Προς μηχανικούς του πχόρουμ: τα φώτα σας

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Προς μηχανικούς του πχόρουμ: τα φώτα σας

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 5:45 pm

Μου εχουν συστησει μηχανικο που τον πηρα απο υποχρεωση σ' αυτον που μου τον συστησε...

και μου ζηταει προκαταβολικα ΟΛΑ τα λεφτα για επισκευες σε παλιο σπιτι....

χωρις να υπαρχουν εξοδα αλλων υλικων εκτος απο τα εργατικα (τα υλικα τα εχω αγορασει ηδη)...

ΕΓω αντιπροτεινα τα μισα μπροστα, τα μισα στο τελος...

Τι συνηθιζεται σ' αυτες τις περιπτωσεις;

.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Καποιος Βικ λεει απο τα yellowcabs

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
Λακη, το Vic στην Αυστραλια σημαινει Βικτορια

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 69169
Εγγραφη: Μάιος 1st, 2005, 12:33 am
Τοποθεσια: Πατάρι
Το μέλος ΑΡΙΣΤΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Προς μηχανικούς του πχόρουμ: τα φώτα σας

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Ιανουάριος 15th, 2017, 5:49 pm

Nα ρωτησεις στου Μαξιμου.
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 3090
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:00 pm

stergiosbik έγραψε: Nα ρωτησεις στου Μαξιμου.

Εσυ να κανεις τον πορτιερη στο χωριο σου, οχι στο νημα μου...

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Το μέλος ΑΡΙΣΤΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Νταρνάκας » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:02 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε: Μου εχουν συστησει μηχανικο που τον πηρα απο υποχρεωση σ' αυτον που μου τον συστησε...

χωρις να υπαρχουν εξοδα αλλων υλικων εκτος απο τα εργατικα (τα υλικα τα εχω αγορασει ηδη)...

ΕΓω αντιπροτεινα τα μισα μπροστα, τα μισα στο τελος...

Τι συνηθιζεται σ' αυτες τις περιπτωσεις;

.

Μακριά. Κανένας δε δίνει όλα τα λεφτά μπροστάντζα. Ειδικά σε τέτοιες εποχές.
Οὕτω τὸ δίκαιον κέκριται, τὸν κρείττω τοῦ ἥττονος ἄρχειν καὶ πλέον ἔχειν.
Πλάτων, Γοργίας, 483.δ
Άβαταρ μέλους
Νταρνάκας
Extreme poster

Δημοσ.: 29753
Εγγραφη: Ιανουάριος 21st, 2012, 1:55 am
Τοποθεσια: Εμμανουήλ Παππάς Σερρών
Το μέλος Νταρνάκας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:03 pm

Tι ποσοστο συνηθιζεται μπροσταντζα;

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Namrail » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:04 pm

Λεφτά μπροστά σε μάστορα που δεν γνωρίζεις και κάνεις δουλειές μαζί του πρώτη φορά, είναι ανέκδοτο.

Είναι ντροπή και μόνο που στο ζήτησε.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Maniac poster

Δημοσ.: 19997
Εγγραφη: Αύγουστος 10th, 2011, 11:50 am
Τοποθεσια: Στο άπειρο και ακόμη παραπέρα
Το μέλος Namrail, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Namrail » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:06 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε: Tι ποσοστο συνηθιζεται μπροσταντζα;

.

Γιατί να του δώσεις μπροστάντζα; Αφού τα υλικά τα έχεις.

Δεν θα του δώσεις τίποτα. Θα τελειώσει τη δουλειά και θα τα πάρει στο τέλος. (Εκτός αν είναι πολύμηνη δουλειά και όχι δουλειά ημερών. Μόνο τότε έχει νόημα η μπροστάντζα).
Άβαταρ μέλους
Namrail
Maniac poster

Το μέλος Namrail, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:07 pm

Namrail έγραψε: Λεφτά μπροστά σε μάστορα που δεν γνωρίζεις και κάνεις δουλειές μαζί του πρώτη φορά, είναι ανέκδοτο.

Είναι ντροπή και μόνο που στο ζήτησε.

Δεν ειναι μαστορας, μηχανικος ειναι, θα κανει και μια ψιλομελετη...

ειναι δουλεια 10 ημερων χοντρικα...

ποσο % να του δωσω μπροστα;

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Namrail » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:13 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
Δεν ειναι μαστορας, μηχανικος ειναι, θα κανει και μια ψιλομελετη...

ειναι δουλεια 10 ημερων χοντρικα...

ποσο % να του δωσω μπροστα;

.

Αφού έχεις ήδη αντιπροτείνει τα μισά, μείνε εκεί. Αλλά ούτε βήμα πιο πέρα.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:15 pm

Oκευ αλλα απ' οτι καταλαβα και τα μισα που θα δωσω μπροστα μαλακια θα ειναι...

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:15 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε: Μου εχουν συστησει μηχανικο που τον πηρα απο υποχρεωση σ' αυτον που μου τον συστησε...

Αυτός που σου τον σύστησε, τι λέει;
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 3053
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:17 pm

Σε τέτοιες δουλειές δεν έχω δώσει ποτε κάτι παραπάνω απο το ποσοστό του ΦΠΑ σα μπροστάντζα. Τα μισά στο μισό της εργασίας και εξόφληση με την παράδοση.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 31115
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:18 pm

vagabondo έγραψε:

Αυτός που σου τον σύστησε, τι λέει;

Δεν θελω να τον ανακατεψω γιατι του εχω μεγαλη υποχρεωση...

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:20 pm

Ερμής έγραψε: Σε τέτοιες δουλειές δεν έχω δώσει ποτε κάτι παραπάνω απο το ποσοστό του ΦΠΑ σα μπροστάντζα. Τα μισά στο μισό της εργασίας και εξόφληση με την παράδοση.

Οκευ, καταλαβα, φερθηκα σαν κοροιδο, μου τα ζητησε ολα για να αντιπροτεινω τα μισα κι εγω το εχαψα...

.

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Πάρταλος » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:23 pm

Μαλακία που αγόρασες τα υλικά.Επρεπε να τα αγοράσει αυτός και να τον πληρώσεις 2-3 μήνες αφού τελειώσει την δουλειά.
Σε αυτό το διάστημα θα έχεις κλειστό το τηλέφωνο και αν ειναι δυνατόν να σε φιλοξενήσει κανένας συγγενής.
We're just like other people: We love to sing, we love to dance, we admire beautiful women. We are human, and sometimes very human.
Άβαταρ μέλους
Πάρταλος
Fast poster

Δημοσ.: 2316
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2012, 3:46 am
Το μέλος Πάρταλος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες