ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: break και 19 επισκέπτες

Re: ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ

Δημοσίευσηαπό gkampakis » Νοέμβριος 2nd, 2009, 9:44 pm

Αν και φαντάζομαι να έχεις κουραστεί από τους ιατρούς και τις διαφωνίες τους θέλω να σ' ενημερώσω ότι ένας πολύ καλός τρόπος (αν όχι ο καλύτερος) για να διακρίνεις μεταξύ πελματιαίας απονευρωσίτιδας και τενοντίτιδας πχ του μακρού απαγωγού του μεγ. δακτύλου (καθότι αναφέρεις πόνο στην περιοχή της ποδικής καμάρας) είναι η υπερηχογραφική μελέτη της περιοχής. Με την βοήθεια του υπερηχογραφιστή μυοσκελετικού αποκτάς μια άμεση "ζωντανή" εικόνα της ανατομίας της περιοχής και των παθολογικών αλλοιώσεων και σχεδιάζεις έτσι τη θεραπεία (φαρμακευτική και μη όπως την φυσικοθεραπεία) με βάση τα υπερηχογραφικά ευρήματα.
gkampakis
New poster

Δημοσ.: 5
Εγγραφη: Οκτώβριος 24th, 2009, 3:38 pm
Τοποθεσια: Καλλιθέα Αττική
Το μέλος gkampakis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dimitris39 » Νοέμβριος 3rd, 2009, 5:48 pm

Κοιταξε γινεται πρωτα ενα πελματογραφημα αναλυση βαδισματος, και αναλογος τα αποτελεσματα πρατη ο ποδολογος στην αναλογη θεραπεια,
απο οτι εγω καταλαβα εχεις μεγαλητερη απο το κανονικο ποδικη καμαρα το αντιθετο δηλαδη της πλατυποδιας.
αυτο σημαινει το βαρος του σωματος σου δεν μοιραζετε ομοιομορφα ωστε το ποδι να δεχεται σε εκεινο το σημειο περισσοτερο βαρος και πιεση
αυτο διορθονετε με την κατασκευη ορθοτεχνικων πελματον κατοπιν πελματογραφηματος αναλυση βαδισματος
και σε λιγο καιρο ξεπερνας το προβλημα σου
Dimitris39
New poster

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Νοέμβριος 2nd, 2009, 11:26 am
Το μέλος Dimitris39, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό georgiatata » Νοέμβριος 4th, 2009, 4:23 pm

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.
ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΩΝ, ΔΙΕΓΝΩΣΑ <<ΠΕΛΜΑΤΙΑΙΑ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΙΤΙΔΑ>>.
Ο ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ, ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΠΕΛΜΑΤΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ. ΤΑ ΦΟΡΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.
ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :
1. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑ ΛΟΓΩ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ-ΠΟΛΥΟΖΩΔΟΥΣ ΤΟΞΙΚΗΣ
ΒΡΟΓΧΟΚΗΛΗΣ, ΕΒΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΚΙΛΑ.
2. ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΙΚΡΑ (Νο 36) ΓΙΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ (1,64).
3. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ (ΚΑΡΕΚΛΑ)
4. ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ... ΑΦΑΝΤΟΣ
5. ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΙΚΑ (ΕΧΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΦΛΕΒΩΝ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ
ΘΡΟΜΒΟΦΛΕΒΙΤΙΔΑ). ΦΟΡΟΥΣΑ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΕΚΟΨΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΧΟΥΣ
ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΞΗΣΑ ΚΑΤΑ 2 ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΚΟΜΑ
ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ. (ΜΗ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΤΕ)

ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ.
ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ ΑΛΛΑ.

Υ.Γ. ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ. :smt006
georgia
georgiatata
New poster

Δημοσ.: 22
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2009, 10:19 pm
Το μέλος georgiatata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: break και 19 επισκέπτες