Προς μηχανικούς του πχόρουμ: τα φώτα σας

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Προς μηχανικούς του πχόρουμ: τα φώτα σας

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:37 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
Ερμής έγραψε: Σε τέτοιες δουλειές δεν έχω δώσει ποτε κάτι παραπάνω απο το ποσοστό του ΦΠΑ σα μπροστάντζα. Τα μισά στο μισό της εργασίας και εξόφληση με την παράδοση.

Οκευ, καταλαβα, φερθηκα σαν κοροιδο, μου τα ζητησε ολα για να αντιπροτεινω τα μισα κι εγω το εχαψα...

.

κάπως έτσι
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 2745
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 15th, 2017, 6:48 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε: Tι ποσοστο συνηθιζεται μπροσταντζα;

.

Με τα υλικά δικά σου;;;
Ούτε 15% προκαταβολή.
10% είναι μία χαρά...και πολλά είναι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 31667
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lugozzi » Ιανουάριος 15th, 2017, 7:21 pm

για τι μελέτη μιλάμε?
sometimes the old ways are the best
Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Extreme poster

Δημοσ.: 32803
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2008, 3:38 pm
Τοποθεσια: "Ανατολή"
Το μέλος Lugozzi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Ιανουάριος 15th, 2017, 7:21 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
stergiosbik έγραψε: Nα ρωτησεις στου Μαξιμου.

Εσυ να κανεις τον πορτιερη στο χωριο σου, οχι στο νημα μου...

.

με διαγράψετε
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 2674
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Ιανουάριος 15th, 2017, 7:52 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε: Μου εχουν συστησει μηχανικο που τον πηρα απο υποχρεωση σ' αυτον που μου τον συστησε...

και μου ζηταει προκαταβολικα ΟΛΑ τα λεφτα για επισκευες σε παλιο σπιτι....

χωρις να υπαρχουν εξοδα αλλων υλικων εκτος απο τα εργατικα (τα υλικα τα εχω αγορασει ηδη)...

ΕΓω αντιπροτεινα τα μισα μπροστα, τα μισα στο τελος...

Τι συνηθιζεται σ' αυτες τις περιπτωσεις;

Άμα ο μηχανικός είναι αριστερός με ηθικό πλεονέκτημα, δώστα όλα.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Maniac poster

Δημοσ.: 16532
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 15th, 2017, 10:40 pm

Ερμής έγραψε: Σε τέτοιες δουλειές δεν έχω δώσει ποτε κάτι παραπάνω απο το ποσοστό του ΦΠΑ σα μπροστάντζα. Τα μισά στο μισό της εργασίας και εξόφληση με την παράδοση.

Αυτό. Εκτός αν είναι και τα υλικά πολλά μαζι με τεχνίτες διάφορους που μαζι με το ΦΠΑ θα πρέπει να είναι στο 60%. Στην διάρκεια καθως προχωράει κάποια και με το πέρας εξόφληση
Πρέπει να κινηθεί κι αυτος και το συνεργείο και πρέπει κι εσύ να είσαι ήσυχος

*Μπορεις να βάλεις ρήτρα για ημερομηνια παράδοσης. Αν κι εφόσον το κρίνεις σωστό. Σου εξασφαλίζει ότι δεν θα γίνει το συνηθισμένο που αργούν και μενεις φιλοξενούμενος κάπου ας πουμε αν και συνηθίζεται τελευταία πολύ αυτό για μαγαζιά που ανοίγουν και πρέπει να είναι έτοιμα. Και γιατι θα περασει το περιβαντολλογικο ή υγειονομικο για ελεγχο και γιατι θα πρεπει να ανοιξουν τάδε μέρα.
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8539
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Ιανουάριος 16th, 2017, 10:56 am

δεν υπαρχει σταθερο ποσοστο. ειναι μεταβαλλομενο αναλογα με τους συναλλασομενους.

καποιες φορες δεν δισταζω να δωσω προκαταβολικα ολο το ποσο, οταν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει η δουλεια, και αλλες δε δινω δεκαρα να δεν δω αποτελεσματα.

βλεποντας το και απο την αλλη πλευρα, ας πουμε του μηχανικου. δεν κανω δουλεια αν δεν εχω προπληρωθει, οταν κρινω οτι ο πελατης ειναι αναξιοπιστος, η κανω τη δουλεια και περιμενω να πληρωθω μετα, αν ο πελατης ειναι αξιοπιστος.

στην περιπτωση μας, εχουμε το μηχανικο που σκεφτεται οτι ο αριστος ειναι αναξιοπιστος, και θα του τα μπηξει, οποτε τα θελει μπροστα, και τον αριστο που σκεφτεται οτι ο μηχανικος ειναι αναξιοπιστος, και αν τα παρει δεν θα κανει τη δουλεια.

δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος, και σε ποιο ποσοστο, εχει δικιο.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 15917
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » Ιανουάριος 17th, 2017, 6:39 pm

Αριστο πες του οτι θα τον πληρωσεις οταν τελειωσει και πως ο λογος σου ειναι συμβολαιο
Αν παλι τσιναει πες να συγκεντρωσω μερικα posts σου που θα τον πεισουν για την αξιοπιστια σου
☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭☭
http://giannisgiannopoulo.wix.com/underakinews
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 32690
Εγγραφη: Αύγουστος 3rd, 2012, 1:21 pm
Το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:07 pm

Ασεβαστος έγραψε:
δεν υπαρχει σταθερο ποσοστο. ειναι μεταβαλλομενο αναλογα με τους συναλλασομενους.
καποιες φορες δεν δισταζω να δωσω προκαταβολικα ολο το ποσο, οταν ειμαι σιγουρος οτι θα γινει η δουλεια, και αλλες δε δινω δεκαρα να δεν δω αποτελεσματα.
βλεποντας το και απο την αλλη πλευρα, ας πουμε του μηχανικου. δεν κανω δουλεια αν δεν εχω προπληρωθει, οταν κρινω οτι ο πελατης ειναι αναξιοπιστος, η κανω τη δουλεια και περιμενω να πληρωθω μετα, αν ο πελατης ειναι αξιοπιστος.
στην περιπτωση μας, εχουμε το μηχανικο που σκεφτεται οτι ο αριστος ειναι αναξιοπιστος, και θα του τα μπηξει, οποτε τα θελει μπροστα, και τον αριστο που σκεφτεται οτι ο μηχανικος ειναι αναξιοπιστος, και αν τα παρει δεν θα κανει τη δουλεια.
δεν μπορουμε να ξερουμε ποιος, και σε ποιο ποσοστο, εχει δικιο.

Γνωρίζοντας την αξιοπιστία του ΑΡΙΣΤΟΥ, εδώ στο πχόρουμ, εγώ είμαι με τον μηχανικό. Όλα προκαταβολικά!
.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσ.: 19014
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό rebel6 » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:12 pm

γιατί δεν του αντιπροτείνεις να τον πληρώνεις μεροκάματο;
ότι φτιάχνει κάθε μέρα θα παίρνει
Άβαταρ μέλους
rebel6
New poster

Δημοσ.: 435
Εγγραφη: Ιανουάριος 20th, 2010, 11:18 pm
Το μέλος rebel6, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό [email protected] » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:36 pm

ΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:

Τι συνηθιζεται σ' αυτες τις περιπτωσεις;

.

Να ζητήσεις απόδειξη και να πληρώσεις με ηλεκτρονικό τρόπο. Αυτό λέει ο Αλέξης
Άβαταρ μέλους
[email protected]
New poster

Δημοσ.: 304
Εγγραφη: Νοέμβριος 2nd, 2016, 6:10 pm
Το μέλος [email protected], σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:40 pm

Δίνεις μια προκαταβολή αρχικά, για να κινηθεί ο μηχανικός (υλικά, εργάτες) και τα υπόλοιπα με την παράδοση του έργου. Αν τα δώσεις εξ αρχής όλα, κινδυνεύεις να τον παρακαλάς να σου τελειώσεις τις δουλειές που σ'άφησε στη μέση. Το σωστό για μένα είναι να δίνεις το 50% στα μέσα του έργου και το υπόλοιπο 50% στην περάτωση.
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσ.: 6487
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό [email protected] » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:43 pm

Και ηλεκτρονική πληρωμή, μην ξεχνιόμαστε.

Αν δεν το κάνεις εσύ που στηρίζεις... ποιος θα το κάνει;
Άβαταρ μέλους
[email protected]
New poster

Το μέλος [email protected], σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:44 pm

[email protected] έγραψε: Και ηλεκτρονική πληρωμή, μην ξεχνιόμαστε.

Προσοχή στις ηλεκτρονικές πηρωμές να τους ζητάτε τα έξοδα της τράπεζας.
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσ.: 6487
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό [email protected] » Ιανουάριος 17th, 2017, 10:46 pm

Cecily Anne έγραψε:
[email protected] έγραψε: Και ηλεκτρονική πληρωμή, μην ξεχνιόμαστε.

Προσοχή στις ηλεκτρονικές πηρωμές να τους ζητάτε τα έξοδα της τράπεζας.

Ποια έξοδα;
Άβαταρ μέλους
[email protected]
New poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες