Δυσλεξία: Ποια είναι τα συμπτώματα ανά ηλικία

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

Re: Δυσλεξία: Ποια είναι τα συμπτώματα ανά ηλικία

Δημοσίευσηαπό bluerose » Δεκέμβριος 11th, 2016, 1:25 am

Από αυτό εδώ, ισχύουν τα παρακάτω
http://www.dialogoukgrafis.gr/index.php ... 2-12-13-13

Γράφει ασύντακτα και ασύνδετα νοήματα στην ελεύθερη έκφραση Ναι

Χωρο-χρονικός προσανατολισμός

Δυσκολεύεται να διαβάσει χάρτες, εξαιτίας σύγχυσης των σημείων του ορίζοντα 100%

Τοχω φούλ στο προσανατολισμο στανταρ.
Πάλι χάθηκα προχθές. Ξαναβρίσκομε οκ, απλά η δικαιολογια "δε προλαβα να αλλαξω λωρίδα" ενώ κανονικά..νομισα ότι αμα μπω στο παραδρομο, αλλαζοντας λωρίδα θα βρεθω στα μιντια μαρκετ (αερογεφυρα σταυρουπολης) και δεν ηθελα να παω εκει, ο οποιος παράδρομος είναι ο επόμενος. Επρεπε να μπω στο προηγούμενο. 30 χρόνια περναω από το σημείο....δεν ήξερα καν ότι υπάρχει

Δε νρέπομε να ομολογήσω ότι, έχω πάει 150 φορές στο αεροδρόμιο πχ.....και τώρα να μου πεις πάνε..δε ξέρω. Με δυσκολια θα φτάσω

Τοχω οκ, είμαι δυσλεκτικια
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8945
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dna » Δεκέμβριος 11th, 2016, 1:34 am

στο ΑΧΕΠΑ νομίζω κάνουν διάγνωση για δυσλεξία ενηλίκων
Άβαταρ μέλους
dna
Maniac poster

Δημοσ.: 13007
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 12:47 am
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Δεκέμβριος 11th, 2016, 1:52 am

Μια συμπτωση ειρωνία, στενο άτομο του περιβάλλοντος μου του οικογενειακου είναι του κλάδου για μαθησιακες δυσκολίες. Θα πρέπει να ριξω τα μουτρα μου και να ζητήσω τα τέστ.

Ξέρω ότι είναι κληρονομικό, ότι δύσκολα, θεραπεύεται κι ότι ένα εμπόδιο καθιστά τον εγκέφαλο να μην αποδίδει επάνω σε κάτι πχ όπως γραφή ή προσανατολισμός, χωρις να επηρεάζεται εκτος από κάποια επαγγέλματα όπου θα ζοριζεται πχ δε θα μπορουσα να γίνω ταξιδιωτικός πράκτορας ή δημοσιογράφος
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8945
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό namaris » Δεκέμβριος 11th, 2016, 2:35 am

Η δυσλεξία αφορά το γραπτό λόγο και όχι τον προφορικό. Αυτά όλα είναι λάθος εκτός από το μπολνταρισμένο

-Να αρχίσει να μιλάει αργότερα από ό,τι τα περισσότερα παιδιά.

-Να έχει μεγαλύτερη δυσκολία από ό,τι τα άλλα παιδιά στο να προφέρει λέξεις.

-Να μην εμπλουτίζει το ίδιο γρήγορα με νέες λέξεις το λεξιλόγιό του και να μην είναι σε θέση να θυμηθεί τη σωστή λέξη για κάθε σκοπό.

-Να έχει πρόβλημα να μάθει το αλφάβητο, τους αριθμούς, τις ημέρες της εβδομάδας, τα χρώματα, τα σχήματα, το πώς να συλλαβίσει και το πώς να γράψει το όνομά του.

-Να έχει δυσκολία απαγγελίας μικρών ποιημάτων ή να σκεφτεί λέξεις με ομοιοκαταληξία.

-Να αργήσει να αναπτύξει λεπτές κινητικές δεξιότητες. Για παράδειγμα, το παιδί σας μπορεί να χρειαστεί περισσότερο χρόνο από άτομα της ίδιας ηλικίας για να μάθει πώς να κρατήσει ένα μολύβι σε θέση γραφής, πώς να χρησιμοποιεί τα κουμπιά και το φερμουάρ και πώς να βουρτσίζει τα δόντια του.
Άβαταρ μέλους
namaris
New poster

Δημοσ.: 252
Εγγραφη: Οκτώβριος 28th, 2016, 5:18 am
Το μέλος namaris, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Δεκέμβριος 23rd, 2016, 4:48 am

bluerose έγραψε:
Ορθογραφία είμαι οκ

bluerose έγραψε:
Δε νρέπομε

:-? :oops:

Καλα εγό κάνω ενα σορρό ορθογραφηκά

Και γω πρέπει ναμαι δυσλεκτικός, μπερδεύω το φου με το θου και το δου με το ζου
Πρέπει να δητήσω βοήφεια!

Επίσης άργησα να μάθω αβ, νομίζω έχω ξαναπει πως την έμαθα μες σε μια νύχτα, στο όνειρο.
Ο Μαρξ τα έριξε στην Παπαγγελή στα 15 της αλλά τον απέρριψε.
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 24379
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Δεκέμβριος 24th, 2016, 3:59 am

Νόμιζα ότι οι δυσλεκτικοί μπερδεύουν τη σειρά των γραμμάτων. Κπωας εσιτ.
Ορέστης_35
New poster

Δημοσ.: 419
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό namaris » Ιανουάριος 15th, 2017, 9:15 pm

Ορέστης_35 έγραψε: Νόμιζα ότι οι δυσλεκτικοί μπερδεύουν τη σειρά των γραμμάτων. Κπωας εσιτ.

Έχουν και θέματα ανάγνωσης και πολλά άλλα. Επίσης να πούμε ότι δεν είναι επίσημος ο όρος "δυσλεξία" πλέον. Η κατάσταση που περιγράφουμε εντάσσεται στις ειδικές μαθησιακές δυσκολίες.
Άβαταρ μέλους
namaris
New poster

Δημοσ.: 252
Εγγραφη: Οκτώβριος 28th, 2016, 5:18 am
Το μέλος namaris, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες