Η κρίση είναι τεχνητή

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Re: Η κρίση είναι τεχνητή

Δημοσίευσηαπό sys3x » Ιούνιος 13th, 2017, 1:33 pm

Πούστευε και μη, ερεύνα.
Τα κομμούνια να δώσουν μεγάλη προσοχή που βρίσκεται το κόμμα παρακαλώ.
·

Αν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσ.: 6019
Εγγραφη: Οκτώβριος 21st, 2011, 8:05 am
Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Περιπτεράς » Ιούνιος 13th, 2017, 6:52 pm

Hellegennes έγραψε: Αυτή η θέαση είναι εκτός από ρατσιστική και χαμηλής αυτοεκτίμησης. Αν αποδέχεσαι εκ προοιμίου ότι υπάρχουν διαφορετικής τάξης άνθρωποι, ουσιαστικά ενστερνίζεσαι τις απόψεις του προπροηγούμενου αιώνα.

Ο sys3x έκανε κριτική στο παράδειγμά σου, όπου φαίνεται να εκλογικεύεις και να δικαιολογείς μια διαδικασία που στο τελευταίο σου ποστ δέχεσαι ως άδικη αλλά τετελεσμένη και μη αποφευκτέα.

Η αποψή σου για την κοινωνία και τους ανθρώπους είναι μάλλον ρομαντική, κύριε Hellegennes. Υπάρχουν σε κάθε κοινωνία ισχυροί και αδύναμοι, πλούσιοι και φτωχοί (και οι διαβαθμίσεις τους). Αυτά δεν είναι του προ-προηγούμενου αιώνα αλλά ισχύουν από πολύ παλαιότερα. Οι Αρχαίοι Έλληνες τα είχαν καταγράψει. Πχ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πως κατά την ανθρώπινη λογική μπορούμε να μιλάμε για δίκαιο όταν και τα δύο μέρη έχουν ίση ισχύ και ότι οι ισχυροί πράττουν ότι τους επιτρέπει η δύναμή τους και οι αδύναμοι υποχωρούν όσο τους επιβάλλει η αδυναμία τους.

Έχουμε τη γνώμη για τους θεούς και τη βεβαιότητα για τους ανθρώπους ότι, αναγκασμένοι από ένα φυσικό νόμο, επιβάλλουν την εξουσία τους σε κάθε περίσταση πού είναι πιο δυνατοί. Το νόμο αυτόν ούτε εμείς το θεσπίσαμε ούτε θεσπισμένο πρώτοι εμείς τον εφαρμόσαμε, αλλά τον βρήκαμε να υπάρχει, και θα τον αφήσουμε να υπάρχει παντοτινά.

ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ ΒΙΒΛΙΟ V από ΚΕΦ. 89

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά ισχύουν για τις σχέσεις ανθρώπων και λαών.

Iron Felix έγραψε:
Υπάρχει η 3η επιλογή, Κομμουνισμός και γκούλαγκ για όσους πρωθυπουργούς δανείστηκαν για να τα δώσουν στον Μπόμπολα και στα ρουσφέτια τους.

Βέβαια έχεις ένα δίκιο στο ότι o sys3x όπως κι εσύ προτιμά να σκάει και να πληρώνει.

Ο κομμουνισμός είναι πια μια απηρχαιωμένη, καταπιεστική και απάνθρωπη ιδεολογία, απόδειξη ότι οι τέως «Σοσιαλιστικοί παράδεισοι», ούτε θέλουνε να ακούσουνε για αυτόν.

Οι πρωθυπουργοί που δανείστηκαν δεν ήταν δικτάτορες, ήταν εκλεγμένοι από τον λαό, που ορισμένους, τους ψήφησε δύο και τρεις φορές.

Άρα αυτό που γράφεις είναι λάθος.

Το σωστό είναι να πάνε στα γκούλαγκ αυτοί που τους ψήφισαν. Και μιας και δεν μπορούμε να μάθουμε ποιος τους ψήφισε να πάμε ΟΛΟΙ στα γκούλαγκ.

Δεν νομίζω να χρειάζεται. Σιγά – σιγά η Ελλάδα μετατρέπετε σε ένα τεράστιο γκούλαγκ.

Και εμείς μυαλό δεν βάζουμε
Αν θέλετε γαριδάκια, σοκολάτες, τηλεκάρτες, παγωτά υπάρχουν τα περίπτερα.

Μην τα ψωνίζετε από τα Super Markets του Μεγάλου Κεφάλαιου.
Άβαταρ μέλους
Περιπτεράς
Fast poster

Δημοσ.: 1311
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2008, 11:57 pm
Τοποθεσια: Κυψέλη - Αθήνα
Το μέλος Περιπτεράς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Ιούνιος 15th, 2017, 1:42 pm

Αφήνω και την μικρή συνέχεια

·

Αν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσ.: 6019
Εγγραφη: Οκτώβριος 21st, 2011, 8:05 am
Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αγνώμων » Ιούνιος 18th, 2017, 6:18 pm

Περιπτεράς έγραψε:
Αγνώμων έγραψε: Η γνώμη μου είναι .,,,

Απαντάω με γνωμικό:

Η γνώμη είναι σαν την κωλοτρυπίδα. Ο καθένας έχει από μία.

Κλιντ Ήστγουτ – Ο Βρώμικος Χάρρυ.

Πάμε για τα υπόλοιπα:

Αγνώμων έγραψε: ότι θα μπορούσαν να σβήσουν όλα τα χρέη και δεν πρόκειται να χάσουν το παραμικρό οι "δανειστές". Το να ρίχνεται η ευθύνη στους λαούς που είναι "τεμπέληδες" και "χαραμοφαήδες" είναι αυταπάτη για όσους το πιστεύουν. Όλα γίνονται όχι για το "κέρδος" αλλά για να το ίδιο το επίπεδο ζωής των λαών. Να είναι δηλαδή εξαρτημένοι, αβέβαιοι για το μέλλον, ελεγχόμενοι. Δεν χρωστάνε οι λαοί πουθενά και θα μπορούσε κάλλιστα να μη μας απασχολεί καμία κρίση. Δεν είναι το ζήτημα ότι δεν υπάρχει φυσικός πλούτος και ότι δεν φτάνουν τα προϊόντα.

Κύριε Αγνώμων μπορείς να μου δανείσεις 5.000 ευρώ που τα έχω ανάγκη;

Και βέβαια μόλις μου τα δανείσεις το χρέος μου να σβηστεί, γιατί δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα σαν ¨δανειστής¨. Μου δάνεισες για το ¨κέρδος¨ και όχι για το επίπεδο ζωής μου. Θέλεις να είμαι εξαρτημένος από σένα και στο μέλλον ελεγχόμενος. Δεν θα σου χρωστάω τίποτα και δε με απασχολεί. Δεν είναι ζήτημα ότι δεν με φτάνουν τα λεφτά που βγάζω ώστε να μην αγοράζω τα προϊόντα που θέλω.

Και μην γράψεις ότι άλλο οικογένεια και άλλο κοινωνία, γιατί θα σου απαντήσω ότι αφού ζούμε στην ίδια κοινωνία το αθροιστικό αποτέλεσμα του πάρε – δώσε είναι μηδενικό.

Και μη γράψεις ότι δεν έχεις τα λεφτά, γιατί θα σου απαντήσω πάρε τα σαν δανεικά από αυτούς που έχουν τα ίδια μυαλά με σένα, άρα θα σβήσουν το χρέος σου. Διαβάζοντας όλα αυτά που έχουν γραφτεί φαίνεται ότι είναι αρκετοί.

Αυτά είναι τα οικονομικά όπως τα καταλαβαίνω εγώ.

Αυτή είναι η γνώμη μου και η γνώμη είναι…..

Για να μην προδώσω το ύφος σου θα το ακολουθήσω κι εγώ και σου απαντώ ότι γράφεις υπερμεγέθεις μαλακίες. Δύο τινά έχουμε. Ή είσαι άσχετος λόγω αμάθειας ή λόγω βλακείας, εσύ έχεις την απάντηση. Ασφαλώς και δεν θα σου έλεγα ως απάντηση αυτές τις πίπες που φαντάστηκες ότι θα είχα για επιχειρήματα. Αν δεν καταλαβαίνεις πως φτιάχνεται το χρήμα, τι είναι χρήμα, τι θα πει δάνειο από κεντρική τράπεζα και τι δάνειο από ιδιωτική, τι είναι 5000 για τον εργαζόμενο και αν περιέχουν εργασία του εργαζόμενου για να τις αποκτήσει ίσως και να μην έγραφες ότι έγραψες. Αυτά προς το παρόν και με σεβασμό πάντα στο ύφος που επιθυμείς.
Άβαταρ μέλους
Αγνώμων
Casual Poster

Δημοσ.: 979
Εγγραφη: Νοέμβριος 28th, 2016, 4:01 pm
Το μέλος Αγνώμων, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Περιπτεράς » Ιούνιος 20th, 2017, 1:04 am

Αγνώμων έγραψε:
Για να μην προδώσω το ύφος σου θα το ακολουθήσω κι εγώ και σου απαντώ ότι γράφεις υπερμεγέθεις μαλακίες. Δύο τινά έχουμε. Ή είσαι άσχετος λόγω αμάθειας ή λόγω βλακείας, εσύ έχεις την απάντηση. Ασφαλώς και δεν θα σου έλεγα ως απάντηση αυτές τις πίπες που φαντάστηκες ότι θα είχα για επιχειρήματα. Αν δεν καταλαβαίνεις πως φτιάχνεται το χρήμα, τι είναι χρήμα, τι θα πει δάνειο από κεντρική τράπεζα και τι δάνειο από ιδιωτική, τι είναι 5000 για τον εργαζόμενο και αν περιέχουν εργασία του εργαζόμενου για να τις αποκτήσει ίσως και να μην έγραφες ότι έγραψες. Αυτά προς το παρόν και με σεβασμό πάντα στο ύφος που επιθυμείς.

Τα έχω ήδη γράψει κύριε Αγνώμων, αλλά τα ξαναγράφω, (με μια μικρή προσθήκη στο Νο 2) γιατί δείχνεις άτομο μειωμένης πνευματικής ικανότητας και με μαθησιακές δυσκολίες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: έχεις δύο λύσεις:

1. Σκάσε και πλήρωνε.

2. Λέγε γράφε φώναζε βρίσε τον άλλον, πούλα μούρη ότι ξέρεις οικονομικά και πάλι πλήρωνε.

Όσο και να χτυπιέσαι ότι δε χρωστάς λεφτά τα πήρες σα κράτος και θα τα πληρώσεις. Αν δε από το πολύ χτύπημα πεθάνεις θα τα πληρώσουν τα παιδιά σου

Τα δανεικά ας μη τα παίρναμε, τώρα είναι αργά.
Αν θέλετε γαριδάκια, σοκολάτες, τηλεκάρτες, παγωτά υπάρχουν τα περίπτερα.

Μην τα ψωνίζετε από τα Super Markets του Μεγάλου Κεφάλαιου.
Άβαταρ μέλους
Περιπτεράς
Fast poster

Δημοσ.: 1311
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2008, 11:57 pm
Τοποθεσια: Κυψέλη - Αθήνα
Το μέλος Περιπτεράς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες