Υπολογισμός αξονικής προερχόμενη από ροπής αδράνειας

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, κ.α.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Leporello, sys3x, Μπάρμπα Γιάννης και 7 επισκέπτες

Υπολογισμός αξονικής προερχόμενη από ροπής αδράνειας

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Νοέμβριος 26th, 2017, 8:39 pm

Θα ήθελα αν προθυμοποιείστε να με βοηθήσετε να λύσω ένα πρόβλημα που έχω ( από μικρός :smt005 )
Όπως βλέπετε στο σχήμα έχουμε ένα πλαίσιο που δέχεται μία ροπή αδράνειας 10 t και τείνει να περιστραφεί γύρο από την άρθρωση. Για να πετύχω την εξίσωση ισορροπίας προς την ροπής ανατροπής, πακτώνω το πλαίσιο. Το ερώτημα του προβλήματος που έχω είναι αν είναι καλύτερα να πακτώσω το πλαίσιο στην θέση ( 3 ) ή στην θέση ( 2 )
Θα ήθελα να μάθω πόση μεγάλη θα είναι η αξονική αντίδραση της πάκτωσης ( 5 ) για να υπάρξει ισορροπία, αν πακτώσω στην θέση ( 2 ) και πόση θα είναι αν πακτώσω στην θέση ( 3 )
Εικόνα
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Δημοσ.: 3229
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2009, 6:58 pm
Τοποθεσια: ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Υπολογισμός αξονικής προερχόμενη από ροπής αδράνειας

Δημοσίευσηαπό stavmanr » Νοέμβριος 26th, 2017, 10:12 pm

Ως αξωνική αντίδραση, εννοείς τη διατμητική τάση που αναπτύσσεται στην ράβδο 5, στο σημείο επαφής;
Όσα γράφονται ακριβώς από κάτω είναι ανακριβή.
stavmanr
Fast poster

Δημοσ.: 2442
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2017, 9:18 am
Το μέλος stavmanr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Νοέμβριος 26th, 2017, 10:29 pm

stavmanr έγραψε: Ως αξωνική αντίδραση, εννοείς τη διατμητική τάση που αναπτύσσεται στην ράβδο 5, στο σημείο επαφής;

Την εφελκυστική ένταση που δέχεται ο τένοντας κάτω από την βάση κατά την ροπή ανατροπής. Θα είναι ίδια αν πακτώσουμε στο σημείο ( 2 ) ή στο σημείο ( 3 ) ή έχει διαφορά?
Αφού δεν μπόρεσα να πάω με αυτούς που όλοι μαζί τα φάγαμε πήγα με αυτούς που όλοι μαζί μπορούμε για να ταΐζουμε αυτούς που όλοι μαζί τα τρώνε
seismic 1
Fast poster

Το μέλος seismic 1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νταγκλης » Νοέμβριος 27th, 2017, 1:58 pm

seismic 1 έγραψε: Θα ήθελα αν προθυμοποιείστε να με βοηθήσετε να λύσω ένα πρόβλημα που έχω ( από μικρός :smt005 )
Όπως βλέπετε στο σχήμα έχουμε ένα πλαίσιο που δέχεται μία ροπή αδράνειας 10 t και τείνει να περιστραφεί γύρο από την άρθρωση. Για να πετύχω την εξίσωση ισορροπίας προς την ροπής ανατροπής, πακτώνω το πλαίσιο. Το ερώτημα του προβλήματος που έχω είναι αν είναι καλύτερα να πακτώσω το πλαίσιο στην θέση ( 3 ) ή στην θέση ( 2 )
Θα ήθελα να μάθω πόση μεγάλη θα είναι η αξονική αντίδραση της πάκτωσης ( 5 ) για να υπάρξει ισορροπία, αν πακτώσω στην θέση ( 2 ) και πόση θα είναι αν πακτώσω στην θέση ( 3 )
Εικόνα

Υπέθεσε κύλιση στη γωνία και άρθρωση μια φορά στο 1 και μια στο 2. Έτσι έχεις ένα απλό ισοστατικό σύστημα που λύνεται με φυσική γυμνασίου. (ΣΜ=0 στη γωνία)
"The problem with the world is that everyone is a few drinks behind"
Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Fast poster

Δημοσ.: 2146
Εγγραφη: Νοέμβριος 6th, 2009, 4:33 pm
Τοποθεσια: Φραπεδονίκη
Το μέλος Νταγκλης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Νοέμβριος 27th, 2017, 2:24 pm

Νταγκλης έγραψε: που λύνεται με φυσική γυμνασίου

Έχει γράψει ότι δε θέλει να διαβάσει φυσική γυμνασίου.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Νοέμβριος 27th, 2017, 3:19 pm

Νταγκλης έγραψε:
seismic 1 έγραψε: Θα ήθελα αν προθυμοποιείστε να με βοηθήσετε να λύσω ένα πρόβλημα που έχω ( από μικρός :smt005 )
Εικόνα

Υπέθεσε κύλιση στη γωνία και άρθρωση μια φορά στο 1 και μια στο 2. Έτσι έχεις ένα απλό ισοστατικό σύστημα που λύνεται με φυσική γυμνασίου. (ΣΜ=0 στη γωνία)

Εγώ εφαρμόζω προένταση δώματος εδάφους η οποία αποκλείει την διαφορά φάσης εδάφους κατασκευής και την άρθρωση λόγο του ότι η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος αποκλείει κάθε μετατόπιση γιατί κάνει την κατασκευή και το έδαφος ένα σαν σάντουιτς. Η αμφίπλευρη προένταση των τοιχωμάτων με το έδαφος δεν επιτρέπει τίποτα.
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Νοέμβριος 27th, 2017, 3:33 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Νοέμβριος 27th, 2017, 5:31 pm

Archmage έγραψε:
Νταγκλης έγραψε: που λύνεται με φυσική γυμνασίου

Έχει γράψει ότι δε θέλει να διαβάσει φυσική γυμνασίου.
1,8 Χ 10t=18t .... 18 διά ( 0,25+0,60+0,10 ) = 18,9 t
Πρέπει Ροπή ανατροπής <(μικρότερη) από Ροπή ευστάθειας .Από δω βγαίνει ότι πρέπει να υπάρχει αντίδραση πάκτωσης μεγαλύτερη από 18,9 t για να μην ανατραπεί. :smt003
Δεν θα σου άρεσε να ελέγχεις τον συντονισμό? Δεν θα σου άρεσε η κατασκευή να λικνίζετε πάντα μέσα στην ελαστική περιοχή μετατόπισης ανεξαρτήτος της έντασης της διάρκειας και της συχνώτητας του σεισμού? Αν δεν σου αρέσει μπορείς να μου πεις τον λόγο?
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Δεκέμβριος 2nd, 2017, 9:21 pm

Για να ορίσεις τις δυνάμεις αδράνειας ενός ορόφου πρέπει προηγουμένως να έχεις ορίσει την επιτάχυνση που αναπτύσσεται πάνω στον όροφο, η οποία επιτάχυνση είναι διανυσματικό μέγεθος και για να ορισθεί απαιτούνται τρια πράγματα (α) το σημείο εφαρμογής, (β) το μέτρο και (γ) η φορά του διανύσματος. Μετά τον πλήρη υπολογισμό της επιτάχυνση ορόφου πρέπει να εφαρμόσεις τον 2ο νόμο του Newton για να προκύψουν οι αδρανειακές δυνάμεις
Από τη στιγμη που το δώμα είναι συνδεδεμένο με το έδαφος διά μέσω συρματόσχοινου, τότε περιορίζει τις σχετικές μετατοπίσεις των ορόφων (δηλ τα drifts) και άρα η ένταση που αναπτύσσεται σε ολόκληρο τον φορέα είναι περιορισμένη.
Η ίδια λογική εφαρμόζεται χρόνια τώρα στην σεισμική μόνωση, τοποθετωντας υδραυλικούς αποσβεστηρες σε διαγωνια διάταξη μεταξύ των ορόφων
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Δεκέμβριος 2nd, 2017, 10:57 pm

'
Πάλι τα ίδια ρε σεισμοπαθή;
Πάλι - αργά ή γρήγορα - θα στο κλειδώσουν το νήμα, όπως έγινε με όλα τα προηγούμενα. Μυαλό δεν βάζεις; :smt011
.
Τυπικό νεοκομμουνιστοbotάκι έγραψε:05/02/2018, 22:10
για εμένα ο Στάλιν ήταν Θεός και ο Κομμουνισμός είναι η απόλυτη Θρησκεία. Μόνο στο μνήμα του Στάλιν σκύβω προσκυνάω!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 24031
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 12:48 am

seismic 1 έγραψε: Μετά τον πλήρη υπολογισμό της επιτάχυνση ορόφου πρέπει να εφαρμόσεις τον 2ο νόμο του Newton για να προκύψουν οι αδρανειακές δυνάμεις

Αν η επιτάχυνση είναι πχ 0,1g πώς θα βρεις τις «αδρανειακές δυνάμεις»;

Σου κάνω αυτή την ερώτηση γυμνασίου δεδομένου ότι το 2ο νόμο τον άκουσες πρώτη φορά στη ζωή σου εδώ στο πχώρουμ 8)
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 9:51 am

Archmage έγραψε:
seismic 1 έγραψε: Μετά τον πλήρη υπολογισμό της επιτάχυνση ορόφου πρέπει να εφαρμόσεις τον 2ο νόμο του Newton για να προκύψουν οι αδρανειακές δυνάμεις

Αν η επιτάχυνση είναι πχ 0,1g πώς θα βρεις τις «αδρανειακές δυνάμεις»;

Σου κάνω αυτή την ερώτηση γυμνασίου δεδομένου ότι το 2ο νόμο τον άκουσες πρώτη φορά στη ζωή σου εδώ στο πχώρουμ 8)

Εγώ δεν πήγα γυμνάσιο πήγα σε δύο τεχνικές σχολές ( μηχανοτεχνίτης και εργοδηγός δομικών έργων ) και ταυτόχρονα δούλευα την ημέρα στην οικοδομή όπου διδάχτηκα όμως μηχανική του Newton και στις δύο σχολές. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έμεινε τίποτα στο μυαλό από την μαθηματική μηχανική του Newton. Έμαθα όμως κάτι άλλο που δεν ξέρετε εσείς το οποίο συνδέεται με δύο καταστάσεις 1) την μάθηση 2) την πράξη Αυτές οι δύο καταστάσεις σε οδηγούν σε μία άλλη κατάσταση που λέγετε φαντασία. Θα μπορούσα να πω ότι εσείς ξέρετε την μαθηματική δεδομένη επίλυση των τριών νόμων του Newton γιατί έτσι την διδαχτήκατε σαν δεδομένη και εγώ με την φαντασία μου και την παρατήρησή μου ( που δεν έχετε εσείς γιατί δεν έχετε την καθημερινή πράξη ) ξέρω πως δημιουργήθηκαν αυτοί οι νόμοι χωρίς καν να δώσω προσοχή στην εκμάθηση γιατί τους ζω καθημερινά στην πράξη. Δηλαδή Οφείλουμε να τονίζουμε συνεχώς τη δύναμη της φαντασίας που ήταν απαραίτητη για να διατυπωθούν αυτοί οι νόμοι και πόσο μακρύς και δύσβατος υπήρξε ο δρόμος που οδήγησε τη φυσική από την παρατήρηση των γεγονότων στους νόμους του Νεύτωνα.
Όσο περισσότερο αυταπόδεικτοι μας φαίνονται αυτοί οι νόμοι τόσο λιγότερο τους έχουμε καταλάβει.
Στην ερώτηση τώρα.
F = η δύναμη που ασκείτε σε ένα σώμα
m = η μάζα του σώματος
α = η επιτάχυνση που αποκτά το σώμα από την επίδραση της δύναμης F

Δεύτερος Νόμος του Newton F=m.α

Πολλαπλασιάζουμε την μάζα του σκυροδέματος που είναι 2450 kg/m3 X την επιτάχυνση 0,1 = 2,45 kN.
Όταν η επιτάχυνση που προκαλείτε σε ένα σώμα αποκτάτε από δύο ή περισσότερες δυνάμεις η δύναμη F του τύπου F=m.α είναι η συνισταμένη των δυνάμεων αυτών.
Σωστό?
Ακόμα η ροπή παράγεται από κάποια δύναμη F εφόσον η τελευταία πολλαπλασιστεί με την ακτινική απόσταση ως προς το εξεταζόμενο σημείο.
ΜΕΤΡΗΣΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΣ
Δες αυτό το βίντεο που έχει συχνότητες στην οθόνη Η συχνότητα των 7 Hz τεριάζει γάντι με την συχνότητα που είχε το πείραμα το δικό μου προς το τέλος του βίντεο.
βίντεο με συχνότητες https://www.youtube.com/watch?v=2c8qtIduEHM
Δικό μου πείραμα. Η μεγαλύτερη συχνότητα είναι μετά το 2,40 δευτερόλεπτο και τεριάζει η συχνότητα με την συχνότητα των 7 Hz του άλλου βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
Οπότε τα δεδομένα αλλάζουν Σε φυσικό σεισμό που έκανα το πείραμα με πλάτος ταλάντωσης 0,22 cm και με συχνότητα 7 Hz έχουμε ... a=( -(2*π*7)^2 * 0,22 ) / 9.81
3,14χ2=6,28χ7=43,96χ43,96=1932,4816χ0,22=425,1460/9,81= 43,34g φυσικού σεισμού

Το δοκίμιο στο πείραμα είχε γενική μάζα βάρους 850 kg Ο δεύτερος όροφος λόγο της ανεστραμμένης δοκού που φέρει είναι πιο πολλά κιλά από το μισό οπότε θα έλεγα ότι είναι περίπου 450kg και το ισόγειο είναι 400kg Άρα για να βρούμε την δύναμη αδράνειας F πρώτα στο ισόγειο λέμε F=m.α 400Χ43,34g =17336 ή 17,336 kN. και ο πρώτος όροφος 450Χ43,34g=19503 ή 19,503 kN.
Για να βρούμε την ροπή αδράνειας στο διώροφο δοκίμιο πολλαπλασιάζουμε την απόσταση του κάθε ορόφου από το σημείο περιστροφής και το αποτέλεσμα το προσθέτουμε για να βρούμε το σύνολο της ροπής αδράνειας. Για να βρούμε την ένταση που παραλαμβάνουν οι τένοντες διαιρούμε το αποτέλεσμα από το σύνολο της ροπής αδράνειας με την απόσταση των τενόντων από το σημείο περιστροφής.
Άρα συνολική δύναμη αδράνειας 17336 +19503=36,839 kN.
Ροπή αδράνειας
Ισόγειο 17,336kN X το ύψος 0,60m=10,402 kN
Πρώτος όροφος 19503 kN Χ το ύψος 1,30m=25,354 kN
Σύνολο 10,402+25,354=35,756 kN
H απόσταση των τενόντων από το σημείο περιστροφής είναι 1,2m
Άρα ροπή ανατροπής 35,756 kN * 1.2m = 29,797 kN
Οι τένοντες πάνω στα δύο τοιχώματα ήταν 4 στον αριθμό οπότε η ένταση που δέχθηκε ο κάθε ένας ήταν
29,797*4=7,450 kN
Αντικείμενο μάζας 1 τόνο (1000 Kg) δέχεται από το βαρυτικό πεδίο της γης δύναμη περίπου 10kN. Η βαρυτική και αδρανειακή μάζα είναι ισοδύναμες.
Αν ένα μοντέλο 850kg δέχεται ροπή ανατροπής 29,797 kN χωρίς την παραμικρή αστοχία καταλαβαίνετε τι έκανα και πόσο κινδύνεψε η ζωή μου γιατί αν η μέθοδος της θεωρίας μου ήταν λάθος και έσπαγαν οι τένοντες το μοντέλο θα ερχόταν πάνω μου.
Τελευταία επεξεργασία απο seismic 1 την Δεκέμβριος 3rd, 2017, 3:52 pm, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 2:23 pm

seismic 1 έγραψε: Δεύτερος Νόμος του Newton F=m.α

Είδες, κάτι μάλλον έμαθες από το Φεβρουάριο που δεν το είχες ακούσει 8)

seismic 1 έγραψε: Πολλαπλασιάζουμε την μάζα του σκυροδέματος που είναι 2450 kg/m3 X την επιτάχυνση 0,1 = 245 kg

Χρησιμοποιούμε τη σχέση που (υποτίθεται) έχεις καταλάβει για να βρούμε τη δύναμη. Η μάζα (m) μετριέται σε kg και η επιτάχυνση (a) σε msec-2.

edit: και φυσικά συνεχίζεις να αλλάζεις τα μηνύματά σου εκ των υστέρων ><
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 2:40 pm

Archmage Είδες, κάτι μάλλον έμαθες από το Φεβρουάριο που δεν το είχες ακούσει 8)
Ναι και ομολογώ ότι εσύ μου τα έμαθες και σε ευχαριστώ. Ο τρόπος διδασκαλίας σου είναι τυραννία σκέτη. Πρέπει να τον αλλάξεις. :smt003
Archmage Χρησιμοποιούμε τη σχέση που (υποτίθεται) έχεις καταλάβει για να βρούμε τη δύναμη. Η μάζα (m) μετριέται σε kg και η επιτάχυνση (a) σε msec-2.

Η δύναμη σε τι μετριέται? Σε N (Newton)? πόσο είναι 1 N (Newton)? Η ροπή νιούτον επί μέτρο, νιουτόμετρο? πόσο είναι ένα νιουτόμετρο? Σε kg?
Αντικείμενο μάζας 1 τόνο (1000 Kg) δέχεται από το βαρυτικό πεδίο της γης δύναμη περίπου 10kN. Η βαρυτική και αδρανειακή μάζα είναι ισοδύναμες.
Δεν ξέρω αν όλα αυτά που έκανα είναι σωστά ή λάθος γιατί τα έκανα πρώτη φορά.
Μπορείς να μου πεις αν είναι σωστά ή λάθος γιατί είναι πολύ σπουδαίο για εμένα να ξέρω.
Υ.Γ
Έκανα την μετατροπή σε kN
seismic 1
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 5:04 pm

seismic 1 έγραψε: Η δύναμη σε τι μετριέται? Σε N (Newton)? πόσο είναι 1 N (Newton)? Η ροπή νιούτον επί μέτρο, νιουτόμετρο? πόσο είναι ένα νιουτόμετρο? Σε kg?

https://en.wikipedia.org/wiki/Internati ... m_of_Units
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό seismic 1 » Δεκέμβριος 3rd, 2017, 11:14 pm

Πάντως είναι πολύ περίεργο για εμένα που οι σημερινοί επιστήμονες έχουν αντικαταστήσει τα μαθηματικά αντί για τα πειράματα τα οποία σε ένα έμπυρο μάτι αντανακλούν κρυμμένες αλήθειες που δεν φαίνονται στα μαθηματικά. Σήμερα αν δεν αποδείξεις με μαθηματικά την ιδέα σου για την επιστήμη δεν είσαι επιστήμονας και δεν ισχύει η ιδέα σου ενώ φαίνεται ότι το πείραμα δουλεύει. Μας δουλεύουν? :smt017
Μπορεί ένας να γίνει εφευρέτης τυχαία από μια παρατήρηση που έκανε και μετά να έκανε ένα πείραμα πάνω σε αυτή την παρατήρηση να πέτυχε το πείραμα και επειδή δεν συμβαδίζει με τα μαθηματικά και τα φυσικά φαινόμενα να μην το επικροτούν οι επιστήμονες. Και αν είναι κάτι άγνωστο μη φυσικό φαινόμενο το πείραμα δεν ισχύει για την επιστήμη? Τρελό.
Ο άνθρωπος έχει να μάθει πολλά ακόμα και τα περισσότερα θα τα ανακαλύψει όχι στα φυσικά αλλά στα μη φυσικά φαινόμενα. Η επιστήμη έχει καλουπώσει πάνω στους φυσικούς νόμους το εύρος της γνώσης της και αυτό είναι μεγάλο λάθος γιατί αν νομίζει ότι τα ξέρει όλα επειδή κάποιοι μεγάλοι επιστήμονες έγραψαν τους φυσικούς νόμους είναι γελασμένη.
seismic 1
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Θετικές Επιστήμες

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Leporello, sys3x, Μπάρμπα Γιάννης και 7 επισκέπτες