ψυχική υγεία

Θέματα υγείας, συμβουλές και συζητήσεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες ή/και οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στο πλαίσιο της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική πληροφόρηση. Το Phorum.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ, σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή ανταλλάσσεται/μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων. Συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες

ψυχική υγεία

Δημοσίευσηαπό Drimacos » Ιανουάριος 22nd, 2018, 8:21 pm

Μεγαλώσαμε με τη σύζυγό μου δύο πολύ καλά παιδιά. Τα μεγαλώσαμε με πολλές θυσίες και πολλή, πολλή αγάπη. Τα κορίτσια μας σπούδασαν σε ΑΕΙ της Θεσσαλονίκης, έκαναν και μεταπτυχιακές σπουδές. Ήμουν εγώ που παρακίνησα την μεγάλη να φύγει έξω – δύο χρόνια αργότερα ακολούθησε και η μικρή. Τα παιδιά μου ζουν στη βόρεια Ευρώπη σε ξεχωριστές χώρες και μάλλον θα ζήσουν εκεί μόνιμα και νάμαι εγώ σ’ αυτή την ομάδα την έκτη δεκαετία της ζωής μου, με ψευδώνυμο για να μην εντοπιστώ, μιας και είμαι εκπαιδευτικός και στη χώρα μας αυτά τα θέματα είναι ταμπού ακόμη. Δυο χρόνια τώρα παλεύω με αγχώδη κατάθλιψη έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα. Φταίει πως ίσως υποσυνείδητα έχω ενοχές που «έσπρωξα» τα παιδιά μου έξω; Φταίει κάτι πιο πεζό, κάποια ανισορροπία στη χημεία του ταλαίπωρου μυαλού μου; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως πως πονάμε η σύζυγός μου κι εγώ όταν αποχαιρετάμε τα παιδιά μας στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης. Τελευταία η γιατρός μου έδωσε ένα αντιεπιληπτικό, το Lyrica που ίσως με βοηθήσει.
Ελπίζω ότι αυτό τελικά θα λειτουργήσει και θα μπορέσω να ζήσω και πάλι.
Λοιπόν, έχει κάποιος κάποια εμπειρία από τη λήψη Lyrica / Pregabalin; Λειτουργεί; Οποιαδήποτε πληροφορία / εμπειρία θα ήταν πραγματικά χρήσιμη.
Τελικά, η ψυχική υγεία είναι κάτι που εκτιμάς μόνο όταν τη χάσεις…
Drimacos
New poster

Δημοσ.: 9
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2018, 8:18 pm
Το μέλος Drimacos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ψυχική υγεία

Δημοσίευσηαπό lonelyrider » Φεβρουάριος 5th, 2018, 11:15 pm

1) Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού με τη προϋπόθεση να μη του κρύβεις τίποτα όταν σε ψυχαναλύει. Και φρόντισε να έχεις αξιόπιστο ψυχίατρο/ψυχολόγο.
2) Βρες αν θες κι ένα πνευματικό να του πεις τα σώψυχά σου και να μεταλάβεις εφόσον στο πει. (αν είσαι χριστιανός)
3) Αν δεν ισχύει η παρένθεση της νο2 συμβουλής , κάνε να ισχύσει.

Φιλικά για να βοηθηθείς..
«Οίδα σου τα έργα ότι ούτε ψυχρός εί ούτε ζεστός, όφελον ψυχρός ής ή ζεστός, ούτως ότι χλιαρός ει και ούτε ζεστός ούτε ψυχρός, μέλλω σε εμέσαι εκ του στόματός μου» (Αποκάλυψη Γ΄15).
Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Fast poster

Δημοσ.: 1351
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2007, 12:23 am
Τοποθεσια: Λάρισα
Το μέλος lonelyrider, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Ιατρική και θέματα υγείας

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες