασχολείται με παπαρούνες" μπορεί να λάβεις ριβιού "δε μου αρέσει το πέηπερ γιατί δε γράφει για παπαρούνες" 8) Το αποδέχεσαι και πας παρακάτω.

Επίσης, επειδή είναι κακή πρακτική να στέλνεις το ίδιο πράγμα σε πάνω από ένα τζούρναλ κάθε φορά, θα πρότεινα να ψάξεις το χρόνο που απαιτείται για απάντηση (πάντα κατ'εκτίμηση) και να δοκιμάσεις πρώτα σε αυτά που απαντούν σχετικά γρήγορα. Μάλλον δε θες να περιμένεις 6+ μήνες μέχρι να σε απορρίψουν!
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 8:35 pm

Ποιό είναι το όφελος μιας δημοσίευσης για τον ερευνητή και συγγραφέα?
Μπορείς την ίδια δημοσίευση που έχεις δημοσιεύσει σε ένα περιοδικό να την στείλεις και σε άλλο επιστημονικό περιοδικό?
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Σεπτέμβριος 27th, 2017, 8:43 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 8:42 pm

seismic 1 έγραψε: Ποιό είναι το όφελος μιας δημοσίευσης για τον ερευνητή και συγγραφέα?

Η διάδοση και κατοχύρωση της επιστημονικής έρευνάς του, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

seismic 1 έγραψε: Μπορείς την ίδια δημοσίευση που έχεις δημοσιεύσει να την στείλεις και σε άλλο επιστημονικό περιοδικό?

Όχι.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 8:46 pm

Archmage έγραψε:
seismic 1 έγραψε: Ποιό είναι το όφελος μιας δημοσίευσης για τον ερευνητή και συγγραφέα?

Η διάδοση και κατοχύρωση της επιστημονικής έρευνάς του, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

seismic 1 έγραψε: Μπορείς την ίδια δημοσίευση που έχεις δημοσιεύσει να την στείλεις και σε άλλο επιστημονικό περιοδικό?

Όχι.
Αν την στείλω στο καλύτερο επιστημονικό περιοδικό και βάλω και κάτι άλλο και δημοσιευθεί θα με προσκυνάτε? :smt003
Εσείς πιο νομίζετε ότι είναι το καλύτερο επιστημονικό περιοδικό για πολιτικούς μηχανικούς σε αυτό το link? http://www.scimagojr.com/journalrank.php?category=2205
Και αυτά...
Building and Environment - Elsevier Ltd. H Index: 102
Journal of Structural Engineering - American Society of Civil Engineers H Index: 109
Journal of Engineering Mechanics - American Society of Civil Engineers H Index: 98
Engineering Structures - Elsevier Ltd. H Index: 99
Journal of Earthquake Engineering - Taylor & Francis H Index: 50
Earthquake Engineering and Structural Dynamics - John Wiley & Sons Inc. H Index: 92
Soil Dynamics and Earthquake Engineering - Elsevier Ltd. H Index: 65
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό rempeskes » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 9:32 pm

Συμφωνώ με όλους και όλα όσα ειπώθηκαν, θα τονίσω όμως κάποια απλά προφανή πραγματάκια:

α) πρώτο πέηπερ σε τοπ περιοδικό - ακατόρθωτο σχεδόν
β) πέηπερ χωρίς επιβλέποντα - ακατόρθωτο σχεδόν
γ) πέηπερ με τον επιβλέποντα σε τοπ περιοδικό - εξαρτάται από τον επιβλέποντα

κοινώς, ότι είναι να κάνεις Όργι, καλό είναι να το κάνεις με τον επιβλέποντα.
?
Άβαταρ μέλους
rempeskes
Fast poster

Το μέλος rempeskes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 9:55 pm

rempeskes έγραψε: Συμφωνώ με όλους και όλα όσα ειπώθηκαν, θα τονίσω όμως κάποια απλά προφανή πραγματάκια:

α) πρώτο πέηπερ σε τοπ περιοδικό - ακατόρθωτο σχεδόν
β) πέηπερ χωρίς επιβλέποντα - ακατόρθωτο σχεδόν
γ) πέηπερ με τον επιβλέποντα σε τοπ περιοδικό - εξαρτάται από τον επιβλέποντα

κοινώς, ότι είναι να κάνεις Όργι, καλό είναι να το κάνεις με τον επιβλέποντα.

Αυτό το περιοδικό για πολιτικούς μηχανικούς είναι καλό ή όχι? http://www.scirp.org/journal/ojce/
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό rempeskes » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 10:18 pm

seismic 1 έγραψε:
Αυτό το περιοδικό για πολιτικούς μηχανικούς είναι καλό ή όχι? http://www.scirp.org/journal/ojce/

Παλικάρι μου χρυσό, δεν έχεις κουραστεί;
Σκέψου δηλαδή. Τόσα χρόνια παλεύεις στα κύματα για να φτάσεις ιθάκη.
Και στο νησί να φτάσεις, θα δώσεις μία και θα ξαναπέσεις στα κύματα λόγω συνήθειας.

Πιές μια μπυρίτσα παγωμένη.
?
Άβαταρ μέλους
rempeskes
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Σεπτέμβριος 27th, 2017, 10:29 pm

rempeskes έγραψε:
seismic 1 έγραψε:

Παλικάρι μου χρυσό, δεν έχεις κουραστεί;
Σκέψου δηλαδή. Τόσα χρόνια παλεύεις στα κύματα για να φτάσεις ιθάκη.
Και στο νησί να φτάσεις, θα δώσεις μία και θα ξαναπέσεις στα κύματα λόγω συνήθειας.

Πιές μια μπυρίτσα παγωμένη.

Αγοράκι μου χρυσό δεν είμαι από την γενιά που έχει παραδοθεί :wave:
Η ιδέα μου είναι σωστή και βασίζεται σε βασικές αρχές της μηχανικής και της δυναμικής των κατασκευών και το μόνο που την σταματά είναι τα συμφέροντα.
seismic 1
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες